olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Reach Subsea ASA REACH.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0003117202 · Verticală: Companii listate din Norvegia
Reach Subsea ASA este o companie norvegiană de servicii subacvatice care combină nave convenționale, ROV-uri și vehicule de suprafață fără echipaj, Reach Remote. În 2025 a operat opt spread-uri subacvatice și patru spread-uri USV, iar comanda pentru Reach Remote 3 și 4 indică o orientare către operațiunile la distanță într-o piață energetică și maritimă în schimbare. Pentru cititor, miza este dacă tehnologia la distanță va compensa o utilizare a flotei care a scăzut în a doua jumătate a anului.
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Reach Subsea ASA (REACH.OL) costa 5,98 NOK (−0,33 % într-o zi), cu capitalizare 1,9 mld NOK, P/E 18,1 pe un EPS diluat de 0,33 NOK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 7,23 %, beta 0,41, interval pe 52 de săptămâni 4,71–7,41 NOK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 43,6
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 5,83 – 6,24
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,37 · lățimea benzii 6,9 %
- SMA 50 / 200
- 6,27 / 6,14
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,06 / -0,06
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −2,6 % | −0,6 % | −2,0 pp | — |
| 3 luni | +11,4 % | −4,2 % | +15,5 pp | — |
| 6 luni | −6,7 % | +4,3 % | −11,0 pp | — |
| De la început de an | −12,4 % | +7,5 % | −20,0 pp | — |
| 1 an | −10,2 % | +9,9 % | −20,1 pp | −4,7 % |
| 3 ani | +25,9 % | +49,8 % | −24,0 pp | +12,7 % |
| 5 ani | +92,5 % | +42,8 % | +49,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 5,1, mediană 11,6, max 20,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 2,0 mld | 2,7 mld | 2,7 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +38,2 % | −1,6 % |
| Profit net | 225,8 mil | 205,4 mil | 108,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −9,0 % | −47,4 % |
| EPS diluat | 0,88 | 0,68 | 0,33 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −22,7 % | −51,5 % |
| netă % | 11,5 % | 7,6 % | 4,0 % |
| Flux de numerar liber | 750,0 mil | 604,7 mil | 818,9 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 514,2 mil NOK
- Datorie financiară
- 253,4 mil NOK
- Datorie netă
- -260,8 mil NOK
- Capitaluri proprii
- 1,2 mld NOK
- Active totale
- 3,6 mld NOK
- Datorie / capitaluri
- 0,21x
- Lichiditate curentă
- 0,89x
- ROE
- 9,4 %
- ROA
- 3,2 %
- Marja FCF
- 30,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (NOK)
Marje
Cont de profit și pierdere · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,0 mld | 2,7 mld | 2,7 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 331,8 mil | 363,8 mil | 149,4 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 623,0 mil | 806,1 mil | 970,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EBITDA | 954,8 mil ≈ | 1,2 mld ≈ | 1,1 mld ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | 289,5 mil | 230,0 mil | 81,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 63,7 mil | 24,6 mil | -27,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | 225,8 mil | 205,4 mil | 108,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,88 | 0,68 | 0,33 | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,18 | 0,42 | 0,43 | esef· 21 oct. 2026derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 436,4 mil | 278,0 mil | 514,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active curente | 820,9 mil | 1,0 mld | 1,2 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 183,3 mil | 298,6 mil | 562,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 109,6 mil | 109,6 mil | 117,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 30,8 mil | 25,2 mil | 11,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 2,7 mld | 3,2 mld | 3,6 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 57,4 mil | 121,6 mil | 253,4 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 886,0 mil | 1,4 mld | 1,4 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 928,0 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 253,7 mil | 263,4 mil | 317,9 mil | esef· 21 oct. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 952,7 mil | 867,5 mil | 1,2 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 202,7 mil | 262,8 mil | 372,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 750,0 mil ≈ | 604,7 mil ≈ | 818,9 mil ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -208,4 mil | -297,1 mil | -531,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -487,8 mil | -746,7 mil | -407,3 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | 46,0 mil | 97,8 mil | 137,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 75 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,9 mld NOK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate75
- Bilanț și datorie52
- Evaluare79
- Randamente100
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 75/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 13,3 % | 73 (față de colegi) | 14 % |
| Marja netă · Calitate | 4,0 % | 53 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 757,6 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,2x | 70 (față de colegi) | 14 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 7 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 18,1x | 55 (față de colegi) | 14 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 1,5x | 86 (față de colegi) | 14 % |
| Randament FCF · Evaluare | 43,1 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 7,2 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 16,8 % | 100 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie52/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate75/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare79/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
REACH SUBSEA ASA (REACH.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,7 mld NOK în 2025; creștere an/an -1,6 %; marjă netă 4,0 %; ROE 9,4 %; datorie netă/EBITDA -0,2x.
