olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Socfinaf S.A. SOFAF.LU
Luxemburg · Luxembourg Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Luxemburg
Socfinaf S.A. este o companie luxemburgheză care deține și administrează plantații de palmier de ulei și cauciuc în Africa, cu venituri în scădere față de nivelul din anii anteriori, dar cu un profit atribuibil în creștere în exercițiul 2024. Prețurile palmei de ulei rămân sensibile la cererea din biocombustibili și la concurența uleiurilor vegetale alternative, ceea ce face ca evoluția companiei să depindă de aceste piețe.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Socfinaf S.A. (SOFAF.LU) costa 24,00 EUR (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 428,7 mil EUR, P/E 7,5 pe un EPS diluat de 3,18 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,14, interval pe 52 de săptămâni 22,80–27,20 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 48,3
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 22,81 – 25,01
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,54 · lățimea benzii 9,2 %
- SMA 50 / 200
- 24,60 / 24,79
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,23 / -0,23
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −4,0 % | +0,4 % | −4,4 pp | — |
| 3 luni | −0,8 % | −3,3 % | +2,4 pp | — |
| 6 luni | −1,6 % | +4,0 % | −5,6 pp | — |
| De la început de an | −0,8 % | +8,1 % | −8,9 pp | — |
| 1 an | −0,8 % | +10,7 % | −11,5 pp | −12,4 % |
| 3 ani | +118,2 % | +50,1 % | +68,1 pp | +38,8 % |
| 5 ani | +101,7 % | +43,6 % | +58,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 3,0, mediană 3,8, max 6,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 637,3 mil | 563,1 mil | 591,4 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −11,7 % | +5,0 % |
| Profit net | 73,2 mil | 28,2 mil | 56,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −61,4 % | +101,1 % |
| EPS diluat | 4,10 | 1,58 | 3,18 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −61,5 % | +101,3 % |
| netă % | 11,5 % | 5,0 % | 9,6 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 40,5 mil EUR
- Datorie financiară
- 38,4 mil EUR
- Datorie netă
- -2,1 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 525,2 mil EUR
- Active totale
- 798,5 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,07x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 11,5 %
- ROA
- 7,1 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 637,3 mil | 563,1 mil | 591,4 mil | esef· 21 mai 2025verificat |
| Profit operațional | 175,3 mil | 105,2 mil | 118,6 mil | esef· 21 mai 2025verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 41,2 mil | 43,0 mil | 37,0 mil | esef· 21 mai 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 141,1 mil | 84,9 mil | 113,8 mil | esef· 21 mai 2025verificat |
| Profit net | 73,2 mil | 28,2 mil | 56,8 mil | esef· 21 mai 2025verificat |
| EPS diluat | 4,10 | 1,58 | 3,18 | esef· 21 mai 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,00 | 0,00 | 0,00 | esef· 21 mai 2025verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 63,6 mil | 39,7 mil | 40,5 mil | esef· 21 mai 2025verificat |
| Stocuri | 105,8 mil | 88,7 mil | 102,1 mil | esef· 21 mai 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 277,5 mil | 232,8 mil | 227,4 mil | esef· 21 mai 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,4 mil | 991,7 mii | 807,1 mii | esef· 21 mai 2025verificat |
| Active totale | 903,6 mil | 797,0 mil | 798,5 mil | esef· 21 mai 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 163,9 mil | 102,8 mil | 38,4 mil | esef· 21 mai 2025verificat |
| Capital propriu | 485,3 mil | 463,9 mil | 525,2 mil | esef· 21 mai 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 17,9 mil | 17,9 mil | 17,9 mil | esef· 21 mai 2025derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 428,7 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 24,67 – 29,43 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E24,67 – 29,43 (Mijloc 26,09)4 firme folosite · multiplul median 8,2x · quartile 7,8x – 9,3xFTXHG.LU, ORCL.LU, REINI.LU, SCFNS.LU
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 19,0 % | 100 (pe interval fix) | 31 % |
| Marja netă · Calitate | 9,6 % | 64 (pe interval fix) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 3,2x | 26 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 7,5x | 100 (pe interval fix) | 31 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial26/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate87/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SOCFINAF S.A. (SOFAF.LU). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 591,4 mil EUR în 2024; creștere an/an 5,0 %; marjă netă 9,6 %; ROE 14,5 %.
Intervalul de valoare estimat este 24,67–29,43 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 26,09 EUR, prețul de 24,00 EUR lasă un potențial de 8,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 8,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 19,0 %
- P/E (TTM): 7,5x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: 3,2x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Luxemburg · aceeași țară · comparată cu 4 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| REINI.LUReinet Investments S.c.a. | 4,4 mld | 8,6 | 8,7 % | 99,4 % | indisponibil | +1 % / +26 % |
| ORCL.LUCpi Fim SA | 887,8 mil | 11,3 | 5,4 % | 53,0 % | +167,3 % | −31 % / +51 % |
| SCFNS.LUSocfinasia S.A. | 477,9 mil | 7,8 | 25,2 % | 32,7 % | +4,4 % | −2 % / +63 % |
| SOFAF.LUSocfinaf S.A. | 428,7 mil | 7,5 | 14,5 % | 9,6 % | +5,0 % | −3 % / +126 % |
| FTXHG.LUFotex Holding | 77,4 mil | 7,5 | 5,4 % | 25,5 % | +0,5 % | −22 % / −40 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SOFAF.LU din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 14,26 Randament total -41 % · Pe an -41 % | 25,21 Randament total 5 % · Pe an 5 % | 37,96 Randament total 58 % · Pe an 58 % |
| 3 ani | 13,99 Randament total -42 % · Pe an -16 % | 27,81 Randament total 16 % · Pe an 5 % | 45,96 Randament total 91 % · Pe an 24 % |
| 5 ani | 13,72 Randament total -43 % · Pe an -11 % | 30,67 Randament total 28 % · Pe an 5 % | 55,64 Randament total 132 % · Pe an 18 % |
- P/E la ieșire± 6,95
- Marja netă± 4,87
- Creșterea anuală a veniturilor± 3,97
- Diluare anuală± 0,41
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Socfinaf S.A. este o companie luxemburgheză care deține și administrează plantații de palmier de ulei și cauciuc în Africa, cu venituri în scădere față de nivelul din anii anteriori, dar cu un profit atribuibil în creștere în exercițiul 2024. Prețurile palmei de ulei rămân sensibile la cererea din biocombustibili și la concurența uleiurilor vegetale alternative, ceea ce face ca evoluția companiei să depindă de aceste piețe.
SWOT
Puncte tari
- Diversificarea între ulei de palmier și cauciuc reduce dependența de un singur produs agricol.
- Compania a obținut un profit atribuibil în creștere în 2024, în ciuda scăderii cifrei de afaceri la palmier.
- Structura de grup și experiența operațională în Africa oferă o bază stabilă de producție.
Puncte slabe
- Veniturile din palmier au scăzut în 2024, ceea ce arată sensibilitatea la prețurile globale.
- Dividendul pe acțiune a fost zero în anii prezentați, ceea ce limitează randamentul pentru acționari.
- Controlul majoritar al acționarului principal poate limita influența acționarilor minoritari.
Oportunități
- Cererea din biocombustibili ar putea susține prețurile uleiului de palmier dacă programele sunt aplicate.
- Creșterea producției în anumite țări ar putea aduce volume suplimentare pe piețele existente.
- Veniturile din cauciu au crescut în 2024, ceea ce ar putea susține extinderea acestui segment.
Amenințări
- Concurența uleiului de soia ieftin ar putea reduce cererea pentru palmier.
- Limitarea terenurilor și lipsa de forță de muncă ar putea încetini producția.
- Condițiile meteo nefavorabile și tensiunile comerciale ar putea afecta randamentele și prețurile.
Riscuri
- Volatilitatea prețurilor agricoleridicat
Prețurile uleiului de palmier și ale cauciului pot fluctua puternic, ceea ce ar putea afecta veniturile.
- Risc climaticmediu
Condițiile meteo extreme ar putea reduce randamentele în plantațiile din Africa.
- Concurența altor uleiurimediu
Uleiul de soia ar putea deveni mai atractiv pentru importatori dacă prețul palmierului crește.
- Risc politic și de reglementaremediu
Schimbările de politici publice în țările de operare ar putea afecta activitatea și exporturile.
- Concentrare în acționariatscăzut
Controlul majoritar exercitat de acționarul principal ar putea limita protecția acționarilor minoritari.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă programele de biocombustibili sunt implementate integral, cererea de ulei de palmier ar putea susține prețurile și veniturile companiei.
