olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Zalaris ASA ZAL.OL

Norvegia · Euronext Oslo Børs · ISIN NO0010708910 · Verticală: Companii listate din Norvegia

104,00NOK−0,48 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

Zalaris este un furnizor european de soluții de administrare a resurselor umane și a salarizării, care combină servicii gestionate, platforma proprie PeopleHub și consultanță. În 2025 compania a crescut organic, iar ponderea veniturilor recurente a crescut, ceea ce face ca modelul său de servicii în mai multe țări să rămână în atenție pentru investitori, în special dacă ajustările de profitabilitate se mențin.

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Zalaris ASA (ZAL.OL) costa 104,00 NOK (−0,48 % într-o zi), cu capitalizare 2,3 mld NOK, P/E 45,4 pe un EPS diluat de 2,29 NOK în ultimele 12 luni, beta 0,24, interval pe 52 de săptămâni 71,40–129,50 NOK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,3 mld NOK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
45,4
EPS diluat TTM 2,29 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
2,20 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,24
Volatilitate (1 an) 53 %
Interval 52 săpt.
71,40129,50

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
49,3
neutru
Bollinger (20, 2)
89,97 – 124,18
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,41 · lățimea benzii 32,0 %
SMA 50 / 200
103,17 / 95,39
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,66 / 0,11
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−2,3 %−0,6 %−1,7 pp—
3 luni+7,7 %−4,2 %+11,8 pp—
6 luni+4,8 %+4,3 %+0,5 pp—
De la început de an+17,4 %+7,5 %+9,9 pp—
1 an+16,9 %+9,9 %+6,9 pp−4,7 %
3 ani+156,8 %+49,8 %+106,9 pp+12,7 %
5 ani+102,3 %+42,8 %+59,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−22,8 %
14 oct. 2026 → 23 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−64,1 %
12 nov. 2021 → 28 sept. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+15,1 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 38,7, mediană 46,5, max 54,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri1,1 mld1,3 mld1,5 mld
Venituri an/anindisponibil+18,7 %+11,7 %
Profit net-2,1 mil33,8 mil53,8 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil+59,4 %
EPS diluat-0,081,402,29
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil+63,6 %
netă %-0,2 %2,5 %3,6 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
201,1 mil NOK
Datorie financiară
417,7 mil NOK
Datorie netă
216,7 mil NOK
Capitaluri proprii
274,0 mil NOK
Active totale
1,3 mld NOK
Datorie / capitaluri
1,52x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
20,1 %
ROA
4,1 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (NOK)

Marje

Cont de profit și pierdere · NOK

Venituri
2023
1,1 mld
2024
1,3 mld
2025
1,5 mld

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit operațional
2023
60,1 mil
2024
113,7 mil
2025
158,9 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
83,2 mil
2024
59,2 mil
2025
78,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-14,5 mil
2024
49,5 mil
2025
83,7 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-11,5 mil
2024
16,0 mil
2025
30,3 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Profit net
2023
-2,1 mil
2024
33,8 mil
2025
53,8 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,08
2024
1,40
2025
2,29

esef· 21 oct. 2026verificat

Bilanț · NOK

Numerar
2023
135,7 mil
2024
221,8 mil
2025
201,1 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
35,2 mil
2024
10,0 mil
2025
8,2 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Fond comercial
2023
209,4 mil
2024
222,2 mil
2025
220,1 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
118,1 mil
2024
118,9 mil
2025
97,6 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Active totale
2023
1,1 mld
2024
1,3 mld
2025
1,3 mld

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
10,8 mil
2024
5,0 mil
2025
251,0 mii

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
440,0 mil
2024
464,2 mil
2025
417,5 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Datorii totale
2023
908,6 mil
2024
1,1 mld
2025
1,0 mld

esef· 21 oct. 2026verificat

Capital propriu
2023
203,0 mil
2024
260,7 mil
2025
274,0 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
26,5 mil
2024
21,6 mil
2025
21,7 mil

esef· 21 oct. 2026derivat

Fluxuri de numerar · NOK

Flux de numerar operațional
2023
58,5 mil
2024
131,5 mil
2025
153,4 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-33,9 mil
2024
14,4 mil
2025
-15,1 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
18,6 mil
2024
-56,9 mil
2025
-155,7 mil

esef· 21 oct. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
12,0 mii
2025
0

esef· 21 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
11,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
39,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
59,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
63,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
10,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
3,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
19,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
4,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
20,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
216,7 mil NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
2,0x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
153,4 mil NOK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,3 mld NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
2,5 mld NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
41,9x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
45,4x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
2,2 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
8,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
1,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
15,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
1,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

104,00 NOK

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,3 mld NOK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,3 mld NOK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
45,4x
calculat olivLawFY 2025
P/B
8,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
19,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
3,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
11,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

21/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 21 oct. 2026
verificat 67derivat 3

Scorul pe grupe

40 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate20,3 %82 (față de colegi)26 %
    Marja netă · Calitate3,6 %53 (față de colegi)16 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,0x8 (pe interval fix)16 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluare45,4x10 (față de colegi)26 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)16 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțial8/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate71/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial10/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    ZALARIS ASA (ZAL.OL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,5 mld NOK în 2025; creștere an/an 11,7 %; marjă netă 3,6 %; ROE 19,9 %.

    Intervalul de valoare estimat este 20,97–72,35 NOK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 45,25 NOK, prețul de 104,00 NOK lasă un potențial de -56,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -129,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • ROIC: 20,3 %

    Ce o infirmă

    • Acoperirea dobânzilor: 2,0x
    • P/E (TTM): 45,4x
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Norvegia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    45,4x
    mediana verticalei 20,0x
    peste mediană (+126,8 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 9,0x
    P/S
    1,5x
    mediana verticalei 1,3x
    peste mediană (+15,5 %)
    P/B
    8,1x
    mediana verticalei 1,8x
    peste mediană (+362,3 %)
    ROE
    19,9 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+577,3 %)
    Marja netă
    3,6 %
    mediana verticalei 3,1 %
    peste mediană (+16,3 %)
    Marja EBIT
    10,6 %
    mediana verticalei 5,5 %
    peste mediană (+91,4 %)
    Venituri an/an
    11,7 %
    mediana verticalei 6,0 %
    peste mediană (+94,5 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei 1,5x
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 5,0 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    AKER.OLAker Asa79,8 mld20,37,9 %21,4 %+42,5 %+36 % / +59 %
    AFG.OLAf Gruppen Asa21,5 mld19,839,7 %3,4 %+4,4 %+8 % / +69 %
    ELK.OLElkem Asa19,2 mld39,31,9 %2,7 %−15,7 %+10 % / +73 %
    ATEA.OLAtea Asa18,5 mld21,419,7 %2,3 %+8,1 %+11 % / +36 %
    AKSO.OLAker Solutions Asa17,4 mld6,822,5 %4,1 %+19,2 %+18 % / −12 %
    AUSS.OLAustevoll Seafood Asa16,6 mld37,11,6 %1,1 %+11,1 %−7 % / +10 %
    BRG.OLBorregaard Asa15,6 mld25,111,4 %8,0 %+1,3 %−18 % / −9 %
    BONHR.OLBonheur ASA11,2 mld7,817,1 %11,4 %−10,8 %+17 % / +44 %
    AFK.OLArendals Fossekompani Asa10,3 mld—-2,3 %-3,1 %−14,9 %+39 % / +31 %
    B2I.OLB2 Impact Asa8,8 mld14,311,0 %16,4 %+2,6 %+40 % / +238 %
    AKVA.OLAkva Group Asa5,7 mld31,213,7 %4,2 %+24,4 %+74 % / +152 %
    ELMRA.OLElmera Group Asa5,1 mld32,010,5 %1,3 %−0,9 %+32 % / +98 %
    BOUV.OLBouvet Asa5,0 mld14,280,7 %9,2 %−0,2 %−19 % / −16 %
    CLOUD.OLCloudberry Clean Energy Asa4,0 mld61,91,3 %13,1 %+34,0 %−5 % / +29 %
    ABG.OLAbg Sundal Collier Holding Asa3,6 mld10,734,9 %16,8 %+12,4 %−13 % / +20 %
    ZAL.OLZalaris Asa2,3 mld45,419,9 %3,6 %+11,7 %+13 % / +163 %
    ANDF.OLAndfjord Salmon Group As2,2 mld—-5,7 %-12.770,4 %+328,9 %−18 % / −11 %
    BMA.OLByggma Asa1,6 mld—-25,3 %-11,9 %−2,5 %+61 % / +15 %
    APR.OLAppear Asa1,4 mld10,530,1 %16,1 %+32,3 %−53 % / indisponibil
    AZT.OLArcticzymes Technologies Asa1,1 mld108,92,9 %8,6 %+7,9 %−8 % / −48 %
    CAPSL.OLCapsol Technologies Asa884,6 mil—-89,4 %-114,8 %−25,0 %−33 % / −66 %
    BOR.OLBorgestad Asa553,2 mil36,12,1 %1,4 %−3,0 %−7 % / +41 %
    ARR.OLArribatec Group Asa234,6 mil4,822,1 %9,3 %+15,7 %−33 % / −55 %
    DELIA.OLDellia Group Asa73,5 mil1,522,6 %7,7 %+140,0 %−62 % / indisponibil
    ABTEC.OLAqua Bio Technology Asa11,1 mil0,1—7.297,7 %−87,2 %−82 % / −97 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ZAL.OL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (NOK)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    71,36
    Randament total -31 % · Pe an -31 %
    125,76
    Randament total 21 % · Pe an 21 %
    188,88
    Randament total 82 % · Pe an 82 %
    3 ani
    79,58
    Randament total -23 % · Pe an -9 %
    156,79
    Randament total 51 % · Pe an 15 %
    257,05
    Randament total 147 % · Pe an 35 %
    5 ani
    88,75
    Randament total -15 % · Pe an -3 %
    195,49
    Randament total 88 % · Pe an 13 %
    349,82
    Randament total 236 % · Pe an 27 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 39,20
    • Marja netă± 27,44
    • Creșterea anuală a veniturilor± 21,08
    • Diluare anuală± 2,31

