olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Terrestrial Energy Inc. IMSR

Fabricated Plate Work (Boiler Shops) · SIC 3443 · Verticală: Produse metalice (SIC 344x)

2,87USD+0,35 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Terrestrial Energy Inc. dezvoltă reactorul modular IMSR, un reactor nuclear cu sare topită de generație a IV-a, destinat energiei electrice și căldurii industriale cu emisii reduse. Compania își estimează piața accesibilă la 2,3 trilioane de dolari până în 2050, iar venitul ciclului de viață per centrală la 2,7 miliarde de dolari, cifre care depind de obținerea autorizărilor și a finanțării.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Terrestrial Energy Inc. (IMSR) costa 2,87 USD (+0,35 % într-o zi), cu capitalizare 304,0 mil USD, beta 1,75, interval pe 52 de săptămâni 2,80–15,53 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de -9,4 mil USD, EPS diluat -0,09 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
304,0 mil USD
acțiuni la 11 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,39 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-13,59 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,75
Volatilitate (1 an) 104 %
Interval 52 săpt.
2,8015,53

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
38,0
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
2,64 – 3,48
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,27 · lățimea benzii 27,2 %
SMA 50 / 200
3,97 / 6,20
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,26 / -0,31
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−23,5 %−1,1 %−22,4 pp—
3 luni−46,4 %−0,5 %−45,9 pp—
6 luni−66,7 %+4,4 %−71,1 pp—
De la început de an−53,0 %+12,3 %−65,3 pp—
1 an−79,0 %+13,5 %−92,5 pp+5,0 %
3 aniindisponibil+76,4 %indisponibil+84,4 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−82,0 %
05 nov. 2025 → 20 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−89,7 %
15 oct. 2025 → 20 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
indisponibil USD
indisponibil an/an
Profit net
-9,4 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,09
indisponibil an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ2 '24Q3 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Cercetare și dezvoltare——1,4 mil1,4 mil——4,6 mil3,5 mil
Profit operațional-52,7 mii-278,5 mii-4,9 mil-5,2 mil-1,6 mil-21,0 mil-11,9 mil-11,7 mil
Amortizare și depreciere——181,0 mii198,0 mii——61,0 mii145,0 mii
Profit înainte de impozit——-6,3 mil-6,2 mil——-10,5 mil-9,3 mil
Impozit pe profit——00——37,0 mii78,0 mii
Profit net-52,7 mii1,1 mil-6,3 mil-6,2 mil1,9 mil-31,2 mil-10,5 mil-9,4 mil
EPS diluat-0,02—-0,10-0,10——-0,10-0,09
Flux de numerar operațional——-2,8 mil-4,1 mil ≈5,8 mil ≈-15,4 mil-9,1 mil-5,7 mil ≈
Investiții (capex)——163,0 mii363,0 mii ≈——53,0 mii108,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20242025
Venituri248,4 miiindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibil
Profit net-11,5 mil-28,0 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,19-0,39
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil
netă %-4.624,6 %indisponibil
Flux de numerar liber-8,8 mil-17,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
97,2 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
295,4 mil USD
Active totale
303,0 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
50,63x
ROE
indisponibil
ROA
-18,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
248,4 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2024
5,2 mil
2025
9,8 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Profit operațional
2024
-10,4 mil
2025
-25,2 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
1,3 mil
2025
1,2 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

EBITDA
2024
-9,1 mil ≈
2025
-24,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2024
-11,5 mil
2025
-28,0 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
21,0 mii
2025
18,0 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Profit net
2024
-11,5 mil
2025
-28,0 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

EPS diluat
2024
-0,19
2025
-0,39

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
60,4 mil
2025
71,6 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
3,0 mil
2025
97,2 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Active curente
2024
3,3 mil
2025
299,6 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
770,5 mii
2025
835,0 mii

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
617,0 mii
2025
708,0 mii

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Active totale
2024
5,3 mil
2025
303,0 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2024
748,9 mii
2025
5,5 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Datorii curente
2024
1,1 mil
2025
5,9 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Datorii totale
2024
18,8 mil
2025
7,6 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Capital propriu
2024
-13,5 mil
2025
295,4 mil

SEC (XBRL)· 14 mai 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
-8,2 mil
2025
-16,5 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
607,9 mii
2025
1,1 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
-8,8 mil ≈
2025
-17,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-662,3 mii
2025
-200,6 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
7,3 mil
2025
311,4 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-36,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-18,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-16,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
44,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
21,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-24,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
690,3 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-25,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
304,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-16,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-8,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 2 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,87 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 304,0 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
304,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-36,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 11 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 11 aug. 2026
verificat 200derivat 4

Scorul pe grupe

13 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Produse metalice (SIC 344x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie44,5x100 (pe interval fix)33 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-8,2 %0 (pe interval fix)67 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

TERRESTRIAL ENERGY INC. (IMSR). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 248,4 mii USD în 2024; ROE -36,8 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 44,5x

Ce o infirmă

  • Randament FCF: -8,2 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Produse metalice (SIC 344x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 9 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 20,7x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 12,3x
P/S
—
mediana verticalei 1,8x
P/B
1,1x
mediana verticalei 2,4x
sub mediană (−54,2 %)
ROE
-36,8 %
mediana verticalei 5,5 %
sub mediană (−763,8 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 3,7 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 7,3 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei 3,6 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,1 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
VMIValmont Industries, Inc.8,1 mld15,930,8 %12,1 %+0,7 %+2 % / +92 %
ACAArcosa, Inc.7,3 mld14,917,9 %17,9 %+12,2 %+46 % / +116 %
GFFGriffon Corporation4,9 mld27,4185,4 %6,5 %−3,9 %+43 % / +131 %
PRLBProto Labs, Inc.1,6 mld46,65,1 %6,0 %+6,4 %+31 % / +84 %
SMRNUSCALE POWER Corp1,2 mld—-30,2 %-3.888,7 %−15,0 %−74 % / +85 %
JBIJanus International Group, Inc.682,2 mil20,76,0 %3,7 %indisponibil−19 % / −53 %
IMSRTerrestrial Energy Inc.304,0 mil—-36,8 %—indisponibil−79 % / indisponibil
VATEInnovate Corp.74,1 mil——-1,5 %+12,5 %+5 % / −49 %
TPCSTechprecision Corp53,6 mil—-15,4 %-3,7 %−7,0 %+17 % / −12 %
MTENMingteng International Corporation Inc.8,4 mil—-11,7 %-15,3 %+15,3 %−100 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IMSR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Terrestrial Energy Inc. dezvoltă reactorul modular IMSR, un reactor nuclear cu sare topită de generație a IV-a, destinat energiei electrice și căldurii industriale cu emisii reduse. Compania își estimează piața accesibilă la 2,3 trilioane de dolari până în 2050 3, iar venitul ciclului de viață per centrală la 2,7 miliarde de dolari 3, cifre care depind de obținerea autorizărilor și a finanțării.

SWOT

Puncte tari

  • Tehnologia cu sare topită operează la temperaturi ridicate și presiune scăzută, ceea ce susține utilizarea industrială a căldurii 1.
  • Compania a obținut aprobări regulatorii pe etape și sprijin din programele pilot ale DOE 23.
  • Modelul fără operarea centralelor ar putea reduce necesarul de capital propriu 1.

Puncte slabe

  • Compania nu are încă niciun contract obligatoriu cu clienții pentru centrale sau livrări de componente 1.
  • Venitul este nesemnificativ, iar pierderile nete au crescut față de anul precedent 1.
  • Estimările de cost și de venit se bazează pe ipoteze interne, nu pe proiecte construite 13.

Oportunități

  • Parteneriate cu centre de date și cu universități ar putea converti proiectele timpurii în contracte 23.
  • Programele de combustibil avansat ar putea reduce dependența de combustibilul greu de obținut 2.
  • Dacă cererea pentru căldură industrială crește, piața accesibilă estimată ar putea fi mai mare 3.

Amenințări

  • Întârzierile de construcție sau depășirile de costuri ar putea amâna termenele de livrare 1.
  • Incidentele din industria nucleară ar putea afecta percepția publică și autorizările 1.
  • Concurența altor tehnologii și schimbările de politică ar putea reduce cota de piață 12.

Riscuri

  • Lipsa contractelor obligatoriiridicat

    Fără contracte obligatorii cu clienții, construcția și veniturile ar putea fi amânate considerabil 1.

  • Finanțare și ardere de numerarridicat

    Pierderile și cheltuielile de cercetare ar putea necesita capital suplimentar dacă proiectele întârzie 12.

  • Întârzieri și depășiri de costurimediu

    Estimările de cost nu au fost actualizate de la terți din 2021, ceea ce ar putea face centralele mai puțin competitive 1.

  • Percepția publică a energiei nuclearemediu

    Incidentele din alte centrale ar putea reduce acceptarea proiectelor și accesul la finanțare 1.

  • Dependența de aprobări regulatoriimediu

    Aprobările NRC pentru licențe și autorizări ar putea întârzia calendarul comercial dacă apar cerințe noi 13.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă sprijinul politic și programele DOE duc la contracte obligatorii, compania ar putea transforma proiectele timpurii în venituri recurente pe durata de viață a centralelor 12.
  • Estimările actualizate de marjă și de piață ar putea indica o afacere de furnizare de componente și combustibil cu marje ridicate, dacă estimările se confirmă 3.
  • Parteneriatul cu un dezvoltator de centre de date și accesul la terenul din Texas ar putea accelera primul proiect comercial 3.

Ce ar strica teza

  • Fără contracte obligatorii și cu venituri aproape nule, compania ar putea depinde în continuare de finanțare externă 1.
  • Estimările de piață și de venit se bazează pe ipoteze interne, care ar putea fi revizuite în sens negativ 13.
  • Calendarul comercial ar putea aluneca dacă aprobările regulatorii, construcția sau finanțarea întârzie 12.

De urmărit

  • Semnarea de contracte obligatorii cu clienții pentru centrale sau componentenext 10-K
  • Evoluția arderii de numerar și a soldului de lichiditateQ3 2026
  • Progresul proiectelor TETRA și TEFLA cu DOE2027
  • Pașii regulatorii NRC și calendarul de licențiere2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Terrestrial Energy Inc., listată la Nasdaq sub simbolul IMSR din octombrie 2025, dezvoltă centrale nucleare modulare bazate pe proiectul său propriu de reactor cu sare topită (IMSR), în care sarea topită servește atât drept combustibil, cât și drept agent de răcire 1. Compania își propune patru fluxuri de venit: servicii de pre-construcție, servicii de construcție și furnizarea componentelor, furnizarea nucleului IMSR în perioada post-construcție și furnizarea combustibilului 1. Conform Formularului 10-K pentru 2025, compania nu operează centralele, ci își propune să le furnizeze proprietarilor-operatori, fără un model de tip construiește-deține-operează 1. Până în prezent, compania a avut venituri nesemnificative, de 0 milioane de dolari în 2025 față de 0,3 milioane în 2024 1, deci modelul de afaceri rămâne în faza de dezvoltare.

Compania și-a încheiat fuziunea cu HCM II Acquisition Corp. în octombrie 2025, pe care TEDI a rămas subsidiară, iar societatea-mamă are ca activ principal participația în TEDI 1. Tehnologia urmărește temperaturi de funcționare mai mari decât reactoarele cu apă ușoară și folosește combustibil uranic cu îmbogățire standard, mai ușor de procurat decât combustibilul HALEU folosit de alte tehnologii de generație a IV-a 1. Compania spune că are peste zece proiecte timpurii și peste 50 de relații de colaborare industrială 1. Calendarul său vizează prima operare comercială în jurul anului 2034, condiționată de aprobarea regulatorie și de finanțare 1.

Începând cu al doilea trimestru din 2026, compania a raportat progrese regulatorii și comerciale: NRC a aprobat metodologia pentru evenimentele inițiatoare postulate, iar compania a semnat contracte de închiriere a terenului la Texas A&M-RELLIS 3. Pe termen scurt, compania depinde de reluarea și finalizarea acestor pași, de contracte obligatorii cu clienții și de accesul la capital 2.

Segmente

Furnizarea nucleului IMSR (Core-unit)

Compania estimează că furnizarea componentei principale a reactorului, nucleul IMSR, ar putea genera o marjă brută de 33% 3, iar acest flux este reînnoit pe durata de viață a centralei 1.

Furnizarea combustibilului cu sare IMSR

Sarea combustibilă IMSR are, potrivit estimărilor companiei, cea mai mare marjă brută dintre cele două afaceri de furnizare, de 40% 3, și se bazează pe combustibil cu îmbogățire standard, 1.

Servicii de pre-construcție și construcție

Compania intenționează să ofere servicii de inginerie și construcție, realizate în parte prin parteneri EPC, dar nu a încheiat încă contracte obligatorii cu clienții pentru aceste servicii 1.

Piața în context

Compania estimează piața accesibilă la 1,4 trilioane de dolari în țările OECD, dintre care 800 de miliarde pentru electricitate și 600 de miliarde pentru căldura industrială 1, iar actualizarea din iunie 2026 o ridică la 2,3 trilioane de dolari până în 2050 3. Aceste cifre sunt estimări interne, iar companiei îi lipsesc contracte obligatorii care să le confirme.

Cererea depinde de politica energetică și de securitatea aprovizionării: ordinele executive din mai 2025 simplifică autorizarea reactoarelor avansate, iar consumul de electricitate crește rapid 1. Ritmul real al adoptării depinde însă de costurile construcției și de acceptarea publică a energiei nucleare.

Tendințe

  • Sprijin politic pentru energia nucleară avansatăvânt din spate

    Ordinele executive din 2025 și programele pilot ale DOE, la care compania a fost selectată, pot accelera autorizarea și finanțarea reactoarelor modulare 12.

  • Cerere crescută de electricitate și căldură industrialăvânt din spate

    Creșterea consumului de energie, inclusiv din centrele de date, ar putea face centralele aproape de locurile de consum mai atractive decât extinderea rețelei 13.

  • Costuri de construcție și estimări vechivânt din față

    Compania nu și-a actualizat estimările de cost de la terți din 2021, iar creșterea prețurilor materiilor prime și a dobânzilor ar putea reduce competitivitatea centralelor 1.

  • Finanțare și pierderi continuemixt

    Pierderile operaționale și arderea de numerar pot pune presiune pe finanțare, dar lichiditatea actuală susține planurile dacă ritmul cheltuielilor rămâne controlat 12.

Poziția concurențială

Compania concurează cu alte tehnologii de generație a IV-a, inclusiv cele care folosesc combustibil HALEU, dar și cu reactoarele cu apă ușoară, care au o bază instalată mare 1. Potrivit companiei, avantajul său constă în temperatura ridicată de funcționare și în combustibilul mai ușor de obținut 1.

Compania menționează concurența din partea altor dezvoltatori de reactoare avansate și a tehnologiilor energetice alternative, ceea ce ar putea duce la presiuni asupra prețurilor și a cotei de piață 12.

  • Alți dezvoltatori de reactoare avansate de generație a IV-a

    Companiile care folosesc combustibil HALEU concurează direct pentru aceleași proiecte, potrivit sursei 1.

  • Reactoare cu apă ușoară (tehnologie instalată)

    Tehnologia clasică are o bază instalată mare, dar compania o consideră mai scumpă și mai greu de finanțat fără sprijin public 1.

  • Tehnologii energetice alternative

    Sursele regenerabile și gazul natural pot concura pentru aceeași cerere de energie, potrivit avertismentelor din raportul companiei 2.

  • Riot Platforms, Inc.RIOT

    Partener de colaborare, nu concurent direct; parteneriatul privește centrale amplasate lângă centre de date 3.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Terrestrial Energy Inc. · 30 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Terrestrial Energy Inc. · 11 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Terrestrial Energy Inc. · 11 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.