olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Healthpeak Properties, Inc. DOC

Real Estate Investment Trusts · SIC 6798 · Verticală: Real Estate Investment Trusts (SIC 6798)

20,17USD+3,12 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Healthpeak Properties este un REIT american care deține, operează și dezvoltă imobile pentru sănătate, în principal clădiri medicale ambulatorii, spații de laborator și locuințe pentru seniori. Compania este în curs de transformare, cu separarea activelor de locuințe pentru seniori prin Janus Living și cu o recapitalizare majoră a portofoliului medical ambulatoriu cu Brookfield, ceea ce face ca evoluția ei financiară să fie urmărită îndeaproape. Ponderea ocupării și a costurilor de finanțare rămâne centrală în analiza ei.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Healthpeak Properties, Inc. (DOC) costa 20,17 USD (+3,12 % într-o zi), cu capitalizare 13,9 mld USD, P/E 37,1 pe un EPS diluat de 0,54 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 6,05 %, beta 0,47, interval pe 52 de săptămâni 15,78–22,82 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 820,9 mil USD (+16,3 % an/an), profit net de 17,3 mil USD, EPS diluat 0,02 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
13,9 mld USD
acțiuni la 30 oct. 2026
P/E (TTM)
37,1
EPS diluat TTM 0,54 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
2,70 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
6,05 %
DPS 12 luni 1,22
Beta (2 ani)
0,47
Volatilitate (1 an) 29 %
Interval 52 săpt.
15,7822,82

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
60,8
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
18,18 – 19,84
peste banda superioară · %B 1,20 · lățimea benzii 8,7 %
SMA 50 / 200
19,79 / 19,14
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,04 / -0,22
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+7,1 %−2,0 %+9,1 pp—
3 luni−7,4 %−2,2 %−5,3 pp—
6 luni+3,4 %+4,3 %−0,8 pp—
De la început de an+25,4 %+10,6 %+14,9 pp—
1 an+15,0 %+10,5 %+4,5 pp+0,5 %
3 ani+17,2 %+73,7 %−56,5 pp+10,7 %
5 ani−41,1 %+61,7 %−102,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−19,4 %
28 iul. 2026 → 19 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−57,6 %
04 ian. 2022 → 31 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−10,0 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
820,9 mil USD
+16,3 % an/an
Profit net
17,3 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
0,02
indisponibil an/an
netă / operațională
2,1 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri698,0 mil702,9 mil694,3 mil705,9 mil719,4 mil753,0 mil771,6 mil820,9 mil
Costul vânzărilor277,0 mil273,1 mil276,2 mil291,9 mil————
Amortizare și depreciere274,5 mil268,5 mil265,9 mil262,3 mil262,1 mil289,7 mil283,4 mil298,9 mil
Cheltuieli cu dobânzile70,5 mil72,7 mil75,1 mil76,8 mil80,6 mil87,3 mil92,3 mil83,9 mil
Profit înainte de impozit-3,2 mil54,3 mil39,7 mil65,2 mil125,1 mil195,6 mil59,3 mil34,2 mil
Impozit pe profit-14,0 mil2,1 mil2,4 mil-1,2 mil6,0 mil254,0 mii-1,4 mil1,3 mil
Profit net4,5 mil42,8 mil31,7 mil-117,1 mil114,0 mil193,6 mil52,8 mil17,3 mil
EPS diluat0,01 ≈0,060,05-0,170,16 ≈0,280,080,02
Flux de numerar operațional283,5 mil279,4 mil363,5 mil ≈315,0 mil ≈294,1 mil260,9 mil361,1 mil ≈354,5 mil ≈
Dividende plătite209,8 mil213,5 mil211,9 mil ≈211,9 mil ≈211,9 mil212,0 mil210,3 mil ≈210,3 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni326,0 mii25,0 mil72,1 mil ≈17,0 mii ≈87,0 mii1,4 mil100,2 mil ≈99,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 45 din propriul istoric de 38 trimestre (min 12,6, mediană 40,1, max 344,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu⚠ 20182019202020212022202320242025
Venituri1,2 mld1,2 mld1,6 mld1,9 mld2,1 mld2,2 mld2,7 mld2,8 mld
Venituri an/an—+4,1 %+32,6 %+15,3 %+8,7 %+5,8 %+23,8 %+4,5 %
Profit net1,1 mld45,5 mil413,6 mil505,5 mil500,4 mil306,0 mil243,1 mil71,3 mil
Profit net an/an—−95,7 %+808,3 %+22,2 %−1,0 %−38,9 %−20,5 %−70,7 %
EPS diluat2,240,090,770,930,920,560,360,10
EPS diluat an/an—−96,0 %+755,6 %+20,8 %−1,1 %−39,1 %−35,7 %−72,2 %
netă %89,1 %3,7 %25,1 %26,7 %24,3 %14,0 %9,0 %2,5 %
Flux de numerar liber287,8 mil168,8 mil-30,5 mil35,5 mil-61,7 mil181,7 mil333,7 mil357,0 mil

Seria se rupe înainte de 2018: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
467,5 mil USD
Datorie financiară
9,8 mld USD
Datorie netă
9,4 mld USD
Capitaluri proprii
8,1 mld USD
Active totale
20,3 mld USD
Datorie / capitaluri
1,21x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
0,8 %
ROA
0,4 %
Marja FCF
12,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,2 mld
2024
2,7 mld
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
902,1 mil
2024
1,1 mld
2025
—

SEC (XBRL)· 04 feb. 2025verificat

Profit brut
2023
1,3 mld ≈
2024
1,6 mld ≈
2025
—

SEC (XBRL)· 04 feb. 2025derivat

Amortizare și depreciere
2023
749,9 mil
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
200,3 mil
2024
280,4 mil
2025
305,2 mil

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
314,9 mil
2024
273,2 mil
2025
284,3 mil

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-9,6 mil
2024
4,4 mil
2025
9,3 mil

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Profit net
2023
306,0 mil
2024
243,1 mil
2025
71,3 mil

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,56
2024
0,36
2025
0,10

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
547,3 mil
2024
676,2 mil
2025
696,0 mil

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,20
2024
1,20
2025
1,22

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
117,6 mil
2024
119,8 mil
2025
467,5 mil

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
18,0 mil
2024
68,5 mil
2025
68,5 mil

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
314,2 mil
2024
817,3 mil
2025
654,5 mil

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Active totale
2023
15,7 mld
2024
19,9 mld
2025
20,3 mld

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
6,9 mld
2024
8,7 mld
2025
9,8 mld

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
8,8 mld
2024
10,9 mld
2025
12,0 mld

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
6,9 mld
2024
9,1 mld
2025
8,1 mld

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
956,2 mil
2024
1,1 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
774,6 mil
2024
736,8 mil
2025
894,9 mil

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
181,7 mil ≈
2024
333,7 mil ≈
2025
357,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-576,8 mil
2024
-113,8 mil
2025
-1,0 mld

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-337,3 mil
2024
-941,4 mil
2025
136,1 mil

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
657,0 mil
2024
794,8 mil
2025
849,1 mil

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
6,5 mil
2024
190,7 mil
2025
97,1 mil

SEC (XBRL)· 03 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
11,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
11,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-70,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-47,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-29,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-72,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-52,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-33,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
7,0 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
63,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
12,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
12,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
224,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
224,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
8,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,3 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
894,9 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
375,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
13,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
22,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
36,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
37,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
4,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
7,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
6,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
6,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

9 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 53 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

20,17 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 13,9 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
13,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
37,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
4,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
12,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
6,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 03 nov. 2026
verificat 2395derivat 161

Scorul pe grupe

  • Creștere100
  • Evaluare42
  • Calitate40
  • Randamente54

Interval de valoare estimat

Jos
13,68
USD pe acțiune
Mijloc
18,23
USD pe acțiune
Sus
26,32
USD pe acțiune
Preț: 20,17 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -9,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -10,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 11,33 – 31,08 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Valoarea activului net (NAV)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)16,03 – 21,56 (Mijloc 18,39)
  • Colegi: P/B11,33 – 31,08 (Mijloc 18,06)
    32 firme folosite · multiplul median 1,6x · quartile 1,0x – 2,7x
    ABR, ACRE, ADC, APLE, ARI, ARR, BRX, CDP, CMCT, CUBE, DLR, EPR, EPRT, ESS, EXR, FCPT, FSP, HST, IHT, ILPT, KIM, LINE, O, OLP, PINE, PLD, PSA, RYN, VICI, VMRK, VTR, WELL
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Real Estate Investment Trusts (SIC 6798)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 53/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate4,9 %40 (față de colegi)10 %
Marja EBITDA · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere11,0 %100 (pe interval fix)14 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/B · Evaluare1,8x47 (față de colegi)31 %
P/E (TTM) · Evaluare37,1x30 (față de colegi)14 %
Randamentul dividendului · Randamente6,0 %69 (față de colegi)24 %
Rata de distribuire (EPS) · Randamente224,3 %0 (pe interval fix)7 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Creștere100/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Calitate· parțial40/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Randamente54/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare42/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Healthpeak Properties, Inc. (DOC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,8 mld USD în 2025; creștere an/an 4,5 %; marjă netă 12,3 %; ROE 4,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 13,68–26,32 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 18,23 USD, prețul de 20,17 USD lasă un potențial de -9,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -10,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 53/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, quality. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 11,0 %

Ce o infirmă

  • P/E (TTM): 37,1x
  • Rata de distribuire (EPS): 224,3 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja EBITDA, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor.

Față de mediana verticalei

Real Estate Investment Trusts (SIC 6798) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
37,1x
mediana verticalei 29,7x
peste mediană (+24,9 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 16,5x
P/S
4,5x
mediana verticalei 6,8x
sub mediană (−33,5 %)
P/B
1,8x
mediana verticalei 1,6x
peste mediană (+9,6 %)
ROE
4,9 %
mediana verticalei 6,3 %
sub mediană (−22,0 %)
Marja netă
12,3 %
mediana verticalei 22,3 %
sub mediană (−44,8 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 32,5 %
Venituri an/an
4,5 %
mediana verticalei 5,1 %
sub mediană (−10,7 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 5,2x
Randament dividend
6,0 %
mediana verticalei 4,5 %
peste mediană (+35,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
WELLWelltower Inc.176,9 mld103,24,0 %12,7 %+35,6 %+16 % / +171 %
PLDPrologis, Inc.120,3 mld32,57,1 %42,5 %+7,2 %+0 % / +12 %
EQIXEquinix Inc100,4 mld60,911,5 %16,4 %+5,4 %+35 % / +24 %
AMTAmerican Tower Corporation86,9 mld26,390,6 %30,7 %+5,1 %+3 % / −10 %
DLRDigital Realty Trust, Inc.63,3 mld47,16,2 %21,7 %+10,0 %+13 % / +30 %
PSAPublic Storage62,3 mld33,916,0 %37,8 %+2,7 %+21 % / +29 %
ORealty Income Corporation54,7 mld39,63,6 %22,9 %+9,1 %−0 % / +7 %
VTRVentas, Inc.46,0 mld163,71,9 %4,0 %+18,5 %+8 % / +90 %
CCICrown Castle Inc.36,8 mld44,0—20,7 %−4,4 %−5 % / −26 %
IRMIron Mountain Inc34,7 mld82,6—5,7 %+12,2 %+35 % / +82 %
EXRExtra Space Storage Inc.32,6 mld31,87,9 %29,9 %+3,7 %+17 % / +20 %
VICIVICI Properties Inc.26,9 mld11,28,3 %56,5 %+4,1 %−15 % / −18 %
VMRKVivmark Residential23,3 mld27,28,1 %—+4,8 %+0 % / +9 %
SBACSba Communications Corporation19,6 mld19,9—34,5 %+5,1 %−5 % / −25 %
HSTHost Hotels & Resorts, Inc.17,7 mld17,215,8 %16,5 %+7,6 %+46 % / +48 %
ESSEssex Property Trust, Inc.17,0 mld40,78,0 %22,7 %+6,4 %+0 % / +24 %
KIMKimco Realty Corporation16,8 mld27,65,8 %27,8 %+5,1 %+21 % / +29 %
DOCHealthpeak Properties, Inc.13,9 mld37,14,9 %12,3 %+4,5 %+15 % / +17 %
CUBECubesmart10,4 mld32,311,8 %28,7 %+5,3 %+23 % / +15 %
BRXBrixmor Property Group Inc.9,3 mld22,014,2 %30,0 %+6,7 %+16 % / +40 %
ADCAgree Realty Corporation9,1 mld35,83,8 %29,8 %+16,4 %−7 % / +18 %
LINELineage, Inc.8,8 mld—-2,0 %-3,1 %+0,3 %+8 % / indisponibil
EPRTEssential Properties Realty Trust, Inc.6,2 mld22,96,3 %41,0 %+24,8 %−11 % / +18 %
RYNRayonier Inc.6,1 mld6,712,8 %68,6 %−51,0 %−9 % / −34 %
EPREpr Properties4,7 mld16,812,7 %38,8 %+2,9 %+16 % / +36 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DOC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
12,79
Randament total -34 % · Pe an -34 %
22,55
Randament total 15 % · Pe an 15 %
33,88
Randament total 72 % · Pe an 72 %
3 ani
14,11
Randament total -23 % · Pe an -8 %
27,81
Randament total 48 % · Pe an 14 %
45,63
Randament total 139 % · Pe an 34 %
5 ani
15,55
Randament total -10 % · Pe an -2 %
34,29
Randament total 89 % · Pe an 14 %
61,44
Randament total 230 % · Pe an 27 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 6,95
  • Marja netă± 4,87
  • Creșterea anuală a veniturilor± 3,76
  • Diluare anuală± 0,41

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Healthpeak Properties este un REIT american care deține, operează și dezvoltă imobile pentru sănătate, în principal clădiri medicale ambulatorii, spații de laborator și locuințe pentru seniori. Compania este în curs de transformare, cu separarea activelor de locuințe pentru seniori prin Janus Living și cu o recapitalizare majoră a portofoliului medical ambulatoriu cu Brookfield, ceea ce face ca evoluția ei financiară să fie urmărită îndeaproape. Ponderea ocupării și a costurilor de finanțare rămâne centrală în analiza ei.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu diversificat de imobile medicale ambulatorii, laboratoare și locuințe pentru seniori, cu chiriași legați de sisteme de sănătate 1.
  • Bilanț cu rating de investiții, datorie pe termen lung cu rată fixă și scadențe eșalonate, ceea ce reduce expunerea la dobânzi 1.
  • Capacitate de a genera lichiditate din recapitalizări și vânzări, așa cum a arătat tranzacția cu Brookfield din 2026 3.

Puncte slabe

  • Concentrarea veniturilor din medical ambulatoriu la câțiva chiriași mari, cum este HCA Healthcare, expune compania la riscul unui singur grup 1.
  • Segmentul de laborator are o creștere comparabilă negativă și o ocupare mai scăzută decât medicalul ambulatoriu 3.
  • Dependența de finanțarea externă și de piețele de capital face compania sensibilă la condițiile de finanțare 1.

Oportunități

  • Dacă Janus Living reușește să acceseze piețele publice, compania ar putea finanța mai ușor creșterea segmentului de locuințe pentru seniori 13.
  • Proiectele de dezvoltare precontractate cu sisteme de sănătate, cum este cel din Atlanta, ar putea adăuga venituri stabile 3.
  • Consolidarea fragmentată a sectorului medical ar putea oferi achiziții avantajoase pentru un REIT cu acces bun la capital 1.

Amenințări

  • Modificările politicilor de rambursare din Medicare și Medicaid ar putea reduce capacitatea chiriașilor de a plăti chiria 1.
  • Reducerea finanțării pentru cercetare și instabilitatea biotehnologiei ar putea afecta cererea pentru laboratoare 1.
  • Dobânzile ridicate și costurile de construcție pot încetini dezvoltarea și pot reduce randamentele proiectelor 12.

Riscuri

  • Politici federale și reglementareridicat

    Schimbările în finanțarea cercetării, în prețurile medicamentelor și în tarifele comerciale pot afecta chiriașii din laboratoare și din sectorul sanitar 1.

  • Dependența de chiriași din sănătateridicat

    Veniturile sunt concentrate la câțiva chiriași mari din spitale și clinici, iar dificultățile lor financiare ar putea afecta direct încasările 1.

  • Riscul din Janus Livingmediu

    Dacă oferta nu aduce beneficiile așteptate, compania ar putea rămâne expusă unei filiale cu conflicte de interese și cu expunere la prețul acțiunilor 2.

  • Costul finanțăriimediu

    Dobânzile ridicate pot crește costul refinanțării și pot reduce valoarea activelor cu rată fixă 12.

  • Riscuri de dezvoltare și locativscăzut

    Proiectele de dezvoltare pot întârzia sau pot deveni mai puțin profitabile, iar relocarea chiriașilor din laboratoare poate fi costisitoare 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Ghidajul pentru 2026 a fost ridicat, iar tranzacția cu Brookfield a adus lichiditate importantă, ceea ce ar putea sprijini dividendul și reducerea datoriei 3.
  • Segmentul de locuințe pentru seniori arată o creștere comparabilă puternică, iar separarea prin Janus Living ar putea debloca valoare pentru acționari 3.
  • Portofoliul medical ambulatoriu are ocupare ridicată și contracte pe termen lung cu sisteme de sănătate, ceea ce ar putea oferi venituri predictibile 13.

Ce ar strica teza

  • Segmentul de laborator scade pe bază comparabilă, iar cererea depinde de finanțarea biotehnologiei, care rămâne incertă 31.
  • Recapitalizările și vânzările de active pot deveni o dependență, dacă piața de tranzacții se înrăutățește sau dacă drepturile de răscumpărare devin costisitoare 3.
  • Gradul de îndatorare, exprimat prin raportul net datorie la EBITDAre, rămâne ridicat și ar putea limita flexibilitatea în cazul unei scăderi a veniturilor 3.

De urmărit

  • Finalizarea ofertei Janus Living și efectele asupra structurii de capital2026
  • Evoluția ocupării în laboratoare și a semnării contractelor de închiriereQ3 2026
  • Actualizarea ghidajului FFO ajustat pe acțiune pentru 2026Q3 2026
  • Rezultatele privind politicile de rambursare Medicare și Medicaid și efectele asupra chiriașilornext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

Healthpeak Properties, Inc. este o companie din S&P 500, organizată ca REIT autogestionat, cu sediul în Denver, Colorado, care deține, operează și dezvoltă imobile destinate descoperirii și furnizării serviciilor medicale în Statele Unite 1. Activitatea se desfășoară prin filiala operațională Healthpeak OP, iar portofoliul cuprinde 689 de proprietăți, dintre care 507 clădiri medicale ambulatorii și 145 de imobile de laborator la 31 decembrie 2025 1. Compania a integrat în 2024 fuziunea cu Physicians Realty Trust, ceea ce a adus 299 de clădiri medicale ambulatorii în portofoliu 1. În decembrie 2025 a depus un proiect de prospect pentru oferta publică inițială a Janus Living, dedicată locuințelor pentru seniori, pe care intenționează să o finalizeze în primul semestru al anului 2026 1.

Strategia Healthpeak se bazează pe patru elemente: imobile de calitate în locații dorite, un bilanț cu rating de investiții și datorie pe termen lung cu rată fixă și scadențe eșalonate, parteneriate cu companii farmaceutice, biotehnologice și de dispozitive medicale, precum și cu sisteme de sănătate, și o platformă operațională proprie 1. Compania se finanțează constant pe piețele publice de capital, pentru că trebuie să distribuie cel puțin 90% din venitul impozabil REIT, ceea ce lasă puțin spațiu pentru reinvestirea din profit 1. Reciclarea capitalului prin vânzări și achiziții este un instrument important al strategiei, iar în 2025 și în 2026 au avut loc tranzacții semnificative în acest sens 13.

Politica de dividende s-a schimbat în 2025, când consiliul a trecut de la plata trimestrială la plata lunară, iar dividendul anual de 1,22 dolari pe acțiune s-a menținut în 2026 13. Compania a raportat pentru trimestrul încheiat la 30 iunie 2026 un profit de 0,08 dolari pe acțiune și un FFO ajustat de 0,46 dolari pe acțiune, iar ghidajul pentru 2026 a fost ridicat cu 0,02 dolari la nivelul mediu 3. Acest ghidaj a fost actualizat în august 2026 și reflectă, potrivit companiei, condițiile actuale de piață și calendarul tranzacțiilor 3.

Segmente

Medical ambulatoriu

Segmentul medical ambulatoriu include clădiri pentru cabinete medicale și spitale, cu chiriași precum HCA Healthcare, care reprezintă 15% din veniturile segmentului în 2025 1. Aproximativ 79% dintre clădirile din segment se află pe sau lângă campusurile spitalelor, iar 96% sunt afiliate unor sisteme spitalicești 1. Ocupația segmentului a ajuns la 90,7% în al doilea trimestru din 2026 3.

Piața în context

Mediul macroeconomic rămâne un factor important, deoarece dobânzile ridicate, inflația și costurile de construcție afectează finanțarea și randamentele proiectelor 1. Politicile federale privind finanțarea cercetării, prețurile medicamentelor și tarifele pot schimba cererea pentru spațiile de laborator și capacitatea chiriașilor de a plăti chiria 1. Compania își ajustează constant strategia pentru a răspunde acestor presiuni 2.

Tendințe

  • Separarea locuințelor pentru seniori prin Janus Livingmixt

    Crearea și listarea Janus Living permite Healthpeak să transfere o parte din capitalul și riscul segmentului de locuințe pentru seniori către investitori publici, păstrând în același timp controlul prin deținerea majoritară 13. Dacă oferta reușește, ar putea atrage un nou tip de finanțare, dar ar putea și să creeze conflicte de interese în relația cu filiala 2.

  • Cerere variabilă în laboratoarevânt din față

    Laboratoarele sunt afectate de finanțarea incertă a biotehnologiei, de reducerea granturilor de cercetare și de posibila migrare a activității către alte țări 1. Dacă cererea se stabilizează, segmentul ar putea reveni, dar până atunci activitatea de închiriere rămâne sub presiune 3.

  • Ajustarea politicilor de sănătate și rambursarevânt din față

    Modificările în Medicaid, Medicare și în programul Affordable Care Act pot reduce volumul pacienților și pot pune presiune pe tarifele spitalelor și ale clinicilor ambulatorii 1. Pentru Healthpeak, aceste schimbări pot afecta chiriașii și capacitatea lor de plată, mai ales în statele care nu au extins Medicaid 1.

Poziția concurențială

Chiriașii și operatorii Healthpeak concurează cu alți furnizori de servicii medicale, precum agenții de îngrijire la domiciliu, telemedicina și centrele de convalescență 1. În segmentul de laborator și în cel de locuințe pentru seniori, concurența vine din alți proprietari de imobile specializate, iar piața de tranzacții rămâne competitivă 1. Calitatea clădirilor, locația și relația cu sistemele de sănătate sunt factori decisivi 1.

Compania susține că are un avantaj competitiv prin scara portofoliului, relațiile cu chiriașii și cu investitorii instituționali și capacitatea de a executa rapid achiziții 1. Recapitalizările și parteneriatele cu fonduri suverane sau cu Brookfield arată că pot atrage capital extern, însă asta crește și concurența pentru proiectele de calitate 13.

  • Ventas, Inc.VTR

    Concurent în segmentul de locuințe pentru seniori și imobile de sănătate, menționat în contextul competiției pentru active de calitate 1.

  • Welltower Inc.WELL

    Concurent în imobile pentru îngrijire medicală și locuințe pentru seniori, care concurează pentru aceleași tranzacții 1.

  • Alexandria Real Estate Equities, Inc.ARE

    Concurent în segmentul de laborator și al spațiilor pentru științele vieții, cu expunere similară la finanțarea biotehnologiei 1.

  • Physicians Realty Trust

    Companie absorbită prin fuziune în 2024, al cărei portofoliu medical ambulatoriu se regăsește acum în Healthpeak 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 18 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Healthpeak Properties, Inc. · 03 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Healthpeak Properties, Inc. · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Healthpeak Properties, Inc. · 04 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Healthpeak Properties, Inc. (DOC): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw