olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Compass Diversified Holdings CODI

Household Furniture · SIC 2510 · Verticală: Household Furniture (SIC 2510)

11,47USD−6,82 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Compass Diversified Holdings este o societate holding care achiziționează controlul unor afaceri mici și mijlocii din America de Nord, din segmentele de consumator cu marcă și industrial, și le administrează activ. În 2026 compania trece printr-o perioadă de reparație după ancheta Lugano și restatările contabile, cu venituri GAAP în scădere de 11.4% în trimestrul al doilea, dar cu performanță operațională în creștere la divizia de consumator cu marcă. Pentru că sunt implicate și datorii de peste 1.5 miliarde de dolari, evoluția bilanțului este în centrul atenției.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Compass Diversified Holdings (CODI) costa 11,47 USD (−6,82 % într-o zi), cu capitalizare 863,0 mil USD, randament al dividendului 0,00 %, beta 1,02, interval pe 52 de săptămâni 4,65–12,71 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 424,0 mil USD (−11,4 % an/an), profit net de 81,1 mil USD, EPS diluat 0,86 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
863,0 mil USD
acțiuni la 06 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -2,17 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-18,92 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
1,02
Volatilitate (1 an) 65 %
Interval 52 săpt.
4,6512,71

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
55,8
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
9,61 – 12,10
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,75 · lățimea benzii 22,9 %
SMA 50 / 200
11,06 / 9,91
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,21 / 0,04
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+4,1 %−5,9 %+10,0 pp—
3 luni+6,5 %−4,6 %+11,1 pp—
6 luni−4,7 %+0,2 %−4,9 pp—
De la început de an+139,0 %+7,4 %+131,5 pp—
1 an+78,9 %+8,2 %+70,7 pp−12,9 %
3 ani−38,2 %+68,4 %−106,6 pp+30,5 %
5 ani−63,1 %+56,5 %−119,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−37,0 %
04 dec. 2025 → 02 ian. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−85,8 %
10 dec. 2021 → 02 ian. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−18,1 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
424,0 mil USD
−11,4 % an/an
Profit net
81,1 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
0,86
indisponibil an/an
netă / operațională
19,1 % / 6,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri456,6 mil493,9 mil453,8 mil478,7 mil472,6 mil468,6 mil426,9 mil424,0 mil
Costul vânzărilor259,9 mil303,3 mil257,7 mil270,1 mil264,8 mil266,5 mil237,5 mil224,1 mil
Profit brut196,6 mil190,6 mil196,0 mil208,5 mil207,7 mil202,1 mil189,4 mil200,0 mil
Cheltuieli generale și de vânzare146,0 mil166,3 mil150,4 mil162,1 mil179,3 mil168,9 mil132,0 mil134,3 mil
Profit operațional8,3 mil-18,6 mil3,4 mil-27,2 mil-11,1 mil46,0 mil-1,9 mil29,0 mil
Amortizare și depreciere34,9 mil33,5 mil36,8 mil35,2 mil35,0 mil35,6 mil36,8 mil35,1 mil
Profit înainte de impozit-61,7 mil-73,3 mil-47,2 mil-63,4 mil-81,0 mil-106,0 mil-23,8 mil127,3 mil
Impozit pe profit2,8 mil-2,9 mil2,5 mil17,4 mil5,8 mil-26,6 mil7,1 mil45,4 mil
Profit net-36,0 mil-43,6 mil-30,0 mil-51,2 mil-74,0 mil-71,2 mil-30,8 mil81,1 mil
EPS diluat-0,62-0,74-0,59-0,88-1,21-1,20-0,620,86
Flux de numerar operațional-48,4 mil ≈-16,1 mil-29,3 mil-35,2 mil ≈10,7 mil ≈47,0 mil23,9 mil29,7 mil ≈
Investiții (capex)15,1 mil ≈22,9 mil13,1 mil10,9 mil ≈10,2 mil ≈10,1 mil5,1 mil6,2 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni0 ≈9,6 mil——————

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri1,4 mld1,5 mld1,6 mld1,7 mld1,8 mld1,7 mld1,8 mld1,9 mld
Venituri an/an+35,4 %+6,8 %+7,6 %+10,4 %+1,9 %−3,8 %+5,8 %+4,8 %
Profit net-5,7 mil301,9 mil22,8 mil114,6 mil-59,2 mil108,6 mil-208,9 mil-226,4 mil
Profit net an/an−120,4 %indisponibil−92,5 %+402,9 %−151,7 %indisponibil−292,2 %indisponibil
EPS diluat-0,423,64-0,340,73-1,370,70-3,83-3,59
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−109,3 %indisponibil−287,7 %indisponibil−647,1 %indisponibil
netă %-0,4 %20,8 %1,5 %6,6 %-3,4 %6,4 %-11,7 %-12,1 %
Flux de numerar liber73,5 mil57,6 mil119,2 mil100,9 mil-106,8 mil-38,4 mil-207,8 mil-51,1 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
68,0 mil USD
Datorie financiară
1,9 mld USD
Datorie netă
1,8 mld USD
Capitaluri proprii
573,7 mil USD
Active totale
3,0 mld USD
Datorie / capitaluri
3,27x
Lichiditate curentă
2,42x
ROE
-41,0 %
ROA
-7,1 %
Marja FCF
-2,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
1,7 mld
2024
1,8 mld
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,0 mld
2024
1,0 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
674,7 mil
2024
750,4 mil
2025
814,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
13,9 mil
2024
16,9 mil
2025
16,6 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
502,0 mil
2024
587,5 mil
2025
660,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-69,4 mil
2024
-14,9 mil
2025
11,1 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
133,6 mil
2024
142,7 mil
2025
142,5 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
64,2 mil ≈
2024
127,9 mil ≈
2025
153,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
109,9 mil
2024
122,8 mil
2025
175,3 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-266,5 mil
2024
-309,2 mil
2025
-297,6 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
8,2 mil
2024
18,6 mil
2025
-945,0 mii

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit net
2023
108,6 mil
2024
-208,9 mil
2025
-226,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,70
2024
-3,83
2025
-3,59

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
72,1 mil
2024
75,5 mil
2025
75,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,00
2024
1,00
2025
0,50

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
446,6 mil
2024
59,7 mil
2025
68,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
185,2 mil
2024
207,2 mil
2025
202,9 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
522,5 mil
2024
571,2 mil
2025
404,1 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,3 mld
2024
964,8 mil
2025
845,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
191,3 mil
2024
244,7 mil
2025
209,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
773,6 mil
2024
895,9 mil
2025
895,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
808,3 mil
2024
983,4 mil
2025
892,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active totale
2023
3,3 mld
2024
3,3 mld
2025
3,0 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
90,7 mil
2024
103,2 mil
2025
96,3 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
1,7 mld
2024
1,8 mld
2025
37,5 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
0
2024
0
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
2,2 mld
2024
2,4 mld
2025
349,6 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
2,5 mld
2024
2,8 mld
2025
2,5 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
856,4 mil
2024
530,6 mil
2025
573,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
—
2025
75,2 mil

SEC (XBRL)· 14 ian. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
16,6 mil
2024
-151,1 mil
2025
-6,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
55,0 mil
2024
56,7 mil
2025
44,3 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-38,4 mil ≈
2024
-207,8 mil ≈
2025
-51,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
570,5 mil
2024
-422,5 mil
2025
-42,6 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-198,7 mil
2024
184,1 mil
2025
55,1 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
9,3 mil
2024
9,6 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
2,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
3,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
44,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
11,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
3,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-5,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
4,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-17,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-3,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
2,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
2,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
7,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
3,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
0,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
111,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
31,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
79,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
54,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
41 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
180 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
36 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
186 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
863,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
2,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-18,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
11,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
38,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
1,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
10,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
9,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 28 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

11,47 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 863,0 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
863,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
11,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
-17,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-5,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

36/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 06 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 10 aug. 2026
verificat 2637derivat 145

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie20
  • Randamente0
  • Calitate15
  • Creștere18
  • Evaluare62

Interval de valoare estimat

Jos
21,49
USD pe acțiune
Mijloc
31,75
USD pe acțiune
Sus
53,66
USD pe acțiune
Preț: 11,47 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 176,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 63,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 6,57 – 98,49 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)36,42 – 98,49 (Mijloc 55,97)
    WACC 6,5 % · FCFF de pornire 226,8 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 82 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)6,57 – 8,84 (Mijloc 7,54)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Household Furniture (SIC 2510)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 28/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate2,4 %3 (pe interval fix)15 %
Marja netă · Calitate-5,3 %33 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere2,2 %18 (pe interval fix)12 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie7,3x0 (pe interval fix)15 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie0,4x0 (pe interval fix)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,3x100 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluare11,5x32 (pe interval fix)15 %
Randament FCF · Evaluare9,2 %100 (pe interval fix)12 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)9 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie20/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial18/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate15/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare62/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

COMPASS DIVERSIFIED HOLDINGS (CODI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,9 mld USD în 2025; creștere an/an 4,8 %; marjă netă -5,3 %; ROE -17,7 %; datorie netă/EBITDA 7,3x.

Intervalul de valoare estimat este 21,49–53,66 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 31,75 USD, prețul de 11,47 USD lasă un potențial de 176,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 63,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 28/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,3x
  • Randament FCF: 9,2 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • ROIC: 2,4 %
  • CAGR venituri 3 ani: 2,2 %
  • Datorie netă / EBITDA: 7,3x
  • Acoperirea dobânzilor: 0,4x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Household Furniture (SIC 2510) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 14,2x
EV/EBITDA
11,5x
mediana verticalei —
P/S
0,5x
mediana verticalei 0,7x
sub mediană (−32,0 %)
P/B
1,8x
mediana verticalei 2,3x
sub mediană (−21,1 %)
ROE
-17,7 %
mediana verticalei 17,6 %
sub mediană (−200,5 %)
Marja netă
-5,3 %
mediana verticalei 5,3 %
sub mediană (−199,8 %)
Marja EBIT
3,5 %
mediana verticalei -0,5 %
peste mediană
Venituri an/an
4,8 %
mediana verticalei 2,5 %
peste mediană (+94,1 %)
Datorie netă/EBITDA
7,3x
mediana verticalei —
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 2,1 %
sub mediană (−100,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
SGISomnigroup International Inc.14,3 mld27,117,6 %7,0 %+51,6 %−26 % / +68 %
LZBLa-Z-Boy Incorporated1,3 mld16,58,0 %3,9 %+0,8 %−16 % / −7 %
CODICompass Diversified Holdings863,0 mil—-17,7 %-5,3 %+4,8 %+79 % / −38 %
XMAXXmax Inc.322,6 mil11,652,9 %185,9 %+72,6 %−10 % / +144 %
FLXSFlexsteel Industries, Inc.305,6 mil12,020,5 %6,7 %+4,1 %+86 % / +334 %
HOFTHooker Furnishings Corporation156,2 mil—-9,9 %-8,7 %−12,4 %+36 % / −18 %
PRPLPurple Innovation, Inc.40,6 mil——-8,9 %−3,9 %−87 % / −84 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CODI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 10 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

    Pe scurt

    Compass Diversified Holdings este o societate holding care achiziționează controlul unor afaceri mici și mijlocii din America de Nord, din segmentele de consumator cu marcă și industrial, și le administrează activ. În 2026 compania trece printr-o perioadă de reparație după ancheta Lugano și restatările contabile, cu venituri GAAP în scădere de 11.4% în trimestrul al doilea, dar cu performanță operațională în creștere la divizia de consumator cu marcă. Pentru că sunt implicate și datorii de peste 1.5 miliarde de dolari, evoluția bilanțului este în centrul atenției.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliul diversificat de subsidiare cu poziții de lider în categoriile lor, mai ales în consumator cu marcă, oferă protecție împotriva scăderii unei singure piețe.
    • Creșterea profitului la diviziile de consum cu marcă și la Arnold arată că operațiunile pot genera numerar chiar în perioade dificile.
    • Modelul de finanțare fără dependență de credit terț permite închiderea rapidă a tranzacțiilor și atrage vânzători care prețuiesc discreția.

    Puncte slabe

    • Restatările contabile și slăbiciunile semnificative de control intern afectează încrederea investitorilor și complică accesul la finanțare.
    • Nivelul ridicat al datoriei și covenanții strânși ai creditului limitează flexibilitatea și pot declanșa restricții dacă rezultatele scad.
    • Dependența de managerul extern și de taxele de management poate reduce atractivitatea companiei pentru acționari, mai ales când profitul este sub presiune.

    Oportunități

    • Reducerea datoriei după vânzarea diviziei Sterno Food Service și reducerea onorariilor de management din 2027 pot îmbunătăți bilanțul și marja acționarilor.
    • Dacă divizia de consum cu marcă își menține creșterea, ar putea susține distribuții reluate către acționari în viitor.
    • Vânzările selective de subsidiare pot elibera valoare și pot reduce datoria, dacă prețurile sunt atractive.

    Amenințări

    • Răspunsul autorităților și investigațiile SEC și DOJ legate de Lugano pot duce la amenzi, sancțiuni sau costuri juridice suplimentare.
    • Încălcarea covenanților din creditul principal ar putea permite creditorilor să accelereze datoria și să limiteze operațiunile.
    • Presiunea din comerțul internațional și din cererea discreționară poate reduce veniturile diviziilor de consum și industriale.

    Riscuri

    • Investigații guvernamentale legate de Luganoridicat

      Autoritățile de reglementare investighează compania și subsidiara Lugano, iar rezultatul ar putea include sancțiuni, amenzi și cerințe de conformitate.

    • Covenanți de creditridicat

      Nerespectarea covenanților în perioadele viitoare ar putea permite creditorilor să declare datoria exigibilă și să limiteze lichiditatea.

    • Controale interne slabemediu

      Slăbiciunile identificate în controlul intern asupra raportării financiare ar putea duce la noi restatări dacă remedierea nu reușește.

    • Recuperarea creanței Luganomediu

      Valoarea garanției pentru creanța intercompanie este sub valoarea împrumutului, iar recuperările din faliment sunt incerte.

    • Ciclicitatea industrialăscăzut

      Scăderea cererii în aerospațial, energie și industrie ar putea reduce veniturile și profitul diviziilor industriale.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă reducerea datoriei continuă și diviziile de consum cu marcă își mențin creșterea, bilanțul ar putea deveni mai solid, iar distribuțiile către acționari ar putea reveni.
    • Creșterea puternică a profitului la Arnold și la diviziile de consum arată că portofoliul poate genera numerar în mediul actual.
    • Reducerea onorariilor de management din 2027 și aliniera mai mare cu acționarii ar putea îmbunătăți randamentul net pentru investitori.

    Ce ar strica teza

    • Dacă investigațiile legate de Lugano se extind, costurile juridice și eventualele sancțiuni ar putea reduce încrederea investitorilor și accesul la capital.
    • Datoria rămâne ridicată, iar nivelul de îndatorare ar putea limita flexibilitatea dacă veniturile industriale continuă să scadă.
    • Restatările și controalele interne slabe ar putea duce la noi corecții, ceea ce ar întârzia reluarea normalității financiare.

    De urmărit

    • Rezultatele trimestriale și realizarea intervalului de Subsidiary Adjusted EBITDA pentru 2026Q3 2026
    • Nivelul efectiv al îndatorării față de pragul covenantuluiQ4 2026
    • Evoluția investigațiilor SEC și DOJ și a remedierii controalelor internenext 10-K
    • Recuperările din procesul Lugano și tranziția la noul CEO2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 10 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

    Afacerea

    Compass Diversified Holdings este un trust statutar din Delaware, care deține controlul asupra companiei operaționale Compass Group Diversified Holdings LLC. Modelul de business constă în achiziția de afaceri din America de Nord cu poziții de piață solide, flux de numerar stabil și risc redus de învechire tehnologică, urmată de administrare activă și susținere pentru creștere. Gestiunea zilnică este asigurată de un manager extern, CGM, conform unui acord de servicii de management, iar subsidiarele sunt grupate în consumator cu marcă și industrial. Potrivit rapoartelor din 2026, compania operează opt segmente, după vânzarea diviziei de alimente a Sterno și deconsolidarea Lugano.

    Procesul de achiziție vizează companii cu venituri anuale de cel mult 100 de milioane de dolari, mai ales pentru că acest segment este fragmentat și oferă uneori prețuri mai bune. Finanțarea de la terți este mai puțin disponibilă pentru aceste tranzacții, iar compania poate închide tranzacții fără condiții de finanțare externă, ceea ce atrage vânzători care prețuiesc discreția și rapiditatea. Modelul de capital permanent îi permite să achiziționeze în orice fază a ciclului economic.

    În 2025 compania a suspendat distribuțiile trimestriale către acționarii ordinari după ancheta Lugano, iar după restatări a trecut printr-un proces de reparare a bilanțului. Structura de guvernanță rămâne similară unei societăți din Delaware, cu un consiliu de administrație care supraveghează managerul extern.

    Segmente

    Corporativ

    Costurile corporative și onorariile managerului se află în afara sumelor pe subsidiare și influențează direct capacitatea companiei de a plăti distribuții și de a reduce datoria. Lugano, deconsolidată în noiembrie 2025, nu mai face parte din segmentele active, dar compania păstrează o participație și o creanță asupra acesteia.

    Piața în context

    Piața de achiziții de afaceri mici și mijlocii din America de Nord este descrisă de conducere ca fragmentată, cu mai puțini concurenți financiari pentru tranzacții de dimensiune redusă. Cererea pentru produsele de consumator cu marcă depinde de comportamentul de cumpărare discreționar, iar segmentul industrial este legat de ciclurile din aerospațial, auto și energie.

    Compania afirmă că diversificarea ajută la navigarea incertitudinii geopolitice și a schimbărilor comerciale, care afectează costurile și sentimentul consumatorilor, mai ales pentru produsele discreționare. Tendințele macroeconomice ar putea influența atât veniturile segmentului de consum, cât și pe cele industriale.

    Tendințe

    • Refinanțarea și reducerea datorieivânt din spate

      După vânzarea diviziei Sterno Food Service, compania a folosit peste 280 de milioane de dolari pentru reducerea datoriei și a extins scadența creditului. Dacă reducerea datoriei continuă, presiunea asupra lichidității ar putea scădea.

    • Trecerea spre consumator cu marcăvânt din spate

      Segmentul de consum cu marcă a avut creștere de profit la două cifre, în timp ce industrialul a scăzut. Dacă tendința se menține, portofoliul ar putea deveni mai puțin ciclic.

    • Cerere discreționară de consumvânt din față

      Schimbările de comportament ale consumatorilor cu venituri mici și medii pot afecta vânzările de îmbrăcăminte și accesorii. Presiunea asupra cererii ar putea reduce creșterea segmentului cu marcă.

    • Ciclul industrial și costurile comercialemixt

      Încetinirea în aerospațial, energie și industrie, împreună cu costurile comerciale, poate reduce veniturile diviziilor industriale. Efectul este mixt, întrucât Arnold a avut o creștere puternică în același trimestru.

    Poziția concurențială

    Compania concurează în achiziții cu fonduri de private equity și investitori strategici care urmăresc afaceri mici și mijlocii. Avantajul declarat este capacitatea de a închide tranzacții rapid, fără finanțare terță, și abordarea pe termen lung pentru vânzătorii care doresc discreție.

    În segmentele operaționale, concurența depinde de fiecare subsidiară: 5.11 și BOA se confruntă cu branduri de echipament și încălțăminte, iar Arnold concurează cu producători de magneți și motoare. Sursele disponibile nu identifică concurenți cotați direct, așa că lista de mai jos rămâne limitată.

    • Fonduri de private equity active pe segmentul mid-market

      Concurează pentru aceleași achiziții de afaceri mici și mijlocii din America de Nord, mai ales în tranzacții cu finanțare structurată.

    • Investitori strategici din industrie

      Pot achiziționa aceleași subsidiare cu sinergii operaționale, fiind un concurent pentru vânzătorii care caută un cumpărător cu experiență de industrie.

    • Producători de magneți permanenți și motoare electrice

      Concurează cu divizia Arnold pe piețe precum aerospațial, auto și energie, unde calitatea tehnică și lanțurile de aprovizionare sunt decisive.

    • Branduri de echipament tactic și încălțăminte de performanță

      Concurează cu 5.11 și BOA pe piața produselor de performanță, unde distribuția și inovația sunt factori-cheie.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    • Raport curent04 nov. 2026
      Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial04 nov. 2026
    • Raport curent03 nov. 2026
      Item 3.03 · Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
    • Raport curent01 oct. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent10 aug. 2026
      Acord material · Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial10 aug. 2026
    • Raport curent16 iul. 2026
      Item 4.01 · Situații financiare și anexe
    • Raport curent13 iul. 2026
      Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent01 iul. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent24 iun. 2026
      Acord material · Alte evenimente · Situații financiare și anexe

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Compass Diversified Holdings · 27 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Compass Diversified Holdings · 10 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Compass Diversified Holdings · 10 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Compass Diversified Holdings (CODI): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw