olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Aflac Incorporated AFL

Accident & Health Insurance · SIC 6321 · Verticală: Asigurători (SIC 632x)

125,30USD+1,02 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Aflac Incorporated (NYSE: AFL) este un asigurător de asigurări suplimentare de sănătate și viață, activ în Japonia și Statele Unite. În primul semestru din 2026 veniturile totale au crescut la 8,5 miliarde USD, iar câștigul net a fost de 1,8 miliarde USD. Profiturile din Japonia depind mult de dobânzi și de cursul yenului, ceea ce face ca rezultatele să fie sensibile la mediul financiar.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Aflac Incorporated (AFL) costa 125,30 USD (+1,02 % într-o zi), cu capitalizare 62,8 mld USD, P/E 13,4 pe un EPS diluat de 9,33 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,44 %, beta 0,32, interval pe 52 de săptămâni 106,20–129,55 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 4,1 mld USD (−1,0 % an/an), profit net de 825,0 mil USD (+37,7 % an/an), EPS diluat 1,63 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
62,8 mld USD
acțiuni la 28 iul. 2026
P/E (TTM)
13,4
EPS diluat TTM 9,33 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
7,45 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
1,44 %
DPS 12 luni 1,80
Beta (2 ani)
0,32
Volatilitate (1 an) 18 %
Interval 52 săpt.
106,20129,55

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
69,2
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
113,97 – 126,73
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,89 · lățimea benzii 10,6 %
SMA 50 / 200
117,19 / 116,10
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
2,29 / 1,80
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+11,5 %−1,1 %+12,6 pp—
3 luni−0,2 %−0,5 %+0,2 pp—
6 luni+10,5 %+4,4 %+6,1 pp—
De la început de an+13,6 %+12,3 %+1,3 pp—
1 an+15,2 %+13,5 %+1,6 pp+33,3 %
3 ani+52,4 %+76,4 %−24,0 pp−3,1 %
5 ani+120,8 %+63,7 %+57,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−14,2 %
28 iul. 2026 → 01 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−20,4 %
20 apr. 2022 → 16 iun. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+17,2 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
4,1 mld USD
−1,0 % an/an
Profit net
825,0 mil USD
+37,7 % an/an
EPS diluat
1,63
+46,8 % an/an
netă / operațională
20,0 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri2,9 mld5,4 mld3,4 mld4,2 mld4,7 mld4,9 mld4,3 mld4,1 mld
Cheltuieli generale și de vânzare747,0 mil835,0 mil802,0 mil804,0 mil781,0 mil866,0 mil771,0 mil749,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile49,0 mil49,0 mil49,0 mil51,0 mil56,0 mil60,0 mil59,0 mil63,0 mil
Profit înainte de impozit92,0 mil2,1 mld145,0 mil822,0 mil2,0 mld1,6 mld1,2 mld995,0 mil
Impozit pe profit185,0 mil233,0 mil116,0 mil223,0 mil355,0 mil193,0 mil206,0 mil170,0 mil
Profit net-93,0 mil1,9 mld29,0 mil599,0 mil1,6 mld1,4 mld1,0 mld825,0 mil
EPS diluat-0,173,42 ≈0,051,113,082,64 ≈1,981,63
Flux de numerar operațional1,3 mld ≈333,0 mil589,0 mil399,0 mil ≈1,3 mld ≈315,0 mil968,0 mil112,0 mil ≈
Dividende plătite270,0 mil ≈267,0 mil306,0 mil301,0 mil ≈299,0 mil ≈292,0 mil304,0 mil299,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni500,0 mil ≈750,0 mil900,0 mil829,0 mil ≈1,0 mld ≈801,0 mil1,0 mld984,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 88 din propriul istoric de 43 trimestre (min 5,1, mediană 9,0, max 23,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri21,8 mld22,3 mld22,1 mld21,6 mld19,1 mld18,7 mld18,9 mld17,2 mld
Venituri an/an+0,4 %+2,5 %−0,7 %−2,7 %−11,2 %−2,3 %+1,2 %−9,3 %
Profit net2,9 mld3,3 mld4,8 mld4,2 mld4,4 mld4,7 mld5,4 mld3,6 mld
Profit net an/an−36,6 %+13,2 %+44,6 %−11,4 %+4,4 %+5,5 %+16,8 %−33,0 %
EPS diluat3,774,436,676,256,937,789,636,82
EPS diluat an/an−34,7 %+17,5 %+50,6 %−6,3 %+10,9 %+12,3 %+23,8 %−29,2 %
netă %13,4 %14,8 %21,6 %19,6 %23,1 %24,9 %28,8 %21,2 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
6,2 mld USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
29,5 mld USD
Active totale
116,5 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
13,1 %
ROA
3,1 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Profit înainte de impozit
2023
5,3 mld
2024
6,4 mld
2025
4,5 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit net
2023
4,7 mld
2024
5,4 mld
2025
3,6 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
7,78
2024
9,63
2025
6,82

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,76
2024
2,08
2025
2,35

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
4,3 mld
2024
6,2 mld
2025
6,2 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Credite
2023
12,5 mld
2024
10,9 mld
2025
9,8 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active totale
2023
126,7 mld
2024
117,6 mld
2025
116,5 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
104,7 mld
2024
91,5 mld
2025
87,0 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
22,0 mld †
2024
26,1 mld †
2025
29,5 mld †

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Dividende plătite
2023
966,0 mil
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
2,8 mld
2024
2,8 mld
2025
3,5 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-9,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-3,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-5,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-33,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-6,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-5,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-29,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-0,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
0,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025

Profitabilitate

Marja netă
26,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
16,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
4,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
19,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
62,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
12,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
13,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
7,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
3,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
1,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
7,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Indicatori de asigurări

Rata daunelor
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 60 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

125,30 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 62,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
62,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
13,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
ROE
16,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
26,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-9,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

11/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 28 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 07 aug. 2026
verificat 2240derivat 167

Scorul pe grupe

  • Evaluare67
  • Randamente50
  • Calitate100
  • Bilanț și datorie100
  • Creștere0

Interval de valoare estimat

Jos
113,08
USD pe acțiune
Mijloc
127,52
USD pe acțiune
Sus
138,84
USD pe acțiune
Preț: 125,30 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 1,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 1,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 4 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 69,74 – 218,10 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Venit rezidual69,74 – 72,98 (Mijloc 71,33)
  • P/B justificat111,68 – 150,19 (Mijloc 128,11)
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului30,88 – 41,53 (Mijloc 35,42)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
  • Colegi: P/E123,46 – 218,10 (Mijloc 172,75)
    5 firme folosite · multiplul median 18,5x · quartile 13,2x – 23,4x
    CI, CNC, ELV, PFG, UNH
  • Colegi: P/B114,48 – 127,48 (Mijloc 126,94)
    5 firme folosite · multiplul median 2,1x · quartile 1,9x – 2,1x
    CI, CNC, ELV, HUM, PFG
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Asigurători (SIC 632x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 60/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate16,9 %100 (față de colegi)20 %
Rata daunelor · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștere-0,5 %0 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-3,6 %0 (pe interval fix)9 %
ROA · Bilanț și datorie4,0 %100 (pe interval fix)9 %
P/B · Evaluare2,1x67 (față de colegi)16 %
P/E (TTM) · Evaluare13,4x67 (față de colegi)16 %
Randamentul dividendului · Randamente1,4 %20 (față de colegi)11 %
Rata de distribuire (EPS) · Randamente19,3 %100 (pe interval fix)7 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Randamente50/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare67/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Aflac Incorporated (AFL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an -9,3 %; marjă netă 26,9 %; ROE 16,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 113,08–138,84 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 127,52 USD, prețul de 125,30 USD lasă un potențial de 1,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 1,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 60/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: quality. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROE: 16,9 %
  • ROA: 4,0 %
  • Rata de distribuire (EPS): 19,3 %

Ce o infirmă

  • CAGR EPS 3 ani: -0,5 %
  • CAGR venituri 3 ani: -3,6 %
  • Randamentul dividendului: 1,4 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata daunelor.

Față de mediana verticalei

Asigurători (SIC 632x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 6 firme

Doar firmele cu capitalizarea între 7,7 mld și 494,4 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 8 din verticală au rămas în afară.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
13,4x
mediana verticalei 20,9x
sub mediană (−35,9 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
3,5x
mediana verticalei 0,4x
peste mediană (+737,7 %)
P/B
2,1x
mediana verticalei 2,1x
la mediană
ROE
16,9 %
mediana verticalei 13,3 %
peste mediană (+26,9 %)
Marja netă
26,9 %
mediana verticalei 2,4 %
peste mediană (+1.032,4 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei —
Venituri an/an
-9,3 %
mediana verticalei 11,5 %
sub mediană (−180,8 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
1,4 %
mediana verticalei 2,0 %
sub mediană (−28,5 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
UNHUnitedHealth Group Incorporated366,8 mld23,415,4 %3,5 %+11,8 %+24 % / −26 %
ELVElevance Health, Inc.93,8 mld18,511,6 %2,5 %+12,5 %+28 % / −9 %
CIThe Cigna Group80,7 mld13,215,0 %2,2 %+11,2 %+10 % / +16 %
AFLAflac Incorporated62,8 mld13,416,9 %26,9 %−9,3 %+15 % / +52 %
HUMHumana Inc50,1 mld44,56,2 %0,8 %+10,1 %+70 % / −14 %
CNCCentene Corporation37,6 mld26,06,8 %0,7 %+19,4 %+93 % / +3 %
PFGPrincipal Financial Group, Inc24,9 mld13,016,8 %11,9 %−3,1 %+38 % / +59 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AFL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
70,75
Randament total -42 % · Pe an -42 %
125,61
Randament total 2 % · Pe an 2 %
189,92
Randament total 53 % · Pe an 53 %
3 ani
57,98
Randament total -51 % · Pe an -21 %
116,80
Randament total -3 % · Pe an -1 %
195,40
Randament total 61 % · Pe an 17 %
5 ani
47,52
Randament total -58 % · Pe an -16 %
108,62
Randament total -7 % · Pe an -1 %
201,04
Randament total 69 % · Pe an 11 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 29,20
  • Marja netă± 20,44
  • Creșterea anuală a veniturilor± 18,19
  • Diluare anuală± 1,72

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 07 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Aflac Incorporated (NYSE: AFL) este un asigurător de asigurări suplimentare de sănătate și viață, activ în Japonia și Statele Unite. În primul semestru din 2026 veniturile totale au crescut la 8,5 miliarde USD, iar câștigul net a fost de 1,8 miliarde USD. Profiturile din Japonia depind mult de dobânzi și de cursul yenului, ceea ce face ca rezultatele să fie sensibile la mediul financiar.

SWOT

Puncte tari

  • Brandul și recunoașterea produselor sunt puternice, iar compania este lider în asigurările de cancer din Japonia 1.
  • Distribuția este diversificată, cu agenți, brokeri, parteneriate bancare și alianțe cu grupuri din Japonia 1.
  • Compania a menținut un ritm constant de creștere a dividendului, ceea ce indică un angajament de lungă durată față de acționari 3.

Puncte slabe

  • Rezultatele sunt sensibile la cursul yen/dolar, iar câștigurile pot fluctua semnificativ de la un trimestru la altul 23.
  • Concentrarea afacerii în Japonia și în obligațiuni japoneze crește expunerea la o singură economie și la o singură piață de capital 1.
  • Pierderile din investiții și creșterea provizioanelor pentru pierderi de credit au afectat recent câștigurile netă 2.

Oportunități

  • Produsele lansate recent în Japonia, precum noul produs medical și cel de economisire, ar putea sprijini vânzările dacă se dovedesc atractive pentru clienți 3.
  • Îmbătrânirea populației din Japonia și din SUA poate crea cerere pentru produse de asigurare pentru pensionare și îngrijire 1.
  • Extinderea în segmentele de dental, vedere și beneficii pentru angajați ar putea diversifica veniturile din SUA 3.

Amenințări

  • Condițiile economice mai slabe sau instabilitatea pieței de capital ar putea reduce cererea și valoarea investițiilor 1.
  • Un incident de securitate cibernetică și orice încălcare a datelor personale ar putea genera costuri suplimentare și litigii 1.
  • Schimbările de reglementare și creșterea concurenței în Japonia ar putea presa marjele de profit 1.

Riscuri

  • Expunerea la dobânziridicat

    Schimbările de dobândă pot afecta direct venitul din investiții și valoarea portofoliului de obligațiuni, ceea ce ar putea reduce câștigul și capitalul 1.

  • Concentrarea în Japoniaridicat

    Japonia este cea mai mare piață a companiei, iar evoluțiile economice, fiscale sau monetare de acolo pot influența direct rezultatele 1.

  • Cursul de schimbmediu

    Fluctuațiile yen/dolar pot modifica veniturile și profitul raportat în dolari, cum s-a văzut în trimestrul al doilea din 2026 23.

  • Incidentul de securitate ciberneticămediu

    Accesul neautorizat la sistemele din SUA a expus date personale ale unui număr mare de persoane, ceea ce poate atrage costuri, sancțiuni sau litigii 1.

  • Deteriorarea calității investițiilormediu

    Creșterea pierderilor de credit și riscul de neplată din portofoliu ar putea reduce câștigul și poziția de capital 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă produsele lansate recent în Japonia își păstrează ritmul de vânzări, compania ar putea menține creșterea veniturilor și marje solide 3.
  • Politica de dividend și de răscumpărare de acțiuni, susținută de un câștig consistent, ar putea sprijini încrederea acționarilor pe termen lung 13.
  • Brandul puternic și rețeaua largă de distribuție ar putea ajuta compania să rămână competitivă în ciuda concurenței crescute 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă dobânzile rămân scăzute sau cad mai mult, venitul din investiții ar putea continua să se diminueze, ceea ce ar presa câștigul 1.
  • Dependența de Japonia și de yen face ca rezultatele să poată fi afectate de șocuri macro sau valutare greu de controlat 12.
  • Costurile legate de incidentul cibernetic și de eventualele litigii ar putea crește, dacă evaluările viitoare vor fi mai pesimiste decât cele actuale 1.

De urmărit

  • Evoluția marjelor pentru Aflac Japan față de ghidajul pentru 2026Q3 2026
  • Ritmul vânzărilor noi în Japonia după lansările din 2025Q3 2026
  • Costurile finale și impactul financiar al incidentului cibernetic2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 07 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

Aflac Incorporated, înființată în 1973 în statul Georgia, oferă protecție financiară prin asigurări suplimentare de sănătate și de viață unor milioane de asigurați din Japonia și din SUA. Când un asigurat se îmbolnăvește sau se accidentează, compania plătește indemnizații în numerar pentru cheltuielile neacoperite de asigurarea principală. Compania spune că strategia ei de creștere a rămas simplă și constantă de mulți ani, având ca axă produsele suplimentare și brandul Aflac Duck 1.

Activitatea are două segmente raportabile: Aflac Japan, principalul contributor la câștigul consolidat, și Aflac U.S. În 2025 compania a cumpărat acțiuni proprii de 3,5 miliarde USD și a anunțat o creștere de 5,2% a dividendului trimestrial, începând cu primul trimestru din 2026 1. Distribuția se face prin agenți, brokeri, parteneriate cu bănci și cu grupuri poștale sau de asigurare din Japonia 1.

În iunie 2025 compania a descoperit un acces neautorizat la unele sisteme din SUA, care a afectat date personale ale unui număr foarte mare de persoane, conform raportării Companiei 1. Conducerea spune că nu se așteaptă ca incidentul să aibă un impact material asupra situației financiare, dar costurile continuă să fie evaluate 1.

Segmente

Aflac Japan

Segmentul japonez este cel mai mare contributor la profit și lider în asigurările de cancer și medicale din Japonia 1. În primul trimestru al anului 2026 marja profitului înainte de impozitare a fost de 34,3%, în creștere față de anul precedent, în timp ce veniturile în dolari au scăzut din cauza cursului yenului 23.

Aflac U.S.

Segmentul american vinde asigurări suplimentare prin angajatori, prin agenți independenți și prin brokeri pentru companii mari 1. În trimestrul al doilea din 2026 primele nete câștigate au crescut cu 2,3%, iar marja a scăzut la 20,9% din cauza beneficiilor mai mari plătite 3.

Corporate și altele

Această categorie include societatea-mamă, reasigurările și costurile de finanțare. În trimestrul al doilea din 2026 a înregistrat o pierdere ajustată înainte de impozitare, determinată de venituri din investiții mai mici și de dobânzi mai mari 3.

Piața în context

Piața japoneză a asigurărilor suplimentare de sănătate a rămas importantă datorită populației în curs de îmbătrânire și a costurilor medicale tot mai mari, iar piața americană este dominată de produse distribuite prin angajatori 1. Compania activează și într-o piață în care numărul de asigurători care oferă produse independente de cancer și medicale a crescut după liberalizarea din 2001 1.

Cererea depinde de condițiile economice, de ratele dobânzii și de nivelul de ocupare a forței de muncă, deoarece produsele sunt discreționare și vândute mai ales la locul de muncă 1. Un mediu economic mai slab ar putea reduce noile contracte sau crește rata de renunțare la polițe 1.

Tendințe

  • Îmbătrânirea populației japonezevânt din spate

    Costurile sistemului național de sănătate din Japonia se mută către consumatori, ceea ce crește interesul pentru asigurările suplimentare 1.

  • Cursul yen/dolarmixt

    Un yen mai slab reduce veniturile exprimate în dolari, dar a sprijinit câștigul din investițiile în dolari, ceea ce arată un efect mixt asupra rezultatelor 23.

  • Dobânzi și randamentele investițiilorvânt din față

    Dobânzile scăzute din ultimul deceniu au redus venitul din investiții, iar schimbările de rată pot afecta valoarea portofoliului de obligațiuni 1.

  • Digitalizarea și accesibilitatea produselorvânt din spate

    Clienții din Japonia și SUA caută produse ușor de înțeles, accesibile și disponibile digital, ceea ce oferă companiei o direcție clară de produs 1.

Poziția concurențială

Compania susține că dimensiunea primelor în vigoare, rețeaua diversificată de distribuție și brandul bine cunoscut o ajută să rămână lider pe piața japoneză de asigurări de cancer și medicale 1. Totuși, concurența a crescut după 2001, pe măsură ce mai mulți asigurători au intrat pe piață 1.

În SUA concurența se dă prin design-ul produselor, preț, servicii pentru asigurați și eforturile de vânzare 1. Compania spune că eficiența operațională îi permite să ofere produse accesibile, dar nivelul concurenței rămâne o zonă de risc 1.

  • Alți asigurători de asigurări de cancer și medicale din Japonia

    Companiile care au intrat pe piața japoneză după liberalizarea din 2001 și concurează pe produse de cancer și medicale 1.

  • Dai-ichi Life

    Partener de distribuție al Aflac Japan, care oferă produsele de cancer prin reprezentanții săi 1.

  • Japan Post Group

    Partener de distribuție cu puncte poștale care vând produsele de cancer ale companiei 1.

  • Asigurătorii supliminari din SUA

    Companii care vând produse suplimentare de sănătate prin angajatori și brokeri, în aceleași canale ca Aflac U.S. 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 01 iul. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Aflac Incorporated · 25 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Aflac Incorporated · 07 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Aflac Incorporated · 06 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.