olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

UNH UNH

Hospital & Medical Service Plans · SIC 6324 · Verticală: Hospital & Medical Service Plans (SIC 6324)

395,72USD−3,34 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

UnitedHealth Group este o companie de sănătate și bunăstare cu venituri totale de 447,6 miliarde USD în exercițiul financiar 2025, organizată în două activități complementare, Optum și UnitedHealthcare. În trimestrul trei 2026 veniturile au fost de 112,7 miliarde USD, iar compania a ridicat prognoza de câștig ajustat pe acțiune pentru 2026 la cel puțin 20,50 USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea UNH (UNH) costa 395,72 USD (−3,34 % într-o zi), cu capitalizare 354,6 mld USD, P/E 22,6 pe un EPS diluat de 17,51 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,29 %, beta 0,33, interval pe 52 de săptămâni 259,02–436,35 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 112,7 mld USD (−0,4 % an/an), profit net de 4,1 mld USD (+75,0 % an/an), EPS diluat 4,56 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
354,6 mld USD
acțiuni la 30 oct. 2026
P/E (TTM)
22,6
EPS diluat TTM 17,51 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
4,43 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
2,29 %
DPS 12 luni 9,06
Beta (2 ani)
0,33
Volatilitate (1 an) 36 %
Interval 52 săpt.
259,02436,35

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
47,2
neutru
Bollinger (20, 2)
378,22 – 429,93
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,34 · lățimea benzii 12,8 %
SMA 50 / 200
390,67 / 364,03
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
4,53 / 6,17
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+5,2 %−5,9 %+11,1 pp—
3 luni−2,0 %−4,6 %+2,6 pp—
6 luni+7,0 %+0,2 %+6,8 pp—
De la început de an+19,9 %+7,4 %+12,5 pp—
1 an+20,7 %+8,2 %+12,5 pp+46,1 %
3 ani−25,8 %+68,4 %−94,3 pp+0,8 %
5 ani−13,2 %+56,5 %−69,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−27,3 %
23 ian. 2026 → 27 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−62,0 %
11 nov. 2024 → 01 aug. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−2,8 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
112,7 mld USD
−0,4 % an/an
Profit net
4,1 mld USD
+75,0 % an/an
EPS diluat
4,56
+76,1 % an/an
netă / operațională
3,6 % / 5,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri100,8 mld109,6 mld111,6 mld113,2 mld113,2 mld111,7 mld112,0 mld112,7 mld
Costul vânzărilor12,5 mld12,4 mld13,0 mld12,6 mld12,7 mld12,8 mld13,4 mld13,7 mld
Cheltuieli generale și de vânzare12,5 mld13,6 mld13,8 mld15,2 mld17,0 mld15,4 mld14,3 mld14,4 mld
Profit operațional7,8 mld9,1 mld5,2 mld4,3 mld380,0 mil9,0 mld8,0 mld6,6 mld
Amortizare și depreciere1,0 mld1,1 mld1,1 mld1,1 mld1,1 mld1,0 mld1,0 mld1,1 mld
Cheltuieli cu dobânzile1,0 mld998,0 mil1,0 mld1,0 mld974,0 mil955,0 mil962,0 mil963,0 mil
Profit înainte de impozit6,8 mld8,1 mld4,1 mld3,2 mld-720,0 mil8,0 mld7,0 mld5,5 mld
Impozit pe profit1,0 mld1,6 mld510,0 mil686,0 mil-938,0 mil1,5 mld1,3 mld1,2 mld
Profit net5,5 mld6,3 mld3,4 mld2,3 mld10,0 mil6,3 mld5,5 mld4,1 mld
EPS diluat5,99 ≈6,853,742,590,01 ≈6,906,044,56
Flux de numerar operațional2,4 mld5,5 mld7,2 mld ≈5,9 mld ≈1,1 mld8,9 mld11,1 mld ≈5,1 mld ≈
Investiții (capex)912,0 mil898,0 mil886,0 mil ≈890,0 mil ≈948,0 mil763,0 mil799,0 mil ≈859,0 mil ≈
Dividende plătite1,9 mld1,9 mld2,0 mld ≈2,0 mld ≈2,0 mld2,0 mld2,1 mld ≈2,1 mld ≈
Răscumpărări de acțiuni5,0 mld3,0 mld2,5 mld ≈0 ≈001,6 mld ≈3,4 mld ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 70 din propriul istoric de 44 trimestre (min 13,5, mediană 21,6, max 38,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri226,2 mld242,2 mld257,1 mld287,6 mld324,2 mld371,6 mld400,3 mld447,6 mld
Venituri an/an+12,5 %+7,0 %+6,2 %+11,8 %+12,7 %+14,6 %+7,7 %+11,8 %
Profit net12,0 mld13,8 mld15,4 mld17,3 mld20,1 mld22,4 mld14,4 mld12,1 mld
Profit net an/an+13,5 %+15,5 %+11,3 %+12,2 %+16,4 %+11,2 %−35,6 %−16,3 %
EPS diluat12,1914,3316,0318,0821,1823,8615,5113,23
EPS diluat an/an+13,7 %+17,6 %+11,9 %+12,8 %+17,1 %+12,7 %−35,0 %−14,7 %
netă %5,3 %5,7 %6,0 %6,0 %6,2 %6,0 %3,6 %2,7 %
Flux de numerar liber13,7 mld16,4 mld20,1 mld19,9 mld23,4 mld25,7 mld20,7 mld16,1 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
24,4 mld USD
Datorie financiară
78,4 mld USD
Datorie netă
54,0 mld USD
Capitaluri proprii
100,1 mld USD
Active totale
309,6 mld USD
Datorie / capitaluri
0,78x
Lichiditate curentă
0,79x
ROE
12,2 %
ROA
4,0 %
Marja FCF
3,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Profit înainte de impozit
2023
29,1 mld
2024
20,1 mld
2025
14,7 mld

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Profit net
2023
22,4 mld
2024
14,4 mld
2025
12,1 mld

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
23,86
2024
15,51
2025
13,23

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
7,29
2024
8,18
2025
8,73

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
25,4 mld
2024
25,3 mld
2025
24,4 mld

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Active totale
2023
273,7 mld
2024
298,3 mld
2025
309,6 mld

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
4,3 mld
2024
4,5 mld
2025
6,1 mld

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
58,3 mld
2024
72,4 mld
2025
72,3 mld

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
174,8 mld
2024
195,7 mld
2025
207,9 mld

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
94,4 mld
2024
98,3 mld
2025
100,1 mld

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Dividende plătite
2023
6,8 mld
2024
7,5 mld
2025
7,9 mld

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
8,0 mld
2024
9,0 mld
2025
5,5 mld

SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
11,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
11,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
11,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-16,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-15,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-4,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-14,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-14,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-3,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025

Profitabilitate

Marja netă
3,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
15,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
5,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
51,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
354,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
22,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
22,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
4,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
2,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
3,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Indicatori de asigurări

Rata daunelor
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 58 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

395,72 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 354,6 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
354,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
22,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
ROE
15,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
3,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
11,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

12/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 03 nov. 2026
verificat 3090derivat 255

Scorul pe grupe

  • Calitate88
  • Creștere44
  • Bilanț și datorie100
  • Randamente45
  • Evaluare43

Interval de valoare estimat

Jos
192,85
USD pe acțiune
Mijloc
221,21
USD pe acțiune
Sus
259,35
USD pe acțiune
Preț: 395,72 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -44,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -78,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 5 metode folosite · 4 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 114,72 – 964,43 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Venit rezidual129,38 – 135,15 (Mijloc 132,22)
  • P/B justificat192,85 – 259,35 (Mijloc 221,21)
  • Dividende actualizate (DDM)114,72 – 154,28 (Mijloc 131,59)
  • Colegi: P/E281,64 – 964,43 (Mijloc 444,77)
    7 firme folosite · multiplul median 25,4x · quartile 16,1x – 55,1x
    ALHC, CI, CNC, ELV, HUM, OSCR, TRUP
  • Colegi: P/B220,29 – 314,53 (Mijloc 276,00)
    6 firme folosite · multiplul median 2,4x · quartile 1,9x – 2,7x
    CI, CNC, ELV, HUM, MOH, TRUP
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Hospital & Medical Service Plans (SIC 6324)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 58/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate15,4 %88 (față de colegi)20 %
Rata daunelor · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștere-14,5 %0 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere11,4 %100 (pe interval fix)9 %
ROA · Bilanț și datorie5,1 %100 (pe interval fix)9 %
P/B · Evaluare3,4x29 (față de colegi)16 %
P/E (TTM) · Evaluare22,6x57 (față de colegi)16 %
Randamentul dividendului · Randamente2,3 %21 (pe interval fix)11 %
Rata de distribuire (EPS) · Randamente51,7 %83 (pe interval fix)7 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Creștere44/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial88/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Randamente45/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare43/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

UnitedHealth Group Incorporated (UNH). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an 11,8 %; marjă netă 3,5 %; ROE 15,4 %.

Intervalul de valoare estimat este 192,85–259,35 USD pe acțiune (mediana a 5 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 221,21 USD, prețul de 395,72 USD lasă un potențial de -44,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -78,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 58/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: quality. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROE: 15,4 %
  • CAGR venituri 3 ani: 11,4 %
  • ROA: 5,1 %
  • Rata de distribuire (EPS): 51,7 %

Ce o infirmă

  • CAGR EPS 3 ani: -14,5 %
  • P/B: 3,4x
  • Randamentul dividendului: 2,3 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata daunelor.

Față de mediana verticalei

Hospital & Medical Service Plans (SIC 6324) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
22,6x
mediana verticalei 25,4x
sub mediană (−11,0 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
0,8x
mediana verticalei 0,3x
peste mediană (+146,3 %)
P/B
3,4x
mediana verticalei 2,7x
peste mediană (+28,0 %)
ROE
15,4 %
mediana verticalei 9,2 %
peste mediană (+68,2 %)
Marja netă
3,5 %
mediana verticalei 0,8 %
peste mediană (+358,9 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei —
Venituri an/an
11,8 %
mediana verticalei 12,5 %
sub mediană (−5,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
2,3 %
mediana verticalei 1,6 %
peste mediană (+44,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
UNHUnitedHealth Group Incorporated354,6 mld22,615,4 %3,5 %+11,8 %+21 % / −26 %
ELVElevance Health, Inc.93,3 mld18,411,6 %2,5 %+12,5 %+28 % / −10 %
CIThe Cigna Group79,4 mld13,314,1 %2,1 %+11,2 %+9 % / +15 %
HUMHumana Inc49,4 mld43,96,2 %0,8 %+10,1 %+68 % / −15 %
CNCCentene Corporation36,7 mld25,46,8 %0,7 %+19,4 %+89 % / +1 %
MOHMolina Healthcare, Inc.11,3 mld—-1,2 %-0,1 %+11,7 %+46 % / −41 %
ALHCAlignment Healthcare, Inc.1,6 mld66,213,2 %0,6 %+46,1 %−61 % / +1 %
TRUPTrupanion, Inc1,5 mld77,2——+11,9 %−2 % / +35 %
CLOVClover Health Investments, Corp.——-5,1 %-0,7 %+40,3 %+80 % / +386 %
OSCROscar Health, Inc.—13,752,7 %4,9 %+27,5 %+85 % / +290 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru UNH din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
253,10
Randament total -34 % · Pe an -34 %
446,08
Randament total 15 % · Pe an 15 %
670,04
Randament total 72 % · Pe an 72 %
3 ani
280,64
Randament total -23 % · Pe an -8 %
553,11
Randament total 48 % · Pe an 14 %
907,09
Randament total 140 % · Pe an 34 %
5 ani
311,17
Randament total -11 % · Pe an -2 %
685,82
Randament total 89 % · Pe an 14 %
1.228,00
Randament total 232 % · Pe an 27 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 138,28
  • Marja netă± 96,79
  • Creșterea anuală a veniturilor± 74,56
  • Diluare anuală± 8,13

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026).

Pe scurt

UnitedHealth Group este o companie de sănătate și bunăstare cu venituri totale de 447,6 miliarde USD în exercițiul financiar 2025 1, organizată în două activități complementare, Optum și UnitedHealthcare. În trimestrul trei 2026 veniturile au fost de 112,7 miliarde USD, iar compania a ridicat prognoza de câștig ajustat pe acțiune pentru 2026 la cel puțin 20,50 USD 3.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o poziție diversificată, cu două activități complementare și patru segmente raportabile, ceea ce îi permite să acopere mai multe părți ale sistemului de sănătate 1.
  • Portofoliul de comenzi restante al Optum Insight și volumul mare de servicii farmaceutice gestionate oferă venituri recurente pe perioade lungi 1.
  • În trimestrul trei 2026 compania a generat fluxuri de numerar din operațiuni de peste un nivel apropiat de profit net și a îmbunătățit rata costurilor medicale, ceea ce indică o disciplină operațională mai bună 3.

Puncte slabe

  • Rezultatele exercițiului 2025 au fost afectate de costurile medicale ridicate și de acțiunile de restructurare, iar câștigul din operațiuni a scăzut considerabil față de anul precedent 1.
  • O parte importantă a veniturilor depinde de primele din programele guvernamentale, ceea ce face compania vulnerabilă la modificările de tarife și de reglementare 1.
  • Compania a înregistrat pierderi din dezinvestiri și provizioane pentru contracte deficitare în segmentul de îngrijire bazată pe valoare, iar aceste efecte pot continua 12.

Oportunități

  • Modelele de îngrijire bazate pe valoare și serviciile de management al sănătății pot crește cererea pentru platformele Optum dacă sistemul de sănătate continuă să se îndrepte spre plata pe performanță 1.
  • Inițiativele de simplificare a aprobărilor prealabile și de transparență în farmacie ar putea reduce costurile administrative și îmbunătăți experiența clinicienilor și a pacienților 3.
  • Expansiunea serviciilor pentru sănătatea rurală, materno-infantilă și comportamentală, susținută de Fundația United Health, ar putea deschide noi segmente de activitate 3.

Amenințări

  • Reducerea finanțării Medicare Advantage și presiunile asupra finanțării Medicaid ar putea afecta marjele și numărul de membri în segmentele publice 12.
  • Incidentele de securitate cibernetică și reglementările privind datele de sănătate ar putea genera costuri suplimentare, sancțiuni și prejudicii de reputație 1.
  • Presiunile legislative și de reglementare asupra prețurilor farmaceutice și asupra planurilor individuale ar putea reduce profiturile sau numărul de persoane deservite 3.

Riscuri

  • Estimarea costurilor medicaleridicat

    Profitabilitatea produselor cu risc depinde de estimarea corectă a costurilor medicale, iar erorile pot afecta rezultatele financiare în mod semnificativ 1.

  • Finanțarea programelor guvernamentaleridicat

    Tarifele Medicare Advantage și Medicaid ar putea scădea sau nu ar putea acoperi costurile medicale, ceea ce ar comprima marjele 12.

  • Securitatea datelorridicat

    Atacurile cibernetice și scurgerile de date pot întrerupe operațiunile și pot genera răspunderi juridice și penalități 1.

  • Relațiile cu furnizoriimediu

    Dificultățile în negocierea contractelor cu furnizorii de servicii medicale și farmaceutice ar putea afecta activitatea și ar putea genera litigii 1.

  • Restructurare și dezinvestirimediu

    Acțiunile de restructurare și pierderile din dezinvestiri pot avea efecte continue asupra rezultatelor și asupra fluxurilor de numerar 12.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă sistemul de sănătate continuă să se îndrepte spre modele bazate pe valoare, platformele Optum ar putea extinde activitatea, iar combinația dintre servicii și asigurare ar putea susține venituri stabile 1.
  • Creșterea ratei costurilor medicale și a costurilor operaționale în trimestrul trei 2026 și ridicarea prognozei pentru 2026 ar putea indica o îmbunătățire a executării 3.
  • Dacă reducerea aprobărilor prealabile și standardizarea proceselor se vor concretiza, costurile administrative ar putea scădea și relația cu furnizorii ar putea deveni mai bună 3.

Ce ar strica teza

  • Dacă presiunea asupra tarifelor Medicare Advantage va persista, marjele ar putea rămâne comprimate, iar numărul de membri ar putea continua să scadă 12.
  • Costurile medicale în creștere și pierderile din activitățile de îngrijire bazată pe valoare ar putea reduce profiturile în perioadele următoare 12.
  • Riscurile de reglementare și de securitate cibernetică ar putea genera costuri neprevăzute care ar putea reduce rentabilitatea 1.

De urmărit

  • Rata costurilor medicale și evoluția costurilor operaționaleQ4 2026
  • Evoluția numărului de membri Medicare Advantage și a finanțării de la CMS2027
  • Stadiul realizării prognozei de cel puțin 20,50 USD pe acțiune ajustatQ4 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026).

Afacerea

Compania funcționează prin două activități: Optum, care oferă servicii, date și tehnologie pentru furnizori, plătitori și guverne, și UnitedHealthcare, care oferă planuri de beneficii de sănătate. Cele patru segmente raportabile sunt Optum Health, Optum Insight, Optum Rx și UnitedHealthcare 1. Din 1 ianuarie 2026, Optum Financial, inclusiv Optum Bank, a fost mutată din Optum Health în Optum Insight 1.

Piața în context

Activitatea companiei se desfășoară în principal pe piața sănătății din Statele Unite, unde cheltuielile cu sănătatea au reprezentat 19% din produsul intern brut în 2025 1. Compania se așteaptă ca aceste cheltuieli să crească în continuare, sub influența inflației, a progresului tehnologic și farmaceutic și a reglementărilor 1.

Piața de risc comercial rămâne foarte competitivă în segmentele pentru grupuri mici, grupuri mari și persoane fizice, iar presiunile asupra finanțării Medicare Advantage limitează numărul de membri 12. Compania a anunțat că va elimina profiturile din planurile individuale ACA pentru 2026 și că se așteaptă la o contracție a membrilor Medicare Advantage 3.

Tendințe

  • Presiunea asupra tarifelor Medicare Advantagevânt din față

    Tarifele Medicare Advantage au rămas sub tendința costurilor medicale din industrie timp de mai mulți ani, iar nota pentru 2027 a fost considerabil sub așteptări, ceea ce ar putea comprima marjele dacă aceste condiții persistă 1.

  • Creșterea costurilor medicalevânt din față

    Compania a observat creșteri ale intensității îngrijirii și ale costurilor unitare, iar costurile comerciale au fost ridicate și din cauza procesului de soluționare independentă din No Surprises Act, ceea ce ar putea continua în perioadele viitoare 12.

  • Modelul de plată bazat pe valoaremixt

    Trecerea de la plata pe serviciu la modele de îngrijire cu răspundere deplină, bazate pe valoare, creează nevoi pentru servicii de management al sănătății și investiții în sisteme informatice, ceea ce poate oferi oportunități pentru Optum 1.

  • Îmbunătățirea controlului costurilor și al prețurilorvânt din spate

    Rata costurilor medicale din trimestrul trei 2026 a scăzut față de anul anterior, datorită gestionării costurilor, ajustărilor de beneficii și disciplinei de prețuri, iar cheltuielile operaționale s-au redus, ceea ce a sprijinit câștigurile 3.

Poziția concurențială

Compania activează pe o piață a asigurărilor de sănătate și a serviciilor farmaceutice unde concurența este intensă, iar sursele analizate menționează concurenți fără a-i numi explicit. Presiunea concurențială apare în special în segmentul individual și în cel de angajatori, unde se schimbă categoriile de produse 12.

Optum concurează cu furnizori de servicii farmaceutice, de date și de management al îngrijirii, iar UnitedHealthcare concurează cu alți plătitori de sănătate pe piețele locale. Strategia companiei pune accent pe integrarea serviciilor și pe modelele bazate pe valoare, care pot diferenția oferta față de concurenți 1.

  • Alți plătitori de asigurări de sănătate din piețele locale

    Concurența din segmentele pentru angajatori, persoane fizice și Medicare este descrisă în surse fără a fi numiți concurenți specifici.

  • Furnizori de servicii farmaceutice și manageri de beneficii farmaceutice

    Optum Rx concurează în gestionarea cheltuielilor farmaceutice, un segment competitiv, conform descrierii din sursele analizate.

  • Furnizori de tehnologie și date pentru sistemul de sănătate

    Optum Insight concurează pe servicii de date, analiză și platforme, iar sursele nu numesc concurenții direcți.

  • Entități de îngrijire cu modele bazate pe valoare

    Optum Health concurează cu furnizori care își dezvoltă modele de plată bazate pe performanță, descrise generic în surse.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 25 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / UNH · 02 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / UNH · 10 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / UNH · 13 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.