olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
GE Vernova Inc. GEV
Electronic & Other Electrical Equipment (No Computer Equip) · SIC 3600 · Verticală: Electronic & Other Electrical Equipment (No Computer Equip) (SIC 3600)
GE Vernova Inc. este un lider global în industria energiei electrice, care proiectează și service-ază tehnologii de generare, transport și stocare a electricității. Venitul total a fost de 38,1 miliarde USD în exercițiul 2025, iar în trimestrul al doilea al anului 2026 a ajuns la 11,1 miliarde USD, cu un portofoliu de comenzi restante (RPO) de 176,3 miliarde USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea GE Vernova Inc. (GEV) costa 832,83 USD (−9,30 % într-o zi), cu capitalizare 220,4 mld USD, P/E 21,8 pe un EPS diluat de 38,14 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,24 %, beta 1,84, interval pe 52 de săptămâni 550,17–1.174,86 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 12,6 mld USD (+26,8 % an/an), profit net de 1,3 mld USD (+185,6 % an/an), EPS diluat 4,81 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 40,2
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 791,79 – 1.023,07
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,18 · lățimea benzii 25,5 %
- SMA 50 / 200
- 930,76 / 947,66
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -25,04 / -22,69
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −15,9 % | −1,1 % | −14,8 pp | — |
| 3 luni | −18,2 % | −0,5 % | −17,7 pp | — |
| 6 luni | −25,6 % | +4,4 % | −30,0 pp | — |
| De la început de an | +27,4 % | +12,3 % | +15,1 pp | — |
| 1 an | +52,0 % | +13,5 % | +38,4 pp | −50,0 % |
| 3 ani | indisponibil | +76,4 % | indisponibil | −53,5 % |
| 5 ani | indisponibil | +63,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 10,6 mld | 8,0 mld | 9,1 mld | 10,0 mld | 11,0 mld | 9,3 mld | 11,1 mld | 12,6 mld |
| Costul vânzărilor | 8,4 mld | 6,6 mld | 7,3 mld | 8,1 mld | 8,6 mld | 7,6 mld | 8,7 mld | 9,5 mld |
| Profit brut | 2,1 mld | 1,5 mld | 1,8 mld | 1,9 mld | 2,3 mld | 1,8 mld | 2,4 mld | 3,1 mld |
| Cercetare și dezvoltare | 265,0 mil | 239,0 mil | 282,0 mil | 310,0 mil | 365,0 mil | 304,0 mil | 334,0 mil | 358,0 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,4 mld |
| Profit operațional | 593,0 mil | 43,0 mil | 378,0 mil | 366,0 mil | 601,0 mil | 179,0 mil | 653,0 mil | 1,4 mld |
| Profit înainte de impozit | 1,1 mld | 332,0 mil | 645,0 mil | 746,0 mil | 1,1 mld | 5,1 mld | 925,0 mil | 1,8 mld |
| Impozit pe profit | 629,0 mil | 68,0 mil | 153,0 mil | 293,0 mil | -2,6 mld | 354,0 mil | 276,0 mil | 493,0 mil |
| Profit net | 484,0 mil | 254,0 mil | 514,0 mil | 452,0 mil | 3,7 mld | 4,7 mld | 668,0 mil | 1,3 mld |
| EPS diluat | 1,72 ≈ | 0,91 | 1,86 | 1,64 | 13,42 ≈ | 17,44 | 2,47 | 4,81 |
| Flux de numerar operațional | 921,0 mil | 1,2 mld | 367,0 mil ≈ | 980,0 mil ≈ | 2,5 mld | 5,2 mld | 5,5 mld ≈ | 6,1 mld ≈ |
| Investiții (capex) | 350,0 mil | 186,0 mil | 173,0 mil ≈ | 247,0 mil ≈ | 671,0 mil | 397,0 mil | 386,0 mil ≈ | 647,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 0 | 69,0 mil | 70,0 mil ≈ | 68,0 mil ≈ | 68,0 mil | 137,0 mil | 136,0 mil ≈ | 133,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 3,0 mil | 1,1 mld | 480,0 mil ≈ | 660,0 mil ≈ | 1,1 mld | 1,3 mld | 2,4 mld ≈ | 1,6 mld ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 10 trimestre (min 24,9, mediană 42,1, max 127,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 29,7 mld | 33,2 mld | 34,9 mld | 38,1 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +12,1 % | +5,1 % | +9,0 % |
| Profit net | -2,7 mld | -438,0 mil | 1,6 mld | 4,9 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +214,7 % |
| EPS diluat | -10,00 | -1,60 | 5,58 | 17,69 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +217,0 % |
| netă % | -9,2 % | -1,3 % | 4,4 % | 12,8 % |
| Flux de numerar liber | -627,0 mil | 442,0 mil | 1,7 mld | 3,7 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 8,8 mld USD
- Datorie financiară
- 63,0 mil USD
- Datorie netă
- -8,8 mld USD
- Capitaluri proprii
- 12,3 mld USD
- Active totale
- 63,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,01x
- Lichiditate curentă
- 0,98x
- ROE
- 42,7 %
- ROA
- 8,5 %
- Marja FCF
- 9,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 29,7 mld | 33,2 mld | 34,9 mld | 38,1 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 26,2 mld | 28,4 mld | 28,9 mld | 30,5 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Profit brut | 3,5 mld | 4,8 mld | 6,1 mld | 7,5 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 979,0 mil | 896,0 mil | 982,0 mil | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 5,4 mld | 4,8 mld | 4,6 mld | 4,9 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Profit operațional | -2,9 mld | -923,0 mil | 471,0 mil | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -2,5 mld | -130,0 mil | 2,5 mld | 2,8 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 248,0 mil | 344,0 mil | 939,0 mil | -2,1 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Profit net | -2,7 mld | -438,0 mil | 1,6 mld | 4,9 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| EPS diluat | -10,00 | -1,60 | 5,58 | 17,69 | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 274,0 mil | 274,0 mil | 278,0 mil | 276,0 mil | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | 0,25 | 1,25 | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
- 2023
- 274,0 mil
- 2024
- 278,0 mil
- 2025
- 276,0 mil
SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,1 mld | 1,6 mld | 8,2 mld | 8,8 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Stocuri | — | 8,3 mld | 8,6 mld | 10,4 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Active curente | — | 27,4 mld | 34,2 mld | 40,2 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Fond comercial | 4,2 mld | 4,4 mld | 4,3 mld | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 1,0 mld | 813,0 mil | 727,0 mil | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Active totale | — | 46,1 mld | 51,5 mld | 63,0 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 145,0 mil | 60,0 mil | 63,0 mil | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 29,3 mld | 31,7 mld | 41,0 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 37,7 mld | 40,9 mld | 50,7 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Capital propriu | 11,6 mld | 8,4 mld | 10,6 mld | 12,3 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | — | 275,9 mil | 269,5 mil | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
- 2023
- 1,0 mld
- 2024
- 813,0 mil
- 2025
- 727,0 mil
SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat
- 2023
- —
- 2024
- 275,9 mil
- 2025
- 269,5 mil
SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -114,0 mil | 1,2 mld | 2,6 mld | 5,0 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 513,0 mil | 744,0 mil | 883,0 mil | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -627,0 mil ≈ | 442,0 mil ≈ | 1,7 mld ≈ | 3,7 mld ≈ | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -322,0 mil | -734,0 mil | -37,0 mil | -755,0 mil | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 811,0 mil | -408,0 mil | 3,7 mld | -3,8 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | 0 | 0 | 275,0 mil | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | 43,0 mil | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -734,0 mil
- 2024
- -37,0 mil
- 2025
- -755,0 mil
SEC (XBRL)· 29 ian. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 51 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 220,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie2
- Evaluare77
- Calitate39
- Creștere40
- Randamente85
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 876,94 – 1.256,29 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/Venit876,94 – 1.256,29 (Mijloc 1.065,01)4 firme folosite · multiplul median 6,0x · quartile 4,9x – 7,2xEMR, GE, MKDW, OTIS
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 51/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 21,7 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja EBIT · Calitate | 6,4 % | 26 (pe interval fix) | 9 % |
| Marja FCF · Calitate | 38,9 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 8,7 % | 35 (pe interval fix) | 18 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 9,0 % | 50 (față de colegi) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 2 (pe interval fix) | 7 % |
| EV/Venit · Evaluare | 4,6x | 60 (față de colegi) | 18 % |
| Randament FCF · Evaluare | 7,8 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 3,1 % | 85 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial2/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere40/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate39/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente85/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare77/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
GE Vernova Inc. (GEV). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 38,1 mld USD în 2025; creștere an/an 9,0 %; marjă netă 23,5 %; ROE 103,5 %.
Intervalul de valoare estimat este 876,94–1 256,29 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1 065,01 USD, prețul de 832,83 USD lasă un potențial de 27,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 21,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 51/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja FCF: 38,9 %
- Randament FCF: 7,8 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 3,1 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Marja brută: 21,7 %
- Marja EBIT: 6,4 %
- Lichiditatea curentă: 0,8x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA.
Față de mediana verticalei
Electronic & Other Electrical Equipment (No Computer Equip) (SIC 3600) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| GEGeneral Electric Company | 340,4 mld | 38,0 | 50,1 % | 17,3 % | +18,5 % | +10 % / +239 % |
| GEVGE Vernova Inc. | 220,4 mld | 21,8 | 103,5 % | 23,5 % | +9,0 % | +52 % / indisponibil |
| EMREmerson Electric Co. | 95,1 mld | 37,3 | 12,8 % | 13,8 % | +3,0 % | +28 % / +92 % |
| OTISOtis Worldwide Corporation | 30,4 mld | 19,8 | — | 10,3 % | +1,2 % | −10 % / −7 % |
| MKDWMKDWELL Tech Inc. | 23,6 mil | — | -401,0 % | -104,0 % | +51,6 % | −97 % / −100 % |
| FXHOUTime Limited | 10,0 mil | — | -328,7 % | -14,2 % | −17,7 % | −90 % / −100 % |
| TRNRInteractive Strength Inc. | 1,9 mil | — | -336,8 % | -159,3 % | +114,3 % | −99 % / −100 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GEV din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 526,86 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 929,65 Randament total 12 % · Pe an 12 % | 1.397,85 Randament total 68 % · Pe an 68 % |
| 3 ani | 555,21 Randament total -33 % · Pe an -12 % | 1.098,08 Randament total 33 % · Pe an 10 % | 1.806,53 Randament total 118 % · Pe an 30 % |
| 5 ani | 585,10 Randament total -29 % · Pe an -7 % | 1.297,04 Randament total 57 % · Pe an 9 % | 2.334,70 Randament total 182 % · Pe an 23 % |
- P/E la ieșire± 274,52
- Marja netă± 192,16
- Creșterea anuală a veniturilor± 151,66
- Diluare anuală± 16,15
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 22 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).
Pe scurt
GE Vernova Inc. este un lider global în industria energiei electrice, care proiectează și service-ază tehnologii de generare, transport și stocare a electricității. Venitul total a fost de 38,1 miliarde USD în exercițiul 2025 1, iar în trimestrul al doilea al anului 2026 a ajuns la 11,1 miliarde USD 2, cu un portofoliu de comenzi restante (RPO) de 176,3 miliarde USD 2.
SWOT
Puncte tari
- Baza instalată mare, cu contracte pe termen lung de servicii, oferă venituri recurente și vizibilitate asupra comenzilor.
- Portofoliul de comenzi restante a crescut puternic, iar fluxul de numerar liber a crescut semnificativ în ultimele trimestre.
- Gama largă de tehnologii, de la turbine cu gaz la rețele de transmisie, permite soluții integrate pentru clienți.
Puncte slabe
- Segmentul eolian onshore și offshore a înregistrat pierderi și scăderi de venituri, iar costurile proiectelor offshore au rămas o presiune.
- Compania depinde de lanțuri de aprovizionare complexe și de materiale rare, ceea ce poate duce la întârzieri.
- Riscul de calitate a produselor noi, mai ales în energia nucleară, poate genera costuri neprevăzute.
Oportunități
- Cererea din partea centrelor de date și a inteligenței artificiale ar putea crește comenzile pentru gaz și rețele.
- Achiziția Prolec GE ar putea consolida poziția în transformatoare și în echipamente de rețea.
- Modernizarea rețelelor și integrarea surselor regenerabile pot deschide noi contracte pe termen lung.
Amenințări
- Tarifele vamale și schimbările de politică publică ar putea crește costurile și reduce cererea în anumite piețe.
- Concurența din partea producătorilor din China și a companiilor susținute de guverne poate pune presiune pe prețuri.
- Dacă cererea anticipată nu se materializează, supracapacitatea ar putea afecta marjele și investițiile.
Riscuri
- Calitatea produselorridicat
Defecte în produse sau servicii pot genera cereri de despăgubire și costuri de reparație semnificative.
- Lanțul de aprovizionareridicat
Întreruperile de aprovizionare și volatilitatea costurilor materialelor ar putea întârzia livrările.
- Eolianul offshoremediu
Pauzele de contracte și întârzierile proiectelor pot afecta rezultatele segmentului Wind.
- Tarife și politică comercialămediu
Noi tarife sau restricții de comerț ar putea crește costurile și schimba condițiile contractelor.
- Achiziții și integrarescăzut
Integrarea companiilor achiziționate și a Prolec GE ar putea fi mai costisitoare decât s-a estimat.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea puternică a comenzilor și a portofoliului de comenzi restante ar putea susține veniturile în anii următori.
- Îmbunătățirea marjelor și a fluxului de numerar oferă companiei flexibilitate pentru investiții și returnări către acționari.
- Cererea din partea centrelor de date și a rețelelor de transmisie ar putea crește, dacă tendința actuală continuă.
Ce ar strica teza
- Segmentul eolian rămâne sub presiune, iar pierderile ar putea continua dacă cererea onshore nu își revine.
- Tarifele și incertitudinea politică ar putea reduce comenzile și crește costurile de aprovizionare.
- Extinderea capacității de producție ar putea genera supracapacitate, dacă cererea estimată nu se confirmă.
De urmărit
- Realizarea capacității de turbine cu gaz și a ghidajului pentru 2026Q3 2026
- Evoluția comenzilor din segmentul Wind onshoreQ4 2026
- Finalizarea integrării Prolec GE și a marjelor Electrification2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 22 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).
Afacerea
Activitatea este organizată în trei segmente: Power, Wind și Electrification 1. Compania susține că gazul rămâne o sursă fundamentală de energie fiabilă, mai ales pentru cererea din partea centrelor de date 1. Din 2026, unele unități au fost regrupate, iar compania a anunțat un plan de capex de 6 miliarde USD între 2025 și 2028 3.
Rezultatele trimestriale arată o creștere puternică a comenzilor și a numerarului: comenzile din trimestrul al doilea 2026 au fost de 24,2 miliarde USD 3, iar fluxul de numerar liber a ajuns la 5,1 miliarde USD 3. Compania a ridicat ghidajul de venituri pentru 2026 la 45,5-46,5 miliarde USD 3.
Segmente
Power
Segmentul Power acoperă turbine cu gaz, energie nucleară, hidroenergie și energie cu abur 1. În trimestrul al doilea 2026, comenzile au fost de 16,7 miliarde USD, iar veniturile de 5,5 miliarde USD 3.
Piața în context
Tendințe
- Creșterea cererii de electricitatevânt din spate
Cererea previzionată pentru energie electrică, legată de populație și de creștere economică, ar putea sprijini comenzile pentru turbine și rețele 1.
- Decarbonizare și trecerea la surse cu emisii redusemixt
Presiunea climatică stimulează tehnologii noi, dar tranziția poate schimba cererea pentru echipamente tradiționale, dacă ritmul este diferit 1.
- Politici publice și tarifevânt din față
Tarifele și schimbările de politică din SUA au adus costuri suplimentare și incertitudine în segmentul eolian 12.
- Modernizarea rețeleivânt din spate
Nevoia de a moderniza infrastructura veche și de a integra surse noi sprijină cererea pentru echipamente de rețea 1.
Poziția concurențială
În segmentul Power, concurenții cheie includ Siemens Energy, Mitsubishi Power, Westinghouse, Framatome și Rolls-Royce 1. Competiția se bazează pe performanță, calitate, servicii și preț 1.
În Electrification și Wind, compania se confruntă cu Hitachi Energy, Siemens, Schneider Electric, ABB, Vestas, Nordex și alți producători, unii susținuți de guverne 1.
- Siemens Energy
Concurent în Power și Electrification, listat în afara SUA.
- Hitachi Energy
Concurent cheie în Electrification pentru rețele și transmisie.
- Schneider Electric
Concurent în Electrification, cu o gamă largă de echipamente electrice.
- Vestas
Concurent principal în turbinele eoliene onshore și offshore.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Here are Friday's biggest analyst calls: Nvidia, SpaceX, Amazon, Intel, Rivian, Coinbase, Reddit, GE Vernova & moreCNBC — Top News · 30 oct. 2026 · EN
- GE Vernova Expands in High-Voltage Grid Gear With Trench DealOil Price · 28 oct. 2026 · EN
- GE Vernova shares slip despite a beat-and-raise. What the sellers are getting wrongCNBC — Top News · 28 oct. 2026 · EN
- Tranzacție gigant la sud de Dunăre: GE Vernova plătește 9 miliarde dolari pentru furnizorul german de echipamente de înaltă tensiune Trench Group, cu fabrică în BulgariaProfit.ro · 28 oct. 2026 · RO
- GE Vernova Agrees to Pay $9 Billion to Acquire Trench GroupBloomberg Markets · 28 oct. 2026 · EN
- GE Vernova $176 Billion Backlog , ExplainedSurge — GDELT DOC · 21 oct. 2026 · RO
- Venture Global inks deals with GE Vernova, Baker Hughes for power expansionCNA (Channel NewsAsia) · 15 oct. 2026 · EN
- ″UN MOMENT ISTORIC: Tocmai am aprobat prima autorizație de construire a unui reactor modular mic comercial din SUA". GE Vernova-Hitachi le-a ″luat fața″ celor de la NuScale, care vor SMR-uri și în România, la DoiceștiProfit.ro · 30 sept. 2026 · RO
- GE Vernova Stock Is Down 20% From Its High. Here's Why I'd Buy The Dip Today.Yahoo Finance — News · 23 sept. 2026 · EN
- A $200 Billion Reason to Buy GE Vernova StockYahoo Finance — News · 22 sept. 2026 · EN
- GE Vernova is The AI Energy Bottleneck Player I Won’t Stop BuyingYahoo Finance — News · 22 sept. 2026 · EN
- GE Vernova vs. Oklo: Which Industrials Stock Is a Better Buy in 2026?Yahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
- Wall Street Can't Agree on GE Vernova. Price Targets Range From $470 to $1,450. Here's Why the Gap Is So Wide.Yahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
- Wall Street Just Got More Bullish on GE Vernova. Consensus Now Puts the Target at $1,237.Yahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
- What Higher Interest Rates Mean for Caterpillar, GE Vernova, and VertivYahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
- Eos Energy Enterprises vs. GE Vernova: Which Stock Is a Better Buy in 2026?Yahoo Finance — News · 20 sept. 2026 · EN
- GE Vernova’s (GEV) $200 Billion Backlog is Coming Sooner than ExpectedYahoo Finance — News · 20 sept. 2026 · EN
- Jim Cramer Revealed GE Vernova Inc. (NYSE:GEV)’s Saying There’s An Order AccelerationYahoo Finance — News · 18 sept. 2026 · EN
- GE Vernova vs. NextEra Energy: Which Industrials Stock Is a Better Buy in 2026?Yahoo Finance — News · 18 sept. 2026 · EN
- Bernstein’s Defense of GE Vernova Doesn’t Answer the Valuation QuestionYahoo Finance — News · 18 sept. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial28 oct. 2026
- Raport curent28 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 aug. 2026Schimbări în conducere
- Raport trimestrial22 iul. 2026
- Raport curent22 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial22 apr. 2026
- Raport curent22 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)03 apr. 2026
- Raport curent04 feb. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / GE Vernova Inc. · 29 ian. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / GE Vernova Inc. · 22 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / GE Vernova Inc. · 22 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.