olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Wallenius Wilhelmsen ASA WAWI.OL
Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0010571680 · Verticală: Companii listate din Norvegia
Wallenius Wilhelmsen ASA este o companie de transport maritim specializat în transportul în larg al vehiculelor ușoare și al echipamentelor grele și de înaltă capacitate, completat de servicii de logistică. În raportul anual 2025 compania își menține ghidajul pentru 2026, cu un EBITDA ajustat între 1,65 și 1,75 miliarde USD, într-un context în care tensiunile comerciale și geopolitice influențează cererea și costurile.
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Wallenius Wilhelmsen ASA (WAWI.OL) costa 160,10 NOK (−1,23 % într-o zi), cu beta 0,35, interval pe 52 de săptămâni 85,25–184,20 NOK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 34,1
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 161,02 – 180,27
- sub banda inferioară · %B -0,05 · lățimea benzii 11,3 %
- SMA 50 / 200
- 173,05 / 140,79
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -2,79 / -1,52
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −3,1 % | −0,6 % | −2,4 pp | — |
| 3 luni | +8,5 % | −4,2 % | +12,6 pp | — |
| 6 luni | +39,0 % | +4,3 % | +34,6 pp | — |
| De la început de an | +58,5 % | +7,5 % | +51,0 pp | — |
| 1 an | +93,9 % | +9,9 % | +84,0 pp | −4,7 % |
| 3 ani | +68,1 % | +49,8 % | +18,2 pp | +12,7 % |
| 5 ani | +283,9 % | +42,8 % | +241,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 5,1 mld | 5,3 mld | 5,2 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +3,1 % | −1,3 % |
| Profit net | 853,0 mil | 973,0 mil | 1,0 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | +14,1 % | +4,5 % |
| EPS diluat | 2,00 | 2,30 | 2,41 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +15,0 % | +4,8 % |
| netă % | 16,6 % | 18,3 % | 19,4 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,1 mld USD
- Datorie financiară
- 1,3 mld USD
- Datorie netă
- 192,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- 3,3 mld USD
- Active totale
- 7,8 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,38x
- Lichiditate curentă
- 0,85x
- ROE
- 30,7 %
- ROA
- 12,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,1 mld | 5,3 mld | 5,2 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 577,0 mil | 580,0 mil | 651,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EBITDA | 1,8 mld ≈ | 1,9 mld ≈ | 1,9 mld ≈ | esef· 21 oct. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 309,0 mil | 325,0 mil | 265,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 68,0 mil | 73,0 mil | 42,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Profit net | 853,0 mil | 973,0 mil | 1,0 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,00 | 2,30 | 2,41 | esef· 21 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,7 mld | 1,4 mld | 1,1 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 138,0 mil | 139,0 mil | 142,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active curente | 2,7 mld | 2,7 mld | 2,0 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 3,9 mld | 3,9 mld | 3,9 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Active totale | 8,5 mld | 8,4 mld | 7,8 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 406,0 mil | 338,0 mil | 398,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,9 mld | 1,4 mld | 865,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 3,1 mld | 3,3 mld | 3,3 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 426,5 mil | 423,0 mil | 422,0 mil | esef· 21 oct. 2026derivat |
- 2023
- 426,5 mil
- 2024
- 423,0 mil
- 2025
- 422,0 mil
esef· 21 oct. 2026derivat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,8 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -91,0 mil | -108,0 mil | 67,0 mil | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,2 mld | -1,9 mld | -2,2 mld | esef· 21 oct. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 4,0 mil | 0 | — | esef· 08 mai 2025verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
38 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 22,07 – 76,14 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDA36,67 – 45,69 (Mijloc 40,68)5 firme folosite · multiplul median 9,0x · quartile 8,1x – 10,1xAKVA.OL, ATEA.OL, B2I.OL, BONHR.OL, ELMRA.OL
- Colegi: P/E22,07 – 76,14 (Mijloc 47,62)19 firme folosite · multiplul median 19,8x · quartile 9,2x – 31,6xABG.OL, ABTEC.OL, AFG.OL, AKER.OL, AKSO.OL, AKVA.OL, APR.OL, ARR.OL, ATEA.OL, AUSS.OL, B2I.OL, BONHR.OL, BOR.OL, BOUV.OL, BRG.OL, CLOUD.OL, DELIA.OL, ELK.OL, ELMRA.OL
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 34,4 % | 91 (față de colegi) | 28 % |
| Marja netă · Calitate | 19,4 % | 89 (față de colegi) | 17 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 0,1x | 70 (față de colegi) | 28 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 4,8x | 52 (pe interval fix) | 17 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 4 (pe interval fix) | 11 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie51/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate90/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
WALLENIUS WILHELMSEN ASA (WAWI.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,2 mld USD în 2025; creștere an/an -1,3 %; marjă netă 19,4 %; ROE 30,8 %; datorie netă/EBITDA 0,1x.
Intervalul de valoare estimat este 29,37–60,91 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 34,4 %
- Marja netă: 19,4 %
- Datorie netă / EBITDA: 0,1x
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,9x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AKER.OLAker Asa | 79,8 mld | 20,3 | 7,9 % | 21,4 % | +42,5 % | +36 % / +59 % |
| AFG.OLAf Gruppen Asa | 21,5 mld | 19,8 | 39,7 % | 3,4 % | +4,4 % | +8 % / +69 % |
| ELK.OLElkem Asa | 19,2 mld | 39,3 | 1,9 % | 2,7 % | −15,7 % | +10 % / +73 % |
| ATEA.OLAtea Asa | 18,5 mld | 21,4 | 19,7 % | 2,3 % | +8,1 % | +11 % / +36 % |
| AKSO.OLAker Solutions Asa | 17,4 mld | 6,8 | 22,5 % | 4,1 % | +19,2 % | +18 % / −12 % |
| AUSS.OLAustevoll Seafood Asa | 16,6 mld | 37,1 | 1,6 % | 1,1 % | +11,1 % | −7 % / +10 % |
| BRG.OLBorregaard Asa | 15,6 mld | 25,1 | 11,4 % | 8,0 % | +1,3 % | −18 % / −9 % |
| BONHR.OLBonheur ASA | 11,2 mld | 7,8 | 17,1 % | 11,4 % | −10,8 % | +17 % / +44 % |
| AFK.OLArendals Fossekompani Asa | 10,3 mld | — | -2,3 % | -3,1 % | −14,9 % | +39 % / +31 % |
| B2I.OLB2 Impact Asa | 8,8 mld | 14,3 | 11,0 % | 16,4 % | +2,6 % | +40 % / +238 % |
| AKVA.OLAkva Group Asa | 5,7 mld | 31,2 | 13,7 % | 4,2 % | +24,4 % | +74 % / +152 % |
| ELMRA.OLElmera Group Asa | 5,1 mld | 32,0 | 10,5 % | 1,3 % | −0,9 % | +32 % / +98 % |
| BOUV.OLBouvet Asa | 5,0 mld | 14,2 | 80,7 % | 9,2 % | −0,2 % | −19 % / −16 % |
| CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa | 4,0 mld | 61,9 | 1,3 % | 13,1 % | +34,0 % | −5 % / +29 % |
| ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa | 3,6 mld | 10,7 | 34,9 % | 16,8 % | +12,4 % | −13 % / +20 % |
| ANDF.OLAndfjord Salmon Group As | 2,2 mld | — | -5,7 % | -12.770,4 % | +328,9 % | −18 % / −11 % |
| BMA.OLByggma Asa | 1,6 mld | — | -25,3 % | -11,9 % | −2,5 % | +61 % / +15 % |
| APR.OLAppear Asa | 1,4 mld | 10,5 | 30,1 % | 16,1 % | +32,3 % | −53 % / indisponibil |
| AZT.OLArcticzymes Technologies Asa | 1,1 mld | 108,9 | 2,9 % | 8,6 % | +7,9 % | −8 % / −48 % |
| CAPSL.OLCapsol Technologies Asa | 884,6 mil | — | -89,4 % | -114,8 % | −25,0 % | −33 % / −66 % |
| BOR.OLBorgestad Asa | 553,2 mil | 36,1 | 2,1 % | 1,4 % | −3,0 % | −7 % / +41 % |
| ARR.OLArribatec Group Asa | 234,6 mil | 4,8 | 22,1 % | 9,3 % | +15,7 % | −33 % / −55 % |
| DELIA.OLDellia Group Asa | 73,5 mil | 1,5 | 22,6 % | 7,7 % | +140,0 % | −62 % / indisponibil |
| ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa | 11,1 mil | 0,1 | — | 7.297,7 % | −87,2 % | −82 % / −97 % |
| AGLX.OLAgilyx Asa | — | — | -182,4 % | -12.189,3 % | +20,3 % | −40 % / −41 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WAWI.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Wallenius Wilhelmsen ASA este o companie de transport maritim specializat în transportul în larg al vehiculelor ușoare și al echipamentelor grele și de înaltă capacitate, completat de servicii de logistică. În raportul anual 2025 compania își menține ghidajul pentru 2026, cu un EBITDA ajustat între 1,65 și 1,75 miliarde USD 1, într-un context în care tensiunile comerciale și geopolitice influențează cererea și costurile.
SWOT
Puncte tari
- Prezență globală și un portofoliu solid de clienți, ceea ce sprijină volumele și stabilitatea contractuală 1.
- Bilanț solid, îndatorare redusă și poziție de lichiditate puternică, cu acces continuu la piețele de capital 1.
- Flexibilitate a flotei prin charter-uri și gestionare proactivă a forței de muncă, care ajută la adaptarea capacității 1.
Puncte slabe
- Cererea este ciclică și strâns corelată cu activitatea economică globală, ceea ce face profitabilitatea sensibilă la recesiuni 1.
- Transportul maritim are o amprentă de carbon mare, iar atingerea obiectivului net-zero depinde de multe incertitudini tehnologice și de reglementare 1.
- Dolarul american domină veniturile și costurile, dar compania are expunere la EUR și la alte valute, ceea ce introduce risc de schimb 1.
Oportunități
- Dezvoltarea de servicii de transport cu emisii scăzute ar putea consolida poziția față de clienți care cer decarbonizare 1.
- Reînnoirea flotei cu tehnologii cu impact redus și introducerea de combustibili noi ar putea genera eficiență și diferențiere 1.
- Colectarea de date pentru cercetare științifică despre starea oceanelor este menționată ca oportunitate în raport 1.
Amenințări
- Tarifele, taxele portuare și măsurile protecționiste pot reduce volumele și pot crește costurile de operare 1.
- Riscurile de securitate, inclusiv tensiunile din Orientul Mijlociu și din Marea Roșie, pot schimba rutele și pot perturba operațiunile 1.
- Atacurile cibernetice asupra sistemelor IT și OT ale navelor și instalațiilor pot întrerupe operațiunile sau compromite controlul 1.
Riscuri
- Riscuri geopolitice și comercialeridicat
Tensiunile comerciale și geopolitice pot genera tarife, taxe portuare și schimbări de rută, afectând cererea și costurile 1.
- Downturn ciclic al piețeiridicat
O scădere severă și prelungită a economiei globale ar putea reduce volumele, tarifele și profitabilitatea, deși compania spune că angajamentele contractuale atenuează impactul pe termen scurt 1.
- Obiectivul net-zeromediu
Atingerea obiectivului net-zero depinde de reglementări, de disponibilitatea combustibililor regenerabili și de costurile tehnologiilor noi, ceea ce creează incertitudine 1.
- Siguranța și riscurile ciberneticemediu
Operațiunile implică riscuri de siguranță legate de echipamente grele și de incidente la bord, iar atacurile cibernetice ar putea perturba sau compromite sistemele 1.
- Expunere valutară și la combustibilscăzut
Expunerea la EUR și la alte valute, precum și la prețurile combustibililor și ale carbonului, poate afecta rezultatele, deși compania folosește instrumente de acoperire și clauze contractuale 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Cartea de comenzi solidă și cererea susținută pentru 2026 sugerează că anul ar putea fi unul puternic pentru companie, dacă nu apar evenimente negative majore 1.
- Bilanțul solid și lichiditatea puternică dau companiei spațiu de manevră pentru investiții în flotă și pentru distribuirea de dividende, cum s-a întâmplat cu dividendul pentru a doua jumătate a lui 2025 1.
- Poziția globală și contractele cu clienți de top ar putea susține volumele chiar și în perioade de volatilitate, dacă flexibilitatea flotei este folosită eficient 1.
Ce ar strica teza
- Cererea ciclică și dependența de activitatea economică globală ar putea duce la scăderi ale volumelor și tarifelor într-o recesiune prelungită 1.
- Tarifele, taxele portuare și tensiunile geopolitice pot crește costurile și pot perturba rutele, ceea ce ar putea reduce marja operațională 1.
- Atingerea obiectivului net-zero depinde de factori incerți, iar costurile combustibililor noi ar putea fi greu de recuperat integral de la clienți 1.
De urmărit
- Realizarea ghidajului de EBITDA ajustat pentru 20262026
- Evoluția tarifelor USTR și a taxelor portuare2026
- Progresul spre obiectivul net-zero 2040 și introducerea combustibililor noinext 10-K
- Evoluția situației de securitate din Orientul Mijlociu și a rutelor din Marea Roșie2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Wallenius Wilhelmsen operează o flotă globală de nave pentru transportul maritim în larg, în principal al vehiculelor ușoare și al echipamentelor grele și de înaltă capacitate (H&H). Activitatea include și servicii de logistică și operațiuni terestre, precum manipularea vehiculelor și a utilajelor la terminale și facilități portuare 1. Dolarul american este moneda dominantă atât pentru venituri, cât și pentru costuri, și este și moneda de prezentare a grupului 1.
Modelul de afaceri se bazează pe contracte cu clienți importanți din industria auto și a echipamentelor, completate de flexibilitatea capacității prin charter-uri de nave 1. Compania descrie un bilanț solid cu îndatorare redusă și o poziție de lichiditate puternică, ceea ce îi permite accesul continuu la piețele de datorie și de capital 1.
Raportul anual 2025 arată și angajamentele de decarbonizare, cu un obiectiv net-zero pentru 2040, care depinde de reglementări, de disponibilitatea combustibililor regenerabili și de maturitatea tehnologiei 1. Strategia include reînnoirea flotei și introducerea treptată a combustibililor noi, cu recuperarea costurilor prin clauze în contractele cu clienții 1.
Segmente
Transport maritim în larg
Segmentul principal acoperă transportul maritim al vehiculelor ușoare și al echipamentelor grele, pe rute globale. Cererea este ciclică și corelată cu activitatea economică globală, iar volumele și tarifele sunt sensibile la schimbările din economie și la barierele comerciale 1.
Logistică și operațiuni terestre
Activitățile de logistică și operațiunile terestre includ manipularea și tratarea vehiculelor și a echipamentelor grele la terminale și facilități. Aceste operațiuni sunt expuse riscurilor de congestie portuară, dezordine industrială și modificărilor de tarife și reglementări de import sau export 1.
Piața în context
Piața de referință este transportul maritim global de vehicule și echipamente grele, o industrie cu cerere ciclică legată de activitatea economică. Compania notează că războiul comercial dintre SUA și China și incertitudinea geopolitică generează măsuri protecționiste, precum tarife mai mari și posibile taxe portuare 1.
Raportul menționează și riscuri de rută și costuri, inclusiv evitarea sectorului sudic al Mării Roșii și efectele situației de securitate din Orientul Mijlociu asupra serviciilor de transport și logistică. Compania consideră expunerea din regiune limitată, fără efecte materiale directe identificate până la aprobarea raportului 1.
Tendințe
- Tensiuni comerciale și geopoliticevânt din față
Tensiunile comerciale, în special dintre SUA și China, și incertitudinea geopolitică pot genera tarife mai mari și taxe portuare, ceea ce ar putea afecta cererea pentru transportul oceanic și logistica terestră 1.
- Cerere solidă în portofoliul de contractevânt din spate
Compania semnalează o carte de comenzi solidă și o cerere susținută pentru 2026, ceea ce sprijină așteptările de un an puternic dacă nu apar evenimente negative majore 1.
- Decarbonizare și costuri ale combustibililormixt
Trecerea către combustibili cu emisii scăzute și presiunea reglementară, inclusiv prețul carbonului, pot crește costurile, deși compania încearcă să le recupereze prin clauze contractuale și prin inovație 1.
- Reglementări de mediu și raportarevânt din față
Schimbările din cadrul reglementar european, precum simplificarea CSRD și CSDDD, adaugă complexitate pentru companie, care trebuie să respecte cerințe multiple privind raportarea și conformitatea 1.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică explicit concurenții companiei în materialul furnizat. Piața transportului maritim de vehicule și echipamente grele este însă una concentrată, în care compania se bazează pe scara globală, pe contractele cu clienți importanți și pe flexibilitatea flotei 1.
Avantajele competitive declarate includ prezența globală, dedicarea față de siguranță și conformitate și capacitatea de a ajusta flota prin charter-uri. Compania menționează și expunerea la piață prin cererea ciclică, ceea ce face ca poziția față de concurenți să depindă de condițiile economice generale 1.
- Operatori de transport maritim RoRo și de vehicule
Concurenții direcți în transportul de vehicule nu sunt numiți explicit în sursa furnizată, așa că nu pot fi identificați cu certitudine.
- Operatori de transport maritim de echipamente grele
Sursa nu numește concurenți pentru segmentul echipamentelor grele, astfel că nu se poate indica un simbol bursier.
- Operatori de logistică portuară și terestră
Concurența din logistica terestră nu este detaliată în raportul furnizat.
- Armatori din aceeași zonă de rute globale
Raportul nu enumeră alți armatori ca reper, iar lista rămâne neconfirmată din surse.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 oct. 2026
- Raportul anual 202408 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Wallenius Wilhelmsen ASA · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.