olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Reynolds Consumer Products Inc. REYN
Plastics, Foil & Coated Paper Bags · SIC 2673 · Verticală: Hârtie și produse din hârtie (SIC 267x)
Reynolds Consumer Products produce și vinde produse de uz casnic precum folie de aluminiu, saci de gunoi și veselă de unică folosință, sub brandurile Reynolds și Hefty, dar și sub mărci proprii pentru comercianți. Compania a raportat un venit net de 3721 milioane USD în 2025 și, în primul semestru din 2026, o creștere a veniturilor pe fondul prețurilor mai mari, într-un mediu de costuri și de consum dificil.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Reynolds Consumer Products Inc. (REYN) costa 25,13 USD (+4,32 % într-o zi), cu capitalizare 5,3 mld USD, P/E 16,1 pe un EPS diluat de 1,57 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,66 %, beta 0,26, interval pe 52 de săptămâni 20,56–27,18 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2026): venituri de 877,0 mil USD (+7,2 % an/an), profit net de 59,0 mil USD (+90,3 % an/an), EPS diluat 0,28 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 69,9
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 21,38 – 24,73
- peste banda superioară · %B 1,12 · lățimea benzii 14,5 %
- SMA 50 / 200
- 22,59 / 23,20
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,49 / 0,25
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +13,0 % | −2,0 % | +15,0 pp | — |
| 3 luni | −6,1 % | −2,2 % | −3,9 pp | — |
| 6 luni | +14,7 % | +4,3 % | +10,4 pp | — |
| De la început de an | +9,6 % | +10,6 % | −0,9 pp | — |
| 1 an | +2,2 % | +10,5 % | −8,2 pp | −32,0 % |
| 3 ani | −2,1 % | +73,7 % | −75,8 pp | −18,0 % |
| 5 ani | −13,8 % | +61,7 % | −75,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q1 2026 · 31 mar. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q2 '24 | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 930,0 mil | 910,0 mil | 1,0 mld | 818,0 mil | 938,0 mil | 931,0 mil | 1,0 mld | 877,0 mil |
| Costul vânzărilor | 674,0 mil | 671,0 mil | 740,0 mil | 629,0 mil | 712,0 mil | 698,0 mil | 768,0 mil | 670,0 mil |
| Profit brut | 256,0 mil | 239,0 mil | 280,0 mil | 189,0 mil | 226,0 mil | 233,0 mil | 266,0 mil | 207,0 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 116,0 mil | 101,0 mil | 100,0 mil | 104,0 mil | 96,0 mil | 99,0 mil | 82,0 mil | 109,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 32,0 mil | 33,0 mil | 33,0 mil | 32,0 mil | 33,0 mil | 34,0 mil | 35,0 mil | 33,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 25,0 mil | 25,0 mil | 22,0 mil | 21,0 mil | 22,0 mil | 21,0 mil | 23,0 mil | 21,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 115,0 mil | 113,0 mil | 158,0 mil | 42,0 mil | 96,0 mil | 102,0 mil | 153,0 mil | 77,0 mil |
| Impozit pe profit | 18,0 mil | 27,0 mil | 37,0 mil | 11,0 mil | 23,0 mil | 23,0 mil | 36,0 mil | 18,0 mil |
| Profit net | 97,0 mil | 86,0 mil | 121,0 mil | 31,0 mil | 73,0 mil | 79,0 mil | 117,0 mil | 59,0 mil |
| EPS diluat | 0,46 | 0,41 | 0,57 ≈ | 0,15 | 0,35 | 0,38 | 0,56 ≈ | 0,28 |
| Flux de numerar operațional | 84,0 mil ≈ | 124,0 mil ≈ | 182,0 mil | 56,0 mil | 91,0 mil ≈ | 93,0 mil ≈ | 237,0 mil | 71,0 mil |
| Investiții (capex) | 19,0 mil ≈ | 31,0 mil ≈ | 41,0 mil | 39,0 mil | 40,0 mil ≈ | 45,0 mil ≈ | 37,0 mil | 44,0 mil |
| Dividende plătite | 48,0 mil ≈ | 48,0 mil ≈ | 48,0 mil | 48,0 mil | 48,0 mil ≈ | 48,0 mil ≈ | 48,0 mil | 48,0 mil |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 20 din propriul istoric de 25 trimestre (min 13,5, mediană 17,7, max 25,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,1 mld | 3,0 mld | 3,3 mld | 3,6 mld | 3,8 mld | 3,8 mld | 3,7 mld | 3,7 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −3,5 % | +7,6 % | +9,0 % | +7,3 % | −1,6 % | −1,6 % | +0,7 % |
| Profit net | 176,0 mil | 225,0 mil | 363,0 mil | 324,0 mil | 258,0 mil | 298,0 mil | 352,0 mil | 301,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +27,8 % | +61,3 % | −10,7 % | −20,4 % | +15,5 % | +18,1 % | −14,5 % |
| EPS diluat | 1,13 | 1,45 | 1,77 | 1,54 | 1,23 | 1,42 | 1,67 | 1,43 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +28,3 % | +22,1 % | −13,0 % | −20,1 % | +15,4 % | +17,6 % | −14,4 % |
| netă % | 5,6 % | 7,4 % | 11,1 % | 9,1 % | 6,8 % | 7,9 % | 9,5 % | 8,1 % |
| Flux de numerar liber | 448,0 mil | 294,0 mil | 176,0 mil | 169,0 mil | 91,0 mil | 540,0 mil | 369,0 mil | 316,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 147,0 mil USD
