olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Sadot Group Inc. SDOT

Retail-Eating & Drinking Places · SIC 5810 · Verticală: Retail-Eating & Drinking Places (SIC 5810)

5,92USD+0,17 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Sadot Group este o companie din sectorul agroalimentar și al comerțului cu mărfuri, care a abandonat afacerile de restaurante și a ajuns în situația în care veniturile din tranzacționarea de cereale aproape au dispărut. Compania se află sub presiunea unei incertitudini semnificative privind continuitatea activității, iar noua platformă TradeOS este principala ei speranță de redresare. Veniturile din vânzări de mărfuri au scăzut de la 700.9 milioane USD în 2024 la 246.9 milioane USD în 2025.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Sadot Group Inc. (SDOT) costa 5,92 USD (+0,17 % într-o zi), cu capitalizare 7,8 mil USD, beta 0,53, interval pe 52 de săptămâni 2,73–102,00 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de 40,1 mil USD (+10.202,1 % an/an).

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
7,8 mil USD
acțiuni la 10 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -78,48 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-1.325,59 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,53
Volatilitate (1 an) 333 %
Interval 52 săpt.
2,73102,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
28,4
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
5,45 – 9,73
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,11 · lățimea benzii 56,4 %
SMA 50 / 200
10,38 / 23,39
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-1,22 / -1,20
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−46,6 %−1,1 %−45,5 pp—
3 luni−55,7 %−0,5 %−55,3 pp—
6 luni−27,3 %+4,4 %−31,7 pp—
De la început de an−75,5 %+12,3 %−87,9 pp—
1 an−94,2 %+13,5 %−107,7 pp−14,8 %
3 ani−99,6 %+76,4 %−176,0 pp+10,5 %
5 ani−99,8 %+63,7 %−163,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−97,3 %
11 nov. 2025 → 29 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,9 %
24 feb. 2023 → 29 mai 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−70,4 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
indisponibil USD
indisponibil an/an
Profit net
40,1 mil USD
+10.202,1 % an/an
EPS diluat
indisponibil
indisponibil an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri——132,2 mil114,3 mil————
Costul vânzărilor193,2 mil213,7 mil126,2 mil109,4 mil6,6 mil211,0 mii——
Profit brut7,7 mil6,5 mil6,0 mil5,0 mil-6,3 mil-89,0 mii——
Cheltuieli generale și de vânzare3,4 mil3,1 mil3,1 mil2,8 mil7,4 mil29,7 mil2,2 mil891,0 mii
Profit operațional2,5 mil1,1 mil1,5 mil1,8 mil-14,3 mil-29,4 mil-2,5 mil-800,0 mii
Amortizare și depreciere49,0 mii27,0 mii27,0 mii27,0 mii22,0 mii19,0 mii—174,0 mii
Profit înainte de impozit1,8 mil811,0 mii713,0 mii341,0 mii-15,2 mil-79,3 mil-4,8 mil40,0 mil
Impozit pe profit3,0 mii-6,0 mii002,0 mii-230,0 mii——
Profit net1,2 mil724,0 mii938,0 mii389,0 mii-15,2 mil-79,5 mil-4,9 mil40,1 mil
EPS diluat2,321,59 ≈0,180,07-17,42-61,31 ≈——
Flux de numerar operațional-4,1 mil ≈—-2,9 mil-2,5 mil ≈-1,8 mil ≈———
Investiții (capex)6,0 mii ≈24,0 mii——0 ≈———

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022⚠ 202320242025
Venituri6,0 mil5,0 mil4,5 mil10,3 mil161,7 mil717,5 mil700,9 mil246,9 mil
Venituri an/an−24,0 %−17,7 %−9,8 %+131,4 %+1.462,4 %—−2,3 %−64,8 %
Profit net-7,2 mil-28,4 mil-10,1 mil-8,2 mil-8,0 mil-7,8 mil4,0 mil-93,4 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil—indisponibil−2.439,4 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil-0,50-0,28-2,240,86indisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil—indisponibilindisponibil
netă %-119,6 %-572,4 %-225,8 %-79,0 %-4,9 %-1,1 %0,6 %-37,8 %
Flux de numerar liber-3,0 mil-5,7 mil-8,6 mil-6,7 mil-795,0 mii-20,7 milindisponibilindisponibil

