olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Solstad Offshore ASA SOFF.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0003080608 · Verticală: Companii listate din Norvegia
Solstad Offshore ASA, companie norvegiană listată la Oslo, deține și operează nave de servicii offshore de înaltă clasă pentru industriile globale de petrol și gaze și de energie regenerabilă. La finalul anului 2025, compania raporta un capital propriu de 425 milioane USD și o rată capital propriu/active de 48 la sută, element relevant pentru stabilitatea sa financiară într-un sector ciclic.
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Solstad Offshore ASA (SOFF.OL) costa 68,30 NOK (−5,92 % într-o zi), cu beta 0,15, interval pe 52 de săptămâni 40,80–73,80 NOK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 42,6
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 68,07 – 74,64
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,03 · lățimea benzii 9,2 %
- SMA 50 / 200
- 70,87 / 63,98
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,27 / -0,06
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −1,9 % | −0,6 % | −1,2 pp | — |
| 3 luni | 0,0 % | −4,2 % | +4,2 pp | — |
| 6 luni | +4,6 % | +4,3 % | +0,3 pp | — |
| De la început de an | +57,7 % | +7,5 % | +50,2 pp | — |
| 1 an | +56,7 % | +9,9 % | +46,7 pp | −5,7 % |
| 3 ani | +181,1 % | +49,8 % | +131,2 pp | +15,0 % |
| 5 ani | +1.171,9 % | +42,8 % | +1.129,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 407,1 mil | 118,1 mil | 141,2 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −71,0 % | +19,6 % |
| EPS diluat | indisponibil | 1,40 | 1,69 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | +20,7 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | 2,6 mld | 119,6 mil | 145,3 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 74,2 mil USD
- Datorie financiară
- 124,0 mil USD
- Datorie netă
- 49,9 mil USD
- Capitaluri proprii
- 425,1 mil USD
- Active totale
- 878,5 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,29x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 39,6 %
- ROA
- 16,9 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Profit operațional | 1,9 mld | 94,4 mil | 94,3 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | — | 122,8 mil | 125,7 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 56,6 mil | 4,6 mil | -15,6 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | 407,1 mil | 118,1 mil | 141,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | — | 1,40 | 1,69 | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 0,00 | 0,05 | esef· 21 oct. 2026derivat |
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 49,3 mil | 33,6 mil | 74,2 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 2,3 mil | 2,4 mil | 2,4 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 1,9 mld | 791,0 mil | 878,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 1,1 mld | 24,4 mil | 24,4 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 62,0 mil | 132,3 mil | 99,6 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,4 mld | 146,7 mil | 157,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,8 mld | 503,2 mil | 453,4 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 179,4 mil | 287,7 mil | 425,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | 84,4 mil | 83,6 mil | esef· 21 oct. 2026derivat |
- 2023
- —
- 2024
- 84,4 mil
- 2025
- 83,6 mil
esef· 21 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 2,7 mld | 120,9 mil | 147,8 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 106,0 mil | 1,3 mil | 2,5 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 2,6 mld ≈ | 119,6 mil ≈ | 145,3 mil ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 6,6 mld | 963,1 mil | 17,9 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -9,7 mld | -1,2 mld | -127,4 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | 0 | 4,1 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
21 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 15,48 – 53,39 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E15,48 – 53,39 (Mijloc 33,39)19 firme folosite · multiplul median 19,8x · quartile 9,2x – 31,6xABG.OL, ABTEC.OL, AFG.OL, AKER.OL, AKSO.OL, AKVA.OL, APR.OL, ARR.OL, ATEA.OL, AUSS.OL, B2I.OL, BONHR.OL, BOR.OL, BOUV.OL, BRG.OL, CLOUD.OL, DELIA.OL, ELK.OL, ELMRA.OL
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului0,65 – 0,87 (Mijloc 0,75)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 17,9 % | 83 (față de colegi) | 50 % |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 102,9 % | 100 (pe interval fix) | 30 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 2,8 % | 100 (pe interval fix) | 20 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate89/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SOLSTAD OFFSHORE ASA (SOFF.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 39,6 %.