- Datorie financiară
- 1,6 mld USD
- Datorie netă
- 1,4 mld USD
- Capitaluri proprii
- 2,3 mld USD
- Active totale
- 4,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,70x
- Lichiditate curentă
- 1,93x
- ROE
- 13,7 %
- ROA
- 6,1 %
- Marja FCF
- 8,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,3 mld | 3,6 mld | 3,8 mld | 3,8 mld | 3,7 mld | 3,7 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 2,3 mld | 2,7 mld | 3,0 mld | 2,8 mld | 2,7 mld | 2,8 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 973,0 mil | 811,0 mil | 776,0 mil | 942,0 mil | 978,0 mil | 914,0 mil | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 41,0 mil | 36,0 mil | 38,0 mil | 44,0 mil | 45,0 mil | 48,0 mil | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 358,0 mil | 320,0 mil | 340,0 mil | 430,0 mil | 429,0 mil | 382,0 mil | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 99,0 mil | 109,0 mil | 117,0 mil | 124,0 mil | 129,0 mil | 135,0 mil | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 70,0 mil | 48,0 mil | 76,0 mil | 119,0 mil | 98,0 mil | 86,0 mil | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 516,0 mil | 430,0 mil | 338,0 mil | 393,0 mil | 451,0 mil | 393,0 mil | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 153,0 mil | 106,0 mil | 80,0 mil | 95,0 mil | 99,0 mil | 92,0 mil | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Profit net | 363,0 mil | 324,0 mil | 258,0 mil | 298,0 mil | 352,0 mil | 301,0 mil | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,77 | 1,54 | 1,23 | 1,42 | 1,67 | 1,43 | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 204,5 mil | 209,8 mil | 209,9 mil | 210,0 mil | 210,4 mil | 210,4 mil | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,59 | 0,92 | 0,92 | 0,92 | 0,92 | 0,92 | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
- 2023
- 430,0 mil
- 2024
- 429,0 mil
- 2025
- 382,0 mil
SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat
- 2023
- 210,0 mil
- 2024
- 210,4 mil
- 2025
- 210,4 mil
SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 312,0 mil | 164,0 mil | 38,0 mil | 115,0 mil | 137,0 mil | 147,0 mil | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 292,0 mil | 316,0 mil | 348,0 mil | 347,0 mil | 337,0 mil | 355,0 mil | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 419,0 mil | 583,0 mil | 722,0 mil | 524,0 mil | 567,0 mil | 584,0 mil | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Active curente | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 612,0 mil | 677,0 mil | 722,0 mil | 732,0 mil | 758,0 mil | 823,0 mil | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,9 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | 1,0 mld | 972,0 mil | 943,0 mil | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Active totale | 4,7 mld | 4,8 mld | 4,9 mld | 4,8 mld | 4,9 mld | 4,9 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 185,0 mil | 261,0 mil | 252,0 mil | — | — | 387,0 mil | SEC (XBRL)· 06 mai 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 25,0 mil | 25,0 mil | 25,0 mil | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 06 mai 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 2,2 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 432,0 mil | 484,0 mil | 496,0 mil | 478,0 mil | 539,0 mil | 577,0 mil | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,1 mld | 3,1 mld | 3,1 mld | 2,8 mld | 2,7 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,6 mld † | 1,8 mld † | 1,9 mld † | 2,0 mld † | 2,1 mld † | 2,3 mld † | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 1,0 mld
- 2024
- 972,0 mil
- 2025
- 943,0 mil
SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 319,0 mil | 310,0 mil | 219,0 mil | 644,0 mil | 489,0 mil | 477,0 mil | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 143,0 mil | 141,0 mil | 128,0 mil | 104,0 mil | 120,0 mil | 161,0 mil | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 176,0 mil ≈ | 169,0 mil ≈ | 91,0 mil ≈ | 540,0 mil ≈ | 369,0 mil ≈ | 316,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -143,0 mil | -141,0 mil | -128,0 mil | -110,0 mil | -120,0 mil | -161,0 mil | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 34,0 mil | -317,0 mil | -217,0 mil | -457,0 mil | -346,0 mil | -306,0 mil | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 124,0 mil | 192,0 mil | 192,0 mil | 192,0 mil | 192,0 mil | 192,0 mil | SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -110,0 mil
- 2024
- -120,0 mil
- 2025
- -161,0 mil
SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat
- 2023
- -457,0 mil
- 2024
- -346,0 mil
- 2025
- -306,0 mil
SEC (XBRL)· 04 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 60 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 5,3 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare69
- Randamente66
- Calitate90
- Bilanț și datorie83
- Creștere17
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 12,09 – 33,90 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)17,88 – 33,90 (Mijloc 23,81)WACC 8,2 % · FCFF de pornire 392,7 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 76 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 0,9 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · colegi insuficienți
- Dividende actualizate (DDM)12,09 – 16,26 (Mijloc 13,87)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 60/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 8,7 % | 80 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 99,4 % | 99 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -0,8 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 5,2 % | 34 (pe interval fix) | 13 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,8x | 83 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 16,1x | 63 (pe interval fix) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 6,2 % | 77 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 3,6 % | 52 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 58,9 % | 87 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial83/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere17/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate90/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente66/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare69/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
REYNOLDS CONSUMER PRODUCTS INC. (REYN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-03-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,7 mld USD în 2025; creștere an/an 0,7 %; marjă netă 8,7 %; ROE 15,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 14,98–25,08 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 18,84 USD, prețul de 25,13 USD lasă un potențial de -25,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -33,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 60/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 8,7 %
- Conversia profitului în FCF: 99,4 %
- Lichiditatea curentă: 1,8x
- Randament FCF: 6,2 %
- Rata de distribuire (FCF): 58,9 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -0,8 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Hârtie și produse din hârtie (SIC 267x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 5 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| KMBKimberly-Clark Corporation | 34,7 mld | 17,8 | 129,4 % | 11,8 % | −2,1 % | −4 % / −16 % |
| AVYAvery Dennison Corporation | 14,5 mld | 20,8 | 30,8 % | 7,6 % | +1,1 % | +12 % / −1 % |
| REYNReynolds Consumer Products Inc. | 5,3 mld | 16,1 | 15,0 % | 8,7 % | +0,7 % | +2 % / −2 % |
| PACKRanpak Holdings Corp. | 288,2 mil | — | -6,6 % | -8,3 % | +7,1 % | −32 % / −18 % |
| DSYBig Tree Cloud Holdings Limited | 284,1 mil | — | -232,8 % | -551,3 % | −49,3 % | −64 % / −98 % |
| ITPIt Tech Packaging, Inc. | 2,1 mil | — | -6,9 % | -13,9 % | −12,4 % | −45 % / −57 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru REYN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 13,97 Randament total -42 % · Pe an -42 % | 24,77 Randament total 2 % · Pe an 2 % | 37,41 Randament total 53 % · Pe an 53 % |
| 3 ani | 12,14 Randament total -44 % · Pe an -18 % | 24,36 Randament total 8 % · Pe an 2 % | 40,58 Randament total 75 % · Pe an 21 % |
| 5 ani | 10,55 Randament total -46 % · Pe an -12 % | 23,95 Randament total 13 % · Pe an 2 % | 44,02 Randament total 99 % · Pe an 15 % |
- P/E la ieșire± 6,09
- Marja netă± 4,26
- Creșterea anuală a veniturilor± 3,69
- Diluare anuală± 0,36
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Reynolds Consumer Products produce și vinde produse de uz casnic precum folie de aluminiu, saci de gunoi și veselă de unică folosință, sub brandurile Reynolds și Hefty, dar și sub mărci proprii pentru comercianți. Compania a raportat un venit net de 3721 milioane USD în 2025 și, în primul semestru din 2026, o creștere a veniturilor pe fondul prețurilor mai mari, într-un mediu de costuri și de consum dificil.
SWOT
Puncte tari
- Brandurile Reynolds și Hefty au poziții de lider recunoscute, cu o pondere ridicată în gospodării, ceea ce susține loialitatea consumatorilor și capacitatea de a lansa produse noi 1.
- Combinația de produse de marcă și marcă proprie oferă un avantaj competitiv și o relație solidă cu retailerii mari 1.
- Compania a demonstrat capacitatea de a îmbunătăți marjele prin eficiență în producție, ceea ce a susținut profitul în al doilea trimestru din 2026 3.
Puncte slabe
- Dependența de un număr mic de clienți mari creează o expunere concentrată, iar pierderea oricăruia dintre ei ar avea un efect negativ semnificativ 1.
- Compania nu încheie de regulă contracte pe termen lung cu preț fix pentru materiile prime principale, ceea ce o expune la fluctuații de cost 1.
- Unele fabrici sunt surse unice pentru anumite produse, astfel încât o întrerupere la o singură instalație ar putea afecta întreaga linie de producție 1.
Oportunități
- Extinderea în categorii adiacente, facilitată de noua structură de segmente, ar putea deschide noi surse de creștere 2.
- Linia de produse sustenabile, inclusiv compostabile și din material reciclat, ar putea atrage consumatorii care preferă aceste opțiuni 1.
- Un nivel de îndatorare aflat la limita inferioară a țintei ar putea oferi flexibilitate pentru investiții în creștere, dacă este menținut disciplina financiară 3.
Amenințări
- Volatilitatea prețurilor aluminiului și rășinilor ar putea reduce marjele dacă prețurile de vânzare nu pot fi ajustate suficient 1.
- Noi tarife și sancțiuni comerciale ar putea crește costurile materiilor prime, cu efect negativ asupra rezultatelor 1.
- Un mediu promoțional agresiv și presiunea retailerilor pentru reducerea prețurilor ar putea erodar volumele și marjele 2.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Pierderea unuia dintre clienții principali ar putea afecta semnificativ vânzările și profitabilitatea companiei 1.
- Costul materiilor primeridicat
Creșterile bruște ale costurilor cu aluminiul și rășinile pot afecta marjele, mai ales când prețurile nu pot fi transferate către clienți imediat 1.
- Reglementări privind ambalajelemediu
Legile privind responsabilitatea extinsă a producătorului și interdicțiile privind spuma ar putea restrânge gama de produse și ar putea crește costurile de conformitate 1.
- Întreruperi în producțiemediu
Dependența de fabrici sau furnizori unici și de energie electrică stabilă ar putea duce la întreruperi care afectează livrările 1.
- Presiune asupra forței de muncăscăzut
Creșterea costurilor cu forța de muncă sau lipsa de personal ar putea afecta operațiunile și cheltuielile de exploatare 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă brandurile Reynolds și Hefty își mențin poziția de lider, compania ar putea continua să transfere prețuri mai mari și să păstreze volumele pe categoriile cheie 12.
- Eficiența în producție și reducerea costurilor operaționale ar putea susține creșterea profitabilității chiar și într-un mediu de volume mai slabe 3.
- Reorganizarea segmentelor ar putea facilita creșterea în categorii noi și o execuție mai focalizată a inovației 2.
Ce ar strica teza
- Dacă volumele continuă să scadă, creșterile de preț ar putea nu fi suficiente pentru a compensa și a menține marjele 23.
- Dependența de câțiva clienți mari ar putea limita puterea de negociere a companiei și ar putea presa prețurile în jos 1.
- Reglementările tot mai stricte privind plasticul și ambalajele ar putea crește costurile și ar putea reduce vânzările unor linii de produse 1.
De urmărit
- Evoluția volumelor de retail și efectul prețurilor pe categoriiQ3 2026
- Realizarea ghidajului de venituri, EBITDA ajustat și EPS pentru 20262026
- Evoluția costurilor cu aluminiul și rășinile și capacitatea de a transfera prețurileQ4 2026
- Stabilitatea relațiilor cu cei mai mari clienți și efectul pierderii distribuției marcă proprienext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Reynolds Consumer Products Inc. (REYN) este o companie de bunuri de consum cu sediul în Statele Unite, înființată în Delaware, care vinde produse folosite zilnic în locuințe pentru gătit, servire, curățenie și depozitare 1. Compania este prezentă în 95% dintre gospodăriile din Statele Unite și deține poziții de top pe piețele sale, fiind lider sau pe locul doi în majoritatea categoriilor în care activează 1. Majoritatea vânzărilor provin din Statele Unite și din America de Nord, iar clienții principali sunt lanțuri de magazine alimentare, comercianți de mase, cluburi cu ridicata și retaileri online 1.
Structura de venituri pe categorii arată că gătitul și depozitarea au crescut, în timp ce veselă de unică folosință a scăzut în 2025 față de 2024 1. În 2026, compania a reorganizat segmentele de operare pentru a crește eficiența și a facilita intrarea în categorii adiacente 2. Pe baza rezultatelor din al doilea trimestru, conducerea a menținut indicatorii de profitabilitate ca obiective, în timp ce investește în brand, inovație și inițiative strategice 3.
Compania funcționează cu un mix de produse de marcă și produse marcă proprie, pe care le vinde comercianților cu care are relații de lungă durată 1. Această combinație îi permite să gestioneze mai multe culoare de produse dintr-un singur punct de contact cu un retailer, ceea ce consolidează poziția sa de partener strategic pentru acești clienți 1.
Segmente
Reynolds Cooking & Kitchen Essentials
Acest segment include folia de aluminiu Reynolds Wrap, hârtia de copt, pungile pentru cuptor și tăvile din aluminiu, unde compania deține poziția numărul 1 pe piața americană a foliei de consum 2. În 2025 categoria de gătit a generat venituri de 1259 milioane USD 1.
Piața în context
Piața americană a produselor de uz casnic este descrisă de companie ca fiind matură și foarte competitivă, cu concurenți mari multinaționali și firme regionale mai mici 1. Un factor important este concentrarea clienților: cei mai mari trei clienți reprezintă o parte semnificativă din vânzări, iar cei zece clienți principali au generat 74% din venituri în 2025 1.
Prețurile materiilor prime, în special aluminiul și rășinile plastice, au crescut în 2025 și au presat marjele, companiile fiind nevoite să ajusteze prețurile pentru a acoperi costurile 12. Compania a raportat în primul semestru din 2026 creșteri ale prețurilor care au susținut veniturile, dar au venit împreună cu un volum mai mic 2.
Tendințe
- Costurile materiilor primevânt din față
Creșterea costurilor cu aluminiul și rășinile poate reduce marjele dacă prețurile de vânzare nu pot fi ajustate la timp, deoarece contractele nu includ de regulă mecanisme de transfer al costurilor 1.
- Reglementări privind plasticul și spumavânt din față
Restricțiile privind produsele din spumă de polistiren și legile privind responsabilitatea extinsă a producătorului ar putea limita gama de produse vândute în anumite jurisdicții și ar putea crește costurile de conformitate 1.
- Preferința consumatorilor pentru sustenabilitatemixt
Interesul pentru produse sustenabile poate deschide oportunități pentru liniile compostabile și reciclate, deși consumatorii ierarhizează încă performanța și prețul înaintea sustenabilității 1.
- Sensibilitate la prețmixt
Inflația și incertitudinea economică ar putea spori sensibilitatea consumatorilor la preț, ceea ce favorizează produsele marcă proprie dar poate reduce volumele pe categoriile de marcă 1.
Poziția concurențială
Concurența include atât companii mari de bunuri de consum, precum The Clorox Company și S.C. Johnson & Son, cât și producători specializați în ambalaje și folie 1. Competiția se bazează pe recunoașterea brandului, preț, calitate și inovație, iar concurenții din străinătate cu costuri de producție mai mici pot reprezenta o presiune suplimentară 1.
Retailerii mari au putere de negociere ridicată, ceea ce înseamnă presiune asupra prețurilor, iar produsele marcă proprie ale concurenților pot concura direct cu brandurile companiei 1. Avantajul declarat al companiei rezidă în puterea brandurilor Reynolds și Hefty și în scara sa de producție 1.
- The Clorox CompanyCLX
Companie americană de bunuri de consum menționată printre principalii concurenți în categoriile de uz casnic ale companiei.
- S.C. Johnson & Son, Inc.
Producător privat de produse de uz casnic, listat printre concurenții din categoriile de gospodărie ale companiei.
- Poly-America
Producător de saci și ambalaje din plastic, menționat printre concurenții din categoriile de saci și ambalaje.
- Handi-Foil Corporation
Producător de folie de aluminiu, menționat printre concurenții din categoria foliei de uz casnic.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Evaluating Individual Infection Risk: The Interplay between Air Mixing Intensities and Occupant DynamicsEnvironmental Science & Technology · 04 nov. 2026 · EN
- Race, age and gender associated with experiences of harassment among gig workersPhys.org · 04 nov. 2026 · EN
- Cum au îmbătrânit împreună cele mai cunoscute cupluri de la Hollywood. Au trecut anii, au apărut ridurile, dar iubirea a rămasLibertatea.ro · 04 nov. 2026 · RO
- Americanii au ales ”schimbarea” - spre comunism în zbor: Prima femeie de culoare guvernator, primul homosexual declarat și primul musulman, de extremă stânga, ajung în Senat. Abdulrahman Mohamed El-Sayed: INSHALLAH! - ActiveNewsSurge — Google News · 04 nov. 2026 · RO
- Midterm Elections Live Updates : Ossoff Retains Georgia Senate Seat , as Polls Close in More BattlegroundsSurge — GDELT DOC · 04 nov. 2026 · RO
- Midterm Elections Live Updates : Ossoff Retains Georgia Senate Seat , as Polls Close in More BattlegroundsSurge — GDELT DOC · 04 nov. 2026 · RO
- Preprimary education laws and women’s gender attitudes, empowerment and reproductive autonomy in 117 low- and middle-income countriesNature Human Behaviour · 04 nov. 2026 · EN
- George Simion urmărește alegerile din SUA din fieful lui Donald Trump - ActiveNewsSurge — Google News · 03 nov. 2026 · RO
- Iowa live results: 2026 Governor electionThe Hill · 03 nov. 2026 · EN
- Drax wants to feed Britain's AI habit with £20B datacenter at biomass power stationThe Register · 03 nov. 2026 · EN
- Stone-age hunters in northern Europe may have used poison arrows to hunt big preyThe Conversation — Europe · 03 nov. 2026 · EN
- (video) „O să ne prăbușim”. Ultimele momente înainte ca un avion privat să se prăbușească în Florida. Cel puțin nouă oameni au murit - UnimediaSurge — Google News · 02 nov. 2026 · RO
- Tragedie aviatică în Florida: 9 morți după ce un avion privat s-a prăbușit. Ultimele cuvinte… - GândulSurge — Google News · 02 nov. 2026 · RO
- Un avion american s-a prăbușit lângă un drum, a luat foc și a ucis tragic 9 persoane. - Vietnam.vnSurge — Google News · 02 nov. 2026 · RO
- Kim Reynolds says Lahn was ‘clear winner’ of gubernatorial debateThe Hill · 28 oct. 2026 · EN
- Business secretary writes to Poundland owner as administration fears buildThe Guardian World · 28 oct. 2026 · EN
- O nouă victimă a criminalului în serie Ted Bundy, identificată după 52 de ani cu ajutorul testelor ADN - Euronews RomâniaSurge — Google News · 28 oct. 2026 · RO
- O nouă victimă a lui Ted Bundy, identificată după jumătate de secol. Descoperirea care a schimbat un dosar vechiMediafax · 28 oct. 2026 · RO
- Ted Bundy, suspectat de implicare într-o altă crimă nerezolvată din anii ’70. Cazul unei adolescente, reanalizatLibertatea.ro · 27 oct. 2026 · RO
- Reynolds dismisses EU split with Burnham after warning of business ‘uncertainty’Politico EU · 27 oct. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial29 iul. 2026
- Raport curent29 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 mai 2026
- Raport curent06 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 apr. 2026Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)18 mar. 2026
- Raport anual04 feb. 2026
- Raport curent04 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial29 oct. 2025
- Raport curent29 oct. 2025Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Reynolds Consumer Products Inc. · 04 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Reynolds Consumer Products Inc. · 29 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Reynolds Consumer Products Inc. · 29 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.