olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Syntec Optics Holdings, Inc. OPTX
Optical Instruments & Lenses · SIC 3827 · Verticală: Optical Instruments & Lenses (SIC 3827)
Syntec Optics Holdings produce componente și subansambluri optice și fotonice din polimeri, sticlă și metal, destinate în principal industriei de apărare, biomedicale și consumatorilor, cu fabricație integrată în Statele Unite. În exercițiul financiar 2025 vânzările nete au fost de 28,1 milioane USD, ușor sub nivelul anului anterior, iar compania rămâne sub presiunea pierderilor operaționale, dar își extinde vizibilitatea prin includerea în indicele Russell 3000 și prin noi produse pentru apărare și comunicații spațiale.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Syntec Optics Holdings, Inc. (OPTX) costa 3,77 USD (−17,43 % într-o zi), cu capitalizare 151,7 mil USD, beta 2,55, interval pe 52 de săptămâni 1,25–14,11 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 8,3 mil USD (+26,1 % an/an), profit net de 256,2 mii USD, EPS diluat 0,01 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 24,4
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 4,41 – 8,71
- sub banda inferioară · %B -0,15 · lățimea benzii 65,6 %
- SMA 50 / 200
- 7,27 / 8,19
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,77 / -0,45
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −61,7 % | −1,1 % | −60,6 pp | — |
| 3 luni | −49,1 % | −0,5 % | −48,7 pp | — |
| 6 luni | −46,6 % | +4,4 % | −51,0 pp | — |
| De la început de an | +31,6 % | +12,3 % | +19,3 pp | — |
| 1 an | +58,9 % | +13,5 % | +45,3 pp | −11,6 % |
| 3 ani | −52,6 % | +76,4 % | −129,0 pp | +103,8 % |
| 5 ani | indisponibil | +63,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 0 | 28,4 mil | 7,1 mil | 6,6 mil | 7,0 mil | 7,5 mil | 6,5 mil | 8,3 mil |
| Costul vânzărilor | 6,0 mil | 6,3 mil | 4,8 mil | 5,0 mil | 6,1 mil | 5,7 mil | 5,6 mil | 6,1 mil |
| Profit brut | 1,8 mil | 986,8 mii | 2,3 mil | 1,6 mil | 854,4 mii | 1,8 mil | 960,8 mii | 2,1 mil |
| Profit operațional | 106,2 mii | -1,4 mil | 528,5 mii | -146,3 mii | -1,2 mil | 318,8 mii | -776,0 mii | 321,4 mii |
| Amortizare și depreciere | 737,4 mii ≈ | 642,7 mii | 710,8 mii | 676,6 mii ≈ | 646,5 mii ≈ | 579,3 mii | — | — |
| Profit înainte de impozit | -91,3 mii | -1,7 mil | 333,3 mii | -343,9 mii | -1,4 mil | 86,5 mii | -897,9 mii | 256,2 mii |
| Impozit pe profit | -78,0 mii | -127,5 mii | 9,6 mii | 0 ≈ | 0 ≈ | 430,4 mii | — | — |
| Profit net | -13,3 mii | -1,5 mil | 323,7 mii | -343,9 mii | -1,4 mil | -343,8 mii | -897,9 mii | 256,2 mii |
| EPS diluat | 0,00 | -0,04 ≈ | 0,01 | -0,01 | -0,04 | -0,01 ≈ | -0,02 | 0,01 |
| Flux de numerar operațional | 417,3 mii ≈ | 623,8 mii | 299,3 mii | -158,0 mii ≈ | 535,3 mii ≈ | -3,9 mii | 469,6 mii | -299,0 mii ≈ |
| Investiții (capex) | 373,5 mii ≈ | 611,6 mii | 214,7 mii | 390,0 mii ≈ | 39,0 mii ≈ | 484 | 294,3 mii | 776,2 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 27,8 mil | 29,4 mil | 28,4 mil | 28,1 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +5,8 % | −3,4 % | −1,3 % |
| Profit net | -434,6 mii | 2,0 mil | -2,5 mil | -1,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | −225,5 % | indisponibil |
| EPS diluat | -0,01 | 0,06 | -0,07 | -0,05 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | −216,7 % | indisponibil |
| netă % | -1,6 % | 6,7 % | -8,7 % | -6,4 % |
| Flux de numerar liber | 687,1 mii | 871,0 mii | -2,2 mil | 28,3 mii |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- indisponibil USD
- Datorie financiară
- 2,6 mil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 9,5 mil USD
- Active totale
- 24,3 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,28x
- Lichiditate curentă
- 1,35x
- ROE
- -17,4 %
- ROA
- -7,1 %
- Marja FCF
- 0,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 27,8 mil | 29,4 mil | 28,4 mil | 28,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 21,7 mil | 21,5 mil | 22,7 mil | 21,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 6,1 mil | 7,9 mil | 5,7 mil | 6,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | — | — | 1,0 mil | 600,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -528,2 mii | 1,5 mil | -2,6 mil | -517,6 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 3,1 mil | 2,8 mil | 2,8 mil | 2,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 2,6 mil ≈ | 4,3 mil ≈ | 189,3 mii ≈ | 2,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | -589,4 mii | 1,3 mil | -3,0 mil | -1,4 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -154,8 mii | -719,2 mii | -514,8 mii | 439,9 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit net | -434,6 mii | 2,0 mil | -2,5 mil | -1,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,01 | 0,06 | -0,07 | -0,05 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 31,6 mil | 32,4 mil | 36,7 mil | 36,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 32,4 mil
