olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Trupanion, Inc. TRUP
Hospital & Medical Service Plans · SIC 6324 · Verticală: Hospital & Medical Service Plans (SIC 6324)
Trupanion oferă asigurări medicale pentru pisici și câini în Statele Unite, Canada și unele țări din Europa continentală, cu un model vertical integrat bazat pe date despre sănătatea animalelor. În primul semestru din 2026 compania a crescut veniturile, dar numărul total de animale asigurate a scăzut ușor, pe fondul diminuării programului cu Pets Best, ceea ce face relevantă evoluția segmentului de abonamente.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Trupanion, Inc. (TRUP) costa 33,68 USD (+8,21 % într-o zi), cu capitalizare 1,5 mld USD, P/E 74,8 pe un EPS diluat de 0,45 USD în ultimele 12 luni, beta 0,97, interval pe 52 de săptămâni 21,46–42,49 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 392,9 mil USD (+11,1 % an/an), EPS diluat 0,16 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 79,3
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 24,92 – 32,66
- peste banda superioară · %B 1,13 · lățimea benzii 26,9 %
- SMA 50 / 200
- 26,90 / 26,62
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 1,53 / 1,13
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +37,1 % | −2,0 % | +39,0 pp | — |
| 3 luni | +38,1 % | −2,2 % | +40,2 pp | — |
| 6 luni | +35,1 % | +4,3 % | +30,9 pp | — |
| De la început de an | −9,9 % | +10,6 % | −20,5 pp | — |
| 1 an | −14,5 % | +10,5 % | −25,0 pp | +52,7 % |
| 3 ani | +28,8 % | +73,7 % | −44,8 pp | −8,4 % |
| 5 ani | −73,8 % | +61,7 % | −135,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 327,5 mil | 337,3 mil | 342,0 mil | 353,6 mil | 366,9 mil | 376,9 mil | 384,0 mil | 392,9 mil |
| Costul vânzărilor | 278,1 mil | 284,4 mil | 290,9 mil | 298,7 mil | 306,9 mil | 311,8 mil | 322,6 mil | 327,8 mil |
| Profit operațional | 1,7 mil | 348,0 mii | -1,5 mil | 2,3 mil | 5,9 mil | 7,1 mil | 4,8 mil | 6,4 mil |
| Amortizare și depreciere | 4,4 mil | 3,9 mil | 3,8 mil | 4,0 mil | 4,1 mil | 4,0 mil | 3,7 mil | 3,7 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 3,8 mil | 3,4 mil | 3,2 mil | 3,7 mil | 2,8 mil | 4,1 mil | 1,9 mil | 1,8 mil |
| Profit înainte de impozit | 1,5 mil | 1,7 mil | -1,4 mil | 10,5 mil | 6,6 mil | 6,3 mil | 6,0 mil | 7,4 mil |
| Impozit pe profit | 39,0 mii | 38,0 mii | 39,0 mii | 1,1 mil | 726,0 mii | 663,0 mii | 1,1 mil | 542,0 mii |
| EPS diluat | 0,03 | — | -0,03 | 0,22 | 0,13 | — | 0,11 | 0,16 |
| Flux de numerar operațional | 15,3 mil ≈ | 23,7 mil | 16,0 mil | 15,0 mil ≈ | 29,2 mil ≈ | 29,3 mil | 14,6 mil | 21,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 1,9 mil ≈ | 1,9 mil | 1,9 mil | 3,0 mil ≈ | 5,3 mil ≈ | 3,9 mil | 847,0 mii | 1,8 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 1 trimestre (min 853,8, mediană 853,8, max 853,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 304,0 mil | 383,9 mil | 502,0 mil | 699,0 mil | 905,2 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,4 mld |
| Venituri an/an | +25,3 % | +26,3 % | +30,8 % | +39,2 % | +29,5 % | +22,5 % | +16,0 % | +11,9 % |
| Profit net | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -0,16 | -0,89 | -1,10 | -1,08 | -0,23 | 0,45 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | -44,3 mil | 10,8 mil | 14,1 mil | -4,9 mil | -25,1 mil | 358,0 mii | 38,6 mil | 75,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 138,0 mil USD
- Datorie financiară
- 111,8 mil USD
- Datorie netă
- -26,2 mil USD
- Capitaluri proprii
- 383,9 mil USD
- Active totale
- 915,0 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,29x
- Lichiditate curentă
- 1,69x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- indisponibil
- Marja FCF
- 5,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Profit înainte de impozit | -5,7 mil | -35,2 mil | -44,2 mil | -45,0 mil | -9,6 mil | 22,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,16 | -0,89 | -1,10 | -1,08 | -0,23 | 0,45 | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 139,9 mil | 87,4 mil | 65,6 mil | 147,5 mil | 160,3 mil | 138,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Credite | 2,5 mil | 4,5 mil | 6,3 mil | 4,0 mil | 1,6 mil | — | SEC (XBRL)· 01 mai 2025verificat |
| Active totale | 498,3 mil | 562,6 mil | 671,6 mil | 782,9 mil | 806,9 mil | 915,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 0 | 1,1 mil | 1,4 mil | 1,4 mil | 10,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 0 | 0 | 68,4 mil | 127,6 mil | 127,5 mil | 101,8 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 158,3 mil | 230,4 mil | 366,3 mil | 479,2 mil | 483,6 mil | 531,1 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 339,9 mil † | 332,2 mil † | 305,3 mil † | 303,7 mil † | 323,3 mil † | 383,9 mil † | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | 5,8 mil | 0 | 0 | — | SEC (XBRL)· 27 feb. 2025verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori de asigurări
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 36,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
36 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 8,55 – 26,22 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidualindisponibil · lipsesc date de intrare
- P/B justificatindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
- Colegi: P/E8,55 – 11,12 (Mijloc 10,40)6 firme folosite · multiplul median 23,1x · quartile 19,0x – 24,7xCI, CNC, ELV, HUM, OSCR, UNH
- Colegi: P/B17,50 – 26,22 (Mijloc 21,95)6 firme folosite · multiplul median 2,4x · quartile 1,9x – 2,8xCI, CNC, ELV, HUM, MOH, UNH
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 36,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata daunelor · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 16,7 % | 100 (pe interval fix) | 22 % |
| ROA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/B · Evaluare | 3,6x | 14 (față de colegi) | 39 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 74,8x | 0 (față de colegi) | 39 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (EPS) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare7/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
TRUPANION, INC. (TRUP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an 11,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 13,03–18,67 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 16,17 USD, prețul de 33,67 USD lasă un potențial de -52,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -108,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 36,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 16,7 %
Ce o infirmă
- P/B: 3,6x
- P/E (TTM): 74,8x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROE, Rata daunelor, CAGR EPS 3 ani, ROA, Randamentul dividendului, Rata de distribuire (EPS).
Față de mediana verticalei
Hospital & Medical Service Plans (SIC 6324) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| UNHUnitedHealth Group Incorporated | 362,4 mld | 23,1 | 15,4 % | 3,5 % | +11,8 % | +23 % / −27 % |
| ELVElevance Health, Inc. | 89,4 mld | 17,6 | 11,6 % | 2,5 % | +12,5 % | +22 % / −14 % |
| CIThe Cigna Group | 78,1 mld | 12,8 | 15,0 % | 2,2 % | +11,2 % | +7 % / +12 % |
| HUMHumana Inc | 50,2 mld | 44,6 | 6,2 % | 0,8 % | +10,1 % | +70 % / −14 % |
| CNCCentene Corporation | 33,4 mld | 23,1 | 6,8 % | 0,7 % | +19,4 % | +72 % / −8 % |
| MOHMolina Healthcare, Inc. | 11,8 mld | — | -1,2 % | -0,1 % | +11,7 % | +53 % / −38 % |
| ALHCAlignment Healthcare, Inc. | 1,7 mld | 71,3 | 13,2 % | 0,6 % | +46,1 % | −58 % / +9 % |
| TRUPTrupanion, Inc. | 1,5 mld | 74,8 | — | — | +11,9 % | −15 % / +29 % |
| OSCROscar Health, Inc. | — | 25,2 | 34,3 % | 3,6 % | +27,5 % | +96 % / +314 % |
| CLOVClover Health Investments, Corp. | — | — | -5,1 % | -0,7 % | +40,3 % | +88 % / +409 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TRUP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Trupanion oferă asigurări medicale pentru pisici și câini în Statele Unite, Canada și unele țări din Europa continentală, cu un model vertical integrat bazat pe date despre sănătatea animalelor. În primul semestru din 2026 compania a crescut veniturile, dar numărul total de animale asigurate a scăzut ușor, pe fondul diminuării programului cu Pets Best, ceea ce face relevantă evoluția segmentului de abonamente.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un model de preț bazat pe date acumulate de peste 25 de ani, o rețea de Territory Partners în cabinetele veterinare și un software patentat care plătește clinicile direct la checkout.
- Rata de retenție lunară medie este ridicată, iar veniturile din abonamente cresc în ritm susținut, ceea ce oferă venituri previzibile și recurente.
- Lichiditatea este solidă la sfârșitul primului semestru din 2026, iar compania a anunțat un program de răscumpărare de acțiuni și un dividend extraordinar.
Puncte slabe
- Compania a acumulat pierderi nete semnificative de la înființare și mai are un deficit acumulat considerabil, ceea ce face profitabilitatea încă nesigură.
- Costurile de achiziție a noilor animale au crescut, iar rentabilitatea investițiilor depinde de ipoteze care pot fi greșite.
- Numărul total de animale asigurate a scăzut în 2026 față de anul precedent, din cauza segmentului Pets Best, deși segmentul abonamentelor a crescut.
Oportunități
- Penetrarea asigurărilor rămâne redusă în America de Nord și Europa, ceea ce ar putea permite creșterea pe termen lung dacă achiziția de clienți rămâne eficientă.
- Canalele noi, precum beneficiile pentru angajați, retailul și vânzarea directă, ar putea extinde baza de membri.
- Dacă marja segmentului principal crește, compania ar putea investi capitalul disponibil în achiziții sau în noi produse, cum ar fi nutriția animalelor.
Amenințări
- Aprobarea tarifelor de către autoritățile de reglementare poate întârzia ajustările de preț și afecta marjele dacă costurile veterinare cresc rapid.
- Consolidarea industriei și apariția unor concurenți cu date comparabile ar putea erodă avantajul competitiv în prețuri.
- Expunerea la cursul valutar și la economia globală ar putea afecta rezultatele, mai ales în Europa și Canada.
Riscuri
- Reglementarea tarifelorridicat
Aprobarea prealabilă a ajustărilor de preț de către statele americane poate întârzia creșterea tarifelor și poate afecta rezultatele financiare.
- Dependența de Territory Partnersmediu
Rețeaua de contractori independenți care lucrează cu clinicile veterinare este esențială pentru achiziția de clienți, iar pierderea lor ar putea reduce creșterea.
- Scăderea activității Pets Bestmediu
Reducerea progresivă a activității cu Pets Best și încheierea relației după 2028 ar putea diminua veniturile segmentului cu marjă mică.
- Risc valutar și internaționalscăzut
Operațiunile din Canada și Europa expun compania la fluctuațiile cursurilor de schimb și la riscuri legate de extinderea internațională.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă creșterea veniturilor din abonamente se menține și marja se îmbunătățește, compania ar putea transforma creșterea în profitabilitate durabilă.
- Penetrarea redusă a asigurărilor medicale pentru animale ar putea oferi spațiu de creștere pe termen lung în piețele în care compania operează.
- Programul de răscumpărare de acțiuni și dividendul extraordinar arată că gestionarea capitalului devine o prioritate, ceea ce ar putea susține valoarea pentru acționari.
Ce ar strica teza
- Dacă costurile de achiziție a noilor animale continuă să crească, rentabilitatea investițiilor ar putea scădea și creșterea ar putea deveni mai scumpă.
- Scăderea numărului total de animale asigurate arată că segmentul Pets Best nu poate fi compensat complet de creșterea abonamentelor, cel puțin pe termen scurt.
- Aprobarea prealabilă a tarifelor de către autoritățile de reglementare ar putea întârzia ajustările necesare pentru a acoperi creșterea costurilor veterinare.
De urmărit
- Evoluția numărului de animale în abonament și a retenției lunareQ3 2026
- Executarea programului de răscumpărare de 100 milioane USD și a dividendului extraordinar2026
- Marja segmentului abonamente și costul de achiziție per animalQ4 2026
- Aprobările de tarife din statele americane și efectul lor asupra primelor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Trupanion furnizează asigurări medicale pentru pisici și câini prin produse de tip abonament vândute direct consumatorului, unde veniturile provin în principal din primele de asigurare. Compania operează două segmente raportate: segmentul abonamente, considerat nucleul strategiei, și segmentul altor activități, care cuprinde mai ales polițe subscrise pentru terți cu marjă mult mai redusă. Modelul său se bazează pe prețuri personalizate pentru fiecare animal, pe plata directă a facturilor veterinare prin software-ul patentat și pe o rețea de Territory Partners care lucrează cu clinicile veterinare.
Compania își propune să returneze membrilor 71% din primele colectate, ceea ce, potrivit raportului anual, reprezintă cea mai ridicată valoare operațional sustenabilă din industrie. Achiziția de noi animale se bazează pe o analiză a ratei interne de rentabilitate, iar cheltuielile cu achiziția ajung la 85.4 milioane USD în 2025 pe care documentele le atribuie creșterii membrilor. Trupanion este listată la Nasdaq sub simbolul TRUP și are sediul în Seattle.
Compania menționează 1.096.173 de animale în abonament la 31 decembrie 2025 și un venit mediu lunar per animal de 80.79 USD în 2025, în creștere față de anii precedenți. În 2026, numărul de animale în abonament a continuat să crească, în timp ce veniturile totale au crescut cu 11% în trimestrul al doilea, ceea ce arată că urcarea prețului mediu compensează parțial scăderea totală a portofoliului.
Segmente
Abonamente
Segmentul abonamente generează venituri din primele plătite de membrii care au asigurat animale de companie prin produsele Trupanion, Powered by Trupanion, Furkin, PHI Direct și produsele din Germania și Elveția. Venitul din abonamente a fost de 276.7 milioane USD în trimestrul al doilea din 2026, cu o creștere de 14%, iar în primele șase luni de 546.1 milioane USD.
Alte activități
Segmentul altor activități subscrie polițe în numele unor terți, în principal Pets Best, cu care relația s-a încheiat după trimestrul trei din 2028, și programul Departamentului pentru Veterani al SUA. Marja acestui segment este semnificativ mai mică decât a segmentului principal, iar contribuția lui scade pe măsură ce Pets Best își mută activitatea către alți asigurători.
Pe piață
În Europa continentală, unde există aproximativ 165 de milioane de câini și pisici, penetrarea asigurărilor medicale este estimată la 8.6%, iar în America de Nord la 3.9%. Compania indică faptul că în Regatul Unit aproximativ 28% din câini și pisici sunt asigurați, iar în Suedia 67%.
Piața în context
Piața asigurărilor medicale pentru animale de companie din America de Nord este de aproximativ 180.7 milioane de câini și pisici, cu o penetrare sub 4%, conform estimărilor citate de companie. Costurile veterinare cresc mai repede decât inflația, ceea ce poate face ca asigurarea să devină mai atractivă pentru proprietari, deși majoritatea nu au încă o poliță.
Tendințe
- Creșterea costurilor veterinaremixt
Costul asistenței veterinare crește mai repede decât inflația, pe fondul progreselor medicale și al tehnologiei, iar acest lucru ar putea spori cererea pentru asigurări, dar și presiunea asupra marjelor dacă primele nu sunt ajustate.
- Penetrare redusă a asigurărilorvânt din spate
Majoritatea proprietarilor de animale nu au asigurare medicală, iar piețele în care Trupanion operează sunt considerate subpenetrate, ceea ce poate sprijini creșterea pe termen lung dacă conversia lead-urilor rămâne eficientă.
- Reglementarea prețurilorvânt din față
Majoritatea statelor cer aprobarea autorităților de reglementare pentru noi produse și pentru creșteri de tarife, ceea ce poate întârzia ajustările de preț și afecta rezultatele dacă costurile cresc mai repede.
- Scăderea activității cu Pets Bestmixt
Activitatea de subscriere pentru Pets Best scade și relația se încheie după trimestrul trei din 2028, ceea ce reduce segmentul cu marjă mică, dar eliberează capital pentru segmentul principal, care are o marjă mult mai bună.
Poziția concurențială
Trupanion concurează în principal cu proprietarii de animale care își plătesc singuri costurile veterinare, de obicei cu cardul de credit, și cu alte branduri de asigurări medicale pentru animale. Compania spune că majoritatea proprietarilor nu au asigurare, deci competiția directă se concentrează pe educarea clienților și pe extinderea pieței.
Concurenții sunt grupați, după compania însăși, în furnizori tradiționali cu prețuri mici și acoperire restrânsă și furnizori cu planuri anuale mai scumpe, care cresc odată cu vârsta animalului. Consolidarea industriei a făcut ca multe branduri să fie controlate de câteva companii mari.
- Furnizori tradiționali de asigurări pentru animale
Asigurători cu prețuri reduse și acoperire limitată, care de regulă nu acoperă afecțiuni congenitale sau ereditare.
- Furnizori cu planuri anuale
Companii cu planuri de tip anual, a căror primă crește odată cu vârsta animalului, identificate în raport ca segment valoric concurent.
- Pets Best Insurance Services
Furnizor terț pentru care Trupanion subscrie polițe și care devine și concurent pe măsură ce își extinde propriile relații cu alți asumatori.
- Cheltuieli proprii ale proprietarilor
Plata directă a costurilor veterinare, de obicei cu cardul, este principala alternativă pe care compania o consideră concurență.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- GALERIE FOTO: ”Ești suflet și ai trup, nu invers”. Ana Bogdan și mesajul care a devenit viral - Digi SportSurge — Google News · 23 oct. 2026 · RO
- ”Ești suflet și ai trup, nu invers”. Ana Bogdan și mesajul care a devenit viral - Digi SportSurge — Google News · 23 oct. 2026 · RO
- VIDEO Vine apocalipsa AI? Prof. univ. dr. Marius Leordeanu: „AI-ul nu are voința proprie de a trăi și nici potențialul de a ne distruge din proprie inițiativă” / „Conștiința reală necesită un trup fizic și instinct de supraviețuire” / Există, totuși, un pericol (Frontier Defense)G4Media · 22 oct. 2026 · RO
- Un trup despre care se crede că este al studentului britanic George Smyth, dispărut în munți în noiembrie, găsit de doi ciobani. „Tortura așteptării s-a terminat”Libertatea.ro · 16 aug. 2026 · RO
- Și-a ținut mama moartă într-un congelator timp de trei ani și i-a încasat pensia de peste 78.000 de lire. Polițiștii au găsit flori și o felicitare lângă trupAdevărul · 03 aug. 2026 · RO
Depuneri SEC
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent30 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial30 apr. 2026
- Raport curent27 apr. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD)
- Convocare AGA (proxy)27 apr. 2026
- Raport anual13 feb. 2026
- Raport curent12 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 nov. 2025
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Trupanion, Inc. · 13 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Trupanion, Inc. · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Trupanion, Inc. · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.