olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Somnigroup International Inc. SGI

Household Furniture · SIC 2510 · Verticală: Household Furniture (SIC 2510)

67,87USD−2,78 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Somnigroup International este cel mai mare producător de paturi din lume, care vinde prin mărci precum Tempur-Pedic, Sealy și Stearns & Foster, prin magazinele Mattress Firm și prin canale online și wholesale. După achiziția Mattress Firm din 2025 și anunțul fuziunii cu Leggett & Platt din 2026, compania se află într-o fază de integrare, în care vânzările trimestriale au scăzut ușor, iar câștigul pe acțiune ajustat a crescut. Vânzările anuale au fost de 7476.5 milioane USD în 2025, iar vânzările trimestrului al doilea 2026 de 1823.5 milioane USD.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Somnigroup International Inc. (SGI) costa 67,87 USD (−2,78 % într-o zi), cu capitalizare 14,3 mld USD, P/E 27,1 pe un EPS diluat de 2,50 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,94 %, beta 1,13, interval pe 52 de săptămâni 61,49–97,99 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,8 mld USD (−3,0 % an/an), profit net de 110,9 mil USD (+12,0 % an/an), EPS diluat 0,52 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
14,3 mld USD
acțiuni la 04 aug. 2026
P/E (TTM)
27,1
EPS diluat TTM 2,50 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
3,68 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
0,94 %
DPS 12 luni 0,64
Beta (2 ani)
1,13
Volatilitate (1 an) 43 %
Interval 52 săpt.
61,4997,99

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
58,0
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
60,10 – 68,22
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,96 · lățimea benzii 12,7 %
SMA 50 / 200
64,40 / 73,15
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,86 / 0,23
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+8,2 %−5,9 %+14,1 pp—
3 luni+4,6 %−4,6 %+9,2 pp—
6 luni−4,0 %+0,2 %−4,2 pp—
De la început de an−24,0 %+7,4 %−31,4 pp—
1 an−14,7 %+8,2 %−22,9 pp+13,3 %
3 ani+80,9 %+68,4 %+12,5 pp−12,8 %
5 ani+50,6 %+56,5 %−6,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−37,2 %
10 feb. 2026 → 19 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−57,7 %
04 ian. 2022 → 16 iun. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+8,5 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
1,8 mld USD
−3,0 % an/an
Profit net
110,9 mil USD
+12,0 % an/an
EPS diluat
0,52
+10,6 % an/an
netă / operațională
6,1 % / 11,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri1,3 mld1,2 mld1,6 mld1,9 mld2,1 mld1,9 mld1,8 mld1,8 mld
Costul vânzărilor748,5 mil723,4 mil1,0 mld1,1 mld1,2 mld1,0 mld1,0 mld1,0 mld
Profit brut551,5 mil484,5 mil580,5 mil827,2 mil952,8 mil822,7 mil776,9 mil817,2 mil
Profit operațional201,8 mil127,6 mil13,2 mil179,9 mil314,7 mil247,1 mil187,1 mil201,7 mil
Amortizare și depreciere50,8 mil52,3 mil66,1 mil68,6 mil76,0 mil79,8 mil72,5 mil73,4 mil
Cheltuieli cu dobânzile30,8 mil36,3 mil61,3 mil72,5 mil69,9 mil64,2 mil60,0 mil59,0 mil
Profit înainte de impozit170,6 mil95,7 mil-49,3 mil102,7 mil233,9 mil193,7 mil137,3 mil147,8 mil
Impozit pe profit40,8 mil23,1 mil-16,5 mil3,2 mil56,2 mil52,8 mil33,4 mil37,2 mil
Profit net130,0 mil71,9 mil-33,1 mil99,0 mil177,4 mil140,8 mil104,2 mil110,9 mil
EPS diluat0,730,40 ≈-0,170,470,830,66 ≈0,490,52
Flux de numerar operațional256,6 mil ≈129,1 mil106,4 mil186,1 mil ≈408,2 mil ≈99,4 mil246,5 mil236,3 mil ≈
Investiții (capex)16,4 mil ≈20,9 mil24,0 mil36,7 mil ≈47,9 mil ≈58,3 mil60,5 mil54,7 mil ≈
Dividende plătite22,6 mil ≈22,6 mil32,9 mil31,5 mil ≈31,5 mil ≈31,5 mil36,7 mil35,8 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 82 din propriul istoric de 39 trimestre (min 3,6, mediană 15,3, max 55,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri2,7 mld3,1 mld3,7 mld4,9 mld4,9 mld4,9 mld4,9 mld7,5 mld
Venituri an/an−1,9 %+14,9 %+18,4 %+34,1 %−0,2 %+0,1 %+0,1 %+51,6 %
Profit net100,5 mil189,5 mil348,8 mil624,5 mil455,7 mil368,1 mil384,3 mil384,1 mil
Profit net an/an−33,6 %+88,6 %+84,1 %+79,0 %−27,0 %−19,2 %+4,4 %−0,1 %
EPS diluat0,460,861,643,062,532,082,161,84
EPS diluat an/an−83,4 %+87,0 %+90,7 %+86,6 %−17,3 %−17,8 %+3,8 %−14,8 %
netă %3,7 %6,1 %9,5 %12,7 %9,3 %7,5 %7,8 %5,1 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil543,4 mil599,8 mil72,3 mil384,9 mil569,2 mil633,2 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
134,9 mil USD
Datorie financiară
4,7 mld USD
Datorie netă
4,6 mld USD
Capitaluri proprii
3,1 mld USD
Active totale
11,6 mld USD
Datorie / capitaluri
1,52x
Lichiditate curentă
0,83x
ROE
20,9 %
ROA
4,4 %
Marja FCF
8,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
4,9 mld
2024
4,9 mld
2025
7,5 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
2,9 mld
2024
2,9 mld
2025
4,3 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
2,0 mld
2024
2,0 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
30,6 mil
2024
30,8 mil
2025
32,9 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
607,2 mil
2024
634,2 mil
2025
754,9 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
183,0 mil
2024
201,5 mil
2025
290,5 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
790,2 mil ≈
2024
835,7 mil ≈
2025
1,0 mld ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
129,9 mil
2024
134,8 mil
2025
267,9 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
474,1 mil
2024
504,3 mil
2025
481,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
103,4 mil
2024
118,6 mil
2025
95,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit net
2023
368,1 mil
2024
384,3 mil
2025
384,1 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,08
2024
2,16
2025
1,84

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
177,3 mil
2024
178,2 mil
2025
209,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,44
2024
0,52
2025
0,60

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
74,9 mil
2024
1,7 mld
2025
134,9 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
431,4 mil
2024
404,5 mil
2025
358,5 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
483,1 mil
2024
447,0 mil
2025
630,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 19 feb. 2021verificat

Fond comercial
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
4,6 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
714,8 mil
2024
700,5 mil
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active totale
2023
4,6 mld
2024
6,0 mld
2025
11,6 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
311,3 mil
2024
360,5 mil
2025
401,6 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
44,9 mil
2024
69,5 mil
2025
112,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
2,5 mld
2024
3,8 mld
2025
4,6 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
908,2 mil
2024
960,3 mil
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
4,2 mld
2024
5,4 mld
2025
8,5 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
323,4 mil
2024
559,0 mil
2025
3,1 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
570,3 mil
2024
666,5 mil
2025
800,1 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
185,4 mil
2024
97,3 mil
2025
166,9 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
384,9 mil ≈
2024
569,2 mil ≈
2025
633,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-187,8 mil
2024
-96,7 mil
2025
-3,0 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-384,3 mil
2024
1,1 mld
2025
616,9 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
77,7 mil
2024
92,7 mil
2025
127,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
51,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
15,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
15,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
19,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-0,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-5,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
1,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-14,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-10,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
2,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
11,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
44,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
16,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
12,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
7,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
10,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
17,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
4,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
13,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
9,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
25,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (FCF)
17,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
3,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
3,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
990,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
221,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
769,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
144,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
79,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
17 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
58 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
43 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
33 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
14,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
14,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
26,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
27,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
3,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
4,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
11,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
15,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
1,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
18,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
5,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 57 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

67,87 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 14,3 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
14,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
27,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
4,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
11,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
17,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
7,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
51,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 04 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 07 aug. 2026
verificat 2712derivat 176

Scorul pe grupe

  • Creștere50
  • Randamente48
  • Bilanț și datorie60
  • Evaluare36
  • Calitate88

Interval de valoare estimat

Jos
29,52
USD pe acțiune
Mijloc
29,91
USD pe acțiune
Sus
35,60
USD pe acțiune
Preț: 67,87 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -55,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -126,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 7,88 – 115,12 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)75,31 – 115,12 (Mijloc 90,83)
    WACC 9,3 % · FCFF de pornire 958,3 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 1,8 %
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
  • Colegi: P/E29,52 – 35,60 (Mijloc 29,91)
    3 firme folosite · multiplul median 12,0x · quartile 11,8x – 14,2x
    FLXS, LZB, XMAX
  • Dividende actualizate (DDM)7,88 – 10,60 (Mijloc 9,04)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Household Furniture (SIC 2510)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 57/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate13,0 %85 (pe interval fix)10 %
Marja netă · Calitate7,0 %83 (față de colegi)6 %
Conversia profitului în FCF · Calitate144,2 %100 (pe interval fix)6 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere15,0 %100 (pe interval fix)8 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-10,1 %0 (pe interval fix)8 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,0x100 (pe interval fix)10 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,8x35 (pe interval fix)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,7x0 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare27,1x13 (pe interval fix)10 %
EV/EBITDA · Evaluare11,4x33 (pe interval fix)10 %
Randament FCF · Evaluare5,4 %67 (pe interval fix)8 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,9 %14 (pe interval fix)6 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente17,6 %100 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie60/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere50/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate88/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente48/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare36/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

SOMNIGROUP INTERNATIONAL INC. (SGI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,5 mld USD în 2025; creștere an/an 51,6 %; marjă netă 7,0 %; ROE 17,6 %; datorie netă/EBITDA 0,0x.

Intervalul de valoare estimat este 29,52–35,60 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 29,91 USD, prețul de 67,87 USD lasă un potențial de -55,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -126,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 57/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 13,0 %
  • Marja netă: 7,0 %
  • Conversia profitului în FCF: 144,2 %
  • CAGR venituri 3 ani: 15,0 %
  • Datorie netă / EBITDA: 0,0x
  • Rata de distribuire (FCF): 17,6 %

Ce o infirmă

  • CAGR EPS 3 ani: -10,1 %
  • Lichiditatea curentă: 0,7x
  • P/E (TTM): 27,1x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,9 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Față de mediana verticalei

Household Furniture (SIC 2510) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
27,1x
mediana verticalei 12,0x
peste mediană (+126,9 %)
EV/EBITDA
11,4x
mediana verticalei —
P/S
1,9x
mediana verticalei 0,6x
peste mediană (+193,0 %)
P/B
4,4x
mediana verticalei 1,8x
peste mediană (+142,1 %)
ROE
17,6 %
mediana verticalei 8,0 %
peste mediană (+118,8 %)
Marja netă
7,0 %
mediana verticalei -0,7 %
peste mediană
Marja EBIT
12,5 %
mediana verticalei -1,3 %
peste mediană
Venituri an/an
51,6 %
mediana verticalei 2,5 %
peste mediană (+1.993,9 %)
Datorie netă/EBITDA
0,0x
mediana verticalei —
Randament dividend
0,9 %
mediana verticalei 2,1 %
sub mediană (−54,8 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
SGISomnigroup International Inc.14,3 mld27,117,6 %7,0 %+51,6 %−15 % / +81 %
LZBLa-Z-Boy Incorporated1,3 mld16,58,0 %3,9 %+0,8 %−16 % / −7 %
CODICompass Diversified Holdings863,0 mil—-17,7 %-5,3 %+4,8 %+56 % / −43 %
XMAXXmax Inc.322,6 mil11,652,9 %185,9 %+72,6 %−10 % / +144 %
FLXSFlexsteel Industries, Inc.305,6 mil12,020,5 %6,7 %+4,1 %+86 % / +334 %
HOFTHooker Furnishings Corporation156,2 mil—-9,9 %-8,7 %−12,4 %+36 % / −18 %
PRPLPurple Innovation, Inc.40,6 mil——-8,9 %−3,9 %−87 % / −84 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SGI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
44,94
Randament total -33 % · Pe an -33 %
79,09
Randament total 18 % · Pe an 18 %
118,64
Randament total 76 % · Pe an 76 %
3 ani
53,27
Randament total -19 % · Pe an -7 %
104,52
Randament total 58 % · Pe an 16 %
170,72
Randament total 156 % · Pe an 37 %
5 ani
63,14
Randament total -2 % · Pe an -0 %
138,13
Randament total 111 % · Pe an 16 %
245,67
Randament total 272 % · Pe an 30 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 26,13
  • Marja netă± 18,29
  • Creșterea anuală a veniturilor± 13,65
  • Diluare anuală± 1,54

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Somnigroup International este cel mai mare producător de paturi din lume, care vinde prin mărci precum Tempur-Pedic, Sealy și Stearns & Foster, prin magazinele Mattress Firm și prin canale online și wholesale. După achiziția Mattress Firm din 2025 și anunțul fuziunii cu Leggett & Platt din 2026, compania se află într-o fază de integrare, în care vânzările trimestriale au scăzut ușor, iar câștigul pe acțiune ajustat a crescut. Vânzările anuale au fost de 7476.5 milioane USD în 2025 1, iar vânzările trimestrului al doilea 2026 de 1823.5 milioane USD 3.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu de mărci recunoscute, rețea omni-channel extinsă și integrare verticală de la producție până la retail 1.
  • Capacitate de generare a numerarului, cu fluxuri operaționale record în trimestrul al doilea 2026 3.
  • Program de inovare susținut prin cercetare și dezvoltare în mai multe centre și o bază mare de brevete și mărci 1.

Puncte slabe

  • Îndatorare semnificativă după achiziția Mattress Firm, cu un nivel de îndatorare ridicat față de EBITDA ajustat 3.
  • Dependență de materii prime volatile și de lanțuri de aprovizionare complexe, cu marje sensibile la costuri 1.
  • Segmentul Mattress Firm a arătat marje și vânzări în scădere în trimestrul al doilea 2026 3.

Oportunități

  • Integrarea Leggett & Platt ar putea extinde compania către componente, dacă tranzacția se va finaliza 2.
  • Creșterea ponderii vânzărilor directe și extinderea magazinelor pe piețe cheie ar putea aduce mai multă marjă 1.
  • Lansarea noii colecții Stearns & Foster în America de Nord ar putea relansa segmentul premium 1.

Amenințări

  • Concurența din partea producătorilor direct către consumator și a retailerilor cu marcă privată ar putea reduce cota de piață 1.
  • Tarifele comerciale și instabilitatea geopolitică ar putea crește costurile și perturba lanțurile de aprovizionare 12.
  • Riscurile de securitate cibernetică și dependența de furnizorii terți de tehnologie ar putea afecta operațiunile online 1.

Riscuri

  • Integrarea achizițiilorridicat

    Integrarea Mattress Firm și eventuala integrare a Leggett & Platt pot genera costuri neprevăzute și pot întârzia sinergiile anunțate 12.

  • Costul materiilor primeridicat

    Volatilitatea prețurilor spumei, poliesterului și oțelului poate afecta marja brută dacă majorările de prețuri nu compensează integral 13.

  • Cerere de consummediu

    Presiunile macroeconomice asupra consumatorilor pot reduce vânzările în magazine și online, cum s-a văzut în trimestrul al doilea 2026 3.

  • Conformitate cu angajamentele antitrustmediu

    Nerespectarea obligației de alocare a spațiului pentru saltele premium de la terți ar putea duce la acțiuni de reglementare sau litigii 1.

  • Securitate ciberneticămediu

    Atacurile cibernetice și defecțiunile furnizorilor terți de servicii IT ar putea perturba operațiunile și afecta datele clienților 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă sinergiile din achiziția Mattress Firm continuă să crească marjele, compania ar putea livra creșterea anunțată a câștigului pe acțiune ajustat 3.
  • Poziția de lider mondial și portofoliul de mărci puternice pot susține cota de piață chiar într-o industrie fragmentată 1.
  • Fluxul de numerar operațional ridicat și reducerea levierului ar putea sprijini dividende și răscumpărări de acțiuni 3.

Ce ar strica teza

  • Dacă vânzările Mattress Firm continuă să scadă din cauza închiderilor de magazine, sinergiile ar putea fi insuficiente pentru a compensa presiunea 3.
  • Îndatorarea ridicată și achiziția Leggett & Platt ar putea limita flexibilitatea financiară dacă cererea se răcește 23.
  • Creșterea concurenței online și a mărcilor private ar putea erodă marjele pe termen lung 1.

De urmărit

  • Finalizarea achiziției Leggett & Platt și efectul asupra numărului de acțiuniQ3 2026
  • Evoluția vânzărilor Mattress Firm și a numărului de magazineQ3 2026
  • Îndeplinirea ghidajului adjusted EPS între 2.85 și 3.15 USD2026
  • Raportul anual 10-K pentru 2026 și detaliile despre integrarea Leggett & Plattnext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Somnigroup se prezintă ca cel mai mare producător de paturi din lume, cu funcții integrate de design, producție, distribuție și retail, și deservește consumatorii în peste 100 de țări prin afacerile Tempur Sealy, Mattress Firm și Dreams 1. Portofoliul include mărci recunoscute precum Tempur-Pedic, Sealy și Stearns & Foster, iar grupul operează peste 2.800 de magazine, circa 30 de platforme e-commerce și peste 70 de unități de producție 1. Compania s-a redenumit din Tempur Sealy în Somnigroup după achiziția Mattress Firm, iar strategia sa declarată este creșterea câștigurilor cu randament ridicat al capitalului investit și flux de numerar puternic 1.

Modelul de vânzare este omni-channel, cu două canale principale: Direct, care include magazinele proprii, comerțul electronic și call center-urile, și Wholesale, adică vânzările către retaileri terți, hoteluri și clienți din sănătate 1. Ponderea canalului Direct a crescut la 63.5% din vânzările nete în 2025, de la 24.9% în 2024, în mare parte din cauza achiziției Mattress Firm 1. Compania are și o divizie OEM care produce paturi și perne nemarcate pentru retaileri terți 1.

Pe 6 august 2026, compania a raportat un trimestru cu vânzări nete în scădere de 3.0% și a revizuit ghidajul pentru câștigul pe acțiune ajustat 3. Compania a anunțat, de asemenea, în aprilie 2026, un acord definitiv de achiziție a Leggett & Platt, structurat ca tranzacție integral în acțiuni, cu finalizare așteptată până la sfârșitul trimestrului al treilea din 2026 23.

Segmente

Mattress Firm

Segmentul Mattress Firm cuprinde magazinele și centrele de distribuție din SUA, care vând exclusiv prin canalul Direct; în trimestrul al doilea 2026 vânzările au fost de 922.2 milioane USD, în scădere de 2.8%, în principal din cauza închiderilor de magazine 3.

Tempur Sealy North America

Acest segment acoperă SUA, Canada și Mexic, cu vânzări prin canalele Direct și Wholesale; vânzările externe către Mattress Firm sunt eliminate la nivel consolidat, iar marja brută a crescut în trimestrul al doilea 2026 datorită sinergiilor din achiziție 3.

Tempur Sealy International

Segmentul include Europa, Asia-Pacific și America Latină și a avut vânzări relativ stabile în trimestrul al doilea 2026, cu o creștere ușoară a vânzărilor, dar cu marjă operațională în scădere din cauza presiunilor de cost al materiilor prime 3.

Piața în context

Compania descrie industria globală a somnului ca fiind de 120 miliarde USD și structurată pentru creștere pe termen lung, sprijinită de inovare, de conștientizarea legăturii dintre somn și sănătate și de formarea gospodăriilor 1. Industria este fragmentată la nivel internațional, iar piața din SUA este concentrată pentru producători și fragmentată pentru retaileri 1. În 2025, industria a fost pusă sub presiune de factorii macroeconomici, iar compania se așteaptă să depășească piața prin lansări de produse noi 12.

Piața se mișcă spre comerțul online direct către consumator și spre marcile private ale retailerilor, ceea ce creează concurență pe canale 1. Compania a precizat în 2026 că politica tarifară rămâne incertă și că unele materii prime, precum spuma poliuretanică și oțelul, sunt volatile 12.

Tendințe

  • Presiunea costurilor materiilor primevânt din față

    Prețurile spumei poliuretanice, poliesterului și componentelor din oțel sunt volatile, iar inflația a crescut costurile; compania a implementat majorări de prețuri după trimestrul al doilea 2026, ceea ce ar putea limita pierderea de marjă dacă cererea rezistă 13.

  • Integrarea Mattress Firm și sinergiivânt din spate

    Sinergiile din achiziția Mattress Firm au îmbunătățit marjele segmentului nord-american, iar profitul operațional ajustat a crescut în trimestrul al doilea 2026 3.

  • Tarifele comercialemixt

    Compania susține că majoritatea produselor vândute în SUA sunt fabricate local, ceea ce ar reduce impactul tarifelor, dar durata și amploarea lor rămân incerte 12.

  • Închiderea de magazine și cererea slabăvânt din față

    Vânzările Mattress Firm au scăzut în trimestrul al doilea 2026 din cauza închiderilor de magazine și a unei cereri mai slabe, iar consumatorii au devenit mai precauți 3.

Poziția concurențială

Compania activează într-o industrie a paturilor în care concurența se dă pe preț, calitate, notorietatea mărcii, disponibilitatea produselor și performanță 1. Concurenții includ producători care vând direct către consumator și retaileri care își dezvoltă mărci private, iar intrarea de paturi ieftine importate a fost indicată drept presiune 1.

Piața producătorilor din SUA este concentrată, iar cea a retailerilor este fragmentată; pe piața internațională, concurența este regională și locală 1. Retailerii integrați vertical ar putea afecta negativ vânzările companiei, iar piața perinelor nu are un lider dominant 1.

  • Retaileri de paturi terți și lanțuri de specialitate

    Companiile terțe menționate în sursă includ retaileri multi-marcă și magazine proprii ale concurenților, care concurează pe aceleași canale de distribuție 1.

  • Producători online direct către consumator

    Mai multe companii americane și internaționale au intrat pe modelul online direct către consumator pentru saltele, ceea ce intensifică concurența de preț 1.

  • Retaileri cu marcă privată

    Retailerii care își dezvoltă produse proprii concurează cu marca Sleepy's a companiei și cu brandurile wholesale 1.

  • Producători de componente pentru saltele

    Concurența din segmentul componentelor și al pernelor este fragmentată, cu mulți participanți regionali 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 18 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 05 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

  • Situații financiare și anexe
  • Raport curent26 aug. 2026
    Achiziție sau vânzare de active · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent25 aug. 2026
    Informare publică (Reg FD)
  • Raport trimestrial07 aug. 2026
  • Raport curent06 aug. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent06 aug. 2026
    Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent27 iul. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent04 iun. 2026
    Informare publică (Reg FD)
  • Raport curent15 mai 2026
    Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Somnigroup International Inc. · 27 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Somnigroup International Inc. · 07 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Somnigroup International Inc. · 06 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Somnigroup International Inc. (SGI): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw