olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

The Cigna Group CI

Hospital & Medical Service Plans · SIC 6324 · Verticală: Hospital & Medical Service Plans (SIC 6324)

305,41USD+3,37 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

The Cigna Group (CI) este o companie globală de sănătate care activează prin două segmente, Evernorth Health Services și Cigna Healthcare. În al doilea trimestru din 2026 veniturile totale au fost de 71,7 miliarde USD, iar ghidajul pentru 2026 al profitului ajustat din operațiuni a fost ridicat la cel puțin 30,45 USD pe acțiune. Compania descrie însă o concurență de preț intensă și o presiune constantă asupra marjelor, lucruri care ar putea influența rezultatele viitoare.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea The Cigna Group (CI) costa 305,41 USD (+3,37 % într-o zi), cu capitalizare 80,7 mld USD, P/E 13,2 pe un EPS diluat de 23,08 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,01 %, beta 0,11, interval pe 52 de săptămâni 256,38–315,88 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 71,7 mld USD (+6,7 % an/an), profit net de 1,7 mld USD (+8,4 % an/an), EPS diluat 6,29 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
80,7 mld USD
acțiuni la 24 iul. 2026
P/E (TTM)
13,2
EPS diluat TTM 23,08 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
7,56 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
2,01 %
DPS 12 luni 6,14
Beta (2 ani)
0,11
Volatilitate (1 an) 27 %
Interval 52 săpt.
256,38315,88

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
60,8
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
278,68 – 315,73
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,72 · lățimea benzii 12,5 %
SMA 50 / 200
285,08 / 282,02
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
4,87 / 5,56
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+12,6 %−1,1 %+13,7 pp—
3 luni+12,9 %−0,5 %+13,4 pp—
6 luni+8,3 %+4,4 %+3,9 pp—
De la început de an+11,0 %+12,3 %−1,4 pp—
1 an+15,4 %+13,5 %+1,9 pp+52,7 %
3 ani−1,7 %+76,4 %−78,1 pp+3,2 %
5 ani+42,6 %+63,7 %−21,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−12,8 %
13 iul. 2026 → 24 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−33,4 %
16 sept. 2024 → 31 oct. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+7,4 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
71,7 mld USD
+6,7 % an/an
Profit net
1,7 mld USD
+8,4 % an/an
EPS diluat
6,29
+10,2 % an/an
netă / operațională
2,3 % / 3,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri63,7 mld65,6 mld65,5 mld67,2 mld69,7 mld72,5 mld68,5 mld71,7 mld
Costul vânzărilor47,6 mld49,0 mld48,4 mld53,3 mld55,5 mld57,8 mld54,1 mld56,7 mld
Cheltuieli generale și de vânzare3,6 mld3,9 mld4,2 mld3,4 mld3,4 mld3,6 mld3,7 mld3,5 mld
Profit operațional2,6 mld2,2 mld2,0 mld2,3 mld2,6 mld2,3 mld2,4 mld2,7 mld
Amortizare și depreciere650,0 mil646,0 mil674,0 mil682,0 mil697,0 mil722,0 mil650,0 mil655,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile380,0 mil400,0 mil362,0 mil338,0 mil363,0 mil300,0 mil357,0 mil359,0 mil
Profit înainte de impozit1,2 mld2,0 mld1,6 mld2,0 mld2,3 mld1,8 mld2,3 mld2,3 mld
Impozit pe profit367,0 mil473,0 mil239,0 mil389,0 mil322,0 mil543,0 mil409,0 mil382,0 mil
Profit net825,0 mil1,2 mld1,3 mld1,5 mld2,0 mld943,0 mil1,7 mld1,7 mld
EPS diluat2,634,29 ≈4,855,716,983,55 ≈6,266,29
Flux de numerar operațional46,0 mil ≈5,2 mld1,9 mld-1,9 mld ≈3,4 mld ≈6,1 mld1,1 mld-421,0 mil ≈
Dividende plătite390,0 mil ≈384,0 mil412,0 mil401,0 mil ≈402,0 mil ≈396,0 mil417,0 mil409,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni0 ≈2,0 mld1,5 mld1,1 mld ≈0 ≈1,0 mld0280,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 34 din propriul istoric de 35 trimestre (min 8,4, mediană 14,8, max 34,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri48,7 mld153,6 mld160,4 mld174,1 mld180,5 mld195,3 mld247,1 mld274,9 mld
Venituri an/an+16,4 %+215,7 %+4,5 %+8,5 %+3,7 %+8,2 %+26,6 %+11,2 %
Profit net2,6 mld5,1 mld8,5 mld5,4 mld6,8 mld5,2 mld3,4 mld6,0 mld
Profit net an/an+18,5 %+93,5 %+65,8 %−36,2 %+25,1 %−23,9 %−33,5 %+73,5 %
EPS diluat10,5413,4422,9615,7521,4117,3912,1222,18
EPS diluat an/an+20,2 %+27,5 %+70,8 %−31,4 %+35,9 %−18,8 %−30,3 %+83,0 %
netă %5,4 %3,3 %5,3 %3,1 %3,8 %2,6 %1,4 %2,2 %
Flux de numerar liber3,2 mld8,4 mldindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
7,7 mld USD
Datorie financiară
592,0 mil USD
Datorie netă
-7,1 mld USD
Capitaluri proprii
41,9 mld USD
Active totale
157,9 mld USD
Datorie / capitaluri
0,01x
Lichiditate curentă
0,85x
ROE
14,3 %
ROA
3,8 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Profit înainte de impozit
2023
5,5 mld
2024
5,3 mld
2025
7,8 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
5,2 mld
2024
3,4 mld
2025
6,0 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
17,39
2024
12,12
2025
22,18

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
4,92
2024
5,60
2025
6,04

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
7,8 mld
2024
7,6 mld
2025
7,7 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
152,8 mld
2024
155,9 mld
2025
157,9 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
2,8 mld
2024
3,0 mld
2025
592,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
106,4 mld
2024
114,6 mld
2025
116,0 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
46,2 mld
2024
41,2 mld
2025
41,9 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Dividende plătite
2023
1,5 mld
2024
1,6 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
2,3 mld
2024
7,0 mld
2025
3,6 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
11,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
15,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
11,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
73,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-4,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-6,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
83,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
1,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-0,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025

Profitabilitate

Marja netă
2,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
15,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
4,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
26,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
80,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
13,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
13,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
7,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
2,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
3,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Indicatori de asigurări

Rata daunelor
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 73 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

305,41 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 80,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
80,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
13,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
ROE
15,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
2,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
11,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

11/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 24 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 iul. 2026
verificat 1350derivat 105

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie100
  • Evaluare93
  • Calitate75
  • Creștere51
  • Randamente48

Interval de valoare estimat

Jos
259,35
USD pe acțiune
Mijloc
297,49
USD pe acțiune
Sus
348,78
USD pe acțiune
Preț: 305,41 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -2,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -2,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 5 metode folosite · 4 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 79,37 – 1.336,67 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Venit rezidual178,68 – 186,89 (Mijloc 182,71)
  • P/B justificat259,35 – 348,78 (Mijloc 297,49)
  • Dividende actualizate (DDM)79,37 – 106,74 (Mijloc 91,04)
  • Colegi: P/E561,01 – 1.336,67 (Mijloc 600,74)
    7 firme folosite · multiplul median 26,0x · quartile 24,3x – 57,9x
    ALHC, CNC, ELV, HUM, OSCR, TRUP, UNH
  • Colegi: P/B362,74 – 540,84 (Mijloc 446,93)
    6 firme folosite · multiplul median 2,8x · quartile 2,2x – 3,4x
    CNC, ELV, HUM, MOH, TRUP, UNH
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Hospital & Medical Service Plans (SIC 6324)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 73/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate15,0 %75 (față de colegi)20 %
Rata daunelor · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștere1,2 %12 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere15,0 %100 (pe interval fix)9 %
ROA · Bilanț și datorie4,0 %100 (pe interval fix)9 %
P/B · Evaluare1,9x86 (față de colegi)16 %
P/E (TTM) · Evaluare13,2x100 (față de colegi)16 %
Randamentul dividendului · Randamente2,0 %17 (pe interval fix)11 %
Rata de distribuire (EPS) · Randamente26,6 %100 (pe interval fix)7 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Creștere51/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial75/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Randamente48/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare93/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

The Cigna Group (CI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an 11,2 %; marjă netă 2,2 %; ROE 15,0 %.

Intervalul de valoare estimat este 259,35–348,78 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 297,49 USD, prețul de 305,41 USD lasă un potențial de -2,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -2,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 73/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: quality. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROE: 15,0 %
  • CAGR venituri 3 ani: 15,0 %
  • ROA: 4,0 %
  • P/B: 1,9x
  • P/E (TTM): 13,2x
  • Rata de distribuire (EPS): 26,6 %

Ce o infirmă

  • CAGR EPS 3 ani: 1,2 %
  • Randamentul dividendului: 2,0 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata daunelor.

Față de mediana verticalei

Hospital & Medical Service Plans (SIC 6324) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
13,2x
mediana verticalei 26,0x
sub mediană (−49,2 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
0,3x
mediana verticalei 0,4x
sub mediană (−21,8 %)
P/B
1,9x
mediana verticalei 2,8x
sub mediană (−33,4 %)
ROE
15,0 %
mediana verticalei 9,2 %
peste mediană (+63,8 %)
Marja netă
2,2 %
mediana verticalei 0,8 %
peste mediană (+186,6 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei —
Venituri an/an
11,2 %
mediana verticalei 12,5 %
sub mediană (−10,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
2,0 %
mediana verticalei 1,6 %
peste mediană (+27,1 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
UNHUnitedHealth Group Incorporated366,8 mld23,415,4 %3,5 %+11,8 %+24 % / −26 %
ELVElevance Health, Inc.93,8 mld18,511,6 %2,5 %+12,5 %+28 % / −9 %
CIThe Cigna Group80,7 mld13,215,0 %2,2 %+11,2 %+15 % / −2 %
HUMHumana Inc50,1 mld44,56,2 %0,8 %+10,1 %+70 % / −14 %
CNCCentene Corporation37,6 mld26,06,8 %0,7 %+19,4 %+93 % / +3 %
MOHMolina Healthcare, Inc.11,8 mld—-1,2 %-0,1 %+11,7 %+53 % / −38 %
ALHCAlignment Healthcare, Inc.1,7 mld71,313,2 %0,6 %+46,1 %−58 % / +9 %
TRUPTrupanion, Inc.1,5 mld74,8——+11,9 %−5 % / +31 %
CLOVClover Health Investments, Corp.——-5,1 %-0,7 %+40,3 %+88 % / +409 %
OSCROscar Health, Inc.—25,234,3 %3,6 %+27,5 %+96 % / +314 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
203,88
Randament total -31 % · Pe an -31 %
358,80
Randament total 20 % · Pe an 20 %
538,20
Randament total 79 % · Pe an 79 %
3 ani
241,83
Randament total -15 % · Pe an -5 %
474,51
Randament total 64 % · Pe an 18 %
775,01
Randament total 164 % · Pe an 38 %
5 ani
286,85
Randament total 5 % · Pe an 1 %
627,54
Randament total 121 % · Pe an 17 %
1.116,01
Randament total 287 % · Pe an 31 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 118,63
  • Marja netă± 83,04
  • Creșterea anuală a veniturilor± 61,93
  • Diluare anuală± 6,98

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

The Cigna Group (CI) este o companie globală de sănătate care activează prin două segmente, Evernorth Health Services și Cigna Healthcare 1. În al doilea trimestru din 2026 veniturile totale au fost de 71,7 miliarde USD, iar ghidajul pentru 2026 al profitului ajustat din operațiuni a fost ridicat la cel puțin 30,45 USD pe acțiune 3. Compania descrie însă o concurență de preț intensă și o presiune constantă asupra marjelor, lucruri care ar putea influența rezultatele viitoare 1.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o bază largă de clienți și o rețea de parteneriate cu farmacii și furnizori de sănătate, ceea ce îi oferă scară operațională 1.
  • Combinarea capabilităților farmaceutice cu cele medicale permite soluții integrate pentru clienți și pacienți 1.
  • Creșterea segmentului Specialty and Care Services și eficiența operațională raportate în 2026 indică o capacitate de execuție solidă 3.

Puncte slabe

  • Marjele din segmentul farmaceutic sunt presate de concurență și de cerințele clienților pentru prețuri mai mici 1.
  • Dependența de câțiva clienți mari și de câteva lanțuri de farmacii poate crea expunere la termeni de renegociere 1.
  • Profitul segmentului Pharmacy Benefit Services a scăzut în al doilea trimestru din 2026, indicând presiuni asupra acestei activități 3.

Oportunități

  • Modelul fără rebate-uri ar putea atrage clienți care cer costuri mai transparente în farmacie 1.
  • Creșterea adoptării medicamentelor generice și biosimilare ar putea sprijini atât costurile clienților, cât și profitabilitatea serviciilor specializate 3.
  • Redirecționarea resurselor după ieșirea din afacerea Individual and Family Plans ar putea concentra compania pe segmentele cu creștere 2.

Amenințări

  • Legislația și acțiunile de reglementare privind prețurile medicamentelor ar putea afecta modelul de venit al companiei 1.
  • Pierderea unui client mare sau a unei relații cu un lanț important de farmacii ar putea reduce semnificativ volumele 1.
  • Costurile medicale neprevăzute sau tendințele de utilizare ar putea deteriora marjele segmentului Cigna Healthcare 1.

Riscuri

  • Costuri medicale greu de prevăzutridicat

    Diferențe mici între costurile medicale estimate și cele reale pot produce variații mari ale rezultatelor financiare, mai ales dacă apar tratamente costisitoare sau evenimente externe 1.

  • Presiunea concurențială asupra prețurilorridicat

    Clienții pot compara ușor ofertele concurenților și pot cere prețuri mai mici sau garanții de performanță, ceea ce ar putea reduce marjele 1.

  • Dependența de relațiile cu farmaciilemediu

    Contractele cu farmaciile sunt de regulă neexclusive și pot fi reziliate pe termen scurt, iar pierderea unui lanț important ar putea afecta accesul clienților 1.

  • Relația cu producătorii de medicamentemediu

    Contractele cu producătorii sunt de obicei neexclusive și pot fi încheiate rapid, iar schimbările privind rebate-urile ar putea modifica condițiile de colaborare 1.

  • Reglementarea prețurilor și a rebate-urilormediu

    Legislația și acțiunile executive privind prețurile și rebate-urile ar putea limita capacitatea companiei de a-și stabili tarifele 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea profitului ajustat din al doilea trimestru și ghidajul ridicat pentru 2026 sugerează o execuție operațională solidă 3.
  • Combinația dintre servicii farmaceutice și medicale ar putea genera oportunități de creștere pe termen lung 1.
  • Programul de optimizare ar putea reduce costurile și susține marjele dacă economiile se materializează 1.

Ce ar strica teza

  • Profitul din segmentul Pharmacy Benefit Services a scăzut în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce ar putea indica presiuni persistente 3.
  • Concurența și reglementarea ar putea continua să comprime marjele din farmaceutic 1.
  • Scăderea numărului total de relații cu clienții ar putea reduce volumele dacă tranzițiile de clienți continuă 3.

De urmărit

  • Rezultatele trimestriale și ghidajul pentru profitul ajustat pe acțiuneQ3 2026
  • Efectele ieșirii din afacerea Individual and Family Plans asupra segmentului Cigna Healthcare2027
  • Implementarea modelului fără rebate-uri în segmentul farmaceutic2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

The Cigna Group, prin filialele sale, își descrie misiunea ca îmbunătățirea sănătății și vitalității celor pe care îi deservește, având aproximativ 67.700 de angajați la finalul lui 2025 și peste 185 de milioane de relații cu clienții, în peste 30 de piețe și jurisdicții 1. Compania are două segmente, Evernorth Health Services, care include Pharmacy Benefit Services și Specialty and Care Services, și Cigna Healthcare, care include U.S. Healthcare și International Health 1. Potrivit descrierii din raportul anual, cele două segmente combină capabilități farmaceutice și medicale pentru a îmbunătăți accesibilitatea, transparența și rezultatele în sănătate 1.

În exercițiul financiar 2025, veniturile totale au fost de 274,9 miliarde USD, iar acțiunile reprezentative ale companiei au inclus vânzarea afacerilor Medicare Advantage către Health Care Service Corporation, finalizată la 19 martie 2025, cu încasări totale de 4,9 miliarde USD 1. Compania a lansat și un program strategic de optimizare, cu costuri de 749 milioane USD înainte de impozitare în 2025 și economii anualizate estimate la cel puțin 500 milioane USD după impozitare 1.

Conform raportului trimestrial pentru al doilea trimestru din 2026, numărul total de relații cu clienții a scăzut la 182,8 milioane la 30 iunie 2026, în principal din cauza tranzițiilor previzionate ale clienților din segmentul farmaceutic, în timp ce numărul de clienți medicali a crescut ușor 3. În aprilie 2026, compania a anunțat că va ieși din afacerea medicală Individual and Family Plans de la 1 ianuarie 2027 2.

Segmente

Evernorth Health Services

Segmentul Evernorth Health Services a generat venituri ajustate de 235 miliarde USD în 2025 și un venit ajustat înainte de impozitare de 7,2 miliarde USD, cele mai mari contribuții venind din Pharmacy Benefit Services și Specialty and Care Services 1. În trimestrul al doilea din 2026, veniturile ajustate ale segmentului au crescut cu 6%, în timp ce profitul ajustat înainte de impozitare a scăzut cu 2%, reflectând inițiative legate de clienți și de pacienți 3.

Corporate și alte operațiuni

Corporate include dobânda, sumele nealocate segmentelor operaționale și eliminările intersegmente, iar Other Operations cuprinde afacerea COLI, operațiunile în declin și alte activități nestrategice 1. Aceste poziții sunt de dimensiune mai mică, dar pot influența profitul consolidat prin costurile nealocate 2.

Piața în context

Compania operează într-o piață competitivă în care sunt implicați administratori de beneficii farmaceutice independenți și din cadrul managed care, farmacii cu livrare la domiciliu, distribuitori de medicamente specializate, asigurători de sănătate și furnizori de servicii de îngrijire 1. Industria este descrisă de sursă ca fiind în schimbare rapidă, cu presiuni asupra prețurilor, iar în segmentul farmaceutic un singur lanț de farmacii cu zece unități domină o parte semnificativă a rețelei, respectiv aproximativ 47% din numărul de magazine 1.

Peste 65.000 de farmacii participau la cel puțin una dintre rețelele companiei la 31 decembrie 2025, ceea ce indică o acoperire largă, dar și o dependență de relațiile cu lanțurile mari 1. Dacă un lanț important ar înceta colaborarea sau ar renegocia termeni mai puțin favorabili, accesul clienților la farmacii și volumul de revendicări ar putea fi afectate 1.

Tendințe

  • Presiunea asupra prețurilor din farmaceuticvânt din față

    Concurența puternică din afacerea de beneficii farmaceutice a crescut cererea pentru prețuri mai mici și pentru partajarea mai mare a rebatelor, ceea ce a presat marjele 1. Compania a anunțat un model fără rebate-uri, care ar putea susține retenția clienților, deși ar putea modifica și dinamica negocierilor cu producătorii 1.

  • Eficiență operațională și reducerea costurilorvânt din spate

    Programul strategic de optimizare și scăderea cheltuielilor generale și administrative pot susține marjele dacă economiile se materializează în forma anunțată 1. În trimestrul al doilea din 2026, raportul cheltuielilor SG&A a scăzut, reflectând eficiență operațională 3.

  • Creșterea primelor în segmentul medicalmixt

    Veniturile segmentului Cigna Healthcare au crescut în 2026 datorită creșterilor de tarife menite să acopere costurile medicale în creștere, dar acest lucru depinde de evoluția costurilor și de contractele cu clienții 3. Ieșirea din afacerea Individual and Family Plans din 2027 ar putea schimba structura veniturilor segmentului 2.

  • Reglementare și prețuri la medicamentevânt din față

    Legi precum Inflation Reduction Act permit guvernului să negocieze prețurile unor medicamente, iar propunerile legislative și acțiunile executive pot schimba câștigurile din farmaceutic 1. Aceste schimbări ar putea afecta marjele și poziția competitivă a companiei dacă nu sunt anticipate 1.

Poziția concurențială

Factorii competitivi principali includ capacitatea de a negocia cu farmaciile și cu producătorii, de a gestiona costul medicamentelor specializate și de a oferi servicii de sănătate integrate 1. Compania consideră că accentul pe sănătatea și vitalitatea celor deserviți o poate diferenția de principalii concurenți 1.

Concurența include atât companii independente de administrare a beneficiilor farmaceutice, cât și furnizori de tip managed care, dar sursa nu oferă cote de piață comparabile pentru fiecare competitor 1. Dacă concurenții au capacități sau resurse mai mari, compania ar putea pierde clienți sau ar putea fi obligată să reducă prețurile 1.

  • Administratori independenți de beneficii farmaceutice

    Concurenți din segmentul farmaceutic menționați în sursă fără o companie numită explicit.

  • Furnizori de tip managed care și asigurători de sănătate

    Concurenți din segmentul medical, inclusiv planuri de sănătate, menționați generic în raportul anual.

  • Farmacii cu livrare la domiciliu și farmacii specializate

    Concurenți care oferă servicii farmaceutice similare, fără denumiri specifice în sursă.

  • Distribuitori de medicamente specializate și furnizori de servicii clinice

    Concurenți pe piața medicamentelor complexe și a serviciilor de îngrijire, enumerați generic în surse.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 09 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 09 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / The Cigna Group · 26 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / The Cigna Group · 30 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / The Cigna Group · 30 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.