olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

KLA Corporation KLAC

Optical Instruments & Lenses · SIC 3827 · Verticală: Optical Instruments & Lenses (SIC 3827)

149,79USD−4,10 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

KLA Corporation (KLAC) este un furnizor de echipamente și servicii pentru control de proces și gestionarea randamentului în industria electronicii, cu venituri totale de 13,58 miliarde USD în anul fiscal 2026. Serviciile reprezintă aproximativ 23% din venituri, iar compania a încheiat anul cu un backlog de 12,57 miliarde USD. Rezultatele trimestrului IV și ghidajul pentru primul trimestru din 2027 indică o creștere susținută de cererea legată de infrastructura AI.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea KLA Corporation (KLAC) costa 149,79 USD (−4,10 % într-o zi), cu capitalizare 195,2 mld USD, P/E 7,8 pe un EPS diluat de 19,26 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,56 %, beta 2,01, interval pe 52 de săptămâni 109,71–301,71 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2027): venituri de 4,1 mld USD (+28,9 % an/an), profit net de 1,5 mld USD (+38,1 % an/an), EPS diluat 1,18 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
195,2 mld USD
acțiuni la 26 oct. 2026
P/E (TTM)
7,8
EPS diluat TTM 19,26 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
12,86 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
0,56 %
DPS 12 luni 0,84
Beta (2 ani)
2,01
Volatilitate (1 an) 62 %
Interval 52 săpt.
109,71301,71

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
36,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
134,81 – 196,84
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,24 · lățimea benzii 37,4 %
SMA 50 / 200
176,82 / 182,06
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-8,56 / -8,03
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−27,6 %−1,1 %−26,5 pp—
3 luni−22,3 %−0,5 %−21,9 pp—
6 luni−17,5 %+4,4 %−21,9 pp—
De la început de an+23,3 %+12,3 %+11,0 pp—
1 an+25,5 %+13,5 %+12,0 pp−4,6 %
3 ani+199,8 %+76,4 %+123,4 pp+84,5 %
5 ani+259,4 %+63,7 %+195,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−51,7 %
30 iun. 2026 → 23 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−51,7 %
30 iun. 2026 → 23 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+29,2 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q1 2027 · 30 sept. 2026

Venituri
4,1 mld USD
+28,9 % an/an
Profit net
1,5 mld USD
+38,1 % an/an
EPS diluat
1,18
+38,8 % an/an
netă / operațională
37,4 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27
Venituri3,1 mld3,1 mld3,2 mld3,2 mld3,3 mld3,4 mld3,7 mld4,1 mld
Costul vânzărilor1,2 mld1,2 mld1,2 mld1,2 mld1,3 mld1,3 mld1,4 mld1,6 mld
Cercetare și dezvoltare346,2 mil338,0 mil353,0 mil360,5 mil383,9 mil388,8 mil399,0 mil395,1 mil
Cheltuieli generale și de vânzare267,1 mil248,9 mil262,7 mil269,0 mil279,9 mil291,1 mil291,5 mil301,5 mil
Amortizare și depreciere103,9 mil ≈98,1 mil ≈96,3 mil97,0 mil99,3 mil ≈99,1 mil ≈98,6 mil97,4 mil
Cheltuieli cu dobânzile75,0 mil71,9 mil73,1 mil71,1 mil69,7 mil70,4 mil73,3 mil67,9 mil
Profit înainte de impozit972,5 mil1,3 mld1,3 mld1,3 mld1,3 mld1,4 mld1,5 mld1,8 mld
Impozit pe profit148,0 mil176,0 mil126,0 mil188,4 mil184,6 mil215,8 mil186,3 mil275,5 mil
Profit net824,5 mil1,1 mld1,2 mld1,1 mld1,1 mld1,2 mld1,4 mld1,5 mld
EPS diluat6,168,160,24 ≈0,858,689,120,28 ≈1,18
Flux de numerar operațional849,5 mil ≈1,1 mld ≈1,2 mld1,2 mld1,4 mld ≈707,5 mil ≈906,4 mil1,5 mld
Investiții (capex)92,3 mil ≈82,1 mil ≈100,4 mil95,9 mil105,6 mil ≈85,2 mil ≈89,3 mil194,8 mil
Dividende plătite226,8 mil ≈225,8 mil ≈254,0 mil254,0 mil249,7 mil ≈248,8 mil ≈305,3 mil305,1 mil
Răscumpărări de acțiuni650,1 mil ≈506,7 mil ≈425,7 mil545,1 mil547,8 mil ≈626,0 mil ≈571,0 mil935,8 mil

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 93 din propriul istoric de 44 trimestre (min 1,0, mediană 2,2, max 15,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri4,6 mld5,8 mld6,9 mld9,2 mld10,5 mld9,8 mld12,2 mld13,6 mld
Venituri an/an+13,2 %+27,1 %+19,2 %+33,1 %+13,9 %−6,5 %+23,9 %+11,7 %
Profit net1,2 mld1,2 mld2,1 mld3,3 mld3,4 mld2,8 mld4,1 mld4,8 mld
Profit net an/an+46,5 %+3,5 %+70,8 %+59,8 %+2,0 %−18,5 %+47,1 %+18,9 %
EPS diluat7,497,7013,3721,9224,152,033,043,66
EPS diluat an/an+46,9 %+2,8 %+73,6 %+63,9 %+10,2 %−91,6 %+49,8 %+20,4 %
netă %25,7 %21,0 %30,0 %36,1 %32,3 %28,1 %33,4 %35,6 %
Flux de numerar liber1,0 mld1,6 mld2,0 mld3,0 mld3,3 mld3,0 mld3,7 mld3,8 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026

Numerar
1,6 mld USD
Datorie financiară
5,9 mld USD
Datorie netă
4,2 mld USD
Capitaluri proprii
6,3 mld USD
Active totale
18,0 mld USD
Datorie / capitaluri
0,93x
Lichiditate curentă
2,88x
ROE
87,5 %
ROA
28,4 %
Marja FCF
27,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
9,8 mld
2025
12,2 mld
2026
13,6 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
3,9 mld
2025
4,8 mld
2026
5,3 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Profit brut
2024
5,9 mld ≈
2025
7,4 mld ≈
2026
8,3 mld ≈

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2024
1,3 mld
2025
1,4 mld
2026
1,5 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2024
969,5 mil
2025
1,0 mld
2026
1,1 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
401,7 mil
2025
394,1 mil
2026
394,0 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
311,3 mil
2025
302,2 mil
2026
284,4 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
3,2 mld
2025
4,6 mld
2026
5,6 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
428,1 mil
2025
582,8 mil
2026
775,2 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Profit net
2024
2,8 mld
2025
4,1 mld
2026
4,8 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

EPS diluat
2024
2,03
2025
3,04
2026
3,66

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
1,4 mld
2025
1,3 mld
2026
1,3 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
0,57
2025
0,68
2026
0,80

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
2,0 mld
2025
2,1 mld
2026
1,6 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Creanțe
2024
1,8 mld
2025
2,3 mld
2026
2,9 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Stocuri
2024
3,0 mld
2025
3,2 mld
2026
3,6 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Active curente
2024
10,0 mld
2025
10,7 mld
2026
12,4 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
1,1 mld
2025
1,3 mld
2026
1,4 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Fond comercial
2024
2,0 mld
2025
1,8 mld
2026
1,8 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
668,8 mil
2025
444,8 mil
2026
255,8 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Active totale
2024
15,4 mld
2025
16,1 mld
2026
18,0 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
359,5 mil
2025
458,5 mil
2026
623,7 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
749,9 mil
2025
0
2026
—

SEC (XBRL)· 08 aug. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2024
5,9 mld
2025
5,9 mld
2026
5,9 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Datorii curente
2024
4,7 mld
2025
4,1 mld
2026
4,3 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Datorii totale
2024
12,1 mld
2025
11,4 mld
2026
11,6 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Capital propriu
2024
3,4 mld
2025
4,7 mld
2026
6,3 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
—
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 28 apr. 2023verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
3,3 mld
2025
4,1 mld
2026
4,1 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
277,4 mil
2025
335,3 mil
2026
375,9 mil

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
3,0 mld ≈
2025
3,7 mld ≈
2026
3,8 mld ≈

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-1,5 mld
2025
-202,5 mil
2026
-1,2 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-1,8 mld
2025
-3,8 mld
2026
-3,4 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Dividende plătite
2024
773,0 mil
2025
904,6 mil
2026
1,1 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
1,7 mld
2025
2,1 mld
2026
2,3 mld

SEC (XBRL)· 06 aug. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
11,7 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
9,0 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
14,4 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
18,9 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
12,6 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
18,4 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EPS (an/an)
20,4 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
-46,7 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
-22,8 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea FCF (an/an)
0,5 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
61,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
36,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
27,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
91,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
30,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
4,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
27,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
4,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
4,5 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
474,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
4,0 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
76,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
67 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
241 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
38 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
270 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
195,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
199,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
37,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
7,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
12,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
29,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
13,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
13,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
48,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
2,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
1,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 63 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

149,79 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 195,2 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
195,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
7,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
29,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
91,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
36,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
11,7 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

35/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 26 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 2945derivat 231

Scorul pe grupe

  • Evaluare67
  • Bilanț și datorie100
  • Calitate83
  • Creștere37
  • Randamente57

Interval de valoare estimat

Jos
279,55
USD pe acțiune
Mijloc
384,80
USD pe acțiune
Sus
408,90
USD pe acțiune
Preț: 149,79 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 156,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 61,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 45,05 – 747,06 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)45,05 – 70,74 (Mijloc 55,03)
    WACC 9,2 % · FCFF de pornire 4,3 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E514,05 – 747,06 (Mijloc 714,57)
    3 firme folosite · multiplul median 37,1x · quartile 26,7x – 38,8x
    COHR, NVMI, OPXS
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului10,51 – 14,14 (Mijloc 12,06)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Optical Instruments & Lenses (SIC 3827)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 63/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate36,2 %100 (față de colegi)10 %
Conversia profitului în FCF · Calitate76,8 %67 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere9,0 %75 (pe interval fix)13 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-46,7 %0 (pe interval fix)13 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,8x100 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare7,8x100 (pe interval fix)17 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare2,1 %26 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,9 %28 (pe interval fix)10 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente27,5 %100 (pe interval fix)7 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere37/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate83/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente57/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare67/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

KLA CORPORATION (KLAC). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 13,6 mld USD în 2026; creștere an/an 11,7 %; marjă netă 36,2 %; ROE 91,4 %.

Intervalul de valoare estimat este 279,55–408,90 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 384,80 USD, prețul de 149,79 USD lasă un potențial de 156,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 61,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 63/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 36,2 %
  • CAGR venituri 3 ani: 9,0 %
  • Lichiditatea curentă: 2,8x
  • P/E (TTM): 7,8x
  • Rata de distribuire (FCF): 27,5 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • CAGR EPS 3 ani: -46,7 %
  • Randament FCF: 2,1 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,9 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Optical Instruments & Lenses (SIC 3827) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
7,8x
mediana verticalei 38,8x
sub mediană (−79,9 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
13,5x
mediana verticalei 5,6x
peste mediană (+141,5 %)
P/B
29,9x
mediana verticalei 4,7x
peste mediană (+535,3 %)
ROE
91,4 %
mediana verticalei 10,0 %
peste mediană (+817,2 %)
Marja netă
36,2 %
mediana verticalei 10,0 %
peste mediană (+262,6 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 13,2 %
Venituri an/an
11,7 %
mediana verticalei 18,6 %
sub mediană (−37,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
0,6 %
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
KLACKla Corporation195,2 mld7,891,4 %36,2 %+11,7 %+26 % / +200 %
COHRCoherent Corp.38,4 mld40,511,2 %12,2 %+22,5 %+19 % / +430 %
NVMINova Ltd.8,6 mld37,123,1 %29,4 %+31,0 %−6 % / +130 %
CAMTCamtek Ltd.4,6 mld97,68,7 %10,2 %+15,6 %−4 % / +60 %
OPTXSyntec Optics Holdings, Inc.183,7 mil—-11,6 %-8,3 %−1,3 %+164 % / −23 %
OPXSOptex Systems Holdings, Inc.62,0 mil16,315,3 %9,8 %+21,6 %−38 % / +109 %
MSAIMultiSensor AI Holdings, Inc.7,0 mil—-46,5 %-141,7 %−25,0 %−88 % / −99 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KLAC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
19,39
Randament total -87 % · Pe an -87 %
34,20
Randament total -77 % · Pe an -77 %
51,42
Randament total -66 % · Pe an -66 %
3 ani
20,54
Randament total -86 % · Pe an -48 %
40,61
Randament total -72 % · Pe an -35 %
66,79
Randament total -55 % · Pe an -23 %
5 ani
21,76
Randament total -85 % · Pe an -32 %
48,22
Randament total -67 % · Pe an -20 %
86,74
Randament total -41 % · Pe an -10 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 10,15
  • Marja netă± 7,11
  • Creșterea anuală a veniturilor± 5,59
  • Diluare anuală± 0,60

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

KLA Corporation (KLAC) este un furnizor de echipamente și servicii pentru control de proces și gestionarea randamentului în industria electronicii, cu venituri totale de 13,58 miliarde USD în anul fiscal 2026 1. Serviciile reprezintă aproximativ 23% din venituri, iar compania a încheiat anul cu un backlog de 12,57 miliarde USD 1. Rezultatele trimestrului IV și ghidajul pentru primul trimestru din 2027 indică o creștere susținută de cererea legată de infrastructura AI 2.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție tehnologică de lider în controlul de proces și un portofoliu larg de produse și software, susținute de investiții constante în cercetare și dezvoltare 1.
  • Venituri recurente din servicii, care reprezintă o parte importantă a veniturilor și oferă o bază mai stabilă decât vânzările de echipamente 12.
  • Generare puternică de numerar și o politică activă de returnare a capitalului către acționari 2.

Puncte slabe

  • Concentrarea clienților este ridicată, iar un client major poate influența semnificativ veniturile și planificarea companiei 1.
  • Cererea este ciclică, iar comenzile pot fi amânate, reduse sau anulate în perioadele de incertitudine economică 1.
  • Structura de capital include datorii semnificative, ceea ce limitează flexibilitatea financiară în cazul unei scăderi a veniturilor 1.

Oportunități

  • Expansiunea infrastructurii AI și a ambalării avansate ar putea crea noi oportunități de creștere pentru soluțiile de control al procesului 12.
  • Adoptarea EUV și a nodurilor avansate poate crește intensitatea controlului și valoarea fiecărei vânzări 1.
  • Extinderea serviciilor pentru baza instalată ar putea susține veniturile recurente pe termen lung 1.

Amenințări

  • Restricțiile de export și sancțiunile pot limita vânzările către anumiți clienți, în special din China 1.
  • Tarifele și tensiunile geopolitice pot perturba lanțurile de aprovizionare și operațiunile internaționale 1.
  • Concurența din partea furnizorilor susținuți de guverne sau de clienți poate reduce cota de piață 1.

Riscuri

  • Controale de exportridicat

    Restricțiile privind vânzările și serviciile către anumiți clienți din China pot reduce veniturile și pot afecta operațiunile companiei 1.

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Un număr mic de clienți mari reprezintă o parte semnificativă din venituri, iar pierderea sau reducerea comenzilor unui astfel de client poate avea un impact major 1.

  • Ciclicitatea industrieimediu

    Cheltuielile de capital ale clienților pot scădea brusc, iar comenzile pot fi amânate sau anulate în perioadele de încetinire economică 1.

  • Tarife și comerț internaționalmediu

    Tarifele, măsurile retaliatorii și incertitudinea privind procesul de rambursare pot crește costurile și întârzia livrările 12.

  • Lanțuri de aprovizionaremediu

    Dependența de furnizori limitați, disponibilitatea elementelor de pământuri rare și lipsurile de cipuri DRAM pot afecta producția și costurile 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Poziția de lider în controlul de proces și cererea legată de inteligența artificială ar putea susține o creștere a veniturilor și a backlogului în perioada următoare 12.
  • Ponderea serviciilor și a veniturilor recurente oferă o bază mai stabilă, iar generarea de numerar permite continuarea returnării capitalului către acționari 12.
  • Adoptarea EUV, nodurile avansate și ambalarea complexă ar putea crește intensitatea controlului de proces și valoarea fiecărei vânzări 1.

Ce ar strica teza

  • Restricțiile de export și tensiunile comerciale ar putea reduce accesul la piețe importante, în special China, ceea ce ar afecta veniturile 1.
  • Concentrarea clienților și ciclicitatea investițiilor în semiconductori pot produce volatilitate în venituri și în comenzi 1.
  • Datoriile semnificative și dependența de furnizori limitați ar putea limita flexibilitatea financiară și capacitatea de producție în perioadele dificile 1.

De urmărit

  • Realizarea ghidajului de venituri și marjei brute pentru primul trimestruQ1 2027
  • Evoluția backlogului și a comenzilor legate de infrastructura AI2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (28 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

KLA Corporation furnizează soluții avansate de control al procesului pentru fabricarea plachetelor, a reticulelor, a circuitelor integrate și a plăcilor cu circuite imprimate, împreună cu servicii de întreținere pentru baza instalată 1. Compania este organizată în trei segmente raportabile, iar serviciile au reprezentat aproximativ 23% din veniturile totale în anul fiscal 2026 1. Veniturile internaționale au reprezentat circa 87% din total în același an 1.

Cererea companiei depinde de cheltuielile de capital ale producătorilor de semiconductori și de dispozitive electronice, care sunt ciclice și influențate de condițiile economice globale și de politica de reglementare 1. Creșterea complexității cipurilor și costul ridicat al fabricilor avansate fac ca controlul randamentului să devină un factor critic pentru clienți 1. Compania menține centre de cercetare și dezvoltare în mai multe țări, iar investițiile în inovație sunt considerate esențiale pentru poziția sa competitivă 1.

Segmente

Semiconductor Process Control

Acesta este principalul segment, cu un portofoliu de inspecție, metrologie, control chimic și software, plus servicii asociate, folosit de producătorii de cipuri, plachete și reticule de la cercetare până la producția de volum 1.

Specialty Semiconductor Process

Segmentul dezvoltă instrumente avansate de depunere în vid și gravare, folosite pentru MEMS, cipuri RF și semiconductori de putere pentru industria auto și industrială 1.

PCB and Component Inspection

Segmentul oferă sisteme de inspecție, testare, măsurare și imagistică directă pentru plăci cu circuite imprimate, substraturi IC și componente ambalate 1.

Tendințe

  • Cerere determinată de inteligența artificialăvânt din spate

    Cererea pentru cipuri AI și infrastructura centrelor de date sporește intensitatea controlului de proces la nodurile avansate, ceea ce ar putea susține veniturile companiei dacă investițiile clienților continuă 12.

  • Trecerea la EUV și ambalare avansatăvânt din spate

    Adoptarea litografiei EUV în producția de volum și creșterea complexității ambalajelor avansate măresc cererea pentru soluții de inspecție și metrologie 1.

  • Restricțiile de export către Chinavânt din față

    Regulile Biroului pentru Industrie și Securitate limitează vânzările către anumite entități din China, iar o regulă de afiliere este suspendată temporar, ceea ce ar putea afecta veniturile dacă restricțiile se extind 1.

  • Tarife și tensiuni geopoliticemixt

    Tarifele și măsurile comerciale ar putea crește costurile sau întârzia livrările, dar efectul depinde de evoluția politicilor comerciale și de eventualele rambursări 12.

Poziția concurențială

Sursele analizate nu descriu în detaliu concurenții direcți ai companiei, dar menționează că poziția competitivă depinde de tehnologie, de amploarea serviciilor de vânzări și de relațiile cu marii producători de semiconductori 1. Compania notează că firme din regiuni precum Asia pot oferi prețuri competitive la nivel local 1.

Riscul de concurență include și politici care favorizează furnizorii locali, precum și eforturile clienților sau guvernelor de a sprijini competitori domestici 1. Compania își menține avantajul prin investiții continue în cercetare și dezvoltare, chiar și în perioadele de scădere a ciclului 1.

  • Concurenți locali din Asia

    Sursele menționează furnizori locali care pot concura pe preț în regiune, fără a-i identifica nominal.

  • Furnizori guvernamental susținuți

    Riscul include competitori susținuți de politici publice sau de clienți, fără identificare în sursele analizate.

  • Furnizori de echipamente de depunere și gravare

    Segmentul Specialty Semiconductor Process concurează cu firme specializate, nenumite în sursele folosite.

  • Furnizori de inspecție PCB

    Segmentul PCB and Component Inspection intră în competiție cu producători specializați de echipamente de inspecție, nenumiți în sursă.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / KLA Corporation · 06 aug. 2026
  2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / KLA Corporation · 28 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.