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Zalaris este un furnizor european de soluții de administrare a resurselor umane și a salarizării, care combină servicii gestionate, platforma proprie PeopleHub și consultanță. În 2025 compania a crescut organic, iar ponderea veniturilor recurente a crescut, ceea ce face ca modelul său de servicii în mai multe țări să rămână în atenție pentru investitori, în special dacă ajustările de profitabilitate se mențin 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Creștere organică constantă și o pondere în creștere a veniturilor recurente din serviciile gestionate.
    • Platforma proprie PeopleHub și centrele locale de livrare în mai multe regiuni.
    • Îmbunătățirea profitabilității operaționale, inclusiv prin eficientizarea din Germania.

    Puncte slabe

    • Segmentul de consultanță a scăzut în profit, deoarece costurile au crescut mai repede decât veniturile.
    • Capitalul propriu este modest în raport cu activele, ceea ce limitează flexibilitatea financiară.
    • Dezvoltarea produselor depinde de consultanți și parteneri, nu de echipe dedicate.

    Oportunități

    • Interesul crescut al clienților pentru salarizare externalizată în mai multe țări.
    • Extinderea contractelor existente prin servicii suplimentare și noi geografii.
    • Continuarea îmbunătățirii marjelor prin optimizarea operațiunilor.

    Amenințări

    • Companiile pot amâna proiectele de transformare în HR dacă investițiile scad.
    • Concurența din partea furnizorilor globali și a platformelor cloud poate presa prețurile.
    • Modificarea structurii acționariatului și a planurilor de dividend poate influența încrederea investitorilor.

    Riscuri

    • Dependența de segmentul de consultanțămediu

      Veniturile și profitul segmentului Zalaris Consulting au scăzut, ceea ce poate afecta rezultatul total dacă tendința continuă.

    • Structura de capitalmediu

      Ponderea capitalului propriu rămâne redusă, iar datoriile au rămas semnificative, ceea ce limitează marja de manevră la șocuri financiare.

    • Executarea eficientizăriiscăzut

      Programul de îmbunătățire din Germania trebuie menținut pentru a produce efectele așteptate, iar întârzierile ar putea reduce câștigurile de marjă.

    • Concentrarea clienților marimediu

      Contractele cu clienți mari pot avea impact semnificativ asupra veniturilor, iar pierderea unui client important ar putea afecta rezultatele.

    • Tranzacția de preluareridicat

      Oferta de preluare a acțiunilor și propunerea de a nu plăti dividend pentru 2025 pot schimba strategia și structura acționariatului.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă creșterea organică și veniturile recurente se mențin, marja operațională ar putea continua să se îmbunătățească.
    • Interesul clienților pentru salarizarea multi-țară ar putea susține noi contracte în toate regiunile.
    • Platforma PeopleHub și centrele locale ar putea face compania atractivă pentru clienții europeni cu operațiuni complexe.

    Ce ar strica teza

    • Dacă segmentul de consultanță continuă să scadă, rezultatul total ar putea fi mai slab decât se așteaptă.
    • Capitalul propriu redus și datoriile ar putea limita investițiile și flexibilitatea în perioade dificile.
    • Tranzacția de preluare ar putea modifica strategia pe termen lung și ar putea reduce transparența pentru acționarii minoritari.

    De urmărit

    • Evoluția marjei adjustate EBIT în segmentul Managed ServicesQ1 2027
    • Revenirea profitabilității în Zalaris Consulting2027
    • Stadiul ofertei de preluare și decizia privind dividendulnext 10-K
    • Evoluția ponderii capitalului propriu față de nivelul de 21.3%2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Zalaris își propune să simplifice administrarea resurselor umane și a salarizării și să ofere companiilor informații utile, astfel încât acestea să poată investi mai mult în oameni. Grupul livrează soluții care acoperă întregul ciclu de viață al angajatului, de la recrutare și integrare până la compensații, pontaj, decontări de cheltuieli și managementul performanței 1. Modelele de livrare includ implementări on-premise, software ca serviciu (SaaS), integrare în cloud și externalizarea proceselor de business (BPO), iar compania este listată la Oslo Stock Exchange 1.

    Activitatea este organizată în două segmente de business, Managed Services, care include servicii cloud, externalizare HR și celelalte servicii de outsourcing, și Zalaris Consulting, care sprijină clienții în proiecte de transformare în domeniul HR 1. Centrele de servicii în limba locală acoperă Europa de Nord și Centrală, Regatul Unit și Irlanda, precum și regiunea Asia-Pacific, din Australia, Singapore și India 1. Sediul central se află la Oslo, iar auditorul este EY 1.

    Platforma PeopleHub este centrul strategiei de produs, iar dezvoltarea este realizată de consultanții companiei, cu sprijinul furnizorilor și partenerilor, fără echipe dedicate de cercetare și dezvoltare 1. Această structură face ca o parte din valoarea companiei să depindă de capacitatea de a integra soluții standard în procese noi de HR și salarizare 1.

    Segmente

    Managed Services

    Segmentul Managed Services reprezintă majoritatea activității grupului, cu venituri de 1163.4 milioane NOK în 2025, în creștere de 16% față de anul anterior. Creșterea provine din clienți noi implementați în 2025, din vânzări suplimentare de servicii sau de noi geografii și din volume mai mari de comenzi de modificare 1.

    Zalaris Consulting

    Segmentul Zalaris Consulting a avut venituri de 336.8 milioane NOK în 2025, aproape stabile față de 2024, iar profitul operațional a scăzut la 10.1 milioane NOK, deoarece costurile au crescut fără o creștere corespunzătoare a veniturilor 1.

    Scopul regional

    Pe regiuni, Europa de Nord a generat cea mai mare parte a veniturilor, iar creșterea cea mai mare în procente a fost înregistrată în APAC. Germania a contribuit la îmbunătățirea marjei prin programul de eficientizare lansat în 2024 1.

    Piața în context

    Zalaris activează pe piața europeană a soluțiilor de gestionare a capitalului uman și a salarizării, unde conducerea spune că există un interes semnificativ pentru salarizarea externalizată în mai multe țări, deoarece organizațiile caută să reducă costurile și să optimizeze procesele globale de HR 1. Compania afirmă că are un portofoliu solid de contracte potențiale în toate regiunile 1.

    Piața este cu atât mai receptivă cu cât companiile mari caută un model integrat de operare a salarizării în mai multe țări, iar Zalaris își fixează poziția pe acest segment. Presiunea de cost ar putea sprijini cererea pentru servicii externalizate, dar consultanța de transformare este mai sensibilă la ciclurile de investiții 1.

    Tendințe

    • Externalizarea salarizării multi-țarăvânt din spate

      Organizațiile caută tot mai des un singur model de salarizare pentru mai multe țări, ceea ce favorizează furnizorii cu platforme și centre locale. Dacă tendința se menține, ar putea sprijini creșterea segmentului Managed Services 1.

    • Veniturile recurentevânt din spate

      Ponderea veniturilor recurente a crescut, iar acest lucru face veniturile mai previzibile. Compania arată că creșterea a venit în principal din serviciile gestionate 1.

    • Cererea pentru consultanță în HRvânt din față

      Cererea pentru proiecte de transformare în HR este mai fragilă, iar veniturile din consultanță au stagnat în 2025, ceea ce indică o expunere la decizii de investiții ale clienților 1.

    • Presiunea costurilor și eficientizareamixt

      Programele de eficientizare și consolidarea operațiunilor, inclusiv în Germania, pot îmbunătăți marjele, dar pot și întârzia proiecte dacă execuția nu este constantă 1.

    Poziția concurențială

    Zalaris concurează cu furnizori de software de HCM și de servicii de salarizare externalizată, atât cu companii globale, cât și cu firme regionale. Surse disponibile nu enumeră concurenți specifici, astfel încât comparațiile de piață trebuie tratate cu prudență.

    Avantajul declarat al companiei constă în combinarea platformei PeopleHub cu centre locale de livrare în mai multe țări europene și în Asia-Pacific. Dacă această combinație rămâne diferențiată, ar putea susține câștigarea de clienți multi-țară 1.

    • Furnizori globali de HCM și salarizare

      Companii mari de software HCM și de salarizare externalizată, care concurează pentru clienți multinaționali. Sursa nu le numește, deci nu sunt atribuite tickere.

    • Furnizori regionali de servicii HR

      Firme locale de outsourcing HR și salarizare din Europa de Nord și Centrală, active pe segmentul clienților mijlocii.

    • Firme de consultanță în transformare HR

      Companii care oferă proiecte de transformare HR, în concurență directă cu segmentul Zalaris Consulting.

    • Furnizori de soluții cloud pentru HR

      Platforme SaaS care pot înlocui parțial serviciile gestionate, dacă clienții aleg să le administreze intern.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Zalaris ASA · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Zalaris ASA (ZAL.OL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw