olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Creative Global Technology Holdings Limited CGTL

Wholesale-Computers & Peripheral Equipment & Software · SIC 5045 · Verticală: Wholesale-Computers & Peripheral Equipment & Software (SIC 5045)

2,70USD+7,14 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

Creative Global Technology Holdings (CGTL) este un distribuitor cu sediul în Hong Kong care achiziționează telefoane, tablete și laptopuri recondiționate din SUA și Japonia și le revinde cu ridicata în Asia de Sud-Est. Compania a raportat în exercițiul fiscal 2025 venituri de 21.1 milioane USD, în scădere față de 35.6 milioane USD în exercițiul precedent, ceea ce pune în discuție stabilitatea modelului său într-o piață în schimbare.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Creative Global Technology Holdings Limited (CGTL) costa 2,70 USD (+7,14 % într-o zi), cu capitalizare 57,9 mil USD, beta 0,22, interval pe 52 de săptămâni 2,28–78,00 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
57,9 mil USD
acțiuni la 30 sept. 2024
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,57 · TTM până la 30 sept. 2025
E/P (TTM)
-21,11 %
TTM până la 30 sept. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,22
Volatilitate (1 an) 224 %
Interval 52 săpt.
2,2878,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
41,6
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
2,14 – 3,61
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,38 · lățimea benzii 51,1 %
SMA 50 / 200
3,57 / 14,73
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,32 / -0,34
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−28,2 %−2,0 %−26,2 pp—
3 luni−34,0 %−2,2 %−31,8 pp—
6 luni−83,3 %+4,3 %−87,6 pp—
De la început de an−84,9 %+10,6 %−95,4 pp—
1 an−64,8 %+10,5 %−75,3 pp+38,0 %
3 aniindisponibil+73,7 %indisponibil+69,7 %
5 aniindisponibil+61,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−97,1 %
04 feb. 2026 → 27 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−98,4 %
17 dec. 2024 → 27 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2022202320242025
Venituri27,9 mil50,3 mil35,6 mil21,2 mil
Venituri an/anindisponibil+80,5 %−29,2 %−40,6 %
Profit net3,4 mil3,2 mil4,3 mil-13,4 mil
Profit net an/anindisponibil−7,4 %+35,7 %−412,2 %
EPS diluat0,170,160,21-0,57
EPS diluat an/anindisponibil−5,9 %+31,3 %−371,4 %
netă %12,2 %6,3 %12,0 %-63,2 %
Flux de numerar liber637,3 mii4,9 mil-3,5 milindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025

Numerar
185,2 mii USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
18,0 mil USD
Active totale
18,3 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
72,54x
ROE
-84,9 %
ROA
-77,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
50,3 mil
2024
35,6 mil
2025
21,2 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
45,3 mil
2024
29,3 mil
2025
18,9 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Profit brut
2023
5,0 mil
2024
6,3 mil
2025
2,3 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Profit operațional
2023
3,8 mil
2024
5,2 mil
2025
-13,2 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
3,8 mil
2024
5,2 mil
2025
-13,2 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
679,8 mii
2024
903,3 mii
2025
212,1 mii

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Profit net
2023
3,2 mil
2024
4,3 mil
2025
-13,4 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,16
2024
0,21
2025
-0,57

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
20,0 mil
2024
20,0 mil
2025
23,6 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
4,3 mil
2024
443,3 mii
2025
185,2 mii

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Creanțe
2023
—
2024
10,5 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 30 ian. 2025verificat

Stocuri
2023
5,8 mil
2024
3,8 mil
2025
14,7 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Active curente
2023
10,8 mil
2024
15,3 mil
2025
18,2 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
15,9 mii
2024
26,6 mii
2025
9,8 mii

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Active totale
2023
11,4 mil
2024
16,3 mil
2025
18,3 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
—
2024
—
2025
209

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Datorii curente
2023
2,2 mil
2024
2,8 mil
2025
251,5 mii

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Datorii totale
2023
2,2 mil
2024
2,9 mil
2025
251,5 mii

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Capital propriu
2023
9,2 mil †
2024
13,5 mil †
2025
18,0 mil †

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
21,4 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 30 ian. 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
4,9 mil
2024
-3,5 mil
2025
-4,8 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
3,8 mii
2024
18,6 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 30 ian. 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
4,9 mil ≈
2024
-3,5 mil ≈
2025
—

SEC (XBRL)· 30 ian. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-3,8 mii
2024
-18,6 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 30 ian. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-1,5 mil
2024
-299,3 mii
2025
4,6 mil

SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-40,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-8,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-353,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-412,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-371,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
10,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-62,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-63,2 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-22,8 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-84,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
ROA
-77,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-73,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
72,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
Lichiditatea rapidă
14,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-4,8 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
18,6 mii USD
calculat olivLawFY 2024
Fluxul de numerar liber
-4,8 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
179 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
Zile de plată (DPO)
0 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
57,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-21,1 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
P/S
2,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-8,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,70 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 57,9 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
57,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
3,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-84,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 sept. 2025
Marja netă
-63,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-40,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2025
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 sept. 2024
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 ian. 2026
verificat 90

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Wholesale-Computers & Peripheral Equipment & Software (SIC 5045)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-63,2 %0 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-8,8 %0 (pe interval fix)31 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie72,5x100 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-8,3 %0 (pe interval fix)31 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Creative Global Technology Holdings Limited (CGTL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 21,2 mil USD în 2025; creștere an/an -40,6 %; marjă netă -63,2 %; ROE -84,9 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 72,5x

Ce o infirmă

  • Marja netă: -63,2 %
  • CAGR venituri 3 ani: -8,8 %
  • Randament FCF: -8,3 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Wholesale-Computers & Peripheral Equipment & Software (SIC 5045) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 7 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 17,2x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,6x
P/S
2,7x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+418,7 %)
P/B
3,2x
mediana verticalei 2,1x
peste mediană (+54,9 %)
ROE
-84,9 %
mediana verticalei 10,9 %
sub mediană (−878,3 %)
Marja netă
-63,2 %
mediana verticalei 2,4 %
sub mediană (−2.685,6 %)
Marja EBIT
-62,2 %
mediana verticalei 3,1 %
sub mediană (−2.135,3 %)
Venituri an/an
-40,6 %
mediana verticalei 9,5 %
sub mediană (−526,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,3x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,8 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
SNXTd Synnex Corporation18,2 mld13,914,9 %1,8 %+6,9 %+50 % / +131 %
INGMIngram Micro Holding Corp6,1 mld13,410,9 %0,8 %+9,5 %+24 % / indisponibil
PLUSePlus inc.2,3 mld18,912,0 %5,1 %+22,1 %+0 % / +42 %
CNXNPc Connection, Inc.2,2 mld21,610,9 %3,3 %+2,5 %+51 % / +47 %
SCSCScanSource, Inc.1,1 mld15,68,7 %2,4 %+6,1 %+38 % / +70 %
CLMBClimb Global Solutions, Inc.790,7 mil33,319,5 %3,1 %+40,1 %+68 % / +255 %
CGTLCreative Global Technology Holdings Limited57,9 mil—-84,9 %-63,2 %−40,6 %−65 % / indisponibil
PNSkycorp Solar Group Limited——-14,9 %-4,3 %+27,0 %−85 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CGTL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 ian. 2026; de atunci au apărut 6-K (10 sept. 2026), 6-K (03 sept. 2026), 6-K (25 aug. 2026), 6-K (24 aug. 2026), 6-K (01 iul. 2026), 6-K (29 iun. 2026).

    Pe scurt

    Creative Global Technology Holdings (CGTL) este un distribuitor cu sediul în Hong Kong care achiziționează telefoane, tablete și laptopuri recondiționate din SUA și Japonia și le revinde cu ridicata în Asia de Sud-Est. Compania a raportat în exercițiul fiscal 2025 venituri de 21.1 milioane USD, în scădere față de 35.6 milioane USD în exercițiul precedent, ceea ce pune în discuție stabilitatea modelului său într-o piață în schimbare. 1

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o rețea de furnizori pe termen lung și un model de comenzi care limitează stocurile. Sistemul propriu de testare, clasificare și stabilire a prețului este un avantaj declarat față de concurență.
    • Operează cu un stoc redus și cu livrări rapide prin transport aerian, ceea ce reduce timpul în care dispozitivele rămân neutilizate.

    Puncte slabe

    • Dependența de un număr mic de clienți mari face ca pierderea unuia dintre ei să aibă un impact major asupra veniturilor.
    • Marja brută a scăzut în exercițiul fiscal 2025, iar compania a raportat o pierdere netă, ceea ce arată sensibilitate la schimbările de volum și de preț.
    • Segmentele de amănunt și închiriere sunt încă mici și nu au demonstrat încă o contribuție semnificativă la rezultate.

    Oportunități

    • Extinderea rețelei de furnizori și a clienților în mai multe țări din Asia de Sud-Est ar putea reduce dependența de piața actuală.
    • Dezvoltarea segmentului de închiriere și a vânzării cu amănuntul ar putea diversifica sursele de venit.
    • Investițiile în tehnologie pentru testare și evaluare ar putea îmbunătăți precizia și costurile, dacă sunt realizate cu succes.

    Amenințări

    • Incertitudinea privind politicile eSIM poate continua să reducă cererea pentru anumite modele de telefoane recondiționate.
    • Concurența din partea furnizorilor locali și a platformelor online ar putea presa marjele.
    • Riscurile geopolitice și comerciale dintre SUA și China ar putea afecta costurile de transport și aprovizionarea.

    Riscuri

    • Concentrarea cliențilorridicat

      Un procent mare din venituri provine de la câțiva clienți. Dacă relația cu unul dintre ei se deteriorează, veniturile ar putea scădea rapid.

    • Scăderea marjelorridicat

      Marja brută a scăzut de la nivelul din exercițiul precedent. Dacă tendința continuă, profitabilitatea ar putea fi afectată în continuare.

    • Model de afaceri încă neconsacratmediu

      Compania spune că operează într-o industrie aflată în evoluție rapidă, fără standarde consacrate. Dacă modelul nu obține acceptarea preconizată, rezultatele ar putea fi afectate.

    • Riscul de contrafaceremediu

      Compania ar putea fi expusă la revendicări legale sau sancțiuni administrative dacă vinde produse contrafăcute sau furate, chiar nedeliberat.

    • Dependența de transportul aerianscăzut

      Majoritatea comenzilor sunt livrate pe calea aerului, iar o perturbare a lanțului de aprovizionare globale ar putea întârzia livrările și crește costurile.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă cererea pentru dispozitive recondiționate revine după clarificarea politicilor eSIM, veniturile ar putea reveni la nivelurile anterioare. Compania are deja o rețea de aprovizionare și clienți consolidați, ceea ce ar putea facilita această revenire.
    • Creșterea vânzărilor de laptopuri și PC-uri arată că diversificarea produselor funcționează. Dacă această tendință se menține, ar putea compensa declinul din smartphone-uri.
    • Modelul bazat pe comenzi, cu stoc redus, ar putea proteja compania de riscul de depreciere a inventarului, ceea ce ar putea sprijini stabilitatea financiară pe termen mediu.

    Ce ar strica teza

    • Veniturile au scăzut în mod constant în ultimii ani, iar dacă cererea pentru smartphone-uri nu își revine, compania ar putea continua să piardă din volum.
    • Concentrarea clienților și a furnizorilor face ca rezultatele să depindă de câteva relații. Dacă una dintre ele se rupe, impactul ar putea fi sever.
    • Compania a raportat o pierdere netă în exercițiul fiscal 2025, iar dacă marjele rămân sub presiune, situația financiară ar putea deveni mai fragilă.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor din segmentul angro și a numărului de clienți importanțiQ1 2027
    • Marja brută și modul în care compania explică schimbările de prețQ1 2027
    • Progresele în extinderea segmentelor de amănunt și închiriere2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 ian. 2026; de atunci au apărut 6-K (10 sept. 2026), 6-K (03 sept. 2026), 6-K (25 aug. 2026), 6-K (24 aug. 2026), 6-K (01 iul. 2026), 6-K (29 iun. 2026).

    Afacerea

    Prin filiala operațională CGTHK, compania se ocupă de vânzarea de dispozitive electronice de consum recondiționate, în principal smartphone-uri, tablete și laptopuri, provenite de la furnizori din SUA, Japonia și alte țări dezvoltate. Activitatea principală este cea angro, care reprezintă aproape toată cifra de afaceri, în timp ce vânzarea cu amănuntul și închirierea sunt încă la un nivel foarte mic. 1

    Modelul de operare se bazează pe comenzi: CGTHK acceptă o comandă de la un client doar după ce a asigurat sursa de dispozitive, ceea ce îi permite să mențină un stoc redus. Dispozitivele sunt inspectate, testate și clasificate în cinci grade de calitate, iar prețul este stabilit pe baza gradului, a datelor istorice și a unui algoritm propriu. 1

    Compania a fost înființată în 2016 în Hong Kong și a devenit societate pe acțiuni în Insulele Cayman, listată la Nasdaq după oferta publică inițială din noiembrie 2024. Procesele de sursare, testare și vânzare sunt sprijinite de o rețea de furnizori pe termen lung și de un sistem propriu de evaluare a prețurilor. 1

    Segmente

    Vânzare cu ridicata

    Segmentul angro, care include vânzarea de dispozitive recondiționate către revânzători din Asia de Sud-Est, a generat aproape toată cifra de afaceri în exercițiile fiscale 2023-2025, cu 21.1 milioane USD în 2025. Clienții sunt concentrați, cei mai mari cinci reprezentând 88.6% din vânzări în 2025. 1

    Vânzare cu amănuntul

    Vânzarea cu amănuntul către consumatorii din Hong Kong este încă la început și reprezintă o fracțiune foarte mică din venituri. Compania intenționează să extindă numărul și tipurile de dispozitive oferite, dar acest segment nu are încă un impact semnificativ asupra rezultatelor. 1

    Închiriere

    Închirierea de laptopuri recondiționate, lansată în 2022, este într-o fază experimentală și nu a generat venituri în exercițiul fiscal 2025. Compania vede în acest segment o posibilitate de extindere, fără a-i fi definit încă un rol în rezultatele financiare. 1

    Piața în context

    Piața dispozitivelor electronice recondiționate este fragmentată și lipsită de standarde uniforme pentru inspecție, clasificare și preț, iar compania spune că își construiește propriile proceduri. Sursa principală de aprovizionare o reprezintă programele de schimb ale operatorilor de telefonie din SUA, care oferă dispozitive recente în stare relativ bună. 1

    Cererea pentru telefoane recondiționate din Asia de Sud-Est depinde de consumul și de politicile privind cartelele SIM, iar compania leagă scăderea din exercițiul fiscal 2025 de incertitudinea privind implementarea eSIM. Dacă aceste politici se clarifică, cererea ar putea reveni, dar nu există o garanție în acest sens. 1

    Tendințe

    • Tranziția de la cartele SIM fizice la eSIMmixt

      Trecerea la eSIM a afectat cererea pentru anumite telefoane recondiționate în anul fiscal 2025 și a dus la un volum mai mic de vânzări decât se aștepta compania. Dacă reglementările devin mai clare, ar putea reduce incertitudinea clienților.

    • Cerere crescută pentru dispozitive de tip laptopvânt din spate

      Vânzările de laptopuri și produse PC au crescut în exercițiul fiscal 2025, compensând parțial scăderea smartphone-urilor. Această tendință ar putea sprijini veniturile dacă se menține.

    • Volatilitate a lanțului de aprovizionare globalevânt din față

      Compania depinde de transportul aerian pentru majoritatea comenzilor, iar tensiunile geopolitice pot crește costurile și riscurile logistice. Până acum, zborurile relevante nu au fost afectate semnificativ, dar acest lucru ar putea să se schimbe.

    • Încetinirea consumului în regiunevânt din față

      Scăderea încrederii consumatorilor și a cheltuielilor discreționare poate reduce cererea pentru dispozitive recondiționate. Dacă economia regiunii se înrăutățește, presiunea asupra volumelor ar putea crește.

    Poziția concurențială

    Compania concurează cu mai mulți furnizori din Hong Kong, iar concurența poate fi dură dacă aceștia au surse de aprovizionare, expertiză și capacități de vânzare comparabile. Compania subliniază că programul Apple Certified Refurbished vizează în special consumatorii cu amănuntul, nu clienții angro, dar acest program rămâne un punct de referință pentru prețuri. 1

    Avantajele competitive declarate includ o rețea de aprovizionare diversificată, serviciul de tip „one-stop” pentru revânzători și un sistem propriu de testare și clasificare. Aceste avantaje ar putea fi afectate dacă concurenții le replică. 1

    • Alți distribuitori de dispozitive recondiționate din Hong Kong

      Furnizori locali cu surse de aprovizionare și capacități comerciale care pot fi comparabile, conform riscurilor declarate de companie.

    • Programul Apple Certified Refurbished

      Vinde iPhone-uri și alte produse Apple recondiționate către consumatorii cu amănuntul, cu o gamă de modele mai restrânsă decât cea a companiei.

    • Rețelele de schimb ale operatorilor de telefonie din SUA

      Nu sunt concurenți direcți, dar sunt sursa principală a dispozitivelor, ceea ce le face să influențeze costurile de aprovizionare.

    • Platformele de revânzare online

      Concurează pentru atenția consumatorilor din zonă și pot oferi prețuri mai ușor de comparat, ceea ce ar putea reduce marja companiei.

    Știri și depuneri

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / Creative Global Technology Holdings Limited · 30 ian. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.