olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Stagwell Inc. STGW

Services-Advertising Agencies · SIC 7311 · Verticală: Services-Advertising Agencies (SIC 7311)

11,00USD+2,23 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Stagwell Inc. este un grup global de agenții de marketing și comunicare, care își definește activitatea prin inteligență artificială și tehnologie aplicată publicității. Compania traversează o perioadă de creștere organică accelerată în 2026, susținută de segmentul Digital Transformation și de un nivel record al noilor contracte, în condițiile în care ciclul politic stimulează segmentul de comunicare. Pentru 2026, conducerea a ridicat prognoza Adjusted EPS, un semnal relevant pentru investitorii care urmăresc tranziția companiei spre servicii digitale și SaaS.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Stagwell Inc. (STGW) costa 11,00 USD (+2,23 % într-o zi), cu capitalizare 2,7 mld USD, P/E 281,5 pe un EPS diluat de -3,39 USD în ultimele 12 luni, beta 1,08, interval pe 52 de săptămâni 4,40–11,00 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 816,0 mil USD (+9,8 % an/an), profit net de 18,1 mil USD (−26,4 % an/an).

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,7 mld USD
acțiuni la 23 oct. 2026
P/E (TTM)
281,5
EPS diluat TTM -3,39 · TTM până la 31 dec. 2020
E/P (TTM)
-30,82 %
TTM până la 31 dec. 2020
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,08
Volatilitate (1 an) 55 %
Interval 52 săpt.
4,4011,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
79,4
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
7,79 – 10,85
peste banda superioară · %B 1,05 · lățimea benzii 32,8 %
SMA 50 / 200
8,85 / 7,24
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,52 / 0,30
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+29,0 %−1,1 %+30,1 pp—
3 luni+24,3 %−0,5 %+24,7 pp—
6 luni+71,9 %+4,4 %+67,5 pp—
De la început de an+121,3 %+12,3 %+109,0 pp—
1 an+133,1 %+13,5 %+119,5 pp−9,5 %
3 ani+132,1 %+76,4 %+55,7 pp−19,4 %
5 ani+3,7 %+63,7 %−60,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−36,8 %
22 ian. 2026 → 23 feb. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−60,5 %
09 nov. 2021 → 13 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+0,7 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
816,0 mil USD
+9,8 % an/an
Profit net
18,1 mil USD
−26,4 % an/an
EPS diluat
indisponibil
indisponibil an/an
netă / operațională
2,2 % / 5,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri788,7 mil651,7 mil706,8 mil743,0 mil807,4 mil704,1 mil786,3 mil816,0 mil
Costul vânzărilor502,5 mil412,1 mil459,2 mil470,9 mil503,7 mil459,5 mil517,1 mil511,7 mil
Profit operațional43,5 mil18,3 mil23,2 mil60,9 mil56,6 mil9,6 mil11,5 mil48,1 mil
Amortizare și depreciere38,8 mil42,0 mil41,4 mil44,3 mil43,6 mil44,3 mil44,0 mil48,3 mil
Cheltuieli cu dobânzile24,0 mil23,4 mil23,5 mil25,2 mil24,4 mil23,3 mil22,3 mil24,0 mil
Profit înainte de impozit19,6 mil-3,6 mil-2,0 mil33,3 mil41,1 mil-16,7 mil-9,2 mil28,8 mil
Impozit pe profit3,7 mil1,7 mil2,7 mil9,6 mil24,3 mil-2,9 mil-348,0 mii10,9 mil
Profit net3,2 mil-2,9 mil-5,3 mil24,6 mil12,7 mil-13,0 mil-8,1 mil18,1 mil
Flux de numerar operațional212,1 mil-60,0 mil114,8 mil ≈-24,0 mil ≈260,3 mil-26,5 mil90,2 mil ≈88,6 mil ≈
Investiții (capex)2,2 mil5,8 mil12,3 mil ≈8,3 mil ≈17,4 mil10,7 mil11,0 mil ≈5,8 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni7,0 mil11,1 mil56,4 mil ≈37,7 mil ≈29,1 mil40,7 mil47,2 mil ≈2,8 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019⚠ 202020212022202320242025
Venituri1,5 mld1,4 mld888,0 mil1,5 mld2,7 mld2,5 mld2,8 mld2,9 mld
Venituri an/an−2,6 %−4,0 %—+65,5 %+82,9 %−6,0 %+12,4 %+2,4 %
Profit net-130,0 mil-5,3 mil56,4 mil21,0 mil19,9 mil134,0 mii2,3 mil29,1 mil
Profit net an/an−153,8 %indisponibil—−62,7 %−5,3 %−99,3 %+1.585,8 %+1.188,2 %
EPS diluat-2,31indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/an−162,3 %indisponibil—indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-8,8 %-0,4 %6,3 %1,4 %0,7 %0,0 %0,1 %1,0 %
Flux de numerar liber-3,0 mil67,9 mil133,4 mil192,1 mil324,9 mil66,8 mil123,9 mil247,3 mil

