olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Vow ASA VOW.OL

Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0010708068 · Verticală: Companii listate din Norvegia

2,65NOK+0,95 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

Vow ASA este un furnizor norvegian de tehnologii și soluții pentru industria maritimă, în special pentru epurarea apelor uzate și gestionarea deșeurilor la bordul navelor de croazieră, dar și pentru proiecte industriale de mediu. Compania se află într-o perioadă de tranziție, cu o bază de comenzi solidă și o atenție sporită la lichiditate, pe fondul cererii crescute generate de reglementările de mediu.

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Vow ASA (VOW.OL) costa 2,65 NOK (+0,95 % într-o zi), cu capitalizare 789,6 mil NOK, beta 0,87, interval pe 52 de săptămâni 1,48–3,34 NOK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
789,6 mil NOK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,96 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-36,29 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,87
Volatilitate (1 an) 59 %
Interval 52 săpt.
1,483,34

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
38,9
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
2,59 – 3,09
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,10 · lățimea benzii 17,4 %
SMA 50 / 200
2,79 / 2,51
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,05 / -0,01
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−12,9 %−0,6 %−12,2 pp—
3 luni+19,7 %−4,2 %+23,9 pp—
6 luni+11,1 %+4,3 %+6,8 pp—
De la început de an−5,2 %+7,5 %−12,7 pp—
1 an+63,5 %+9,9 %+53,6 pp−4,7 %
3 ani−74,7 %+49,8 %−124,6 pp+12,7 %
5 ani−89,7 %+42,8 %−132,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−37,7 %
09 dec. 2025 → 11 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−95,1 %
16 mai 2022 → 09 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−36,5 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri918,5 mil1,0 mld1,0 mld
Venituri an/anindisponibil+10,9 %+1,6 %
Profit net-155,2 mil-132,4 mil-286,6 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-1,34-1,09-0,96
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-16,9 %-13,0 %-27,7 %
Flux de numerar liber-16,8 mil155,6 mil58,4 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
30,5 mil NOK
Datorie financiară
227,6 mil NOK
Datorie netă
197,1 mil NOK
Capitaluri proprii
227,4 mil NOK
Active totale
1,1 mld NOK
Datorie / capitaluri
1,00x
Lichiditate curentă
0,58x
ROE
-78,3 %
ROA
-22,4 %
Marja FCF
5,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (NOK)

Marje

Cont de profit și pierdere · NOK

Venituri
2023
918,5 mil
2024
1,0 mld
2025
1,0 mld

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
-106,9 mil
2024
-9,8 mil
2025
-226,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
101,0 mil
2024
96,3 mil
2025
—

esef· 08 mai 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
-158,2 mil
2024
-135,4 mil
2025
-291,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-6,0 mil
2024
-3,4 mil
2025
-12,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit net
2023
-155,2 mil
2024
-132,4 mil
2025
-286,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
-1,34
2024
-1,09
2025
-0,96

esef· 21 oct. 2026verificat

Bilanț · NOK

Numerar
2023
57,5 mil
2024
46,3 mil
2025
30,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Stocuri
2023
36,1 mil
2024
38,0 mil
2025
36,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active curente
2023
725,3 mil
2024
715,9 mil
2025
430,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
40,5 mil
2024
24,8 mil
2025
21,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Fond comercial
2023
171,6 mil
2024
179,0 mil
2025
121,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
416,5 mil
2024
470,3 mil
2025
425,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active totale
2023
1,5 mld
2024
1,5 mld
2025
1,1 mld

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
81,8 mil
2024
52,7 mil
2025
193,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
345,8 mil
2024
254,5 mil
2025
33,7 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii curente
2023
695,7 mil
2024
652,2 mil
2025
738,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
1,1 mld
2024
992,8 mil
2025
838,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
396,4 mil
2024
504,5 mil
2025
227,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
115,8 mil
2024
121,5 mil
2025
298,5 mil

esef· 21 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · NOK

Flux de numerar operațional
2023
-600,0 mii
2024
159,1 mil
2025
64,7 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
16,2 mil
2024
3,5 mil
2025
6,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-16,8 mil ≈
2024
155,6 mil ≈
2025
58,4 mil ≈

esef· 21 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-99,9 mil
2024
-72,7 mil
2025
-11,2 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
115,2 mil
2024
-100,2 mil
2025
-68,1 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-62,5 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-21,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-27,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
5,6 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-80,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-22,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
-32,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
-69,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
197,1 mil NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
-2,4x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
64,7 mil NOK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
6,3 mil NOK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
58,4 mil NOK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
789,6 mil NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
986,7 mil NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-36,3 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
1,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
13,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
7,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,65 NOK

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 789,6 mil NOK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
789,6 mil NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
3,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-80,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-27,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
1,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 21 oct. 2026
verificat 79derivat 3

Scorul pe grupe

35 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate-32,0 %5 (față de colegi)29 %
    Marja netă · Calitate-27,7 %18 (față de colegi)18 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-2,4x0 (pe interval fix)18 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,6x0 (pe interval fix)12 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare7,4 %92 (pe interval fix)24 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate10/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial92/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    VOW ASA (VOW.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,0 mld NOK în 2025; creștere an/an 1,6 %; marjă netă -27,7 %; ROE -80,0 %.

    Intervalul de valoare estimat este 4,21–6,16 NOK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 5,01 NOK, prețul de 2,65 NOK lasă un potențial de 89,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 47,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Randament FCF: 7,4 %
    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    • ROIC: -32,0 %
    • Marja netă: -27,7 %
    • Acoperirea dobânzilor: -2,4x
    • Lichiditatea curentă: 0,6x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 20,0x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 9,0x
    P/S
    0,8x
    mediana verticalei 1,3x
    sub mediană (−41,3 %)
    P/B
    3,7x
    mediana verticalei 1,8x
    peste mediană (+107,4 %)
    ROE
    -80,0 %
    mediana verticalei 2,9 %
    sub mediană (−2.822,0 %)
    Marja netă
    -27,7 %
    mediana verticalei 3,1 %
    sub mediană (−1.000,3 %)
    Marja EBIT
    -21,9 %
    mediana verticalei 5,5 %
    sub mediană (−496,3 %)
    Venituri an/an
    1,6 %
    mediana verticalei 6,0 %
    sub mediană (−73,8 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 5,0 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    AKER.OLAker Asa79,8 mld20,37,9 %21,4 %+42,5 %+36 % / +59 %
    AFG.OLAf Gruppen Asa21,5 mld19,839,7 %3,4 %+4,4 %+8 % / +69 %
    ELK.OLElkem Asa19,2 mld39,31,9 %2,7 %−15,7 %+10 % / +73 %
    ATEA.OLAtea Asa18,5 mld21,419,7 %2,3 %+8,1 %+11 % / +36 %
    AKSO.OLAker Solutions Asa17,4 mld6,822,5 %4,1 %+19,2 %+18 % / −12 %
    AUSS.OLAustevoll Seafood Asa16,6 mld37,11,6 %1,1 %+11,1 %−7 % / +10 %
    BRG.OLBorregaard Asa15,6 mld25,111,4 %8,0 %+1,3 %−18 % / −9 %
    BONHR.OLBonheur ASA11,2 mld7,817,1 %11,4 %−10,8 %+17 % / +44 %
    AFK.OLArendals Fossekompani Asa10,3 mld—-2,3 %-3,1 %−14,9 %+39 % / +31 %
    B2I.OLB2 Impact Asa8,8 mld14,311,0 %16,4 %+2,6 %+40 % / +238 %
    AKVA.OLAkva Group Asa5,7 mld31,213,7 %4,2 %+24,4 %+74 % / +152 %
    ELMRA.OLElmera Group Asa5,1 mld32,010,5 %1,3 %−0,9 %+32 % / +98 %
    BOUV.OLBouvet Asa5,0 mld14,280,7 %9,2 %−0,2 %−19 % / −16 %
    CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa4,0 mld61,91,3 %13,1 %+34,0 %−5 % / +29 %
    ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa3,6 mld10,734,9 %16,8 %+12,4 %−13 % / +20 %
    ANDF.OLAndfjord Salmon Group As2,2 mld—-5,7 %-12.770,4 %+328,9 %−18 % / −11 %
    BMA.OLByggma Asa1,6 mld—-25,3 %-11,9 %−2,5 %+61 % / +15 %
    APR.OLAppear Asa1,4 mld10,530,1 %16,1 %+32,3 %−53 % / indisponibil
    AZT.OLArcticzymes Technologies Asa1,1 mld108,92,9 %8,6 %+7,9 %−8 % / −48 %
    CAPSL.OLCapsol Technologies Asa884,6 mil—-89,4 %-114,8 %−25,0 %−33 % / −66 %
    VOW.OLVow Asa789,6 mil—-80,0 %-27,7 %+1,6 %+28 % / −79 %
    BOR.OLBorgestad Asa553,2 mil36,12,1 %1,4 %−3,0 %−7 % / +41 %
    ARR.OLArribatec Group Asa234,6 mil4,822,1 %9,3 %+15,7 %−33 % / −55 %
    DELIA.OLDellia Group Asa73,5 mil1,522,6 %7,7 %+140,0 %−62 % / indisponibil
    ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa11,1 mil0,1—7.297,7 %−87,2 %−82 % / −97 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VOW.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (NOK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    3 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    5 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

      Analiză AI

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Pe scurt

      Vow ASA este un furnizor norvegian de tehnologii și soluții pentru industria maritimă, în special pentru epurarea apelor uzate și gestionarea deșeurilor la bordul navelor de croazieră, dar și pentru proiecte industriale de mediu. Compania se află într-o perioadă de tranziție, cu o bază de comenzi solidă și o atenție sporită la lichiditate, pe fondul cererii crescute generate de reglementările de mediu.1

      SWOT

      Puncte tari

      • Brand recunoscut în industria croazierelor și soluții standardizate, cu costuri eficiente.
      • Portofoliu de comenzi solid în segmentul maritim și cerere susținută din partea șantierelor navale.
      • Capacitate tehnică puternică în evaluarea riscurilor de proiect și dezvoltare tehnologică proprie.

      Puncte slabe

      • Lichiditate sub presiune în perioada de tranziție, cu fluctuații anticipate legate de livrări și plăți.
      • Dependență de proiecte cu prețuri fixe, expuse riscului de depășiri de costuri.
      • Riscuri de credit pentru unii clienți din segmentul industrial, unde piețele sunt încă nemature.

      Oportunități

      • Reglementările de mediu mai stricte pot crea cerere nouă pentru tehnologiile de epurare și gestionare a deșeurilor.
      • Punerea în funcțiune a proiectelor industriale de la Follum și Rhode Island ar putea deschide noi piețe.
      • Creșterea flotei în operare poate extinde volumul serviciilor post-vânzare cu marje mai bune.

      Amenințări

      • Tensiunile geopolitice și barierele comerciale pot perturba lanțurile de aprovizionare.
      • Tehnologiile concurente ar putea reduce competitivitatea soluțiilor companiei.
      • Inflația ridicată și fluctuațiile valutare ar putea afecta rezultatele financiare raportate.

      Riscuri

      • Risc operațional în proiecteridicat

        Proiectele complexe cu prețuri fixe pot depăși costurile sau termenele, ceea ce ar putea afecta reputația și finanțele companiei.1

      • Risc de lichiditateridicat

        Livrările mari de proiecte pot genera un efect temporar asupra lichidității, iar gestionarea numerarului rămâne prioritară.1

      • Risc tehnologicmediu

        Noile tehnologii ar putea să nu funcționeze în toate mediile de operare, iar dezvoltările concurente ar putea reduce avantajul competitiv.1

      • Risc de conformitate și integritatemediu

        Compania ar putea fi implicată, direct sau prin terți, în comportamente neetice, deși are politici anticorupție și controale interne.1

      • Risc valutar și de dobândăscăzut

        Raportarea în coroane norvegiene și expunerea la dobânzi variabile legate de NIBOR pot influența cifrele raportate, fără acoperire pentru dobânzi.1

      Teza de investiție

      Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

      • Dacă reglementările de mediu continuă să se înăsprească, cererea pentru soluțiile companiei ar putea rămâne ridicată pe termen lung.
      • Un portofoliu de comenzi solid, cu termeni îmbunătățiți, ar putea susține creșterea marjelor în segmentul maritim.
      • Creșterea segmentului aftersales, cu marje în îmbunătățire, ar putea adăuga stabilitate veniturilor.

      Ce ar strica teza

      • Dacă lichiditatea rămâne sub presiune în timpul livrărilor mari, compania ar putea avea nevoie de finanțare suplimentară.
      • Proiectele cu prețuri fixe ar putea genera depășiri de costuri care să reducă profitabilitatea.
      • Dependența de câțiva clienți și de piețe nemature din segmentul industrial ar putea crea expuneri de credit semnificative.

      De urmărit

      • Evoluția lichidității după livrările mari de proiecte și revenirea la fluxuri de numerar pozitive din operațiuni2026
      • Punerea în funcțiune completă a proiectelor de la Follum, Rhode Island și reactorul CHE2026
      • Evoluția marjelor în segmentul maritim pe măsură ce portofoliul de comenzi se transformă în venituri2026

      Produse, piață și concurență

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Afacerea

      Vow ASA este listată la Bursa din Oslo și livrează atât contracte cu prețuri fixe, cât și contracte rambursabile, care includ proiectarea, achiziția de echipamente, construcția și managementul proiectelor. Soluțiile sale sunt dezvoltate în mare parte intern, iar serviciile pentru navele de croazieră sunt comercializate sub brandul Scanship.1

