olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Acorn Energy, Inc. ACFN

Services-Engineering Services · SIC 8711 · Verticală: Services-Engineering Services (SIC 8711)

16,10USD−1,29 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Acorn Energy este o companie holding care oferă soluții de monitorizare și control la distanță pentru generatoare, conducte de gaz și infrastructură critică, prin filiala sa OmniMetrix. Veniturile au crescut ușor în 2025, dar în primul semestru din 2026 au scăzut, din cauza hardware-ului livrat ccu întârziere, în timp ce veniturile recurente din monitorizare continuă să crească, lucru care contează pentru evaluarea stabilității afacerii în perioada următoare.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Acorn Energy, Inc. (ACFN) costa 16,10 USD (−1,29 % într-o zi), cu capitalizare 40,4 mil USD, P/E 26,3 pe un EPS diluat de 0,61 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,51, interval pe 52 de săptămâni 12,81–23,00 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 2,5 mil USD (−29,4 % an/an), profit net de 294,0 mii USD (−59,2 % an/an), EPS diluat 0,12 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
40,4 mil USD
acțiuni la 04 aug. 2026
P/E (TTM)
26,3
EPS diluat TTM 0,61 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
3,81 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
0,51
Volatilitate (1 an) 85 %
Interval 52 săpt.
12,8123,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
26,9
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
16,11 – 19,46
sub banda inferioară · %B -0,00 · lățimea benzii 18,8 %
SMA 50 / 200
19,16 / 18,43
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,77 / -0,64
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−14,0 %−2,0 %−12,0 pp—
3 luni−15,9 %−2,2 %−13,8 pp—
6 luni−16,8 %+4,3 %−21,1 pp—
De la început de an+6,6 %+10,6 %−3,9 pp—
1 an−29,8 %+10,5 %−40,3 pp−13,7 %
3 ani+218,8 %+73,7 %+145,1 pp+100,4 %
5 ani+73,5 %+61,7 %+11,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−44,3 %
05 nov. 2025 → 21 nov. 2025
Scădere maximă (5 ani)
−58,1 %
08 sept. 2025 → 21 nov. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+11,6 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
2,5 mil USD
−29,4 % an/an
Profit net
294,0 mii USD
−59,2 % an/an
EPS diluat
0,12
−57,1 % an/an
netă / operațională
11,8 % / 15,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri3,1 mil3,5 mil3,1 mil3,5 mil2,5 mil2,4 mil2,2 mil2,5 mil
Costul vânzărilor863,0 mii973,0 mii772,0 mii886,0 mii533,0 mii472,0 mii442,0 mii439,0 mii
Profit brut2,2 mil2,6 mil2,3 mil2,6 mil1,9 mil1,9 mil1,8 mil2,1 mil
Cercetare și dezvoltare234,0 mii314,0 mii291,0 mii265,0 mii267,0 mii271,0 mii255,0 mii239,0 mii
Cheltuieli generale și de vânzare1,2 mil1,4 mil1,4 mil1,4 mil1,5 mil1,4 mil1,7 mil1,4 mil
Profit operațional756,0 mii845,0 mii604,0 mii947,0 mii159,0 mii279,0 mii-129,0 mii375,0 mii
Amortizare și depreciere33,0 mii30,0 mii30,0 mii26,0 mii ≈29,0 mii ≈30,0 mii30,0 mii42,0 mii ≈
Profit înainte de impozit776,0 mii865,0 mii628,0 mii974,0 mii193,0 mii315,0 mii-98,0 mii407,0 mii
Impozit pe profit42,0 mii-4,4 mil154,0 mii242,0 mii-65,0 mii-765,0 mii-25,0 mii105,0 mii
Profit net725,0 mii5,2 mil464,0 mii720,0 mii252,0 mii1,1 mil-77,0 mii294,0 mii
EPS diluat0,292,06 ≈0,190,280,100,42 ≈-0,030,12
Flux de numerar operațional698,0 mii ≈166,0 mii271,0 mii629,0 mii ≈895,0 mii ≈295,0 mii53,0 mii224,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 64 din propriul istoric de 11 trimestre (min 5,9, mediană 21,4, max 113,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri5,1 mil5,5 mil5,9 mil6,8 mil7,0 mil8,1 mil11,0 mil11,5 mil
Venituri an/an+16,9 %+7,9 %+7,9 %+14,4 %+3,3 %+15,1 %+36,3 %+4,5 %
Profit net-2,0 mil-618,0 mii69,0 mii-21,0 mii-633,0 mii119,0 mii6,3 mil2,5 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil−130,4 %indisponibilindisponibil+5.189,1 %−60,1 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil0,00-0,250,052,510,99
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+4.920,0 %−60,6 %
netă %-39,3 %-11,3 %1,2 %-0,3 %-9,0 %1,5 %57,3 %21,9 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
4,5 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
8,3 mil USD
Active totale
13,3 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,83x
ROE
36,1 %
ROA
21,0 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
8,1 mil
2024
11,0 mil
2025
11,5 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
2,1 mil
2024
3,0 mil
2025
2,7 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
6,0 mil
2024
8,0 mil
2025
8,8 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
875,0 mii
2024
1,0 mil
2025
1,1 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
5,1 mil
2024
5,1 mil
2025
5,7 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
74,0 mii
2024
1,9 mil
2025
2,0 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
161,0 mii
2024
121,0 mii
2025
115,0 mii