Intervalul de valoare estimat este 15,48–53,39 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 20,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 17,9 %
- Conversia profitului în FCF: 102,9 %
- Rata de distribuire (FCF): 2,8 %
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 79,8 mld | 20,3 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +36 % / +59 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,5 mld | 19,8 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +8 % / +69 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,2 mld | 39,3 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +10 % / +73 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,5 mld | 21,4 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +11 % / +36 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,4 mld | 6,8 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +18 % / −12 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,6 mld | 37,1 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −7 % / +10 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,6 mld | 25,1 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −18 % / −9 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,2 mld | 7,8 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +17 % / +44 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,3 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +39 % / +31 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,8 mld | 14,3 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +40 % / +238 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,7 mld | 31,2 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +74 % / +152 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +32 % / +98 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,0 mld | 14,2 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −19 % / −16 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 4,0 mld | 61,9 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −5 % / +29 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,6 mld | 10,7 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | −13 % / +20 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,2 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −18 % / −11 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,6 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +61 % / +15 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,4 mld | 10,5 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | −53 % / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 108,9 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −8 % / −48 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 884,6 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −33 % / −66 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 553,2 mil | 36,1 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −7 % / +41 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 234,6 mil | 4,8 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −33 % / −55 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 73,5 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −62 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,1 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −82 % / −97 % |
| AGLX.OLAgilyx Asa | — | — | -182,4 % | -12.189,3 % | +20,3 % | −40 % / −41 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SOFF.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Solstad Offshore ASA, companie norvegiană listată la Oslo, deține și operează nave de servicii offshore de înaltă clasă pentru industriile globale de petrol și gaze și de energie regenerabilă. La finalul anului 2025, compania raporta un capital propriu de 425 milioane USD și o rată capital propriu/active de 48 la sută, element relevant pentru stabilitatea sa financiară într-un sector ciclic.
SWOT
Puncte tari
- Structură de capital solidă, cu o rată capital propriu/active de 48 la sută la finalul anului 2025, ceea ce oferă o bază financiară stabilă 1.
- Acțiuni cu drepturi egale, tranzacționate la Oslo, cu o singură clasă de acțiuni, ceea ce simplifică structura de guvernanță 1.
- Consiliu de administrație majoritar independent și comitet de audit format din membri independenți, ceea ce consolidează supravegherea 1.
Puncte slabe
- Dependența de sectorul petrolier și gazelor offshore, cu cereri legate de ciclurile de investiții ale clienților 1.
- Declararea unor abateri de la Codul norvegian de guvernanță, privind prezența membrilor consiliului la adunarea generală și procedurile de preluare 1.
- Lipsa unor detalii cantitative în documentul analizat despre segmente și grad de utilizare a flotei, ceea ce limitează evaluarea performanței operaționale 1.
Oportunități
- Extinderea serviciilor către proiectele de energie regenerabilă offshore, menționată explicit în descrierea activității 1.
- Oportunități de contracte pe termen lung în regiunile unde investițiile offshore rămân ridicate, dacă acestea se mențin 1.
- Poziționare pe piețe internaționale, grație activităților transfrontaliere și rețelei de clienți din multe țări 1.
Amenințări
- Volatilitatea cheltuielilor de investiții în petrol și gaz, care ar putea reduce cererea pentru nave de servicii 1.
- Presiunea concurențială din partea altor operatori de nave offshore, care pot oferi prețuri mai competitive pe anumite contracte.
- Riscuri legate de reglementările de mediu și de politicile climatice, care pot modifica condițiile de operare și investițiile în sector.
Riscuri
- Dependența de ciclul investițional al petrolului și gazuluiridicat
Cererea pentru navele offshore depinde de investițiile clienților din petrol și gaz, care pot scădea în perioade de prețuri scăzute ale energiei, afectând ratele de utilizare 1.
- Concentrarea pe un singur tip de activmediu
Activitatea principală se bazează pe navele de servicii offshore, ceea ce înseamnă că o scădere a cererii pentru acest tip de activ ar putea afecta întreaga companie.
- Riscuri de mediu și de reglementaremediu
Politicile climatice și reglementările privind emisiile pot schimba costurile de operare și perspectivele pentru flota existentă, mai ales dacă tranziția energetică se accelerează.
- Expunerea internaționalămediu
Operațiunile transfrontaliere expun compania la riscuri valutare, politice și de conformitate în diferite jurisdicții 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru servicii offshore se stabilizează, un bilanț solid cu un capital propriu consistent ar putea permite companiei să profite de proiecte noi.
- Extinderea spre energia regenerabilă offshore ar putea diversifica sursele de venit și reduce dependența de petrol și gaz în timp.
- Politica de distribuire a dividendelor arată că managementul consideră o remunerare a acționarilor realizabilă în condițiile actuale.
Ce ar strica teza
- Dacă investițiile petroliere offshore se reduc, ratele de utilizare a navelor ar putea scădea rapid, cu efect asupra veniturilor.
- Concentrarea pe un singur tip de activ și un segment ciclic limitează capacitatea companiei de a absorbi șocurile de piață.
- Riscurile de reglementare și de mediu ar putea crește costurile sau reduce cererea pentru flota actuală pe termen lung.
De urmărit
- Evoluția capitalului propriu și a ratei capital propriu/activenext 10-K
- Nivelul contractelor noi pentru energie regenerabilă offshore2027
- Politica de dividende după adunarea generală anuală2026
- Modificările în structura consiliului sau în abaterile de guvernanțănext annual report
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Solstad este o companie de tip public limited (ASA), constituită conform legislației norvegiene, care deține și operează nave de servicii offshore (OSV) de înaltă clasă. Serviciile sale sunt oferite industriei globale de petrol și gaze offshore și sectorului energiei regenerabile 1. Obiectul de activitate, definit în statutul societății, include activități de transport maritim și orice alte activități asociate, inclusiv deținerea de acțiuni în companii cu activități similare sau conexe 1. Compania operează pe baza unor tranzacții transfrontaliere și își declară un angajament față de principiile Pactului Global al ONU privind drepturile omului, drepturile muncii, mediul și anticorupția 1.
Acțiunile Solstad sunt admise la tranzacționare la Oslo Stock Exchange sub simbolul SOFF, cu o singură clasă de acțiuni, fiecare acțiune conferind un vot în adunarea generală 1. Structura de guvernanță urmează Codul norvegian de guvernanță corporativă, cu unele abateri declarate de societate privind prezența membrilor consiliului la adunarea generală și alegerea unui președinte independent al adunării 1. Consiliul de administrație are cinci membri, majoritatea independenți de acționarii importanți și de conducerea executivă 1.
Compania publică un raport anual cu secțiune de sustenabilitate, care prezintă principalele provocări de mediu, sociale și de guvernanță și modul în care acestea sunt integrate în strategia de afaceri 1. Consiliul de administrație stabilește anual direcția pe termen lung a companiei, prin revizuirea obiectivelor, strategiei și profilului de risc 1. Pentru investitori, aceste informații contextualizează bilanțul companiei și politicile de distribuire a dividendelor.
Segmente
Nave de servicii offshore (OSV)
Activitatea principală constă în deținerea și operarea de nave de servicii offshore de înaltă clasă, destinate sprijinirii operațiunilor de petrol și gaz offshore și, tot mai mult, proiectelor din energia regenerabilă 1. Modelul de business depinde de gradul de utilizare și de nivelul contractelor pe termen lung, informații care în sursa analizată nu sunt detaliate cantitativ.
Energie regenerabilă
Declarația de business menționează explicit și industria energiei regenerabile ca destinatar al serviciilor 1. Sursa nu cuantifică însă ponderea acestui segment în veniturile companiei, deci impactul său financiar rămâne neclar din acest document.
Piața în context
Cererea pentru nave de servicii offshore depinde de investițiile companiilor petroliere și de gaze și de dezvoltarea proiectelor din energia regenerabilă offshore 1. Documentul sursă nu oferă date despre dimensiunea pieței sau cote de piață, astfel că o evaluare cantitativă necesită surse suplimentare.
Compania operează la nivel global, cu activități transfrontaliere și clienți din multe țări, ceea ce o expune atât oportunităților, cât și variațiilor regionale ale cererii 1. Aceasta înseamnă că, dacă investițiile din sectorul petrolier se contractează într-o regiune, ar putea fi afectate ratele de utilizare ale navelor.
Tendințe
- Tranziția energeticăvânt din spate
Extinderea către energia regenerabilă offshore apare explicit în descrierea activității companiei, ceea ce ar putea deschide noi categorii de contracte pentru navele de servicii 1.
- Ciclicitatea sectorului petrolier offshorevânt din față
Cererea pentru serviciile offshore tradiționale depinde de cheltuielile de investiții ale producătorilor de petrol și gaze, care pot fluctua semnificativ în timp 1.
- Consolidarea bilanțuluivânt din spate
Un capital propriu de 425 milioane USD și o rată capital propriu/active de 48 la sută pot oferi flexibilitate financiară într-o perioadă de volatilitate 1.
- Distribuirea dividendelormixt
Adunarea extraordinară din noiembrie 2025 a aprobat distribuirea unui dividend, ceea ce indică o politică de remunerare a acționarilor, dar un nivel ridicat de distribuiri ar putea limita resursele pentru investiții 1.
Poziția concurențială
Documentul sursă nu identifică explicit concurenții companiei. Pe baza descrierii activității, competiția provine din alți operatori de nave de servicii offshore care deservesc aceleași segmente de petrol, gaz și energie regenerabilă.
Avantajele competitive pe care le-ar putea avea Solstad, precum calitatea flotei sau poziția pe piață, nu sunt descrise cantitativ în sursa analizată și necesită verificare din alte documente publice.
- Alți operatori de nave de servicii offshore
Concurenți directi pe segmentul navelor de servicii offshore; sursa nu identifică nominal companiile.
- Operatori de nave pentru energie regenerabilă offshore
Companii care pot concura pentru contracte legate de proiectele eoliene offshore.
- Companii de servicii petroliere integrate
Furnizori de servicii care pot prefera propriile flote sau contracte integrate.
- Operatori regionali de nave offshore
Companii locale active în anumite regiuni, unde pot avea avantaje de proximitate față de clienți.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202308 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Solstad Offshore ASA · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.