      Activitatea companiei este organizată în jurul unor segmente care acoperă soluții maritime, servicii post-vânzare (aftersales) și soluții industriale. Compania raportează în coroane norvegiene (NOK), deși o parte substanțială a costurilor proiectelor este exprimată în euro, ceea ce creează o acoperire naturală a riscului valutar.1

      Compania are un profil de acționariat relativ concentrat, iar datele din raportul anual arată că principalii acționari controlează o parte importantă a capitalului. Raportul anual pentru 2025 descrie anul ca fiind unul de tranziție, axat pe reconstruirea controlului financiar prin gestionarea capitalului circulant și a costurilor.1

      Segmente

      Maritime Solutions

      Segmentul maritim furnizează sisteme de epurare a apelor uzate și de gestionare a deșeurilor pentru nave, iar raportul anual indică un portofoliu de comenzi solid, cu termeni îmbunătățiți care ar putea susține performanța marjelor. Activitatea intensă la șantierele navale poate totuși să influențeze calendarul proiectelor.1

      Aftersales

      Segmentul de servicii post-vânzare înregistrează marje în îmbunătățire constantă și o creștere sănătoasă, pe fondul unei flote tot mai mari de nave în operare, care generează cerere pentru servicii de ciclu de viață.1

      Industrial Solutions

      Segmentul industrial include proiectele la scară industrială de la Follum și Rhode Island, aflate în punere în funcțiune, cu trecerea la operare completă preconizată în cursul anului 2026, precum și reactorul CHE livrat în trimestrul IV 2025. Piețele acestui segment sunt încă nemature, ceea ce ridică riscuri de credit pentru unii clienți.1

      Piața în context

      Raportul anual descrie perspectiva pieței drept pozitivă, cu cerere în creștere în toate segmentele, pe fondul cerințelor stricte de reglementare și al sensibilizării crescute față de mediu. Șantierele navale europene care construiesc nave de croazieră au, potrivit companiei, portofolii aproape pline până în anii 2030.1

      Instabilitatea economiei mondiale, barierele comerciale precum tarifele și tensiunile geopolitice pot afecta lanțurile de aprovizionare și nivelul activității clienților. Compania avertizează că incertitudinea privind viitoarele contracte ar putea influența veniturile și profitabilitatea.1

      Tendințe

      • Reglementări de mediu mai strictevânt din spate

        Reglementările tot mai stricte și sensibilizarea față de mediu stimulează cererea pentru tehnologiile companiei, ceea ce ar putea sprijini comenzile viitoare.1

      • Expansiunea flotei de croazierăvânt din spate

        O flotă tot mai mare de nave în operare generează cerere constantă pentru servicii post-vânzare, cu efect pozitiv asupra segmentului aftersales.1

      • Tensiuni geopolitice și lanțuri de aprovizionarevânt din față

        Polarizarea geopolitică și perturbările lanțurilor de aprovizionare pot modifica oportunitățile de afaceri și pot crește costurile sau termenele de livrare.1

      • Inflație și prețuri ale materiilor primemixt

        Riscul unei inflații mai ridicate și fluctuațiile prețurilor materiilor prime ar putea afecta marjele proiectelor cu prețuri fixe, deși clauzele de ajustare a prețurilor le atenuează parțial.1

      Poziția concurențială

      Raportul anual menționează că succesul companiei depinde de capacitatea de a concura eficient și de a-și menține pozițiile de piață, iar tehnologiile concurente ar putea reduce competitivitatea soluțiilor Vow. Sursele analizate nu identifică explicit concurenții prin nume.1

      Avantajul competitiv se bazează pe eficiența costurilor, pe soluții standardizate și flexibile și pe recunoașterea brandului Scanship în industria croazierelor. Protejarea acestui brand este considerată esențială pentru operațiuni.1

      • Concurenți nominalizați în surse

        Sursa analizată nu numește concurenții companiei; nu se poate stabili un ticker pe baza ei.

      • Furnizori tehnologici din segmentul de epurare maritimă

        Concurența vine din tehnologii alternative dezvoltate de terți, menționate doar în general în raport.

      • Constructori și furnizori de sisteme industriale

        Concurența din segmentul industrial depinde de maturizarea piețelor, descrisă ca un factor de risc.

      • Alți furnizori de servicii post-vânzare

        Competiția pe servicii de ciclu de viață este implicită în strategia de creștere a segmentului aftersales.

      Știri și depuneri

      Din presă

      Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

      Rapoarte anuale (ESEF)

      Surse

      1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Vow ASA · 31 dec. 2025

      Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

      Vow ASA (VOW.OL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw