olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Scatec ASA SCATC.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0010715139 · Verticală: Companii listate din Norvegia
Scatec ASA este o companie norvegiană de energie regenerabilă, activă în producție de energie din surse solare și în dezvoltarea și construcția de centrale, cu operațiuni în economii emergente. Pentru 2026, conducerea estimează un EBITDA între NOK 3,800 și 4,100 milioane, ceea ce face din rezultatele anului următor un test important pentru modelul de afaceri.
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Scatec ASA (SCATC.OL) costa 86,85 NOK (+0,64 % într-o zi), cu capitalizare 13,8 mld NOK, P/E 14,2 pe un EPS diluat de 6,12 NOK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,20 %, beta 0,48, interval pe 52 de săptămâni 76,85–135,70 NOK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 43,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 71,08 – 110,75
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,40 · lățimea benzii 43,6 %
- SMA 50 / 200
- 96,22 / 105,39
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -3,63 / -3,76
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −13,5 % | −0,6 % | −12,8 pp | — |
| 3 luni | −6,6 % | −4,2 % | −2,4 pp | — |
| 6 luni | −15,0 % | +4,3 % | −19,4 pp | — |
| De la început de an | −18,2 % | +7,5 % | −25,7 pp | — |
| 1 an | −14,9 % | +9,9 % | −24,8 pp | −4,7 % |
| 3 ani | +33,4 % | +49,8 % | −16,4 pp | +12,7 % |
| 5 ani | −47,8 % | +42,8 % | −90,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 9,6, mediană 17,4, max 20,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 4,7 mld | 6,6 mld | 5,2 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +39,3 % | −20,3 % |
| Profit net | 628,0 mil | 1,3 mld | 978,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +108,4 % | −25,3 % |
| EPS diluat | 3,95 | 8,24 | 6,12 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +108,6 % | −25,7 % |
| netă % | 13,3 % | 19,9 % | 18,7 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 5,6 mld NOK
- Datorie financiară
- indisponibil NOK
- Datorie netă
- indisponibil NOK
- Capitaluri proprii
- 12,0 mld NOK
- Active totale
- 50,2 mld NOK
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,06x
- ROE
- 7,9 %
- ROA
- 2,0 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (NOK)
Marje
Cont de profit și pierdere · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,7 mld | 6,6 mld | 5,2 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 2,6 mld | 4,1 mld | 2,8 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,0 mld | 2,7 mld | 2,3 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,0 mld | 1,5 mld | 1,0 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -114,0 mil | -22,0 mil | 20,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | 628,0 mil | 1,3 mld | 978,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 3,95 | 8,24 | 6,12 | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 2,70 | 2,49 | 1,04 | esef· 21 oct. 2026derivat |
Bilanț · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 3,1 mld | 3,9 mld | 5,6 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 478,0 mil | 487,0 mil | 555,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active curente | 4,9 mld | 7,6 mld | 7,2 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 22,0 mld | 24,1 mld | 29,8 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 41,8 mld | 45,7 mld | 50,2 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 294,0 mil | 481,0 mil | 1,1 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 5,6 mld | 6,8 mld | 6,8 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 31,2 mld | 33,0 mld | 38,1 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 10,6 mld | 12,8 mld | 12,0 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 159,0 mil | 158,9 mil | 159,0 mil | esef· 21 oct. 2026derivat |
- 2023
- 159,0 mil
- 2024
- 158,9 mil
- 2025
- 159,0 mil
esef· 21 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · NOK
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Investiții (capex) | — | 3,3 mld | 6,0 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -6,8 mld | -1,6 mld | -2,7 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 3,5 mld | -1,1 mld | 2,3 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | 429,0 mil | 395,0 mil | 166,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 13,8 mld NOK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 18,7 % | 89 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,2x | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 22 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 14,2x | 60 (față de colegi) | 31 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,2 % | 17 (pe interval fix) | 19 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie9/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial89/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial17/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial60/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SCATEC ASA (SCATC.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,2 mld NOK în 2025; creștere an/an -20,3 %; marjă netă 18,7 %; ROE 7,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 56,04–193,34 NOK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 120,92 NOK, prețul de 86,85 NOK lasă un potențial de 39,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 28,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 18,7 %
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: 1,2x
- Lichiditatea curentă: 1,1x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,2 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 79,8 mld | 20,3 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +36 % / +59 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,5 mld | 19,8 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +8 % / +69 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,2 mld | 39,3 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +10 % / +73 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,5 mld | 21,4 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +11 % / +36 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,4 mld | 6,8 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +18 % / −12 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,6 mld | 37,1 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −7 % / +10 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,6 mld | 25,1 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −18 % / −9 % |
| SCATC.OLScatec Asa | 13,8 mld | 14,2 | 7,9 % | 18,7 % | −20,3 % | −13 % / +21 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,2 mld | 7,8 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +17 % / +44 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,3 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +39 % / +31 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,8 mld | 14,3 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +40 % / +238 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,7 mld | 31,2 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +74 % / +152 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +32 % / +98 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,0 mld | 14,2 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −19 % / −16 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 4,0 mld | 61,9 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −5 % / +29 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,6 mld | 10,7 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | −13 % / +20 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,2 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −18 % / −11 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,6 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +61 % / +15 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,4 mld | 10,5 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | −53 % / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 108,9 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −8 % / −48 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 884,6 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −33 % / −66 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 553,2 mil | 36,1 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −7 % / +41 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 234,6 mil | 4,8 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −33 % / −55 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 73,5 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −62 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,1 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −82 % / −97 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SCATC.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (NOK)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 46,66 Randament total -45 % · Pe an -45 % | 82,91 Randament total -3 % · Pe an -3 % | 125,46 Randament total 46 % · Pe an 46 % |
| 3 ani | 37,05 Randament total -55 % · Pe an -23 % | 74,83 Randament total -11 % · Pe an -4 % | 125,46 Randament total 49 % · Pe an 14 % |
| 5 ani | 29,42 Randament total -63 % · Pe an -18 % | 67,53 Randament total -17 % · Pe an -4 % | 125,46 Randament total 51 % · Pe an 9 % |
- P/E la ieșire± 18,71
- Marja netă± 13,09
- Creșterea anuală a veniturilor± 11,83
- Diluare anuală± 1,10
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Scatec ASA este o companie norvegiană de energie regenerabilă, activă în producție de energie din surse solare și în dezvoltarea și construcția de centrale, cu operațiuni în economii emergente. Pentru 2026, conducerea estimează un EBITDA între NOK 3,800 și 4,100 milioane 1, ceea ce face din rezultatele anului următor un test important pentru modelul de afaceri.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un portofoliu cu contracte pe termen lung, în majoritatea cazurilor cu companii de stat sau corporative, ceea ce reduce expunerea la prețurile de pe piața spot 1.
- Experiența în medii complexe și în sisteme de management al riscurilor este prezentată ca un avantaj competitiv, util pentru a transforma oportunitățile în proiecte 1.
- Gradul de aliniere la Taxonomia UE este ridicat, ceea ce ar putea facilita accesul la finanțare sustenabilă 1.
Puncte slabe
- Compania nu plătește dividende, politica fiind de a nu distribui dividende, cu reevaluare anuală de către consiliu 1.
- Expunerea la piețe emergente aduce riscuri politice, precum exproprierea sau modificări fiscale, care depind de respectarea contractelor de către guverne 1.
- Unele contracte nu conțin clauze de indexare la inflație, ceea ce ar putea reduce veniturile în perioade de inflație ridicată 1.
Oportunități
- Dacă tranziția energetică din țările de operare accelerează, cererea pentru noi proiecte ar putea crește 1.
- Un portofoliu larg de proiecte în dezvoltare ar putea sprijini creșterea viitoare, cu condiția obținerii aprobărilor și a finanțării 1.
- Contractele corporative de tip PPA ar putea deschide noi surse de venituri, precum în cazul unor parteneriate pe termen lung 1.
Amenințări
- Scăderea prețului energiei pe piață ar putea afecta atractivitatea financiară a proiectelor noi 1.
- Riscurile geopolitice și conflictele armate pot afecta activele, cum s-a întâmplat în Ucraina după invazia din 2022 1.
- Atacurile cibernetice ar putea perturba operațiunile sau afecta reputația și performanța financiară 1.
Riscuri
- Risc de dezvoltare a proiectelorridicat
Creșterea depinde de dezvoltarea cu succes a proiectelor, influențată de accesul la locații, capacitatea rețelei, prețurile energiei și finanțare 1. Compania gestionează riscul printr-un proces de selecție și un portofoliu larg de proiecte 1.
- Risc politic și de țarăridicat
Veniturile depind de respectarea contractelor de către guverne, iar expropierea sau schimbările de reglementare pot afecta rezultatele 1. Compania folosește contracte de proiect, parteneriate cu bănci multilaterale și asigurări de risc politic 1.
- Risc de prețuri ale componentelor și lanțului de aprovizionaremediu
Între semnarea contractului și decizia de investiție, prețurile componentelor și întreruperile din lanțul de aprovizionare pot afecta costurile 1. Compania încearcă să diversifice furnizorii și să includă rezerve în bugete 1.
- Risc ciberneticmediu
Operațiunile se bazează pe sisteme IT și tehnologie operațională, expuse la ransomware, phishing și atacuri asupra lanțului de aprovizionare 1. Compania aplică un cadru de securitate stratificat și audituri externe 1.
- Risc de piață al energieiscăzut
Prețurile pe piața spot pot scădea, iar curtailment-ul neremunerat combinat cu prețuri scăzute a dus la depreciere în cazul centralei din Brazilia 1. Expunerea la piață este limitată prin PPA-uri pe termen lung 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Un bilanț cu capitaluri proprii de NOK 12,034 milioane 1 și contracte pe termen lung ar putea oferi stabilitate dacă proiectele în curs se execută conform planului 1. Dacă estimările de producție și EBITDA pentru 2026 sunt îndeplinite, compania ar putea demonstra mai clar capacitatea de creștere 1.
- Experiența în medii complexe și în managementul riscurilor ar putea deveni un avantaj competitiv în noi țări 1. Un portofoliu extins de proiecte în dezvoltare ar putea susține creșterea viitoare 1.
- Dacă tranziția energetică se accelerează, cererea pentru energie regenerabilă ar putea sprijini noi investiții și contracte 1. Alinierea ridicată la Taxonomia UE ar putea ajuta la accesul la finanțare sustenabilă 1.
Ce ar strica teza
- Riscurile politice și de țară, inclusiv expropierea și reglementările fiscale, pot afecta direct veniturile și proiectele 1. Dependența de guverne în respectarea contractelor ar putea limita previzibilitatea rezultatelor 1.
- Creșterea depinde de obținerea de proiecte și finanțare competitivă, iar întârzierile sau costurile mai mari ar putea reduce marjele 1. Prețurile în scădere ale energiei ar putea face noile proiecte mai puțin atractive 1.
- Lipsa dividendelor și expunerea la inflație în unele contracte ar putea reduce atractivitatea pentru anumiți investitori 1. Depreciările recente, precum cea din Brazilia, arată că expunerea la piața spot poate avea efecte concrete 1.
De urmărit
- Realizarea estimărilor de producție și EBITDA pentru 20262026
- Evoluția valorii contractelor rămase din segmentul Development & ConstructionQ1 2027
- Decizia consiliului privind politica de dividende2027
- Evoluția prețurilor pe piața spot în Filipine și Brazilianext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Potrivit statutului său, activitatea companiei constă în înființarea și operarea de afaceri în domeniul energiei regenerabile, inclusiv investiții în companii care desfășoară asemenea activități 1. Scatec este listată la Oslo Stock Exchange sub simbolul SCATC și funcționează ca o companie orientată pe proiecte, în care centralele electrice sunt structurate ca entități separate 1. Compania își propune să tranziționeze producția de energie de la surse fosile la energie regenerabilă în țările în care operează 1.
Segmente
Piața în context
Compania operează în principal în economii emergente și vinde electricitate în special către utilități de stat, adesea cu garanții suverane 1. Sursele nu descriu dimensiunea totală a pieței regenerabile, așa că analiza se limitează la modelul de contracte și la expunerea geografică din raportul anual 1. Un proiect nou depinde de prețurile energiei, de prețurile componentelor, de rate ale dobânzii și de accesul la finanțare competitivă 1.
Tendințe
- Ambiții climatice în creșteremixt
Raportul notează că, pe măsură ce ambițiile climatice cresc, concurența ar putea crește, având impact asupra prețurilor componentelor și ale energiei 1. Pe de altă parte, tranziția spre energie regenerabilă susține cererea pentru proiectele companiei 1.
- Reglementări privind utilizarea terenurilor și a resurselorvânt din față
Compania menționează posibile reglementări mai stricte privind utilizarea terenurilor, pierderea habitatului, amprenta de carbon și utilizarea mineralelor rare în echipamente 1. Acestea ar putea crește costurile proiectelor sau ar putea întârzia aprobările 1.
- Tranziția energetică și cererea de electricitatevânt din spate
Strategia companiei urmărește înlocuirea producției pe bază de combustibili fosili cu energie regenerabilă în țările în care operează 1. Dacă acest proces avansează, cererea pentru proiectele de tip Scatec ar putea susține creșterea portofoliului 1.
- Riscuri climatice fizicevânt din față
Secetele și inundațiile pot deteriora centralele și pot afecta producția sau alegerea locațiilor 1. Compania spune că aceste riscuri sunt atenuate prin soluții de inginerie, inspecții și planuri de urgență 1.
Poziția concurențială
Sursele analizate nu identifică explicit concurenții companiei, așa că nu pot fi descrise poziții comparative. Raportul menționează doar că o creștere a ambițiilor climatice ar putea intensifica concurența și ar putea influența prețurile componentelor și ale energiei 1. Câștigarea de proiecte depinde de accesul la site-uri atractive, de capacitatea rețelei și de finanțare 1.
- Concurenți nespecificați în sursă
Sursa nu numește concurenți; competiția este menționată doar ca factor general de creștere a prețurilor.
Știri și depuneri
Din presă
- Gigantul norvegian al energiei regenerabile Scatec accelerează planurile în România: proiecte eoliene, solare și de stocareEconomedia · 10 sept. 2026 · RO
- Scatec vrea să se extindă rapid în România, pe fondul creşterii cererii de baterii pentru stocareFinancial Intelligence (RO) · 10 sept. 2026 · RO
- Pariu pe România: Norvegienii de la Scatec vor să își dubleze capacitatea de generare a energiei, cu o expansiune rapidă în RomâniaProfit.ro · 09 sept. 2026 · RO
- Boom-ul bateriilor atrage Scatec în Europa, cu România în centrul expansiuniiCursDeGuvernare.ro · 09 sept. 2026 · RO
- Norvegienii de la Scatec – investiție într-un sistem de stocare a energiei, în Bacău. BERD, investitor în proiectCursDeGuvernare.ro · 07 sept. 2026 · RO
- Parcul eolian Urleasca, dezvoltat de Scatec în Brăila, primește o finanțare de 132 milioane de euro de la BCR și ErsteEconomedia · 31 aug. 2026 · RO
- BCR și Erste Group acordă o finanțare de 132 de milioane de euro pentru parcul eolian Urleasca, de 77 MW, dezvoltat de Scatec în RomâniaFinancial Intelligence (RO) · 31 aug. 2026 · RO
- BCR şi Erste Group finanţează cu 132 mil. euro parcul eolian Urleasca de 77 MW, dezvoltat de norvegienii de la Scatec. 57% din producţia estimată este acoperită de un contract pentru diferenţă (CfD), iar restul energiei va fi vândut pe piaţa angroZiarul Financiar · 31 aug. 2026 · RO
- Norvegienii de la Scatec cumpără de la OX2 un proiect eolian de 77 MW şi îşi extind portofoliul din România la 267 MWZiarul Financiar · 25 aug. 2026 · RO
- CMS advises Scatec on acquisition of 77 MW Urleasca onshore wind projectJuridice.ro · 25 aug. 2026 · RO
- CMS alături de Scatec în achiziția proiectului eolian Urleasca de 77 MWJuridice.ro · 25 aug. 2026 · RO
- OX2 a vândut către Scatec proiectul unui parc eolian de 77 MW din România. Construcția începe în acest anEconomedia · 31 iul. 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Scatec ASA · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.