- 2024
- 36,7 mil
- 2025
- 36,9 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 117,5 mii | — | — | — | SEC (XBRL)· 30 ian. 2023verificat |
| Creanțe | 3,9 mil | 4,5 mil | 3,2 mil | 6,2 mil | SEC (XBRL)· 10 aug. 2026verificat |
| Stocuri | 3,6 mil | 5,8 mil | 7,0 mil | 7,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active curente | 10,8 mil | 15,2 mil | 13,9 mil | 15,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 11,6 mil | 11,1 mil | 11,7 mil | 9,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 295,0 mii | — | — | SEC (XBRL)· 23 mai 2024verificat |
| Active totale | 22,5 mil | 26,5 mil | 26,0 mil | 24,3 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 412,1 mii | 3,0 mil | 2,7 mil | 2,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 1,6 mil | 363,0 mii | 467,7 mii | 499,9 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,9 mil | 2,0 mil | 2,6 mil | 2,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 9,4 mil | 11,4 mil | 10,6 mil | 11,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 13,0 mil | 13,5 mil | 15,0 mil | 14,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 9,5 mil † | 13,1 mil † | 11,0 mil | 9,5 mil | SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 295,0 mii
- 2024
- —
- 2025
- —
SEC (XBRL)· 23 mai 2024verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,9 mil | 2,8 mil | -942,8 mii | 672,6 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,2 mil | 1,9 mil | 1,2 mil | 644,3 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 687,1 mii ≈ | 871,0 mii ≈ | -2,2 mil ≈ | 28,3 mii ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -685,4 mii | -1,9 mil | -930,9 mii | -644,3 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -3,0 mil | 761,0 mii | 314,2 mii | -268,3 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -1,9 mil
- 2024
- -930,9 mii
- 2025
- -644,3 mii
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
- 2023
- 761,0 mii
- 2024
- 314,2 mii
- 2025
- -268,3 mii
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 151,7 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -8,3 % | 17 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 0,3 % | 2 (pe interval fix) | 31 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 6,0x | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -0,3 % | 0 (pe interval fix) | 31 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial2/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial17/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SYNTEC OPTICS HOLDINGS, INC. (OPTX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 28,1 mil USD în 2025; creștere an/an -1,3 %; marjă netă -8,3 %; ROE -11,6 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 6,0x
Ce o infirmă
- Marja netă: -8,3 %
- CAGR venituri 3 ani: 0,3 %
- Randament FCF: -0,3 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Optical Instruments & Lenses (SIC 3827) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| KLACKla Corporation | 195,2 mld | 7,8 | 91,4 % | 36,2 % | +11,7 % | +27 % / +175 % |
| COHRCoherent Corp. | 38,4 mld | 40,5 | 11,2 % | 12,2 % | +22,5 % | +19 % / +430 % |
| NVMINova Ltd. | 8,2 mld | 35,2 | 23,1 % | 29,4 % | +31,0 % | −10 % / +118 % |
| CAMTCamtek Ltd. | 4,2 mld | 88,4 | 8,7 % | 10,2 % | +15,6 % | −13 % / +45 % |
| OPTXSyntec Optics Holdings, Inc. | 151,7 mil | — | -11,6 % | -8,3 % | −1,3 % | +59 % / −53 % |
| OPXSOptex Systems Holdings, Inc. | 56,2 mil | 14,8 | 15,3 % | 9,8 % | +21,6 % | −44 % / +90 % |
| MSAIMultiSensor AI Holdings, Inc. | 6,7 mil | — | -46,5 % | -141,7 % | −25,0 % | −88 % / −99 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OPTX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Syntec Optics Holdings produce componente și subansambluri optice și fotonice din polimeri, sticlă și metal, destinate în principal industriei de apărare, biomedicale și consumatorilor, cu fabricație integrată în Statele Unite. În exercițiul financiar 2025 vânzările nete au fost de 28,1 milioane USD, ușor sub nivelul anului anterior, iar compania rămâne sub presiunea pierderilor operaționale, dar își extinde vizibilitatea prin includerea în indicele Russell 3000 și prin noi produse pentru apărare și comunicații spațiale.
SWOT
Puncte tari
- Integrare verticală de la proiectare și matrițe până la asamblarea modulelor optice, cu toleranțe de nivel submicronic.
- Expertiză în optica din polimer, mai ușoară și mai ieftină decât sticla, susținută de un portofoliu de brevete.
- Fabricație integral în Statele Unite, care poate fi atractivă pentru clienții din apărare.
Puncte slabe
- Dependența de un număr mic de clienți mari, care aduc o parte importantă din venituri.
- Pierderi nete și pierderi operaționale în ultimii ani, ceea ce limitează capacitatea de autofinanțare.
- Scara redusă față de concurenții mari, cu resurse mai mari pentru cercetare și achiziții.
Oportunități
- Extinderea în comunicațiile prin sateliți și în senzorizare, unde compania are deja produse de primă generație.
- Achiziții de tip bolt-on într-un sector fragmentat, care ar putea accelera creșterea.
- Includerea în indicele Russell 3000, care ar putea crește vizibilitatea în rândul investitorilor instituționali.
Amenințări
- Concurența din partea producătorilor cu costuri mai mici și resurse mai mari.
- Riscuri la adresa securității cibernetice și a proprietății intelectuale, care pot afecta reputația.
- Schimbări în bugetele de apărare și în politicile comerciale, care pot modifica cererea.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Un număr mic de clienți generează o parte importantă din venituri, iar pierderea unuia dintre ei ar putea afecta grav vânzările.
- Pierderi operaționaleridicat
Compania a înregistrat pierderi operaționale și nete în ultimii ani, iar continuarea acestei tendințe ar putea necesita finanțare suplimentară.
- Protecția proprietății intelectualemediu
Protecția brevetelor și a secretelor comerciale poate fi contestată sau ocolită, în special în afara Statelor Unite.
- Securitatea ciberneticămediu
Atacurile informatice și întreruperile sistemelor ar putea afecta producția și reputația companiei.
- Lanțul de aprovizionarescăzut
Inflația și întârzierile de livrare pot crește costurile materiilor prime și pot cere avansuri către furnizori.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea din apărare și din comunicațiile prin sateliți crește, optica ușoară a companiei ar putea deveni un avantaj de cost și de performanță față de sticla tradițională.
- Integrarea verticală și fabricația în Statele Unite ar putea atrage clienți care caută furnizori interni de încredere.
- Achizițiile bolt-on ar putea accelera creșterea într-un sector fragmentat, dacă sunt executate cu disciplină.
Ce ar strica teza
- Dacă pierderile operaționale persistă, compania ar putea avea nevoie de finanțare suplimentară, ceea ce ar diluta sau ar împovăra acționarii.
- Concentrarea clienților înseamnă că o reducere a comenzilor de la câțiva clienți mari ar putea afecta rapid veniturile.
- Concurenții cu resurse mai mari ar putea reduce prețurile sau ar putea dezvolta tehnologii comparabile, erodând avantajul companiei.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor nete și a marjei brute față de anul 2025Q3 2026
- Stadiul contractelor din segmentul comunicațiilor prin sateliți2026
- Ponderea celor mai mari clienți în venituri în următorul raport anualnext 10-K
- Eventualele achiziții bolt-on și modul de finanțare a acestora2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Syntec Optics, cu sediul în Rochester, New York, proiectează și fabrică sisteme optice și fotonice pentru producători de echipamente originale (OEM) și furnizori de rang 1. Compania își bazează avantajul pe optica din polimer, mai ușoară, mai ieftină și mai ușor de produs decât sticla, și pe integrarea verticală a proceselor, de la matrițe și nanoprelucrare până la asamblarea modulelor de imagistică. Fabrica de aproximativ 90.000 de picioare pătrate, extinsă în 2016, reunește sub același acoperiș asamblarea optică, moldarea polimerilor și sticlei, acoperirile cu straturi subțiri și nanoprelucrarea 1.
Compania menționează că activitatea sa de cercetare și dezvoltare se concentrează pe componente din polimer și sticlă-polimer, cu scopul de a reduce greutatea și de a crește durabilitatea produselor pentru piețele țintă. Cele mai mari vânzări provin din livrări către OEM-uri, iar concentrarea clienților este ridicată: trei clienți au reprezentat 48% din venituri în 2025 1.
Conducerea spune că strategia include achiziții de tip bolt-on pentru creștere anorganică într-un sector fragmentat, cu scopul de a extinde segmentele de comunicații și senzorizare. Între timp, compania se bazează pe furnizori americani de materiale și pe stocuri de materii prime pentru a limita efectele inflației și întârzierile de livrare 1.
Segmente
Apărare
Apărarea este unul dintre cele patru segmente finale principale. Compania a lansat optică pentru vederea nocturnă cu greutate redusă, magnificatoare ușoare și clipuri termice, iar mai recent a intrat în zona realității augmentate militare, cu purtabile bazate pe inteligență artificială 2.
Biomedical
Segmentul medical include oglinzi biomedicale pentru senzorizare. Compania subliniază că polimerii biocompatibili sunt considerați mai siguri pentru aplicații medicale 1.
Piața în context
Raportul SPIE Optics and Photonics 2024, citat de companie, estimează că optica și fotonica susțin aproximativ 15% din economia globală, iar sectorul fotonicii depășea 2,3 trilioane USD în 2023. Compania se poziționează în nișa componentelor optice ușoare și personalizate pentru OEM-uri, unde concurează cu producătorii tradiționali de optică din sticlă și cu cei de electro-optică 1.
Cererea depinde de condițiile macroeconomice, de conflictele geopolitice și de bugetele de apărare, ceea ce poate afecta volumele comenzilor. Compania consideră că piețele finale sunt aciclice, dar această presupunere se bazează pe propria sa istorie a fluxului de numerar, nu pe o dovadă independentă 1.
Tendințe
- Modernizarea apărării și cererea pentru optică ușoarăvânt din spate
Creșterea cheltuielilor militare și nevoia de echipamente purtabile mai ușoare pot susține cererea pentru optica din polimer a companiei, dacă programele de achiziții se mențin.
- Reindustrializarea în SUAvânt din spate
Mișcarea către producția de tehnologie avansată în Statele Unite poate favoriza furnizorul intern, care își produce integral activitatea în SUA.
- Presiunea inflației și a lanțului de aprovizionarevânt din față
Costurile materiilor prime și întârzierile de livrare pot reduce marjele, iar stocurile de siguranță cer avansuri de plată către furnizori.
- Rețelele de comunicații prin satelițimixt
Extinderea constelațiilor de sateliți pe orbită joasă ar putea deschide noi comenzi pentru optica ușoară, dar conduce și la concurență din partea unor furnizori mai mari.
Poziția concurențială
Compania concurează cu producători tradiționali de optică din sticlă și cu producători de electro-optică, care importă adesea produse sau le fabrică sub marcă privată. Pe măsură ce intră pe noi piețe, se confruntă cu companii mai mari, care pot avea resurse mai mari și costuri mai mici pentru materiale și componente 1.
Avantajul concurențial declarat se bazează pe tehnologia optică din polimer, pe brevete și pe integrarea verticală. Compania afirmă că nu este lider de piață în mod verificat, iar această afirmație din raport trebuie privită cu prudență.
- Producători tradiționali de optică din sticlă
Furnizori ai componentelor optice din sticlă, care sunt principala alternativă la optica din polimer.
- Producători de electro-optică cu marcă privată
Companii care importă sau fabrică produse sub marcă privată în segmentul electro-optic.
- Companii mai mari cu resurse extinse
Concurenți care pot aloca mai multe resurse dezvoltării tehnologice și pot obține materiale la costuri mai mici.
- Furnizori de optică pentru sateliți
Concurenți potențiali în segmentul comunicațiilor prin sateliți pe orbită joasă, pe măsură ce această piață se extinde.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent25 aug. 2026Item 4.01 · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial10 aug. 2026
- Raport trimestrial15 mai 2026
- Raport curent30 apr. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport anual31 mar. 2026
- Raport curent23 ian. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)08 dec. 2025
- Raport trimestrial14 nov. 2025
- Raport curent17 oct. 2025Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 oct. 2025Item 4.01 · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Syntec Optics Holdings, Inc. · 31 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Syntec Optics Holdings, Inc. · 10 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Syntec Optics Holdings, Inc. · 06 oct. 2025
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.