olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Mercury Systems, Inc. MRCY
Electronic Components & Accessories · SIC 3670 · Verticală: Electronic Components & Accessories (SIC 3670)
Mercury Systems proiectează procesoare de semnal și date, module și subsisteme electronice pentru aerospațial și apărare, livrate marilor contractori de apărare din SUA și Europa. Compania a încheiat anul fiscal 2026 cu încasări record de comenzi și o restanță de peste 1,9 miliarde USD, ceea ce ar putea susține creșterea viitoare dacă execuția operațională se menține. Cifra de afaceri a atins 983,6 milioane USD.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Mercury Systems, Inc. (MRCY) costa 71,76 USD (−10,66 % într-o zi), cu capitalizare 4,3 mld USD, beta 1,19, interval pe 52 de săptămâni 66,12–126,21 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 289,8 mil USD (+6,1 % an/an), profit net de 798,0 mii USD (−95,1 % an/an), EPS diluat 0,01 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 37,5
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 72,38 – 81,70
- sub banda inferioară · %B -0,07 · lățimea benzii 12,1 %
- SMA 50 / 200
- 81,18 / 91,26
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -1,51 / -1,75
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −13,5 % | −1,1 % | −12,4 pp | — |
| 3 luni | −33,2 % | −0,5 % | −32,8 pp | — |
| 6 luni | −21,7 % | +4,4 % | −26,1 pp | — |
| De la început de an | −1,7 % | +12,3 % | −14,0 pp | — |
| 1 an | −5,2 % | +13,5 % | −18,8 pp | −11,6 % |
| 3 ani | +92,8 % | +76,4 % | +16,4 pp | +16,2 % |
| 5 ani | +38,0 % | +63,7 % | −25,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q4 2026 · 03 iul. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 204,4 mil | 223,1 mil | 211,4 mil | 273,1 mil | 225,2 mil | 232,9 mil | 235,8 mil | 289,8 mil |
| Costul vânzărilor | 152,6 mil | 162,3 mil | 154,2 mil | 188,3 mil | 162,3 mil | 172,2 mil | 166,7 mil | 201,2 mil |
| Profit brut | 51,8 mil | 60,8 mil | 57,1 mil | 84,8 mil | 62,9 mil | 60,6 mil | 69,1 mil | 88,6 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 18,4 mil | 21,4 mil | 16,0 mil | 11,9 mil | 13,2 mil | 15,4 mil | 15,0 mil | 16,2 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 33,2 mil | 40,5 mil | 43,0 mil | 37,7 mil | 45,9 mil | 42,1 mil | 39,1 mil | 47,8 mil |
| Profit operațional | -13,4 mil | -12,4 mil | -17,3 mil | 23,6 mil | -8,6 mil | -10,8 mil | 5,2 mil | 14,5 mil |
| Amortizare și depreciere | 21,2 mil | 20,9 mil ≈ | 19,9 mil ≈ | 20,0 mil | 18,9 mil | 18,3 mil ≈ | 18,0 mil ≈ | 17,5 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 8,9 mil | 8,4 mil | 8,1 mil | 8,0 mil | 7,9 mil | 7,8 mil | 7,3 mil | 6,5 mil |
| Profit înainte de impozit | -23,1 mil | -24,3 mil | -21,8 mil | 18,8 mil | -16,5 mil | -17,5 mil | -2,7 mil | 7,8 mil |
| Impozit pe profit | -5,6 mil | -6,7 mil | -2,6 mil | 2,4 mil | -4,0 mil | -2,4 mil | 174,0 mii | 7,0 mil |
| Profit net | -17,5 mil | -17,6 mil | -19,2 mil | 16,4 mil | -12,5 mil | -15,1 mil | -2,9 mil | 798,0 mii |
| EPS diluat | -0,30 | -0,30 | -0,33 | 0,28 ≈ | -0,21 | -0,26 | -0,04 | 0,01 ≈ |
| Flux de numerar operațional | -14,7 mil | 85,5 mil ≈ | 30,0 mil ≈ | 38,1 mil | 2,2 mil | 51,6 mil ≈ | 6,4 mil ≈ | 42,2 mil |
| Investiții (capex) | 6,2 mil | 3,6 mil ≈ | 5,9 mil ≈ | 4,1 mil | 6,5 mil | 5,9 mil ≈ | 8,3 mil ≈ | 13,6 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | 0 ≈ | 0 | — | — | 0 ≈ | 0 |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 654,7 mil | 796,6 mil | 924,0 mil | 988,2 mil | 973,9 mil | 835,3 mil | 912,0 mil | 983,6 mil |
| Venituri an/an | +32,8 % | +21,7 % | +16,0 % | +6,9 % | −1,4 % | −14,2 % | +9,2 % | +7,9 % |
| Profit net | 46,8 mil | 85,7 mil | 62,0 mil | 11,3 mil | -28,3 mil | -137,6 mil | -37,9 mil | -29,7 mil |
| Profit net an/an | +14,4 % | +83,2 % | −27,6 % | −81,8 % | −351,3 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 0,96 | 1,56 | 1,12 | 0,20 | -0,50 | -2,38 | -0,65 | -0,50 |
| EPS diluat an/an | +11,6 % | +62,5 % | −28,2 % | −82,1 % | −350,0 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 7,1 % | 10,8 % | 6,7 % | 1,1 % | -2,9 % | -16,5 % | -4,2 % | -3,0 % |
| Flux de numerar liber | 70,8 mil | 71,9 mil | 51,6 mil | -46,5 mil | -60,1 mil | 26,1 mil | 119,0 mil | 68,1 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 03 iul. 2026
- Numerar
- 214,3 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 1,5 mld USD
- Active totale
- 2,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,96x
- ROE
- -2,0 %
- ROA
- -1,2 %
- Marja FCF
- 6,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 924,0 mil | 988,2 mil | 973,9 mil | 835,3 mil | 912,0 mil | 983,6 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 538,8 mil | 593,2 mil | 657,2 mil | 639,4 mil | 657,5 mil | 702,5 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Profit brut | 385,2 mil | 395,0 mil | 316,7 mil | 195,9 mil | 254,5 mil | 281,2 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 113,5 mil | 107,2 mil | 108,8 mil | 101,3 mil | 67,6 mil | 59,7 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 134,3 mil | 157,0 mil | 160,6 mil | 166,8 mil | 154,4 mil | 175,0 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Profit operațional | 81,0 mil | 31,6 mil | -21,7 mil | -147,8 mil | -19,6 mil | 280,0 mii | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 67,1 mil | 93,4 mil | 97,3 mil | 88,0 mil | 82,0 mil | 72,7 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| EBITDA | 148,1 mil ≈ | 125,0 mil ≈ | 75,6 mil ≈ | -59,7 mil ≈ | 62,4 mil ≈ | 73,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,2 mil | 5,8 mil | 25,2 mil | 35,0 mil | 33,4 mil | 29,6 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 77,2 mil | 18,4 mil | -48,5 mil | -189,3 mil | -50,4 mil | -28,9 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 15,1 mil | 7,1 mil | -20,2 mil | -51,6 mil | -12,5 mil | 784,0 mii | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Profit net | 62,0 mil | 11,3 mil | -28,3 mil | -137,6 mil | -37,9 mil | -29,7 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,12 | 0,20 | -0,50 | -2,38 | -0,65 | -0,50 | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 55,5 mil | 55,9 mil | 56,6 mil | 57,7 mil | 58,7 mil | 59,5 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 166,8 mil
- 2025
- 154,4 mil
- 2026
- 175,0 mil
SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat
- 2024
- 57,7 mil
- 2025
- 58,7 mil
- 2026
- 59,5 mil
SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 113,8 mil | 65,7 mil | 71,6 mil | 180,5 mil | 309,1 mil | 214,3 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Creanțe | 128,8 mil | 144,5 mil | 124,7 mil | 111,4 mil | 109,6 mil | 69,2 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Stocuri | 221,6 mil | 270,3 mil | 337,2 mil | 335,3 mil | 332,9 mil | 367,0 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Active curente | 643,1 mil | 815,3 mil | 937,0 mil | 953,8 mil | 1,1 mld | 973,4 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 128,5 mil | 127,2 mil | 119,6 mil | 110,4 mil | 101,4 mil | 108,4 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Fond comercial | 804,9 mil | 937,9 mil | 938,1 mil | 938,1 mil | 938,1 mil | 942,4 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 307,6 mil | 351,5 mil | 298,1 mil | 250,5 mil | 210,6 mil | 175,8 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Active totale | 2,0 mld | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | 2,3 mld | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 48,0 mil | 98,7 mil | 104,0 mil | 81,1 mil | 79,1 mil | 91,0 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Datorii curente | 150,8 mil | 193,9 mil | 233,3 mil | 234,4 mil | 300,4 mil | 328,5 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Datorii totale | 471,0 mil | 767,2 mil | 824,7 mil | 906,1 mil | 961,3 mil | 825,3 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,5 mld † | 1,5 mld † | 1,6 mld † | 1,5 mld † | 1,5 mld † | 1,5 mld † | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2024
- 250,5 mil
- 2025
- 210,6 mil
- 2026
- 175,8 mil
SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 97,2 mil | -18,9 mil | -21,3 mil | 60,4 mil | 138,9 mil | 102,4 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 45,6 mil | 27,7 mil | 38,8 mil | 34,3 mil | 19,8 mil | 34,3 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 51,6 mil ≈ | -46,5 mil ≈ | -60,1 mil ≈ | 26,1 mil ≈ | 119,0 mil ≈ | 68,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -416,9 mil | -274,3 mil | -38,6 mil | -34,3 mil | -13,5 mil | -35,7 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 206,2 mil | 245,8 mil | 65,4 mil | 82,7 mil | 1,4 mil | -162,7 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 66,0 mii | 8,2 mil | 63,0 mii | 31,0 mii | 0 | 15,0 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -34,3 mil
- 2025
- -13,5 mil
- 2026
- -35,7 mil
SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,3 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
77 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 28,6 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Marja EBIT · Calitate | 0,0 % | 33 (față de colegi) | 11 % |
| Marja FCF · Calitate | 6,9 % | 28 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 0,3 % | 1 (pe interval fix) | 22 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 7,9 % | 67 (față de colegi) | 11 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,0x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 1,6 % | 32 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,3 % | 39 (pe interval fix) | 6 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere23/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate19/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente39/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial32/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Mercury Systems, Inc. (MRCY). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-07-03.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 983,6 mil USD în 2026; creștere an/an 7,9 %; marjă netă -3,0 %; ROE -2,0 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 3,0x
Ce o infirmă
- Marja brută: 28,6 %
- Marja FCF: 6,9 %
- CAGR venituri 3 ani: 0,3 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit.
Față de mediana verticalei
Electronic Components & Accessories (SIC 3670) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HUBBHubbell Inc | 23,2 mld | 25,7 | 23,3 % | 13,8 % | +3,8 % | +2 % / +46 % |
| MRCYMercury Systems, Inc. | 4,3 mld | — | -2,0 % | -3,0 % | +7,9 % | −5 % / +93 % |
| OLEDUniversal Display Corporation | 4,0 mld | 18,2 | 13,5 % | 36,7 % | +0,5 % | −25 % / −47 % |
| VPGVishay Precision Group, Inc. | 605,1 mil | — | -1,0 % | -1,0 % | +0,2 % | +45 % / +62 % |
| KULRKulr Technology Group, Inc. | 75,4 mil | — | -97,8 % | -648,0 % | +50,6 % | −50 % / −30 % |
| VSHVishay Intertechnology, Inc. | — | 41,9 | 3,8 % | 2,7 % | +4,5 % | +89 % / +16 % |
| LNKSLinkers Industries Limited | — | — | -18,4 % | -22,0 % | +12,0 % | −99 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MRCY din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Mercury Systems proiectează procesoare de semnal și date, module și subsisteme electronice pentru aerospațial și apărare, livrate marilor contractori de apărare din SUA și Europa. Compania a încheiat anul fiscal 2026 cu încasări record de comenzi și o restanță de peste 1,9 miliarde USD, ceea ce ar putea susține creșterea viitoare dacă execuția operațională se menține. Cifra de afaceri a atins 983,6 milioane USD.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu integrat de la componente la sisteme, bazat pe o platformă proprie de procesare și pe peste patru decenii de experiență 1.
- Restanță și rezervări record la sfârșitul anului fiscal 2026, ceea ce oferă vizibilitate asupra veniturilor viitoare 2.
- Accent pe arhitecturi deschise și modulare, care reduc riscul de învechire și timpul de dezvoltare pentru clienți 1.
Puncte slabe
Oportunități
- Creșterea pieței Tier 2 și Tier 3 ar putea aduce noi programe pentru compania care are capacitatea de a le livra 1.
- Cererea pentru procesare AI la margine și pentru securitate integrată ar putea deschide noi contracte 1.
- Mandatele guvernamentale pentru standarde deschise și externalizare favorizează furnizorii de subansambluri integrate 1.
Amenințări
- Blocajele bugetare și închiderile guvernamentale ar putea întârzia finanțarea programelor 1.
- Clienții ar putea prelua producția în interior, iar noii intrați cu costuri mai mici ar putea reduce cota de piață 1.
- Atacurile cibernetice de nivel statal și amenințările interne ar putea afecta operațiunile și încrederea clienților 1.
Riscuri
- Capacitatea de producțieridicat
Compania ar putea să nu își crească producția în ritmul cerut de cerere, ceea ce ar putea duce la penalități contractuale și pierderea de clienți 1.
- Dependența de finanțarea guvernamentalăridicat
Programele sunt adesea finanțate parțial, iar reducerea sau anularea lor ar putea afecta veniturile aferente 1.
- Concentrarea cliențilormediu
Veniturile depind de câțiva contractori mari, iar pierderea unuia dintre ei ar putea avea un efect semnificativ 1.
- Costurile de intraremediu
Inflația costurilor cu forța de muncă și materialele ar putea reduce marjele pe contractele cu preț fix 1.
- Securitatea ciberneticămediu
Amenințările cibernetice de nivel statal ar putea compromite produsele sau datele companiei 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Restanța record și rezervările puternice din ultimul trimestru ar putea transforma cererea actuală în creștere organică în anii următori 2.
- Poziționarea în procesarea securizată și în AI la margine se potrivește cu cerințele pieței de apărare din următorii ani 1.
- Dacă marjele brute continuă să crească, cum s-a întâmplat în anul fiscal 2026, rentabilitatea operațională ar putea spori 1.
Ce ar strica teza
- Compania a înregistrat în continuare pierdere netă în anul fiscal 2026, iar profitabilitatea ar putea rămâne slabă dacă costurile cresc 1.
- Dependența de finanțarea guvernamentală și de câțiva clienți mari ar putea produce volatilitate în venituri 1.
- Dacă întârzierile de producție se repetă, pierderea încrederii clienților ar putea încetini noile contracte 1.
De urmărit
- Evoluția restanței și a rezervărilor față de nivelul record din anul fiscal 2026Q1 2027
- Executarea creșterii producției și a termenelor de livrare pe programele majore2027
- Evoluția marjei brute și a fluxului de numerar liber2027
- Stadiul finanțării programelor de apărare după aprobarea bugetuluinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Mercury Systems, cu sediul în Andover, Massachusetts, își organizează activitatea în jurul Mercury Processing Platform, un ecosistem end-to-end de procesare a semnalelor și datelor, construit pe tehnologii dezvoltate și achiziționate în peste 40 de ani 1. Compania vinde componente, module, subansambluri și soluții integrate, iar clienții săi principali sunt contractori de apărare, guvernul SUA și producători OEM din aviația comercială 1. În anul fiscal 2026, veniturile au fost de 983,6 milioane USD, comparativ cu 912,0 milioane USD în anul precedent, iar pierderea netă a fost de 29,7 milioane USD 1.
Modelul de business combină o linie de produse, dezvoltată prin R&D intern, cu un model de soluții, în care compania dezvoltă capabilități pentru cerințe de misiune precise și rămâne în producție pentru mulți ani 1. Structura operațională cuprinde patru unități: Signal Technologies, Processing Technologies, Integrated Processing Solutions și EMEA 1. Compania aplică și automatizarea cu AI în operațiuni, prin programe pilot pentru testare, documentație și planificarea producției 1.
Pe partea de capacitate, Mercury a semnalat în raportul trimestrial că restanța și rezervările au crescut semnificativ, iar managementul își propune să transforme cererea în venituri la termenele clienților 12. Compania a încheiat în primăvara lui 2025 un acord de producție cu Cicor pentru operațiunile din Elveția, iar în martie 2026 a achiziționat un furnizor de procese de fabricație specializate 1.
Segmente
Module și subansambluri
Gama de module și subansambluri, care include plăci de procesare embedded, tranzitoare digitale și module multi-funcție RF, a generat cea mai mare creștere de venituri în anul fiscal 2026 1.
Componente
Componentele, precum amplificatoare de putere, comutatoare, filtre, convertoare și MMIC-uri, sunt blocurile de bază ale sistemelor electronice și au adăugat venituri în anul fiscal 2026 1.
Soluții integrate
Soluțiile integrate reunesc componente și module într-un sistem software, folosit în procesarea senzorilor, în calculul aviatic și în aplicații C4I 1.
Piața în context
Conform estimărilor Renaissance Strategic Advisors citate de companie, piața globală a electronicii pentru aerospațial și apărare este estimată la 193 miliarde USD în 2026 și ar putea ajunge la 303 miliarde USD până în 2031 1. Segmentul Tier 2, în care operează Mercury, valora aproximativ 66 miliarde USD în 2026 și crește cu un ritm anual de 9,9% 1.
Compania afirmă că piața Tier 2 și Tier 3 crește mai rapid decât creșterea estimată a bugetului total de apărare al SUA, ceea ce este relevant pentru poziționarea sa 1. Analiza companiei nu oferă o estimare separată pentru cota sa de piață.
Tendințe
- Ciclul de înarmarevânt din spate
Cererea din apărare se află într-un ciclu de investiții puternic, ceea ce a dus la rezervări și restanță record la sfârșitul anului fiscal 2026 2. Dacă această cerere se transformă în venituri, ar putea susține creșterea organică.
- Mandate pentru standarde deschise și outsourcingvânt din spate
Guvernul SUA impune tot mai mult standarde deschise și achiziții externalizate, iar contractorii preferă subansambluri integrate, ceea ce se potrivește arhitecturii modulare a companiei 1.
- Finanțarea programelor de apărarevânt din față
Finanțarea programelor depinde de apropriările Congresului, care se fac de regulă anual, iar blocajele bugetare sau închiderile guvernamentale ar putea întârzia veniturile 1.
- Costurile cu forța de muncă și materialelemixt
Inflația costurilor cu forța de muncă și a materialelor a afectat compania după pandemie, iar contractele cu preț fix limitează capacitatea de a le transfera clienților 1.
Poziția concurențială
Piața este competitivă, iar clienții pot proiecta și produce intern produse similare, în timp ce contractorii mari pot decide să preia tehnologia în interior 1. Consolidarea sectorului creează concurenți mai mari, cu portofolii mai largi și presiune asupra prețurilor 1.
Compania menționează și noi intrați care oferă sisteme modulare la cost redus, precum și producători comerciali de servere, care ar putea reduce cererea pentru produsele sale mai scumpe 1.
- Contractori principali de apărare din SUA și Europa
Sunt în același timp clienți și potențiali concurenți, care pot decide să preia producția în interior, potrivit companiei 1.
- Producători comerciali de servere
Intrarea lor în electronica de apărare și aerospațial poate reduce cererea pentru produsele companiei, potrivit raportului 1.
- Noi intrați cu sisteme modulare cu cost redus
Pot câștiga influență în fazele timpurii de proiectare, reducând accesul companiei la programe viitoare 1.
- Furnizori consolidați din sectorul electronicii de apărare
Consolidarea a produs concurenți mai mari, cu portofolii mai largi și mai multă presiune asupra prețurilor 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- In 1993, Novaya Gazeta reporters posing as a foreign buyer’s representatives were offered uranium pellets, plutonium plates, and a Soviet SS-20 nuclear warheadMeduza English (independent RU/exile) · 05 nov. 2026 · EN
- How Novaya Gazeta journalists tried to buy a nuclear warhead in 1990s RussiaMeduza English (independent RU/exile) · 05 nov. 2026 · EN
- Ancient Maya mercury use may have come at a severe environmental costPhys.org · 05 nov. 2026 · EN
- Gold mining introduces an overlooked threat to wild caimansPhys.org · 04 nov. 2026 · EN
- Biogeochemical Control Points for Mitigating Metal(loid) Risk in Rice under Global ChangeEnvironmental Science & Technology · 03 nov. 2026 · EN
- A Stable Terminal Mercury Hydride and Its Reactivity To Form Mercury–Metal BondsJournal of the American Chemical Society · 01 nov. 2026 · EN
- This oddball reflective lava world is challenging to understandPhys.org · 31 oct. 2026 · EN
- Powerplay de octombrie: Róisín Murphy și piesa "Ramalama (Bang Bang)" - InfoMusicSurge — Google News · 31 oct. 2026 · RO
- Food Lines, War Dead: The Way They Live Now In A Frigid Siberian TownRFE/RL — English (regional) · 31 oct. 2026 · EN
- House of Music Hungary Takes Programs Beyond BudapestBudapest Business Journal (HU, EN) · 31 oct. 2026 · EN
- Mercury, lead and methanol found in counterfeit beauty products seized across UKThe Guardian World · 30 oct. 2026 · EN
- The hydrogen atom: The raw material of the universe barely exists on Earth—now we've made it in a flaskPhys.org · 28 oct. 2026 · EN
- Novel NIR-II Imaging Reveals Gut-First, Brain-Later Inorganic Mercury Signals with Structural Injury in ZebrafishEnvironmental Science & Technology · 28 oct. 2026 · EN
- The Download: Anthropic’s IPO, smarter power grids, and exercise pillsMIT Technology Review · 27 oct. 2026 · EN
- A Perspective on the Development of Novel In Situ Remediation of Contaminated Sediments Using Black CarbonEnvironmental Science & Technology · 25 oct. 2026 · EN
- The Mercury Sound Off for Sunday , Oct . 25Surge — GDELT DOC · 25 oct. 2026 · RO
- The Mercury Sound Off for Saturday , Oct . 24Surge — GDELT DOC · 25 oct. 2026 · RO
- Translation: “The Shawshank Redemption” Hits Chinese Theaters at Last, But “Had to Cut a Slice Off Its Tongue” FirstChina Digital Times · 23 oct. 2026 · EN
- AI Is Getting Good at Math. Here’s Why.Latent Space Newsletter · 23 oct. 2026 · EN
- Cântăreața britanică Raye, recompensată cu Mercury Prize 2026Agerpres · 23 oct. 2026 · RO
Depuneri SEC
- Raport curent03 nov. 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Alte evenimente
- Raport curent18 sept. 2026Alte evenimente
- Convocare AGA (proxy)17 sept. 2026
- Raport curent16 sept. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport anual18 aug. 2026
- Raport curent18 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 mai 2026
- Raport curent05 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial03 feb. 2026
- Raport curent03 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-07-03 · SEC / Mercury Systems, Inc. · 18 aug. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Mercury Systems, Inc. · 18 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.