olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Ingram Micro Holding Corporation INGM

Wholesale-Computers & Peripheral Equipment & Software · SIC 5045 · Verticală: Wholesale-Computers & Peripheral Equipment & Software (SIC 5045)

26,12USD−1,47 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Ingram Micro este unul dintre cei mai mari distribuitori de tehnologie IT din lume, care livrează hardware, software, servicii și soluții cloud către parteneri revânzători din peste 50 de țări. În trimestrul al doilea al anului fiscal 2026 vânzările nete au atins 14,5 miliarde USD, cu o creștere de 13,6% față de anul precedent, iar strategia Xvantage și cererea pentru infrastructură AI sunt în centrul discuției actuale.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Ingram Micro Holding Corporation (INGM) costa 26,12 USD (−1,47 % într-o zi), cu capitalizare 6,0 mld USD, P/E 13,2 pe un EPS diluat de 1,98 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,27 %, beta 1,29, interval pe 52 de săptămâni 19,51–31,64 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 15,2 mld USD (+20,8 % an/an), profit net de 131,1 mil USD (+31,8 % an/an), EPS diluat 0,57 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
6,0 mld USD
acțiuni la 22 oct. 2026
P/E (TTM)
13,2
EPS diluat TTM 1,98 · TTM până la 26 sept. 2026
E/P (TTM)
7,60 %
TTM până la 26 sept. 2026
Randament dividend
1,27 %
DPS 12 luni 0,33
Beta (2 ani)
1,29
Volatilitate (1 an) 44 %
Interval 52 săpt.
19,5131,64

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
38,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
26,08 – 28,94
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,01 · lățimea benzii 10,4 %
SMA 50 / 200
27,49 / 26,49
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,09 / 0,06
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−5,3 %−1,1 %−4,2 pp—
3 luni−9,2 %−0,5 %−8,7 pp—
6 luni−2,8 %+4,4 %−7,2 pp—
De la început de an+22,4 %+12,3 %+10,1 pp—
1 an+17,5 %+13,5 %+4,0 pp+38,6 %
3 aniindisponibil+76,4 %indisponibil+70,4 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−18,9 %
02 iun. 2026 → 02 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−40,8 %
05 feb. 2025 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 26 sept. 2026

Venituri
15,2 mld USD
+20,8 % an/an
Profit net
131,1 mil USD
+31,8 % an/an
EPS diluat
0,57
+35,7 % an/an
netă / operațională
0,9 % / 1,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri13,3 mld12,3 mld12,8 mld12,6 mld14,9 mld14,0 mld14,5 mld15,2 mld
Costul vânzărilor12,4 mld11,5 mld12,0 mld11,7 mld13,9 mld13,0 mld13,6 mld14,2 mld
Profit brut936,1 mil828,8 mil839,2 mil869,6 mil966,4 mil926,0 mil958,7 mil996,9 mil
Cheltuieli generale și de vânzare671,2 mil626,0 mil696,3 mil642,6 mil646,7 mil693,6 mil714,4 mil697,6 mil
Profit operațional248,5 mil200,9 mil142,8 mil223,5 mil309,7 mil222,9 mil236,0 mil293,8 mil
Amortizare și depreciere48,4 mil48,0 mil50,0 mil ≈48,0 mil ≈51,2 mil49,7 mil49,3 mil ≈50,4 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile80,6 mil74,9 mil72,9 mil81,7 mil73,1 mil70,5 mil76,3 mil79,1 mil
Profit înainte de impozit166,8 mil100,4 mil59,9 mil150,5 mil219,9 mil140,6 mil157,5 mil187,0 mil
Impozit pe profit83,7 mil31,2 mil22,1 mil51,1 mil98,5 mil41,7 mil46,7 mil55,9 mil
Profit net83,1 mil69,2 mil37,8 mil99,5 mil121,4 mil98,9 mil110,9 mil131,1 mil
EPS diluat0,360,290,160,420,51 ≈0,420,480,57
Flux de numerar operațional310,0 mil-200,4 mil-298,0 mil ≈-146,0 mil ≈1,6 mld-977,9 mil-533,2 mil ≈251,4 mil ≈
Investiții (capex)36,1 mil29,7 mil35,2 mil ≈29,0 mil ≈36,8 mil36,3 mil32,9 mil ≈40,2 mil ≈
Dividende plătite017,4 mil23,5 mil ≈18,3 mil ≈19,2 mil19,0 mil19,4 mil ≈22,8 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni—00 ≈0 ≈—75,0 mil30,0 mil ≈17,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 8 trimestre (min 13,6, mediană 15,5, max 17,8; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2022202320242025
Venituri50,8 mld48,0 mld48,0 mld52,6 mld
Venituri an/anindisponibil−5,5 %−0,1 %+9,5 %
Profit net2,4 mld352,7 mil264,2 mil327,9 mil
Profit net an/anindisponibil−85,3 %−25,1 %+24,1 %
EPS diluat10,771,591,181,39
EPS diluat an/anindisponibil−85,2 %−25,8 %+17,8 %
netă %4,7 %0,7 %0,6 %0,6 %
Flux de numerar liber-496,9 mil-142,7 mil191,1 mil785,4 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 27 dec. 2025

Numerar
1,9 mld USD
Datorie financiară
3,2 mld USD
Datorie netă
1,3 mld USD
Capitaluri proprii
4,2 mld USD
Active totale
21,2 mld USD
Datorie / capitaluri
0,75x
Lichiditate curentă
1,33x
ROE
8,2 %
ROA
1,6 %
Marja FCF
1,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
48,0 mld
2024
48,0 mld
2025
52,6 mld

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
44,5 mld
2024
44,5 mld
2025
49,1 mld

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
3,5 mld
2024
3,4 mld
2025
3,5 mld

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
2,6 mld
2024
2,6 mld
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
944,3 mil
2024
817,9 mil
2025
876,9 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
184,1 mil
2024
189,3 mil
2025
197,2 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
1,1 mld ≈
2024
1,0 mld ≈
2025
1,1 mld ≈

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
380,2 mil
2024
338,4 mil
2025
302,6 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
522,5 mil
2024
445,9 mil
2025
530,8 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
169,8 mil
2024
181,6 mil
2025
202,9 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Profit net
2023
352,7 mil
2024
264,2 mil
2025
327,9 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
1,59
2024
1,18
2025
1,39

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
222,4 mil
2024
224,7 mil
2025
235,4 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
—
2025
0,31

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
948,5 mil
2024
918,4 mil
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
9,0 mld
2024
9,4 mld
2025
10,5 mld

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
4,7 mld
2024
4,7 mld
2025
5,0 mld

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Active curente
2023
15,4 mld
2024
15,8 mld
2025
18,2 mld

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
452,6 mil
2024
482,5 mil
2025
531,9 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
851,8 mil
2024
833,7 mil
2025
854,7 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
880,4 mil
2024
772,6 mil
2025
711,8 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Active totale
2023
18,4 mld
2024
18,8 mld
2025
21,2 mld

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
9,2 mld
2024
10,0 mld
2025
12,0 mld

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
265,7 mil
2024
184,9 mil
2025
449,6 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
3,7 mld
2024
3,2 mld
2025
2,7 mld

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
10,7 mld
2024
11,3 mld
2025
13,7 mld

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
14,9 mld
2024
15,0 mld
2025
17,0 mld

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,5 mld †
2024
3,7 mld †
2025
4,2 mld †

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
58,8 mil
2024
333,8 mil
2025
916,1 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
201,5 mil
2024
142,7 mil
2025
130,8 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-142,7 mil ≈
2024
191,1 mil ≈
2025
785,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-17,7 mil
2024
105,5 mil
2025
267,6 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-477,9 mil
2024
-391,3 mil
2025
-306,2 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
10,5 mil
2024
6,2 mil
2025
78,4 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
1,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
7,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
24,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-48,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
17,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-49,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
310,9 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
6,6 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja EBITDA
2,2 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja EBIT
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja netă
0,8 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja FCF
0,3 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026

Randamente

ROE
10,9 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
ROA
2,2 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
ROIC
9,7 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
ROCE
13,7 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
16,7 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
52,0 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
2,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
2,3x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,9x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
3,6x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
300,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Investiții (capex)
146,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
154,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
33,4 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
23,8 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
65 zile
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
40 zile
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
76 zile
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
29 zile
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
6,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
8,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
13,0x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
P/E (TTM)
13,2x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Randamentul profitului
7,6 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
P/S
0,1x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
EV/EBITDA
7,1x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
EV/EBIT
8,4x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
EV/Venit
0,2x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
P/FCF
38,9x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Randament FCF
2,6 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Randamentul dividendului
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 44 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

26,12 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 6,0 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
6,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
P/E (TTM)
13,2x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
EV/EBITDA
7,1x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
ROE
10,9 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Marja netă
0,8 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 26 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 26 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 22 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 558derivat 39

Scorul pe grupe

  • Evaluare71
  • Randamente50
  • Calitate36
  • Bilanț și datorie42
  • Creștere5

Interval de valoare estimat

Jos
30,25
USD pe acțiune
Mijloc
34,39
USD pe acțiune
Sus
39,05
USD pe acțiune
Preț: 26,12 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 31,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 24,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 12,27 – 65,41 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)12,27 – 33,98 (Mijloc 19,67)
    WACC 7,2 % · FCFF de pornire 350,6 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 80 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 9,1 %
  • Colegi: EV/EBITDA35,19 – 65,41 (Mijloc 39,53)
    3 firme folosite · multiplul median 9,5x · quartile 8,7x – 14,2x
    CLMB, SCSC, SNX
  • Colegi: P/E30,25 – 39,05 (Mijloc 34,39)
    4 firme folosite · multiplul median 17,3x · quartile 15,2x – 19,7x
    CNXN, PLUS, SCSC, SNX
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului4,05 – 5,44 (Mijloc 4,64)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Wholesale-Computers & Peripheral Equipment & Software (SIC 5045)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 44/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate9,7 %59 (pe interval fix)10 %
Marja netă · Calitate0,8 %29 (față de colegi)6 %
Conversia profitului în FCF · Calitate33,4 %5 (pe interval fix)6 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere1,1 %9 (pe interval fix)8 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-49,5 %0 (pe interval fix)8 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie2,3x49 (pe interval fix)10 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,6x32 (pe interval fix)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x42 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare13,2x100 (față de colegi)10 %
EV/EBITDA · Evaluare7,1x72 (pe interval fix)10 %
Randament FCF · Evaluare2,6 %32 (pe interval fix)8 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,3 %19 (pe interval fix)6 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente52,0 %97 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie42/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere5/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate36/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente50/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare71/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

INGRAM MICRO HOLDING CORP (INGM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-26.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 52,6 mld USD în 2025; creștere an/an 9,5 %; marjă netă 0,8 %; ROE 10,9 %; datorie netă/EBITDA 2,3x.

Intervalul de valoare estimat este 30,25–39,05 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 34,39 USD, prețul de 26,12 USD lasă un potențial de 31,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 24,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 44/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • P/E (TTM): 13,2x
  • EV/EBITDA: 7,1x
  • Rata de distribuire (FCF): 52,0 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Marja netă: 0,8 %
  • Conversia profitului în FCF: 33,4 %
  • CAGR venituri 3 ani: 1,1 %
  • CAGR EPS 3 ani: -49,5 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,3 %

Față de mediana verticalei

Wholesale-Computers & Peripheral Equipment & Software (SIC 5045) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 7 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
13,2x
mediana verticalei 19,0x
sub mediană (−30,7 %)
EV/EBITDA
7,1x
mediana verticalei 9,5x
sub mediană (−25,7 %)
P/S
0,1x
mediana verticalei 0,8x
sub mediană (−87,7 %)
P/B
1,4x
mediana verticalei 2,2x
sub mediană (−38,4 %)
ROE
10,9 %
mediana verticalei 10,9 %
la mediană
Marja netă
0,8 %
mediana verticalei 2,4 %
sub mediană (−67,7 %)
Marja EBIT
1,8 %
mediana verticalei 3,1 %
sub mediană (−40,7 %)
Venituri an/an
9,5 %
mediana verticalei 6,9 %
peste mediană (+37,3 %)
Datorie netă/EBITDA
2,3x
mediana verticalei 0,1x
peste mediană (+2.050,9 %)
Randament dividend
1,3 %
mediana verticalei 0,8 %
peste mediană (+54,5 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
SNXTd Synnex Corporation18,4 mld14,014,9 %1,8 %+6,9 %+51 % / +134 %
INGMIngram Micro Holding Corp6,0 mld13,210,9 %0,8 %+9,5 %+17 % / indisponibil
PLUSePlus inc.2,4 mld19,012,0 %5,1 %+22,1 %+1 % / +43 %
CNXNPc Connection, Inc.2,2 mld21,710,9 %3,3 %+2,5 %+51 % / +47 %
SCSCScanSource, Inc.1,1 mld15,78,7 %2,4 %+6,1 %+39 % / +70 %
CLMBClimb Global Solutions, Inc.803,2 mil33,819,5 %3,1 %+40,1 %+70 % / +261 %
CGTLCreative Global Technology Holdings Limited56,2 mil—-84,9 %-63,2 %−40,6 %−79 % / indisponibil
PNSkycorp Solar Group Limited——-14,9 %-4,3 %+27,0 %−85 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru INGM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
15,10
Randament total -41 % · Pe an -41 %
26,74
Randament total 4 % · Pe an 4 %
40,34
Randament total 56 % · Pe an 56 %
3 ani
13,68
Randament total -45 % · Pe an -18 %
27,35
Randament total 9 % · Pe an 3 %
45,43
Randament total 79 % · Pe an 21 %
5 ani
12,39
Randament total -48 % · Pe an -12 %
27,96
Randament total 14 % · Pe an 3 %
51,17
Randament total 105 % · Pe an 15 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 6,84
  • Marja netă± 4,79
  • Creșterea anuală a veniturilor± 4,06
  • Diluare anuală± 0,40

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Pe scurt

Ingram Micro este unul dintre cei mai mari distribuitori de tehnologie IT din lume, care livrează hardware, software, servicii și soluții cloud către parteneri revânzători din peste 50 de țări. În trimestrul al doilea al anului fiscal 2026 vânzările nete au atins 14,5 miliarde USD, cu o creștere de 13,6% față de anul precedent 3, iar strategia Xvantage și cererea pentru infrastructură AI sunt în centrul discuției actuale.

SWOT

Puncte tari

  • Scara globală, numărul mare de furnizori și de clienți revânzători și prezența în multe țări oferă companiei o poziție de forță în lanțul valoric tehnologic 1.
  • Platforma Xvantage și marketplace-ul cloud integrat sunt active diferențiatoare, iar conducerea le atribuie o contribuție la creșterea recentă 13.
  • Relațiile de lungă durată cu furnizorii ajută la accesul la produse, mai ales când există constrângeri de aprovizionare 2.

Puncte slabe

  • Marjele brute sunt foarte mici, iar mixul spre produse AI cu marje mai mici a diminuat ușor rentabilitatea în trimestrul al doilea al anului fiscal 2026 3.
  • Dependența de câțiva furnizori mari, precum Apple, expune compania la schimbări de condiții comerciale 1.
  • Afacerea consumă capital de lucru, iar fluxul de numerar din operațiuni poate fi negativ în trimestrele cu investiții mari în stocuri 3.

Oportunități

  • Cererea pentru infrastructură AI, cloud și cybersecurity ar putea crește ponderea categoriilor cu marje mai mari 13.
  • Piețele emergente din Asia-Pacific și America Latină oferă creștere, deoarece acolo operarea necesită mai puțin capital și costuri salariale mai mici 2.
  • Automatizarea și digitalizarea operațiunilor ar putea îmbunătăți profitabilitatea dacă eficiența costurilor continuă 1.

Amenințări

  • Tarifele comerciale și restricțiile la import și export ar putea afecta costurile și lanțurile de aprovizionare 1.
  • Presiunile concurențiale și condițiile impuse de furnizori ar putea comprima marjele în continuare 2.
  • Incertitudinile economice și volatilitatea cererii ar putea reduce cheltuielile IT ale clienților 1.

Riscuri

  • Dependența de furnizori mariridicat

    O parte importantă a vânzărilor provine din produse ale unui număr mic de furnizori, iar schimbările în relația cu aceștia ar putea afecta rezultatele 1.

  • Marje reduse și concurență de prețridicat

    Marja brută foarte mică lasă puțin spațiu pentru erori de preț sau inventar, iar presiunile concurențiale ar putea deteriora rezultatele 2.

  • Îndatorare și lichiditatemediu

    Compania depinde de facilitățile de credit și de fluxurile de numerar pentru finanțarea capitalului de lucru, iar consumul de numerar din trimestrul al doilea al anului fiscal 2026 a fost semnificativ 13.

  • Risc valutar și de țarămediu

    Ponderea mare a vânzărilor internaționale expune compania la fluctuațiile valutare și la reglementări diferite între jurisdicții 1.

  • Risc tehnologic și de platformămediu

    Dezvoltarea și implementarea Xvantage cer investiții continue, iar eșecul sau întârzierea ar putea afecta creșterea și profitabilitatea 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea puternică a vânzărilor din trimestrul al doilea al anului fiscal 2026, cu rezultate peste limita superioară a ghidajului, ar putea indica o cerere solidă și o execuție disciplinată 3.
  • Ponderea în creștere a cloud și a soluțiilor avansate, care depășesc o treime din vânzări, ar putea îmbunătăți structura marjelor în timp 12.
  • Poziția globală și relațiile cu furnizorii ar putea oferi acces la produse în perioade de constrângeri de aprovizionare 2.

Ce ar strica teza

  • Marjele brute au rămas foarte mici, iar mixul spre produse AI cu marje mai mici ar putea limita creșterea profitabilității 3.
  • Dependența de câțiva furnizori mari și de condițiile lor comerciale ar putea expune compania la șocuri de venituri 1.
  • Fluxul de numerar din operațiuni a fost negativ în trimestrul al doilea, iar investițiile în stocuri ar putea continua să consume lichiditate 3.

De urmărit

  • Realizarea ghidajului pentru vânzările nete și EPS non-GAAP din trimestrul al treilea al anului fiscal 2026Q3 2026
  • Evoluția marjei brute pe fondul creșterii produselor AI cu marje mai miciQ3 2026
  • Fluxul de numerar din operațiuni și nivelul stocurilor după investițiile din trimestrul al doilea2026
  • Creșterea vânzărilor cloud și a platformei Xvantage în rapoartele anuale viitoarenext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Afacerea

Ingram Micro Holding Corporation și filialele sale se ocupă în principal de distribuția de produse IT, servicii cloud și alte servicii la nivel mondial, organizată în patru segmente geografice: America de Nord, EMEA, Asia-Pacific și America Latină 1. Compania colaborează cu aproximativ 1.500 de furnizori și deservește peste 165.000 de clienți revânzători, inclusiv valoare adăugată, integratori de sistem, operatori de rețele mobile și furnizori de servicii gestionate 1. Platforma digitală Ingram Micro Xvantage integrează comenzi, achiziții, marketplace cloud și servicii, iar conducerea afirmă că aceasta ar putea sprijini diferențierea față de concurenți 13. Ponderea operațiunilor internaționale în vânzările consolidate este de 66% în anul fiscal 2025 1.

Structura de venituri este împărțită în Client și Endpoint Solutions, Advanced Solutions, Cloud-based Solutions și Other, iar compania spune că Advanced Solutions și cloud reprezintă acum mai mult de o treime din vânzările nete și mai mult de jumătate din profitul brut 2. Compania a vândut operațiunile CloudBlue în trimestrul al treilea al anului 2025 1. Vânzările sunt sensibile la sezonalitate, cu cerere mai slabă în Europa vara și un vârf în trimestrul al patrulea 1.

Afacerea are capital de lucru intensiv și marje brute foarte mici, ceea ce face ca fluxul de numerar să fie sensibil la nivelul stocurilor și al creditelor acordate clienților 13. În trimestrul al doilea al anului fiscal 2026, fluxul din operațiuni a fost negativ, din cauza investițiilor mai mari în stocuri pentru a susține creșterea ar putea fi, în parte, o consecință a constrângerilor de aprovizionare 3.

Segmente

Client și Endpoint Solutions

Include calculatoare desktop și laptop, tablete, imprimante, componente, periferice și telefoane mobile, fiind categoria cu volume mari și marje mai mici 1. În trimestrul al doilea al anului fiscal 2026, vânzările din America de Nord au crescut cu 8% în această categorie 3.

Advanced Solutions

Cuprinde servere, stocare, rețelistică, securitate cibernetică, soluții AI și GPU, POS și servicii profesionale, cu marje operaționale în general mai bune decât categoria client 12. În Asia-Pacific, vânzările în această categorie au crescut cu 51% în trimestrul al doilea al anului fiscal 2026, susținute de produse GPU și infrastructură AI 3.

Cloud-based Solutions

Oferă peste 200 de servicii și abonamente cloud terțe, prin care compania gestionează peste 40 de milioane de locuri de utilizator 1. Este segmentul cu cea mai rapidă creștere, dar și cu cea mai mare marjă, potrivit descrierii companiei 23.

Piața în context

Piața de distribuție IT este caracterizată de marje brute foarte mici și de concurență de preț intensă, în care distribuitorii mari câștigă prin scară și acoperire geografică 2. Cererea depinde de cheltuielile globale IT, de ciclurile de înlocuire a echipamentelor și de adoptarea modelului as-a-service 1. Compania notează că piața cloud se mută tot mai mult spre servicii în abonament, ceea ce ar putea să deplaseze mixul de venituri spre marje mai mari 1.

Creșterea vânzărilor în trimestrul al doilea al anului fiscal 2026 a fost susținută de cererea pentru notebook-uri, desktop-uri, stocare și produse AI, în timp ce creșterea ratei de marjă a fost limitată de mixul spre produse AI cu marje mai mici 3. Condițiile de aprovizionare și creșterea prețurilor medii de vânzare sunt factori care ar putea influența rezultatele viitoare 3.

Tendințe

  • Adopția cloud și modelul as-a-servicevânt din spate

    Trecerea de la software on-premise la soluții cloud deplasează vânzările spre servicii cu marje mai mari, iar compania investește în marketplace-ul cloud integrat în Xvantage 1. Vânzările cloud din Asia-Pacific au crescut cu 87% în trimestrul al doilea al anului fiscal 2026 3.

  • Cererea pentru infrastructură AImixt

    Produsele GPU și infrastructura AI sunt o sursă de creștere a vânzărilor, dar reduc marja brută pe care o obține compania 3. Conducerea spune că AI reprezintă o oportunitate semnificativă și în expansiune, iar investițiile în AI ar putea cere cheltuieli de capital suplimentare 13.

  • Constrângeri de aprovizionare și inventarvânt din față

    Lipsa de componente și creșterea prețurilor au determinat compania să investească mai mult în stocuri, ceea ce a absorbit numerar în trimestrul al doilea al anului fiscal 2026 3. Dacă constrângerile persistă, costurile și prețurile ar putea crește în continuare 1.

  • Efectele valutare și tarifelemixt

    Ponderea mare a operațiunilor internaționale expune compania la fluctuațiile dolarului față de monedele locale, iar tarifele vamale sunt de regulă transmise clienților prin prețuri 12. Impactul valutar a fost pozitiv cu 1% asupra vânzărilor nete în trimestrul al doilea al anului fiscal 2026 3.

Poziția concurențială

Compania competează cu alți distribuitori globali și regionali de volum mare și valoare adăugată, precum și cu numeroși distribuitori locali specializați 1. Concurența se bazează pe nivelul serviciilor, gama de produse, capacitatea de creditare, prețul și viteza de livrare 1. Furnizorii care vând direct revânzătorilor și utilizatorilor finali sunt, de asemenea, concurenți 1.

Compania afirmă că este bine pregătită să depășească concurenții datorită ofertei complete, acoperirii globale și rețelei de distribuție 1. Avantajul său de scară ar putea fi însă erodat dacă marjele rămân sub presiune din cauza prețurilor competitive și a condițiilor restrictive impuse de furnizori 2.

  • TD SynnexSNX

    Distribuitor global de tehnologie, menționat în sursa ca principal concurent al companiei.

  • Arrow ElectronicsARW

    Distribuitor global de componente și soluții IT, menționat ca principal concurent global.

  • ScanSourceSCSC

    Distribuitor specializat în tehnologii de identificare, POS și securitate, menționat de sursă ca rival global.

  • Westcon-Comstor

    Distribuitor global cu rol important în canalul de revânzare, menționat în lista principalilor concurenți.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 06 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-27 · SEC / Ingram Micro Holding Corporation · 03 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-27 · SEC / Ingram Micro Holding Corporation · 30 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Ingram Micro Holding Corporation · 30 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.