olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
DuPont de Nemours, Inc. DD
Plastic Materials, Synth Resins & Nonvulcan Elastomers · SIC 2821 · Verticală: Plastic Materials, Synth Resins & Nonvulcan Elastomers (SIC 2821)
DuPont de Nemours (DD) este un furnizor de soluții avansate pentru sănătate, apă, construcții și industrie, care s-a concentrat după desprinderile din 2025-2026 pe două segmente: Healthcare & Water Technologies și Diversified Industrials. În trimestrul al doilea din 2026 vânzările nete au fost de 1,8 miliarde USD, cu o creștere organică de 4%, iar compania a ridicat ghidajul pentru anul 2026. Pentru cititorul care urmărește compania, întrebarea de bază este cât de durabilă va fi creșterea organică dacă ritmul din segmentul de sănătate și din cel industrial se menține.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea DuPont de Nemours, Inc. (DD) costa 150,73 USD (−1,78 % într-o zi), cu capitalizare 20,0 mld USD, P/E 73,5 pe un EPS diluat de 2,05 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului -0,57 %, beta 1,25, interval pe 52 de săptămâni 111,36–154,59 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,9 mld USD (+4,1 % an/an), profit net de 123,0 mil USD, EPS diluat 0,91 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 74,8
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 122,55 – 149,32
- peste banda superioară · %B 1,05 · lățimea benzii 19,7 %
- SMA 50 / 200
- 132,91 / 138,74
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 4,12 / 2,21
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +15,3 % | −1,1 % | +16,4 pp | — |
| 3 luni | +2,3 % | −0,5 % | +2,7 pp | — |
| 6 luni | +0,3 % | +4,4 % | −4,0 pp | — |
| De la început de an | +25,0 % | +12,3 % | +12,7 pp | — |
| 1 an | +33,1 % | +13,5 % | +19,5 pp | +9,2 % |
| 3 ani | +72,4 % | +76,4 % | −4,1 pp | −20,5 % |
| 5 ani | +49,4 % | +63,7 % | −14,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,7 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 1,9 mld |
| Costul vânzărilor | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld |
| Cercetare și dezvoltare | -167,0 mil | 50,0 mil | 53,0 mil | 52,0 mil | 38,0 mil | 47,0 mil | 42,0 mil | 42,0 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | -158,0 mil | 234,0 mil | 262,0 mil | 261,0 mil | 262,0 mil | 255,0 mil | 269,0 mil | 260,0 mil |
| Amortizare și depreciere | -142,0 mil | 160,0 mil | 166,0 mil | 162,0 mil | 159,0 mil | 155,0 mil | 154,0 mil | 155,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 84,0 mil | 83,0 mil | 84,0 mil | 85,0 mil | 61,0 mil | 40,0 mil | 41,0 mil | 40,0 mil |
| Profit înainte de impozit | -199,0 mil | 97,0 mil | 78,0 mil | 91,0 mil | -66,0 mil | 181,0 mil | 266,0 mil | 279,0 mil |
| Impozit pe profit | -75,0 mil | 17,0 mil | 54,0 mil | -11,0 mil | 42,0 mil | 31,0 mil | 75,0 mil | 108,0 mil |
| Profit net | -117,0 mil | -589,0 mil | 59,0 mil | -123,0 mil | -126,0 mil | 161,0 mil | 143,0 mil | 123,0 mil |
| EPS diluat | -0,28 | -1,40 | 0,42 | -0,88 | -0,30 | 0,39 | 1,05 | 0,91 |
| Investiții (capex) | -91,0 mil | 122,0 mil | 50,0 mil ≈ | 74,0 mil ≈ | 87,0 mil | 102,0 mil | 76,0 mil ≈ | 71,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 159,0 mil | 172,0 mil | 171,0 mil ≈ | 172,0 mil ≈ | 82,0 mil | 82,0 mil | 81,0 mil ≈ | 80,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 76 din propriul istoric de 25 trimestre (min 7,1, mediană 30,8, max 521,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | ⚠ 2021 | 2022 | ⚠ 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 22,6 mld | 21,5 mld | 20,4 mld | 12,6 mld | 13,0 mld | 6,6 mld | 6,7 mld | 6,8 mld |
| Venituri an/an | +93,6 % | −4,8 % | −5,2 % | — | +3,6 % | — | +1,6 % | +1,9 % |
| Profit net | 3,8 mld | 498,0 mil | -3,0 mld | 6,5 mld | 5,9 mld | 423,0 mil | 703,0 mil | -779,0 mil |
| Profit net an/an | +231,8 % | −87,0 % | −692,6 % | — | −9,3 % | — | +66,2 % | −210,8 % |
| EPS diluat | 4,96 | 0,67 | -4,01 | 11,89 | 11,75 | 0,94 | 1,68 | -1,86 |
| EPS diluat an/an | +130,7 % | −86,5 % | −698,5 % | — | −1,2 % | — | +78,7 % | −210,7 % |
| netă % | 17,0 % | 2,3 % | -14,5 % | 51,5 % | 45,1 % | 6,4 % | 10,5 % | -11,4 % |
| Flux de numerar liber | 3,5 mld | -1,1 mld | 2,9 mld | 1,5 mld | -74,0 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Seria se rupe înainte de 2021, 2023: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 715,0 mil USD
