olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Voss Veksel- og Landmandsbank ASA VVL.OL

Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0003025009 · Verticală: Companii listate din Norvegia

430,00NOK−1,83 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

Voss Veksel- og Landmandsbank ASA este o bancă locală autonomă din Voss, Norvegia, parte a alianței Eika, care oferă servicii bancare de proximitate clienților din comunitățile sale locale. Banca își menține strategia de independență și de ancorare locală, iar alianța îi asigură infrastructura IT, plățile și serviciile digitale prin Eika Gruppen. Dimensiunea sa mică face ca structura de finanțare și de risc să merite urmărită atent.

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Voss Veksel- og Landmandsbank ASA (VVL.OL) costa 430,00 NOK (−1,83 % într-o zi), cu capitalizare 947,7 mil NOK, P/E 11,3 pe un EPS diluat de 38,20 NOK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,84 %, beta 0,12, interval pe 52 de săptămâni 370,00–515,00 NOK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
947,7 mil NOK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
11,3
EPS diluat TTM 38,20 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
8,88 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
3,84 %
DPS 12 luni 16,50
Beta (2 ani)
0,12
Volatilitate (1 an) 28 %
Interval 52 săpt.
370,00515,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
52,0
neutru
Bollinger (20, 2)
413,80 – 438,20
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,66 · lățimea benzii 5,7 %
SMA 50 / 200
425,80 / 444,49
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
1,98 / 0,61
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+2,4 %−0,6 %+3,0 pp—
3 luni−4,9 %−4,2 %−0,7 pp—
6 luni−9,7 %+4,3 %−14,0 pp—
De la început de an+6,4 %+7,5 %−1,1 pp—
1 an+16,2 %+9,9 %+6,3 pp−5,7 %
3 ani+93,7 %+49,8 %+43,8 pp+15,0 %
5 ani+115,0 %+42,8 %+72,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−20,8 %
03 iun. 2026 → 08 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−30,4 %
29 mar. 2022 → 18 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+16,5 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 7,3, mediană 8,0, max 10,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net72,8 mil85,7 mil84,2 mil
Profit net an/anindisponibil+17,8 %−1,8 %
EPS diluat33,0438,9138,20
EPS diluat an/anindisponibil+17,8 %−1,8 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber172,2 mil89,5 mil13,6 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
295,0 mil NOK
Datorie financiară
indisponibil NOK
Datorie netă
indisponibil NOK
Capitaluri proprii
841,8 mil NOK
Active totale
7,0 mld NOK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
10,4 %
ROA
1,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (NOK)

Cont de profit și pierdere · NOK

Profit înainte de impozit
2023
101,1 mil
2024
118,0 mil
2025
115,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
23,4 mil
2024
27,3 mil
2025
26,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit net
2023
72,8 mil
2024
85,7 mil
2025
84,2 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
33,04
2024
38,91
2025
38,20

esef· 21 oct. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
10,50
2024
14,16
2025
16,50

esef· 21 oct. 2026derivat

Bilanț · NOK

Numerar
2023
343,1 mil
2024
245,1 mil
2025
295,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
16,9 mil
2024
19,5 mil
2025
24,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active totale
2023
6,3 mld
2024
6,5 mld
2025
7,0 mld

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
5,5 mld
2024
5,7 mld
2025
6,2 mld

esef· 21 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
724,5 mil
2024
776,4 mil
2025
841,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
2,2 mil
2024
2,2 mil
2025
2,2 mil

esef· 21 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · NOK

Flux de numerar operațional
2023
173,5 mil
2024
93,3 mil
2025
20,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,3 mil
2024
3,9 mil
2025
6,7 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
172,2 mil ≈
2024
89,5 mil ≈
2025
13,6 mil ≈

esef· 21 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-8,0 mil
2024
980,0 mii
2025
56,1 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-48,2 mil
2024
-192,3 mil
2025
-26,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2023
23,1 mil
2024
31,2 mil
2025
36,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-1,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-1,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-84,8 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
10,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
1,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
43,2 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
267,1 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
20,3 mil NOK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
6,7 mil NOK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
13,6 mil NOK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
16,2 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
947,7 mil NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
11,3x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
11,3x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
8,9 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
69,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
1,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
3,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
3,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

430,00 NOK

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 947,7 mil NOK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
947,7 mil NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
11,3x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
10,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
3,8 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

17/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 21 oct. 2026
verificat 47derivat 6

Scorul pe grupe

35 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitate16,2 %0 (pe interval fix)18 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluare11,3x65 (față de colegi)29 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare1,4 %18 (pe interval fix)24 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,8 %55 (pe interval fix)18 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente267,1 %0 (pe interval fix)12 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente33/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare44/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Voss Veksel- og Landsmandsbank ASA (VVL.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 10,4 %.

    Intervalul de valoare estimat este 255,83–703,37 NOK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 466,82 NOK, prețul de 430,00 NOK lasă un potențial de 8,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 7,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Ce o infirmă

    • Conversia profitului în FCF: 16,2 %
    • Randament FCF: 1,4 %
    • Rata de distribuire (FCF): 267,1 %
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 40 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    11,3x
    mediana verticalei 20,0x
    sub mediană (−43,8 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 9,0x
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,3x
    P/B
    1,1x
    mediana verticalei 1,8x
    sub mediană (−36,1 %)
    ROE
    10,4 %
    mediana verticalei 3,9 %
    peste mediană (+169,7 %)
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 3,4 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 5,6 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 4,4 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    3,8 %
    mediana verticalei 5,0 %
    sub mediană (−23,7 %)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    AKER.OLAker Asa79,8 mld20,37,9 %21,4 %+42,5 %+36 % / +59 %
    AFG.OLAf Gruppen Asa21,5 mld19,839,7 %3,4 %+4,4 %+8 % / +69 %
    ELK.OLElkem Asa19,2 mld39,31,9 %2,7 %−15,7 %+10 % / +73 %
    ATEA.OLAtea Asa18,5 mld21,419,7 %2,3 %+8,1 %+11 % / +36 %
    AKSO.OLAker Solutions Asa17,4 mld6,822,5 %4,1 %+19,2 %+18 % / −12 %
    AUSS.OLAustevoll Seafood Asa16,6 mld37,11,6 %1,1 %+11,1 %−7 % / +10 %
    BRG.OLBorregaard Asa15,6 mld25,111,4 %8,0 %+1,3 %−18 % / −9 %
    BONHR.OLBonheur ASA11,2 mld7,817,1 %11,4 %−10,8 %+17 % / +44 %
    AFK.OLArendals Fossekompani Asa10,3 mld—-2,3 %-3,1 %−14,9 %+39 % / +31 %
    B2I.OLB2 Impact Asa8,8 mld14,311,0 %16,4 %+2,6 %+40 % / +238 %
    AKVA.OLAkva Group Asa5,7 mld31,213,7 %4,2 %+24,4 %+74 % / +152 %
    ELMRA.OLElmera Group Asa5,1 mld32,010,5 %1,3 %−0,9 %+32 % / +98 %
    BOUV.OLBouvet Asa5,0 mld14,280,7 %9,2 %−0,2 %−19 % / −16 %
    CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa4,0 mld61,91,3 %13,1 %+34,0 %−5 % / +29 %
    ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa3,6 mld10,734,9 %16,8 %+12,4 %−13 % / +20 %
    ANDF.OLAndfjord Salmon Group As2,2 mld—-5,7 %-12.770,4 %+328,9 %−18 % / −11 %
    BMA.OLByggma Asa1,6 mld—-25,3 %-11,9 %−2,5 %+61 % / +15 %
    APR.OLAppear Asa1,4 mld10,530,1 %16,1 %+32,3 %−53 % / indisponibil
    AZT.OLArcticzymes Technologies Asa1,1 mld108,92,9 %8,6 %+7,9 %−8 % / −48 %
    CAPSL.OLCapsol Technologies Asa884,6 mil—-89,4 %-114,8 %−25,0 %−33 % / −66 %
    BOR.OLBorgestad Asa553,2 mil36,12,1 %1,4 %−3,0 %−7 % / +41 %
    ARR.OLArribatec Group Asa234,6 mil4,822,1 %9,3 %+15,7 %−33 % / −55 %
    DELIA.OLDellia Group Asa73,5 mil1,522,6 %7,7 %+140,0 %−62 % / indisponibil
    ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa11,1 mil0,1—7.297,7 %−87,2 %−82 % / −97 %
    AGLX.OLAgilyx Asa——-182,4 %-12.189,3 %+20,3 %−40 % / −41 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VVL.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Voss Veksel- og Landmandsbank ASA este o bancă locală autonomă din Voss, Norvegia, parte a alianței Eika, care oferă servicii bancare de proximitate clienților din comunitățile sale locale. Banca își menține strategia de independență și de ancorare locală, iar alianța îi asigură infrastructura IT, plățile și serviciile digitale prin Eika Gruppen. Dimensiunea sa mică face ca structura de finanțare și de risc să merite urmărită atent 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Ancorare locală profundă și relație personală puternică cu clienții, susținute de o strategie proprie și de o identitate de marcă distinctă 1.
    • Acces la infrastructura comună a alianței, inclusiv IT, plăți și servicii digitale, fără a fi nevoie de investiții proprii mari 1.
    • Bază de depozite stabilă din comunitatea locală, care îi susține profilul de lichiditate și reduce dependența de finanțarea de pe piață 1.

    Puncte slabe

    • Dimensiune mică și bază de clienți concentrată geografic, ceea ce limitează diversificarea riscului de credit și de venituri 1.
    • Dependența de structurile comune ale alianței pentru funcții-cheie, ceea ce reduce flexibilitatea în adoptarea unor soluții proprii 1.
    • Număr redus de angajați, care face ca orice absență sau plecare de personal cheie să aibă un impact vizibil asupra capacității operaționale 1.

    Oportunități

    • Creșterea cererii de servicii bancare de proximitate și digitalizarea ar putea extinde baza de clienți dacă banca își păstrează avantajul relațional 1.
    • Activitatea de consultanță și de vânzare de asigurări ar putea aduce venituri suplimentare din relația existentă cu clienții 1.

    Amenințări

    • Presiunea competitivă din partea băncilor mari și a operatorilor digitali ar putea reduce marjele și cota de piață locală 1.
    • Riscul climatic asupra creditelor corporative din construcții, imobiliare și agricultură ar putea crește pierderile în anumite scenarii 1.
    • Costurile crescute de conformitate și modificările reglementării ar putea presa asupra rentabilității unei bănci de dimensiune mică 1.

    Riscuri

    • Risc de credit corporativmediu

      Creditele către companii din sectoare sensibile climatic ar putea genera pierderi dacă situația economică locală se deteriorează 1.

    • Risc de concentrare geograficămediu

      Activitatea concentrată într-o zonă geografică restrânsă face ca banca să fie vulnerabilă la șocuri economice regionale 1.

    • Risc de conformitatescăzut

      Un eveniment de neconformitate în domeniul combaterii spălării banilor sau al protecției datelor ar putea atrage sancțiuni și pierderi financiare 1.

    • Risc operațional și de dependențăscăzut

      Dependența de sistemele comune ale alianței și de un număr restrâns de angajați cheie ar putea amplifica impactul unei defecțiuni operaționale 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă banca își păstrează relația apropiată cu clienții și beneficiază de infrastructura alianței, ar putea menține o poziție stabilă în comunitățile sale locale 1.
    • Baza de depozite din zonă și profilul de lichiditate considerat scăzut ar putea oferi o finanțare stabilă chiar și în perioade de tensiune pe piețe 1.

    Ce ar strica teza

    • Dimensiunea mică și concentrarea geografică ar putea face banca mai vulnerabilă decât concurenții mai diversificați la o criză regională 1.
    • Presiunea din partea marilor bănci și a platformelor digitale ar putea reduce marjele și ar putea obliga banca la investiții suplimentare 1.
    • Riscul climatic din portofoliul corporativ ar putea genera pierderi neașteptate dacă scenariile de tranziție se materializează mai rapid 1.

    De urmărit

    • Evoluția calității creditelor corporative din sectoarele expuse riscului climatic2026
    • Nivelul depozitelor raportat la creditele brutenext annual report
    • Evoluția serviciilor digitale și a investițiilor în infrastructura alianței2027
    • Modificările reglementărilor privind conformitatea și costurile asociate2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Banca funcționează ca o bancă de economisire și credit cu sediul principal pe Voss, cu un obiectiv declarat de a rămâne o bancă independentă, bine văzută și cu o puternică ancorare locală. Consiliul de administrație a stabilit un profil de risc moderat. Potrivit raportului anual pentru 2025, banca are sediul central pe strada Vangsgata și birouri de consultanță în Eidfjord și Kinsarvik 1.

    Banca își finanțează activitatea în principal din depozitele clienților din aria sa de piață, ceea ce, potrivit raportului, îi conferă un profil de lichiditate considerat scăzut. Banca nu are în mod standard dobânzi fixe la depozite sau credite, iar tranzacțiile cu persoanele din conducere sunt raportate conform practicii de piață 1.

    Segmente

    Creditare și depozite retail

    Activitatea de bază constă în depozite și credite către clienții persoane fizice și companii din comunitățile locale. Raportul indică un nivel ridicat al depozitelor în raport cu creditele brute, ceea ce susține profilul de lichiditate al băncii 1.

    Servicii de consultanță și investiții

    Banca are consilieri financiari autorizați și angajați certificați pentru vânzarea de asigurări și pentru consultanță de credit. Această componentă sprijină relația personală cu clienții și diversifică oferta de produse 1.

    Piața în context

    Banca operează în principal în comunitățile locale din Norvegia, unde concurează prin proximitate și cunoașterea clienților. Rețeaua Eika cuprinde bănci prezente în mai multe municipalități, ceea ce indică o piață regională fragmentată cu operatori mici și mijlocii 1.

    Finanțarea ipotecară și accesul la piețele de obligațiuni sunt esențiale pentru bănci de această dimensiune, iar structura alianței le permite accesul prin intermediul societății comune de finanțare. Cererea de credite depinde de evoluția economiei locale și de nivelul dobânzilor 1.

    Tendințe

    • Digitalizarea serviciilor bancaremixt

      Dezvoltarea soluțiilor digitale precum internet banking și mobile banking este realizată de Eika Gruppen pentru întreaga alianță, ceea ce reduce costurile de dezvoltare pentru banca individuală. Dacă clienții trec masiv la canale digitale, banca ar putea avea nevoie de investiții continue 1.

    • Climatul de risc în creditul corporativvânt din față

      Raportul arată că expunerea la riscul climatic este legată în principal de creditele pentru sectorul corporativ, în special imobiliare, construcții și agricultură. Integrarea evaluării climatice în procesul de credit poate limita pierderile pe termen lung 1.

    • Cerințele de conformitatevânt din față

      Activitatea de conformitate s-a intensificat în ultimii ani, în special pentru combaterea spălării banilor și pentru GDPR. Costurile de respectare a reglementărilor pot crește, dar băncile cu procese bine organizate le pot gestiona mai eficient 1.

    • Consolidarea rețelei de alianțăvânt din spate

      Eika Alliansen își consolidează funcțiile comune, inclusiv prin noua unitate de sustenabilitate Eika Bærekraft. Acest lucru poate aduce economii de scară și un cadru metodologic comun pentru raportare 1.

    Poziția concurențială

    Banca concurează cu alte bănci locale și regionale din Norvegia, precum și cu marile bănci comerciale care activează în zonele urbane. Avantajul său constă în relația personală și în cunoașterea comunității, iar sprijinul infrastructurii comune din alianță îi permite să țină pasul cu cerințele tehnologice 1.

    • Sparebank 1 SR-Bank

      Bancă regională norvegiană din aceeași zonă geografică, care concurează pe credite și depozite locale.

    • DNB Bank

      Cea mai mare bancă din Norvegia, cu rețea națională și capacitate mare de finanțare pe piețele de capital.

    • Fremtind Forsikring

      Companie de asigurări din care Eika Gruppen deține o participație, concurând cu serviciile de asigurare oferite clienților.

    • Kredittbanken

      Companie norvegiană specializată în credit nesecurizat, în care băncile din alianță dețin o participație.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Voss Veksel- og Landmandsbank ASA · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Voss Veksel- og Landmandsbank ASA (VVL.OL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw