olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

AGCO Corporation AGCO

Farm Machinery & Equipment · SIC 3523 · Verticală: Mașini industriale și echipamente de calcul (SIC 352x)

110,22USD−2,19 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

AGCO este un lider global în utilaje agricole și tehnologii de agricultură de precizie, cu brandurile Fendt, Massey Ferguson, PTx și Valtra. Companiei i-a scăzut vânzarea în 2025 pe fondul cererii slabe din industrie, iar ghidajul pentru 2026 a fost redus, ceea ce face relevantă evoluția cererii agricole în perioada următoare. Vânzările nete din 2025 au ajuns la 10082.0 milioane USD, iar în al doilea trimestru din 2026 la 2,6 miliarde USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea AGCO Corporation (AGCO) costa 110,22 USD (−2,19 % într-o zi), cu capitalizare 7,6 mld USD, P/E 28,4 pe un EPS diluat de 3,88 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,07 %, beta 0,96, interval pe 52 de săptămâni 98,45–140,49 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 2,3 mld USD (−8,6 % an/an), profit net de 51,7 mil USD (−83,1 % an/an), EPS diluat 0,75 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
7,6 mld USD
acțiuni la 26 oct. 2026
P/E (TTM)
28,4
EPS diluat TTM 3,88 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
3,52 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
1,07 %
DPS 12 luni 1,18
Beta (2 ani)
0,96
Volatilitate (1 an) 37 %
Interval 52 săpt.
98,45140,49

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
51,3
neutru
Bollinger (20, 2)
99,91 – 113,31
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,77 · lățimea benzii 12,6 %
SMA 50 / 200
114,16 / 116,33
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,37 / -1,55
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−5,1 %−5,9 %+0,8 pp—
3 luni+8,5 %−4,6 %+13,1 pp—
6 luni−6,4 %+0,2 %−6,6 pp—
De la început de an+5,7 %+7,4 %−1,8 pp—
1 an+3,2 %+8,2 %−5,0 pp+16,1 %
3 ani−6,3 %+68,4 %−74,8 pp+26,7 %
5 ani−11,7 %+56,5 %−68,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−29,9 %
13 feb. 2026 → 18 aug. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−49,0 %
28 mar. 2022 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−2,5 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
2,3 mld USD
−8,6 % an/an
Profit net
51,7 mil USD
−83,1 % an/an
EPS diluat
0,75
−81,7 % an/an
netă / operațională
2,3 % / 5,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri2,9 mld2,1 mld2,6 mld2,5 mld2,9 mld2,3 mld2,6 mld2,3 mld
Costul vânzărilor2,2 mld1,5 mld2,0 mld1,8 mld2,2 mld1,8 mld2,0 mld1,7 mld
Profit brut688,7 mil520,6 mil658,6 mil646,5 mil741,1 mil581,4 mil645,9 mil565,4 mil
Cheltuieli generale și de vânzare323,2 mil325,8 mil326,4 mil340,8 mil316,3 mil339,1 mil335,7 mil303,8 mil
Profit operațional-268,8 mil49,4 mil164,0 mil151,6 mil230,7 mil80,7 mil140,7 mil116,1 mil
Profit înainte de impozit-346,2 mil-1,4 mil97,3 mil344,5 mil161,6 mil39,0 mil108,2 mil68,1 mil
Impozit pe profit-24,2 mil2,0 mil-205,5 mil48,8 mil77,3 mil4,6 mil40,4 mil25,2 mil
Profit net-255,7 mil10,5 mil314,8 mil305,7 mil95,5 mil55,0 mil77,2 mil51,7 mil
EPS diluat-3,42 ≈0,144,224,091,29 ≈0,761,080,75
Flux de numerar operațional797,9 mil-212,2 mil365,7 mil ≈71,0 mil ≈763,6 mil-410,4 mil165,4 mil ≈26,6 mil ≈
Investiții (capex)114,0 mil48,2 mil42,2 mil ≈68,9 mil ≈88,6 mil44,6 mil57,2 mil ≈60,4 mil ≈
Dividende plătite21,6 mil21,6 mil21,7 mil ≈21,6 mil ≈21,6 mil21,0 mil21,0 mil ≈20,7 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni———0 ≈250,0 mil——56,7 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 71 din propriul istoric de 38 trimestre (min 7,7, mediană 17,8, max 77,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri9,4 mld9,0 mld9,1 mld11,1 mld12,7 mld14,4 mld11,7 mld10,1 mld
Venituri an/an+12,6 %−3,3 %+1,2 %+21,7 %+13,6 %+13,9 %−19,1 %−13,5 %
Profit net285,5 mil125,2 mil427,1 mil897,0 mil889,6 mil1,2 mld-424,8 mil726,5 mil
Profit net an/an+53,2 %−56,1 %+241,1 %+110,0 %−0,8 %+31,7 %−136,3 %indisponibil
EPS diluat3,581,635,6511,8511,8715,63-5,699,75
EPS diluat an/an+54,3 %−54,5 %+246,6 %+109,7 %+0,2 %+31,7 %−136,4 %indisponibil
netă %3,1 %1,4 %4,7 %8,1 %7,0 %8,1 %-3,6 %7,2 %
Flux de numerar liber392,6 mil422,5 mil626,6 mil390,4 mil449,9 mil585,0 mil296,6 mil740,2 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
861,8 mil USD
Datorie financiară
2,4 mld USD
Datorie netă
1,6 mld USD
Capitaluri proprii
4,3 mld USD
Active totale
11,9 mld USD
Datorie / capitaluri
0,57x
Lichiditate curentă
1,39x
ROE
18,1 %
ROA
6,3 %
Marja FCF
7,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
14,4 mld
2024
11,7 mld
2025
10,1 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
10,6 mld
2024
8,8 mld
2025
7,5 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
3,8 mld
2024
2,9 mld
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
420,9 mil
2024
381,3 mil
2025
374,5 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
1,5 mld
2024
1,4 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
1,7 mld
2024
-122,1 mil
2025
595,7 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
68,8 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 27 feb. 2024verificat

Profit înainte de impozit
2023
1,3 mld
2024
-433,6 mil
2025
602,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
230,4 mil
2024
98,4 mil
2025
-77,4 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit net
2023
1,2 mld
2024
-424,8 mil
2025
726,5 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
15,63
2024
-5,69
2025
9,75

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
74,9 mil
2024
74,7 mil
2025
74,5 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
6,10
2024
3,66
2025
1,16

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
595,5 mil
2024
612,7 mil
2025
861,8 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
3,4 mld
2024
2,7 mld
2025
2,7 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Active curente
2023
6,3 mld
2024
5,1 mld
2025
5,2 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 01 mar. 2023verificat

Fond comercial
2023
1,3 mld
2024
1,8 mld
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
308,8 mil
2024
728,9 mil
2025
673,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Active totale
2023
11,4 mld
2024
11,2 mld
2025
11,9 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,2 mld
2024
813,0 mil
2025
951,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
15,0 mil
2024
415,2 mil
2025
117,7 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,4 mld
2024
2,2 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
4,3 mld
2024
3,8 mld
2025
3,7 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
6,8 mld
2024
7,1 mld
2025
7,4 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
4,7 mld
2024
3,7 mld
2025
4,3 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
1,1 mld
2024
689,9 mil
2025
988,1 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
518,1 mil
2024
393,3 mil
2025
247,9 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
585,0 mil ≈
2024
296,6 mil ≈
2025
740,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-545,7 mil
2024
-1,7 mld
2025
-28,3 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-671,7 mil
2024
1,0 mld
2025
-729,2 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
457,4 mil
2024
273,1 mil
2025
86,5 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
53,0 mil
2024
22,0 mil
2025
250,0 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-13,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-7,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
2,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
-6,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
11,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
-6,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
11,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
149,6 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
25,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
5,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
2,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
6,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
2,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
5,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
7,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
30,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
28,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
2,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
545,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
250,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
294,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
105,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
146 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
48 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
7,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
9,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
27,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
28,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
3,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
17,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
1,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
25,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
3,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
1,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
9,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
2,46
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 37 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

110,22 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 7,6 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
7,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
28,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
6,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
2,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-13,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 26 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 3007derivat 262

Scorul pe grupe

  • Calitate45
  • Creștere0
  • Bilanț și datorie43
  • Randamente100
  • Evaluare26

Interval de valoare estimat

Jos
48,34
USD pe acțiune
Mijloc
56,67
USD pe acțiune
Sus
69,03
USD pe acțiune
Preț: 110,22 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -48,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -94,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 15,24 – 117,56 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E81,45 – 117,56 (Mijloc 95,85)
    4 firme folosite · multiplul median 24,7x · quartile 21,0x – 30,3x
    ALG, DE, LNN, TTC
  • Dividende actualizate (DDM)15,24 – 20,50 (Mijloc 17,49)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Mașini industriale și echipamente de calcul (SIC 352x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 37/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate5,4 %26 (pe interval fix)14 %
Marja netă · Calitate2,8 %20 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitate105,4 %100 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-7,3 %0 (pe interval fix)11 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-6,3 %0 (pe interval fix)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x43 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare28,4x7 (pe interval fix)14 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare3,9 %48 (pe interval fix)11 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente9,7 %100 (pe interval fix)9 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente28,6 %100 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial43/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate45/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare26/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

AGCO CORP /DE (AGCO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 10,1 mld USD în 2025; creștere an/an -13,5 %; marjă netă 2,8 %; ROE 6,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 48,34–69,03 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 56,67 USD, prețul de 110,22 USD lasă un potențial de -48,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -94,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 37/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 105,4 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 9,7 %
  • Rata de distribuire (FCF): 28,6 %

Ce o infirmă

  • ROIC: 5,4 %
  • Marja netă: 2,8 %
  • CAGR venituri 3 ani: -7,3 %
  • CAGR EPS 3 ani: -6,3 %
  • P/E (TTM): 28,4x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Mașini industriale și echipamente de calcul (SIC 352x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 5 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
28,4x
mediana verticalei 24,7x
peste mediană (+15,0 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 16,9x
P/S
0,7x
mediana verticalei 1,7x
sub mediană (−56,1 %)
P/B
1,9x
mediana verticalei 2,1x
sub mediană (−13,0 %)
ROE
6,5 %
mediana verticalei 10,7 %
sub mediană (−39,1 %)
Marja netă
2,8 %
mediana verticalei 7,6 %
sub mediană (−63,9 %)
Marja EBIT
5,6 %
mediana verticalei 8,6 %
sub mediană (−34,9 %)
Venituri an/an
-13,5 %
mediana verticalei -6,0 %
sub mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,2x
Randament dividend
1,1 %
mediana verticalei 1,2 %
sub mediană (−9,7 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DEDeere & Co178,8 mld36,918,3 %10,2 %−11,7 %+43 % / +82 %
TTCThe Toro Company10,0 mld28,126,4 %7,6 %−1,6 %+51 % / +27 %
AGCOAgco Corp7,6 mld28,46,5 %2,8 %−13,5 %+3 % / −6 %
ALGAlamo Group Inc.1,7 mld21,36,7 %4,7 %−1,5 %−15 % / −26 %
LNNLindsay Corporation1,1 mld20,110,7 %8,8 %−6,0 %−7 % / −10 %
ARTWArts Way Manufacturing Co Inc14,3 mil—-3,0 %-1,6 %−6,2 %+16 % / +33 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AGCO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
61,51
Randament total -43 % · Pe an -43 %
109,29
Randament total 0 % · Pe an 0 %
165,38
Randament total 51 % · Pe an 51 %
3 ani
48,84
Randament total -54 % · Pe an -23 %
98,64
Randament total -7 % · Pe an -3 %
165,38
Randament total 54 % · Pe an 15 %
5 ani
38,78
Randament total -62 % · Pe an -17 %
89,02
Randament total -14 % · Pe an -3 %
165,38
Randament total 56 % · Pe an 9 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 24,66
  • Marja netă± 17,26
  • Creșterea anuală a veniturilor± 15,59
  • Diluare anuală± 1,45

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Pe scurt

AGCO este un lider global în utilaje agricole și tehnologii de agricultură de precizie, cu brandurile Fendt, Massey Ferguson, PTx și Valtra. Companiei i-a scăzut vânzarea în 2025 pe fondul cererii slabe din industrie, iar ghidajul pentru 2026 a fost redus, ceea ce face relevantă evoluția cererii agricole în perioada următoare. Vânzările nete din 2025 au ajuns la 10082.0 milioane USD, iar în al doilea trimestru din 2026 la 2,6 miliarde USD.

SWOT

Puncte tari

  • Brand puternic și portofoliu divers, cu mărci recunoscute internațional și rețea largă de dealeri independenți 1.
  • Poziție solidă în agricultura de precizie, prin soluții de retrofit care funcționează pe flote mixte 1.
  • Finanțare prin asocieri cu Rabobank, care sprijină vânzările clienților 1.

Puncte slabe

  • Dependența totală de industria agricolă, ciclică, face rezultatele sensibile la scăderi ale cererii 1.
  • Vânzările sunt concentrate în afara SUA, ceea ce expune compania la riscuri valutare și politice 1.
  • Declinul vânzărilor din 2025 și pierderile din unele regiuni au arătat sensibilitatea la ciclul agricol 13.

Oportunități

  • Cererea pentru autonomie și digitalizare ar putea crește dacă fermierii adoptă mai mult tehnologia 1.
  • Redresarea industriei în Europa de Vest ar putea sprijini vânzările pe termen mediu 3.
  • Valorificarea pieselor de schimb și a serviciilor pentru flota existentă ar putea stabiliza veniturile 1.

Amenințări

  • Tarifele comerciale și retaliațiile altor țări ar putea reduce vânzările și accesul pe piețe 2.
  • Cererea slabă în America de Sud și în Brazilia ar putea continua dacă finanțarea rămâne scumpă 3.
  • Concurența puternică a unor grupuri mari și a start-up-urilor tehnologice ar putea presa marjele 1.

Riscuri

  • Dependența de industria agricolăridicat

    Toate rezultatele companiei depind de sănătatea sectorului agricol, care este ciclic și afectat de vreme, prețuri și costuri 1.

  • Tarife și politică comercialăridicat

    Schimbările tarifelor SUA și răspunsurile altor țări ar putea crește costurile și reduce vânzările 2.

  • Disponibilitatea finanțării pentru cliențimediu

    Dacă finanțarea prin asocierile cu Rabobank sau prin alte surse devine mai scumpă, cumpărarea de utilaje ar putea scădea 1.

  • Riscuri în lanțul de aprovizionaremediu

    Întreruperi ale furnizorilor sau deficite de energie ar putea afecta producția și livrările 2.

  • Riscuri valutare și politice internaționalescăzut

    Activitatea internațională și expunerea la legi străine ar putea genera pierderi în cazul unor schimbări de reglementare 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea din industria agricolă își revine, rezultatele ar putea beneficia de un efect de revenire pe volume 3.
  • Vânzările de tehnologie de precizie și autonomie ar putea susține marjele pe termen lung 1.
  • Programele de reducere a costurilor ar putea îmbunătăți profitabilitatea chiar și cu venituri mai mici 13.

Ce ar strica teza

  • Dacă cererea rămâne sub nivelurile medii istorice, veniturile ar putea scădea în continuare 3.
  • Tarifele și retaliațiile comerciale ar putea reduce accesul pe piețe și marjele 2.
  • Ghidajul revizuit în jos pentru 2026 arată incertitudine privind revenirea cererii 3.

De urmărit

  • Evoluția ghidajului de EPS ajustat și a marjei operaționaleQ3 2026
  • Rambursările tarifelor IEEPA și decizia instanțelor de apel2026
  • Evoluția vânzărilor de tractoare în America de Nord și BraziliaQ3 2026
  • Raportul anual 10-K pentru 2026 și noile cifre privind cererea și finanțareanext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Afacerea

AGCO distribuie majoritatea produselor prin aproximativ 2800 de dealeri și distribuitori independenți, în aproximativ 140 de țări 1. Strategia sa « Farmer-First » combină mașini de înaltă performanță cu soluții de agricultură de precizie, inclusiv tehnologii de retrofit independente de marcă și oferte autonome 1. Finanțarea vânzărilor se realizează prin asocierile cu Rabobank, care finanțează aproximativ 50% din vânzările cu amănuntul de tractoare și combine 1.

