olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Willdan Group, Inc. WLDN
Services-Engineering Services · SIC 8711 · Verticală: Services-Engineering Services (SIC 8711)
Willdan Group oferă servicii tehnice, de inginerie și consultanță pentru utilități, administrații publice și clienți privați, concentrate pe eficiență energetică, reducerea emisiilor și infrastructură. Compania este relevantă acum, deoarece cererea de energie generată de centrele de date AI și de electrificare sprijină segmentul energetic, care reprezintă majoritatea veniturilor, iar în al doilea trimestru din 2026 veniturile din contracte au crescut cu 33,2%.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Willdan Group, Inc. (WLDN) costa 70,85 USD (−4,51 % într-o zi), cu capitalizare 1,1 mld USD, P/E 16,6 pe un EPS diluat de 4,26 USD în ultimele 12 luni, beta 1,20, interval pe 52 de săptămâni 66,91–134,94 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 231,0 mil USD (+33,2 % an/an), profit net de 24,3 mil USD (+57,7 % an/an), EPS diluat 1,58 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 40,3
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 70,17 – 76,56
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,11 · lățimea benzii 8,7 %
- SMA 50 / 200
- 77,60 / 85,63
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,93 / -1,11
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −4,1 % | −5,9 % | +1,8 pp | — |
| 3 luni | −3,9 % | −4,6 % | +0,8 pp | — |
| 6 luni | −4,9 % | +0,2 % | −5,1 pp | — |
| De la început de an | −31,7 % | +7,4 % | −39,1 pp | — |
| 1 an | −24,7 % | +8,2 % | −32,9 pp | −5,4 % |
| 3 ani | +273,3 % | +68,4 % | +204,9 pp | +69,4 % |
| 5 ani | +89,9 % | +56,5 % | +33,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2027 · 03 iul. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 | Q2 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 158,3 mil | 144,1 mil | 152,4 mil | 173,5 mil | 182,0 mil | 173,7 mil | 155,1 mil | 231,0 mil |
| Costul vânzărilor | 106,7 mil | 89,1 mil | 94,7 mil | 105,1 mil | 114,9 mil | 111,1 mil | 92,0 mil | 143,6 mil |
| Profit brut | 51,6 mil | 55,0 mil | 57,7 mil | 68,3 mil | 67,1 mil | 62,6 mil | 63,2 mil | 87,5 mil |
| Profit operațional | 8,7 mil | 10,9 mil | 7,0 mil | 11,8 mil | 14,9 mil | 10,4 mil | 7,3 mil | 19,7 mil |
| Amortizare și depreciere | 3,7 mil | 3,8 mil | 4,4 mil | 5,5 mil | 3,9 mil | 4,8 mil | 5,4 mil | 7,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 7,5 mil | 9,9 mil | 5,2 mil | 10,2 mil | 14,3 mil | 10,3 mil | 7,3 mil | 19,1 mil |
| Impozit pe profit | 157,0 mii | 2,2 mil | 506,0 mii | -5,3 mil | 569,0 mii | -8,4 mil | -1,3 mil | -5,3 mil |
| Profit net | 7,3 mil | 7,7 mil | 4,7 mil | 15,4 mil | 13,7 mil | 18,7 mil | 8,5 mil | 24,3 mil |
| EPS diluat | 0,51 | 0,53 | 0,32 | 1,03 | 0,90 | 1,23 | 0,55 | 1,58 |
| Flux de numerar operațional | 10,8 mil ≈ | 33,5 mil | 3,3 mil | 25,4 mil ≈ | 12,2 mil ≈ | 39,2 mil | -24,4 mil | 43,9 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 1,9 mil ≈ | 2,3 mil | 2,3 mil | 2,2 mil ≈ | 2,4 mil ≈ | 2,5 mil | 2,0 mil | 1,6 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 23 trimestre (min 17,9, mediană 27,3, max 239,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2017 | 2018 | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 273,4 mil | 272,3 mil | 443,1 mil | 353,8 mil | 429,1 mil | 510,1 mil | 565,8 mil | 681,6 mil |
| Venituri an/an | +30,8 % | −0,4 % | +62,8 % | indisponibil | +21,3 % | +18,9 % | +10,9 % | indisponibil |
| Profit net | 12,1 mil | 10,0 mil | 4,8 mil | -8,4 mil | -8,4 mil | 10,9 mil | 22,6 mil | 52,6 mil |
| Profit net an/an | +46,2 % | −17,3 % | −51,7 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +106,6 % | indisponibil |
| EPS diluat | 1,32 | 1,03 | 0,41 | -0,68 | -0,65 | 0,80 | 1,58 | 3,49 |
| EPS diluat an/an | +36,1 % | −22,0 % | −60,2 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +97,5 % | indisponibil |
| netă % | 4,4 % | 3,7 % | 1,1 % | -2,4 % | -2,0 % | 2,1 % | 4,0 % | 7,7 % |
| Flux de numerar liber | 8,9 mil | 5,5 mil | 5,0 mil | 1,3 mil | -169,0 mii | 29,3 mil | 63,7 mil | 70,7 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 02 ian. 2026
- Numerar
- 65,9 mil USD
- Datorie financiară
- 48,5 mil USD
- Datorie netă
- -17,5 mil USD
- Capitaluri proprii
- 304,9 mil USD
- Active totale
- 544,2 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,16x
- Lichiditate curentă
- 1,56x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 9,7 %
- Marja FCF
- 10,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 443,1 mil | 353,8 mil | 429,1 mil | 510,1 mil | 565,8 mil | 681,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 308,1 mil | 217,9 mil | 285,6 mil | 330,3 mil | 363,0 mil | 425,9 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 135,0 mil ≈ | 135,9 mil | 143,6 mil | 179,8 mil | 202,8 mil | 255,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 9,4 mil | -8,7 mil | -7,1 mil | 22,1 mil | 31,4 mil | 44,1 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 15,5 mil | 17,1 mil | 17,5 mil | 16,4 mil | 14,7 mil | 18,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 24,8 mil ≈ | 8,5 mil ≈ | 10,4 mil ≈ | 38,5 mil ≈ | 46,1 mil ≈ | 62,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 4,9 mil | 3,9 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 11 mar. 2022verificat |
| Profit înainte de impozit | 4,7 mil | -12,4 mil | -11,5 mil | 14,6 mil | 26,7 mil | 40,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -185,0 mii | -4,0 mil | -3,0 mil | 3,7 mil | 4,1 mil | -12,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit net | 4,8 mil | -8,4 mil | -8,4 mil | 10,9 mil | 22,6 mil | 52,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,41 | -0,68 | -0,65 | 0,80 | 1,58 | 3,49 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 11,8 mil | 12,5 mil | 13,0 mil | 13,6 mil | 14,2 mil | 15,1 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 13,6 mil
- 2024
- 14,2 mil
- 2026
- 15,1 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 5,5 mil | 11,2 mil | 8,8 mil | 23,4 mil | 74,2 mil | 65,9 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 57,5 mil | 67,2 mil | 60,2 mil | 69,7 mil | 65,6 mil | 64,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active curente | 175,5 mil | 149,0 mil | 174,0 mil | 192,0 mil | 235,5 mil | 251,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 12,1 mil | 16,8 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 11 mar. 2022verificat |
| Fond comercial | 127,6 mil | 130,1 mil | 130,1 mil | 131,1 mil | 141,0 mil | 179,5 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 76,8 mil | 52,7 mil | 41,5 mil | 32,0 mil | 29,4 mil | 35,5 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active totale | 439,9 mil | 394,4 mil | 409,7 mil | 415,6 mil | 464,9 mil | 544,2 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 34,0 mil | 36,7 mil | 28,8 mil | 33,2 mil | 33,8 mil | 45,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 15,0 mil | 16,9 mil | 8,5 mil | 10,1 mil | 2,5 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 130,4 mil | 85,5 mil | 90,5 mil | 89,0 mil | 79,4 mil | 46,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 132,0 mil | 117,2 mil | 127,2 mil | 114,7 mil | 137,7 mil | 161,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 272,6 mil | 215,2 mil | 228,2 mil | 215,7 mil | 230,5 mil | 239,4 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 167,3 mil | 179,2 mil | 181,5 mil | 199,8 mil | 234,3 mil | 304,9 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
- 2023
- 32,0 mil
- 2024
- 29,4 mil
- 2026
- 35,5 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 11,6 mil | 9,8 mil | 9,4 mil | 39,2 mil | 72,1 mil | 80,1 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 6,6 mil | 8,5 mil | 9,6 mil | 9,9 mil | 8,4 mil | 9,4 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 5,0 mil ≈ | 1,3 mil ≈ | -169,0 mii ≈ | 29,3 mil ≈ | 63,7 mil ≈ | 70,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -78,3 mil | -8,5 mil | -9,5 mil | -11,5 mil | -15,7 mil | -45,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 56,9 mil | -18,5 mil | 8,4 mil | -23,8 mil | -5,6 mil | -42,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -11,5 mil
- 2024
- -15,7 mil
- 2026
- -45,6 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
- 2023
- -23,8 mil
- 2024
- -5,6 mil
- 2026
- -42,7 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 69 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,1 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate64
- Creștere92
- Bilanț și datorie85
- Evaluare50
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 52,14 – 151,55 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDA52,14 – 81,85 (Mijloc 66,27)4 firme folosite · multiplul median 14,2x · quartile 11,2x – 17,4xACM, MG, TTEK, VSEC
- Colegi: P/E110,63 – 151,55 (Mijloc 133,21)6 firme folosite · multiplul median 31,3x · quartile 26,0x – 35,6xACFN, ACM, JLHL, MG, TTEK, VSEC
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 69/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 13,0 % | 40 (față de colegi) | 13 % |
| Marja netă · Calitate | 8,8 % | 75 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 95,4 % | 93 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 10,1 % | 85 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 63,4 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 0,4x | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 48 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 16,6x | 83 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 15,1x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Randament FCF · Evaluare | 5,8 % | 72 (pe interval fix) | 10 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie85/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere92/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate64/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare50/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
WILLDAN GROUP, INC. (WLDN). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-07-03.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 681,6 mil USD în 2026; marjă netă 8,8 %; ROE 21,2 %; datorie netă/EBITDA 0,4x.
Intervalul de valoare estimat este 81,38–116,70 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 99,74 USD, prețul de 70,85 USD lasă un potențial de 40,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 29,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 69/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 8,8 %
- Conversia profitului în FCF: 95,4 %
- CAGR venituri 3 ani: 10,1 %
- CAGR EPS 3 ani: 63,4 %
- Datorie netă / EBITDA: 0,4x
- P/E (TTM): 16,6x
- Randament FCF: 5,8 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- EV/EBITDA: 15,1x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Acoperirea dobânzilor, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Services-Engineering Services (SIC 8711) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TTEKTetra Tech Inc | 10,4 mld | 24,4 | 24,3 % | 8,6 % | +4,7 % | +17 % / +28 % |
| ACMAecom | 8,6 mld | 30,6 | 12,3 % | 1,9 % | +0,2 % | −35 % / −25 % |
| VSECVse Corporation | 4,6 mld | 40,8 | 6,0 % | 7,3 % | +41,5 % | −9 % / +173 % |
| WLDNWilldan Group, Inc. | 1,1 mld | 16,6 | 21,2 % | 8,8 % | indisponibil | −25 % / +273 % |
| MGMistras Group, Inc. | 641,8 mil | 32,0 | 8,8 % | 2,8 % | −0,8 % | +68 % / +204 % |
| JLHLJulong Holding Ltd | 142,0 mil | 36,8 | 37,5 % | 10.226,0 % | indisponibil | +64 % / indisponibil |
| ACFNAcorn Energy, Inc. | 36,8 mil | 16,5 | 26,1 % | 23,0 % | +4,5 % | −2 % / +111 % |
| OFALOFA Group | 6,2 mil | — | -68,9 % | -1.119,1 % | +254,9 % | −97 % / indisponibil |
| STNStantec Inc. | — | — | 15,5 % | 5,9 % | +8,6 % | −21 % / +2 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WLDN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 44,54 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 78,54 Randament total 11 % · Pe an 11 % | 118,03 Randament total 67 % · Pe an 67 % |
| 3 ani | 48,27 Randament total -32 % · Pe an -12 % | 95,28 Randament total 34 % · Pe an 10 % | 156,47 Randament total 121 % · Pe an 30 % |
| 5 ani | 52,31 Randament total -26 % · Pe an -6 % | 115,58 Randament total 63 % · Pe an 10 % | 207,45 Randament total 193 % · Pe an 24 % |
- P/E la ieșire± 23,82
- Marja netă± 16,67
- Creșterea anuală a veniturilor± 12,98
- Diluare anuală± 1,40
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 07 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Willdan Group oferă servicii tehnice, de inginerie și consultanță pentru utilități, administrații publice și clienți privați, concentrate pe eficiență energetică, reducerea emisiilor și infrastructură. Compania este relevantă acum, deoarece cererea de energie generată de centrele de date AI și de electrificare sprijină segmentul energetic, care reprezintă majoritatea veniturilor, iar în al doilea trimestru din 2026 veniturile din contracte au crescut cu 33,2% 23.
SWOT
Puncte tari
- Compania are relații vechi cu agenții publice și utilități, iar multe contracte sunt cu clienți existenți de mulți ani 1.
- Oferta acoperă atât servicii energetice, cât și inginerie și consultanță, ceea ce permite sinergii între segmente 12.
- Creșterea veniturilor și a marjei brute în exercițiul 2025 arată capacitatea de a valorifica mixul de contracte 1.
Puncte slabe
- O parte importantă a veniturilor este concentrată la câțiva clienți mari, ceea ce crește expunerea la pierderea unui contract 1.
- Multe contracte sunt cu prețuri fixe, iar depășirile de costuri pot reduce profitul sau pot genera pierderi pe proiect 1.
- Compania folosește mult subcontractanți, ceea ce poate afecta calitatea și termenele dacă aceștia nu îndeplinesc obligațiile 1.
Oportunități
- Cererea de energie generată de centrele de date AI și de electrificare ar putea extinde piața serviciilor energetice 1.
- Achizițiile recente, precum Burton și Compass, ar putea adăuga venituri și capabilități noi dacă integrarea reușește 23.
- Obiectivele de reducere a emisiilor și de modernizare a infrastructurii îmbătrânite ar putea genera proiecte noi pentru administrații 1.
Amenințări
- O încetinire economică sau bugete guvernamentale mai strânse ar putea amâna sau anula proiecte 1.
- Modificările reglementărilor comisiilor de stat pot reduce atractivitatea contractelor cu utilitățile 1.
- Creșterea ratelor dobânzii și a inflației ar putea ridica costurile și presiona clienții să ceară prețuri mai mici 1.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Două contracte reprezintă o parte semnificativă a veniturilor din segmentul Energy, iar pierderea lor ar putea afecta rezultatele 1.
- Riscul de depășire a costurilorridicat
Contractele cu preț fix pot genera pierderi dacă estimările de cost sunt greșite sau proiectele întârzie 1.
- Dependența de reglementărimediu
Veniturile din energie depind de politicile comisiilor de stat, care pot modifica cererea și condițiile contractelor 1.
- Ciclicitatea cererii publicemediu
Bugetele guvernamentale și investițiile private pot scădea în perioadele de încetinire economică 1.
- Integrarea achizițiilorscăzut
Achizițiile recente ar putea nu aduce beneficiile estimate dacă integrarea personalului și a sistemelor este dificilă 3.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea legată de centrele de date AI și electrificare continuă, creșterea veniturilor din segmentul Energy ar putea susține marjele mai ridicate observate în 2026 23.
- Ținta de venituri net revizuită în sus de conducere arată încredere în portofoliul de contracte și în achizițiile recente 3.
- Relațiile vechi cu clienții publici și utilitățile ar putea asigura continuitatea veniturilor chiar și în perioade de incertitudine 1.
Ce ar strica teza
- Concentrarea veniturilor la câțiva clienți mari ar putea face rezultatele sensibile la deciziile lor de buget sau de investiție 1.
- Contractele cu preț fix expun compania la depășiri de costuri care ar putea reduce profitabilitatea în anumite trimestre 1.
- Creșterea rapidă prin achiziții ar putea crea dificultăți de integrare și presiuni asupra costurilor generale 2.
De urmărit
- Realizarea țintelor de venituri net și EBITDA ajustat pentru exercițiul 2026Q3 2026
- Evoluția veniturilor din contracte cu utilitățile și clienții guvernamentaliQ3 2026
- Integrarea achizițiilor Burton și Compass și contribuția lor la venituri2026
- Modificările reglementărilor comisiilor de stat care afectează contractele energeticenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 07 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
Willdan Group, Inc. este un furnizor de servicii profesionale, tehnice și de consultanță pentru utilități, companii private și agenții publice de la toate nivelurile guvernamentale 1. Compania a fost fondată în 1964 și este cunoscută ca o firmă de servicii profesionale orientată spre creștere și valoare pentru clienți, angajați și acționari 12. Activitatea se desfășoară printr-o rețea de birouri în 22 de state, în Districtul Columbia, în provincia canadiană Alberta și în Puerto Rico 1.
Modelul de afaceri combină creșterea organică cu achiziții strategice, care extind gama de servicii oferite clienților noi și existenți 1. Clienții includ majoritatea marilor utilități electrice investor-owned din Statele Unite și peste jumătate din cele mai mari utilități municipale, precum și școli, universități, orașe și județe 1. Contractele sunt de regulă cu durată de la două la douăzeci și patru de luni, iar contractele cu utilitățile pot avea termene de până la cinci ani 1.
Compania și-a adus în 2026 contribuția prin achiziții, printre care Burton Energy Group, LLC, achiziționată în mai 2026, și Compass Municipal Advisors, LLC, achiziționată în ianuarie 2026 2. Conducerea a ridicat ținta de venituri net pentru exercițiul 2026, ceea ce indică un ritm de creștere susținut dacă cererea de servicii energetice se menține 3.
Segmente
Energy
Segmentul Energy reprezintă 85% din veniturile din contracte în exercițiul fiscal 2025 1. Oferă planificare energetică, programe de eficiență, proiecte de rețea, soluții pentru centre de date AI, management de construcție și servicii de măsurare și verificare pentru utilități, guverne și clienți comerciali 12.
Engineering and Consulting
Segmentul Engineering and Consulting reprezintă restul veniturilor, fiind orientat spre infrastructura civilă, serviciile de construcții și siguranță, planificare urbană și consultanță financiară pentru administrații locale 12. Compania acționează adesea ca departament de inginerie al unei municipalități 2.
Piața în context
Compania operează pe piața serviciilor energetice și pe cea a inginerie și consultanței, în special pentru agenții publice, utilități și firme comerciale 1. Potrivit raportului anual, cererea pentru aceste servicii este susținută de creșterea rapidă a AI, care aduce o cerere mai mare de energie din partea centrelor de date, dar și de electrificare și de obiectivele de decarbonizare 1.
Piața este influențată de reglementările comisiilor de stat pentru energie, care stabilesc obiective și condiții pentru programele utilităților, iar schimbările de reglementare pot modifica cererea și rentabilitatea contractelor 1. Bugetele guvernamentale și cheltuielile din sectorul privat rămân factori determinanți, mai ales în perioadele de încetinire economică 1.
Poziția concurențială
Compania menționează că operează pe o piață a serviciilor energetice foarte competitivă și că trebuie să câștige contracte noi și să le reînnoiască pe cele existente prin licitații 3. Contractele de inginerie publică sunt atribuite în principal pe baza calificărilor profesionale, nu doar a tarifelor, ceea ce avantajează firmele cu relații vechi cu agențiile 1.
Concurența include firme de servicii energetice și de inginerie care oferă aceleași tipuri de contracte către utilități și administrații locale 13. Sursele consultate nu numesc concurenții direcți, astfel că nu pot fi precizate cote de piață sau comparații de performanță.
- Firme de servicii energetice și de eficiență energetică
Sursele nu numesc concurenți specifici; compania le descrie doar ca fiind parte dintr-o piață foarte competitivă.
- Firme de inginerie și consultanță pentru administrații publice
Concurența vine din firme care oferă servicii similare de inginerie municipală și consultanță financiară, potrivit descrierii din raportul anual.
- Firme de construcții și management de program
Companiile care oferă management de construcție și instalare de măsuri de eficiență pot concura pentru aceleași proiecte cu utilități.
- Companii de consultanță pentru utilități
Firmele de consultanță pentru programe ale utilităților și planificare energetică apar ca alternative pentru clienții mari.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent05 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 nov. 2026Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 sept. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 iun. 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial08 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)24 apr. 2026
- Raport anual27 feb. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-01-02 · SEC / Willdan Group, Inc. · 27 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-03 · SEC / Willdan Group, Inc. · 07 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Willdan Group, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.