olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Art's-Way Manufacturing Co., Inc. ARTW
Farm Machinery & Equipment · SIC 3523 · Verticală: Mașini industriale și echipamente de calcul (SIC 352x)
Art's-Way Manufacturing produce utilaje agricole și clădiri modulare pentru cercetare, cu o diviziune între agricultură și clădiri modulare. Cifra de afaceri din anul fiscal 2025 a fost de 22,975 mil USD, iar în primele nouă luni ale anului fiscal 2026 vânzările au crescut cu 12,3%, pe fondul unui portofoliu de comenzi record la clădirile modulare.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Art's-Way Manufacturing Co., Inc. (ARTW) costa 2,74 USD (−2,49 % într-o zi), cu capitalizare 14,3 mil USD, randament al dividendului 2,19 %, beta 0,61, interval pe 52 de săptămâni 2,07–3,67 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 5,6 mil USD (−12,7 % an/an), profit net de -139,7 mii USD (−155,0 % an/an), EPS diluat -0,03 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 39,3
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 2,57 – 3,56
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,17 · lățimea benzii 32,1 %
- SMA 50 / 200
- 3,09 / 2,65
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,10 / -0,06
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −16,7 % | −5,9 % | −10,8 pp | — |
| 3 luni | +28,0 % | −4,6 % | +32,7 pp | — |
| 6 luni | +7,5 % | +0,2 % | +7,2 pp | — |
| De la început de an | +16,6 % | +7,4 % | +9,2 pp | — |
| 1 an | +10,9 % | +8,2 % | +2,7 pp | +4,0 % |
| 3 ani | +37,0 % | +68,4 % | −31,4 pp | −2,9 % |
| 5 ani | −26,9 % | +56,5 % | −83,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 31 aug. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,2 mil | 5,1 mil | 6,3 mil | 6,4 mil | 5,1 mil | 6,6 mil | 7,9 mil | 5,6 mil |
| Costul vânzărilor | 3,9 mil | 3,6 mil | 4,3 mil | 4,7 mil | 4,1 mil | 4,7 mil | 5,8 mil | 4,0 mil |
| Profit brut | 2,2 mil | 1,5 mil | 2,1 mil | 1,8 mil | 944,3 mii | 1,9 mil | 2,0 mil | 1,7 mil |
| Profit operațional | 518,3 mii | 2,5 mii | 510,7 mii | 344,7 mii | -568,4 mii | 330,0 mii | 286,6 mii | -70,0 mii |
| Amortizare și depreciere | 204,2 mii | 208,1 mii | 189,9 mii ≈ | 196,0 mii ≈ | 198,2 mii | 204,6 mii | 205,1 mii ≈ | 215,3 mii ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 127,6 mii | 75,7 mii | 99,7 mii | 83,7 mii | 107,7 mii | 110,8 mii | 113,0 mii | 113,7 mii |
| Profit înainte de impozit | 407,3 mii | -70,4 mii | 1,9 mil | 321,3 mii | -689,7 mii | 255,4 mii | 225,9 mii | -180,0 mii |
| Impozit pe profit | 75,1 mii | -14,7 mii | 393,8 mii | 67,1 mii | -44,1 mii | 59,0 mii | 52,4 mii | -40,3 mii |
| Profit net | 831,9 mii | -55,8 mii | 1,5 mil | 254,1 mii | -645,5 mii | 196,4 mii | 173,5 mii | -139,7 mii |
| EPS diluat | 0,16 ≈ | -0,01 | 0,29 | 0,05 | -0,13 ≈ | 0,04 | 0,03 | -0,03 |
| Flux de numerar operațional | 1,2 mil | -101,8 mii | 1,4 mil ≈ | -1,3 mil ≈ | -889,2 mii | 148,4 mii | 362,0 mii ≈ | 1,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 110,3 mii | 82,7 mii | 130,7 mii ≈ | 261,3 mii ≈ | 152,8 mii | 176,4 mii | 340,6 mii ≈ | 1,3 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 1,5 mii | 0 ≈ | 0 ≈ | 0 | 0 | 1,7 mii ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 19,7 mil | 22,9 mil | 22,4 mil | 25,0 mil | 25,6 mil | 30,3 mil | 24,5 mil | 23,0 mil |
| Venituri an/an | −4,8 % | +16,0 % | −2,1 % | +11,4 % | +2,7 % | +18,1 % | −19,1 % | −6,2 % |
| Profit net | -3,4 mil | -1,4 mil | -2,1 mil | 212,6 mii | 97,8 mii | 267,0 mii | 307,4 mii | 1,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −54,0 % | +173,0 % | +15,1 % | +236,7 % |
| EPS diluat | -0,81 | -0,33 | -0,48 | 0,05 | 0,02 | 0,05 | 0,06 | 0,20 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −60,0 % | +150,0 % | +20,0 % | +233,3 % |
| netă % | -17,2 % | -6,2 % | -9,4 % | 0,9 % | 0,4 % | 0,9 % | 1,3 % | 4,5 % |
| Flux de numerar liber | -1,6 mil | 360,7 mii | -1,5 mil | -1,6 mil | -717,8 mii | -897,0 mii | 1,9 mil | -1,5 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 nov. 2025
- Numerar
- 4,8 mii USD
- Datorie financiară
- 2,5 mil USD
- Datorie netă
- 2,5 mil USD
- Capitaluri proprii
- 13,3 mil USD
- Active totale
- 22,5 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,19x
- Lichiditate curentă
- 2,30x
- ROE
- 8,1 %
- ROA
- 4,7 %
- Marja FCF
- -6,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 22,4 mil | 25,0 mil | 25,6 mil | 30,3 mil | 24,5 mil | 23,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 20,0 mil | 18,4 mil | 18,7 mil | 21,7 mil | 17,2 mil | 16,7 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 2,4 mil | 6,6 mil | 6,9 mil | 8,6 mil | 7,3 mil | 6,3 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 199,0 mii | 152,0 mii | 193,0 mii | 204,0 mii | 216,0 mii | 228,0 mii | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -3,9 mil | 523,4 mii | 604,7 mii | 1,5 mil | 460,7 mii | 289,5 mii | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 818,2 mii | 613,4 mii | 661,0 mii | 774,4 mii | 868,0 mii | 792,1 mii | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -3,1 mil ≈ | 1,1 mil ≈ | 1,3 mil ≈ | 2,3 mil ≈ | 1,3 mil ≈ | 1,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 304,6 mii | 313,5 mii | 404,2 mii | 590,0 mii | 599,4 mii | 366,7 mii | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -3,0 mil | 266,9 mii | 440,9 mii | 1,1 mil | -135,5 mii | 1,4 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -856,5 mii | 54,3 mii | 66,8 mii | 326,0 mii | -41,0 mii | 402,2 mii | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit net | -2,1 mil | 212,6 mii | 97,8 mii | 267,0 mii | 307,4 mii | 1,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,48 | 0,05 | 0,02 | 0,05 | 0,06 | 0,20 | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 4,4 mil | 4,5 mil | 4,7 mil | 5,0 mil | 5,1 mil | 5,1 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 5,0 mil
- 2024
- 5,1 mil
- 2025
- 5,1 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,7 mii | 2,7 mii | 5,1 mii | 4,0 mii | 1,9 mii | 4,8 mii | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 2,4 mil | 2,7 mil | 2,5 mil | 3,4 mil | 2,4 mil | 2,2 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 7,8 mil | 9,2 mil | 9,6 mil | 11,0 mil | 10,3 mil | 11,7 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Active curente | 10,3 mil | 12,2 mil | 14,1 mil | 15,1 mil | 13,1 mil | 14,8 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 5,2 mil | 5,2 mil | 4,9 mil | 5,1 mil | 5,2 mil | 5,1 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Active totale | 18,8 mil | 20,9 mil | 23,9 mil | 24,4 mil | 21,2 mil | 22,5 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 2,0 mil | 1,7 mil | 2,5 mil | 2,3 mil | 944,4 mii | 902,3 mii | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 95,0 mii | 99,5 mii | 94,8 mii | 109,2 mii | 119,7 mii | 165,3 mii | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 2,7 mil | 2,6 mil | 2,7 mil | 2,6 mil | 2,0 mil | 2,3 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 6,2 mil | 7,7 mil | 9,3 mil | 9,4 mil | 6,6 mil | 6,4 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 8,9 mil | 10,5 mil | 12,8 mil | 12,8 mil | 9,1 mil | 9,2 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 9,9 mil † | 10,4 mil † | 11,2 mil † | 11,6 mil † | 12,1 mil † | 13,3 mil † | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -856,3 mii | -985,9 mii | 951,7 mii | -55,2 mii | 2,6 mil | -904,1 mii | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 693,4 mii | 620,3 mii | 1,7 mil | 841,8 mii | 724,7 mii | 627,6 mii | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -1,5 mil ≈ | -1,6 mil ≈ | -717,8 mii ≈ | -897,0 mii ≈ | 1,9 mil ≈ | -1,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -501,7 mii | -599,5 mii | -1,3 mil | -453,5 mii | 961,1 mii | -580,5 mii | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 1,4 mil | 1,6 mil | 394,5 mii | 507,7 mii | -3,6 mil | 1,5 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 31,0 mii | 30,5 mii | 92,4 mii | 68,5 mii | 37,7 mii | 1,5 mii | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -453,5 mii
- 2024
- 961,1 mii
- 2025
- -580,5 mii
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 18 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 14,3 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Creștere50
- Randamente0
- Bilanț și datorie30
- Evaluare0
- Calitate0
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,79 – 1,06 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)0,79 – 1,06 (Mijloc 0,90)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 18/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -0,1 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Marja netă · Calitate | -1,6 % | 0 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -3,6 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 115,4 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 2,9x | 30 (pe interval fix) | 13 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -0,0x | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,7x | 76 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | 20,7x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Randament FCF · Evaluare | -7,3 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie30/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere50/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate0/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare0/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ARTS WAY MANUFACTURING CO INC (ARTW). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-08-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 23,0 mil USD în 2025; creștere an/an -6,2 %; marjă netă -1,6 %; ROE -3,0 %; datorie netă/EBITDA 2,9x.
Intervalul de valoare estimat este 0,79–1,06 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,90 USD, prețul de 2,74 USD lasă un potențial de -67,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -203,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 18/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR EPS 3 ani: 115,4 %
- Lichiditatea curentă: 1,7x
Ce o infirmă
- ROIC: -0,1 %
- Marja netă: -1,6 %
- CAGR venituri 3 ani: -3,6 %
- Acoperirea dobânzilor: -0,0x
- EV/EBITDA: 20,7x
- Randament FCF: -7,3 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, P/E (TTM), Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Mașini industriale și echipamente de calcul (SIC 352x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 5 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DEDeere & Co | 178,8 mld | 36,9 | 18,3 % | 10,2 % | −11,7 % | +43 % / +82 % |
| TTCThe Toro Company | 10,0 mld | 28,1 | 26,4 % | 7,6 % | −1,6 % | +51 % / +27 % |
| AGCOAgco Corp | 7,6 mld | 28,4 | 6,5 % | 2,8 % | −13,5 % | +4 % / −3 % |
| ALGAlamo Group Inc. | 1,7 mld | 21,3 | 6,7 % | 4,7 % | −1,5 % | −15 % / −26 % |
| LNNLindsay Corporation | 1,1 mld | 20,1 | 10,7 % | 8,8 % | −6,0 % | −7 % / −10 % |
| ARTWArts Way Manufacturing Co Inc | 14,3 mil | — | -3,0 % | -1,6 % | −6,2 % | +11 % / +37 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ARTW din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Art's-Way Manufacturing produce utilaje agricole și clădiri modulare pentru cercetare, cu o diviziune între agricultură și clădiri modulare. Cifra de afaceri din anul fiscal 2025 a fost de 22,975 mil USD, iar în primele nouă luni ale anului fiscal 2026 vânzările au crescut cu 12,3% 2, pe fondul unui portofoliu de comenzi record la clădirile modulare.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o rețea de dealeri independenți și recunoaștere de brand în nișele agricole, cu game largi de produse proprii.
- Segmentul clădirilor modulare livrează rapid, în luni în loc de ani, și a înregistrat rentabilitate solidă în anul fiscal 2025.
- Bilanțul s-a consolidat, cu fond de rulment în creștere și relații bancare descrise drept pozitive de conducere.
Puncte slabe
- Segmentul agricol a pierdut vânzări în anul fiscal 2025 și a înregistrat pierderi operaționale, iar cheltuielile generale sunt suportate în mare parte de acesta.
- Marjele brute au scăzut în mai multe perioade, iar costurile materialelor și ale operațiunilor au apăsat asupra rentabilității.
- Compania depinde de un client care reprezintă o parte importantă din venituri și de achiziții de componente importate.
Oportunități
- Portofoliul de comenzi al clădirilor modulare, cel mai mare din istoria segmentului, ar putea sprijini creșterea veniturilor în perioada următoare.
- Noile capete de recoltare pentru sfeclă, cu vedere clară, ar putea atrage fermieri care nu își pot înlocui întregul echipament.
- Extinderea pe piețe internaționale, deja începută în Australia, Japonia și Regatul Unit, ar putea diversifica veniturile.
Amenințări
- Costul oțelului și al petrolului ar putea reduce marjele în ambele segmente dacă presiunea continuă.
- Tarifele vamale și politica comercială ar putea scumpi componentele importate, mai ales pentru distribuitoarele de gunoi.
- Un sector agricol slăbit, cu prețuri scăzute ale culturilor și dobânzi ridicate, ar putea reduce din nou cererea pentru utilaje.
Riscuri
- Presiunea costurilorridicat
Creșterea prețurilor materialelor și operațiunilor ar putea afecta marjele rămase, mai ales dacă prețurile petrolului cresc în continuare 2.
- Dependența de sectorul agricolridicat
Cererea pentru utilajele agricole depinde de veniturile fermierilor, care sunt ciclice și sensibile la prețurile culturilor și la dobânzi 1.
- Calendarul proiectelor modularemediu
Recunoașterea veniturilor pe proiecte poate produce trimestre slabe, chiar dacă portofoliul de comenzi este solid 2.
- Finanțare și datoriimediu
Compania se bazează pe finanțare externă pentru nevoile de capital, iar obținerea de condiții rezonabile ar putea deveni mai dificilă 12.
- Client dominantscăzut
Un singur client reprezintă o parte semnificativă a veniturilor consolidate, ceea ce ar putea amplifica impactul unei pierderi de comenzi 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă portofoliul record al clădirilor modulare se transformă în venituri și cererea pentru echipamentele pentru animale rămâne puternică, marjele ar putea reveni treptat.
- Dacă dobânzile scad și prețurile agricole se redresează, cererea din segmentul agricol ar putea reveni la nivelurile anterioare crizei.
- Dacă noile produse, precum capetele ClearView, câștigă cotă de piață, compania ar putea reduce dependența de cererea pentru sfeclă.
Ce ar strica teza
- Dacă prețul oțelului și al petrolului rămâne ridicat, marjele din ambele segmente ar putea continua să scadă.
- Dacă sectorul agricol rămâne slab, cererea pentru utilaje ar putea fi din nou afectată, așa cum s-a întâmplat în anul fiscal 2025.
- Dacă recunoașterea veniturilor din clădirile modulare rămâne neuniformă, rezultatele trimestriale ar putea rămâne volatile.
De urmărit
- Evoluția marjelor brute în segmentul agricol, în raport cu prețul oțeluluiQ4 2026
- Conversia portofoliului de comenzi al clădirilor modulare în venituri2027
- Cererea pentru sfeclă și eficiența noilor capete ClearView2027
- Raportul anual următor, cu detalii despre finanțare și datoriinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Art's-Way Manufacturing Co., Inc., cu sediul în Armstrong, Iowa, activează din 1956 ca producător de echipamente agricole și, ulterior, de clădiri modulare științifice 1. Compania este organizată în două segmente operaționale, Agricultural Products și Modular Buildings, fiecare cu strategii și tehnologii proprii 1. Segmentul agricol reprezenta 55,5% din cifra de afaceri din anul fiscal 2025, iar cel de clădiri modulare 44,5% 1.
Segmente
Agricultural Products
Segmentul produce sub marca proprie mori pentru furaje, distribuitoare de gunoi, echipamente forajere, echipamente pentru sfeclă de zahăr și utilaje de nivelare, vândute prin rețeaua de dealeri independenți 1. Vânzările segmentului au crescut în primele nouă luni ale anului fiscal 2026, însă marjele sunt presate de creșterea prețului oțelului 2.
Modular Buildings
Segmentul proiectează, fabrică și instalează clădiri modulare de cercetare, de la adăposturi pentru animale până la laboratoare de izolare, pentru universități, centre de cercetare și companii farmaceutice 1. Portofoliul de comenzi este cel mai mare din istoria segmentului și ar putea susține performanța în perioada următoare 2.
Piața în context
Piața agricolă rămâne dificilă, cu prețuri modeste la culturile de câmp și costuri de intrare în creștere, iar cererea depinde de prețurile la carne și de dobânzi 12. Cererea pentru clădirile modulare este susținută de proiecte de cercetare, însă calendarul contractelor poate produce variații trimestriale mari 2.
Tendințe
- Prețul oțeluluivânt din față
Costul oțelului a crescut considerabil față de sfârșitul anului fiscal 2025, iar prețurile petrolului ar putea reduce presiunea sau, dacă cresc, ar putea afecta marjele rămase ale companiei 12.
- Prețul ridicat al cărnii de vităvânt din spate
Prețurile ridicate ale cărnii de vită susțin cererea pentru echipamentele destinate furajării animalelor, iar vânzările de mori și distribuitoare au crescut în anul fiscal 2026 12.
- Ciclul agricol și dobânzilemixt
Sectorul agricol este ciclic, iar o eventuală relaxare a dobânzilor și creșterea prețurilor produselor agricole ar putea sprijini cererea în anii următori 1.
- Prețurile sfeclei de zahărvânt din față
Scăderea plății pe tona de sfeclă anunțată pentru 2025 a redus cererea pentru echipamentele de recoltare a sfeclei, deși noile capete ClearView ar putea compensa parțial 12.
Poziția concurențială
În segmentul agricol, Art's-Way concurează cu producători mai mari, cu game mai largi de produse, dar compania se concentrează pe nișe și pe prețuri competitive 1. În clădirile modulare, concurența vine de la firme convenționale de proiectare și construcție și de la noi intrați, iar barierele de intrare sunt considerate ridicate 1.
- Producători mari de echipamente agricole
Concurenți cu game de produse mai largi și resurse mai mari, menționați în raportul anual fără identificare nominală.
- Firme convenționale de proiectare și construcție
Concurenți din segmentul clădirilor modulare, al căror termen de execuție este mai lung decât cel al companiei.
- Producători de mori pentru furaje și utilaje pentru sfeclă
Alte companii care produc echipamente similare pentru furajare și recoltarea sfeclei, fără denumire în sursă.
- Noi intrați în piața clădirilor modulare
Producători cu forță de muncă calificată și capacități de producție care ar putea adapta fabricile pentru structuri modulare.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial13 oct. 2026
- Raport curent09 oct. 2026Acord material · Rezultate financiare · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 aug. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial15 iul. 2026
- Raport curent10 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 iun. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 apr. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial13 apr. 2026
- Raport curent09 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)12 mar. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-11-30 · SEC / Art's-Way Manufacturing Co., Inc. · 12 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-08-31 · SEC / Art's-Way Manufacturing Co., Inc. · 13 oct. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Art's-Way Manufacturing Co., Inc. · 09 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.