olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Selvaag Bolig ASA SBO.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0010612450 · Verticală: Companii listate din Norvegia
Selvaag Bolig este un dezvoltator imobiliar norvegian care controlează întregul lanț de valoare, de la achiziția terenului până la predarea locuințelor cheie în mână, fără activitate proprie de construcții. În 2025 a vândut 466 de locuințe în valoare de 3 036 milioane NOK, iar firma a rămas expusă la piața rezidențială încă slabă din Norvegia și Suedia.
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Selvaag Bolig ASA (SBO.OL) costa 31,65 NOK (−3,51 % într-o zi), cu beta 0,17, interval pe 52 de săptămâni 29,95–37,70 NOK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 52,0
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 29,53 – 32,78
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,65 · lățimea benzii 10,4 %
- SMA 50 / 200
- 31,53 / 33,27
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,27 / 0,09
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,0 % | −0,6 % | +5,6 pp | — |
| 3 luni | −5,1 % | −4,2 % | −0,9 pp | — |
| 6 luni | −2,6 % | +4,3 % | −6,9 pp | — |
| De la început de an | −13,8 % | +7,5 % | −21,3 pp | — |
| 1 an | −5,0 % | +9,9 % | −14,9 pp | −4,7 % |
| 3 ani | +17,0 % | +49,8 % | −32,8 pp | +12,7 % |
| 5 ani | −38,2 % | +42,8 % | −81,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 3,3 mld | 2,0 mld | 2,1 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −39,4 % | +5,9 % |
| Profit net | 244,6 mil | 176,9 mil | 133,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −27,7 % | −24,8 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 7,5 % | 9,0 % | 6,4 % |
| Flux de numerar liber | 1,2 mld | 82,6 mil | -1,3 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 254,8 mil NOK
- Datorie financiară
- indisponibil NOK
- Datorie netă
- indisponibil NOK
- Capitaluri proprii
- 2,4 mld NOK
- Active totale
- 6,8 mld NOK
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,99x
- ROE
- 5,5 %
- ROA
- 2,2 %
- Marja FCF
- -62,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (NOK)
Marje
Cont de profit și pierdere · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,3 mld | 2,0 mld | 2,1 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 300,9 mil | 198,2 mil | 126,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 9,2 mil | 9,8 mil | 6,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EBITDA | 310,1 mil ≈ | 208,0 mil ≈ | 133,5 mil ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 11,2 mil | 14,5 mil | 13,4 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 319,5 mil | 209,2 mil | 139,6 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 74,8 mil | 32,2 mil | 6,6 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | 244,6 mil | 176,9 mil | 133,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 266,5 mil | 383,6 mil | 254,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 3,2 mld | 3,3 mld | 4,8 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active curente | 3,6 mld | 3,7 mld | 5,2 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 9,8 mil | 7,9 mil | 7,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Fond comercial | 383,4 mil | 383,4 mil | 383,4 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 4,8 mld | 5,2 mld | 6,8 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,2 mld | 1,2 mld | 2,6 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 2,4 mld | 2,8 mld | 4,4 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,2 mld | 87,1 mil | -1,3 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 3,7 mil | 4,4 mil | 2,4 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 1,2 mld ≈ | 82,6 mil ≈ | -1,3 mld ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -45,3 mil | 23,2 mil | 81,3 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,5 mld | 6,8 mil | 1,1 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | 281,2 mil | 93,6 mil | 117,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 27,5 mil | 23,0 mil | 27,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
23 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 6,4 % | 58 (față de colegi) | 27 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -987,2 % | 0 (pe interval fix) | 27 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 9,5x | 100 (pe interval fix) | 27 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,0x | 99 (pe interval fix) | 18 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate29/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SELVAAG BOLIG ASA (SBO.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,1 mld NOK în 2025; creștere an/an 5,9 %; marjă netă 6,4 %; ROE 5,6 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Acoperirea dobânzilor: 9,5x
- Lichiditatea curentă: 2,0x
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -987,2 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 79,8 mld | 20,3 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +36 % / +59 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,5 mld | 19,8 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +8 % / +69 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,2 mld | 39,3 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +10 % / +73 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,5 mld | 21,4 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +11 % / +36 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,4 mld | 6,8 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +18 % / −12 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,6 mld | 37,1 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −7 % / +10 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,6 mld | 25,1 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −18 % / −9 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,2 mld | 7,8 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +17 % / +44 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,3 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +39 % / +31 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,8 mld | 14,3 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +40 % / +238 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,7 mld | 31,2 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +74 % / +152 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +32 % / +98 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,0 mld | 14,2 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −19 % / −16 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 4,0 mld | 61,9 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −5 % / +29 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,6 mld | 10,7 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | −13 % / +20 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,2 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −18 % / −11 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,6 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +61 % / +15 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,4 mld | 10,5 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | −53 % / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 108,9 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −8 % / −48 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 884,6 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −33 % / −66 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 553,2 mil | 36,1 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −7 % / +41 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 234,6 mil | 4,8 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −33 % / −55 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 73,5 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −62 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,1 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −82 % / −97 % |
| AGLX.OLAgilyx Asa | — | — | -182,4 % | -12.189,3 % | +20,3 % | −40 % / −41 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SBO.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Selvaag Bolig este un dezvoltator imobiliar norvegian care controlează întregul lanț de valoare, de la achiziția terenului până la predarea locuințelor cheie în mână, fără activitate proprie de construcții. În 2025 a vândut 466 de locuințe în valoare de 3 036 milioane NOK 1, iar firma a rămas expusă la piața rezidențială încă slabă din Norvegia și Suedia.
SWOT
Puncte tari
- Model operațional ușor, cu activitate de construcție externalizată și echipă mică concentrată pe dezvoltare și vânzări 1.
- Acces la o tomtebank mare și la un parteneriat care reduce nevoia de capital propriu pentru achiziția de terenuri 1.
- Regula de a începe construcția după vânzarea a 60 la sută din valoare limitează riscul de piață al proiectelor 1.
Puncte slabe
- Dependența de un singur partener pentru majoritatea terenurilor face compania sensibilă la condițiile contractuale cu Urban Property 1.
- Livrările și vânzările au scăzut față de anul precedent, iar rezultatul înainte de impozit este modest în raport cu cifra de afaceri 1.
- Activitatea este concentrată geografic în câteva zone urbane din Norvegia și Suedia, ceea ce crește expunerea la piețele locale 1.
Oportunități
- O scădere a dobânzilor ar putea reactiva cererea pentru locuințe noi și ar putea accelera vânzările din proiectele existente 1.
- Extinderea conceptelor Selvaag City și Selvaag Nabolag în noi proiecte ar putea deschide segmente de cumpărători cu buget mai mic 1.
- Noile terenuri din Ski, Kolbotn și Drammen ar putea sprijini creșterea portofoliului de proiecte 1.
Amenințări
- Costurile ridicate de construcție și procedurile lungi de reglementare pot reduce marjele sau întârzia proiectele 1.
- Piața suedeză rămâne dificilă, cu oferta mare de locuințe și cererea reținută, ceea ce poate încetini vânzările 1.
- Modificări ale condițiilor de finanțare sau ale covenant-urilor din acordurile cu partenerii ar putea restrânge flexibilitatea financiară 1.
Riscuri
- Dependența de Urban Propertyridicat
Majoritatea terenurilor este deținută de Urban Property, iar răscumpărarea depinde de condițiile contractuale și de covenant-uri financiare. Dacă relația se deteriorează, accesul la terenuri ar putea fi afectat 1.
- Costuri de construcțiemediu
Costurile de construcție rămân la un nivel ridicat. Dacă prețurile de vânzare nu pot compensa creșterea costurilor, marjele proiectelor ar putea scădea sub obiectivul companiei 1.
- Cerere slabă în Suediamediu
Piața din Stockholm este încă precaută, cu oferta mare și cererea reținută. Dacă revenirea optimismului nu continuă, vânzările din acest segment ar putea rămâne reduse 1.
- Întârzieri de reglementaremediu
Procedurile lungi de planificare pot amâna lansarea proiectelor și pot bloca capital în terenuri, ceea ce ar putea reduce randamentul investiției 1.
- Politica de dividendscăzut
Obiectivul de a distribui cel puțin 60 la sută din profitul net depinde de lichiditate și solvabilitate. Dacă rezultatele scad, dividendul ar putea fi redus 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Compania are un portofoliu de terenuri amplu, un model fără costuri fixe mari de construcție și o rată de vânzare solidă la proiectele în derulare 1.
- Dacă dobânzile scad și cererea revine în Norvegia, vânzările și marjele ar putea beneficia rapid, mai ales în proiectele deja aproape de livrare 1.
- Conceptele de locuire cu servicii și spații comune pot diferenția compania de alți dezvoltatori și pot susține prețurile 1.
Ce ar strica teza
- Livrările și vânzările au scăzut față de anul precedent, iar rezultatul înainte de impozit rămâne modest, ceea ce ar putea limita capacitatea de a susține dividendele 1.
- Dependența de un singur partener pentru terenuri și de covenant-uri financiare ar putea restrânge flexibilitatea în cazul unei piețe mai dificile 1.
- Piața din Suedia rămâne slabă, iar dacă optimismul nu se consolidează, extinderea în Stockholm ar putea avea un ritm mai lent decât cel planificat 1.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor din proiectele cu livrare în 20262026
- Nivelul costurilor de construcție și al marjelor proiectelornext 10-K
- Stadiul relației cu Urban Property și al covenant-urilor financiare2027
- Lansarea proiectului City de la Hornsberg în Stockholm2027/2028
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Selvaag Bolig este una dintre cele mai importante companii de dezvoltare rezidențială din Norvegia. Compania cumpără și dezvoltă terenuri pentru locuințe și gestionează proiectele din Stor-Oslo, Bergen, Stavanger și Stor-Stockholm, atât prin proiecte proprii, cât și prin parteneriate cu investitori externi 1. Construcția este externalizată prin contracte de tip totalentreprenør, ceea ce permite o structură operațională redusă, cu circa 60 de angajați în activitatea de bază 1.
Un element central al modelului este parteneriatul cu Urban Property, care deține majoritatea terenurilor companiei și le revinde pe măsură ce proiectele încep. Selvaag Bolig are opțiunea de a le răscumpăra, plătind prețul inițial plus o primă anuală legată de NIBOR, ceea ce reduce capitalul propriu necesar pentru achiziția de terenuri 1. În Suedia, terenurile sunt obținute în mare parte prin atribuire de la municipalități, iar Urban Property poate finanța aceste achiziții 1.
Vânzările sunt un criteriu de decizie: construcția unui etapă de proiect începe, de regulă, numai după ce 60 la sută din valoarea etapei a fost vândută 1. Conceptul Selvaag Pluss, locuințe de stil de viață cu spații comune deservite și servicii sociale, este considerat de companie un avantaj competitiv în vânzări 1.
Segmente
Dezvoltare de locuințe în Norvegia
Segmentul norvegian este cel mai mare și concentrează proiectele din Stor-Oslo, Stavanger și Bergen. În 2025 compania a avut 912 locuințe în construcție la finalul anului, cu o valoare de vânzare de 6 574 milioane NOK, dintre care 60 la sută erau deja vândute 1. Pentru 2026, 59 la sută din livrările planificate erau vândute la finalul lui 2025 1.
Dezvoltare de locuințe în Suedia și concepte de cartier
În Stockholm, compania are un singur proiect de vânzare în zona periferică a județului Stockholm, iar vânzările au fost dificile în 2025, cu un interes ușor mai mare spre sfârșitul anului 1. Compania planifică un proiect City la Hornsberg, cu lansarea vânzărilor estimată pentru 2027/2028 1. Conceptul Selvaag Nabolag, cu un singur gestionar de cartier, este testat la Skårerbyen și urmează să fie extins în proiecte viitoare 1.
Piața în context
Piața nouă de locuințe din Norvegia a fost mai precaută în 2025, după ce reducerea așteptată a dobânzilor din martie nu s-a produs, iar costurile de construcție au rămas la un nivel ridicat 1. În marile orașe, prețul de piață suficient de mare a permis totuși lansarea și începerea unor proiecte noi 1. În Suedia, oferta mare de locuințe și cererea reținută au făcut piața dificilă, cu o ușoară îmbunătățire a optimismului în Stockholm, în zonele centrale 1.
Vânzările nete ale companiei în 2025 au fost ușor sub cele din anul precedent, dar peste nivelul din 2023 1. Compania a câștigat cote de piață în zonele sale de bază, susținută de locații atractive și de conceptul Selvaag Pluss 1.
Tendințe
- Costuri de construcție stabilizate, dar ridicatemixt
Costurile de construcție s-au stabilizat la un nivel relativ ridicat în 2025, ceea ce limitează marjele, deși contractele de tip totalentreprenør și prețurile fixe blochează o parte din cost înainte de lansarea vânzărilor 1.
- Dobânzi și cerere de locuințemixt
Nivelul dobânzilor și inflația afectează direct cererea pentru locuințe noi. Dacă dobânzile scad, cererea din Norvegia și Suedia ar putea reveni, iar vânzările ar putea accelera 1.
- Concept de locuințe de stil de viațăvânt din spate
Creșterea interesului pentru locuințe cu spații comune și servicii sociale, precum Selvaag Pluss, ar putea sprijini vânzările și cererea din partea municipalităților și a partenerilor 1.
- Lungimea procedurilor de reglementarevânt din față
Procedurile lungi de planificare și reglementare, împreună cu cerințele ridicate de mediu, pot întârzia lansarea proiectelor și pot crește capitalul blocat în terenuri 1.
Poziția concurențială
Piața norvegiană a locuințelor noi are mai mulți dezvoltatori mari și mijlocii care concurează pentru terenuri și clienți în Stor-Oslo, Bergen și Stavanger. Sursele primite nu identifică în detaliu concurenții, astfel că analiza rămâne limitată la factorii menționați de companie: accesul la terenuri, costurile și conceptele de locuire 1.
Avantajele declarate ale companiei includ tomtebanken, cu potențial pentru circa 10 400 de locuințe, parteneriatul cu Urban Property și capacitatea de a cumpăra terenuri fără a imobiliza mult capital propriu 1. În competiția pentru terenuri din Suedia, companiei îi revine o parte din achiziții prin licitații municipale, unde prețul este un criteriu alături de altele 1.
- Alți dezvoltatori imobiliari norvegieni
Concurență directă pentru terenuri și clienți în Stor-Oslo, Bergen și Stavanger, fără detalii în sursele primite.
- Dezvoltatori suedezi de locuințe
Concurență pentru achiziția de terenuri prin licitații municipale și pentru vânzări în zona Stockholm.
- Urban Property
Partener strategic care deține majoritatea terenurilor, dar și potențial concurent pentru achiziții de terenuri.
- Constructori externi
Companiile de construcții care câștigă contractele de totalentreprenør, din care societatea depinde pentru execuție.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Selvaag Bolig ASA · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.