olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Smithfield Foods, Inc. SFD

Meat Packing Plants · SIC 2011 · Verticală: Industria alimentară (SIC 201x)

19,72USD+7,41 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Smithfield Foods este un producător american de carne ambalată și carne de porc proaspătă, majoritar deținut de WH Group din Hong Kong, cu afaceri ce depășesc 7 miliarde USD în primul semestru fiscal 2026. Compania raportează profit operațional record în primul semestru, în timp ce și-a revizuit prognoza pentru 2026 din cauza presiunilor macroeconomice.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Smithfield Foods, Inc. (SFD) costa 19,72 USD (+7,41 % într-o zi), cu capitalizare 7,8 mld USD, P/E 8,6 pe un EPS diluat de 2,28 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 6,02 %, beta 0,32, interval pe 52 de săptămâni 18,22–29,59 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 3,4 mld USD (−8,3 % an/an), profit net de 89,0 mil USD (−64,1 % an/an), EPS diluat 0,23 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
7,8 mld USD
acțiuni la 25 oct. 2026
P/E (TTM)
8,6
EPS diluat TTM 2,28 · TTM până la 27 sept. 2026
E/P (TTM)
11,56 %
TTM până la 27 sept. 2026
Randament dividend
6,02 %
DPS 12 luni 1,19
Beta (2 ani)
0,32
Volatilitate (1 an) 26 %
Interval 52 săpt.
18,2229,59

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
60,8
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
17,90 – 19,19
peste banda superioară · %B 1,41 · lățimea benzii 7,0 %
SMA 50 / 200
19,54 / 23,96
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,20 / -0,38
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+5,3 %−1,1 %+6,4 pp—
3 luni−21,8 %−0,5 %−21,4 pp—
6 luni−24,6 %+4,4 %−29,0 pp—
De la început de an−11,7 %+12,3 %−24,0 pp—
1 an−10,4 %+13,5 %−24,0 pp−1,9 %
3 aniindisponibil+76,4 %indisponibil+13,5 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−38,4 %
09 apr. 2026 → 13 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−38,4 %
09 apr. 2026 → 13 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 27 sept. 2026

Venituri
3,4 mld USD
−8,3 % an/an
Profit net
89,0 mil USD
−64,1 % an/an
EPS diluat
0,23
−63,5 % an/an
netă / operațională
2,6 % / 3,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri4,0 mld3,8 mld3,8 mld3,7 mld4,2 mld3,8 mld3,7 mld3,4 mld
Costul vânzărilor3,4 mld3,3 mld3,3 mld3,3 mld3,6 mld3,3 mld3,2 mld3,1 mld
Profit brut533,0 mil510,0 mil499,0 mil479,0 mil602,0 mil511,0 mil478,0 mil313,0 mil
Cheltuieli generale și de vânzare246,0 mil197,0 mil268,0 mil178,0 mil206,0 mil180,0 mil191,0 mil193,0 mil
Profit operațional335,0 mil321,0 mil260,0 mil310,0 mil400,0 mil333,0 mil290,0 mil127,0 mil
Amortizare și depreciere86,0 mil83,0 mil82,0 mil82,0 mil84,0 mil83,0 mil85,0 mil86,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile14,0 mil11,0 mil11,0 mil11,0 mil8,0 mil8,0 mil8,0 mil6,0 mil
Profit înainte de impozit316,0 mil304,0 mil254,0 mil318,0 mil394,0 mil323,0 mil299,0 mil120,0 mil
Impozit pe profit106,0 mil72,0 mil62,0 mil71,0 mil78,0 mil72,0 mil64,0 mil30,0 mil
Profit net204,0 mil224,0 mil188,0 mil248,0 mil327,0 mil246,0 mil238,0 mil89,0 mil
EPS diluat0,54 ≈0,570,480,630,83 ≈0,620,600,23
Flux de numerar operațional—-166,0 mil274,0 mil ≈13,0 mil ≈—-65,0 mil269,0 mil ≈161,0 mil ≈
Investiții (capex)82,0 mil79,0 mil78,0 mil88,0 mil95,0 mil88,0 mil77,0 mil ≈116,0 mil ≈
Dividende plătite18,0 mil0197,0 mil ≈100,0 mil ≈99,0 mil——138,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 29 din propriul istoric de 7 trimestre (min 7,6, mediană 9,4, max 10,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20122013201420152022202320242025
Venituri13,1 mld13,9 mld15,0 mld14,4 mld16,2 mld14,6 mld14,1 mld15,5 mld
Venituri an/an+7,3 %+6,1 %+8,2 %−3,9 %indisponibil−9,6 %−3,4 %+9,8 %
Profit net361,3 mil120,7 mil556,1 mil452,3 mil870,0 mil17,0 mil953,0 mil987,0 mil
Profit net an/an−30,7 %−66,6 %+360,7 %−18,7 %indisponibil−98,0 %+5.505,9 %+3,6 %
EPS diluat2,211,26indisponibilindisponibil2,290,052,512,51
EPS diluat an/an−29,2 %−43,0 %indisponibilindisponibilindisponibil−97,8 %+4.920,0 %0,0 %
netă %2,8 %0,9 %3,7 %3,1 %5,4 %0,1 %6,7 %6,4 %
Flux de numerar liber279,4 mil-105,3 milindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 28 dec. 2025

Numerar
1,5 mld USD
Datorie financiară
2,0 mld USD
Datorie netă
450,0 mil USD
Capitaluri proprii
6,8 mld USD
Active totale
12,2 mld USD
Datorie / capitaluri
0,29x
Lichiditate curentă
2,97x
ROE
15,6 %
ROA
8,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
14,6 mld
2024
14,1 mld
2025
15,5 mld

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
13,8 mld
2024
12,2 mld
2025
13,4 mld

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
889,0 mil
2024
1,9 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
175,0 mil
2024
144,0 mil
2025
214,0 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
1,1 mld
2024
840,0 mil
2025
849,0 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-56,0 mil
2024
1,1 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
427,0 mil
2024
339,0 mil
2025
332,0 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
371,0 mil ≈
2024
1,5 mld ≈
2025
1,6 mld ≈

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
76,0 mil
2024
66,0 mil
2025
41,0 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-129,0 mil
2024
1,1 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-41,0 mil
2024
271,0 mil
2025
283,0 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Profit net
2023
17,0 mil
2024
953,0 mil
2025
987,0 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,05
2024
2,51
2025
2,51

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
380,1 mil
2024
380,1 mil
2025
392,7 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
—
2025
1,00

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
687,0 mil
2024
943,0 mil
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
577,0 mil
2024
558,0 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
2,5 mld
2024
2,4 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Active curente
2023
4,9 mld
2024
4,2 mld
2025
5,2 mld

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
3,2 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 28 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
1,6 mld
2024
1,6 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,3 mld
2024
1,3 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Active totale
2023
13,3 mld
2024
11,1 mld
2025
12,2 mld

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
789,0 mil
2024
777,0 mil
2025
856,0 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
5,0 mil
2024
0
2025
3,0 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
2,0 mld
2024
2,0 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
2,5 mld
2024
1,7 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
7,2 mld
2024
5,8 mld
2025
6,8 mld †

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Investiții (capex)
2023
353,0 mil
2024
350,0 mil
2025
341,0 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
323,0 mil
2024
288,0 mil
2025
396,0 mil

SEC (XBRL)· 24 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-1,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
15,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
3,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
4,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
0,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
3,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
12,6 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Marja EBITDA
9,8 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Marja EBIT
7,6 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Marja netă
5,9 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
13,4 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
ROA
7,6 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
ROIC
14,9 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
ROCE
11,5 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
52,1 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-576,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
-0,4x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
38,3x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,4x
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,6x
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
376,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
25 zile
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
69 zile
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
17 zile
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
77 zile
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
7,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
7,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
8,6x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
P/E (TTM)
8,6x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Randamentul profitului
11,6 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
P/S
0,5x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
EV/EBITDA
4,8x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
EV/EBIT
6,3x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
EV/Venit
0,5x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
6,0 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
6,2 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 78 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

19,72 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 7,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
7,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
P/E (TTM)
8,6x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 27 sept. 2026
EV/EBITDA
4,8x
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
ROE
13,4 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026 · bilanț la 27 sept. 2026
Marja netă
5,9 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
9,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
6,0 %
calculat olivLawTTM până la 27 sept. 2026

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 27 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 27 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 25 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 27 oct. 2026
verificat 1490derivat 58

Scorul pe grupe

  • Evaluare88
  • Randamente89
  • Calitate100
  • Bilanț și datorie100
  • Creștere10

Interval de valoare estimat

Jos
31,09
USD pe acțiune
Mijloc
35,90
USD pe acțiune
Sus
50,15
USD pe acțiune
Preț: 19,72 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 82,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 45,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,14 – 82,63 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
  • Colegi: P/E49,04 – 82,63 (Mijloc 56,72)
    5 firme folosite · multiplul median 24,9x · quartile 21,5x – 36,2x
    HRL, JBS, PPC, TSN, WYHG
  • Dividende actualizate (DDM)13,14 – 17,67 (Mijloc 15,07)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Industria alimentară (SIC 201x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 78/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate14,9 %100 (față de colegi)13 %
Marja netă · Calitate5,9 %100 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-1,4 %0 (pe interval fix)10 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere3,1 %21 (pe interval fix)10 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,4x100 (pe interval fix)13 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie38,3x100 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,4x100 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare8,6x83 (față de colegi)13 %
EV/EBITDA · Evaluare4,8x92 (pe interval fix)13 %
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente6,2 %89 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere10/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate100/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial89/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare88/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

SMITHFIELD FOODS, INC. (SFD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-27.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 15,5 mld USD în 2025; creștere an/an 9,8 %; marjă netă 5,9 %; ROE 13,4 %; datorie netă/EBITDA -0,4x.

Intervalul de valoare estimat este 31,09–50,15 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 35,90 USD, prețul de 19,72 USD lasă un potențial de 82,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 45,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 78/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 14,9 %
  • Marja netă: 5,9 %
  • Datorie netă / EBITDA: -0,4x
  • Acoperirea dobânzilor: 38,3x
  • Lichiditatea curentă: 2,4x
  • P/E (TTM): 8,6x
  • EV/EBITDA: 4,8x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 6,2 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -1,4 %
  • CAGR EPS 3 ani: 3,1 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Industria alimentară (SIC 201x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 7 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
8,6x
mediana verticalei 30,6x
sub mediană (−71,7 %)
EV/EBITDA
4,8x
mediana verticalei —
P/S
0,5x
mediana verticalei 0,9x
sub mediană (−44,9 %)
P/B
1,1x
mediana verticalei 1,5x
sub mediană (−24,9 %)
ROE
13,4 %
mediana verticalei 4,8 %
peste mediană (+176,4 %)
Marja netă
5,9 %
mediana verticalei 2,3 %
peste mediană (+152,7 %)
Marja EBIT
7,6 %
mediana verticalei 4,0 %
peste mediană (+90,7 %)
Venituri an/an
9,8 %
mediana verticalei 3,3 %
peste mediană (+199,2 %)
Datorie netă/EBITDA
-0,4x
mediana verticalei 0,3x
sub mediană (−248,4 %)
Randament dividend
6,0 %
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
SFDSmithfield Foods, Inc.7,8 mld8,613,4 %5,9 %+9,8 %−10 % / indisponibil
PPCPilgrim’s Pride Corporation6,9 mld21,58,6 %1,7 %+3,5 %−24 % / +13 %
MAMAMama’s Creations, Inc.629,4 mil78,17,5 %3,5 %+39,2 %+18 % / +230 %
WYHGWing Yip Food Holdings Group Limited200,3 mil24,94,8 %5,9 %−6,5 %+8 % / indisponibil
BRIDBridgford Foods Corporation49,3 mil—-12,3 %-6,1 %+3,3 %−32 % / −49 %
TSNTyson Foods, Inc.—37,03,2 %1,0 %+2,1 %+3 % / +28 %
JBSJbs N.V.—6,925,6 %2,3 %+11,7 %−12 % / indisponibil
HRLHormel Foods Corporation—36,24,3 %2,8 %+1,6 %−2 % / −26 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SFD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
10,99
Randament total -40 % · Pe an -40 %
19,49
Randament total 5 % · Pe an 5 %
29,44
Randament total 56 % · Pe an 56 %
3 ani
9,44
Randament total -40 % · Pe an -15 %
18,95
Randament total 14 % · Pe an 4 %
31,60
Randament total 83 % · Pe an 22 %
5 ani
8,11
Randament total -40 % · Pe an -10 %
18,43
Randament total 22 % · Pe an 4 %
33,92
Randament total 111 % · Pe an 16 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 4,74
  • Marja netă± 3,32
  • Creșterea anuală a veniturilor± 2,89
  • Diluare anuală± 0,28

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 11 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (27 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (27 oct. 2026).

Pe scurt

Smithfield Foods este un producător american de carne ambalată și carne de porc proaspătă, majoritar deținut de WH Group din Hong Kong, cu afaceri ce depășesc 7 miliarde USD în primul semestru fiscal 2026 23. Compania raportează profit operațional record în primul semestru, în timp ce și-a revizuit prognoza pentru 2026 din cauza presiunilor macroeconomice 3.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu de mărci recunoscute, poziție solidă în carne ambalată și un bilanț care oferă flexibilitate financiară.
  • Model integrat vertical, care permite controlul asupra aprovizionării cu materie primă.
  • Relații de lungă durată cu retaileri mari și o bază largă de clienți.

Puncte slabe

  • Rezultatele sunt ciclice și sensibile la prețurile porcilor, furajelor și energiei.
  • Dependența de un client major reprezintă un risc de concentrare a vânzărilor.
  • Segmentul Fresh Pork are marje reduse în ultimele trimestre.

Oportunități

  • Creșterea produselor cu valoare adăugată și a celor premium ar putea îmbunătăți marjele.
  • Achiziția Nathan's Famous ar putea extinde portofoliul de mărci dacă tranzacția se finalizează.
  • Cererea internațională de carne de porc ar putea oferi noi canale de export.

Amenințări

  • Tarifele comerciale și tensiunile cu China ar putea reduce accesul la export.
  • Creșterea costurilor de furaje, energie și transport ar putea presa marjele.
  • Riscurile de boli la animale sau de siguranță alimentară ar putea afecta producția și cererea.

Riscuri

  • Ciclicitatea prețurilor materiei primeridicat

    Rezultatele sunt sensibile la prețurile porcilor, cerealelor și combustibilului, care pot fluctua semnificativ 1.

  • Riscul de boli la animaleridicat

    Epidemiile la animale pot reduce producția și aprovizionarea, cu efecte asupra întregului lanț 1.

  • Tarife și relații comercialemediu

    Schimbările în politica comercială, în special cu China, ar putea afecta exporturile 12.

  • Dependența de un client majormediu

    Walmart și alți retaileri mari au o pondere importantă în vânzări, iar pierderea lor ar avea efect semnificativ 1.

  • Riscuri de achiziții și investițiiscăzut

    Achiziția Nathan's și proiectul din Sioux Falls depind de aprobări și de condiții de execuție, ceea ce ar putea afecta bilanțul dacă apar întârzieri 13.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Compania a raportat profit operațional record în primul semestru 2026, arătând că modelul integrat și mărcile sale pot susține rezultatele chiar într-un mediu dificil 3.
  • Segmentul Packaged Meats, care aduce majoritatea profitului, are poziție puternică și ar putea beneficia de tendințele de consum ale proteinelor 1.
  • Un nivel redus de îndatorare și lichiditate ridicată oferă flexibilitate pentru investiții și achiziții 3.

Ce ar strica teza

  • Prognoza pentru 2026 a fost redusă, iar vânzările totale sunt așteptate aproximativ stabile, ceea ce indică presiuni macroeconomice 3.
  • Profitul segmentului Packaged Meats a scăzut în primul semestru 2026 față de anul anterior, iar Fresh Pork și Hog Production au marje fragile 3.
  • Riscurile de tarife și de costuri ale materiei prime ar putea presa rezultatele dacă condițiile se înrăutățesc 1.

De urmărit

  • Finalizarea achiziției Nathan's Famous și impactul asupra bilanțuluiprima jumătate 2026
  • Decizia consiliului privind proiectul din Sioux Falls și aprobările de reglementare2027
  • Evoluția prognozei ajustate pentru 2026 în funcție de costuri și cerereQ3 2026
  • Evoluția relațiilor comerciale SUA-China și a tarifelor la exportnext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 11 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (27 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (27 oct. 2026).

Afacerea

Smithfield, cu sediul în Smithfield, Virginia, produce o gamă largă de carne ambalată și carne de porc proaspătă, în principal în Statele Unite, sub mărci precum Smithfield, Eckrich și Nathan's Famous 1. Activitatea se desfășoară prin trei segmente raportabile: Packaged Meats, Fresh Pork și Hog Production, la care se adaugă segmentele Mexico și Bioscience, raportate împreună ca «Other» 1. Compania este o filială majoritar deținută de WH Group Limited și a fost listată la Nasdaq sub simbolul SFD după oferta publică inițială din ianuarie 2025 1.

Strategia pune accent pe creșterea segmentului Packaged Meats, prin mix de produse cu valoare adăugată, volum și inovație, precum și pe optimizarea producției de porci prin achiziții de la fermieri independenți 1. Compania a anunțat acordul de achiziție a Nathan's Famous la 102,00 USD pe acțiune, în numerar, și un proiect de înlocuire a fabricii din Sioux Falls, Dakota de Sud, cu o investiție preliminară de până la 1,3 miliarde USD 1. Ambele tranzacții sunt în curs și sunt excluse din prognoza curentă 3.

Clienții sunt în mare parte retaileri și foodservice din SUA, iar Walmart reprezintă circa 15% din vânzările consolidate în exercițiul 2025 1. Exporturile, în special de produse din carne de porc către China, Mexic și Japonia, sunt o componentă relevantă a segmentului Fresh Pork 1.

Segmente

Packaged Meats

Este segmentul principal de creștere, cu produse precum bacon, cârnați, hot dogs și mezeluri, vândute retailerilor și canalului foodservice. A generat 56% din vânzările și 85% din profitul operațional din exercițiul 2025 1. În primul semestru 2026 profitul operațional a fost de 540 milioane USD, în scădere față de 567 milioane USD în aceeași perioadă a anului trecut 3.

Fresh Pork

Procesează porcii vii în primal, sub-primal și organe, pentru piața internă, export și canale industriale. Segmentul s-a confruntat cu marje mai mici în trimestrul al doilea 2026, cu un profit operațional de 14 milioane USD 3. Aproximativ o treime din produsele sale sunt transferate către Packaged Meats 1.

Hog Production

Crește porci în exploatații proprii și la fermieri contractați, iar aproape toată producția este procesată de Fresh Pork 1. Segmentul a reușit o revenire în al doilea trimestru 2026, cu profit operațional de 64 milioane USD, dar prognoza sa ajustată a fost redusă 3.

Piața în context

Compania activează pe piața largă a cărnii ambalate și proaspete, cu afaceri concentrate în America de Nord și un rol important de exportator, Statele Unite devenind cel mai mare exportator mondial de carne de porc în 2024 1. Cererea este susținută de tendințe pe termen lung, precum consumul ridicat de proteine și preferința pentru produse convenabile 1.

Piața este sensibilă la prețurile porcilor, ale furajelor și ale combustibilului, precum și la competiția cu carnea de vită și pui 1. Prudența consumatorilor și costurile mai mari ale inputurilor au determinat compania să își revizuiască prognoza pentru 2026 3.

Tendințe

  • Consum ridicat de proteinevânt din spate

    Cererea pentru diete bogate în proteine, nutriție de calitate și produse convenabile susține, potrivit companiei, creșterea consumului total de carne 1. Dacă această tendință continuă, ar putea sprijini volumele segmentului Packaged Meats.

  • Cheltuieli prudente ale consumatorilorvânt din față

    Compania menționează o cheltuială de consum mai prudentă ca factor de presiune asupra prognozei pentru 2026 3. Dacă această prudență persistă, volumele ar putea fi afectate.

  • Tarife și tensiuni comercialevânt din față

    Exporturile către China sunt supuse unor tarife de 25% până la 47% și ritmul relațiilor comerciale SUA-China rămâne incert 1. Efectul asupra vânzărilor externe ar putea fi semnificativ dacă situația se înrăutățește.

  • Consolidarea producției de porcimixt

    Compania reduce producția internă de porci și cumpără mai mult de la furnizori independenți, ceea ce ar putea reduce expunerea la prețurile cerealelor și ale porcilor 1. Efectul depinde de condițiile de piață și de contractele cu fermierii.

Poziția concurențială

Smithfield concurează cu producători integrați vertical care dețin și ferme de porci, precum și cu procesatori care cumpără integral materia primă de pe piață. Compania observă că, atunci când prețul porcilor este mai mic decât costul de producție, concurenții nedeținători de ferme pot avea un avantaj de cost 1.

Piața este competitivă, iar capacitatea de a menține prețuri și cote de piață depinde de forța mărcilor și de relațiile cu retailerii mari 1. Compania afirmă că a câștigat cote de piață în categoriile de marcă 3.

  • Hormel FoodsHRL

    Producător american de carne procesată cu o poziție puternică în mezeluri și carne ambalată.

  • Tyson FoodsTSN

    Procesator american de carne, cu activitate în pui, vită și porc.

  • Pilgrim's PridePPC

    Producător american de carne de pui, relevant pentru competiția pe segmentul proteinelor.

  • Producători nedeținători de ferme

    Procesatori care cumpără porcii de pe piață și pot beneficia de costuri mai mici când prețul porcilor este ridicat.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 11 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 27 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-28 · SEC / Smithfield Foods, Inc. · 24 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-28 · SEC / Smithfield Foods, Inc. · 11 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Smithfield Foods, Inc. · 11 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.