Segmente

Tractoare

Tractoarele reprezintă 66% din vânzările nete în 2025, cea mai mare categorie de produse a companiei 1. Cuprind de la tractoare compacte până la cele cu putere mare, destinate fermelor mari pentru cultură în rânduri 1.

Piese de schimb

Piesele de schimb au crescut ca pondere la 19% din vânzările nete în 2025, susținând veniturile în perioadele de cerere slabă pentru utilaje noi 1. Majoritatea produselor pot fi întreținute cu piese și service timp de 10 până la 20 de ani 1.

Regiuni geografice

Pe regiuni, EME a reprezentat cea mai mare parte a vânzărilor în 2025, cu 6736.7 milioane USD, în timp ce North America a scăzut la 1665.5 milioane USD 1. În primul semestru din 2026, vânzările din America de Nord au crescut, dar cele din America Latină au scăzut 2.

Piața în context

Cererea pentru utilaje agricole este ciclică și depinde de venitul fermierilor, de costurile de finanțare și de prețurile produselor agricole 1. În primul semestru din 2026, vânzările de tractoare din industria Brazilia au scăzut cu 11%, iar în America de Nord cu 9% 3.

Cererea rămâne sub nivelurile istorice de mijloc de ciclu, iar mediul incert legat de tarife și costurile de intrare ar putea menține presiunea asupra vânzărilor 3. Piața din Europa de Vest arată, în schimb, o stabilitate relativă, cu o creștere a vânzărilor de tractoare de 3% în primele șase luni din 2026 3.

Tendințe

  • Tarife comerciale și incertitudinemixt

    Tarifele impuse de guvernul SUA și rambursările posibile ale tarifelor IEEPA creează incertitudine asupra costurilor și prețurilor, iar răspunsul companiei depinde de evoluția cadrului legal 2.

  • Presiunea asupra veniturilor fermierilorvânt din față

    Costurile ridicate de operare și veniturile neuniforme ale fermierilor au întârziat investițiile în echipamente, ceea ce ar putea prelungi slăbiciunea cererii 3.

  • Tehnologie și agricultură de precizievânt din spate

    Soluțiile de agricultură de precizie și autonomia prin retrofit câștigă teren, iar adoptarea lor ar putea sprijini vânzările pe termen lung 13.

  • Tensiuni în lanțul de aprovizionare și energievânt din față

    Conflictele din Ucraina și Orientul Mijlociu au crescut costurile energiei și ale intrărilor, iar eventualele deficite de gaz în Europa ar putea afecta producția 2.

Poziția concurențială

Piața utilajelor agricole este foarte competitivă, cu concurenți mari de tip full-line, producători specializați și regionali 1. Principalii doi concurenți la nivel mondial sunt Deere & Company și CNH Industrial N.V. 1. Companiile start-up axate pe tehnologie pătrund și ele pe această piață 1.

Alegerea unui echipament depinde de calitatea dealerilor, de prețul și calitatea produselor, de loialitatea față de brand și de condițiile de finanțare 1. Avantajul AGCO în rețeaua de dealeri și în tehnologia de precizie poate fi important în această comparație 1.

  • Deere & CompanyDE

    Principal concurent mondial menționat în raportul anual al AGCO.

  • CNH Industrial N.V.

    Principal concurent mondial menționat în raportul anual al AGCO, cu listare care nu este confirmată din surse.

  • Concurenți regionali

    Producători cu cote mari de piață în una sau câteva țări, menționați fără nume în surse.

  • Producători specializați și start-up-uri tehnologice

    Firme mici și start-up-uri care intră în piață odată cu creșterea tehnologiei în agricultură.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 31 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 29 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / AGCO Corporation · 13 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / AGCO Corporation · 30 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / AGCO Corporation · 30 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.