Seria se rupe înainte de 2023: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
653,0 mii USD
Datorie financiară
10,2 mil USD
Datorie netă
9,5 mil USD
Capitaluri proprii
-54,7 mil USD
Active totale
2,9 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,05x
ROE
indisponibil
ROA
-111,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
717,5 mil
2024
700,9 mil
2025
246,9 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
707,9 mil
2024
678,2 mil
2025
242,4 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
9,6 mil
2024
22,7 mil
2025
4,6 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
9,0 mil
2024
9,7 mil
2025
42,9 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
-7,0 mil
2024
6,2 mil
2025
-40,5 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
1,1 mil
2024
259,0 mii
2025
95,0 mii

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

EBITDA
2023
-5,9 mil ≈
2024
6,4 mil ≈
2025
-40,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 21 mar. 2023verificat

Profit înainte de impozit
2023
-5,3 mil
2024
5,6 mil
2025
-93,5 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-15,0 mii
2024
3,0 mii
2025
-228,0 mii

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Profit net
2023
-7,8 mil
2024
4,0 mil
2025
-93,4 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
-2,24
2024
0,86
2025
—

SEC (XBRL)· 11 mar. 2025verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
3,5 mil
2024
466,6 mii
2025
820,3 mii

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,4 mil
2024
1,8 mil
2025
653,0 mii

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
52,9 mil
2024
18,0 mil
2025
383,0 mil

SEC (XBRL)· 15 mai 2026verificat

Stocuri
2023
2,6 mil
2024
717,0 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 11 mar. 2025verificat

Active curente
2023
112,9 mil
2024
152,7 mil
2025
2,8 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
12,9 mil
2024
11,8 mil
2025
20,0 mii

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
1,8 mil
2024
0
2025
—

SEC (XBRL)· 11 mar. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
2,8 mil
2024
0
2025
—

SEC (XBRL)· 11 mar. 2025verificat

Active totale
2023
178,1 mil
2024
164,7 mil
2025
2,9 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
3,5 mil
2024
2,2 mil
2025
3,9 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
7,3 mil
2024
7,4 mil
2025
10,2 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
104,6 mil
2024
132,2 mil
2025
57,6 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
153,8 mil
2024
132,3 mil
2025
57,6 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
36,1 mil
2024
32,4 mil
2025
-54,7 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-13,4 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 20 mar. 2024verificat

Investiții (capex)
2023
7,3 mil
2024
37,0 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 11 mar. 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
-20,7 mil ≈
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 20 mar. 2024derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-3,5 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 20 mar. 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
8,3 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 20 mar. 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-64,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
15,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
123,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-756,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-2.439,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
1,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
-19,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
-19,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-24,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-486,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-83,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
9,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
24,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2025
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
6 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
7,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
17,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-761,6 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
0,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

5,92 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 7,8 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
7,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-486,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-24,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-64,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 10 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 14 aug. 2026
verificat 1246derivat 101

Scorul pe grupe

19 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Retail-Eating & Drinking Places (SIC 5810)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-24,1 %14 (față de colegi)33 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere15,2 %100 (pe interval fix)44 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,0x0 (pe interval fix)22 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial14/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Sadot Group Inc. (SDOT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 246,9 mil USD în 2025; creștere an/an -64,8 %; marjă netă -24,1 %; ROE -486,7 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 15,2 %