- Datorie financiară
- 60,0 mil USD
- Datorie netă
- -655,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- 14,1 mld USD
- Active totale
- 21,6 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 2,42x
- ROE
- -4,1 %
- ROA
- -2,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 20,4 mld | 12,6 mld | 13,0 mld | 6,6 mld | 6,7 mld | 6,8 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 7,1 mld | 8,0 mld | 8,4 mld | 4,4 mld | 4,5 mld | 4,5 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 13,3 mld ≈ | 4,6 mld ≈ | 4,6 mld ≈ | 2,2 mld ≈ | 2,2 mld ≈ | 2,4 mld ≈ | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 565,0 mil | 557,0 mil | 536,0 mil | 192,0 mil | 203,0 mil | 193,0 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,5 mld | 891,0 mil | 976,0 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 3,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 580,0 mil | 635,0 mil | 647,0 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 672,0 mil | 525,0 mil | 492,0 mil | 396,0 mil | 366,0 mil | 313,0 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -1,3 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | -279,0 mil | 117,0 mil | 200,0 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 90,0 mil | 237,0 mil | 387,0 mil | -217,0 mil | 213,0 mil | 102,0 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Profit net | -3,0 mld | 6,5 mld | 5,9 mld | 423,0 mil | 703,0 mil | -779,0 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -4,01 | 11,89 | 11,75 | 0,94 | 1,68 | -1,86 | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 735,5 mil | 544,2 mil | 499,4 mil | 449,9 mil | 419,2 mil | 419,2 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,20 | 1,20 | 1,32 | 1,44 | 1,52 | 1,43 | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
- 2023
- 891,0 mil
- 2024
- 976,0 mil
- 2025
- 1,0 mld
SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat
- 2023
- 449,9 mil
- 2024
- 419,2 mil
- 2025
- 419,2 mil
SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,5 mld | 2,0 mld | 3,7 mld | 2,4 mld | 1,8 mld | 715,0 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 1,9 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,5 mld | 789,0 mil | 910,0 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 2,4 mld | 2,1 mld | 2,3 mld | 2,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Active curente | 29,0 mld | 14,3 mld | 11,3 mld | 7,5 mld | 20,8 mld | 5,6 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 6,9 mld | 5,8 mld | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 06 mai 2022verificat |
| Fond comercial | 16,0 mld | 17,0 mld | 16,7 mld | 7,7 mld | 7,6 mld | 7,9 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 8,1 mld | 6,2 mld | 5,5 mld | 5,8 mld | 3,2 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Active totale | 70,9 mld | 45,7 mld | 41,4 mld | 38,6 mld | 36,6 mld | 21,6 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 2,2 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | 1,7 mld | 1,1 mld | 995,0 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 1,0 mil | 150,0 mil | 300,0 mil | 0 | 1,8 mld | 60,0 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 15,6 mld | 10,6 mld | 8,1 mld | 7,9 mld | — | — | SEC (XBRL)· 15 feb. 2024verificat |
| Datorii curente | 12,2 mld | 4,9 mld | 3,7 mld | 3,1 mld | 5,5 mld | 2,3 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 31,8 mld | 18,7 mld | 14,3 mld | 13,8 mld | 12,8 mld | 7,5 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 39,1 mld | 27,1 mld | 27,0 mld | 24,7 mld | 23,8 mld | 14,1 mld | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
- 2023
- 5,8 mld
- 2024
- 3,2 mld
- 2025
- 2,9 mld
SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 4,1 mld | 2,3 mld | 588,0 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 15 feb. 2023verificat |
| Investiții (capex) | 1,2 mld | 788,0 mil | 662,0 mil | 302,0 mil | 285,0 mil | 333,0 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 2,9 mld ≈ | 1,5 mld ≈ | -74,0 mil ≈ | — | — | — | SEC (XBRL)· 15 feb. 2023derivat |
| Flux de numerar din investiții | -202,0 mil | -2,4 mld | 8,9 mld | — | — | — | SEC (XBRL)· 15 feb. 2023verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 3,2 mld | -6,5 mld | -7,7 mld | — | — | — | SEC (XBRL)· 15 feb. 2023verificat |
| Dividende plătite | 882,0 mil | 630,0 mil | 652,0 mil | 651,0 mil | 635,0 mil | 597,0 mil | SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 232,0 mil | 2,1 mld | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 11 feb. 2022verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 20,0 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
35 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 43,35 – 75,46 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E43,35 – 75,46 (Mijloc 50,21)5 firme folosite · multiplul median 24,5x · quartile 21,1x – 36,8xALB, AVNT, EMN, HXL, ROG
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului18,79 – 25,27 (Mijloc 21,56)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 4,3 % | 38 (față de colegi) | 18 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -19,3 % | 0 (pe interval fix) | 24 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,4x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 73,5x | 0 (față de colegi) | 29 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,6 % | 23 (pe interval fix) | 18 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial38/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial23/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
DUPONT DE NEMOURS, INC. (DD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 6,8 mld USD în 2025; creștere an/an 1,9 %; marjă netă 4,3 %; ROE 1,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 43,35–75,46 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 50,21 USD, prețul de 150,73 USD lasă un potențial de -66,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -200,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 2,4x
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -19,3 %
- P/E (TTM): 73,5x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,6 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Plastic Materials, Synth Resins & Nonvulcan Elastomers (SIC 2821) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DOWDow Inc. | 23,7 mld | — | -4,3 % | -1,7 % | −7,0 % | +37 % / −37 % |
| DDDupont De Nemours, Inc. | 20,0 mld | 73,5 | 1,7 % | 4,3 % | +1,9 % | +33 % / +72 % |
| ALBAlbemarle Corporation | 11,2 mld | 21,1 | 6,6 % | 11,1 % | −4,4 % | −27 % / −22 % |
| EMNEastman Chemical Co | 7,7 mld | 12,4 | 10,4 % | 6,9 % | −6,7 % | +9 % / −19 % |
| HXLHexcel Corporation | 6,3 mld | 36,8 | 11,9 % | 8,5 % | −0,5 % | +9 % / +20 % |
| AVNTAvient Corporation | 4,4 mld | 24,5 | 7,5 % | 5,3 % | +0,6 % | +56 % / +39 % |
| ROGRogers Corp | 2,3 mld | 50,9 | 3,7 % | 5,3 % | −2,3 % | +54 % / −1 % |
| PCTPureCycle Technologies, Inc. | 560,8 mil | — | -432,6 % | -1.370,9 % | indisponibil | −68 % / −31 % |
| ASIXAdvanSix Inc. | 419,2 mil | — | -2,8 % | -1,4 % | +0,3 % | +1 % / −41 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 89,28 Randament total -41 % · Pe an -41 % | 158,64 Randament total 5 % · Pe an 5 % | 240,05 Randament total 59 % · Pe an 59 % |
| 3 ani | 70,89 Randament total -53 % · Pe an -22 % | 143,17 Randament total -5 % · Pe an -2 % | 240,05 Randament total 59 % · Pe an 17 % |
| 5 ani | 56,29 Randament total -63 % · Pe an -18 % | 129,21 Randament total -14 % · Pe an -3 % | 240,05 Randament total 59 % · Pe an 10 % |
- P/E la ieșire± 35,79
- Marja netă± 25,06
- Creșterea anuală a veniturilor± 22,63
- Diluare anuală± 2,11
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
DuPont de Nemours (DD) este un furnizor de soluții avansate pentru sănătate, apă, construcții și industrie, care s-a concentrat după desprinderile din 2025-2026 pe două segmente: Healthcare & Water Technologies și Diversified Industrials. În trimestrul al doilea din 2026 vânzările nete au fost de 1,8 miliarde USD 3, cu o creștere organică de 4% 3, iar compania a ridicat ghidajul pentru anul 2026. Pentru cititorul care urmărește compania, întrebarea de bază este cât de durabilă va fi creșterea organică dacă ritmul din segmentul de sănătate și din cel industrial se menține.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu concentrat pe sănătate, apă și construcții, cu creștere organică constantă în ultimele trimestre și marje în expansiune 3.
- Lichiditate solidă, cu capital de lucru și numerar disponibil după divestituri și desprinderea Qnity 2.
- Portofoliu larg de brevete și mărci cunoscute, inclusiv pentru ambalaje medicale și materiale pentru construcții 1.
Puncte slabe
- Compania a trecut printr-o transformare complexă, cu multe divestituri, ceea ce face comparațiile istorice dificile 1.
- Vânzările pe segmentul de apă au fost slabe în anumite regiuni, cum ar fi Orientul Mijlociu 3.
- Dependența de costuri ale materiilor prime și energiei poate afecta marjele când prețurile cresc 1.
Oportunități
- Cererea din sănătate și din aerospace ar putea susține creșterea pe termen lung dacă tendința continuă 3.
- Achizițiile recente din segmentul de apă și sănătate ar putea aduce noi venituri dacă integrarea reușește 1.
- Rambursările tarifare ar putea aduce resurse suplimentare, dacă procesul continuă fără contestații majore 2.
Amenințări
- Conflictul din Orientul Mijlociu ar putea perturba logistica și lanțurile de aprovizionare, dacă se prelungește 2.
- Rezultatul apelurilor privind tarifele ar putea modifica rambursările așteptate 2.
- Răspunderile fiscale și de mediu moștenite din desprinderi ar putea afecta fluxurile de numerar dacă partenerii nu le pot acoperi 1.
Riscuri
- Răspunderi fiscale din desprinderiridicat
Dacă desprinderea Qnity nu se califică pentru tratament fiscal neutru, compania ar putea suporta obligații fiscale semnificative 1.
- Răspunderi din Dow și Cortevaridicat
Compania poate fi ținută responsabilă pentru răspunderi alocate altor entități dacă acestea nu își pot onora obligațiile de despăgubire 1.
- Răspunderi PFAS și de mediuridicat
Costurile de remediere a PFAS sunt greu de estimat, iar ipotezele actuale ar putea fi depășite dacă circumstanțele se schimbă 1.
- Incertitudine geopoliticămediu
Conflictul din Orientul Mijlociu ar putea afecta vânzările și logistica, în funcție de durată și de măsurile guvernamentale 2.
- Costuri de materii prime și energiemediu
Prețurile materiilor prime și ale energiei depind de cererea globală și de perturbările lanțurilor de aprovizionare 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea organică a rămas pozitivă în trimestrul al doilea din 2026, iar marjele au crescut, ceea ce susține ideea unei execuții constante 3.
- Ghidajul pentru 2026 a fost ridicat, iar dacă creșterea din sănătate și aerospace se menține, rezultatele ar putea depăși așteptările 3.
- Compania dispune de lichiditate solidă și generează numerar liber, ceea ce îi oferă flexibilitate pentru dividende și răscumpărări 23.
Ce ar strica teza
- Compania are încă răspunderi fiscale și de mediu din desprinderi, iar sumele ar putea fi semnificative dacă partenerii nu le pot plăti 1.
- Segmentul de apă a avut vânzări slabe în Orientul Mijlociu, iar conflictul din regiune ar putea continua să afecteze rezultatele 23.
- Creșterea organică de 4% este moderată, iar dacă cererea din construcții slăbește, Diversified Industrials ar putea încetini 3.
De urmărit
- Finalizarea și efectele Aramids Divestiture asupra rezultatelor continueQ3 2026
- Ritmul creșterii organice în segmentul Healthcare & Water TechnologiesQ3 2026
- Realizarea ghidajului revizuit pentru 2026, cu EBITDA operațional de aproximativ 1,76 miliarde USD2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
Structura de raportare s-a schimbat în trimestrul al patrulea din 2025, când DuPont a trecut la două segmente noi, iar situațiile financiare au fost reformulate pentru toate perioadele prezentate 1. Segmentul Healthcare & Water Technologies include ambalaje medicale, componente pentru dispozitive medicale și tehnologii de filtrare și purificare a apei. Segmentul Diversified Industrials include tehnologii pentru construcții și soluții industriale (adezivi, aplicații pentru aerospace și auto).
Piața în context
Compania activează pe piețe fragmentate, unde concurența vine atât de la grupuri multinaționale cu capacități mari de cercetare și vânzări, cât și de la companii regionale bine stabilite 1. Presiunile de cost ale materiilor prime și energiei sunt determinate de cererea și oferta globală, iar lanțurile de aprovizionare au fost afectate în ultimii ani 1.
Tendințe
- Creșterea organică în sănătate și industria aerospacevânt din spate
Creșterea organică la nivel de companie de 4% în trimestrul al doilea din 2026 a fost susținută de sănătate și de aerospace 3. Dacă această dinamică se menține, ar putea sprijini ghidajul revizuit în sus.
- Slăbiciunea din Orientul Mijlociuvânt din față
Conflictul militar din februarie 2026 a creat incertitudine geopolitică, iar vânzările în Orientul Mijlociu au fost slabe în segmentul de apă 23. Impactul depinde de durata conflictului și de perturbările logisticii globale 2.
- Tarifele IEEPA și rambursărilemixt
Curtea Supremă a SUA a invalidat anumite tarife IEEPA în februarie 2026, iar compania a început să primească rambursări, fără impact material asupra rezultatelor până la 30 iunie 2026 2. Hotărârea poate fi încă atacată, iar rezultatul final ar putea afecta rezultatele viitoare 2.
- Politica de dividende și răscumpărărimixt
Consiliul a declarat un dividend de 0,60 USD pe acțiune pentru trimestrul al treilea din 2026 și compania intenționează să răscumpere acțiuni de 250 de milioane USD în același trimestru 23. Continuitatea acestor decizii depinde de aprobările consiliului.
Poziția concurențială
Compania menționează că își susține poziția prin tehnologie proprietară, portofoliu de produse, mărci recunoscute, apropierea de clienți și capacitate globală de producție 1. Concurența se bazează pe inovare, tehnologie, practici sustenabile, prețuri și servicii pentru clienți 1.
Concurenții sunt grupuri multinaționale și companii regionale, fără ca sursele să enumere nume specifice 1. Ce poate determina evoluția cotei de piață este capacitatea de a inova în sănătate și apă, unde compania a investit prin achiziții 1.
- Multinaționale din chimie și materiale
Sursele descriu concurenți multinaționali cu capacități mari de vânzări, marketing și cercetare, fără să îi numească 1.
- Companii regionale bine stabilite
Concurența vine și din companii regionale cu prezență locală puternică, potrivit descrierii companiei 1.
- Furnizori de filtrare și purificare a apei
Segmentul de apă concurează pe soluții industriale, municipale și de desalinizare, iar sursele nu numesc concurenți 1.
- Producători de ambalaje și componente medicale
Segmentul de sănătate concurează pe calitate, reglementare și cerințe de performanță, fără nume în sursă 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial03 nov. 2026
- Raport curent03 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 sept. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 aug. 2026
- Raport curent04 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 iun. 2026Item 3.03 · Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 mai 2026Vot al acționarilor · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 mai 2026
- Raport curent05 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 apr. 2026Schimbări în conducere
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / DuPont de Nemours, Inc. · 17 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / DuPont de Nemours, Inc. · 04 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / DuPont de Nemours, Inc. · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.