olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
East West Bancorp, Inc. EWBC
State Commercial Banks · SIC 6022 · Verticală: State Commercial Banks (SIC 6022)
East West Bancorp (EWBC) este holding-ul bancar al East West Bank, cu active totale de 86,0 miliarde USD la 30 septembrie 2026. Banca își concentrează activitatea pe persoane și firme care operează atât în SUA, cât și în Asia. În al treilea trimestru din 2026 compania a raportat un profit net record de 382 milioane USD.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea East West Bancorp, Inc. (EWBC) costa 134,06 USD (+1,25 % într-o zi), cu capitalizare 18,4 mld USD, P/E 12,9 pe un EPS diluat de 10,41 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,09 %, beta 1,13, interval pe 52 de săptămâni 99,52–136,60 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de 363,7 mil USD (+17,2 % an/an), EPS diluat 2,63 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 63,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 122,95 – 135,75
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,87 · lățimea benzii 9,9 %
- SMA 50 / 200
- 128,22 / 123,33
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 1,59 / 1,12
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,7 % | −1,1 % | +6,8 pp | — |
| 3 luni | +0,6 % | −0,5 % | +1,1 pp | — |
| 6 luni | +7,1 % | +4,4 % | +2,7 pp | — |
| De la început de an | +19,3 % | +12,3 % | +7,0 pp | — |
| 1 an | +34,1 % | +13,5 % | +20,6 pp | +35,5 % |
| 3 ani | +126,8 % | +76,4 % | +50,4 pp | +124,6 % |
| 5 ani | +61,0 % | +63,7 % | −2,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Amortizare și depreciere | 44,0 mil ≈ | 61,9 mil | 49,4 mil | 81,3 mil ≈ | 28,2 mil ≈ | 54,2 mil | 62,4 mil | 64,5 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | 389,3 mil | 355,8 mil | 391,2 mil | 402,2 mil | 465,1 mil | 466,9 mil | 457,4 mil | 467,5 mil |
| Impozit pe profit | 90,2 mil | 62,7 mil | 100,9 mil | 92,0 mil | 96,7 mil | 110,7 mil | 99,6 mil | 103,8 mil |
| Profit net | 299,2 mil | 293,1 mil | 290,3 mil | 310,3 mil | 368,4 mil | 356,3 mil | 357,8 mil | 363,7 mil |
| EPS diluat | 2,14 | 2,09 ≈ | 2,08 | 2,24 | 2,65 | 2,56 ≈ | 2,57 | 2,63 |
| Flux de numerar operațional | 386,1 mil ≈ | 500,1 mil | 277,9 mil | 278,7 mil ≈ | 231,7 mil ≈ | 713,4 mil | 428,6 mil | 601,4 mil ≈ |
| Investiții (capex) | — | — | 2,5 mil | 2,1 mil ≈ | — | — | 99,0 mil | 13,5 mil ≈ |
| Dividende plătite | 76,3 mil ≈ | 76,3 mil | 85,9 mil | 82,8 mil ≈ | 82,8 mil ≈ | 82,6 mil | 114,0 mil | 109,7 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 ≈ | 19,9 mil | 85,4 mil | 3,7 mil ≈ | 25,4 mil ≈ | 1,0 mil | 97,8 mil | -1,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 43 trimestre (min 5,7, mediană 11,7, max 17,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 53,0 mil | 55,3 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | −2,4 % | +4,4 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 703,7 mil | 674,0 mil | 567,8 mil | 873,0 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,3 mld |
| Profit net an/an | +39,2 % | −4,2 % | −15,8 % | +53,7 % | +29,2 % | +2,9 % | +0,4 % | +13,7 % |
| EPS diluat | 4,81 | 4,61 | 3,97 | 6,10 | 7,92 | 8,18 | 8,33 | 9,52 |
| EPS diluat an/an | +38,6 % | −4,2 % | −13,9 % | +53,7 % | +29,8 % | +3,3 % | +1,8 % | +14,3 % |
| netă % | 1.328,7 % | 1.218,5 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | 869,4 mil | 723,3 mil | 690,0 mil | 1,2 mld | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 4,2 mld USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 8,9 mld USD
- Active totale
- 80,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 15,9 %
- ROA
- 1,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venit net din dobânzi | 1,4 mld | 1,5 mld | 2,0 mld | 2,3 mld | 2,3 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Venit net din comisioane | 235,5 mil | 285,9 mil | 298,7 mil | 293,1 mil | 335,2 mil | 379,2 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli fără dobânzi | 716,3 mil | 796,1 mil | 859,4 mil | 1,0 mld | 958,1 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 685,8 mil | 1,1 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit net | 567,8 mil | 873,0 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 3,97 | 6,10 | 7,92 | 8,18 | 8,33 | 9,52 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,10 | 1,32 | 1,60 | 1,92 | 2,20 | 2,40 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 4,0 mld | 3,9 mld | 3,5 mld | 4,6 mld | 5,3 mld | 4,2 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Credite | 37,8 mld | 41,2 mld | 47,6 mld | 51,5 mld | 53,0 mld | 56,1 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active totale | 52,2 mld | 60,9 mld | 64,1 mld | 69,6 mld | 76,0 mld | 80,4 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Depozite | 44,9 mld | 53,4 mld | 56,0 mld | 56,1 mld | 63,2 mld | 67,1 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 46,9 mld | 55,0 mld | 58,1 mld | 62,7 mld | 68,3 mld | 71,5 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 5,3 mld † | 5,8 mld † | 6,0 mld † | 7,0 mld † | 7,7 mld † | 8,9 mld † | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 158,2 mil | 188,8 mil | 228,4 mil | 274,6 mil | 308,5 mil | 334,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 146,0 mil | 0 | 100,0 mil | 82,2 mil | 143,1 mil | 115,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 72 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 18,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare58
- Randamente50
- Calitate89
- Bilanț și datorie43
- Creștere65
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 31,54 – 167,25 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual77,19 – 80,74 (Mijloc 78,94)
- P/B justificat121,79 – 163,79 (Mijloc 139,70)
- Dividende actualizate (DDM)31,54 – 42,41 (Mijloc 36,18)
- Colegi: P/E137,43 – 167,25 (Mijloc 143,87)6 firme folosite · multiplul median 13,8x · quartile 13,2x – 16,1xBNY, CFG, FITB, MTB, NTRS, STT
- Colegi: P/B83,81 – 147,09 (Mijloc 105,56)6 firme folosite · multiplul median 1,6x · quartile 1,2x – 2,2xBNY, CFG, FITB, MTB, NTRS, STT
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 72/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 16,6 % | 86 (față de colegi) | 19 % |
| ROA · Calitate | 1,8 % | 98 (pe interval fix) | 7 % |
| Cost / venit · Calitate | 35,8 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | 3,3 % | 72 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 15,8 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 1,9 % | 19 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | 82,9 % | 43 (pe interval fix) | 5 % |
| P/B · Evaluare | 2,0x | 33 (față de colegi) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 12,9x | 83 (față de colegi) | 12 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 2,1 % | 50 (față de colegi) | 10 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial43/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere65/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate89/100 · 4/4 factori cu valoare
- Randamente50/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare58/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
EAST WEST BANCORP, INC. (EWBC). Ultimul exercițiu complet: 2019; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 2,6 mld USD în 2025; creștere an/an 4,4 %; ROE 16,6 %.
Intervalul de valoare estimat este 83,81–147,09 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 105,56 USD, prețul de 134,06 USD lasă un potențial de -21,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -27,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 72/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROE: 16,6 %
- ROA: 1,8 %
- Cost / venit: 35,8 %
- Marja netă a dobânzii (NIM): 3,3 %
- CAGR EPS 3 ani: 15,8 %
- P/E (TTM): 12,9x
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: 1,9 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata creditelor neperformante, Costul riscului.
Față de mediana verticalei
State Commercial Banks (SIC 6022) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 7 firme
Doar firmele cu capitalizarea între 2,3 mld și 145,4 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 75 din verticală au rămas în afară.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BNYThe Bank Of New York Mellon Corporation | 102,8 mld | 16,8 | 15,0 % | 32,6 % | +7,8 % | +36 % / +216 % |
| FITBFifth Third Bancorp | 49,4 mld | 18,4 | 9,4 % | — | −2,0 % | +26 % / +89 % |
| STTState Street Corporation | 47,2 mld | 13,9 | 13,1 % | 23,8 % | +7,3 % | +46 % / +138 % |
| MTBM&T Bank Corp | 32,4 mld | 11,7 | 10,7 % | 178,1 % | +7,5 % | +18 % / +75 % |
| NTRSNorthern Trust Corporation | 32,2 mld | 13,7 | 18,4 % | 28,8 % | −2,5 % | +36 % / +125 % |
| CFGCitizens Financial Group Inc | 27,6 mld | 13,0 | 8,9 % | 25,4 % | +5,6 % | +22 % / +142 % |
| EWBCEast West Bancorp, Inc. | 18,4 mld | 12,9 | 16,6 % | — | +4,4 % | +34 % / +127 % |
| BNSBank Of Nova Scotia | — | — | 9,2 % | 20,6 % | +12,1 % | +39 % / +115 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EWBC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
East West Bancorp (EWBC) este holding-ul bancar al East West Bank, cu active totale de 86,0 miliarde USD la 30 septembrie 2026 3. Banca își concentrează activitatea pe persoane și firme care operează atât în SUA, cât și în Asia 1. În al treilea trimestru din 2026 compania a raportat un profit net record de 382 milioane USD 3.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider în nișa bancară asiatico-americană și o rețea transfrontalieră greu de replicat.
- Rentabilitate ridicată și un raport cost-venit considerat eficient față de restul sectorului.
- Bilanț solid, cu indicatori de capital peste cerințele pentru băncile bine capitalizate.
Puncte slabe
- Concentrare geografică puternică în California, ceea ce expune compania la condițiile economice locale.
- Dependența veniturilor de dobânzile nete, care reacționează la schimbările ratelor de dobândă.
Oportunități
- Creșterea relațiilor cu firmele mici și mijlocii prin conturi de business și servicii de trezorerie.
- Extinderea activității transfrontaliere dacă schimburile comerciale dintre SUA și Asia revin la nivelurile anterioare.
- Dezvoltarea veniturilor din comisioane, precum administrarea averii și serviciile valutare.
Amenințări
- Tensiunile comerciale și tarifele ar putea reduce cererea de credite din partea clienților expuși Asiei.
- Un declin al prețurilor imobiliare din California ar putea crește pierderile din credite.
- Presiunile de reglementare și cerințele de capital ar putea crește costurile de conformitate.
Riscuri
- Expunere geograficăridicat
Activitatea și garanțiile sunt concentrate în California, unde seismele și incendiile pot afecta clienții și valoarea colateralului 1.
- Riscul ratei dobânziiridicat
Modificările ratelor de dobândă pot reduce marja netă dacă costurile depozitelor cresc mai repede decât randamentul creditelor 1.
- Riscul din Asiamediu
Operațiunile internaționale sunt expuse tarifelor, restricțiilor comerciale și riscurilor valutare, care pot afecta clienții și profitabilitatea 1.
- Credite imobiliare comercialemediu
Creditele comerciale imobiliare implică sume mari per debitor, iar rambursarea depinde de succesul proprietăților și de condițiile pieței 1.
- Modificări de reglementarescăzut
Noile reguli privind capitalul, rezoluția și raportarea climatică ar putea crește costurile de conformitate 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă depozitele fără dobândă continuă să crească, costul fondurilor ar putea rămâne redus și ar putea susține marja netă a dobânzii 3.
- Poziția de lider în nișa asiatico-americană și rețeaua din Asia pot genera relații comerciale greu de replicat de concurenți 1.
- Dacă calitatea creditelor rămâne stabilă, provizioanele mai mici ar putea continua să sprijine profitul net 3.
De urmărit
- Evoluția marjei nete a dobânzii și a costului depozitelorQ4 2026
- Calitatea portofoliului de credite și nivelul provizioanelorQ4 2026
- Rezultatul propunerilor de reglementare privind capitalul și asigurarea depozitelor2027
- Efectele schimbării conducerii Federal Reserve asupra ratelor de dobândă2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
East West Bancorp este o companie holding bancară înregistrată în Delaware, care controlează East West Bank, instituție de credit din California 1. La 31 decembrie 2025, compania avea 80,4 miliarde USD active totale, 56,1 miliarde USD credite nete și 67,1 miliarde USD depozite 1. Banca operează în peste 110 locații din SUA și Asia, inclusiv o licență bancară în China, ceea ce o diferențiază de alte bănci regionale americane 1.
Serviciile includ depozite personale și de business, operațiuni valutare, managementul trezoreriei, administrarea averii, precum și credite comerciale, imobiliare, de finanțare a comerțului și de proiect 1. Compania se prezintă ca cea mai mare bancă independentă cu sediul în sudul Californiei după active și pune accent pe clienții de origine asiatică și pe tranzacțiile transfrontaliere 1. Strategia digitală, prin platforme mobile și online, completează rețeaua fizică de sucursale 1.
La 31 decembrie 2025 erau 3350 de angajați echivalent normă întreagă, iar la 30 iunie 2026 compania raporta aproximativ 3500 12. Conducerea are rolul de președinte și director executiv, director financiar, director de risc, director operațional și director pentru resurse umane, fără alte detalii despre persoane 1.
Segmente
Consumer și Business Banking
Acest segment oferă produse și servicii financiare clienților persoane fizice și firmelor prin rețeaua de sucursale din SUA și platformele digitale 1. Este principalul canal de atragere a depozitelor pentru firme mici și mijlocii, unde în trimestrul trei din 2026 depozitele fără dobândă au crescut cu aproape 15% pe an 3.
Commercial Banking
Segmentul generează în principal credite comerciale și depozite pentru companii, inclusiv finanțare de proiect, sindicalizare și finanțarea comerțului dintre SUA și Asia 1. Creșterea creditelor totale la un nivel record la 30 septembrie 2026 provine în mare parte din acest segment 3.
Piața în context
Compania activează pe piața bancară americană, unde este lider în cota de piață printre băncile asiatico-americane și oferă expertiză transfrontalieră pentru clienții din SUA și Asia 1. Veniturile sunt legate de dobânzile nete, ale căror niveluri și cerere de credite depind de politica Federal Reserve și de condițiile economice 2.
În 2026 cererea de credite comerciale și de consum a rămas solidă, iar creșterea economică americană a fost moderată, cu proiecții ale Federal Reserve de creștere a PIB de 2% 2. Presiunile inflaționiste și incertitudinile comerciale ar putea însă influența ritmul creditării și calitatea activelor 2.
Tendințe
- Politica monetară a Federal Reservemixt
Reducerea ratelor de dobândă de la sfârșitul lui 2025 a diminuat dobânzile pe credite, însă a ajutat la scăderea costului depozitelor. Rămâne incertă direcția ratelor în 2026, odată cu schimbarea conducerii Federal Reserve 12.
- Creșterea depozitelor fără dobândăvânt din spate
Depozitele fără dobândă au crescut în ritm accelerat, ceea ce reduce costul fondurilor și sprijină marja netă a dobânzii 13.
- Tensiuni comerciale și tarifevânt din față
Tarifele și restricțiile comerciale dintre SUA și alte țări pot afecta clienții cu legături în Asia și pot reduce cererea de credite în sectoarele sensibile 12.
- Reglementare bancară în schimbaremixt
Propunerile privind capitalul și rezoluția băncilor ar putea reduce cerințele de capital sau costurile de asigurare a depozitelor, dar impactul final este încă evaluat 2.
Poziția concurențială
Compania declară că activează într-un mediu foarte competitiv, cu instituții de credit interne și străine, furnizori nebancari de servicii financiare și produse tehnologice noi 1. Concurența se bazează pe serviciu, gama de produse, reputație, comisioane și dobânzi 1.
Diferențierea companiei vine din prezența directă în Asia și din expertiza transfrontalieră, ceea ce o plasează într-o nișă față de băncile care nu au rețea în regiune 1. Consolidarea sectorului ar putea intensifica însă concurența în viitor 1.
- Cathay General Bancorp
Bancă regională cu focus pe comunitatea asiatico-americană, citată ca reper în piață.
- Băncile regionale americane
Instituții care concurează pe credite comerciale și depozite în California, Texas și New York.
- Băncile străine cu filiale în Asia
Instituții internaționale care oferă finanțare transfrontalieră între SUA și Asia.
- Furnizorii nebancari de servicii financiare
Platforme digitale și firme tehnologice care concurează pe plăți și produse de depozit.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- East West Bancorp ( EWBC ) Q3 2026 Earnings Call TranscriptSurge — GDELT DOC · 21 oct. 2026 · RO
Depuneri SEC
- Raport curent20 oct. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 aug. 2026
- Raport curent21 iul. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent19 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial08 mai 2026
- Raport curent21 apr. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)08 apr. 2026
- Raport anual27 feb. 2026
- Raport curent22 ian. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 dec. 2025Schimbări în conducere
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / East West Bancorp, Inc. · 27 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / East West Bancorp, Inc. · 07 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / East West Bancorp, Inc. · 20 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.