olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Soiltech ASA STECH.OL

Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0010713571 · Verticală: Companii listate din Norvegia

86,80NOK−2,47 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

Soiltech ASA este o companie norvegiană care tratează, reciclează și gestionează pe șantier ape contaminate și deșeuri industriale solide, în principal pentru clienți din industria petrolului și gazelor. Compania a încheiat anul 2025 cu venituri de 400,8 milioane NOK, iar interesul pentru tehnologiile sale eficiente energetic crește pe fondul reglementărilor de mediu mai stricte.

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Soiltech ASA (STECH.OL) costa 86,80 NOK (−2,47 % într-o zi), cu capitalizare 7,0 mil NOK, P/E 0,2 pe un EPS diluat de 380,00 NOK în ultimele 12 luni, beta 0,20, interval pe 52 de săptămâni 66,00–92,00 NOK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
7,0 mil NOK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
0,2
EPS diluat TTM 380,00 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
437,79 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,20
Volatilitate (1 an) 30 %
Interval 52 săpt.
66,0092,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
53,7
neutru
Bollinger (20, 2)
81,33 – 90,43
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,60 · lățimea benzii 10,6 %
SMA 50 / 200
84,47 / 84,39
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
1,31 / 1,02
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+7,7 %−0,6 %+8,3 pp—
3 luni−2,9 %−4,2 %+1,3 pp—
6 luni+6,1 %+4,3 %+1,8 pp—
De la început de an+12,7 %+7,5 %+5,2 pp—
1 an+20,2 %+9,9 %+10,3 pp−4,7 %
3 aniindisponibil+49,8 %indisponibil+12,7 %
5 aniindisponibil+42,8 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−17,0 %
20 feb. 2026 → 23 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−30,5 %
11 sept. 2024 → 16 dec. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 0,2, mediană 0,3, max 0,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri229,1 mil273,9 mil400,8 mil
Venituri an/anindisponibil+19,5 %+46,4 %
Profit net27,4 mil7,5 mil32,0 mil
Profit net an/anindisponibil−72,7 %+327,6 %
EPS diluat344,0095,00380,00
EPS diluat an/anindisponibil−72,4 %+300,0 %
netă %12,0 %2,7 %8,0 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
57,5 mil NOK
Datorie financiară
125,7 mil NOK
Datorie netă
68,1 mil NOK
Capitaluri proprii
246,3 mil NOK
Active totale
591,2 mil NOK
Datorie / capitaluri
0,51x
Lichiditate curentă
1,52x
ROE
14,2 %
ROA
6,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (NOK)

Marje

Cont de profit și pierdere · NOK

Venituri
2023
229,1 mil
2024
273,9 mil
2025
400,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
40,2 mil
2024
23,8 mil
2025
59,7 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
17,9 mil
2024
22,7 mil
2025
32,1 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EBITDA
2023
58,1 mil ≈
2024
46,5 mil ≈
2025
91,8 mil ≈

esef· 21 oct. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
8,4 mil
2024
14,4 mil
2025
17,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
32,3 mil
2024
11,0 mil
2025
41,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
4,9 mil
2024
3,5 mil
2025
9,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit net
2023
27,4 mil
2024
7,5 mil
2025
32,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
344,00
2024
95,00
2025
380,00

esef· 21 oct. 2026verificat

Bilanț · NOK

Numerar
2023
26,8 mil
2024
34,7 mil
2025
57,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
159,0 mii
2024
0
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Active curente
2023
85,4 mil
2024
110,0 mil
2025
145,2 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
181,1 mil
2024
201,9 mil
2025
279,1 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active totale
2023
350,7 mil
2024
434,2 mil
2025
591,2 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
68,9 mil
2024
86,6 mil
2025
125,7 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
68,7 mil
2024
69,6 mil
2025
95,7 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
180,1 mil
2024
229,7 mil
2025
344,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
170,6 mil
2024
204,5 mil
2025
246,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
74,1 mii
2024
74,9 mii
2025
81,1 mii

esef· 21 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · NOK

Flux de numerar operațional
2023
36,7 mil
2024
38,9 mil
2025
109,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-64,0 mil
2024
-39,0 mil
2025
-95,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
15,2 mil
2024
7,5 mil
2025
8,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
46,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
150,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
327,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
300,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
22,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
14,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
8,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
14,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
6,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
16,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
12,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
68,1 mil NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
0,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
3,4x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
109,9 mil NOK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
119,8 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
7,0 mil NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
75,2 mil NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
0,2x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
0,2x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
437,8 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
0,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBIT
1,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
0,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

86,80 NOK

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 7,0 mil NOK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
7,0 mil NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
0,2x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
0,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROE
14,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
8,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
46,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

22/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 21 oct. 2026
verificat 67derivat 3

Scorul pe grupe

58 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate16,2 %77 (față de colegi)18 %
    Marja netă · Calitate8,0 %63 (față de colegi)11 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,7x60 (față de colegi)18 %
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,4x30 (pe interval fix)11 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,5x60 (pe interval fix)7 %
    P/E (TTM) · Evaluare0,2x95 (față de colegi)18 %
    EV/EBITDA · Evaluare0,8x86 (față de colegi)18 %
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie51/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate72/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare90/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    SOILTECH AS (STECH.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 400,8 mil NOK în 2025; creștere an/an 46,4 %; marjă netă 8,0 %; ROE 14,2 %; datorie netă/EBITDA 0,7x.

    Intervalul de valoare estimat este 5 897,42–11 272,13 NOK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 8 406,68 NOK, prețul de 86,80 NOK lasă un potențial de 9 585,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 99,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • ROIC: 16,2 %
    • P/E (TTM): 0,2x
    • EV/EBITDA: 0,8x
    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    • Acoperirea dobânzilor: 3,4x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    0,2x
    mediana verticalei 20,0x
    sub mediană (−98,9 %)
    EV/EBITDA
    0,8x
    mediana verticalei 9,0x
    sub mediană (−90,9 %)
    P/S
    0,0x
    mediana verticalei 1,3x
    sub mediană (−98,6 %)
    P/B
    0,0x
    mediana verticalei 1,8x
    sub mediană (−98,4 %)
    ROE
    14,2 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+383,7 %)
    Marja netă
    8,0 %
    mediana verticalei 3,1 %
    peste mediană (+159,7 %)
    Marja EBIT
    14,9 %
    mediana verticalei 5,5 %
    peste mediană (+169,6 %)
    Venituri an/an
    46,4 %
    mediana verticalei 6,0 %
    peste mediană (+673,3 %)
    Datorie netă/EBITDA
    0,7x
    mediana verticalei 1,5x
    sub mediană (−49,5 %)
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 5,0 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    AKER.OLAker Asa79,8 mld20,37,9 %21,4 %+42,5 %+36 % / +59 %
    AFG.OLAf Gruppen Asa21,5 mld19,839,7 %3,4 %+4,4 %+8 % / +69 %
    ELK.OLElkem Asa19,2 mld39,31,9 %2,7 %−15,7 %+10 % / +73 %
    ATEA.OLAtea Asa18,5 mld21,419,7 %2,3 %+8,1 %+11 % / +36 %
    AKSO.OLAker Solutions Asa17,4 mld6,822,5 %4,1 %+19,2 %+18 % / −12 %
    AUSS.OLAustevoll Seafood Asa16,6 mld37,11,6 %1,1 %+11,1 %−7 % / +10 %
    BRG.OLBorregaard Asa15,6 mld25,111,4 %8,0 %+1,3 %−18 % / −9 %
    BONHR.OLBonheur ASA11,2 mld7,817,1 %11,4 %−10,8 %+17 % / +44 %
    AFK.OLArendals Fossekompani Asa10,3 mld—-2,3 %-3,1 %−14,9 %+39 % / +31 %
    B2I.OLB2 Impact Asa8,8 mld14,311,0 %16,4 %+2,6 %+40 % / +238 %
    AKVA.OLAkva Group Asa5,7 mld31,213,7 %4,2 %+24,4 %+74 % / +152 %
    ELMRA.OLElmera Group Asa5,1 mld32,010,5 %1,3 %−0,9 %+32 % / +98 %
    BOUV.OLBouvet Asa5,0 mld14,280,7 %9,2 %−0,2 %−19 % / −16 %
    CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa4,0 mld61,91,3 %13,1 %+34,0 %−5 % / +29 %
    ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa3,6 mld10,734,9 %16,8 %+12,4 %−13 % / +20 %
    ANDF.OLAndfjord Salmon Group As2,2 mld—-5,7 %-12.770,4 %+328,9 %−18 % / −11 %
    BMA.OLByggma Asa1,6 mld—-25,3 %-11,9 %−2,5 %+61 % / +15 %
    APR.OLAppear Asa1,4 mld10,530,1 %16,1 %+32,3 %−53 % / indisponibil
    AZT.OLArcticzymes Technologies Asa1,1 mld108,92,9 %8,6 %+7,9 %−8 % / −48 %
    CAPSL.OLCapsol Technologies Asa884,6 mil—-89,4 %-114,8 %−25,0 %−33 % / −66 %
    BOR.OLBorgestad Asa553,2 mil36,12,1 %1,4 %−3,0 %−7 % / +41 %
    ARR.OLArribatec Group Asa234,6 mil4,822,1 %9,3 %+15,7 %−33 % / −55 %
    DELIA.OLDellia Group Asa73,5 mil1,522,6 %7,7 %+140,0 %−62 % / indisponibil
    ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa11,1 mil0,1—7.297,7 %−87,2 %−82 % / −97 %
    STECH.OLSoiltech As7,0 mil0,214,2 %8,0 %+46,4 %+25 % / indisponibil

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru STECH.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (NOK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    58,96
    Randament total -32 % · Pe an -32 %
    103,76
    Randament total 20 % · Pe an 20 %
    155,64
    Randament total 79 % · Pe an 79 %
    3 ani
    69,94
    Randament total -19 % · Pe an -7 %
    137,22
    Randament total 58 % · Pe an 16 %
    224,12
    Randament total 158 % · Pe an 37 %
    5 ani
    82,95
    Randament total -4 % · Pe an -1 %
    181,48
    Randament total 109 % · Pe an 16 %
    322,74
    Randament total 272 % · Pe an 30 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 34,31
    • Marja netă± 24,01
    • Creșterea anuală a veniturilor± 17,91
    • Diluare anuală± 2,02

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Soiltech ASA este o companie norvegiană care tratează, reciclează și gestionează pe șantier ape contaminate și deșeuri industriale solide, în principal pentru clienți din industria petrolului și gazelor. Compania a încheiat anul 2025 cu venituri de 400,8 milioane NOK, iar interesul pentru tehnologiile sale eficiente energetic crește pe fondul reglementărilor de mediu mai stricte 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Tehnologii proprii de tratare pe șantier și certificări ISO recunoscute.
    • Bilanț considerat solid de conducere, fără pierderi comerciale raportate în anul 2025.
    • Creștere puternică a veniturilor și a serviciului de gestionare a deșeurilor solide în 2025.

    Puncte slabe

    • Dependență de clienți din industria petrolului și gazelor, un sector ciclic.
    • Concentrarea veniturilor la câțiva clienți mari, ceea ce crește expunerea la pierderea unui contract.
    • Compania nu plătește dividend și își reinvestește fluxul de numerar, ceea ce o face mai dependentă de finanțare externă.

    Oportunități

    • Reglementările de mediu mai stricte pot extinde cererea pentru tehnologiile companiei.
    • Posibila trecere de pe Euronext Expand pe lista principală Euronext Oslo Børs ar putea îmbunătăți vizibilitatea și lichiditatea.
    • Creșterea activității în a doua parte a anului 2026, conform estimărilor conducerii, ar putea sprijini veniturile.

    Amenințări

    • Un declin al investițiilor din industria petrolieră ar putea reduce rapid cererea pentru servicii.
    • Clienții pot rezilia contractele fără motiv, pe un preaviz scurt.
    • Presiunea competitivă pe prețuri ar putea reduce marjele dacă apar noi furnizori.

    Riscuri

    • Ciclicitatea industriei cliențilorridicat

      Clienții din petrol, gaze și foraj sunt expuși ciclurilor de investiții, iar o scădere a activității lor ar putea afecta direct volumele contractate cu Soiltech 1.

    • Concentrarea cliențilorridicat

      Un procent important din venituri provine de la câțiva clienți mari, astfel încât pierderea unui singur contract ar putea avea un efect vizibil asupra rezultatelor 1.

    • Îndatorare și costul finanțăriimediu

      Împrumuturile și obligațiile de leasing au crescut în 2025, iar cheltuielile financiare au rămas semnificative; o creștere a dobânzilor sau o încetinire a activității ar putea presiona fluxul de numerar 1.

    • Riscul de contracte reziliabilemediu

      Faptul că clienții pot rezilia contractele fără motiv, pe termen scurt, face ca veniturile viitoare să fie mai greu de prevăzut 1.

    • Riscul de climă și reglementarescăzut

      Compania evaluează riscul climatic direct ca fiind scăzut, dar schimbările de reglementare și preferințele clienților ar putea afecta indirect operațiunile și creșterea pe termen lung 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă reglementările de mediu se înăspresc și cererea pentru tehnologii eficiente crește, compania ar putea beneficia de o poziție bună, cu un bilanț considerat solid și o creștere a veniturilor din tratarea deșeurilor solide 1.
    • Dacă activitatea clienților revine la un nivel mai ridicat din a doua parte a anului 2026, cum anticipează conducerea, veniturile ar putea continua să crească 1.
    • O eventuală trecere pe lista principală a bursei de la Oslo ar putea îmbunătăți lichiditatea acțiunilor și vizibilitatea companiei pentru investitori 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă investițiile din industria petrolieră scad, cererea pentru serviciile companiei ar putea încetini rapid, iar veniturile ar putea fi afectate 1.
    • Dependența de câțiva clienți mari și posibilitatea rezilierii contractelor pe termen scurt ar putea face rezultatele mai volatile 1.
    • Dacă datoriile și costurile de finanțare continuă să crească, marja de profit ar putea fi presată, mai ales dacă activitatea nu se îmbunătățește 1.

    De urmărit

    • Evoluția activității față de estimarea conducerii pentru T1 și T2 2026T2 2026
    • Evoluția concentrării veniturilor pe clienți majori2026
    • Eventuala decizie privind trecerea pe Euronext Oslo Børs2026
    • Nivelul datoriilor și al cheltuielilor financiare față de fluxul de numerar operaționalurmătorul raport anual

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Soiltech ASA, cu sediul la Sandnes, Norvegia, este o companie tehnologică inovatoare specializată în tratarea, reciclarea și gestionarea sustenabilă a apelor contaminate și a fluxurilor de deșeuri industriale solide direct pe șantier 1. Veniturile provin în principal din vânzarea de servicii legate de tratarea fluidelor, gestionarea deșeurilor solide, servicii de curățare și servicii asociate, pentru clienți din industria petrolului și gazelor. Esențialul serviciului este instalarea și operarea echipamentelor de tratare pe amplasamentul clientului, iar contractele se plătesc de regulă pe bază de tarife zilnice pentru echipamente și personal 1. Compania a fost listată pe Euronext Expand în septembrie 2024 sub simbolul STECH 1.

    Modelul de venituri se bazează pe tarife zilnice agreate pentru echipamente și personal, plus recuperarea costurilor cu o marjă, iar tarifele diferă după cum echipamentul este în utilizare activă sau în stand-by 1. Contractele pot fi însă reziliate de client fără motiv, cu un preaviz scurt, ceea ce face ca veniturile să depindă de nivelul activității clienților 1. Clienții sunt, potrivit companiei, companii solide și solvabile din sectorul petrolului, gazelor și al forajului 1.

    La finalul anului 2025, compania avea 146 de angajați, față de 126 în 2024, iar pe piață își declară prezența în principal în Norvegia și Europa, plus o expunere mai mică în restul lumii 1. Compania este certificată ISO 9001, ISO 14001 și ISO 45001 1.

    Segmente

    Tratarea fluidelor

    Tratarea fluidelor este cel mai mare segment, cu venituri de 214,7 milioane NOK în 2025, față de 193,9 milioane NOK în 2024 1.

    Gestionarea deșeurilor solide

    Gestionarea deșeurilor solide a crescut semnificativ, de la 80,1 milioane NOK în 2024 la 186,2 milioane NOK în 2025, devenind aproape jumătate din veniturile totale 1.

    Piața în context

    Compania își concentrează activitatea pe piețele din Europa și Orientul Mijlociu, unde raportul spune că vizibilitatea pieței rămâne bună, sprijinită de ambiția clienților de a menține sau crește nivelul de activitate 1. Veniturile din Norvegia au fost de 310,3 milioane NOK în 2025, iar cele din Europa, excluzând Norvegia, de 89,9 milioane NOK 1.

    Piața este ciclică, deoarece clienții sunt din industria petrolului și a forajului, însă compania susține că baza de clienți este solidă și că nu a avut pierderi comerciale în 2025 1. Veniturile sunt concentrate: clienții majori au generat 300,6 milioane NOK în 2025 1.

    Tendințe

    • Reglementări de mediu mai strictevânt din spate

      Reglementările tot mai stricte privind emisiile și evacuările pot crește rolul tehnologiilor de reducere a deșeurilor și de reutilizare, pe care compania le consideră eficiente energetic; dacă aceste reglementări se extind, cererea ar putea sprijini creșterea companiei 1.

    • Cerere crescută pentru eficiență de mediuvânt din spate

      Conducerea afirmă că cererea pentru servicii crește, pe fondul îmbunătățirilor tehnologice care sporesc eficiența și performanța de mediu, iar activitatea din T2 2026 ar putea fi mai ridicată decât în T1 1.

    • Schimbări în investițiile din industrievânt din față

      Schimbările potențiale în modelele de investiții ale industriei petrolifere și gazelor ar putea afecta indirect activitatea și perspectivele de creștere, deoarece compania depinde de clienții din acest sector 1.

    • Costuri de capital și datoriimixt

      Creșterea investițiilor și a împrumuturilor pentru echipamente și contracte, plus obligațiile de leasing, ar putea face ca nivelul costului finanțării să afecteze mai mult profitabilitatea dacă activitatea încetinește 1.

    Poziția concurențială

    Raportul anual nu identifică concurenții prin nume, astfel că lista de mai jos se bazează pe sectorul de servicii de tratare a deșeurilor și fluidelor pentru industria petrolului și gazelor, fără date din surse externe. Compania se diferențiază prin tehnologiile sale de tratare pe șantier și prin certificările de calitate și mediu 1.

    Concurența se dă în special pe prețul zilnic al echipamentelor și personalului, pe disponibilitatea echipamentelor și pe reputația în materie de siguranță, unde compania raportează patru incidente aproape ratate și două cazuri de prim ajutor în 2025 1.

    • Furnizori de servicii de tratare a apelor de foraj

      Companii care oferă tratarea fluidelor pentru operatorii de foraj, un segment apropiat de cel principal al Soiltech; nu sunt identificate nominal în sursă.

    • Firme de gestionare a deșeurilor industriale

      Operatori care colectează și tratează deșeuri solide industriale pentru clienți din energie, în concurență cu serviciul de gestionare a deșeurilor solide.

    • Companii de curățare și servicii pentru șantiere

      Prestatori de servicii de curățare și operare pe amplasamente petroliere, care pot ocupa aceleași contracte cu clienții din sector.

    • Furnizori de tehnologii de reciclare și reutilizare

      Firme cu tehnologii comparabile de reciclare și reutilizare a apei și deșeurilor, care ar putea deveni concurenți dacă cererea pentru astfel de soluții crește.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Soiltech ASA · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Soiltech ASA (STECH.OL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw