olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Sotera Health Company SHC
Services-Misc Health & Allied Services, NEC · SIC 8090 · Verticală: Services-Misc Health & Allied Services, NEC (SIC 8090)
Sotera Health este un furnizor global de servicii de sterilizare, testare de laborator și consultanță pentru industria sănătății, cu o poziție integrată în aprovizionarea cu Co-60. Compania a crescut veniturile netă pentru exercițiul 2025 la 1163,6 milioane USD, iar în al doilea trimestru din 2026 și-a ridicat prognoza pentru anul, ceea ce arată continuarea creșterii în condițiile cererii din domeniul medical.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Sotera Health Company (SHC) costa 16,39 USD (+2,25 % într-o zi), cu capitalizare 4,7 mld USD, P/E 27,3 pe un EPS diluat de 0,60 USD în ultimele 12 luni, beta 1,13, interval pe 52 de săptămâni 13,13–19,57 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 324,9 mil USD (+4,4 % an/an), profit net de 58,4 mil USD (+20,6 % an/an), EPS diluat 0,20 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 32,5
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 16,63 – 19,17
- sub banda inferioară · %B -0,09 · lățimea benzii 14,2 %
- SMA 50 / 200
- 18,36 / 16,97
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,31 / -0,14
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −11,6 % | −2,0 % | −9,7 pp | — |
| 3 luni | −8,8 % | −2,2 % | −6,7 pp | — |
| 6 luni | +3,7 % | +4,3 % | −0,5 pp | — |
| De la început de an | −7,1 % | +10,6 % | −17,7 pp | — |
| 1 an | −0,2 % | +10,5 % | −10,7 pp | +17,9 % |
| 3 ani | +24,1 % | +73,7 % | −49,6 pp | −12,4 % |
| 5 ani | −39,2 % | +61,7 % | −100,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 290,2 mil | 254,5 mil | 294,3 mil | 311,3 mil | 303,4 mil | 280,0 mil | 321,4 mil | 324,9 mil |
| Costul vânzărilor | 125,8 mil | 119,1 mil | 127,7 mil | 133,8 mil | 137,5 mil | 133,0 mil | 143,4 mil | 144,1 mil |
| Profit brut | 164,4 mil | 135,4 mil | 166,6 mil | 177,6 mil | 165,9 mil | 147,1 mil | 178,0 mil | 180,8 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 61,8 mil | 63,1 mil | 68,9 mil | 63,3 mil | 57,5 mil | 68,2 mil | 68,2 mil | 64,1 mil |
| Profit operațional | 87,1 mil | — | — | — | — | — | — | — |
| Profit înainte de impozit | 45,0 mil | -14,8 mil | 18,9 mil | 72,9 mil | 70,5 mil | 42,6 mil | 78,1 mil | 83,7 mil |
| Impozit pe profit | 32,6 mil | -1,6 mil | 10,9 mil | 24,5 mil | 35,7 mil | 16,0 mil | 24,4 mil | 25,3 mil |
| Profit net | 12,3 mil | -13,3 mil | 8,0 mil | 48,4 mil | 34,8 mil | 26,6 mil | 53,6 mil | 58,4 mil |
| EPS diluat | 0,04 ≈ | -0,05 | 0,03 | 0,17 | 0,12 ≈ | 0,09 | 0,19 | 0,20 |
| Flux de numerar operațional | 55,7 mil | 55,5 mil | 57,4 mil ≈ | 71,2 mil ≈ | 103,1 mil | 29,4 mil | 88,5 mil ≈ | 110,5 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 65,9 mil | 19,9 mil | 31,2 mil ≈ | 36,2 mil ≈ | 50,7 mil | 46,2 mil | 46,4 mil ≈ | 52,8 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 6 din propriul istoric de 18 trimestre (min 15,5, mediană 66,4, max 1.371,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 778,3 mil | 818,2 mil | 931,5 mil | 1,0 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,2 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +5,1 % | +13,9 % | +7,8 % | +4,5 % | +4,9 % | +5,7 % |
| Profit net | -20,9 mil | -38,6 mil | 116,9 mil | -233,6 mil | 51,4 mil | 44,4 mil | 77,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −299,8 % | indisponibil | −13,6 % | +75,6 % |
| EPS diluat | -0,09 | -0,16 | 0,41 | -0,83 | 0,18 | 0,16 | 0,27 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −302,4 % | indisponibil | −11,1 % | +68,8 % |
| netă % | -2,7 % | -4,7 % | 12,5 % | -23,3 % | 4,9 % | 4,0 % | 6,7 % |
| Flux de numerar liber | 91,8 mil | 67,1 mil | 179,4 mil | 95,6 mil | -362,7 mil | 45,1 mil | 149,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 344,6 mil USD
- Datorie financiară
- 2,1 mld USD
- Datorie netă
- 1,8 mld USD
- Capitaluri proprii
- 606,0 mil USD
- Active totale
- 3,3 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 3,53x
- Lichiditate curentă
- 2,46x
- ROE
- 15,4 %
- ROA
- 2,5 %
- Marja FCF