Seria se rupe înainte de 2020: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
104,5 mil USD
Datorie financiară
1,3 mld USD
Datorie netă
1,2 mld USD
Capitaluri proprii
776,4 mil USD
Active totale
4,2 mld USD
Datorie / capitaluri
1,71x
Lichiditate curentă
0,79x
ROE
3,7 %
ROA
0,7 %
Marja FCF
8,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,5 mld
2024
2,8 mld
2025
2,9 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,6 mld
2024
1,8 mld
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
906,0 mil ≈
2024
998,2 mil ≈
2025
1,1 mld ≈

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026derivat

Profit operațional
2023
90,5 mil
2024
133,1 mil
2025
159,0 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
142,8 mil
2024
151,7 mil
2025
171,2 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
233,4 mil ≈
2024
284,7 mil ≈
2025
330,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
90,6 mil
2024
92,3 mil
2025
96,4 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
91,1 mil
2024
37,7 mil
2025
68,8 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
40,6 mil
2024
13,2 mil
2025
38,3 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Profit net
2023
134,0 mii
2024
2,3 mil
2025
29,1 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
122,2 mil
2024
115,8 mil
2025
264,5 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
119,7 mil
2024
131,3 mil
2025
104,5 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
697,2 mil
2024
716,4 mil
2025
735,8 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Active curente
2023
1,0 mld
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
77,8 mil
2024
72,7 mil
2025
73,1 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
1,5 mld
2024
1,6 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
818,2 mil
2024
836,8 mil
2025
834,2 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Active totale
2023
3,8 mld
2024
3,9 mld
2025
4,2 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
415,0 mil
2024
449,3 mil
2025
548,3 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 17 mar. 2022verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,1 mld
2024
1,4 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,4 mld
2024
1,4 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
2,9 mld
2024
3,1 mld
2025
3,4 mld

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
825,3 mil
2024
776,9 mil
2025
776,4 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
81,0 mil
2024
142,9 mil
2025
291,0 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
14,2 mil
2024
18,9 mil
2025
43,7 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
66,8 mil ≈
2024
123,9 mil ≈
2025
247,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
156,0 mil
2024
-162,5 mil
2025
-113,7 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-339,9 mil
2024
36,9 mil
2025
-210,0 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
223,8 mil
2024
108,2 mil
2025
134,3 mil

SEC (XBRL)· 13 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
2,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
26,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
19,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
1.188,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
13,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-12,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
99,5 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
36,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
9,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
4,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
0,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
11,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
0,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
5,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
4,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
4,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
2,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
1,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
412,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
44,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
367,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
3.795,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
134,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
91 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
82 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
4,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
281,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
281,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
0,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
13,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
31,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
1,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
7,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
13,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
4,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 34 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

11,00 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
281,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
13,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
0,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 23 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 2283derivat 181

Scorul pe grupe

  • Evaluare35
  • Randamente63
  • Calitate59
  • Bilanț și datorie0
  • Creștere22

Interval de valoare estimat

Jos
22,37
USD pe acțiune
Mijloc
29,51
USD pe acțiune
Sus
42,20
USD pe acțiune
Preț: 11,00 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 168,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 62,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 22,37 – 42,20 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)22,37 – 42,20 (Mijloc 29,51)
    WACC 7,8 % · FCFF de pornire 446,8 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 78 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -26,7 %
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
  • Colegi: P/Eindisponibil · colegi insuficienți
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Advertising Agencies (SIC 7311)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 34/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate5,1 %24 (pe interval fix)12 %
Marja netă · Calitate0,3 %75 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate3.795,5 %100 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere2,7 %22 (pe interval fix)10 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie4,2x0 (pe interval fix)12 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,3x0 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,8x1 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare281,5x0 (pe interval fix)12 %
EV/EBITDA · Evaluare13,1x17 (pe interval fix)12 %
Randament FCF · Evaluare13,5 %100 (pe interval fix)10 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente4,4 %63 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie0/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial22/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate59/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial63/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare35/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Stagwell Inc (STGW). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,9 mld USD în 2025; creștere an/an 2,4 %; marjă netă 0,3 %; ROE 1,3 %; datorie netă/EBITDA 4,2x.

Intervalul de valoare estimat este 22,37–42,20 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 29,51 USD, prețul de 11,00 USD lasă un potențial de 168,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 62,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 34/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 0,3 %
  • Conversia profitului în FCF: 3 795,5 %
  • Randament FCF: 13,5 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • ROIC: 5,1 %
  • CAGR venituri 3 ani: 2,7 %
  • Datorie netă / EBITDA: 4,2x
  • Acoperirea dobânzilor: 1,3x
  • Lichiditatea curentă: 0,8x
  • P/E (TTM): 281,5x
  • EV/EBITDA: 13,1x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Advertising Agencies (SIC 7311) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
281,5x
mediana verticalei 50,9x
peste mediană (+453,4 %)
EV/EBITDA
13,1x
mediana verticalei —
P/S
0,9x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−26,4 %)
P/B
3,9x
mediana verticalei 2,4x
peste mediană (+63,8 %)
ROE
1,3 %
mediana verticalei -7,1 %
peste mediană
Marja netă
0,3 %
mediana verticalei -9,5 %
peste mediană
Marja EBIT
4,0 %
mediana verticalei 0,0 %
peste mediană (+27.323,4 %)
Venituri an/an
2,4 %
mediana verticalei 0,9 %
peste mediană (+166,4 %)
Datorie netă/EBITDA
4,2x
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
OMCOmnicom Group Inc.23,9 mld50,99,7 %2,8 %+10,1 %+22 % / +9 %
STGWStagwell Inc2,7 mld281,51,3 %0,3 %+2,4 %+133 % / +132 %
CRTOCriteo S.A.769,7 mil11,46,3 %4,0 %+0,6 %−21 % / −37 %
GRPNGroupon, Inc.703,9 mil——-25,3 %+1,2 %+2 % / +53 %
TJGCTJGC Group Limited487,9 mil—-130,2 %-81,8 %−6,5 %+969 % / indisponibil
VSMEVS MEDIA Holdings Ltd36,9 mil—-317,9 %-114,5 %−8,8 %−95 % / −99 %
SWAGStran & Company, Inc.24,4 mil396,00,2 %0,0 %+40,6 %−35 % / −2 %
WPPWPP plc——-7,1 %-1,6 %−8,1 %+42 % / −37 %
HAOHaoxi Health Technology Limited——-54,1 %-17,4 %+67,1 %−100 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru STGW din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
6,38
Randament total -42 % · Pe an -42 %
11,29
Randament total 3 % · Pe an 3 %
17,03
Randament total 55 % · Pe an 55 %
3 ani
5,97
Randament total -46 % · Pe an -18 %
11,91
Randament total 8 % · Pe an 3 %
19,74
Randament total 79 % · Pe an 22 %
5 ani
5,58
Randament total -49 % · Pe an -13 %
12,55
Randament total 14 % · Pe an 3 %
22,88
Randament total 108 % · Pe an 16 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 2,98
  • Marja netă± 2,08
  • Creșterea anuală a veniturilor± 1,74
  • Diluare anuală± 0,18

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Pe scurt

Stagwell Inc. este un grup global de agenții de marketing și comunicare, care își definește activitatea prin inteligență artificială și tehnologie aplicată publicității. Compania traversează o perioadă de creștere organică accelerată în 2026, susținută de segmentul Digital Transformation și de un nivel record al noilor contracte, în condițiile în care ciclul politic stimulează segmentul de comunicare. Pentru 2026, conducerea a ridicat prognoza Adjusted EPS, un semnal relevant pentru investitorii care urmăresc tranziția companiei spre servicii digitale și SaaS.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o poziție puternică în marketingul digital și în produsele bazate pe inteligență artificială, ceea ce o diferențiază de multe holdinguri tradiționale.
  • Structura descentralizată, cu brandurile păstrate individual, permite atragerea talentului și colaborarea pe proiecte complexe.
  • Rezultatele trimestriale recente arată un volum record de contracte noi și o creștere organică accelerată în segmentul digital.

Puncte slabe

  • Veniturile depind de un număr relativ mic de clienți mari, ceea ce amplifică impactul pierderii unui contract important.
  • Compania este mai mică decât mulți concurenți globali, ceea ce poate limita capacitatea de a servi clienți cu acoperire internațională extinsă.
  • Rezultatul net atribuibil acționarilor rămâne negativ în primele luni ale anului, deși indicatorii ajustați sunt pozitivi.

Oportunități

  • Extinderea platformelor AI și a produselor SaaS ar putea genera venituri recurente și ar putea reduce dependența de servicii de consultanță.
  • Achizițiile selective în tehnologie și consultanță pot consolida capabilitățile în zone cu creștere rapidă.
  • Creșterea comerțului prin rețele media și a marketingului de influență deschide noi surse de venit pentru segmentul media.

Amenințări

  • Reducerea bugetelor de marketing în perioade de incertitudine economică poate afecta rapid veniturile agențiilor.
  • Concurența din partea companiilor tehnologice și a firmelor de consultanță poate presa marjele și prețurile.
  • Reglementările privind inteligența artificială și protecția datelor pot crește costurile de conformitate și pot limita anumite produse.

Riscuri

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Câțiva clienți mari generează o parte importantă din venituri, iar pierderea lor ar putea afecta semnificativ rezultatele.

  • Cerere sensibilă la economieridicat

    Bugetele de marketing sunt printre primele care se reduc în perioade de recesiune sau inflație, ceea ce poate afecta cererea.

  • Investiții în produse noimediu

    Dezvoltarea platformelor AI și a produselor SaaS presupune cheltuieli mari, iar adoptarea de către clienți poate fi mai lentă decât s-a așteptat.

  • Riscuri operaționale internaționalemediu

    Activitatea în multe țări implică diferențe de reglementare, valutare și practici comerciale, care pot crește complexitatea.

  • Ciclicitatea electoralăscăzut

    Veniturile segmentului de advocacy depind de ciclul electoral, ceea ce face rezultatele mai greu de prognozat de la un an la altul.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă creșterea organică din segmentul digital se menține, compania ar putea justifica o evaluare mai ridicată pe baza profitabilității ajustate.
  • Volumul record al contractelor noi și programul de răscumpărare de acțiuni pot sprijini indicatorii pe acțiune în perioada următoare.
  • Poziționarea pe inteligență artificială și pe produse SaaS ar putea conduce la o transformare a modelului de venituri spre componente mai recurente.

Ce ar strica teza

  • Rezultatul net atribuibil acționarilor rămâne negativ, iar profitabilitatea ajustată ar putea să nu reflecte pe deplin costurile reale.
  • Dependența de câțiva clienți și de bugetele discreționare face veniturile vulnerabile la schimbări bruște în cheltuielile clienților.
  • Concurența din partea marilor holdinguri și a companiilor tehnologice ar putea limita capacitatea de creștere a marjelor.

De urmărit

  • Evoluția creșterii organice a veniturilor nete, în special în segmentul Digital TransformationQ3 2026
  • Realizarea ghidajului pentru Adjusted EBITDA și Adjusted EPS pentru 20262026
  • Volumul net de business nou și rata de câștig a contractelor mariQ3 2026
  • Efectul achizițiilor recente și anunțate asupra veniturilor și marjelornext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Afacerea

Stagwell își descrie modelul ca pe o rețea de provocatori (challenger network) formată din agenții denumite Brands, grupate în jurul unei structuri corporative comune. Compania oferă servicii de marketing, transformare digitală, media și comerț, comunicare și advocacy, precum și soluții SaaS și DaaS grupate sub The Marketing Cloud. Potrivit raportului anual pe 2025, clienții săi sunt în mare parte companii mari, iar un număr relativ mic de clienți generează o parte semnificativă din venituri, ceea ce face ca pierderea unui client important să fie un risc real.

Strategia declarată a companiei este de a construi, dezvolta și achiziționa afaceri de marketing de top, cu accent pe tehnologie, date și inteligență artificială. Stagwell colaborează cu parteneri tehnologici, printre care Palantir și Adobe, pentru platforme AI de marketing, iar produse precum The Machine, descris ca sistem de operare agentic, sunt vândute clienților și folosite intern. Achizițiile recente, precum Wavelength în ianuarie 2026, arată o extindere selectivă în zone adiacente comunicării digitale.

Structura operațională se bazează pe colaborarea între agenții, susținută de stimulente financiare și de o rețea de afiliați globali. Compania își păstrează brandurile individuale pentru a atrage talent, dar le coordonează prin echipe multi-regionale. Sezonalitatea influențează rezultatele: trimestrul patru este de obicei cel mai puternic, iar segmentul de comunicare are vârfuri în anii electorali.

Segmente

Marketing Services

Segmentul oferă servicii creative, de cercetare, experiențiale și de social media, incluzând agenții precum 72 and Sunny, NRG și TEAM. Serviciile folosesc tot mai mult AI în producția creativă și analiza datelor.

Digital Transformation

Acesta a fost cel mai dinamic segment în a doua jumătate a lui 2026, cu o creștere organică puternică a veniturilor nete în trimestrul al doilea. Activitatea include strategie digitală, dezvoltare de platforme, integrare MarTech și servicii gestionate pentru clienții care își modernizează infrastructura.

Media & Commerce

Segmentul acoperă achiziția de media, platforme media proprii, comerț și CRM, cu agenții precum Assembly Global și Gale. Este o componentă care leagă campaniile publicitare de vânzările directe ale clienților.

Piața în context

Industria de marketing se mută rapid spre canale digitale, iar conform raportului anual publicitatea online reprezenta în 2025 mai mult de jumătate din cheltuielile globale. Presiunea concurențială este intensă și fragmentată, iar companiile tehnologice și firmele de consultanță intră din ce în ce mai mult pe această piață.

Cererea clienților este sensibilă la condițiile macroeconomice, la inflație și la politicile comerciale, deoarece bugetele de marketing pot fi reduse rapid. Ciclul electoral influențează și el veniturile segmentului de comunicare, ceea ce face ca evoluția să fie mai puțin uniformă de la un an la altul.

Tendințe

  • Inteligență artificială în marketingmixt

    AI transformă producția creativă, analiza datelor și platformele de marketing, creând atât oportunități de produse noi, cât și riscuri legate de precizie și reglementare. Dacă adoptarea rămâne rapidă, Stagwell ar putea beneficia de portofoliul său de produse AI.

  • Trecerea de la publicitatea tradițională la digitalvânt din spate

    Publicitatea digitală și comerțul prin platforme deplasează bugetele către canale unde companiile au deja capacități puternice. Această tendință susține segmentul de transformare digitală.

  • Ciclul electoralmixt

    Anii electorali aduc venituri suplimentare pentru segmentul de comunicare și advocacy, dar concentrarea clienților crește și cu ea dependența de câteva contracte.

  • Presiunea macroeconomicăvânt din față

    Inflația, incertitudinea comercială și dobânzile ridicate pot determina clienții să reducă bugetele discreționare, ceea ce ar afecta direct veniturile agențiilor.

Poziția concurențială

Stagwell concurează cu grupuri holding globale precum Omnicom, WPP, Publicis, Dentsu și Havas, dar și cu agenții independente, firme de consultanță și platforme tehnologice. Compania se consideră mai mică decât mulți rivali, dar mai agilă, iar bariere de intrare reduse permit și jucătorilor mici să câștige contracte.

Pe segmentul de produse SaaS și DaaS, concurența vine și din furnizori de servicii IT precum Infosys, Wipro și Cognizant, precum și din marile companii tehnologice care oferă instrumente de marketing direct.

  • Omnicom GroupOMC

    Grup holding global de publicitate, menționat în raportul anual ca rival direct al agențiilor Stagwell.

  • WPP

    Grup britanic de publicitate și comunicare, menționat ca principal concurent în rețelele globale de agenții.

  • Publicis Groupe

    Holding francez de marketing, care concurează cu Stagwell atât la clienți mari, cât și la talent.

  • AccentureACN

    Firmă de consultanță care a intrat pe piața serviciilor de marketing digital și tehnologic.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 23 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Stagwell Inc. · 13 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Stagwell Inc. · 31 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Stagwell Inc. · 30 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Stagwell Inc. (STGW): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw