olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

SpareBank 1 Sør-Norge ASA SB1NO.OL

Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0010631567 · Verticală: Companii listate din Norvegia

232,50NOK−0,85 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

SpareBank 1 Sør-Norge ASA este un finanțator regional din Norvegia, care oferă servicii bancare și financiare pentru persoane fizice, clienți corporativi și din agricultură. Compania își propune să își crească rentabilitatea capitalului propriu, obiectiv ce ar putea depinde de creșterea lucrativă a creditelor și de eficiența costurilor, conform raportului anual 2024.

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea SpareBank 1 Sør-Norge ASA (SB1NO.OL) costa 232,50 NOK (−0,85 % într-o zi), cu capitalizare 87,3 mld NOK, P/E 17,8 pe un EPS diluat de 13,08 NOK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,27 %, beta 0,44, interval pe 52 de săptămâni 170,40–234,50 NOK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
87,3 mld NOK
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
17,8
EPS diluat TTM 13,08 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
5,63 %
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
2,27 %
DPS 12 luni 5,28
Beta (2 ani)
0,44
Volatilitate (1 an) 19 %
Interval 52 săpt.
170,40234,50

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
58,9
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
218,53 – 235,22
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,84 · lățimea benzii 7,4 %
SMA 50 / 200
226,01 / 208,46
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
2,21 / 1,52
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+5,2 %−0,6 %+5,9 pp—
3 luni+9,4 %−4,2 %+13,6 pp—
6 luni+21,7 %+4,3 %+17,4 pp—
De la început de an+17,2 %+7,5 %+9,7 pp—
1 an+33,2 %+9,9 %+23,2 pp−4,7 %
3 ani+97,4 %+49,8 %+47,5 pp+12,7 %
5 ani+77,5 %+42,8 %+34,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−16,1 %
14 apr. 2026 → 03 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−28,6 %
14 ian. 2022 → 29 sept. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+12,2 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 0,1, mediană 7,9, max 11,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202220232024
Venituri7,0 mld8,7 mld10,7 mld
Venituri an/anindisponibil+24,2 %+22,8 %
Profit net3,3 mld4,3 mld4,9 mld
Profit net an/anindisponibil+30,6 %+14,2 %
EPS diluat1.288,0016,2713,08
EPS diluat an/anindisponibil−98,7 %−19,6 %
netă %46,8 %49,2 %45,7 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
3,2 mld NOK
Datorie financiară
indisponibil NOK
Datorie netă
indisponibil NOK
Capitaluri proprii
52,6 mld NOK
Active totale
479,3 mld NOK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
11,4 %
ROA
1,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (NOK)

Marje

Cont de profit și pierdere · NOK

Venituri
2022
7,0 mld
2023
8,7 mld
2024
10,7 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Amortizare și depreciere
2022
173,0 mil
2023
166,0 mil
2024
186,0 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Profit înainte de impozit
2022
4,2 mld
2023
5,7 mld
2024
6,4 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Impozit pe profit
2022
834,0 mil
2023
1,2 mld
2024
1,2 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Profit net
2022
3,3 mld
2023
4,3 mld
2024
4,9 mld

esef· 08 mai 2025verificat

EPS diluat
2022
1.288,00
2023
16,27
2024
13,08

esef· 08 mai 2025verificat

Dividend pe acțiune
2022
600,39
2023
6,77
2024
5,28

esef· 08 mai 2025derivat

Bilanț · NOK

Numerar
2022
1,4 mld
2023
2,1 mld
2024
3,2 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2022
923,0 mil
2023
948,0 mil
2024
1,2 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Active totale
2022
345,7 mld
2023
362,2 mld
2024
479,3 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Datorii totale
2022
317,0 mld
2023
328,6 mld
2024
426,7 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Capital propriu
2022
28,7 mld
2023
33,6 mld
2024
52,6 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
2,6 mil
2023
264,3 mil
2024
375,4 mil

esef· 08 mai 2025derivat

Fluxuri de numerar · NOK

Investiții (capex)
2022
97,0 mil
2023
124,0 mil
2024
184,0 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Flux de numerar din investiții
2022
100,0 mil
2023
349,0 mil
2024
-819,0 mil

esef· 08 mai 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
16,4 mld
2023
-8,3 mld
2024
9,6 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Dividende plătite
2022
1,5 mld
2023
1,8 mld
2024
2,0 mld

esef· 08 mai 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
22,8 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
14,2 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-19,6 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
45,7 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
11,4 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
1,2 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
40,4 %
calculat olivLawFY 2024
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
184,0 mil NOK
calculat olivLawFY 2024
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
87,3 mld NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
17,8x
calculat olivLawFY 2024
P/E (TTM)
17,8x
calculat olivLawFY 2024
Randamentul profitului
5,6 %
calculat olivLawFY 2024
P/B
1,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/S
8,1x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
2,3 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul distribuirilor către acționari
2,3 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

232,50 NOK

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 87,3 mld NOK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
87,3 mld NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
17,8x
calculat olivLawFY 2024
P/B
1,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
11,4 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
45,7 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
22,8 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
2,3 %
calculat olivLawFY 2024

Acoperire și prospețime

17/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 08 mai 2025
verificat 54derivat 6

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

23 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate45,7 %97 (față de colegi)27 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluare17,8x55 (față de colegi)45 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,3 %32 (pe interval fix)27 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial97/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial32/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial55/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    SPAREBANK 1 SØR-NORGE ASA (SB1NO.OL). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 10,7 mld NOK în 2024; creștere an/an 22,8 %; marjă netă 45,7 %; ROE 11,4 %.

    Intervalul de valoare estimat este 85,79–238,60 NOK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 157,84 NOK, prețul de 232,50 NOK lasă un potențial de -32,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -47,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 45,7 %

    Ce o infirmă

    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    17,8x
    mediana verticalei 20,0x
    sub mediană (−11,3 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 9,0x
    P/S
    8,1x
    mediana verticalei 1,3x
    peste mediană (+525,1 %)
    P/B
    1,7x
    mediana verticalei 1,8x
    sub mediană (−5,9 %)
    ROE
    11,4 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+287,6 %)
    Marja netă
    45,7 %
    mediana verticalei 3,1 %
    peste mediană (+1.385,3 %)
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 5,5 %
    Venituri an/an
    22,8 %
    mediana verticalei 6,0 %
    peste mediană (+280,4 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    2,3 %
    mediana verticalei 5,0 %
    sub mediană (−54,9 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    SB1NO.OLSparebank 1 Sør-Norge Asa87,3 mld17,811,4 %45,7 %+22,8 %+30 % / +96 %
    AKER.OLAker Asa79,8 mld20,37,9 %21,4 %+42,5 %+36 % / +59 %
    AFG.OLAf Gruppen Asa21,5 mld19,839,7 %3,4 %+4,4 %+8 % / +69 %
    ELK.OLElkem Asa19,2 mld39,31,9 %2,7 %−15,7 %+10 % / +73 %
    ATEA.OLAtea Asa18,5 mld21,419,7 %2,3 %+8,1 %+11 % / +36 %
    AKSO.OLAker Solutions Asa17,4 mld6,822,5 %4,1 %+19,2 %+18 % / −12 %
    AUSS.OLAustevoll Seafood Asa16,6 mld37,11,6 %1,1 %+11,1 %−7 % / +10 %
    BRG.OLBorregaard Asa15,6 mld25,111,4 %8,0 %+1,3 %−18 % / −9 %
    BONHR.OLBonheur ASA11,2 mld7,817,1 %11,4 %−10,8 %+17 % / +44 %
    AFK.OLArendals Fossekompani Asa10,3 mld—-2,3 %-3,1 %−14,9 %+39 % / +31 %
    B2I.OLB2 Impact Asa8,8 mld14,311,0 %16,4 %+2,6 %+40 % / +238 %
    AKVA.OLAkva Group Asa5,7 mld31,213,7 %4,2 %+24,4 %+74 % / +152 %
    ELMRA.OLElmera Group Asa5,1 mld32,010,5 %1,3 %−0,9 %+32 % / +98 %
    BOUV.OLBouvet Asa5,0 mld14,280,7 %9,2 %−0,2 %−19 % / −16 %
    CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa4,0 mld61,91,3 %13,1 %+34,0 %−5 % / +29 %
    ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa3,6 mld10,734,9 %16,8 %+12,4 %−13 % / +20 %
    ANDF.OLAndfjord Salmon Group As2,2 mld—-5,7 %-12.770,4 %+328,9 %−18 % / −11 %
    BMA.OLByggma Asa1,6 mld—-25,3 %-11,9 %−2,5 %+61 % / +15 %
    APR.OLAppear Asa1,4 mld10,530,1 %16,1 %+32,3 %−53 % / indisponibil
    AZT.OLArcticzymes Technologies Asa1,1 mld108,92,9 %8,6 %+7,9 %−8 % / −48 %
    CAPSL.OLCapsol Technologies Asa884,6 mil—-89,4 %-114,8 %−25,0 %−33 % / −66 %
    BOR.OLBorgestad Asa553,2 mil36,12,1 %1,4 %−3,0 %−7 % / +41 %
    ARR.OLArribatec Group Asa234,6 mil4,822,1 %9,3 %+15,7 %−33 % / −55 %
    DELIA.OLDellia Group Asa73,5 mil1,522,6 %7,7 %+140,0 %−62 % / indisponibil
    ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa11,1 mil0,1—7.297,7 %−87,2 %−82 % / −97 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SB1NO.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (NOK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    151,93
    Randament total -33 % · Pe an -33 %
    267,37
    Randament total 18 % · Pe an 18 %
    401,06
    Randament total 76 % · Pe an 76 %
    3 ani
    180,21
    Randament total -16 % · Pe an -6 %
    353,60
    Randament total 61 % · Pe an 17 %
    577,53
    Randament total 160 % · Pe an 37 %
    5 ani
    213,76
    Randament total 4 % · Pe an 1 %
    467,64
    Randament total 119 % · Pe an 17 %
    831,64
    Randament total 281 % · Pe an 31 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 88,40
    • Marja netă± 61,88
    • Creșterea anuală a veniturilor± 46,15
    • Diluare anuală± 5,20