Ce o infirmă

  • Marja netă: -24,1 %
  • Lichiditatea curentă: 0,0x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Retail-Eating & Drinking Places (SIC 5810) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 7 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 62,2x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 21,3x
P/S
0,0x
mediana verticalei 1,9x
sub mediană (−98,4 %)
P/B
—
mediana verticalei 5,4x
ROE
-486,7 %
mediana verticalei 10,3 %
sub mediană (−4.839,7 %)
Marja netă
-24,1 %
mediana verticalei 4,9 %
sub mediană (−591,2 %)
Marja EBIT
-19,1 %
mediana verticalei 7,8 %
sub mediană (−345,4 %)
Venituri an/an
-64,8 %
mediana verticalei 9,1 %
sub mediană (−813,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,9x
Randament dividend
—
mediana verticalei 5,3 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
SBUXStarbucks Corporation125,1 mld63,2—5,2 %+2,8 %+26 % / +10 %
BROSDutch Bros Inc.6,8 mld61,312,9 %4,9 %+27,9 %−25 % / +65 %
CHAChagee Holdings Ltd.2,4 mld14,516,0 %9,1 %indisponibil−15 % / indisponibil
WENWendy's Co1,5 mld11,6108,0 %5,7 %−3,1 %−9 % / −59 %
CNNECannae Holdings, Inc.792,4 mil—-13,3 %-38,2 %−6,4 %+13 % / +2 %
SDOTSadot Group Inc.7,8 mil—-486,7 %-24,1 %−64,8 %−94 % / −100 %
BRCBBlack Rock Coffee Bar, Inc.—190,72,8 %0,7 %+24,5 %−52 % / indisponibil
SHAKShake Shack Inc.—77,27,7 %2,6 %+15,4 %−17 % / +20 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SDOT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Sadot Group este o companie din sectorul agroalimentar și al comerțului cu mărfuri, care a abandonat afacerile de restaurante și a ajuns în situația în care veniturile din tranzacționarea de cereale aproape au dispărut. Compania se află sub presiunea unei incertitudini semnificative privind continuitatea activității, iar noua platformă TradeOS este principala ei speranță de redresare. Veniturile din vânzări de mărfuri au scăzut de la 700.9 milioane USD în 2024 la 246.9 milioane USD în 2025 12.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o platformă de tranzacționare achiziționată recent, care poate sprijini execuția și controlul riscului 3. Structura de conducere și a activelor a fost simplificată după vânzarea restaurantelor și închiderea birourilor din străinătate 12.
    • Compania a reușit să vândă activele de restaurante la un preț care a fost considerat corect de consiliul de administrație 1. Marca Sadot este înregistrată ca marcă comercială în SUA 1.
    • Accesul la o platformă digitală de tranzacționare poate ajuta compania să concureze pentru relații comerciale mai largi 3.

    Puncte slabe

    • Activitatea de comerț este practic oprită, iar veniturile au scăzut dramatic în 2025 și 2026 12. Compania a înregistrat pierderi semnificative și a recunoscut depreciieri mari ale activelor 1.
    • Compania a depins în trecut de consultanți externi pentru executarea tranzacțiilor, iar relația cu aceștia a fost încheiată printr-un acord de reglementare 1.

    Oportunități

    • Dacă platforma TradeOS atrage contrapărți, veniturile ar putea reveni treptat 3. Afacerea poate fi reorientată spre tranzacționare digitală cu costuri mai mici 3.
    • Monetizarea activelor rămase din agroalimentar ar putea genera capital pentru stabilizarea bilanțului 1.
    • Dacă compania își restructurează datoriile și își rezolvă problemele de listare, ar putea reveni la o activitate comercială mai stabilă 23.

    Amenințări

    • Compania riscă delistarea de pe Nasdaq dacă nu demonstrează conformitatea cu cerința privind capitalul propriu 3. Îndoielile privind continuitatea activității pot face finanțarea mai scumpă sau inaccesibilă 2.
    • Emisiunile de noi acțiuni necesare pentru finanțare ar putea dilua puternic acționarii existenți 23. Procedurile judiciare din Zambia și disputa cu partenerul local pot genera noi pierderi 1.
    • Concurența marilor comercianți globali și volatilitatea prețurilor la mărfuri pot limita șansele de revenire a companiei 1.

    Riscuri

    • Continuitatea activitățiiridicat

      Rapoartele financiare arată îndoieli semnificative privind capacitatea companiei de a funcționa în următoarele douăsprezece luni, din cauza pierderilor, a capitalului de lucru negativ și a neîndeplinirii unor obligații de plată 2. Fără finanțare nouă, situația ar putea deveni critică 2.

    • Delistarea de pe Nasdaqridicat

      Compania a primit o notificare privind lipsa capitalului propriu minim, iar conformitatea a fost acceptată condiționat de demonstrarea respectării cerinței la raportul pentru trimestrul trei 3. Dacă nu reușește, acțiunile ar putea fi retrase de la tranzacționare 3.

    • Diluare pentru acționariridicat

      Restructurarea sau conversia datoriilor și atragerea de capital ar putea implica emisiuni substanțiale de acțiuni 23. Titlurile convertibile și clauzele de ajustare anti-diluare pot amplifica efectul 3.

    • Litigii din Zambia și alte activemediu

      Hotărârea judecătorească împotriva fermei din Zambia a dus la depreciere, iar apelul poate dura peste un an 1. Depozitul pe terenuri din Indonezia a fost trecut în pierdere, iar alte active pot suferi depreciere în viitor 1.

    • Dependența de adopția TradeOSmediu

      Platforma a generat până acum venituri nesemnificative, iar compania nu poate garanta că adopția va fi largă 3. Dacă adopția rămâne limitată, investiția în platformă ar putea să nu susțină veniturile 3.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă platforma TradeOS atrage rapid contrapărți, compania ar putea reveni la un volum de tranzacționare semnificativ și ar putea reduce dependența de activele deteriorate din Zambia 3.
    • Vânzarea restaurantelor a eliminat o parte din datorii și activitățile nerentabile, ceea ce ar putea face bilanțul mai ușor de restructurat 1.
    • Dacă compania reușește să își mențină listarea și să își restructureze obligațiile, ar putea obține condiții de finanțare mai bune pe termen mediu 23.

    Ce ar strica teza

    • Veniturile din comerțul cu mărfuri au dispărut aproape complet, iar compania nu are încă un nou motor de venituri dovedit 23.
    • Îndoielile privind continuitatea activității și datoriile în stare de nerambursare pot forța diluări severe sau o reorganizare dificilă pentru acționari 2.
    • Riscul de delistare de pe Nasdaq ar putea reduce lichiditatea acțiunilor și ar putea face finanțarea și mai greu de obținut 3.

    De urmărit

    • Conformitatea cu cerința privind capitalul propriu Nasdaqraportul pentru trimestrul trei 2026
    • Veniturile din platforma TradeOS și numărul de contrapărți conectateQ3 2026
    • Planul de restructurare a datoriilor și eventualele emisiuni de acțiuninext 10-K
    • Rezultatul apelului din Zambia și eventualele noi depreciieri2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Sadot Group Inc., cu sediul în Burleson, Texas, s-a transformat la sfârșitul lui 2022 dintr-o afacere de restaurante axată pe SUA într-o organizație globală orientată spre lanțul de aprovizionare agroalimentar 1. Unitatea sa operațională principală, Sadot LLC, își propunea să desfășoare activități de agricultură, comerț cu mărfuri și transport de produse alimentare și furajere, precum șrotul de soia, grâul și porumbul 1. În 2025, compania a vândut activele afacerii de restaurante, iar în iunie 2026 a achiziționat platforma de tranzacționare și gestionare a riscului TradeOS 3.

    Activitatea din Zambia, o fermă de aproximativ 5.000 de acri, a fost pierdută printr-o hotărâre judecătorească din decembrie 2025, iar compania a depus apel 1. Sadot a încetat și activitatea din Brazilia și Canada, iar Zambia a fost închisă 1. În prezent compania nu are o activitate comercială semnificativă, iar veniturile din trecut provin aproape în totalitate din tranzacții de mărfuri care s-au oprit 2.

    Trecerea de la restaurante la agroalimentar a fost urmată de o serie de dezinvestiții și depreciieri. Compania a scris în pierdere investiția în credite de carbon și a recunoscut depreciieri de active de 31.0 milioane USD 1. Conducerea evaluează alternative, iar în 2026 accentul s-a mutat spre platforma TradeOS 13.

    Segmente

    Agroalimentar și comerț cu mărfuri (Sadot Agri-Foods)

    Acesta a fost singurul segment operațional la finalul lui 2025, cu activități de fermă, comerț și transport de șrot de soia, grâu și porumb 1. Veniturile din vânzări de mărfuri au fost de 246.9 milioane USD în 2025, față de 700.9 milioane USD în 2024 1. În trimestrul al doilea din 2026 veniturile au fost zero, comparativ cu 114.3 milioane USD în aceeași perioadă a anului precedent 2.

    Platforma TradeOS

    Platforma de tranzacționare și gestionare a riscului a fost achiziționată în iunie 2026 și folosită în operațiunile de comerț ale companiei 3. Primele tranzacții comerciale din iulie 2026 au generat aproximativ 1.0 milioane USD venituri brute, sumă preliminară și neauditată 3. Compania spune că nu a dobândit angajați sau clienți odată cu platforma 3.

    Restaurante (discontinuat)

    Pokémoto și Muscle Maker Grill au fost vândute în decembrie 2025 pentru un preț total de 2.9 milioane USD 1. Un depozit de 200.000 USD a fost trecut în pierdere deoarece vânzătorii nu au predat acordurile cerute 1. Segmentul nu mai face parte din activitatea de bază a companiei 12.

    Piața în context

    Piața în care activează Sadot este cea a comerțului global cu cereale și produse furajere, dominată de marile companii ABCD și de numeroși operatori regionali 1. Veniturile companiei au cunoscut o scădere abruptă, de la 700.9 milioane USD în 2024 la 246.9 milioane USD în 2025, iar în primul semestru din 2026 comerțul cu mărfuri a fost practic oprit 12. Lipsa capitalului de lucru și disputele asupra tranzacțiilor istorice au încetinit reluarea activității 1.

    Platforma TradeOS vizează segmentul de tranzacționare cu mărfuri unde contrapărțile caută execuție rapidă și control al riscului 3. Nivelul de adopție nu este încă dovedit, iar compania recunoaște că veniturile au rămas nesemnificative până acum 3.

    Tendințe

    • Volatilitatea prețurilor la mărfuri și tensiunile geopoliticevânt din față

      Schimbările de preț ale cerealelor, restricțiile comerciale și tensiunile geopolitice au înrăutățit dificultățile de executare a contractelor 1. Dacă aceste condiții persistă, activitatea de comerț ar putea rămâne suspendată 1.

    • Consolidarea sectorului agroalimentarvânt din față

      Comercianții mari și regionali își extind rețelele, ceea ce face dificilă concurența pentru o companie de dimensiuni mici 1. Un actor mai mic ar putea găsi nișe, dar având în vedere situația actuală, șansele sunt limitate 1.

    • Digitalizarea tranzacționării cu mărfurimixt

      Platformele digitale de execuție și gestionare a riscului devin un element competitiv, iar TradeOS poate deveni un avantaj dacă adopția crește 3. Compania însăși spune că nu există garanție că adopția va fi largă 3.

    • Presiunea asupra capitalului și a listăriivânt din față

      Lipsa capitalului și nevoia de restructurare a datoriilor pot diminua semnificativ valoarea acțiunilor, dacă emisiunile de noi acțiuni devin necesare 23. Problema conformității cu cerințele Nasdaq ar putea duce la delistare 3.

    Poziția concurențială

    În agroalimentar, Sadot concurează cu companiile ABCD (ADM, Bunge, Cargill, Louis-Dreyfus) și cu numeroși operatori regionali, pe criterii de preț, curs valutar, calitate și ofertă globală 1. Compania operează la o scară mult mai mică decât marii comercianți, ceea ce îi limitează capacitatea de a obține finanțare și contracte 1.

    În zona platformelor de tranzacționare, TradeOS trebuie să concureze cu alte soluții de execuție și gestionare a riscului, iar compania spune că platforma poate oferi execuție mai rapidă și transparență mai mare 3. Avantajul depinde însă de adopția de către contraparte, care rămâne nesigură 3.

    • Archer-Daniels-Midland CompanyADM

      Membru al grupului ABCD, competitor direct pe comerțul global cu cereale și șrot 1.

    • Bunge Global SABG

      Membru al grupului ABCD, activ pe aceleași lanțuri de aprovizionare cu mărfuri agricole 1.

    • Cargill, Incorporated

      Companie privată din grupul ABCD, cu prezență globală în comerțul cu cereale 1.

    • Louis Dreyfus Company

      Membru al grupului ABCD, competitor în comerțul cu produse alimentare și furajere 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    • Raport curent13 oct. 2026
      Acord material · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent01 oct. 2026
      Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Item 3.02 · Item 3.03 · Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
    • Raport curent01 oct. 2026
      Acord material · Item 3.02 · Situații financiare și anexe
    • Raport curent25 sept. 2026
      Item 4.01 · Situații financiare și anexe
    • Raport curent17 sept. 2026
      Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
    • Raport curent15 sept. 2026
      Acord material · Schimbări în conducere · Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
    • Raport curent25 aug. 2026
      Încetarea unui acord material · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
    • Raport curent21 aug. 2026
      Acord material · Item 3.02 · Situații financiare și anexe
    • Raport curent20 aug. 2026
      Acord material · Item 3.02 · Situații financiare și anexe
    • Raport curent18 aug. 2026
      Acord material · Item 3.02 · Situații financiare și anexe

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Sadot Group Inc. · 29 apr. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Sadot Group Inc. · 14 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Sadot Group Inc. · 14 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.