olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
AdvanSix Inc. ASIX
Plastic Materials, Synth Resins & Nonvulcan Elastomers · SIC 2821 · Verticală: Plastic Materials, Synth Resins & Nonvulcan Elastomers (SIC 2821)
AdvanSix este o companie chimică integrată din SUA care produce nylon 6, caprolactam, îngrășăminte cu sulfat de amoniu și intermediari chimici, cu cinci fabrici în SUA. În trimestrul al doilea din 2026 profitul s-a redus sensibil din cauza volumelor slabe la îngrășăminte, iar cifra de afaceri a crescut ușor, la 421 milioane USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea AdvanSix Inc. (ASIX) costa 16,24 USD (+4,64 % într-o zi), cu capitalizare 438,6 mil USD, randament al dividendului 3,93 %, beta 0,77, interval pe 52 de săptămâni 14,30–26,17 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 430,8 mil USD (+15,0 % an/an), profit net de -7,6 mil USD, EPS diluat -0,28 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 54,7
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 14,97 – 16,73
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,72 · lățimea benzii 11,1 %
- SMA 50 / 200
- 16,26 / 19,50
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,21 / -0,27
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −2,8 % | −5,9 % | +3,2 pp | — |
| 3 luni | −19,4 % | −4,6 % | −14,7 pp | — |
| 6 luni | −32,2 % | +0,2 % | −32,4 pp | — |
| De la început de an | −6,1 % | +7,4 % | −13,6 pp | — |
| 1 an | −13,9 % | +8,2 % | −22,1 pp | +13,7 % |
| 3 ani | −36,1 % | +68,4 % | −104,5 pp | −14,7 % |
| 5 ani | −66,2 % | +56,5 % | −122,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 329,1 mil | 377,8 mil | 410,0 mil | 374,5 mil | 359,9 mil | 404,2 mil | 421,3 mil | 430,8 mil |
| Costul vânzărilor | 317,8 mil | 324,3 mil | 351,3 mil | 349,1 mil | 332,6 mil | 400,4 mil | 390,2 mil | 419,6 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 21,7 mil | 23,4 mil | 25,4 mil | 27,4 mil | 28,5 mil | 22,5 mil | 22,1 mil | 19,2 mil |
| Amortizare și depreciere | 19,0 mil | 19,2 mil | 19,5 mil ≈ | 20,3 mil ≈ | 20,8 mil | 21,0 mil | 20,8 mil ≈ | 21,1 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | -12,8 mil | 28,9 mil | 31,7 mil | -3,5 mil | -2,6 mil | -20,7 mil | 6,7 mil | -11,1 mil |
| Impozit pe profit | -13,2 mil | 5,6 mil | 279,0 mii | -909,0 mii | 190,0 mii | -5,1 mil | 3,4 mil | -3,6 mil |
| Profit net | 352,0 mii | 23,3 mil | 31,4 mil | -2,6 mil | -2,8 mil | -15,5 mil | 3,2 mil | -7,6 mil |
| EPS diluat | 0,01 ≈ | 0,86 | 1,15 | -0,10 | -0,10 ≈ | -0,58 | 0,12 | -0,28 |
| Flux de numerar operațional | 64,2 mil | 11,4 mil | 21,1 mil ≈ | 26,6 mil ≈ | 63,7 mil | -15,3 mil | 10,0 mil ≈ | 48,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 34,3 mil | 34,1 mil | 28,3 mil ≈ | 26,5 mil ≈ | 27,6 mil | 35,9 mil | 20,7 mil ≈ | 18,3 mil ≈ |
| Dividende plătite | 4,3 mil | 4,3 mil | 4,3 mil ≈ | 4,3 mil ≈ | 4,3 mil | 4,3 mil | 4,3 mil ≈ | 4,3 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,0 mii | 1,5 mil | 51,0 mii ≈ | 121,0 mii ≈ | 0 | 1,3 mil | 122,0 mii ≈ | 41,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,5 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,7 mld | 1,9 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,5 mld |
| Venituri an/an | +2,7 % | −14,4 % | −10,8 % | +45,5 % | +15,5 % | −21,2 % | −1,0 % | +0,3 % |
| Profit net | 66,2 mil | 41,3 mil | 46,1 mil | 139,8 mil | 171,9 mil | 54,6 mil | 44,1 mil | 49,3 mil |
| Profit net an/an | −54,8 % | −37,6 % | +11,4 % | +203,4 % | +23,0 % | −68,2 % | −19,2 % | +11,6 % |
| EPS diluat | 2,14 | 1,43 | 1,64 | 4,81 | 5,92 | 1,95 | 1,62 | 1,80 |
| EPS diluat an/an | −54,7 % | −33,2 % | +14,7 % | +193,3 % | +23,1 % | −67,1 % | −16,9 % | +11,1 % |
| netă % | 4,4 % | 3,2 % | 4,0 % | 8,3 % | 8,8 % | 3,6 % | 2,9 % | 3,2 % |
| Flux de numerar liber | 64,2 mil | -29,9 mil | 28,9 mil | 162,0 mil | 184,2 mil | 10,2 mil | 1,7 mil | 6,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 19,8 mil USD
- Datorie financiară
- 215,0 mil USD
- Datorie netă
- 195,2 mil USD
- Capitaluri proprii
- 815,2 mil USD
- Active totale
- 1,7 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,26x
- Lichiditate curentă
- 1,13x
- ROE
- 6,2 %
- ROA
- 3,0 %
- Marja FCF
- 0,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,2 mld | 1,7 mld | 1,9 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,0 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 133,7 mil | 274,1 mil ≈ | 314,5 mil ≈ | 165,1 mil ≈ | 152,9 mil ≈ | 164,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 11,8 mil | 14,0 mil | 12,5 mil | 9,8 mil | 8,8 mil | 8,7 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 70,9 mil | 83,0 mil | 87,7 mil | 95,5 mil | 94,0 mil | 104,8 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 60,8 mil | 65,3 mil | 69,4 mil | 73,0 mil | 76,2 mil | 79,7 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 55,0 mil | 185,1 mil | 225,8 mil | 69,2 mil | 45,6 mil | 54,4 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 9,0 mil | 45,3 mil | 53,9 mil | 14,6 mil | 1,4 mil | 5,1 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Profit net | 46,1 mil | 139,8 mil | 171,9 mil | 54,6 mil | 44,1 mil | 49,3 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,64 | 4,81 | 5,92 | 1,95 | 1,62 | 1,80 | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 28,2 mil | 29,0 mil | 29,0 mil | 28,0 mil | 27,3 mil | 27,3 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
- 2023
- 95,5 mil
- 2024
- 94,0 mil
- 2025
- 104,8 mil
SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat
- 2023
- 28,0 mil
- 2024
- 27,3 mil
- 2025
- 27,3 mil
SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 10,6 mil | 15,1 mil | 31,0 mil | 29,8 mil | 19,6 mil | 19,8 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 180,1 mil | 149,6 mil | 215,5 mil | 211,8 mil | 212,4 mil | 236,5 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Active curente | 333,5 mil | 349,9 mil | 440,9 mil | 419,8 mil | 387,1 mil | 440,6 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 765,5 mil | 768,0 mil | 811,1 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 17 feb. 2023verificat |
| Fond comercial | 15,0 mil | 17,6 mil | 56,2 mil | 56,2 mil | 56,2 mil | 56,2 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 18,0 mil | 49,2 mil | 46,2 mil | 43,1 mil | 40,1 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Active totale | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 190,2 mil | 221,2 mil | 272,7 mil | 259,1 mil | 228,8 mil | 284,0 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | — | — | — | — | 0 | SEC (XBRL)· 04 nov. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 275,0 mil | 135,0 mil | 115,0 mil | — | — | 215,0 mil | SEC (XBRL)· 04 nov. 2026verificat |
| Datorii curente | 287,0 mil | 309,8 mil | 393,5 mil | 358,9 mil | 357,1 mil | 390,0 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 819,3 mil | 710,8 mil | 757,2 mil | 756,8 mil | 820,3 mil | 890,9 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 444,1 mil | 601,2 mil | 738,2 mil | 739,2 mil | 774,7 mil | 815,2 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
- 2023
- 46,2 mil
- 2024
- 43,1 mil
- 2025
- 40,1 mil
SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 111,8 mil | 218,8 mil | 273,6 mil | 117,6 mil | 135,4 mil | 122,9 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 82,9 mil | 56,8 mil | 89,4 mil | 107,4 mil | 133,7 mil | 116,4 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 28,9 mil ≈ | 162,0 mil ≈ | 184,2 mil ≈ | 10,2 mil ≈ | 1,7 mil ≈ | 6,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -84,1 mil | -67,6 mil | -189,3 mil | -110,9 mil | -142,9 mil | -122,6 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -24,2 mil | -146,8 mil | -68,4 mil | -7,9 mil | -2,7 mil | -47,0 mii | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 0 | 3,5 mil | 15,1 mil | 16,7 mil | 17,1 mil | 17,2 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,1 mil | 652,0 mii | 33,7 mil | 46,2 mil | 10,4 mil | 1,7 mil | SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -110,9 mil
- 2024
- -142,9 mil
- 2025
- -122,6 mil
SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 438,6 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
46 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -1,4 % | 25 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -7,9 % | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -32,8 % | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 33 (pe interval fix) | 9 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 0,9 % | 11 (pe interval fix) | 18 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,3 % | 61 (pe interval fix) | 14 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 445,8 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial33/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial25/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente37/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial11/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
AdvanSix Inc. (ASIX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,5 mld USD în 2025; creștere an/an 0,3 %; marjă netă -1,4 %; ROE -2,8 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja netă: -1,4 %
- CAGR venituri 3 ani: -7,9 %
- CAGR EPS 3 ani: -32,8 %
- Randament FCF: 0,9 %
- Rata de distribuire (FCF): 445,8 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Plastic Materials, Synth Resins & Nonvulcan Elastomers (SIC 2821) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DOWDow Inc. | 23,1 mld | — | -4,3 % | -1,7 % | −7,0 % | +34 % / −38 % |
| DDDupont De Nemours, Inc. | 19,2 mld | 70,7 | 1,7 % | 4,3 % | +1,9 % | +21 % / +61 % |
| ALBAlbemarle Corporation | 11,6 mld | 21,9 | 6,6 % | 11,1 % | −4,4 % | −24 % / −19 % |
| EMNEastman Chemical Co | 7,5 mld | 12,1 | 10,4 % | 6,9 % | −6,7 % | +6 % / −22 % |
| HXLHexcel Corporation | 6,1 mld | 35,6 | 11,9 % | 8,5 % | −0,5 % | +6 % / +16 % |
| AVNTAvient Corporation | 4,2 mld | 23,2 | 7,5 % | 5,3 % | +0,6 % | +48 % / +32 % |
| ROGRogers Corp | 2,1 mld | 45,8 | 3,7 % | 5,3 % | −2,3 % | +38 % / −11 % |
| ASIXAdvanSix Inc. | 438,6 mil | — | -2,8 % | -1,4 % | +0,3 % | −14 % / −36 % |
| PCTPureCycle Technologies, Inc. | 377,9 mil | — | -432,6 % | -1.370,9 % | indisponibil | −79 % / −53 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ASIX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 07 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Pe scurt
AdvanSix este o companie chimică integrată din SUA care produce nylon 6, caprolactam, îngrășăminte cu sulfat de amoniu și intermediari chimici, cu cinci fabrici în SUA. În trimestrul al doilea din 2026 profitul s-a redus sensibil din cauza volumelor slabe la îngrășăminte, iar cifra de afaceri a crescut ușor, la 421 milioane USD 3.
SWOT
Puncte tari
- Poziția de cost redus este susținută de integrarea verticală, de scara fabricilor și de accesul la gaz natural ieftin din SUA 1.
- Diversificarea pe patru linii de produse reduce dependența de un singur ciclu de piață, ceea ce compania consideră un avantaj 1.
- Relațiile de lungă durată cu clienții și contractele permit rate ridicate de utilizare a fabricilor în diferite faze ale ciclului 1.
Puncte slabe
- Rezultatele sunt sensibile la ciclurile prețurilor și la schimbările de volum, ceea ce s-a văzut în scăderea profitului din trimestrul al doilea din 2026 3.
- Concentrarea geografică pe fabricile din SUA și dependența de câteva materii prime, precum cumenul și sulful, expun compania la costuri volatile 1.
- Cheltuielile administrative au crescut în 2025, în parte din cauza costurilor juridice și a unor tranzacții abandonate 1.
Oportunități
- Dacă producția de sulfat de amoniu granular crește prin programul SUSTAIN, compania ar putea obține prețuri mai bune pe produse cu valoare adăugată 1.
- Creditele fiscale 45Q pentru captarea carbonului ar putea sprijini fluxul de numerar în anii următori 3.
- Cererea pentru soia și alte culturi care folosesc azot și sulf ar putea crește, dacă fermierii adoptă această practică 1.
Amenințări
- Supraofertă globală de nylon 6, în special din Asia, ar putea menține prețurile sub presiune 1.
- Tarifele comerciale și politicile guvernamentale din SUA ar putea afecta clienții și volumele de vânzare 1.
- Opririle neplanificate ale fabricilor sau întreruperile de transport ar putea afecta producția și livrările 1.
Riscuri
- Ciclicitatea industriilorridicat
Compania avertizează că ciclurile de cerere și ofertă pot provoca fluctuații mari ale fluxului de numerar și ale marjelor 1.
- Întreruperi neplanificate ale producțieiridicat
Integrarea strânsă a fabricilor face ca o oprire într-o unitate să afecteze întregul lanț de producție, iar asigurarea de întrerupere nu acoperă neapărat toate pierderile 1.
- Volatilitatea materiilor primemediu
Prețurile cumenului, gazului natural și sulfului pot crește mai repede decât prețurile de vânzare, ceea ce a afectat deja marjele în trimestrul al doilea din 2026 13.
- Condiții economice și accesul la finanțaremediu
Recesiunea sau volatilitatea piețelor de capital ar putea reduce cererea și ar putea îngreuna refinanțarea datoriei 1.
- Litigii și reglementarescăzut
Compania menționează procese și cerințe de reglementare legate de fabricație și de mediu, iar unele pot avea efecte financiare neașteptate 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă supraoferta de nylon se reduce și cererea industrială revine, compania ar putea beneficia de poziția sa de cost redus.
- Creșterea producției de sulfat de amoniu granular și creditele fiscale 45Q ar putea îmbunătăți fluxul de numerar și marjele.
- Diversificarea pe mai multe linii de produse ar putea amortiza șocurile dintr-un singur segment.
Ce ar strica teza
- Dacă cererea agricolă rămâne slabă și fermierii reduc cheltuielile, volumele de îngrășăminte ar putea scădea în continuare.
- Profitul trimestrial scăzut și fluxul de numerar negativ din trimestrul al doilea din 2026 ar putea limita flexibilitatea financiară.
- Ciclicitatea și supraoferta din Asia ar putea menține prețurile nylonului și caprolactamului sub presiune pe termen mediu.
De urmărit
- Efectul sezonului de umplere a stocurilor de sulfat de amoniu asupra prețurilor din America de Nord3T 2026
- Realizarea bugetului de investiții de 75 până la 95 milioane USD2026
- Evoluția fluxului de numerar față de așteptările privind îmbunătățirea din a doua jumătate a anului2H 2026
- Rezultatul cererii pentru nylon în contextul unei piețe industriale slabeQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 07 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Afacerea
AdvanSix Inc. se prezintă drept o companie chimică integrată vertical, care produce materiale esențiale pentru industrii diverse, de la construcții și agricultură până la ambalaje, vopsele și electronice 1. Lanțul său de valoare cuprinde cinci fabrici din SUA, iar cea mai importantă este cea de la Hopewell, Virginia, pe care compania o descrie ca fiind una dintre cele mai mari unități de producție de caprolactam dintr-un singur sit 1. Pentru exercițiul fiscal 2025, compania a raportat vânzări de 1522 milioane USD și un profit net de 49 milioane USD 1. Compania deservește circa 375 de clienți pe an, în principal în Statele Unite 1.
Modelul de afaceri se bazează pe integrarea verticală: cumenul, materia primă principală, este transformat în fenol, acetonă și alfa-metilstiren, iar fenolul este procesat mai departe în caprolactam și sulfat de amoniu 1. Pentru fiecare livră de caprolactam se obține aproximativ patru livre de sulfat de amoniu, un îngrășământ folosit de fermieri din întreaga lume 1. Compania susține că această integrare, scara de producție și accesul la gaz natural ieftin din SUA îi asigură poziția de producător cu cel mai redus cost la caprolactam 1.
Segmente
Îngrășăminte vegetale (sulfat de amoniu)
Sulfatul de amoniu, obținut din operațiunile integrate de la Hopewell, a reprezentat 37% din vânzările din 2025 și este comercializat în principal în America de Nord și de Sud 1. Cererea este sezonieră, iar prețurile din zona Corn Belt au scăzut în medie cu aproximativ 12% între trimestrul al doilea și al treilea din perioada 2016 și până în prezent 1. În trimestrul al doilea din 2026, vânzările de îngrășăminte au scăzut cu 16% față de anul precedent, din cauza volumelor mai mici 3.
Piața în context
Compania își descrie piețele ca fiind ciclice, cu perioade de cerere ridicată urmate de supraofertă și scăderi de prețuri 1. În 2026, companiile din industria industrială au avut o cerere slabă, iar fermierii au cheltuit mai puțin pe îngrășăminte din cauza randamentului lor economic 3. Compania consideră că urbanizarea, digitalizarea și nevoia de produse chimice mai ecologice susțin creșterea pe termen lung 1.
Tendințe
- Ciclicitatea prețurilor la nylon și caprolactamvânt din față
Prețurile nylonului urmează în general diferențialul față de caprolactam, care depinde de ciclurile globale ale cererii și ofertei 1. Dacă supraofertă din Asia persistă, prețurile ar putea rămâne sub presiune.
- Cererea agricolă și randamentul fermierilormixt
Vânzările de sulfat de amoniu depind de rentabilitatea fermierilor și de cheltuielile lor în sezon; compania a raportat o cerere mai slabă în primăvara anului 2026 3. Dacă economia agricolă se îmbunătățește, volumele ar putea reveni.
- Costul materiilor prime și al energieimixt
Compania a raportat o creștere a costurilor cu benzenul, propilena și sulful, ceea ce a fost compensat parțial prin prețuri formulate 3. Gazul natural ieftin din SUA este un avantaj structural 1.
- Sprijin fiscal și investiții în decarbonizarevânt din spate
Creditele fiscale 45Q pentru captarea carbonului au avut un rol important în rata efectivă de impozitare din anii anteriori 1. Compania a menționat că urmărește în continuare aceste credite după 2020 1.
Poziția concurențială
Concurența pe piața îngrășămintelor este intensă, iar compania a raportat în al doilea trimestru din 2026 o concurență crescută în perioada de umplere a stocurilor din America de Nord 3. Pe piața acetonei, compania este printre cei mai mari furnizori din America de Nord 1.
- Producători europeni de caprolactam
Operatorii din Europa lucrează cu rate de utilizare mai scăzute și costuri energetice mai mari, ceea ce îi face mai vulnerabili în comparație cu fabricile din SUA 1.
- Furnizori de uree și alți îngrășăminte cu azot
Ureea, cea mai răspândită sursă de azot, influențează direct prețul sulfatului de amoniu și concurează cu acesta pe piața agricolă 1.
- Producători de acetonă din America de Nord
Compania este printre cei mai importanți furnizori de acetonă din America de Nord, iar concurența depinde de dinamica ofertei și a costului propilenei 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial04 nov. 2026
- Raport curent04 nov. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 aug. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 aug. 2026
- Raport curent07 aug. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 iun. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial08 mai 2026
- Raport curent08 mai 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)29 apr. 2026
- Raport curent13 apr. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / AdvanSix Inc. · 20 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / AdvanSix Inc. · 07 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / AdvanSix Inc. · 07 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.