- 12,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 818,2 mil | 931,5 mil | 1,0 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 374,6 mil | 412,8 mil | 446,7 mil | 472,1 mil | 498,1 mil | 518,1 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 443,6 mil | 518,7 mil | 557,0 mil | 577,2 mil | 602,3 mil | 645,5 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 178,5 mil | 198,2 mil | 245,7 mil | 236,7 mil | 242,6 mil | 252,8 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 206,0 mil | 256,7 mil | 248,4 mil | 276,7 mil | 297,6 mil | — | SEC (XBRL)· 27 feb. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 63,3 mil | 64,2 mil | 64,3 mil | 76,6 mil | 84,3 mil | 94,9 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 269,3 mil ≈ | 320,9 mil ≈ | 312,7 mil ≈ | 353,3 mil ≈ | 381,9 mil ≈ | — | SEC (XBRL)· 27 feb. 2025derivat |
| Profit înainte de impozit | -38,9 mil | 175,7 mil | -243,1 mil | 106,0 mil | 113,9 mil | 147,5 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -1,4 mil | 58,6 mil | -9,5 mil | 54,7 mil | 69,5 mil | 69,6 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Profit net | -38,6 mil | 116,9 mil | -233,6 mil | 51,4 mil | 44,4 mil | 77,9 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,16 | 0,41 | -0,83 | 0,18 | 0,16 | 0,27 | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 237,7 mil | 279,4 mil | 280,1 mil | 283,2 mil | 284,9 mil | 286,4 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 236,7 mil
- 2024
- 242,6 mil
- 2025
- 252,8 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
- 2023
- 283,2 mil
- 2024
- 284,9 mil
- 2025
- 286,4 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 102,4 mil | 106,9 mil | 395,2 mil | 296,4 mil | 277,2 mil | 344,6 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 91,7 mil | 108,2 mil | 118,5 mil | 147,7 mil | 140,3 mil | 139,3 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 34,1 mil | 54,3 mil | 37,1 mil | 48,3 mil | 49,2 mil | 54,4 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Active curente | 315,0 mil | 346,0 mil | 645,0 mil | 557,2 mil | 526,0 mil | 613,4 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 609,8 mil | 650,8 mil | 774,5 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 01 nov. 2023verificat |
| Fond comercial | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 643,4 mil | 598,8 mil | 491,3 mil | 416,3 mil | 317,7 mil | 288,2 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Active totale | 2,8 mld | 2,8 mld | 3,1 mld | 3,1 mld | 3,1 mld | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 52,4 mil | 72,9 mil | 74,1 mil | 71,0 mil | 55,1 mil | 78,0 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 0 | 197,1 mil | 4,8 mil | 14,8 mil | 14,0 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,8 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 140,6 mil | 161,2 mil | 791,6 mil | 230,7 mil | 191,0 mil | 249,6 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 2,3 mld | 2,2 mld | 2,8 mld | 2,7 mld | 2,7 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 454,6 mil | 586,1 mil | 350,2 mil | 443,7 mil | 404,9 mil † | 606,0 mil † | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 416,3 mil
- 2024
- 317,7 mil
- 2025
- 288,2 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 120,6 mil | 281,5 mil | 278,0 mil | -147,7 mil | 224,2 mil | 287,2 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 53,5 mil | 102,2 mil | 182,4 mil | 215,0 mil | 179,1 mil | 138,0 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 67,1 mil ≈ | 179,4 mil ≈ | 95,6 mil ≈ | -362,7 mil ≈ | 45,1 mil ≈ | 149,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -158,7 mil | -159,8 mil | -181,9 mil | -214,9 mil | -179,0 mil | -135,1 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 73,4 mil | -117,3 mil | 197,8 mil | 266,0 mil | -50,6 mil | -100,5 mil | SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 0 | 0 | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 01 mar. 2022verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 34,0 mil | 0 | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 feb. 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -147,7 mil
- 2024
- 224,2 mil
- 2025
- 287,2 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
- 2023
- -214,9 mil
- 2024
- -179,0 mil
- 2025
- -135,1 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
- 2023
- 266,0 mil
- 2024
- -50,6 mil
- 2025
- -100,5 mil
SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 5,24 – 17,53 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E5,24 – 17,53 (Mijloc 12,69)6 firme folosite · multiplul median 21,1x · quartile 8,7x – 29,2xAGL, DVA, FMS, NIVF, PGNY, VMD
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 14,1 % | 90 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 78,1 % | 69 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 5,1 % | 42 (pe interval fix) | 19 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,1x | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 27,3x | 50 (față de colegi) | 24 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 2,9 % | 36 (pe interval fix) | 19 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial42/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate79/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare44/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SOTERA HEALTH COMPANY (SHC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,2 mld USD în 2025; creștere an/an 5,7 %; marjă netă 14,1 %; ROE 27,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 5,24–17,53 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 12,69 USD, prețul de 16,39 USD lasă un potențial de -22,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -29,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 14,1 %
- Lichiditatea curentă: 3,1x
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Services-Misc Health & Allied Services, NEC (SIC 8090) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 10 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DVADavita Inc. | 12,1 mld | 14,2 | — | 6,5 % | +6,5 % | +61 % / +90 % |
| FMSFresenius Medical Care AG | 6,5 mld | 6,9 | 7,0 % | 5,0 % | +1,5 % | −3 % / +13 % |
| SHCSotera Health Company | 4,7 mld | 27,3 | 27,0 % | 14,1 % | +5,7 % | −0 % / +24 % |
| PGNYProgyny, Inc. | 2,3 mld | 32,7 | 16,2 % | 6,0 % | +10,4 % | +14 % / −12 % |
| AGLagilon health, inc. | 1,6 mld | 29,5 | -73,0 % | -3,9 % | −2,1 % | +491 % / −64 % |
| VMDViemed Healthcare, Inc. | 385,1 mil | 28,0 | 10,2 % | 4,8 % | +20,5 % | +46 % / +30 % |
| CCELCryo-Cell International, Inc. | 40,9 mil | — | — | -6,2 % | −1,3 % | +18 % / −5 % |
| BRTXBiorestorative Therapies, Inc. | 38,5 mil | — | -241,1 % | -3.089,6 % | −10,3 % | +40 % / −21 % |
| MGRXMangoceuticals, Inc. | 4,5 mil | — | -95,1 % | -4.791,3 % | −26,0 % | −81 % / −98 % |
| NIVFNewgenivf Group Limited | 166,5 mii | 0,2 | 77,2 % | 209,0 % | −13,0 % | −100 % / −100 % |
| MCTACharming Medical Limited | — | — | -0,9 % | -0,5 % | −22,7 % | indisponibil / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SHC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 9,84 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 17,39 Randament total 6 % · Pe an 6 % | 26,19 Randament total 60 % · Pe an 60 % |
| 3 ani | 9,66 Randament total -41 % · Pe an -16 % | 19,20 Randament total 17 % · Pe an 5 % | 31,73 Randament total 94 % · Pe an 25 % |
| 5 ani | 9,48 Randament total -42 % · Pe an -10 % | 21,19 Randament total 29 % · Pe an 5 % | 38,42 Randament total 134 % · Pe an 19 % |
- P/E la ieșire± 4,80
- Marja netă± 3,36
- Creșterea anuală a veniturilor± 2,74
- Diluare anuală± 0,28
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).
Pe scurt
Sotera Health este un furnizor global de servicii de sterilizare, testare de laborator și consultanță pentru industria sănătății, cu o poziție integrată în aprovizionarea cu Co-60. Compania a crescut veniturile netă pentru exercițiul 2025 la 1163,6 milioane USD, iar în al doilea trimestru din 2026 și-a ridicat prognoza pentru anul, ceea ce arată continuarea creșterii în condițiile cererii din domeniul medical.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o poziție integrată vertical în sterilizarea gamma și o rețea extinsă de facilități aflate aproape de clienți, ceea ce îi oferă un avantaj greu de replicat.
- Majoritatea veniturilor provin din contracte pe mai mulți ani, iar relațiile cu clienții mari sunt stabile, ceea ce face veniturile mai previzibile.
- Compania a reușit să ajungă în intervalul țintă de îndatorare și să reducă costurile cu dobânda după refinanțare.
Puncte slabe
- Aprovizionarea cu Co-60 depinde de un număr limitat de reactoare și de contracte cu operatori din Canada și Rusia, ceea ce poate crea vulnerabilități.
- Veniturile segmentului Nordion variază de la un trimestru la altul din cauza calendarului recoltărilor, ceea ce face rezultatele trimestriale mai greu de anticipat.
- Compania a plătit în ultimii ani costuri semnificative pentru litigii legate de EO, ceea ce arată expunerea la riscuri juridice.
Oportunități
- Creșterea cererii de dispozitive medicale și de produse farmaceutice ar putea susține volume mai mari în toate cele trei segmente.
- Proiectele de extindere a capacității și dezvoltarea producției de Co-60 în reactoare din Statele Unite și Canada ar putea consolida poziția pe termen lung.
- Dacă tehnologiile noi, precum iradierea cu raze X și sterilizarea cu NO2, se dovedesc eficiente, compania ar putea extinde oferta de servicii.
Amenințări
- Sancțiunile împotriva Rusiei ar putea perturba aprovizionarea cu Co-60 și logistica transportului, mai ales dacă licențele nu sunt reînnoite.
- Reglementările de mediu mai stricte pentru EO ar putea crește costurile sau ar putea limita utilizarea acestei metode.
- Concurența din partea producătorilor cu sterilizare proprie și a tehnologiilor alternative ar putea reduce cota de piață a companiei.
Riscuri
- Dependența de Co-60 rusescridicat
O parte importantă a aprovizionării cu Co-60 provine din reactoare rusești, iar sancțiunile sau contramăsurile ar putea întrerupe livrările și ar putea face mai dificilă reînnoirea licențelor de transport.
- Litigii legate de EOridicat
Compania a rezolvat mai multe cereri de despăgubire legate de fostele facilități EO, iar procesele suplimentare ar putea genera noi costuri și ar putea afecta reputația.
- Reglementări de mediu și sănătatemediu
Schimbările în reglementările privind EO și Co-60 ar putea crește investițiile necesare sau ar putea obliga la întreruperea temporară a activității în anumite facilități.
- Dependența de un singur furnizor de EO în SUAmediu
În Statele Unite există un singur furnizor de EO pentru industria de sterilizare, ceea ce ar putea expune compania la întreruperi de aprovizionare sau la creșterea prețurilor.
- Îndatorare și controlul acționarilorscăzut
Nivelul ridicat al datoriei ar putea limita flexibilitatea financiară, iar acționarii care au avut control înainte ar putea influența deciziile strategice.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor și a EBITDA-ului ajustat în 2025 și în primul semestru din 2026, împreună cu ridicarea prognozei, ar putea arăta că afacerea își păstrează ritmul.
- Poziția integrată în sterilizarea gamma și contractele pe mai mulți ani ar putea susține venituri previzibile și cerere stabilă de la clienții din medicină.
- Reducerea datoriei și a costurilor cu dobânda ar putea lăsa mai mult spațiu pentru investiții în capacitate și pentru noi achiziții.
Ce ar strica teza
- Dependența de reactoare nucleare și de furnizori din țări sancționate ar putea genera întreruperi neprevăzute și costuri suplimentare.
- Costurile legate de litigiile EO au rămas ridicate în ultimii ani, iar cheltuielile juridice ar putea continua să afecteze marjele.
- Ponderea segmentului Nordion în rezultate variază mult de la un trimestru la altul, ceea ce ar putea face profitabilitatea trimestrială greu de anticipat.
De urmărit
- Realizarea prognozei de venituri și EBITDA ajustat pentru 2026Q3 2026
- Evoluția aprovizionării cu Co-60 și reînnoirea licențelor de transport2026
- Stadiul litigiilor legate de EO și a cheltuielilor juridicenext 10-K
- Progresul proiectelor de capacitate în Sterigenics și Co-60 în Nordion2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).
Afacerea
Sotera Health oferă sterilizare terminală, servicii de iradiere și testare microbiologică și analitică pentru dispozitive medicale, produse farmaceutice și alimente, având clienți în peste 50 de țări. Activitatea este organizată în trei segmente raportabile: Sterigenics, Nordion și Nelson Labs, iar compania se prezintă ca singurul furnizor global integrat vertical de sterilizare gamma, combinând servicii cu producția de Co-60. Serviciile sunt, în mare parte, cerute de reglementări guvernamentale, ceea ce susține cererea recurentă a clienților.
Segmente
Sterigenics
Sterigenics este cel mai mare segment de servicii de sterilizare externalizate, folosind gamma, EO și iradiere cu fascicul de electroni în 48 de facilități din 13 țări. Potrivit raportului trimestrial din august 2026, veniturile segmentului au crescut cu 8,6% în al doilea trimestru, la 212 milioane USD, iar peste 90% din veniturile din 2025 au venit din contracte pe mai mulți ani.
Nelson Labs
Nelson Labs este un furnizor de testare microbiologică și analitică pentru dispozitive medicale și industria farmaceutică, cu peste 900 de teste și servicii de consultanță. În al doilea trimestru din 2026 veniturile au crescut cu 6,3%, iar marja segmentului a fost afectată de costuri mai mari.
Piața în context
Cererea pentru sterilizare și testare este legată de volumul de dispozitive medicale și produse farmaceutice care trebuie să respecte cerințe de reglementare. Compania estimează că sterilizarea gamma reprezintă o parte importantă a sterilizării dispozitivelor de unică folosință la nivel mondial, iar piața este concentrată în jurul câtorva furnizori mari și al unor operatori regionali mai mici.
Piața este condiționată de disponibilitatea Co-60 și a EO, de reglementările de mediu și de sănătate, precum și de capacitatea de a construi facilități noi, care costă peste 50 de milioane USD fiecare. Aceste bariere limitează intrarea de noi concurenți și susțin poziția furnizorilor existenți.
Tendințe
- Creșterea prețurilor și a volumuluivânt din spate
Compania a raportat că prețurile și mixul de volum au susținut creșterea veniturilor în 2025 și în primul semestru din 2026, ceea ce ar putea continua dacă cererea clienților din medicină rămâne stabilă.
- Reglementările privind EOvânt din față
Autoritățile de reglementare încurajează alternative la EO, iar noile reglementări pot cere investiții în controlul emisiilor, ceea ce ar putea crește costurile sau ar putea impune reconfigurări costisitoare ale facilităților.
- Dependența de Co-60 rusescvânt din față
O parte din aprovizionarea cu Co-60 vine din reactoare rusești, iar sancțiunile pot îngreuna transportul și plățile. Compania a estimat că ponderea acestor reactoare ar putea crește în anumiți ani, ceea ce creează un risc de aprovizionare.
- Refinanțare și costuri cu dobândamixt
Reducerea marjei pe creditul la termen și plata principalului au scăzut cheltuielile cu dobânda în al doilea trimestru din 2026, iar datoria a ajuns în intervalul țintă de îndatorare, ceea ce oferă mai multă flexibilitate financiară.
- Investiții în capacitatemixt
Compania menționează proiecte active de extindere a capacității în Sterigenics, dezvoltarea Co-60 în Nordion și extinderea laboratoarelor Nelson Labs, ceea ce ar putea susține creșterea viitoare dacă proiectele se finalizează la timp.
Poziția concurențială
În sterilizarea externalizată, Sterigenics concurează cu Applied Sterilization Technologies, parte a STERIS plc, și cu mai mulți furnizori mai mici sau regionali. Unii producători investesc și în capacități proprii de sterilizare, iar tehnologiile alternative, precum iradierea cu raze X, reprezintă o concurență indirectă.
În Co-60, Nordion se confruntă cu producători din Argentina, India, Rusia, China și Suedia, iar concurenții din Rusia au avut dificultăți de export din cauza situației geopolitice. Concurenții ar putea mări capacitatea, dar nu fără investiții majore de capital.
- STERIS plc (Applied Sterilization Technologies)
Concurent direct în sterilizarea externalizată prin segmentul Applied Sterilization Technologies, citat în raportul anual al companiei.
- Furnizori regionali de sterilizare externalizată
Operatori mai mici sau regionali, menționați de companie ca parte a concurenței globale în sterilizare.
- Producători de Co-60 din Rusia și Argentina
Furnizori de Co-60 din reactoare naționale care concurează cu Nordion pe piețele lor și la export.
- Producători de Co-60 din China, Suedia și America de Nord
Furnizori de Co-60 medical care concurează cu Nordion în segmentul HSA Co-60.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Here’s Why Sotera Health Company (SHC) Surges 25% in Q2Yahoo Finance — News · 15 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 15 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial03 nov. 2026
- Raport curent03 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 aug. 2026Schimbări în conducere
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport curent20 mai 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 mai 2026Încetarea unui acord material · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 mai 2026
- Raport curent05 mai 2026Rezultate financiare · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Sotera Health Company · 24 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Sotera Health Company · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Sotera Health Company · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.