olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Thor Medical ASA TRMED.OL

Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0010597883 · Verticală: Companii listate din Norvegia

4,01NOK−3,37 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Thor Medical ASA, listată la Oslo, dezvoltă un proces proprietar de producere a izotopilor alfa-emițători din toriu natural, destinați terapiei oncologice de precizie. În 2025 compania a intrat în faza pregătitoare a primei sale instalații comerciale, AlphaOne, cu un portofoliu de contracte care a ajuns la o rămășiță de comenzi de aproximativ 850 milioane NOK. Compania rămâne în fază timpurie, cu venituri aproape inexistente și pierderi operaționale semnificative.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Thor Medical ASA (TRMED.OL) costa 4,01 NOK (−3,37 % într-o zi), cu capitalizare 1,4 mld NOK, beta 0,40, interval pe 52 de săptămâni 3,51–6,98 NOK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,4 mld NOK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,17 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-4,24 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,40
Volatilitate (1 an) 63 %
Interval 52 săpt.
3,516,98

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
37,3
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
3,94 – 4,57
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,11 · lățimea benzii 14,8 %
SMA 50 / 200
4,58 / 4,71
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,16 / -0,16
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−9,3 %−0,6 %−8,6 pp—
3 luni−24,3 %−4,2 %−20,2 pp—
6 luni−10,7 %+4,3 %−15,0 pp—
De la început de an−23,6 %+7,5 %−31,1 pp—
1 an+13,6 %+9,9 %+3,7 pp−5,5 %
3 ani+212,8 %+49,8 %+162,9 pp+15,0 %
5 ani−85,1 %+42,8 %−128,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−43,6 %
26 aug. 2026 → 02 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−97,7 %
16 nov. 2021 → 26 mai 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−31,7 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net-29,1 mil-42,2 mil-58,0 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,15-0,18-0,17
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber-64,1 mil-24,1 mil-120,6 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
180,6 mil NOK
Datorie financiară
indisponibil NOK
Datorie netă
indisponibil NOK
Capitaluri proprii
456,0 mil NOK
Active totale
708,6 mil NOK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
4,57x
ROE
-14,6 %
ROA
-10,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (NOK)

Cont de profit și pierdere · NOK

Profit operațional
2023
-7,2 mil
2024
-43,9 mil
2025
-69,7 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
331,0 mii
2024
2,4 mil
2025
20,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EBITDA
2023
-6,8 mil ≈
2024
-41,6 mil ≈
2025
-48,7 mil ≈

esef· 21 oct. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
—
2024
407,0 mii
2025
602,0 mii

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-26,6 mil
2024
-42,6 mil
2025
-62,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
0
2024
-430,0 mii
2025
-4,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit net
2023
-29,1 mil
2024
-42,2 mil
2025
-58,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,15
2024
-0,18
2025
-0,17

esef· 21 oct. 2026verificat

Bilanț · NOK

Numerar
2023
41,8 mil
2024
123,4 mil
2025
180,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Creanțe
2023
3,6 mil
2024
6,5 mil
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Stocuri
2023
—
2024
0
2025
3,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active curente
2023
45,3 mil
2024
129,9 mil
2025
199,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,0 mil
2024
615,0 mii
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Active totale
2023
330,8 mil
2024
414,4 mil
2025
708,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
4,4 mil
2024
22,9 mil
2025
43,7 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
58,9 mil
2024
77,2 mil
2025
252,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
271,9 mil
2024
337,1 mil
2025
456,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
193,8 mil
2024
234,5 mil
2025
341,2 mil

esef· 21 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · NOK

Flux de numerar operațional
2023
-64,1 mil
2024
-24,0 mil
2025
-47,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
0
2024
140,0 mii
2025
73,1 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-64,1 mil ≈
2024
-24,1 mil ≈
2025
-120,6 mil ≈

esef· 21 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
6,3 mil
2024
1,6 mil
2025
-66,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-332,0 mii
2024
104,0 mil
2025
171,2 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-14,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-10,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-10,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-115,7x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
4,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
4,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
4,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-47,5 mil NOK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
73,1 mil NOK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-120,6 mil NOK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,4 mld NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-4,2 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-8,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

4,01 NOK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,4 mld NOK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,4 mld NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
3,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-14,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

23/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 21 oct. 2026
verificat 64derivat 3

Scorul pe grupe

19 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-115,7x0 (pe interval fix)33 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie4,6x100 (pe interval fix)22 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare-8,8 %0 (pe interval fix)44 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    THOR MEDICAL ASA (TRMED.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -14,6 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 4,6x

    Ce o infirmă

    • Acoperirea dobânzilor: -115,7x
    • Randament FCF: -8,8 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 40 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 20,2x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 9,0x
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,3x
    P/B
    3,0x
    mediana verticalei 1,8x
    peste mediană (+70,4 %)
    ROE
    -14,6 %
    mediana verticalei 3,9 %
    sub mediană (−479,2 %)
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 3,4 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 5,6 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 4,4 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 5,0 %

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    AKER.OLAker Asa80,8 mld20,67,9 %21,4 %+42,5 %+38 % / +61 %
    AFG.OLAf Gruppen Asa21,5 mld19,839,7 %3,4 %+4,4 %+9 % / +70 %
    ELK.OLElkem Asa19,0 mld38,91,9 %2,7 %−15,7 %+8 % / +71 %
    ATEA.OLAtea Asa18,7 mld21,719,7 %2,3 %+8,1 %+13 % / +38 %
    AKSO.OLAker Solutions Asa17,9 mld7,022,5 %4,1 %+19,2 %+21 % / −10 %
    AUSS.OLAustevoll Seafood Asa16,7 mld37,21,6 %1,1 %+11,1 %−6 % / +11 %
    BRG.OLBorregaard Asa15,5 mld24,911,4 %8,0 %+1,3 %−18 % / −10 %
    BONHR.OLBonheur ASA11,2 mld7,817,1 %11,4 %−10,8 %+17 % / +44 %
    AFK.OLArendals Fossekompani Asa10,3 mld—-2,3 %-3,1 %−14,9 %+39 % / +30 %
    B2I.OLB2 Impact Asa8,8 mld14,311,0 %16,4 %+2,6 %+40 % / +238 %
    AKVA.OLAkva Group Asa5,8 mld31,313,7 %4,2 %+24,4 %+74 % / +153 %
    BOUV.OLBouvet Asa5,1 mld14,480,7 %9,2 %−0,2 %−18 % / −14 %
    ELMRA.OLElmera Group Asa5,1 mld32,010,5 %1,3 %−0,9 %+32 % / +98 %
    CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa4,0 mld62,01,3 %13,1 %+34,0 %−5 % / +29 %
    ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa3,7 mld10,834,9 %16,8 %+12,4 %−12 % / +22 %
    ANDF.OLAndfjord Salmon Group As2,2 mld—-5,7 %-12.770,4 %+328,9 %−17 % / −9 %
    BMA.OLByggma Asa1,6 mld—-25,3 %-11,9 %−2,5 %+61 % / +15 %
    APR.OLAppear Asa1,3 mld10,330,1 %16,1 %+32,3 %−54 % / indisponibil
    AZT.OLArcticzymes Technologies Asa1,1 mld110,52,9 %8,6 %+7,9 %−7 % / −47 %
    CAPSL.OLCapsol Technologies Asa868,8 mil—-89,4 %-114,8 %−25,0 %−34 % / −67 %
    BOR.OLBorgestad Asa553,2 mil36,12,1 %1,4 %−3,0 %−7 % / +41 %
    ARR.OLArribatec Group Asa227,8 mil4,622,1 %9,3 %+15,7 %−35 % / −56 %
    DELIA.OLDellia Group Asa72,9 mil1,522,6 %7,7 %+140,0 %−62 % / indisponibil
    ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa11,2 mil0,1—7.297,7 %−87,2 %−82 % / −97 %
    AGLX.OLAgilyx Asa——-182,4 %-12.189,3 %+20,3 %−41 % / −41 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TRMED.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Thor Medical ASA, listată la Oslo, dezvoltă un proces proprietar de producere a izotopilor alfa-emițători din toriu natural, destinați terapiei oncologice de precizie. În 2025 compania a intrat în faza pregătitoare a primei sale instalații comerciale, AlphaOne, cu un portofoliu de contracte care a ajuns la o rămășiță de comenzi de aproximativ 850 milioane NOK 1. Compania rămâne în fază timpurie, cu venituri aproape inexistente și pierderi operaționale semnificative 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania deține un proces proprietar verificat, care nu necesită reactoare nucleare, și o bază de contracte pe termen lung cu mai mulți dezvoltatori de terapii alfa 1.
    • Finanțarea AlphaOne este descrisă ca acoperită integral, incluzând capitalul propriu și angajamentul de împrumut de la Innovation Norway 1.
    • Instalația pilot funcționează deja și oferă experiență operațională care reduce riscul tehnologic al scalării 1.

    Puncte slabe

    • Veniturile sunt aproape inexistente în 2025, iar pierderile operaționale sunt semnificative, ceea ce face compania dependentă de finanțare suplimentară 1.
    • Compania nu are încă o instalație comercială complet operațională, iar întârzierile în punerea în funcțiune ar putea afecta calendarul livrărilor 1.
    • Concentrarea pe un singur produs și pe un număr mic de clienți crește vulnerabilitatea la schimbări în programele lor de dezvoltare 1.

    Oportunități

    • Contractele existente au potențial de creștere, iar conducerea urmărește transformarea angajamentelor în acorduri pe termen lung 1.
    • Dacă AlphaOne funcționează conform planului, compania ar putea accesa noi clienți din zona terapiilor alfa aflate în dezvoltare 1.

    Amenințări

    • Autorizarea de reglementare pentru laboratorul cu activitate ridicată nu a fost încă emisă, iar amânările ar putea întârzia operațiunile 1.
    • Lanțul de aprovizionare cu toriu este emergent, iar perturbările ar putea afecta livrările către clienți 1.
    • Expunerea valutară ar putea crește după punerea în funcțiune, deoarece unele contracte de vânzare sunt denominate în valută străină 1.

    Riscuri

    • Risc de sănătate, siguranță și securitateridicat

      Construcția și exploatarea instalației AlphaOne implică manipularea materialelor radioactive, ceea ce expune angajați, furnizori și parteneri la riscuri specifice 1.

    • Risc tehnologic la scalareridicat

      Scalarea și comercializarea unei tehnologii complexe și timpurii este o provocare semnificativă, iar instalația pilot are rolul de a valida procesul înainte de extindere 1.

    • Risc de reglementareridicat

      Lipsa autorizației pentru noul laborator ar putea întârzia intrarea în operațiuni comerciale, ceea ce face calendarul de lansare sensibil la deciziile autorității competente 1.

    • Risc de finanțare și lichiditatemediu

      Compania ar putea avea nevoie de finanțare suplimentară pentru extinderile ulterioare AlphaOne, iar fluxul de numerar operațional rămâne negativ 1.

    • Risc valutar și de dependență de personalmediu

      Costurile de achiziție în valută străină și dificultatea de a atrage și păstra specialiști ar putea afecta dezvoltarea companiei 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă AlphaOne începe operațiunile comerciale conform calendarului și contractele existente se transformă în livrări, compania ar putea justifica așteptările privind creșterea veniturilor 1.
    • Finanțarea AlphaOne este descrisă ca asigurată, ceea ce ar putea reduce riscul de lichiditate pe perioada de construcție și lansare 1.

    Ce ar strica teza

    • Veniturile sunt încă minime, iar pierderile operaționale ar putea continua pe durata lansării, obligând compania la noi tranșe de capital 1.
    • Autorizarea pentru laboratorul cu activitate ridicată nu este încă emisă, iar întârzierile ar putea împinge calendarul comercial înainte 1.
    • Dependența de un număr mic de clienți și de succesul clinic al produselor acestora ar putea crea volatilitate în volumul de comenzi 1.

    De urmărit

    • Autorizarea de reglementare pentru laboratorul cu activitate ridicată din AlphaOne2026
    • Prima livrare comercială către clienți și începerea operațiunilor AlphaOne2026
    • Finalizarea extinderii AlphaOne până la capacitatea operațională completăQ3 2026
    • Evoluția rămânerii de comenzi și transformarea acordurilor în contracte pe termen lungnext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Thor Medical este un furnizor emergent de radionuclizi pentru industria radiofarmaceutică, obținuți din toriu natural printr-un proces proprietar care nu necesită iradiere sau reactoare nucleare 1. Sediul companiei este în Oslo, iar acțiunile sunt listate pe Oslo Børs sub simbolul TRMED 1. Obiectul de activitate statutar este furnizarea de emițători alfa către dezvoltatorii de medicamente inovatoare pentru indicații cu nevoi medicale nesatisfăcute 1.

    Activitatea din 2025 a fost dominată de construcția AlphaOne la Herøya, unde compania a preluat în decembrie noul laborator și a început instalarea echipamentelor 1. Conducerea a anunțat că AlphaOne ar putea deveni complet operațional până la sfârșitul trimestrului al treilea din 2026, dacă ritmul actual de execuție se menține 1.

    Segmente

    Producție de torriu-228 și izotopi alfa

    Segmentul principal vizează furnizarea de toriu-228, a cărui producție în instalația AlphaOne este proiectată pe scară industrială 1. Capacitatea inițială este estimată la aproximativ 21000 doze pentru pacienți după trei ani de funcționare 1.

    Instalația pilot

    Instalația pilot de la Herøya rămâne un activ operațional important, folosit pentru optimizarea procesului, calificarea clienților și primele livrări limitate 1. Aceasta servește și ca etapă de validare înainte de extinderea la scară industrială 1.

    Piața în context

    Compania operează într-un nișă restrânsă, cu un număr mic de clienți cu active în faze preclinice, clinice și târzii de dezvoltare 1. Structura contractelor prevede o creștere treptată a livrărilor, aliniată la punerea în funcțiune a AlphaOne 1.

    Tendințe

    • Interes crescut pentru terapiile radiofarmaceuticevânt din spate

      Conducerea afirmă că lideri din industria farmaceutică au validat terapia radiofarmaceutică țintită ca o categorie de succes comercial, ceea ce ar putea susține cererea pentru emițătorii alfa 1.

    • Cerințe de reglementare pentru materialele radioactivevânt din față

      Operațiunile implică manipularea și transportul de materiale reglementate, iar autorizația pentru exploatarea noului laborator cu activitate ridicată este încă în așteptare 1. Întârzierea acestei autorizații ar putea amâna începerea operațiunilor comerciale 1.

    • Lanț de aprovizionare emergent pentru toriumixt

      Lanțul de aprovizionare cu toriu și industria asociată sunt încă în formare, ceea ce creează atât oportunități de diversificare, cât și riscuri de stabilitate pe termen lung 1.

    Poziția concurențială

    Textele sursă furnizate nu identifică concurenți pe nume. Compania menționează doar că opera într-un domeniu emergent, fără alți furnizori comerciali de toriu-228 la scară industrială descriși în documente 1. Avantajul invocat constă în procesul proprietar, fără iradiere sau reactoare nucleare 1.

    Poziția competitivă depinde de capacitatea de a livra la timp din AlphaOne și de a consolida contractele existente, care includ acorduri cu ARTBIO, AdvanCell, Oncoinvent, Telix, NucliThera și RadioMedix 1. Documentele sursă nu descriu competitori directi, astfel încât comparația cu alte companii nu poate fi făcută pe baza lor 1.

    • ARTBIO

      Partener contractual pentru furnizarea de toriu-228 în cadrul unui acord pe cinci ani; apare în documente ca client, nu ca concurent explicit 1.

    • Telix Pharmaceuticals

      Companie radiofarmaceutică cu sediul în Australia, client cu acord de livrare de toriu-228 pe cinci ani 1.

    • AdvanCell

      Client cu un acord-cadru extins în 2025, care sprijină programe clinice în dezvoltare 1.

    • Oncoinvent

      Client care a semnat un acord de livrare pentru programul clinic de faza a treia al produsului său principal 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Thor Medical ASA · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.