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    SpareBank 1 Sør-Norge ASA este un finanțator regional din Norvegia, care oferă servicii bancare și financiare pentru persoane fizice, clienți corporativi și din agricultură. Compania își propune să își crească rentabilitatea capitalului propriu, obiectiv ce ar putea depinde de creșterea lucrativă a creditelor și de eficiența costurilor, conform raportului anual 2024 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliul de credite este descris ca robust, iar conducerea consideră că calitatea sa este bună, potrivit raportului 1.
    • Grupul rămâne solid din punct de vedere al capitalului, cu o marjă bună față de cerințele reglementare, conform raportului 1.
    • Rolul de bancă locală și rețea pentru companiile din regiune oferă o legătură solidă cu clientela.

    Puncte slabe

    • Sectorul de construcții și infrastructură a traversat o perioadă de activitate scăzută, ceea ce poate afecta o parte din clientela grupului.
    • Dependența de piața regională face ca rezultatele să fie sensibile la evoluția economiei din sud-estul Norvegiei.
    • Costurile ridicate pentru operațiuni menționate în raport ar putea limita flexibilitatea financiară.

    Oportunități

    • Redresarea economiei regionale ar putea sprijini creșterea creditării către companii și gospodării.
    • Ținta de a crește randamentul capitalului propriu poate fi atinsă prin creșterea lucrativă a creditelor și prin sinergii, conform raportului 1.
    • Structura sectorului sparebank deschide posibilități de consolidare, dacă acestea aduc beneficii clienților și acționarilor.

    Amenințări

    • Incertitudinea privind ritmul scăderii dobânzilor ar putea afecta marjele de dobândă ale băncii.
    • Tensiunile geopolitice și barierele comerciale ar putea încetini economia deschisă a Norvegiei.
    • Concurența din partea băncilor mari și a furnizorilor digitali ar putea presa asupra prețurilor și a clientelei.

    Riscuri

    • Incertitudinea privind dobânzilemediu

      Ritmul scăderii dobânzilor de referință este incert, iar acest lucru ar putea influența marjele și veniturile din dobânzi.

    • Calitatea creditelormediu

      Deși conducerea vede portofoliul ca robust, o deteriorare a economiei ar putea duce la pierderi mai mari din credite.

    • Expunerea la piața regionalămediu

      Concentrarea activității în regiunea de sud a Norvegiei face banca sensibilă la șocurile economice locale.

    • Riscuri geopolitice și comercialescăzut

      Războiul din Ucraina și tarifele comerciale ar putea afecta economia norvegiană, cu efecte asupra clienților.

    • Riscuri climaticescăzut

      Raportul descrie riscuri legate de tranziția climatică și de riscurile fizice, care ar putea afecta calitatea unor credite.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă economia regională își continuă redresarea, cererea de credite ar putea crește, iar banca ar putea beneficia de o activitate mai intensă.
    • Portofoliul considerat robust și capitalul solid ar putea oferi stabilitate chiar și într-un mediu mai dificil.
    • Obiectivul de a crește randamentul capitalului propriu ar putea fi atins prin eficiență și sinergii, conform strategiei prezentate.

    Ce ar strica teza

    • Dacă scăderea dobânzilor este mai lentă sau mai mică decât se așteaptă, marjele băncii ar putea rămâne sub presiune.
    • O deteriorare a sectorului de construcții sau a industriei regionale ar putea duce la pierderi mai mari din credite.
    • Concurența din partea băncilor mari și a furnizorilor digitali ar putea limita capacitatea grupului de a-și extinde clientela.

    De urmărit

    • Evoluția dobânzii de referință a Băncii Norvegiei2025
    • Ritmul creșterii creditelor către companii2025
    • Progresul către obiectivul de rentabilitate a capitalului propriu2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Potrivit raportului anual 2024 1, SpareBank 1 Sør-Norge funcționează ca o sparebank și un grup financiar care își propune să își sporească finanțarea acordată economiei norvegiene, cu accent pe mediul de afaceri din regiunea sa. Grupul își descrie rolul ca o rețea pentru companiile locale și urmărește să fie un partener al clienților în tranziția către o economie sustenabilă. Structura de guvernanță include un consiliu de administrație cu 11 membri și o conducere de grup cu 13 membri.

    Raportul anual 2024 1 arată că banca își propune să fie un finanțator care să ofere credite cu putere mai mare de sprijin, competențe mai solide și o rețea locală pentru companiile din regiune. Strategia grupului include ca atracție de angajat o ‘atractivă’ piață a muncii, iar ca obiectiv strategic de a fi aliatul clienților în tranziția sustenabilă. Aceste direcții sunt descrise ca parte a conținutului strategiei consolidate.

    Conform raportului 1, compania își fundamentează planurile pe o politică de dividende care prevede distribuirea unei părți importante din profitul anual, ținând cont de nevoile de capital și de cerințele de reglementare. Grupul afirmă că va continua să evalueze oportunități structurale dacă acestea aduc beneficii clienților, angajaților, acționarilor și comunităților locale.

    Segmente

    Clienți corporativi și sectorul agricol

    Segmentul de business și agricultură este descris ca parte a activității de creditare către economia regională. Raportul 1 menționează o divizie dedicată clienților corporativi și una pentru agricultură, legate de prioritățile de creștere a creditării.

    Clienți persoane fizice

    Divizia de persoane fizice și clienți privați se ocupă de produsele bancare destinate individului, inclusiv servicii de economisire și plasamente. Raportul anual 1 o prezintă ca pe o componentă distinctă a grupului.

    Private banking și finanțare

    Grupul include și servicii de private banking și de finanțare, precum leasing și factoring, descrise în structura conducerii și a activității. Raportul 1 indică rolul acestor servicii în completarea ofertei principale.

    Piața în context

    Piața de referință este regiunea de sud a Norvegiei, cu un mediu de afaceri descris ca puternic și diversificat. Raportul anual 2024 1 arată că așteptările companiilor pentru 2025 sunt mai bune decât pentru 2024, cu optimism mai mare în industrie și în sectorul energetic.

    Conform raportului 1, politica monetară strânsă a redus inflația, iar băncii îi revine să urmărească evoluția dobânzilor. Conducerea consideră că portofoliul de credite este robust, deși rămâne incertitudine privind ritmul scăderii dobânzilor.

    Tendințe

    • Redresarea economiei norvegienevânt din spate

      Raportul 1 anticipează că activitatea economică regională ar putea crește și că șomajul scăzut ar putea susține puterea de cumpărare. Dacă această redresare se confirmă, cererea de credite ar putea crește.

    • Scăderea așteptată a dobânzilormixt

      Conducerea se așteaptă ca dobânda de referință să fie redusă, dar raportul subliniază incertitudinea privind amploarea acestei scăderi. Efectul asupra marjelor depinde de ritmul ajustărilor.

    • Investițiile prudente ale companiilorvânt din față

      Companiile au rămas precaute în privința investițiilor din cauza nivelului ridicat al costurilor, potrivit raportului 1. Acest lucru ar putea limita cererea de credite noi.

    • Tensiuni geopolitice și comerțvânt din față

      Raportul 1 menționează incertitudinea legată de războiul din Ucraina și de tarifele comerciale, cu posibile efecte asupra economiei deschise a Norvegiei pe termen scurt și lung.

    Poziția concurențială

    Raportul anual 2024 1 nu descrie în detaliu concurenții. Din context rezultă că banca concurează cu alți finanțatori din Norvegia, în special în sectorul sparebank, unde structuri similare caută poziția de finanțator regional.

    Conform raportului 1, grupul afirmă că urmărește să fie printre cele mai bune trei instituții financiare comparabile din Norvegia. Aceasta indică o concurență directă cu alte bănci și grupuri de sparebank din țară.

    • Alte sparebank-uri norvegiene

      Raportul 1 menționează structura sectorului sparebank și faptul că alte bănci regionale sunt comparabile din punct de vedere strategic.

    • Băncile comerciale de mari dimensiuni din Norvegia

      Raportul 1 le menționează ca termen de comparație pentru poziționarea grupului în sistemul financiar norvegian.

    • Furnizorii de servicii financiare digitale

      Raportul 1 indică faptul că noile moduri de a oferi servicii financiare sunt un factor relevant pentru piață.

    • Alte grupuri financiare regionale

      Raportul 1 sugerează că grupul activează într-un mediu competitiv cu alți jucători regionali.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / SpareBank 1 Sør-Norge ASA · 31 dec. 2024

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    SpareBank 1 Sør-Norge ASA (SB1NO.OL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw