olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Principal Financial Group, Inc. PFG
Accident & Health Insurance · SIC 6321 · Verticală: Asigurători (SIC 632x)
Principal Financial Group este un grup global de servicii financiare care administrează produse de pensionare, administrare de active și beneficii pentru angajați. La finalul anului 2025 gestiona active administrate de peste 1.800 de miliarde de dolari, iar în trimestrul trei din 2026 raporta o creștere a câștigului operațional diluat pe acțiune, susținută de segmentul de pensionare și de beneficii.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Principal Financial Group, Inc. (PFG) costa 117,31 USD (+4,13 % într-o zi), cu capitalizare 24,9 mld USD, P/E 13,0 pe un EPS diluat de 9,00 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,77 %, beta 0,97, interval pe 52 de săptămâni 81,01–118,51 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 4,6 mld USD (+25,4 % an/an), profit net de 631,9 mil USD (+195,6 % an/an), EPS diluat 2,91 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 66,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 104,82 – 115,33
- peste banda superioară · %B 1,19 · lățimea benzii 9,5 %
- SMA 50 / 200
- 112,32 / 103,95
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,67 / -0,22
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,7 % | −1,1 % | +6,8 pp | — |
| 3 luni | +2,1 % | −0,5 % | +2,6 pp | — |
| 6 luni | +15,5 % | +4,4 % | +11,1 pp | — |
| De la început de an | +33,0 % | +12,3 % | +20,7 pp | — |
| 1 an | +43,0 % | +13,5 % | +29,4 pp | +28,4 % |
| 3 ani | +63,6 % | +76,4 % | −12,8 pp | +3,2 % |
| 5 ani | +70,1 % | +63,7 % | +6,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,8 mld | 3,7 mld | 3,7 mld | 3,7 mld | 4,6 mld | 3,5 mld | 3,9 mld | 4,6 mld |
| Impozit pe profit | 209,9 mil | -34,0 mil | 69,6 mil | 14,5 mil | 110,4 mil | 68,9 mil | 66,0 mil | 241,7 mil |
| Profit net | 905,4 mil | 48,1 mil | 406,2 mil | 213,8 mil | 517,0 mil | 424,6 mil | 403,4 mil | 631,9 mil |
| EPS diluat | 3,91 ≈ | 0,21 | 1,79 | 0,95 | 2,32 ≈ | 1,93 | 1,84 | 2,91 |
| Flux de numerar operațional | 1,5 mld | 977,3 mil | 811,9 mil ≈ | 1,0 mld ≈ | 1,7 mld | 187,1 mil | 2,1 mld ≈ | 1,5 mld ≈ |
| Dividende plătite | 165,7 mil | 169,0 mil | 169,7 mil ≈ | 172,9 mil ≈ | 172,4 mil | 173,5 mil | 176,5 mil ≈ | 178,8 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 306,1 mil | 240,3 mil | 159,3 mil ≈ | 227,7 mil ≈ | 275,4 mil | 235,0 mil | 257,7 mil ≈ | 251,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 77 din propriul istoric de 43 trimestre (min 3,6, mediană 11,1, max 31,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 14,2 mld | 16,2 mld | 14,7 mld | 14,4 mld | 17,5 mld | 13,7 mld | 16,1 mld | 15,6 mld |
| Venituri an/an | +1,0 % | +13,9 % | −9,1 % | −2,1 % | +21,5 % | −22,1 % | +18,0 % | −3,1 % |
| Profit net | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | 4,8 mld | 623,2 mil | 1,6 mld | 1,2 mld |
| Profit net an/an | −33,1 % | −9,8 % | +0,1 % | +13,2 % | +201,0 % | −86,9 % | +152,1 % | −24,6 % |
| EPS diluat | 5,36 | 4,96 | 5,05 | 5,79 | 18,63 | 2,55 | 6,68 | 5,25 |
| EPS diluat an/an | −32,0 % | −7,5 % | +1,8 % | +14,7 % | +221,8 % | −86,3 % | +162,0 % | −21,4 % |
| netă % | 10,9 % | 8,6 % | 9,5 % | 11,0 % | 27,1 % | 4,6 % | 9,7 % | 7,6 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 4,4 mld USD
- Datorie financiară
- 4,0 mld USD
- Datorie netă
- -477,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- 11,9 mld USD
- Active totale
- 341,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,33x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 10,3 %
- ROA
- 0,4 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Profit net | 1,4 mld | 1,6 mld | 4,8 mld | 623,2 mil | 1,6 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 5,05 | 5,79 | 18,63 | 2,55 | 6,68 | 5,25 | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | 2,56 | 2,60 | 2,85 | 3,08 | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,8 mld | 2,3 mld | 4,8 mld | 4,7 mld | 4,2 mld | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Active totale | 296,6 mld | 304,7 mld | 290,9 mld | 305,0 mld | 313,7 mld | 341,4 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 84,7 mil | 79,8 mil | 80,7 mil | 61,1 mil | 152,7 mil | 27,7 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 4,3 mld | 4,3 mld | 4,0 mld | 3,9 mld | 4,0 mld | 3,9 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 279,8 mld | 288,2 mld | 280,6 mld | 293,8 mld | 302,2 mld | 329,0 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 16,6 mld | 12,1 mld | 10,0 mld | 11,0 mld | 11,1 mld | 11,9 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 614,5 mil | 654,1 mil | 642,3 mil | 625,5 mil | 658,4 mil | 684,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 307,0 mil | 937,2 mil | 1,7 mld | 740,4 mil | 1,0 mld | 902,7 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori de asigurări
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 46 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 24,9 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie3
- Evaluare60
- Calitate80
- Creștere0
- Randamente56
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 40,47 – 234,38 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual63,88 – 66,78 (Mijloc 65,31)
- P/B justificat102,27 – 137,54 (Mijloc 117,31)
- Dividende actualizate (DDM)40,47 – 54,43 (Mijloc 46,43)
- Colegi: P/E120,93 – 234,38 (Mijloc 166,73)5 firme folosite · multiplul median 18,5x · quartile 13,4x – 26,0xAFL, CI, CNC, ELV, HUM
- Colegi: P/B102,58 – 115,68 (Mijloc 110,33)4 firme folosite · multiplul median 2,0x · quartile 1,8x – 2,1xAFL, CI, CNC, ELV
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 46/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 16,8 % | 80 (față de colegi) | 20 % |
| Rata daunelor · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -34,4 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -3,8 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| ROA · Bilanț și datorie | 0,6 % | 3 (pe interval fix) | 9 % |
| P/B · Evaluare | 2,1x | 20 (față de colegi) | 16 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 13,0x | 100 (față de colegi) | 16 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 2,8 % | 30 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (EPS) · Randamente | 36,1 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie3/100 · 1/1 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial80/100 · 1/2 factori cu valoare
- Randamente56/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare60/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
PRINCIPAL FINANCIAL GROUP, INC (PFG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an -3,1 %; marjă netă 11,9 %; ROE 16,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 102,27–115,68 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 110,33 USD, prețul de 117,31 USD lasă un potențial de -6,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -6,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 46/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: quality. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROE: 16,8 %
- P/E (TTM): 13,0x
- Rata de distribuire (EPS): 36,1 %
Ce o infirmă
- CAGR EPS 3 ani: -34,4 %
- CAGR venituri 3 ani: -3,8 %
- ROA: 0,6 %
- P/B: 2,1x
- Randamentul dividendului: 2,8 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata daunelor.
Față de mediana verticalei
Asigurători (SIC 632x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 5 firme
Doar firmele cu capitalizarea între 3,0 mld și 190,3 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 9 din verticală au rămas în afară.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ELVElevance Health, Inc. | 93,8 mld | 18,5 | 11,6 % | 2,5 % | +12,5 % | +28 % / −9 % |
| CIThe Cigna Group | 80,7 mld | 13,2 | 15,0 % | 2,2 % | +11,2 % | +10 % / +16 % |
| AFLAflac Incorporated | 62,8 mld | 13,4 | 16,9 % | 26,9 % | −9,3 % | +14 % / +51 % |
| HUMHumana Inc | 50,1 mld | 44,5 | 6,2 % | 0,8 % | +10,1 % | +70 % / −14 % |
| CNCCentene Corporation | 37,6 mld | 26,0 | 6,8 % | 0,7 % | +19,4 % | +93 % / +3 % |
| PFGPrincipal Financial Group, Inc | 24,9 mld | 13,0 | 16,8 % | 11,9 % | −3,1 % | +43 % / +64 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PFG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 65,72 Randament total -42 % · Pe an -42 % | 116,70 Randament total 2 % · Pe an 2 % | 176,47 Randament total 54 % · Pe an 54 % |
| 3 ani | 53,62 Randament total -49 % · Pe an -20 % | 108,06 Randament total 0 % · Pe an 0 % | 180,83 Randament total 64 % · Pe an 18 % |
| 5 ani | 43,75 Randament total -54 % · Pe an -14 % | 100,06 Randament total -2 % · Pe an -0 % | 185,30 Randament total 75 % · Pe an 12 % |
- P/E la ieșire± 27,02
- Marja netă± 18,91
- Creșterea anuală a veniturilor± 16,86
- Diluare anuală± 1,59
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026).
Pe scurt
Principal Financial Group este un grup global de servicii financiare care administrează produse de pensionare, administrare de active și beneficii pentru angajați. La finalul anului 2025 gestiona active administrate de peste 1.800 de miliarde de dolari 1, iar în trimestrul trei din 2026 raporta o creștere a câștigului operațional diluat pe acțiune, susținută de segmentul de pensionare și de beneficii 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o bază mare de active administrate și o gamă largă de produse de pensionare, administrare și beneficii 1.
- Diversificarea pe segmente permite compensarea parțială a performanțelor diferite din fiecare zonă 3.
- Poziția financiară raportată include capital disponibil suplimentar și o politică activă de returnare a capitalului 3.
Puncte slabe
Oportunități
- Piața întreprinderilor mici și mijlocii este descrisă ca subpenetrată, cu potențial de creștere în pensionare 1.
- Achiziția recentă din beneficii ar putea adăuga creștere suplimentară pe termen scurt 3.
- Cererea structurală legată de îmbătrânirea populației ar putea susține creșterea produselor de pensionare internaționale 1.
Riscuri
- Risc de piațăridicat
Scăderile pe piețele de capital, de obligațiuni sau imobiliare ar putea reduce activele administrate și veniturile companiei 1.
- Risc de dobândăridicat
Dobânzile scăzute sau în creștere rapidă ar putea comprima marjele și ar putea crește rezervele 1.
- Risc de credit în portofoliul de investițiimediu
Creșterea incumplimentelor sau a restanțelor la credite comerciale ar putea reduce profitabilitatea 1.
- Risc de lichiditate și de ratingmediu
O coborâre a ratingului de creditare ar putea declanșa retrageri și ar putea limita accesul la capital 2.
- Risc de concurențăscăzut
Concurenții cu resurse mai mari ar putea reduce capacitatea companiei de a păstra clienții și de a atrage clienți noi 2.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă piețele de capital rămân favorabile, valorile administrate ar putea crește și ar putea sprijini veniturile din toate segmentele 1.
- Creșterea primelor în beneficii și a depozitelor recurente din pensionare ar putea arăta că afacerea de bază se extinde 3.
- Poziția de capital și politica de returnare către acționari ar putea oferi flexibilitate suplimentară 3.
Ce ar strica teza
- Fluxurile nete negative în administrare ar putea indica pierderea de clienți sau de active în timp 3.
- Profitul din unele segmente a scăzut în trimestrul trei din 2026, ceea ce ar putea semnala presiuni de marjă 3.
- Dacă dobânzile sau piețele se schimbă brusc, rezultatele ar putea deveni mai volatile decât în trecut 1.
De urmărit
- Evoluția fluxurilor nete de numerar ale AUMQ4 2026
- Rezultatele segmentului Principal Asset Management și randamentul encajelorQ4 2026
- Integrarea achiziției Beam Benefits și evoluția primelor din beneficii2027
- Ratingul de creditare și eventualele modificări ale costului capitaluluinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026).
Afacerea
Principal Financial Group, Inc. (PFG) se prezintă ca un lider în servicii financiare globale, care oferă companiilor, persoanelor fizice și clienților instituționali produse de pensionare, administrare de active și soluții de beneficii și protecție 1. Activitatea este organizată în trei segmente raportabile: Retirement and Income Solutions, Principal Asset Management și Benefits and Protection, plus un segment Corporate pentru active nealocate 1. Compania consideră că firmele mici și mijlocii sunt o piață insuficient deservită, cu oportunități de creștere în pensionare și beneficii pentru angajați 1.
Ca sursă de venituri, compania se bazează în mare măsură pe valoarea activelor administrate și a celor gestionate, deoarece veniturile din acumulare și din administrare derivă din aceste valori 1. Veniturile sunt sensibile la piețele de capital, la nivelul dobânzilor și la contribuțiile salariale, iar compania le raportează separat pe segmente 12. Rezultatele trimestriale includ și elemente speciale, cum ar fi efectele revizuirii ipotezelor actuariale, care sunt excluse din câștigul operațional non-GAAP 3.
Din perspectiva acționarilor, compania a returnat 429 de milioane de dolari în trimestrul trei din 2026, prin răscumpărări și dividende, și a anunțat o creștere a dividendului pentru trimestrul patru 3. Conducerea prezintă această strategie ca o combinație între creșterea câștigului pe acțiune și menținerea unei poziții financiare solide 3.
Segmente
Retirement and Income Solutions
Segmentul oferă planuri de pensionare, produse de rentă variabilă, rente pentru transferul riscului de pensie și servicii bancare și de trust, prin Principal Bank și Principal Trust Company 1. În trimestrul trei din 2026, depozitele recurente au atins 13 miliarde de dolari, în creștere cu 8%, iar veniturile nete au crescut ușor pe fondul performanței pieței 3.
Principal Asset Management
Segmentul administrează active pentru investitori instituționali, de pensionare și de retail, prin divizii de investiții globale și pensii internaționale, din care cea din urmă operează în Asia și America Latină 12. Activele administrate în pensii internaționale au crescut cu 10% în trimestrul trei din 2026, însă profitul operațional a scăzut din cauza randamentelor nefavorabile din encaje 3.
Benefits and Protection
Segmentul cuprinde beneficii specializate pentru angajați, precum asigurări dentare, de viață, de invaliditate și suplimentare, dar și asigurări de viață pentru clienți din piața de business și pentru portofoliul moștenit 2. Primele și comisioanele din beneficii specializate au crescut cu 6% în trimestrul trei din 2026, iar rata de daune a rămas sub intervalul țintă 3.
Piața în context
Piața în care activează compania este cea a pensionării, a administrării de active și a beneficiilor de angajați, iar volumul de active administrate depinde direct de evoluția piețelor de capital 1. Compania operează în special în segmentul întreprinderilor mici și mijlocii, pe care o consideră încă subpenetrat 1. Veniturile din zona de administrare pot fi influențate de fluxurile nete de numerar ale clienților, care au fost negative în trimestrul trei din 2026 3.
Tendințe
- Creșterea conturilor de pensionarevânt din spate
Valorile conturilor de pensionare au crescut în 2025 pe fondul performanței pozitive a pieței, ceea ce susține veniturile segmentului 1. Dacă piețele rămân stabile, această bază ar putea susține veniturile și în trimestrele următoare 1.
- Fluxuri nete negative în administrarevânt din față
Fluxurile nete de numerar ale AUM au fost negative în trimestrul trei din 2026, ceea ce indică retrageri din fondurile gestionate 3. Dacă această tendință persistă, veniturile din administrare ar putea fi limitate 3.
- Dobânzile și riscul de marjămixt
Dobânzile scăzute pot reduce randamentele activelor sub presupunerile de preț, iar dobânzile în creștere pot comprima marjele și pot determina retrageri 1. Efectul net depinde de evoluția curbei și de comportamentul clienților 1.
- Creșterea primelor în beneficiivânt din spate
Primele și comisioanele din beneficii specializate au crescut în trimestrul trei din 2026, susținute de creșterea afacerii și de o achiziție recentă 3. Dacă această creștere se menține, ar putea sprijini profitabilitatea segmentului 3.
Poziția concurențială
Compania recunoaște că concurența vine din companii cu resurse financiare mai mari, game mai largi de produse și rating-uri mai bune, ceea ce ar putea afecta reținerea clienților și profitabilitatea 2. În planurile de pensionare, concurența vine de la administratorii de active și furnizorii de pensii care oferă soluții similare 1.
Distribuția se bazează pe o forță de vânzare captivă, pe intermediari și pe platforme de broker-dealer, ceea ce diferențiază compania de mulți concurenți, dar și expune veniturile la capacitatea de a atrage consultanți 1. Riscul de a nu atrage și păstra personal calificat este menționat explicit ca factor care ar putea afecta rezultatele 2.
- Companii cu resurse financiare mai mari
Sursa menționează concurenți cu resurse financiare mai mari și game mai largi de produse, fără a-i numi.
- Administratori de active din sectorul pensiilor
Fondurile administrate de terți concurează pentru aceleași planuri de pensionare, conform descrierii segmentului WSRS.
- Furnizori de rente pentru transfer de risc
Pe piața transferului riscului de pensie, clienții aleg între asigurători cu rating superior sau excelent.
- Furnizori de beneficii specializate
Concurența din asigurările de beneficii pentru angajați este menționată ca factor care ar putea reduce profitabilitatea.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Sectorul manufacturier a revenit pe scădere în octombrie, indicele PMI al BCR coborând la 48,7, punând capăt unei perioade de trei luni consecutive de expansiune. Ciprian Dascălu, BCR: Această nouă deteriorare a fost determinată în principal de reducerea comenzilor noi şi a producţieiZiarul Financiar · 03 nov. 2026 · RO
- Dispută în Cehia, unde se vrea până în 2040 o armată mai mare cu apărarea antiaeriană și drone ca obiectiv principal. Președintele critică fezabilitatea planuluiDefenseRomania.ro · 03 nov. 2026 · RO
- JOT 2026: Robert Istrate s-a calificat pe tabloul principal la simplu masculin în turneul de tenis de masăAgerpres · 03 nov. 2026 · RO
- Bogdan Dumitru, ministrul delegat pentru digitalizare şi AI, fost director de tehnologie al Bitdefender: Interconectarea sistemelor statului este obiectivul principal al mandatului. „Lăsaţi-mă măcar să pun un agent AI acolo şi unul acolo şi să-i lăsăm să se înţeleagă între ei“Ziarul Financiar · 02 nov. 2026 · RO
- Piaţă mică, energie scumpă, Rabla imprevizibilă: BYD îşi caută fabricile în Europa de Vest. Stella Li, vicepreşedinte executiv BYD: „Când alegem o ţară, ne uităm în principal la mărimea pieţei şi la costul energiei”. Sunt exact problemele pe care Dacia le reclamă de ani de zileZiarul Financiar · 30 oct. 2026 · RO
- OMV Petrom intră în iarnă cu 29% mai puţine gaze în depozite: 2,9 TWh la finalul lui septembrie, faţă de 4,1 TWh anul trecut, în principal din surse terţeZiarul Financiar · 29 oct. 2026 · RO
- Clauza penală contractuală și cât poate solicita, în plus față de debitul principal, prestatorul căruia nu i-a fost achitată prestația inițialăJuridice.ro · 29 oct. 2026 · RO
- Cauza accidentului de tren din Spania: „Un lucrător al companiei publice repara o defecțiune la sistemul principal de semnalizare și nu a avertizat”Libertatea.ro · 28 oct. 2026 · RO
- Sebastian Metz, AHK: Economia României a crescut mai rapid decât infrastructura sa, este necesară recuperarea decalajului / Transporturile propun PPP ca principal mecanism de finanțareEconomedia · 27 oct. 2026 · RO
- CSM Oradea, fără antrenorul principal la meciul din Azerbaidjan. Mikko Riipinen are enterovirozăMediafax · 27 oct. 2026 · RO
- Jay-Z, anunțat ca artist principal al spectacolului din pauza Super Bowl LXI din luna februarie - Rezultate liveSurge — Google News · 27 oct. 2026 · RO
- Cele mai tari glume după Barcelona - Real Madrid » Lamine Yamal, în rolul principal - Imaginea 5 - GSPSurge — Google News · 26 oct. 2026 · RO
- Cele mai tari glume după Barcelona - Real Madrid » Lamine Yamal, în rolul principal - GSPSurge — Google News · 25 oct. 2026 · RO
- Marea Neagră, subiect principal pe masa CSAT. Rol extins pentru protejarea infrastructurii critice pentru grupul România - Turcia - BulgariaDefenseRomania.ro · 22 oct. 2026 · RO
- Guvernul Meloni adoptă măsuri dure, ce îi vizează în principal pe minori, care au constituit marea majoritate a participanților la protesteG4Media · 21 oct. 2026 · RO
- Gwyneth Paltrow va avea primul său rol principal într-un serial de televiziuneAgerpres · 20 oct. 2026 · RO
- Gwyneth Paltrow va avea primul său rol principal într-un serial de televiziune - AgerpresAgerpres · 20 oct. 2026 · RO
- En direct - Violences urbaines : le principal suspect de lincendie de la mairie de Limoges interpelléSurge — GDELT DOC · 20 oct. 2026 · RO
- UNDERCLOUD 19 aduce 19 spectacole de teatru independent la București / Festivalul se deschide pe 2 noiembrie cu “Funny Games”, în regia lui Botond Nagy, cu Ofelia Popii în rolul principalG4Media · 19 oct. 2026 · RO
- Bursă. Investimental, casa de brokeraj fondată de acţionarul principal al Superbet, a intrat oficial în grupul Vista BankZiarul Financiar · 18 oct. 2026 · RO
Depuneri SEC
- Raport trimestrial29 oct. 2026
- Raport curent26 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent19 oct. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport curent10 sept. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial29 iul. 2026
- Raport curent27 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent20 iul. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport curent01 iun. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent20 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial29 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Principal Financial Group, Inc. · 18 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Principal Financial Group, Inc. · 29 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Principal Financial Group, Inc. · 26 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.