Intervalul de valoare estimat este 4,24–10,43 NOK pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 6,52 NOK, prețul de 5,98 NOK lasă un potențial de 9,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 8,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 75/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 13,3 %
- Conversia profitului în FCF: 757,6 %
- Datorie netă / EBITDA: -0,2x
- EV/EBITDA: 1,5x
- Randament FCF: 43,1 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 7,2 %
- Rata de distribuire (FCF): 16,8 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,9x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Acoperirea dobânzilor.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 79,8 mld | 20,3 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +36 % / +59 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,5 mld | 19,8 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +8 % / +69 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,2 mld | 39,3 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +10 % / +73 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,5 mld | 21,4 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +11 % / +36 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,4 mld | 6,8 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +18 % / −12 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,6 mld | 37,1 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −7 % / +10 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,6 mld | 25,1 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −18 % / −9 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,2 mld | 7,8 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +17 % / +44 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,3 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +39 % / +31 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,8 mld | 14,3 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +40 % / +238 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,7 mld | 31,2 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +74 % / +152 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +32 % / +98 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,0 mld | 14,2 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −19 % / −16 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 4,0 mld | 61,9 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −5 % / +29 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,6 mld | 10,7 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | −13 % / +20 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,2 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −18 % / −11 % |
| REACH.OLReach Subsea Asa | 1,9 mld | 18,1 | 9,4 % | 4,0 % | −1,6 % | −1 % / +41 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,6 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +61 % / +15 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,4 mld | 10,5 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | −53 % / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 108,9 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −8 % / −48 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 884,6 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −33 % / −66 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 553,2 mil | 36,1 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −7 % / +41 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 234,6 mil | 4,8 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −33 % / −55 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 73,5 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −62 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,1 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −82 % / −97 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru REACH.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (NOK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 3,42 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 6,07 Randament total 7 % · Pe an 7 % | 9,16 Randament total 60 % · Pe an 60 % |
| 3 ani | 2,93 Randament total -39 % · Pe an -15 % | 5,88 Randament total 15 % · Pe an 5 % | 9,80 Randament total 85 % · Pe an 23 % |
| 5 ani | 2,51 Randament total -40 % · Pe an -10 % | 5,70 Randament total 22 % · Pe an 4 % | 10,49 Randament total 112 % · Pe an 16 % |
- P/E la ieșire± 1,47
- Marja netă± 1,03
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,90
- Diluare anuală± 0,09
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Reach Subsea ASA este o companie norvegiană de servicii subacvatice care combină nave convenționale, ROV-uri și vehicule de suprafață fără echipaj, Reach Remote. În 2025 a operat opt spread-uri subacvatice și patru spread-uri USV, iar comanda pentru Reach Remote 3 și 4 indică o orientare către operațiunile la distanță într-o piață energetică și maritimă în schimbare. Pentru cititor, miza este dacă tehnologia la distanță va compensa o utilizare a flotei care a scăzut în a doua jumătate a anului.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o flotă mixtă de nave convenționale și vehicule fără echipaj, plus o echipă operațională cu experiență și un nivel ridicat de disponibilitate tehnică a ROV-urilor.
- Linia Reach Remote este probată în operațiuni comerciale cu clienți mari din Norvegia și Australia, ceea ce oferă un avantaj tehnologic greu de copiat rapid.
- Compania are o platformă proprie de acces și date la distanță, Reach Horizon, dezvoltată intern, care poate susține servicii recurente.
Puncte slabe
- Utilizarea flotei a scăzut în a doua jumătate a anului 2025, ceea ce arată dependența de volumul de contracte al clienților.
- Mare parte din capacitatea de viitor depinde de nave în charter sau de noi construcții, ceea ce adaugă termene de livrare și angajamente financiare.
- Programul Reach Remote a fost susținut de granturi publice, iar dependența de finanțare externă poate limita ritmul de extindere.
Oportunități
- Extinderea Reach Remote la mai mulți clienți și la noi piețe ar putea crește utilizarea flotei autonome odată cu livrarea Reach Remote 3 și 4 în 2027.
- Cererea de sondaj și monitorizare pentru eolianul offshore și pentru infrastructura de cabluri ar putea completa volumul din petrol și gaze.
- Lansarea Reach Horizon 2.0 în 2026 ar putea transforma platforma într-o sursă de servicii digitale recurente pentru clienți.
Amenințări
- O piață prudentă în investiții offshore poate amâna contracte și poate menține utilizarea flotei sub nivelul dorit.
- Concurenții mari cu resurse financiare mai ample ar putea accelera propriile soluții de vehicule fără echipaj.
- Întârzierile în livrarea navelor noi sau a Reach Remote 3 și 4 ar putea amâna creșterea capacității planificate.
Riscuri
- Utilizarea floteiridicat
Dacă decizii ale clienților rămân întârziate, utilizarea navelor și ROV-urilor ar putea scădea, cu efect direct asupra veniturilor.
- Livrarea navelor noimediu
Întârzieri la Viking Vigor, la NB76 sau la Reach Remote 3 și 4 ar putea amâna capacitatea planificată pentru 2026 și 2027.
- Dependența de granturimediu
Finanțarea UE pentru Reach Remote 3 și 4 reduce riscul investițiilor, dar condițiile sau întârzierile programului ar putea afecta calendarul.
- Concentrarea pe câțiva clienți marimediu
Dependența de contracte cu clienți energetici mari ar putea face veniturile sensibile la decizii individuale de investiție.
- Adoptarea tehnologiei autonomescăzut
Dacă reglementările sau clienții încetinesc adoptarea operațiunilor fără echipaj, valoarea liniei Reach Remote ar putea fi amânată.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă operațiunile Reach Remote câștigă mai mulți clienți, compania ar putea transforma avantajul tehnologic în volum de lucru repetabil.
- Livrarea navelor noi în 2026 și 2027 ar putea crește capacitatea de la un nivel ridicat și ar putea sprijini creșterea veniturilor.
- Dacă Reach Horizon 2.0 are succes, platforma de date ar putea adăuga venituri recurente și ar putea consolida relațiile cu clienții.
Ce ar strica teza
- Dacă piața offshore rămâne prudentă, utilizarea flotei ar putea continua să scadă și ar putea presa marjele companiei.
- Întârzierile în livrarea navelor sau în calendarul Reach Remote ar putea amâna creșterea pe care o așteaptă piața.
- Dependența de granturi publice și de câțiva clienți mari ar putea face rezultatele mai volatile decât cele ale unor concurenți mai diversificați.
De urmărit
- Îmbunătățirea utilizării flotei convenționale și Reach Remote2026
- Livrarea Viking Vigor3T 2026
- Lansarea Reach Horizon 2.02026
- Livrarea Reach Remote 3 și 4 și a navei NB762027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Reach Subsea oferă servicii de sondaj, inspecție, întreținere și intervenție subacvatică, precum și monitorizare de mediu, mai ales pentru industria petrolieră și de gaze, pentru eoliene offshore și pentru guverne. Compania se sprijină pe trei piloni: oameni, active și tehnologie. Flota include 12 sisteme WROV, două sisteme Surveyor Interceptor și nave deținute sau luate în charter. În 2025 compania a operat și comercializat opt spread-uri subacvatice și patru spread-uri USV, la nivel global.
Diferențierea principală este linia Reach Remote, nave de suprafață de 24 de metri fără echipaj la bord, cu ROV electric de clasă work și senzori de sondaj montați pe corp. Reach Remote 1 și 2 sunt în serviciu comercial în Norvegia și Australia, iar Reach Remote 3 și 4 sunt programate pentru livrare în 2027. Compania îmbină această flotă cu platforma Reach Horizon pentru acces la distanță și date în timp real.
Segmente
Servicii subacvatice convenționale
Operațiunile cu nave echipate și ROV-uri acoperă sondaj, inspecție, întreținere și instalare, cu navele în charter și cu capacitate suplimentară în 2026 și 2027. Acest segment aduce volumul principal de activitate și depinde de cererea din industria petrolieră și de gaze și din eolian offshore.
Reach Remote (USV și operațiuni la distanță)
Navele de suprafață fără echipaj, cu ROV electric și senzori de sondaj, au fost livrate și operate comercial în 2025, cu campanii pentru Equinor, Shell, Woodside Energy și alți clienți. Segmentul este cel mai nou și cel mai legat de strategia de tehnologie a companiei.
Piața în context
Compania activează în Marea Nordului, Golful Mexic, Australia, Brazilia, Mediterana și Asia de Sud-Est, deci piața sa este globală, cu un nucleu în Norvegia. Cererea din sectorul petrolier și de gaze, din eolianul offshore și din monitorizarea mediului determină volumul de lucru. Un indicator al interesului pieței este numărul de oferte cu soluție USV, în total 34 în 2025.
Piața de servicii subacvatice este sensibilă la deciziile de investiții ale clienților, care pot fi amânate în perioade de incertitudine. Compania descrie în raportul său anual o piață prudentă în a doua jumătate a anului 2025, ceea ce a afectat utilizarea navelor și ROV-urilor.
Poziția concurențială
Piața de servicii subacvatice este competitivă, cu companii mari de servicii offshore și firme specializate în ROV și sondaj. Avantajul Reach Subsea este combinația dintre flota convențională și linia de vehicule fără echipaj, pe care concurenții o au încă puțin dezvoltată.
Compania concurează pe capacitate, disponibilitate a ROV-urilor, experiență operațională cu clienții mari și inovare tehnologică. Sursele nu identifică explicit concurenți pentru fiecare segment, deci comparațiile sunt limitate la ce descrie raportul.
- Oceaneering InternationalOII
Companie americană de servicii și tehnologie subacvatică, activă în ROV și operațiuni offshore.
- TechnipFMCFTI
Companie americană cu activități în construcție și servicii subacvatice pentru industria energetică.
- Helix Energy SolutionsHLX
Companie americană de servicii subacvatice și intervenție, cu activitate în Golful Mexic.
- Eidesvik Offshore
Armator norvegian asociat cu Reach Subsea la nava Viking Vigor și la noua construcție NB76.
Știri și depuneri
Din presă
- Iran war live: Qatar says US, Iran should not wait to reach a peace dealAl Jazeera — World · 07 nov. 2026 · EN
- How China’s Naval-Air Reach Is Offsetting the Malacca DilemmaThe Diplomat (Asia geopolitics) · 06 nov. 2026 · EN
- Was the midterm outcome a rebuke or a reach across the aisle?The Hill · 06 nov. 2026 · EN
- Third seed Shelton edges past Paul to reach Paris last fourCNA (Channel NewsAsia) · 06 nov. 2026 · EN
- Fox completes $22 billion Roku deal to expand digital reachCNA (Channel NewsAsia) · 06 nov. 2026 · EN
- EU says 'a lot of work' still needed to reach Ukraine peace dealThe Hindu — International · 06 nov. 2026 · EN
- Domestic tourism in Russia to reach 32 million trips this winter — ministerTASS (RU, EN) · 06 nov. 2026 · EN
- GitHub Actions Lockfiles Reach GA to Secure Workflow DependenciesInfoQ · 06 nov. 2026 · EN
- From Madrid to MAGA: How Spain’s Vox forged a right-wing network with global reachPolitico EU · 06 nov. 2026 · EN
- Podcast | Will the Blue Tsunami reach the Caucasus?OC Media (GE, EN) · 05 nov. 2026 · EN
- IME Warns Bulgaria's Debt Interest Bill Will Reach EUR 1.5 BillionNovinite — Sofia News Agency (BG, EN) · 05 nov. 2026 · EN
- US envoy Kushner praises Ukrainian team's engagement in efforts to reach a peace settlementUkrainska Pravda (UA, EN) · 05 nov. 2026 · EN
- Saildrone expands its European market reach with manufacturing partner in NorwayDefense News (US, EN) · 04 nov. 2026 · EN
- Elon Musk’s record election bet backfired. The backlash may reach beyond one billionaireCNBC — Top News · 04 nov. 2026 · EN
- Turkish exports to neighboring countries reach $23.4B in January-OctoberAnadolu Agency (TR, EN) · 04 nov. 2026 · EN
- Meta Shares Top Muse Bug Bounty Findings as Payouts Reach $1.2 MillionSecurityWeek · 04 nov. 2026 · EN
- Gas prices reach record high for an Election DayThe Hill · 03 nov. 2026 · EN
- Diplomatic Push Falls Short: Iran-US Deal Still Out of ReachModern Diplomacy · 03 nov. 2026 · EN
- Qatar remains hopeful the US and Iran can reach a dealAl Jazeera English · 03 nov. 2026 · EN
- Can Iran and the US Reach a Deal Before the War Escalates Again?Modern Diplomacy · 03 nov. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
- Raportul anual 202308 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Reach Subsea ASA · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.