- Profitul atribuibil grupului a crescut în 2024, ceea ce ar putea arăta o capacitate de a compensa scăderile din anumite segmente.
- Segmentul cauciucului a crescut în 2024, ceea ce ar putea echilibra dependența de palmier.
Ce ar strica teza
- Dacă uleiul de soia rămâne mai ieftin, importatorii ar putea prefera alternativa, limitând prețul palmierului.
- Veniturile din palmier au scăzut în 2024, ceea ce ar putea indica presiuni asupra unui segment cheie.
- Lipsa dividendelor în anii prezentați ar putea descuraja investitorii care caută venit regulat.
De urmărit
- Evoluția cifrei de afaceri din palmier și cauciucQ1 2027
- Implementarea programului B40 din Indonezia2027
- Rezultatele anuale consolidate și politica de dividendenext 10-K
- Evoluția prețului CIF Rotterdam al uleiului de palmier2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania are o forță de muncă medie de 24.824 de angajați în 2024 1. Consiliul de administrație este dominat de reprezentanți ai acționarului majoritar, iar conducerea operațională este asigurată de un administrator delegat, ceea ce face ca deciziile strategice să fie strâns legate de structura de control a grupului 1.
Segmente
Alte activități
Restul cifrei de afaceri provine din alte produse agricole și din activități diverse, care au reprezentat o pondere mică a veniturilor grupului în 2024 1.
Piața în context
Prețul CIF Rotterdam al uleiului de palmier brut era de 1.275 USD pe tonă la 31 decembrie 2024 1. Sursa indică o creștere a producției de palmier în 2025, Indonezia urmând să ajungă la aproximativ 48,1 milioane tone, dar și o încetinire a creșterii producției pe termen lung din cauza limitării terenurilor disponibile 1.
Programul indonezian B40 prevede creșterea ponderii biocombustibilului pe bază de ulei de palmier în motorina la 40% în 2025, ceea ce ar putea reduce disponibilul de export și ar putea susține prețurile 1. Totuși, uleiul de soia sud-american, mai ieftin în 2024, ar putea limita creșterea prețului palmierului 1.
Tendințe
- Cerere din biocombustibilivânt din spate
Programele de biocombustibili, în special B40 din Indonezia, sprijină cererea de ulei de palmier și pot susține prețurile dacă sunt implementate integral.
- Limitarea terenurilor și a forței de muncăvânt din față
Disponibilitatea redusă a terenurilor și lipsa de forță de muncă ar putea încetini creșterea producției globale de ulei de palmier.
- Concurența uleiurilor vegetalevânt din față
Uleiul de soia, mai stabil ca preț în 2024, ar putea influența preferințele importatorilor și limita creșterea prețului palmierului.
- Tensiuni comerciale și vrememixt
Tensiunile comerciale și condițiile meteo pot afecta exporturile și prețurile uleiurilor vegetale, cu efecte mixte asupra companiei.
Poziția concurențială
Concurența principală vine din alți producători de ulei de palmier din Indonezia și Malaysia, care împreună dețin o pondere majoritară a producției mondiale, și din uleiul de soia sud-american 1. În cauciuc, concurența este legată de prețurile globale ale cauciucului și de achizițiile de la terți.
Prețul relativ al uleiului de palmier față de alte uleiuri vegetale determină în mare parte capacitatea companiei de a-și menține pozițiile comerciale pe piețele importatoare 1.
- Producători indonezieni de ulei de palmier
Indonezia este cel mai mare producător mondial, cu o pondere majoritară împreună cu Malaysia; concurența se face prin volum și preț.
- Producători malaezieni de ulei de palmier
Malaysia are o producție stabilă și face parte din aceeași zonă de concurență pentru piețele importatoare.
- Producători de ulei de soia din America de Sud
Uleiul de soia din Brazilia și Argentina concurează direct cu uleiul de palmier pe piețele alimentare și industriale.
- Producători globali de cauciu natural
Concurența din cauciu vine din producători din Asia de Sud-Est și din alte regiuni, cu prețuri legate de cerere globală.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202421 mai 2025
- Raportul anual 202309 iul. 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Socfinaf S.A. · 31 dec. 2024
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.