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
235,0 mii ≈
2024
2,1 mil ≈
2025
2,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 31 mar. 2022verificat

Profit înainte de impozit
2023
138,0 mii
2024
2,0 mil
2025
2,1 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
9,0 mii
2024
-4,3 mil
2025
-434,0 mii

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Profit net
2023
119,0 mii
2024
6,3 mil
2025
2,5 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,05
2024
2,51
2025
0,99

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
2,5 mil
2024
2,5 mil
2025
2,5 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,4 mil
2024
2,3 mil
2025
4,5 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
536,0 mii
2024
1,9 mil
2025
887,0 mii

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
962,0 mii
2024
436,0 mii
2025
1,3 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Active curente
2023
4,0 mil
2024
5,4 mil
2025
7,0 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
570,0 mii
2024
505,0 mii
2025
383,0 mii

SEC (XBRL)· 07 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
—
2025
17,0 mii

SEC (XBRL)· 07 mai 2026verificat

Active totale
2023
5,4 mil
2024
10,6 mil
2025
13,3 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
288,0 mii
2024
297,0 mii
2025
306,0 mii

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 16 mar. 2021verificat

Datorii curente
2023
4,6 mil
2024
4,3 mil
2025
3,8 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
6,3 mil
2024
5,0 mil
2025
5,0 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
-826,0 mii
2024
5,6 mil
2025
8,3 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
72,0 mii
2024
905,0 mii
2025
2,1 mil

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-78,0 mii
2024
-56,0 mii
2025
-33,0 mii

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
5,0 mii
2024
28,0 mii
2025
71,0 mii

SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
17,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
14,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
2,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-60,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
105,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-60,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
80,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
8,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
7,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
16,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
19,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
11,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
6,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
1,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
1,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
180,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
61 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
201 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
60 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
202 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
40,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
26,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
26,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
3,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
4,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
4,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

16,10 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 40,4 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
40,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
26,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
4,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
19,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
16,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 04 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 2356derivat 183

Scorul pe grupe

29 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
7,79
USD pe acțiune
Mijloc
9,84
USD pe acțiune
Sus
10,15
USD pe acțiune
Preț: 16,10 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -38,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -63,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,46 – 19,69 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E15,12 – 19,69 (Mijloc 19,16)
    5 firme folosite · multiplul median 31,3x · quartile 24,7x – 32,1x
    ACM, JLHL, MG, TTEK, WLDN
  • Dividende actualizate (DDM)0,46 – 0,62 (Mijloc 0,53)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Engineering Services (SIC 8711)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate16,1 %88 (față de colegi)21 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere17,9 %100 (pe interval fix)29 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,1x100 (pe interval fix)14 %
P/E (TTM) · Evaluare26,3x67 (față de colegi)36 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial88/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial67/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ACORN ENERGY, INC. (ACFN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 11,5 mil USD în 2025; creștere an/an 4,5 %; marjă netă 16,1 %; ROE 19,7 %.

Intervalul de valoare estimat este 7,79–10,15 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 9,84 USD, prețul de 16,10 USD lasă un potențial de -38,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -63,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 16,1 %
  • CAGR venituri 3 ani: 17,9 %
  • Lichiditatea curentă: 2,1x

Ce o infirmă

  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Engineering Services (SIC 8711) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
26,3x
mediana verticalei 31,7x
sub mediană (−17,1 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 15,8x
P/S
4,2x
mediana verticalei 2,1x
peste mediană (+104,2 %)
P/B
4,6x
mediana verticalei 3,2x
peste mediană (+42,8 %)
ROE
19,7 %
mediana verticalei 13,9 %
peste mediană (+42,0 %)
Marja netă
16,1 %
mediana verticalei 5,7 %
peste mediană (+182,5 %)
Marja EBIT
7,1 %
mediana verticalei 7,1 %
la mediană
Venituri an/an
4,5 %
mediana verticalei 6,6 %
sub mediană (−32,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,9x
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 0,7 %
sub mediană (−100,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
TTEKTetra Tech Inc10,5 mld24,724,3 %8,6 %+4,7 %+18 % / +29 %
ACMAecom8,8 mld31,312,3 %1,9 %+0,2 %−34 % / −23 %
VSECVse Corporation4,6 mld59,93,8 %5,5 %+41,5 %−9 % / +171 %
WLDNWilldan Group, Inc.1,1 mld17,421,2 %8,8 %indisponibil−26 % / +271 %
MGMistras Group, Inc.644,7 mil32,18,8 %2,8 %−0,8 %+69 % / +206 %
JLHLJulong Holding Ltd152,3 mil39,437,5 %10.226,0 %indisponibil+76 % / indisponibil
ACFNAcorn Energy, Inc.40,4 mil26,319,7 %16,1 %+4,5 %−30 % / +219 %
OFALOFA Group7,6 mil—-68,9 %-1.119,1 %+254,9 %−97 % / indisponibil
STNStantec Inc.——15,5 %5,9 %+8,6 %−18 % / +6 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ACFN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
10,55
Randament total -34 % · Pe an -34 %
18,57
Randament total 15 % · Pe an 15 %
27,85
Randament total 73 % · Pe an 73 %
3 ani
12,51
Randament total -22 % · Pe an -8 %
24,55
Randament total 53 % · Pe an 15 %
40,10
Randament total 149 % · Pe an 36 %
5 ani
14,84
Randament total -8 % · Pe an -2 %
32,47
Randament total 102 % · Pe an 15 %
57,75
Randament total 259 % · Pe an 29 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 6,14
  • Marja netă± 4,30
  • Creșterea anuală a veniturilor± 3,20
  • Diluare anuală± 0,36

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Acorn Energy este o companie holding care oferă soluții de monitorizare și control la distanță pentru generatoare, conducte de gaz și infrastructură critică, prin filiala sa OmniMetrix. Veniturile au crescut ușor în 2025, dar în primul semestru din 2026 au scăzut, din cauza hardware-ului livrat ccu întârziere, în timp ce veniturile recurente din monitorizare continuă să crească, lucru care contează pentru evaluarea stabilității afacerii în perioada următoare.

SWOT

Puncte tari

  • Marje brute ridicate și în creștere, datorate componentei de monitorizare recurentă, și o bază de clienți care crește constant 13.
  • Istoric lung în monitorizarea generatoarelor, cu parteneriate existente cu producători majori de echipamente 1.
  • Bilanț fără datorii bancare semnificative, cu numerar disponibil la sfârșitul semestrului unu din 2026 3.

Puncte slabe

  • Dependența de un singur client important, al cărui hardware a fluctuat puternic între perioade 13.
  • Scala redusă, cu un număr mic de angajați și resurse limitate în comparație cu unii concurenți 1.
  • Veniturile totale au scăzut în primul semestru din 2026, iar profitul net atribuibil acționarilor a scăzut semnificativ 3.

Oportunități

  • Parteneriatul cu Champion Power Equipment ar putea extinde distribuția pe piața rezidențială din America de Nord 23.
  • Dacă soluția OMNI360 atrage clienți din telecomunicații, segmentul IS ar putea adăuga venituri noi, deși calendarul este incert 3.
  • Achizițiile complementare, pe care compania le urmărește activ, ar putea accelera creșterea dacă sunt găsite condiții potrivite 3.

Amenințări

  • Concurenții mai mari, cu resurse și notorietate superioare, ar putea limita penetrarea pe piețele vizate 1.
  • Riscurile legate de comerț internațional, tarife și restricții la export ar putea afecta costurile de achiziție a componentelor 1.
  • Atacurile cibernetice și întreruperile sistemelor informatice ar putea afecta operațiunile și reputația companiei 1.

Riscuri

  • Dependența de un client majorridicat

    Un singur client, parte a unui contract important, reprezenta o parte mare din creanțele comerciale; o întârziere sau un neplătit ar putea afecta semnificativ situația financiară 1.

  • Volatilitatea veniturilor hardwaremediu

    Veniturile din hardware pot varia mult de la un trimestru la altul, în funcție de calendarul livrărilor, ceea ce face dificilă anticiparea rezultatelor 23.

  • Tarife și politici comercialemediu

    Schimbările de politici comerciale dintre Statele Unite și China ar putea crește costurile componentelor electronice 1.

  • Rotația cliențilorscăzut

    Dacă rata de reînnoire a abonamentelor scade sub nivelul istoric ridicat, compania ar trebui să cheltuiască mai mult pentru a atrage clienți noi 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Monitorizarea recurentă are marje foarte ridicate și crește constant; dacă ponderea ei crește, profitabilitatea ar putea deveni mai stabilă decât în trecut 13.
  • Parteneriatele cu Champion și cu AIO deschid piețe noi, rezidențiale și de telecomunicații, cu potențial de creștere dacă se transformă în vânzări 23.
  • Compania are o bilanț fără datorii majore și un istoric de profit, ceea ce îi oferă flexibilitate pentru eventuale achiziții complementare 3.

Ce ar strica teza

  • Veniturile au scăzut în primul semestru din 2026, iar profitul s-a redus semnificativ, ceea ce arată că afacerea rămâne sensibilă la calendarul contractelor mari 3.
  • Segmentul IS nu a generat încă venituri, iar conducerea spune că ciclul de vânzare va fi lung, deci beneficiile ar putea întârzia 3.
  • Slăbiciunile materiale din controlul intern și dependența de un client major ar putea reduce încrederea investitorilor în raportările financiare 1.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor din monitorizare și a ponderii lor în totalQ3 2026
  • Contribuția parteneriatului cu Champion Power Equipment la venituriQ3 2026
  • Primele venituri din segmentul Infrastructure Solutions și OMNI3602026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

În ianuarie 2026, Acorn a încheiat un parteneriat cu AIO Systems Ltd., care îi oferă drepturi exclusive de comercializare sub brandul OmniMetrix în Statele Unite, Canada și Mexic pentru soluții de monitorizare pentru turnuri celulare, centre de date și active utilitare 2. Acest lucru a dus la crearea unui nou segment raportabil, Infrastructure Solutions, care nu avea venituri în primul semestru din 2026 2.

Segmente

Infrastructure Solutions (IS)

Segmentul IS a fost creat în 2026 pentru soluții de monitorizare a infrastructurii de telecomunicații, energie și centre de date. Produsul OMNI360, lansat în al doilea trimestru din 2026, acoperă mediul, securitatea și alimentarea unui campus de turnuri celulare. Conducerea spune că ciclul de vânzare va fi lung și că este prea devreme pentru estimări de venit 3.

Piața în context

Compania operează pe piața monitorizării IoT pentru echipamente critice, unde cererea de infrastructură de alimentare de rezervă crește, pentru a proteja active militare, guvernamentale și private împotriva întreruperilor de rețea, dezastrelor naturale și amenințărilor cibernetice 1. Piața gazelor din SUA și cea a turnurilor celulare sunt segmente-cheie. Pentru Acorn, cota de piață ar putea depinde de capacitatea de a extinde distribuția rezidențială prin parteneriate precum cel cu Champion Power Equipment 23.

Piața rezidențială a generatoarelor este descrisă ca mare și în creștere, dar cu produse mai simple și prețuri mai mici decât în segmentul comercial 1. Dacă parteneriatele de distribuție se traduc în volume reale, veniturile recurente din monitorizare ar putea crește mai rapid decât cele din hardware, care sunt mai volatile 23.

Tendințe

  • Creșterea cererii de alimentare de rezervăvânt din spate

    Nevoia de infrastructură de backup pentru generatoare crește, din cauza evenimentelor climatice, a rețelelor electrice instabile și a riscurilor de securitate, ceea ce susține cererea pentru monitorizare la distanță 12.

  • Integrarea IoT în infrastructurăvânt din spate

    Agregarea senzorilor și a monitoarelor într-un singur panou pentru clienți devine standard în industrie, iar OmniMetrix se poziționează în acest ecosistem 12.

  • Tarifele vamale și lanțul de aprovizionarevânt din față

    Componentele electronice vin din China, Taiwan și Mexic, iar schimbările de tarife ar putea crește costurile și reduce profitabilitatea, deși compania nu a resimțit încă un impact material 1.

  • Dependența de contracte mari cu cliențimixt

    Veniturile hardware au fost influențate puternic de un contract cu un mare operator de telefonie mobilă, a cărui livrare a fluctuat între 2025 și 2026; astfel, schimbările de calendar pot produce scăderi trimestriale mari, deși monitorizarea recurentă este mai stabilă 23.

Poziția concurențială

Concurența are două forme: monitoare independente, care nu produc echipamentele monitorizate, și producători OEM de generatoare, care oferă conectivitate doar pentru propriile mărci 1. În segmentul CP nu există concurenți OEM, dar există firme precum Mobiltex Solutions, Abriox, Elecsys și American Innovations, pe care compania le consideră mai mici decât ea din punct de vedere al funcționalității 1.

Compania susține că are o poziție bine apărată în monitorizarea de înaltă performanță, datorită istoricului său și proiectelor cu parteneri din industrie, dar concurenții mai mari ar putea avea resurse de distribuție superioare 1. Compania recunoaște că are resurse limitate în comparație cu unii concurenți actuali și potențiali 1.

  • Ayantra

    Monitorizare de înaltă performanță a generatoarelor, fără producția echipamentelor 1.

  • FleetZOOM

    Monitorizarea generatoarelor, indicat ca furnizor independent în segmentul de înaltă performanță 1.

  • Gen-Tracker

    Concurent independent pentru monitorizarea generatoarelor, în aceeași categorie cu OmniMetrix 1.

  • PowerTelematics

    Concurent independent în segmentul de monitorizare a generatoarelor 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Acorn Energy, Inc. · 05 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Acorn Energy, Inc. · 06 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Acorn Energy, Inc. · 06 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Acorn Energy, Inc. (ACFN): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw