olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Hubbell Incorporated HUBB
Electronic Components & Accessories · SIC 3670 · Verticală: Electronic Components & Accessories (SIC 3670)
Hubbell Incorporated este un producător global de soluții electrice și utilitare, cu venituri de 5844.6 milioane USD în exercițiul financiar 2025. În al doilea trimestru din 2026 vânzările nete au crescut cu 15.3%, până la 1711.8 milioane USD, susținute de o creștere organică de 10.2% și de achiziția NSI Industries. Compania a ridicat ghidajul pentru 2026, dar marja operațională ajustată s-a contractat, ceea ce arată presiunea costurilor.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Hubbell Incorporated (HUBB) costa 438,26 USD (−2,45 % într-o zi), cu capitalizare 23,2 mld USD, P/E 25,7 pe un EPS diluat de 17,06 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,30 %, beta 1,19, interval pe 52 de săptămâni 407,36–557,85 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,9 mld USD (+24,6 % an/an), profit net de 262,5 mil USD (+2,7 % an/an), EPS diluat 4,94 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 43,2
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 422,11 – 487,14
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,25 · lățimea benzii 14,3 %
- SMA 50 / 200
- 457,59 / 487,52
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -7,97 / -6,27
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −8,8 % | −1,1 % | −7,7 pp | — |
| 3 luni | −14,7 % | −0,5 % | −14,2 pp | — |
| 6 luni | −12,8 % | +4,4 % | −17,1 pp | — |
| De la început de an | −1,3 % | +12,3 % | −13,6 pp | — |
| 1 an | −4,6 % | +13,5 % | −18,2 pp | −11,0 % |
| 3 ani | +55,5 % | +76,4 % | −20,9 pp | +16,2 % |
| 5 ani | +113,1 % | +63,7 % | +49,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | 1,9 mld |
| Costul vânzărilor | 882,1 mil | 922,6 mil | 932,2 mil | 958,1 mil | 967,6 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,2 mld |
| Profit brut | 452,2 mil | 442,6 mil | 552,1 mil | 544,3 mil | 525,1 mil | 505,3 mil | 613,0 mil | 688,2 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 192,5 mil | 212,2 mil | 215,8 mil | 213,7 mil | 213,6 mil | 241,5 mil | 264,4 mil | 279,5 mil |
| Profit operațional | 259,7 mil | 230,4 mil | 336,3 mil | 330,6 mil | 311,5 mil | 263,8 mil | 348,6 mil | 408,7 mil |
| Amortizare și depreciere | 53,3 mil | 46,9 mil | 48,3 mil | 49,4 mil | 61,5 mil | 60,2 mil | 67,6 mil | 92,3 mil |
| Profit înainte de impozit | 245,8 mil | 211,3 mil | 315,2 mil | 311,1 mil | 281,5 mil | 236,4 mil | 303,7 mil | 345,3 mil |
| Impozit pe profit | 46,4 mil | 46,8 mil | 69,7 mil | 54,4 mil | 56,3 mil | 53,4 mil | 61,5 mil | 80,7 mil |
| Profit net | 198,2 mil | 163,2 mil | 244,2 mil | 255,5 mil | 224,2 mil | 181,8 mil | 240,4 mil | 262,5 mil |
| EPS diluat | 3,66 | 3,03 | 4,56 | 4,77 | 4,19 | 3,41 | 4,52 | 4,94 |
| Flux de numerar operațional | 432,4 mil | 37,4 mil | 260,6 mil ≈ | 284,3 mil ≈ | 447,5 mil | 86,6 mil | 249,8 mil ≈ | 322,6 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 68,0 mil | 26,0 mil | 39,9 mil | 30,5 mil | 58,7 mil | 40,6 mil | 37,0 mil ≈ | 42,2 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 10,0 mil | 125,0 mil | 100,0 mil ≈ | 0 ≈ | 0 | 167,5 mil | 36,0 mil ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 61 din propriul istoric de 44 trimestre (min 15,2, mediană 23,5, max 31,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,5 mld | 3,9 mld | 3,7 mld | 4,2 mld | 4,9 mld | 5,4 mld | 5,6 mld | 5,8 mld |
| Venituri an/an | +22,2 % | −11,9 % | −6,7 % | +13,9 % | +18,0 % | +8,6 % | +4,8 % | +3,8 % |
| Profit net | 360,2 mil | 400,9 mil | 351,2 mil | 399,5 mil | 545,9 mil | 751,4 mil | 779,0 mil | 887,1 mil |
| Profit net an/an | +48,2 % | +11,3 % | −12,4 % | +13,8 % | +36,6 % | +37,6 % | +3,7 % | +13,9 % |
| EPS diluat | 6,54 | 7,31 | 6,43 | 7,28 | 10,07 | 13,89 | 14,39 | 16,54 |
| EPS diluat an/an | +49,0 % | +11,8 % | −12,0 % | +13,2 % | +38,3 % | +37,9 % | +3,6 % | +14,9 % |
| netă % | 8,0 % | 10,2 % | 9,5 % | 9,5 % | 11,0 % | 14,0 % | 13,8 % | 15,2 % |
| Flux de numerar liber | 420,9 mil | 504,9 mil | 565,2 mil | indisponibil | indisponibil | 715,1 mil | 810,8 mil | 874,7 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 482,5 mil USD
- Datorie financiară
- 2,3 mld USD
- Datorie netă
- 1,8 mld USD
- Capitaluri proprii
- 3,9 mld USD
- Active totale
- 8,2 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,60x
- Lichiditate curentă
- 1,72x
- ROE
- 24,4 %
- ROA
- 11,8 %
- Marja FCF
- 15,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,7 mld | 4,2 mld | 4,9 mld | 5,4 mld | 5,6 mld | 5,8 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 2,6 mld | 3,0 mld | 3,5 mld | 3,5 mld | 3,7 mld | 3,8 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,5 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 591,3 mil | 619,2 mil | 762,5 mil | 849,6 mil | 812,5 mil | 855,3 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 494,5 mil | 532,3 mil | 709,1 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 144,5 mil | 149,1 mil | 148,5 mil | 149,7 mil | 212,1 mil | 206,1 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 639,0 mil ≈ | 681,4 mil ≈ | 857,6 mil ≈ | 1,2 mld ≈ | 1,3 mld ≈ | 1,4 mld ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 60,3 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 11 feb. 2021verificat |
| Profit înainte de impozit | 424,5 mil | 459,3 mil | 657,0 mil | 972,2 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 89,8 mil | 88,2 mil | 140,2 mil | 214,6 mil | 222,1 mil | 227,2 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit net | 351,2 mil | 399,5 mil | 545,9 mil | 751,4 mil | 779,0 mil | 887,1 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 6,43 | 7,28 | 10,07 | 13,89 | 14,39 | 16,54 | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 54,5 mil | 54,7 mil | 54,1 mil | 54,0 mil | 54,0 mil | 53,5 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 3,71 | 3,99 | 4,27 | 4,58 | 4,98 | 5,38 | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 849,6 mil
- 2024
- 812,5 mil
- 2025
- 855,3 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
- 2023
- 54,0 mil
- 2024
- 54,0 mil
- 2025
- 53,5 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 258,6 mil | 286,2 mil | 440,5 mil | 336,1 mil | 329,1 mil | 482,5 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 526,7 mil | 662,1 mil | 740,7 mil | 832,9 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Active curente | 1,6 mld | 1,9 mld | 2,0 mld | 2,2 mld | 2,3 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 438,7 mil | 459,5 mil | 528,0 mil | 652,6 mil | 726,6 mil | 841,2 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,9 mld | 1,9 mld | 2,0 mld | 2,5 mld | 2,5 mld | 3,1 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 770,6 mil | 681,5 mil | 669,9 mil | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Active totale | 5,1 mld | 5,3 mld | 5,4 mld | 7,1 mld | 6,8 mld | 8,2 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 339,2 mil | 532,8 mil | 529,9 mil | 563,5 mil | 541,7 mil | 570,5 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 153,1 mil | 9,7 mil | 4,7 mil | 117,4 mil | 125,4 mil | 289,1 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 2,0 mld | 1,4 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 948,2 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,0 mld | 3,0 mld | 3,0 mld | 4,0 mld | 3,4 mld | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,4 mld | 2,9 mld | 3,4 mld | 3,9 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
- 2023
- 1,2 mld
- 2024
- 1,1 mld
- 2025
- 1,4 mld
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 648,0 mil | — | — | 880,8 mil | 991,2 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 82,8 mil | 90,2 mil | 129,3 mil | 165,7 mil | 180,4 mil | 155,1 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 565,2 mil ≈ | — | — | 715,1 mil ≈ | 810,8 mil ≈ | 874,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -328,8 mil | — | — | -1,4 mld | -59,1 mil | -1,1 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -244,2 mil | -433,0 mil | -437,1 mil | 388,5 mil | -923,4 mil | 203,6 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 201,4 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 11 feb. 2021verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 41,3 mil | 11,2 mil | 182,0 mil | 30,0 mil | 40,0 mil | 225,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -1,4 mld
- 2024
- -59,1 mil
- 2025
- -1,1 mld
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
- 2023
- 388,5 mil
- 2024
- -923,4 mil
- 2025
- 203,6 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 23,2 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
100 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/Venitindisponibil · colegi insuficienți
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 35,4 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja EBIT · Calitate | 20,2 % | 83 (față de colegi) | 9 % |
| Marja FCF · Calitate | 14,1 % | 56 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 5,7 % | 23 (pe interval fix) | 17 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 3,8 % | 33 (față de colegi) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 3,0x | 1 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,5x | 43 (pe interval fix) | 6 % |
| EV/Venit · Evaluare | 4,2x | 78 (pe interval fix) | 17 % |
| Randament FCF · Evaluare | 4,0 % | 80 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,9 % | 48 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie22/100 · 2/2 factori cu valoare
- Creștere26/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate43/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente48/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare79/100 · 2/2 factori cu valoare
Memo
HUBBELL INC (HUBB). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,8 mld USD în 2025; creștere an/an 3,8 %; marjă netă 13,8 %; ROE 23,3 %; datorie netă/EBITDA 3,0x.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja EBIT: 20,2 %
- EV/Venit: 4,2x
- Randament FCF: 4,0 %
Ce o infirmă
- Marja brută: 35,4 %
- CAGR venituri 3 ani: 5,7 %
- Datorie netă / EBITDA: 3,0x
Față de mediana verticalei
Electronic Components & Accessories (SIC 3670) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HUBBHubbell Inc | 23,2 mld | 25,7 | 23,3 % | 13,8 % | +3,8 % | −5 % / +55 % |
| MRCYMercury Systems, Inc. | 4,3 mld | — | -2,0 % | -3,0 % | +7,9 % | +3 % / +109 % |
| OLEDUniversal Display Corporation | 4,0 mld | 18,2 | 13,5 % | 36,7 % | +0,5 % | −25 % / −47 % |
| VPGVishay Precision Group, Inc. | 605,1 mil | — | -1,0 % | -1,0 % | +0,2 % | +45 % / +62 % |
| KULRKulr Technology Group, Inc. | 75,4 mil | — | -97,8 % | -648,0 % | +50,6 % | −50 % / −30 % |
| LNKSLinkers Industries Limited | — | — | -18,4 % | -22,0 % | +12,0 % | −99 % / indisponibil |
| VSHVishay Intertechnology, Inc. | — | 41,9 | 3,8 % | 2,7 % | +4,5 % | +89 % / +16 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HUBB din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 264,39 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 467,15 Randament total 8 % · Pe an 8 % | 703,29 Randament total 62 % · Pe an 62 % |
| 3 ani | 262,87 Randament total -37 % · Pe an -14 % | 522,01 Randament total 23 % · Pe an 7 % | 861,99 Randament total 102 % · Pe an 26 % |
| 5 ani | 261,35 Randament total -35 % · Pe an -8 % | 583,32 Randament total 41 % · Pe an 7 % | 1.056,49 Randament total 151 % · Pe an 20 % |
- P/E la ieșire± 130,50
- Marja netă± 91,35
- Creșterea anuală a veniturilor± 74,13
- Diluare anuală± 7,68
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Hubbell Incorporated este un producător global de soluții electrice și utilitare, cu venituri de 5844.6 milioane USD în exercițiul financiar 2025 1. În al doilea trimestru din 2026 vânzările nete au crescut cu 15.3%, până la 1711.8 milioane USD, susținute de o creștere organică de 10.2% și de achiziția NSI Industries 23. Compania a ridicat ghidajul pentru 2026, dar marja operațională ajustată s-a contractat, ceea ce arată presiunea costurilor.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu larg de mărci și produse, cu poziții puternice în transmisie și distribuție, recunoscute de conducere ca un avantaj competitiv 13.
- Creștere organică solidă în trimestrul al doilea din 2026, sprijinită de volume și de prețuri favorabile 2.
- Capacitate de a genera numerar operațional și de a finanța achiziții majore din surse proprii și împrumuturi 13.
Puncte slabe
- Marjele ajustate s-au contractat în trimestrul al doilea din 2026, pe fondul costurilor de inflație și al tarifelor 3.
- Dependența de un număr relativ mic de clienți mari și de cererea utilităților creează expunere la variații de achiziții 1.
- Goodwill-ul și activele intangibile au o valoare contabilă semnificativă, iar depreciările ar putea afecta rezultatele dacă integrarea achizițiilor nu reușește 1.
Oportunități
- Integrarea NSI Industries poate extinde oferta de conectori și componente și poate crește ponderea în piețele cu creștere rapidă 23.
- Investițiile în modernizarea rețelei și în centrele de date ar putea continua să susțină cererea în ambele segmente 3.
- Rambursările tarifelor IEEPA ar putea aduce câștiguri dacă sunt realizate și recunoscute contabil 2.
Amenințări
- Noi tarife sau măsuri comerciale ar putea crește costurile materiilor prime și ale componentelor importate 12.
- Presiunile concurențiale ar putea limita capacitatea de a majora prețurile pentru a acoperi creșterile de cost 1.
- Riscurile de securitate cibernetică și eșecurile sistemelor informatice ar putea afecta comenzile, stocurile și încasările 1.
Riscuri
- Inflația și costurile materiilor primeridicat
Creșterea costurilor pentru metale, plastic și energie ar putea reduce marjele dacă prețurile nu pot fi transferate clienților 13.
- Politica comercială și tarifeleridicat
Incertitudinea privind durata și forma noilor tarife ar putea afecta costurile de import și planificarea comercială 2.
- Integrarea achizițiilormediu
Integrarea NSI Industries și a altor achiziții ar putea întâmpina dificultăți, iar sinergiile promise ar putea întârzia sau nu se realiza 12.
- Securitatea ciberneticămediu
Atacurile asupra sistemelor informatice sau ale furnizorilor ar putea întrerupe producția și livrările și ar putea expune date confidențiale 1.
- Expunerea valutarăscăzut
Fluctuațiile cursurilor de schimb pot afecta cererea și profiturile raportate ale operațiunilor din străinătate, deși acestea sunt o parte mică din vânzări 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă creșterea organică din trimestrul al doilea se menține și integrarea achizițiilor merge conform planului, ghidajul ridicat pentru 2026 ar putea fi atins 3.
- Poziția în modernizarea rețelelor și în centrele de date ar putea sprijini creșterea pe termen mediu, ceea ce ar putea justifica extinderea portofoliului 13.
- Capacitatea de a genera numerar și de a reduce costurile prin productivitate ar putea susține investițiile fără a afecta excesiv bilanțul 13.
Ce ar strica teza
- Dacă inflația și tarifele continuă să apese asupra costurilor, marjele ajustate ar putea continua să se contracte, chiar cu volume mai mari 3.
- Achiziția NSI Industries și împrumuturile asociate ar putea crește sarcina financiară dacă integrarea sau cererea nu se dezvoltă conform așteptărilor 23.
- Dacă investițiile utilităților sau ale centrelor de date încetinesc, creșterea segmentelor ar putea scădea rapid, având în vedere concentrarea clienților 1.
De urmărit
- Evoluția marjei operaționale ajustate în funcție de costurile de inflație și de tarifeQ3 2026
- Integrarea NSI Industries și contribuția sa la vânzări și la marje2026
- Realizarea rambursărilor IEEPA și modul în care sunt recunoscuteQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).
Afacerea
Hubbell își organizează activitatea în două segmente raportabile: Utility Solutions, care reprezintă 63% din veniturile consolidate în 2025, și Electrical Solutions, cu 37% 1. Primul segment livrează componente pentru transmisia și distribuția energiei, precum și echipamente de comunicații și control pentru rețea, în timp ce al doilea oferă produse de conectare, cablare și protecție pentru clădiri și instalații industriale 1. Compania opereaza cu circa 18000 de angajați la finalul anului 2025 și are aproximativ 3250 de brevete active 1.
Clienții includ distribuitori, angajatori din utilități, contractori electrici și producători de echipamente originale, iar primii zece clienți reprezintă aproximativ 42% din vânzările nete 1. Materiile prime principale sunt oțelul, aluminiul, cuprul și alte metale, plasticele și componentele electronice 1. Portofoliul de comenzi ferme la 31 decembrie 2025 era de 2159 milioane USD 1.
Hubbell a finalizat în iunie 2026 achiziția NSI Industries, un furnizor de fitinguri electrice, conectori și componente, pentru aproximativ 3.0 miliarde USD 2. Achiziția este finanțată din credite și emisiuni de obligațiuni, iar conducerea o prezintă ca o extindere a ofertei în piețele de centre de date și industriale 3.
Piața în context
Hubbell deservește piețele de transmisie, substație și distribuție a energiei, precum și centrele de date, industria și construcțiile nerezidențiale 1. Compania descrie cererea ca fiind susținută de modernizarea rețelelor și de creșterea consumului, ceea ce ar putea menține volumele ridicate dacă investițiile utilităților continuă 3.
Tendințe
- Modernizarea rețelelor electricevânt din spate
Investițiile în transmisie, distribuție și automatizarea rețelei susțin cererea pentru segmentul utilităților și pot continua dacă planurile de investiții ale operatorilor rămân ridicate 3.
- Cererea din centrele de datevânt din spate
Creșterea investițiilor în centre de date a împins vânzările segmentului Electrical Solutions în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce ar putea continua dacă proiectele se mențin 3.
- Inflația costurilor și tarifelevânt din față
Inflația materiilor prime, energia și tarifele vamale au redus marjele, iar compania recunoaște că nu poate garanta menținerea marjelor în fața unor noi presiuni 12.
- Tarifele IEEPA și rambursărilemixt
După decizia Curții Supreme din februarie 2026, tarifele au fost înlocuite cu alte instrumente legale, iar rambursările pot aduce câștiguri ulterioare dacă sunt realizate 2. Efectul final depinde de durata și de domeniul noilor tarife, care rămân incerte 2.
Poziția concurențială
Hubbell declară că activează în mai multe categorii de produse, fiecare cu alți concurenți, iar unii dintre aceștia sunt companii mai mari, cu resurse financiare substanțiale 1. Compania consideră că performanța, fiabilitatea și inovația produselor sunt factori-cheie în concurență, alături de prețul și nivelul serviciilor 1.
Presiunile concurențiale pot limita capacitatea de a transfera costurile către clienți prin majorări de prețuri, ceea ce ar putea afecta marjele dacă competitorii își reduc prețurile 1. Compania spune că strategia sa este să producă la cel mai mic cost posibil fără a sacrifica calitatea 1.
- Companii mai mari din industria echipamentelor electrice
Sursa nu identifică concurenții prin nume, ci menționează doar că unii au dimensiuni și resurse mai mari 1.
- Producători de componente pentru rețele de transmisie
Concurența din segmentul utilităților variază în funcție de linia de produs, fără ca sursa să numească firme 1.
- Furnizori de echipamente pentru automatizare și comunicații
Compania menționează concurența în sistemele de control și comunicații, dar sursa nu indică companiile implicate 1.
- Distribuitori și producători de cablare și conectori
Segmentul Electrical Solutions concurează pe prețuri și pe disponibilitatea produselor cu alte companii din industrie, fără nume în sursă 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial28 oct. 2026
- Raport curent27 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial29 iul. 2026
- Raport curent28 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 iun. 2026Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 iun. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 mai 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport curent04 mai 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial01 mai 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Hubbell Incorporated · 12 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Hubbell Incorporated · 29 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Hubbell Incorporated · 28 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.