olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

EastGroup Properties, Inc. EGP

Real Estate Investment Trusts · SIC 6798 · Verticală: Real Estate Investment Trusts (SIC 6798)

201,00USD+0,39 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

EastGroup Properties este un REIT cu active de distribuție industrială, concentrate în Texas, Florida, California, Arizona și Carolina de Nord, cu clădiri de tip « shallow bay » pentru chiriași sensibili la locație. Pe fondul cererii de spațiu industrial aflat într-un context de inflație și volatilitate, compania a raportat în primele nouă luni ale lui 2026 o creștere a FFO și o majorare a dividendului cu 12,9%. Portofoliul său operațional era de 550 de proprietăți la sfârșitul lui 2025.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea EastGroup Properties, Inc. (EGP) costa 201,00 USD (+0,39 % într-o zi), cu capitalizare 10,8 mld USD, P/E 34,1 pe un EPS diluat de 5,90 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,18 %, beta 0,57, interval pe 52 de săptămâni 174,49–223,38 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 199,4 mil USD (+9,5 % an/an), profit net de 78,4 mil USD (+17,1 % an/an), EPS diluat 1,46 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
10,8 mld USD
acțiuni la 20 oct. 2026
P/E (TTM)
34,1
EPS diluat TTM 5,90 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
2,93 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
3,18 %
DPS 12 luni 6,40
Beta (2 ani)
0,57
Volatilitate (1 an) 17 %
Interval 52 săpt.
174,49223,38

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
54,5
neutru
Bollinger (20, 2)
192,81 – 203,75
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,75 · lățimea benzii 5,5 %
SMA 50 / 200
198,73 / 198,39
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,44 / 0,05
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+2,6 %−1,1 %+3,7 pp—
3 luni−0,8 %−0,5 %−0,4 pp—
6 luni−1,0 %+4,4 %−5,4 pp—
De la început de an+12,8 %+12,3 %+0,5 pp—
1 an+14,8 %+13,5 %+1,3 pp+3,0 %
3 ani+18,1 %+76,4 %−58,3 pp+12,5 %
5 ani+0,9 %+63,7 %−62,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−14,7 %
16 iul. 2026 → 07 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−39,6 %
29 dec. 2021 → 07 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+0,2 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
199,4 mil USD
+9,5 % an/an
Profit net
78,4 mil USD
+17,1 % an/an
EPS diluat
1,46
+15,9 % an/an
netă / operațională
39,3 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri164,0 mil174,4 mil177,3 mil182,1 mil187,5 mil190,3 mil193,3 mil199,4 mil
Amortizare și depreciere49,7 mil52,5 mil53,0 mil54,1 mil57,1 mil55,5 mil56,4 mil58,2 mil
Cheltuieli cu dobânzile9,2 mil8,0 mil7,7 mil7,7 mil8,7 mil9,1 mil9,0 mil9,6 mil
Profit net58,7 mil59,4 mil63,3 mil67,0 mil67,8 mil94,6 mil75,5 mil78,4 mil
EPS diluat1,17 ≈1,141,201,261,27 ≈1,771,401,46
Flux de numerar operațional53,9 mil133,7 mil143,4 mil ≈138,9 mil ≈64,7 mil142,3 mil159,6 mil ≈176,1 mil ≈
Dividende plătite68,8 mil73,2 mil73,1 mil ≈73,7 mil ≈82,6 mil83,7 mil83,2 mil ≈83,2 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 23 din propriul istoric de 40 trimestre (min 25,2, mediană 38,4, max 58,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri300,4 mil331,4 mil363,0 mil409,5 mil487,0 mil570,6 mil640,2 mil721,3 mil
Venituri an/an+9,6 %+10,3 %+9,5 %+12,8 %+18,9 %+17,2 %+12,2 %+12,7 %
Profit net88,6 mil123,3 mil108,4 mil157,6 mil186,3 mil200,5 mil227,8 mil257,5 mil
Profit net an/an+6,0 %+39,2 %−12,1 %+45,4 %+18,2 %+7,7 %+13,6 %+13,0 %
EPS diluat2,493,242,763,904,364,424,664,87
EPS diluat an/an+2,0 %+30,1 %−14,8 %+41,3 %+11,8 %+1,4 %+5,4 %+4,5 %
netă %29,5 %37,2 %29,9 %38,5 %38,2 %35,1 %35,6 %35,7 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,0 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
3,5 mld USD
Active totale
5,4 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
7,6 %
ROA
4,9 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
570,6 mil
2024
640,2 mil
2025
721,3 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
171,1 mil
2024
189,4 mil
2025
216,7 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
48,0 mil
2024
39,0 mil
2025
32,1 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Profit net
2023
200,5 mil
2024
227,8 mil
2025
257,5 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
4,42
2024
4,66
2025
4,87

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
45,3 mil
2024
48,9 mil
2025
52,8 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
5,04
2024
5,34
2025
5,90

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
40,3 mil
2024
17,5 mil
2025
1,0 mil

SEC (XBRL)· 22 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
990,0 mii
2024
990,0 mii
2025
990,0 mii

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
20,2 mil
2024
38,7 mil
2025
36,5 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Active totale
2023
4,5 mld
2024
5,1 mld
2025
5,4 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,7 mld
2024
1,5 mld
2025
—

SEC (XBRL)· 23 apr. 2025verificat

Datorii totale
2023
1,9 mld
2024
1,8 mld
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,6 mld
2024
3,3 mld
2025
3,5 mld

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
338,2 mil
2024
416,6 mil
2025
480,7 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-570,1 mil
2024
-724,3 mil
2025
-576,3 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
272,1 mil
2024
285,0 mil
2025
79,0 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
225,6 mil
2024
252,8 mil
2025
302,5 mil

SEC (XBRL)· 11 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
12,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
14,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
14,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
13,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
11,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
18,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
4,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
3,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
12,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
41,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
8,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
5,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
108,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
542,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
10,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
12,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
34,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
34,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
14,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
16,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
3,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
3,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

9 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 42 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])

Preț de închidere

201,00 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 10,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
10,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
34,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
8,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
41,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
12,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
3,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

18/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 20 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 21 oct. 2026
verificat 1761derivat 135

Scorul pe grupe

  • Creștere100
  • Evaluare29
  • Calitate74
  • Randamente24

Interval de valoare estimat

Jos
72,01
USD pe acțiune
Mijloc
97,80
USD pe acțiune
Sus
144,64
USD pe acțiune
Preț: 201,00 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -51,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -105,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 66,50 – 185,01 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Valoarea activului net (NAV)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)77,53 – 104,27 (Mijloc 88,93)
  • Colegi: P/B66,50 – 185,01 (Mijloc 106,68)
    32 firme folosite · multiplul median 1,6x · quartile 1,0x – 2,8x
    ABR, ACRE, ADC, APLE, ARI, ARR, BRX, CDP, CMCT, CUBE, DLR, EPR, EPRT, ESS, EXR, FCPT, FSP, HST, IHT, ILPT, KIM, LINE, O, OLP, PINE, PLD, PSA, RYN, VICI, VMRK, VTR, WELL
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Real Estate Investment Trusts (SIC 6798)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 42/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate8,9 %74 (față de colegi)10 %
Marja EBITDA · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere14,0 %100 (pe interval fix)14 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/B · Evaluare3,0x24 (față de colegi)31 %
P/E (TTM) · Evaluare34,1x40 (față de colegi)14 %
Randamentul dividendului · Randamente3,2 %26 (față de colegi)24 %
Rata de distribuire (EPS) · Randamente108,5 %16 (pe interval fix)7 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Creștere100/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Calitate· parțial74/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Randamente24/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare29/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

EASTGROUP PROPERTIES, INC. (EGP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 721,3 mil USD în 2025; creștere an/an 12,7 %; marjă netă 41,0 %; ROE 8,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 72,01–144,64 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 97,80 USD, prețul de 201,00 USD lasă un potențial de -51,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -105,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 42/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, quality. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROE: 8,9 %
  • CAGR venituri 3 ani: 14,0 %

Ce o infirmă

  • P/B: 3,0x
  • Randamentul dividendului: 3,2 %
  • Rata de distribuire (EPS): 108,5 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja EBITDA, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor.

Față de mediana verticalei

Real Estate Investment Trusts (SIC 6798) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
34,1x
mediana verticalei 30,5x
peste mediană (+11,9 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 16,5x
P/S
14,0x
mediana verticalei 7,2x
peste mediană (+94,2 %)
P/B
3,0x
mediana verticalei 1,7x
peste mediană (+82,9 %)
ROE
8,9 %
mediana verticalei 6,3 %
peste mediană (+42,7 %)
Marja netă
41,0 %
mediana verticalei 22,4 %
peste mediană (+83,1 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 32,5 %
Venituri an/an
12,7 %
mediana verticalei 5,1 %
peste mediană (+150,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 5,2x
Randament dividend
3,2 %
mediana verticalei 4,4 %
sub mediană (−27,3 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
WELLWelltower Inc.181,9 mld106,24,0 %12,7 %+35,6 %+19 % / +178 %
PLDPrologis, Inc.122,5 mld33,17,1 %42,5 %+7,2 %+2 % / +14 %
EQIXEquinix Inc104,3 mld63,311,5 %16,4 %+5,4 %+40 % / +29 %
AMTAmerican Tower Corporation90,4 mld27,390,6 %30,7 %+5,1 %+7 % / −7 %
DLRDigital Realty Trust, Inc.65,0 mld48,36,2 %21,7 %+10,0 %+15 % / +33 %
PSAPublic Storage64,0 mld34,916,0 %37,8 %+2,7 %+25 % / +32 %
ORealty Income Corporation56,3 mld40,83,6 %22,9 %+9,1 %+3 % / +10 %
VTRVentas, Inc.47,2 mld167,81,9 %4,0 %+18,5 %+11 % / +95 %
CCICrown Castle Inc.39,2 mld48,6—20,1 %−4,4 %+1 % / −21 %
IRMIron Mountain Inc35,3 mld84,0—5,7 %+12,2 %+37 % / +85 %
EXRExtra Space Storage Inc.33,6 mld32,77,9 %29,9 %+3,7 %+21 % / +24 %
VICIVICI Properties Inc.27,8 mld11,68,3 %56,5 %+4,1 %−12 % / −16 %
VMRKVivmark Residential23,9 mld27,98,1 %—+4,8 %+3 % / +12 %
SBACSba Communications Corporation20,7 mld21,1—34,5 %+5,1 %+1 % / −21 %
HSTHost Hotels & Resorts, Inc.17,9 mld17,515,8 %16,5 %+7,6 %+48 % / +49 %
ESSEssex Property Trust, Inc.17,5 mld41,78,0 %22,7 %+6,4 %+3 % / +27 %
KIMKimco Realty Corporation17,4 mld28,65,8 %27,8 %+5,1 %+25 % / +34 %
EGPEastgroup Properties, Inc.10,8 mld34,18,9 %41,0 %+12,7 %+15 % / +18 %
CUBECubesmart10,4 mld32,311,8 %28,7 %+5,3 %+23 % / +15 %
BRXBrixmor Property Group Inc.9,3 mld22,014,2 %30,0 %+6,7 %+16 % / +40 %
ADCAgree Realty Corporation9,1 mld35,83,8 %29,8 %+16,4 %−7 % / +18 %
LINELineage, Inc.8,8 mld—-2,0 %-3,1 %+0,3 %+8 % / indisponibil
EPRTEssential Properties Realty Trust, Inc.6,2 mld22,96,3 %41,0 %+24,8 %−11 % / +18 %
RYNRayonier Inc.6,1 mld6,712,8 %68,6 %−51,0 %−9 % / −34 %
EPREpr Properties4,7 mld16,812,7 %38,8 %+2,9 %+16 % / +36 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EGP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
129,75
Randament total -33 % · Pe an -33 %
228,43
Randament total 17 % · Pe an 17 %
342,77
Randament total 75 % · Pe an 75 %
3 ani
151,09
Randament total -17 % · Pe an -6 %
296,81
Randament total 59 % · Pe an 17 %
485,31
Randament total 156 % · Pe an 37 %
5 ani
175,93
Randament total 2 % · Pe an 0 %
385,66
Randament total 114 % · Pe an 16 %
687,11
Randament total 271 % · Pe an 30 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 74,20
  • Marja netă± 51,94
  • Creșterea anuală a veniturilor± 39,08
  • Diluare anuală± 4,36

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

EastGroup Properties este un REIT cu active de distribuție industrială, concentrate în Texas, Florida, California, Arizona și Carolina de Nord, cu clădiri de tip « shallow bay » pentru chiriași sensibili la locație. Pe fondul cererii de spațiu industrial aflat într-un context de inflație și volatilitate, compania a raportat în primele nouă luni ale lui 2026 o creștere a FFO și o majorare a dividendului cu 12,9% 3. Portofoliul său operațional era de 550 de proprietăți la sfârșitul lui 2025 1.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu concentrat pe piețe cu creștere ridicată, cu o rată de ocupare foarte ridicată și o creștere constantă a veniturilor din proprietățile existente 13.
  • Structură de finanțare cu linii de credit nesecurizate și acces la emisiuni de capital, sprijinită de un rating de credit investment grade 1.
  • Chiriile din contractele noi și reînnoite cresc semnificativ, ceea ce indică putere de negociere față de chiriași 3.

Puncte slabe

  • Concentrare geografică mare pe câteva state și pe câteva piețe urbane, ceea ce expune compania la scăderi economice regionale 1.
  • Dependență de finanțare externă pentru dezvoltări și achiziții, ceea ce face costul capitalului important pentru rezultate 1.
  • Sumele de dezvoltare sunt ridicate, iar o parte din proiecte sunt încă puțin închiriate, ceea ce amână randamentul investiției 1.

Oportunități

  • Cererea pentru spații industriale mici și medii aproape de rutele de transport ar putea susține noi dezvoltări și achiziții 3.
  • Dacă finanțarea devine mai ieftină, compania ar putea accelera achizițiile și programele de dezvoltare 3.
  • Piețele în creștere din sud și vest oferă potențial pentru extinderea portofoliului în noi submarchete 1.

Amenințări

  • Un surplus de spații industriale într-o zonă ar putea reduce chiriile și nivelul de ocupare 1.
  • Tarifele vamale și creșterea costurilor de construcție pot afecta marjele proiectelor de dezvoltare 1.
  • Evenimentele climatice și reglementările privind eficiența energetică ar putea crește costurile sau reduce atractivitatea anumitor proprietăți 1.

Riscuri

  • Concentrare geograficăridicat

    Majoritatea proprietăților se află în câteva state, iar o scădere economică în aceste regiuni ar putea afecta puternic veniturile companiei 1.

  • Refinanțarea datorieimediu

    Unele credite au sume mari de plătit la scadență, iar compania ar putea să nu reușească să le refinanțeze pe condiții la fel de favorabile 1.

  • Costuri de dezvoltaremediu

    Tarifele, costul materialelor și întârzierile de obținere a autorizațiilor pot crește bugetele proiectelor și întârzia veniturile 1.

  • Riscuri climatice și de mediumediu

    Furtunile, inundațiile și reglementările de mediu pot genera pagube sau costuri suplimentare de conformare pentru proprietăți 1.

  • Neasigurare parțialăscăzut

    Asigurarea nu acoperă integral anumite pierderi, iar dacă acestea apar, compania ar putea pierde capitalul investit și veniturile viitoare 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru spații industriale din piețele în creștere se menține și chiriile continuă să crească, veniturile din portofoliul existent ar putea susține o creștere a FFO și dividendelor 3.
  • Rata de ocupare ridicată și contractele cu clauze de majorare ar putea oferi o bază stabilă de venituri, chiar în perioade de incertitudine economică 13.
  • Dacă finanțarea rămâne accesibilă, compania ar putea extinde programele de achiziții și dezvoltare, ceea ce ar putea adăuga venituri viitoare 3.

Ce ar strica teza

  • Dacă economia din statele cheie încetinește, cererea pentru spații industriale ar putea scădea și ar putea reduce chiriile și ocuparea.
  • Costurile de finanțare și de construcție ar putea rămâne ridicate, ceea ce ar putea încetini dezvoltările și reduce randamentul noilor proiecte 1.
  • Dacă concurența pe achiziții crește, prețurile proprietăților ar putea deveni mai mari, iar randamentele ar putea scădea 1.

De urmărit

  • Evoluția ratei de ocupare și a chiriilor noiQ4 2026
  • Ritmul efectiv al dezvoltărilor și achizițiilor față de ghidajul revizuit2027
  • Condițiile de refinanțare și costul datoriei nou emisenext 10-K
  • Mărimea contractelor cu chiriașii care expiră din 2026Q1 2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

EastGroup este un REIT înființat în 1969, administrat intern, care dezvoltă, achiziționează și operează proprietăți industriale de distribuție în zone cu creștere ridicată 1. Strategia se bazează pe facilități premium amplasate lângă marile rute de transport, în submarchete cu ofertă limitată. Compania este listată la NYSE sub simbolul EGP 1.

Principalul venit este cel din chirii, iar chiriașii sunt în majoritate companii care cer spații de 20.000 până la 100.000 de picioare pătrate 1. Contractele includ de regulă recuperarea cheltuielilor de operare de la chiriași și majorări programate ale chiriei, ceea ce limitează expunerea la inflația costurilor 1. Finanțarea programelor de dezvoltare și achiziții se face în principal prin linii de credit bancare nesecurizate, iar pentru datorie pe termen lung compania intenționează să emită în principal datorie cu dobândă fixă 1.

La 30 septembrie 2026, portofoliul includea 527 de proprietăți de distribuție business, 20 de proprietăți de distribuție în vrac și 22 de proprietăți de servicii business 2. Compania a început în 2026 construcții pentru patru proiecte de dezvoltare și un proiect de redezvoltare, iar pe termen lung își propune să rămână proprietar al majorității activelor 3.

Segmente

Distribuție business

Cel mai mare segment, cu 527 de proprietăți la 30 septembrie 2026, destinat chiriașilor de dimensiuni medii care caută flexibilitate și locații bine conectate la transport 2.

Distribuție în vrac

Proprietăți mai mari, cu 20 de unități la 30 septembrie 2026, pentru operatori care au nevoie de spații extinse; segmentul este mai puțin numeros dar contribuie la portofoliul total 2.

Servicii business

Un segment mai mic, cu 22 de proprietăți, orientat spre chiriași care combină depozitare și activități de servicii 2.

Piața în context

Piața spațiilor industriale de distribuție din Statele Unite este competitivă: concurența vine din proprietățile existente din apropiere și din dezvoltările noi, iar proprietarii instituționali, alte REIT-uri și operatorii locali dețin majoritatea activelor 1. Cererea rămâne susținută de creșterea populației și a economiilor din regiunile de sud și vest ale țării, însă un surplus local de oferta poate reduce chiriile.

Pentru compania listată, un indicator relevant este rata de ocupare, aflată la 97,3% pentru portofoliul operațional la 30 septembrie 2026 3. Dacă rata de ocupare se menține ridicată și chiriile continuă să crească, veniturile din portofoliul existent ar putea susține dezvoltarea în continuare.

Tendințe

  • Creșterea chiriilor la noile contractevânt din spate

    Pentru contractele noi și reînnoite, chiriile au crescut semnificativ în 2025 și 2026, ceea ce sugerează o cerere solidă pentru spațiu bine amplasat 13. Dacă această tendință continuă, veniturile pe metru pătrat ar putea crește mai rapid decât costurile.

  • Costuri de construcție și tarifevânt din față

    Tarifele vamale și creșterile costurilor cu materialele și forța de muncă pot majora bugetele proiectelor de dezvoltare, ceea ce ar putea reduce randamentul proiectelor noi 1. Sunt riscuri menționate explicit de companie.

  • Costul finanțăriimixt

    Dobânzile ridicate sau persistente cresc costul împrumuturilor și al refinanțării, în timp ce compania se bazează pe credite bancare și emisiuni de datorie pentru finanțare 12. Efectul depinde de nivelul dobânzilor și de structura datoriei.

  • Cerere pe piețe cu creștere ridicatămixt

    Concentrarea pe Texas, Florida, California, Arizona și Carolina de Nord poate susține cererea, dar expune compania la eventuale scăderi economice regionale 1. Pe termen lung, acest profil geografic reprezintă și o oportunitate, și un risc de concentrare.

Poziția concurențială

Compania concurează pentru chiriași cu alți proprietari de spații din zonă și cu noile dezvoltări, iar pentru achiziții concurează cu REIT-uri, fonduri de pensii, fonduri private și alți investitori instituționali 1. Compania arată că niciun concurent individual nu domină piețele sale.

Competiția poate forța companiile să ofere concesii chiriașilor sau să suporte costuri de amenajare, ceea ce ar putea afecta rezultatele operaționale 1. Capacitatea de a achiziționa proprietăți la prețuri rezonabile depinde de cât de activi sunt concurenții pe aceleași piețe.

  • Alte REIT-uri industriale

    Investitori care concurează pentru aceleași proprietăți și chiriași, menționați generic în raportul anual 1.

  • Fonduri de pensii și investitori instituționali

    Concurează pentru achiziții de proprietăți industriale și pentru capitalul destinat investițiilor imobiliare 1.

  • Fonduri private de investiții imobiliare

    Participă la achiziția de active industriale și pot oferi prețuri competitive în tranzacții 1.

  • Proprietari locali de spații industriale

    Concurenți pe piețele locale, mai ales pentru chiriașii de dimensiuni mici și medii 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / EastGroup Properties, Inc. · 11 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-30 · SEC / EastGroup Properties, Inc. · 21 oct. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / EastGroup Properties, Inc. · 21 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.