olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
The Bank of New York Mellon Corporation BNY
State Commercial Banks · SIC 6022 · Verticală: State Commercial Banks (SIC 6022)
BNY este o companie globală de servicii financiare cu active în custodie și administrare de 59,3 trilioane USD la 31 decembrie 2025. În al treilea trimestru din 2026, veniturile totale au fost de 5,7 miliarde USD, în creștere cu 12% an la an, iar câștigul diluat pe acțiune a fost de 2,34 USD, în creștere cu 24%. Marja operațională înainte de impozitare a fost de 38,5%, iar ROTCE de 29,0%.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea The Bank of New York Mellon Corporation (BNY) costa 147,49 USD (−3,42 % într-o zi), cu capitalizare 99,2 mld USD, P/E 16,2 pe un EPS diluat de 9,10 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,51 %, beta 0,87, interval pe 52 de săptămâni 106,43–164,84 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): profit net de 1,7 mld USD (+17,0 % an/an), EPS diluat 2,34 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 49,7
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 138,65 – 152,34
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,65 · lățimea benzii 9,4 %
- SMA 50 / 200
- 150,56 / 139,93
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,27 / -0,63
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,6 % | −5,9 % | +8,6 pp | — |
| 3 luni | −7,1 % | −4,6 % | −2,5 pp | — |
| 6 luni | +12,9 % | +0,2 % | +12,6 pp | — |
| De la început de an | +27,0 % | +7,4 % | +19,6 pp | — |
| 1 an | +35,7 % | +8,2 % | +27,5 pp | +23,0 % |
| 3 ani | +227,8 % | +68,4 % | +159,4 pp | +105,1 % |
| 5 ani | +150,7 % | +56,5 % | +94,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Amortizare și depreciere | 428,0 mil | 446,0 mil | 426,0 mil ≈ | 428,0 mil ≈ | 552,0 mil | 415,0 mil | 398,0 mil ≈ | 387,0 mil ≈ |
| Impozit pe profit | 315,0 mil | 300,0 mil | 404,0 mil | 395,0 mil | 376,0 mil | 386,0 mil | 475,0 mil | 499,0 mil |
| Profit net | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,8 mld | 1,7 mld |
| EPS diluat | 1,54 | 1,58 | 1,93 | 1,88 | 2,07 ≈ | 2,24 | 2,45 | 2,34 |
| Flux de numerar operațional | 1,6 mld | 412,0 mil | 2,2 mld ≈ | -1,1 mld ≈ | 5,2 mld | -3,0 mld | 2,5 mld ≈ | 4,7 mld ≈ |
| Investiții (capex) | 413,0 mil | 320,0 mil | 359,0 mil ≈ | 438,0 mil ≈ | 436,0 mil | 617,0 mil | 487,0 mil ≈ | 683,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 349,0 mil | 414,0 mil | 378,0 mil ≈ | 477,0 mil ≈ | 178,0 mil | 434,0 mil | 453,0 mil ≈ | 499,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 750,0 mil | 746,0 mil | 895,0 mil ≈ | 849,0 mil ≈ | 1,0 mld | 983,0 mil | 1,1 mld ≈ | 937,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 98 din propriul istoric de 44 trimestre (min 7,2, mediană 13,4, max 16,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 16,4 mld | 16,5 mld | 15,8 mld | 15,9 mld | 16,5 mld | 17,7 mld | 18,6 mld | 20,1 mld |
| Venituri an/an | +5,5 % | +0,4 % | −4,0 % | +0,8 % | +3,8 % | +7,1 % | +5,2 % | +7,8 % |
| Profit net | 4,3 mld | 4,4 mld | 3,6 mld | 3,8 mld | 2,6 mld | 3,3 mld | 4,5 mld | 5,5 mld |
| Profit net an/an | +4,3 % | +4,1 % | −18,6 % | +3,9 % | −32,0 % | +29,2 % | +37,2 % | +22,5 % |
| EPS diluat | 4,04 | 4,51 | 3,83 | 4,14 | 2,88 | 3,89 | 5,80 | 7,40 |
| EPS diluat an/an | +8,6 % | +11,6 % | −15,1 % | +8,1 % | −30,4 % | +35,1 % | +49,1 % | +27,6 % |
| netă % | 26,0 % | 27,0 % | 22,9 % | 23,6 % | 15,5 % | 18,7 % | 24,3 % | 27,6 % |
| Flux de numerar liber | 4,9 mld | -1,1 mld | 3,8 mld | 1,6 mld | 13,7 mld | 4,7 mld | -782,0 mil | 5,2 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 5,1 mld USD
- Datorie financiară
- 31,9 mld USD
- Datorie netă
- 26,8 mld USD
- Capitaluri proprii
- 44,7 mld USD
- Active totale
- 472,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,71x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 12,8 %
- ROA
- 1,2 %
- Marja FCF
- 25,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venit net din dobânzi | 3,0 mld | 2,6 mld | 3,5 mld | 4,3 mld | 4,3 mld | 4,9 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Venit net din comisioane | 12,8 mld | 13,3 mld | 13,0 mld | 13,4 mld | 14,3 mld | 15,1 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli fără dobânzi | 11,0 mld | 11,5 mld | 13,0 mld | 13,3 mld | 12,7 mld | 13,1 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit net | 3,6 mld | 3,8 mld | 2,6 mld | 3,3 mld | 4,5 mld | 5,5 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 3,83 | 4,14 | 2,88 | 3,89 | 5,80 | 7,40 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,24 | 1,30 | 1,42 | 1,58 | 1,78 | 2,00 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 6,3 mld | 6,1 mld | 5,0 mld | 4,9 mld | 4,2 mld | 5,1 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Credite | 56,1 mld | 67,6 mld | 65,9 mld | 66,6 mld | 71,3 mld | 80,4 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active totale | 469,6 mld | 444,4 mld | 405,6 mld | 409,9 mld | 416,1 mld | 472,3 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Depozite | 341,5 mld | 319,7 mld | 279,0 mld | 283,7 mld | 289,5 mld | 331,9 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 26,0 mld | 25,9 mld | 30,5 mld | 31,3 mld | 30,9 mld | 31,9 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 423,5 mld | 401,0 mld | 364,9 mld | 369,0 mld | 374,3 mld | 427,5 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 45,9 mld | 43,1 mld | 40,6 mld | 40,8 mld | 41,7 mld | 44,7 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 989,0 mil | 4,6 mld | 124,0 mil | 2,6 mld | 3,1 mld | 3,5 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori bancari
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 43 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 99,2 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Randamente0
- Creștere86
- Bilanț și datorie100
- Evaluare17
- Calitate44
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 71,64 – 139,18 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual71,64 – 74,94 (Mijloc 73,26)
- P/B justificat103,49 – 139,18 (Mijloc 118,71)
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului26,28 – 35,34 (Mijloc 30,15)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
- Colegi: P/E112,81 – 120,19 (Mijloc 114,85)5 firme folosite · multiplul median 12,6x · quartile 12,4x – 13,2xCFG, EWBC, MTB, NTRS, STT
- Colegi: P/B77,86 – 118,22 (Mijloc 97,67)6 firme folosite · multiplul median 1,5x · quartile 1,2x – 1,8xCFG, EWBC, FITB, MTB, NTRS, STT
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 43/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 15,0 % | 71 (față de colegi) | 19 % |
| ROA · Calitate | 1,4 % | 70 (pe interval fix) | 7 % |
| Cost / venit · Calitate | 62,3 % | 11 (pe interval fix) | 12 % |
| Marja netă a dobânzii (NIM) · Calitate | 1,2 % | 0 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 37,0 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 6,7 % | 67 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata creditelor neperformante · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Costul riscului · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Credite / depozite · Bilanț și datorie | 26,5 % | 100 (pe interval fix) | 5 % |
| P/B · Evaluare | 2,3x | 17 (față de colegi) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 16,2x | 17 (față de colegi) | 12 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 1,5 % | 0 (față de colegi) | 10 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere86/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate44/100 · 4/4 factori cu valoare
- Randamente0/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare17/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
THE BANK OF NEW YORK MELLON CORPORATION (BNY). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit net din dobânzi 4,9 mld USD în 2025; creștere an/an 7,8 %; marjă netă 32,6 %; ROE 15,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 90,67–119,21 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 106,26 USD, prețul de 147,49 USD lasă un potențial de -28,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -38,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 43/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROE: 15,0 %
- CAGR EPS 3 ani: 37,0 %
- Credite / depozite: 26,5 %
Ce o infirmă
- Cost / venit: 62,3 %
- Marja netă a dobânzii (NIM): 1,2 %
- P/B: 2,3x
- P/E (TTM): 16,2x
- Randamentul dividendului: 1,5 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata creditelor neperformante, Costul riscului.
Față de mediana verticalei
State Commercial Banks (SIC 6022) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 7 firme
Doar firmele cu capitalizarea între 12,3 mld și 788,8 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 75 din verticală au rămas în afară.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BNYThe Bank Of New York Mellon Corporation | 99,2 mld | 16,2 | 15,0 % | 32,6 % | +7,8 % | +36 % / +228 % |
| FITBFifth Third Bancorp | 48,3 mld | 18,0 | 9,4 % | — | −2,0 % | +23 % / +85 % |
| STTState Street Corporation | 45,0 mld | 13,3 | 13,1 % | 23,8 % | +7,3 % | +39 % / +127 % |
| MTBM&T Bank Corporation | 31,5 mld | 11,3 | 10,6 % | 175,6 % | +7,5 % | +16 % / +71 % |
| NTRSNorthern Trust Corporation | 31,0 mld | 13,2 | 18,4 % | 28,8 % | −2,5 % | +30 % / +116 % |
| CFGCitizens Financial Group Inc | 26,8 mld | 12,6 | 8,9 % | 25,4 % | +5,6 % | +18 % / +134 % |
| EWBCEast West Bancorp, Inc. | 17,7 mld | 12,4 | 16,6 % | — | +4,4 % | +21 % / +105 % |
| BNSBank Of Nova Scotia | — | — | 9,2 % | 20,6 % | +12,1 % | +32 % / +105 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BNY din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 95,24 Randament total -34 % · Pe an -34 % | 168,19 Randament total 16 % · Pe an 16 % | 253,11 Randament total 74 % · Pe an 74 % |
| 3 ani | 96,56 Randament total -31 % · Pe an -11 % | 191,49 Randament total 35 % · Pe an 11 % | 315,81 Randament total 121 % · Pe an 30 % |
| 5 ani | 97,91 Randament total -27 % · Pe an -6 % | 218,02 Randament total 58 % · Pe an 10 % | 394,05 Randament total 180 % · Pe an 23 % |
- P/E la ieșire± 47,87
- Marja netă± 33,51
- Creșterea anuală a veniturilor± 26,94
- Diluare anuală± 2,82
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 15 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026).
Pe scurt
BNY este o companie globală de servicii financiare cu active în custodie și administrare de 59,3 trilioane USD la 31 decembrie 2025 1. În al treilea trimestru din 2026, veniturile totale au fost de 5,7 miliarde USD, în creștere cu 12% an la an, iar câștigul diluat pe acțiune a fost de 2,34 USD, în creștere cu 24% 2. Marja operațională înainte de impozitare a fost de 38,5%, iar ROTCE de 29,0% 2.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are o bază largă de active în custodie și administrare și o poziție de platformă globală, care susțin veniturile din comisioane 1.
- Rentabilitatea ridicată și marjele operaționale puternice din trimestrul al treilea din 2026 indică eficiență operațională solidă 2.
- Prezența internațională, cu o parte importantă a personalului în afara SUA, sprijină servicii multilingve pentru clienții globali 1.
Puncte slabe
- Dependența veniturilor de valorile de piață face ca rezultatele să fie sensibile la volatilitatea piețelor, așa cum reiese din dinamica activelor custodiate 2.
- Compresia marjelor de depozit în venitul net din dobânzi arată o expunere la schimbările de dobândă 2.
- Fluxurile nete negative în activele sub administrare din ultimele trimestre indică provocări în atragerea de capital în divizia de investiții 2.
Oportunități
- Cererea clienților pentru soluții noi, lansate recent, ar putea sprijini creșterea veniturilor din comisioane 2.
- Valorificarea combinației dintre afacerile grupului printr-un model comercial comun ar putea genera venituri suplimentare 2.
- Investițiile în inteligența artificială și în instruirea angajaților ar putea îmbunătăți eficiența și oferta de servicii 1.
Amenințări
- Concurența intensă din partea băncilor, a firmelor de tehnologie financiară și a furnizorilor de tehnologie ar putea exercita presiune asupra prețurilor 1.
- Schimbările de reglementare și cerințele de capital ar putea limita capacitatea de distribuire a capitalului 2.
- O monedă americană mai puternică ar putea reduce valoarea activelor exprimate în alte valute, așa cum s-a observat în trimestrul al treilea din 2026 2.
Riscuri
- Volatilitatea piețelorridicat
Veniturile din comisioane și valoarea activelor custodiate depind de nivelul piețelor, iar o corecție ar putea reduce aceste venituri.
- Riscul de dobândămediu
Modificări ale curbei randamentelor ar putea afecta venitul net din dobânzi și marjele depozitelor.
- Cerințe de capitalmediu
Un raport CET1 mai scăzut ar putea limita capacitatea de răscumpărare de acțiuni și distribuirea de dividende.
- Concurența din partea tehnologiei financiaremediu
Firmele care nu sunt supuse aceleiași reglementări ar putea câștiga cota de piață în servicii de plăți și custodie.
- Risc valutarscăzut
Modificările cursurilor de schimb ar putea reduce veniturile și valoarea activelor exprimate în alte monede.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea rapidă a veniturilor și a câștigului pe acțiune în trimestrul al treilea din 2026, împreună cu o rentabilitate ridicată, ar putea continua dacă mediul de piață rămâne favorabil 2.
- Scala mare a activelor custodiate și cererea solidă a clienților ar putea susține creșterea veniturilor din comisioane pe termen mediu 2.
- Disciplina în cheltuieli și economiile de eficiență ar putea menține levierul operațional pozitiv dacă veniturile continuă să crească 2.
Ce ar strica teza
- Dacă valorile de piață scad, veniturile din comisioane și activele custodiate ar putea scădea rapid, afectând rezultatele trimestriale 2.
- Compresia marjelor de depozit și scăderea raportului de levier ar putea limita creșterea venitului net din dobânzi 2.
- Concurența intensă și presiunea din partea firmelor de tehnologie financiară ar putea reduce prețurile și cota de piață 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor totale și a marjei operaționale față de trimestrul al treilea din 2026Q4 2026
- Fluxurile nete de clienți în activele sub administrare și valorile de piață ale activelor custodiateQ4 2026
- Evoluția raportului CET1 și a raportului de levier Tier 1 după distribuțiile de capital2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 15 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026).
Afacerea
Activitatea bancară se desfășoară prin două bănci americane principale: The Bank of New York Mellon, sub licență de stat din New York, care găzduiește majoritatea activităților Securities Services și Market and Wealth Services, și BNY Mellon, National Association, care include divizia de gestiune a averii și anumite activități Pershing 1. Filiala europeană principală, BNY SA/NV, are sediul la Bruxelles și este supravegheată de Banca Centrală Europeană și de Banca Națională a Belgiei 1.
Segmente
Market and Wealth Services
Segmentul cuprinde Wealth Solutions, Payments and Trade și Clearance and Collateral Management, cu venituri totale de 2,0 miliarde USD în trimestrul al treilea din 2026, în creștere cu 12% an la an, și cea mai ridicată marjă operațională dintre segmente, de 51,4% 2.
Investment and Wealth Management
Segmentul gestionează activele clienților prin divizia de gestiune a investițiilor și a averii, cu activele sub administrare de 2,2 trilioane USD la 31 decembrie 2025 1. Sursa trimestrială nu detaliază veniturile separat pentru acest segment, astfel că performanța sa nu poate fi evaluată exact pe baza documentelor disponibile.
Piața în context
Tendințe
- Creșterea activelor custodiatevânt din spate
Activele în custodie au crescut ca urmare a valorilor de piață mai mari și a fluxurilor nete de clienți, ceea ce susține veniturile din comisioane, deși o monedă americană mai puternică a redus valoarea lor 2.
- Presiunea asupra marjelor de depozitmixt
Venitul net din dobânzi a fost susținut de reinvestirea titlurilor la randamente mai mari, dar compresia marjelor de depozit ar putea limita această contribuție dacă mediul de dobânzi se schimbă 2.
- Eficiență operaționalăvânt din spate
Cheltuielile au crescut mai lent decât veniturile, iar economiile de eficiență au compensat parțial investițiile, ceea ce a generat levier operațional pozitiv 2.
- Reducerea rezervelor de capitalvânt din față
Raportul de levier Tier 1 a scăzut an la an, ceea ce ar putea limita capacitatea de a crește activitatea bilanțieră dacă tendința continuă 2.
Poziția concurențială
Securities Services și Market and Wealth Services concurează cu firme financiare naționale și internaționale care oferă servicii de custodie, clearing, gestiune a garanțiilor și credit, precum și cu furnizori de tehnologie pentru prelucrarea datelor financiare 1. Divizia de investiții concurează cu societăți de gestiune a investițiilor, fonduri speculative, bănci de investiții și companii de asigurări 1.
Concurența se bazează pe serviciul clienților, executarea tranzacțiilor, capacitatea de inovare tehnologică, calitatea produselor și prețul, iar presiunea poate crește din partea firmelor de tehnologie financiară care nu sunt supuse aceleiași reglementări extinse 1.
- State Street CorporationSTT
Concurent direct în servicii de custodie și administrare a activelor, menționat în categoria firmelor care oferă servicii de custodie și administrare investiții 1.
- Northern Trust CorporationNTRS
Bancă de tip trust care concurează în servicii de custodie, administrare și gestiune a averii, incluse în categoria băncilor de tip trust menționate în sursă 1.
- Firme de tehnologie financiară
Companii nelistate sau cu acțiuni diverse care furnizează servicii de plăți și tehnologie, considerate de sursă o sursă de concurență tot mai importantă 1.
- Furnizori de tehnologie pentru servicii financiare
Companii de prelucrare a datelor financiare care oferă soluții concurente pentru servicii de custodie și administrare 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- BNY Mellon Oversees $62 Trillion in Client Assets. Custody Is the Quietest Fee Machine in Finance.Yahoo Finance — News · 06 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 06 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial30 oct. 2026
- Raport curent28 oct. 2026Item 3.03 · Modificarea statutului · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent (amendament)16 oct. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent15 oct. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 sept. 2026Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent20 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 aug. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial31 iul. 2026
- Raport curent23 iul. 2026Item 3.03 · Modificarea statutului · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / The Bank of New York Mellon Corporation · 25 feb. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / The Bank of New York Mellon Corporation · 15 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.