olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Bank Of Nova Scotia BNS
State Commercial Banks · SIC 6022 · Verticală: State Commercial Banks (SIC 6022)
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Bank Of Nova Scotia (BNS) costa 91,77 USD (−4,83 % într-o zi), cu beta 0,53, interval pe 52 de săptămâni 65,86–96,43 USD.
Date la · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 46,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 88,40 – 96,68
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,41 · lățimea benzii 8,9 %
- SMA 50 / 200
- 92,41 / 82,78
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,76 / 0,68
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +1,7 % | −5,9 % | +7,7 pp | — |
| 3 luni | +3,9 % | −4,6 % | +8,5 pp | — |
| 6 luni | +17,5 % | +0,2 % | +17,3 pp | — |
| De la început de an | +24,5 % | +7,4 % | +17,1 pp | — |
| 1 an | +40,1 % | +8,2 % | +31,9 pp | +23,0 % |
| 3 ani | +112,1 % | +68,4 % | +43,7 pp | +116,3 % |
| 5 ani | +37,8 % | +56,5 % | −18,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 28,8 mld | 31,0 mld | 31,3 mld | 31,3 mld | 31,4 mld | 32,2 mld | 33,7 mld | 37,7 mld |
| Venituri an/an | +6,0 % | +7,9 % | +1,0 % | −0,3 % | +0,5 % | +2,5 % | +4,5 % | +12,1 % |
| Profit net | 8,5 mld | 8,4 mld | 6,8 mld | 9,6 mld | 9,9 mld | 7,3 mld | 7,8 mld | 7,8 mld |
| Profit net an/an | +6,8 % | −1,8 % | −19,2 % | +42,0 % | +3,0 % | −26,0 % | +5,7 % | +0,4 % |
| EPS diluat | 6,82 | 6,68 | 5,30 | 7,70 | 8,02 | 5,72 | 5,87 | 5,67 |
| EPS diluat an/an | +5,1 % | −2,1 % | −20,7 % | +45,3 % | +4,2 % | −28,7 % | +2,6 % | −3,4 % |
| netă % | 29,7 % | 27,0 % | 21,6 % | 30,8 % | 31,6 % | 22,8 % | 23,0 % | 20,6 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 oct. 2025
- Numerar
- 10,3 mld CAD
- Datorie financiară
- indisponibil CAD
- Datorie netă
- indisponibil CAD
- Capitaluri proprii
- 88,6 mld CAD
- Active totale
- 1.460,0 mld CAD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 9,0 %
- ROA
- 0,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (CAD)
Cont de profit și pierdere · CAD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Profit înainte de impozit | 8,4 mld | 12,8 mld | 12,9 mld | 9,7 mld | 9,9 mld | 10,5 mld | SEC (XBRL)· 02 dec. 2025verificat |
| Profit net | 6,8 mld | 9,6 mld | 9,9 mld | 7,3 mld | 7,8 mld | 7,8 mld | SEC (XBRL)· 02 dec. 2025verificat |
| EPS diluat | 5,30 | 7,70 | 8,02 | 5,72 | 5,87 | 5,67 | SEC (XBRL)· 02 dec. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 3,76 | 3,79 | 4,30 | 4,47 | 4,56 | 4,75 | SEC (XBRL)· 02 dec. 2025derivat |
Bilanț · CAD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 11,1 mld | 9,7 mld | 11,1 mld | 10,2 mld | 9,4 mld | 10,3 mld | SEC (XBRL)· 02 dec. 2025verificat |
| Active totale | 1.136,5 mld | 1.184,8 mld | 1.349,4 mld | 1.411,0 mld | 1.412,0 mld | 1.460,0 mld | SEC (XBRL)· 02 dec. 2025verificat |
| Datorii totale | 1.066,0 mld | 1.112,0 mld | 1.274,7 mld | 1.332,5 mld | 1.328,0 mld | 1.371,5 mld | SEC (XBRL)· 02 dec. 2025verificat |
| Capital propriu | 70,5 mld | 72,9 mld | 74,7 mld | 78,6 mld | 84,1 mld | 88,6 mld | SEC (XBRL)· 02 dec. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 02 dec. 2025verificat |
- 2023
- 1,2 mld
- 2024
- 1,2 mld
- 2025
- 1,2 mld
SEC (XBRL)· 02 dec. 2025verificat
Fluxuri de numerar · CAD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 4,6 mld | 4,6 mld | 5,1 mld | 5,4 mld | 5,7 mld | 5,9 mld | SEC (XBRL)· 02 dec. 2025verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 36,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
36 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 36,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 9,2 % | 14 (față de colegi) | 44 % |
| ROA · Calitate | 0,5 % | 10 (pe interval fix) | 17 % |
| Cost / venit · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -10,9 % | 0 (pe interval fix) | 22 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 6,3 % | 63 (pe interval fix) | 17 % |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/B · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul dividendului · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere27/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate13/100 · 2/4 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
BANK OF NOVA SCOTIA (BNS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-10-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an 12,1 %; marjă netă 20,6 %; ROE 9,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 64,28–66,96 CAD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 36,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- ROE: 9,2 %
- ROA: 0,5 %
- CAGR EPS 3 ani: -10,9 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Cost / venit, Marja netă a dobânzii (NIM), Rata creditelor neperformante, Costul riscului, Credite / depozite, P/B, P/E (TTM), Randamentul dividendului.
Față de mediana verticalei
State Commercial Banks (SIC 6022) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 7 firme
Doar firmele cu capitalizarea între 14,4 mld și 923,9 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 75 din verticală au rămas în afară.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BNYThe Bank Of New York Mellon Corporation | 99,2 mld | 16,2 | 15,0 % | 32,6 % | +7,8 % | +32 % / +205 % |
| FITBFifth Third Bancorp | 48,3 mld | 18,0 | 9,4 % | — | −2,0 % | +23 % / +85 % |
| STTState Street Corporation | 45,0 mld | 13,3 | 13,1 % | 23,8 % | +7,3 % | +39 % / +127 % |
| MTBM&T Bank Corporation | 31,5 mld | 11,3 | 10,6 % | 175,6 % | +7,5 % | +16 % / +71 % |
| NTRSNorthern Trust Corporation | 31,0 mld | 13,2 | 18,4 % | 28,8 % | −2,5 % | +30 % / +116 % |
| CFGCitizens Financial Group Inc | 26,8 mld | 12,6 | 8,9 % | 25,4 % | +5,6 % | +18 % / +134 % |
| EWBCEast West Bancorp, Inc. | 17,7 mld | 12,4 | 16,6 % | — | +4,4 % | +21 % / +105 % |
| BNSBank Of Nova Scotia | — | — | 9,2 % | 20,6 % | +12,1 % | +40 % / +112 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BNS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Bank of Nova Scotia Sees Commercial Growth as Digital, Fee Strategy Gains TractionYahoo Finance — News · 19 sept. 2026 · EN
- Bank of Nova Scotia (BNS) Reached 14% Adjusted ROE. Is the Improvement Durable?Yahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
- Bank of Nova Scotia Q3 Earnings Call HighlightsYahoo Finance — News · 25 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 19 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 21 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)21 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)16 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)02 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)01 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)01 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)25 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)25 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)25 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)25 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)25 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.