olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Stran & Company, Inc. SWAG

Services-Advertising Agencies · SIC 7311 · Verticală: Services-Advertising Agencies (SIC 7311)

1,31USD0,00 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Stran & Company este un furnizor de soluții de marketing externalizate, care vinde produse promoționale și programe de fidelizare către clienți corporativi din multe industrii. Compania a raportat vânzări de aproximativ 116,2 milioane USD în 2025, iar în primul semestru al lui 2026 vânzările au crescut cu 5,4%, ceea ce arată cum evoluează afacerea într-o perioadă cu tarife comerciale volatile.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Stran & Company, Inc. (SWAG) costa 1,31 USD (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 24,4 mil USD, P/E 396,0 pe un EPS diluat de 0,00 USD în ultimele 12 luni, beta 0,74, interval pe 52 de săptămâni 1,27–3,35 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 33,4 mil USD (+2,4 % an/an), profit net de 309,0 mii USD (−51,9 % an/an), EPS diluat 0,02 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
24,4 mil USD
acțiuni la 07 aug. 2026
P/E (TTM)
396,0
EPS diluat TTM 0,00 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
0,25 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,74
Volatilitate (1 an) 75 %
Interval 52 săpt.
1,273,35

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
43,0
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
1,26 – 1,43
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,31 · lățimea benzii 12,9 %
SMA 50 / 200
1,49 / 1,78
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,05 / -0,06
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−7,7 %−1,1 %−6,6 pp—
3 luni−32,8 %−0,5 %−32,4 pp—
6 luni−20,6 %+4,4 %−25,0 pp—
De la început de an−21,1 %+12,3 %−33,4 pp—
1 an−30,7 %+13,5 %−44,2 pp+12,3 %
3 ani+34,2 %+76,4 %−42,2 pp−14,0 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−62,1 %
12 nov. 2025 → 19 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−88,2 %
17 dec. 2021 → 16 ian. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
33,4 mil USD
+2,4 % an/an
Profit net
309,0 mii USD
−51,9 % an/an
EPS diluat
0,02
−33,3 % an/an
netă / operațională
0,9 % / 0,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri20,1 mil27,0 mil28,7 mil32,6 mil26,0 mil28,9 mil31,2 mil33,4 mil
Costul vânzărilor14,2 mil18,2 mil20,2 mil22,7 mil18,9 mil20,1 mil21,6 mil23,3 mil
Profit brut6,0 mil8,8 mil8,5 mil9,9 mil7,1 mil8,8 mil9,6 mil10,0 mil
Profit operațional-2,2 mil-933,0 mii-535,0 mii395,0 mii-1,8 mil-35,0 mii645,0 mii86,0 mii
Amortizare și depreciere233,0 mii ≈250,0 mii272,0 mii249,0 mii ≈287,0 mii ≈299,0 mii295,0 mii290,0 mii ≈
Profit înainte de impozit-2,0 mil-583,0 mii-431,0 mii757,0 mii-1,3 mil359,0 mii790,0 mii328,0 mii
Impozit pe profit-1,0 mii3,0 mii-38,0 mii114,0 mii-72,0 mii116,0 mii46,0 mii19,0 mii
Profit net-2,0 mil-586,0 mii-393,0 mii643,0 mii-1,2 mil243,0 mii744,0 mii309,0 mii
EPS diluat-0,11-0,03 ≈-0,020,03-0,070,01 ≈0,040,02
Flux de numerar operațional-2,7 mil ≈1,3 mil-5,9 mil6,4 mil ≈-5,4 mil ≈161,0 mii1,2 mil375,0 mii ≈
Investiții (capex)144,0 mii ≈93,0 mii124,0 mii78,0 mii ≈498,0 mii ≈123,0 mii4,0 mii17,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 80 din propriul istoric de 5 trimestre (min 85,4, mediană 124,0, max 674,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20202021⚠ 2022202320242025
Venituri37,8 mil39,7 mil57,9 mil76,0 mil82,7 mil116,2 mil
Venituri an/anindisponibil+5,2 %—+31,3 %+8,8 %+40,6 %
Profit net1,0 mil235,2 mii-3,5 mil-385,0 mii-4,1 mil-747,0 mii
Profit net an/anindisponibil−77,1 %—indisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat0,100,01-0,18-0,02-0,22-0,04
EPS diluat an/anindisponibil−90,0 %—indisponibilindisponibilindisponibil
netă %2,7 %0,6 %-6,0 %-0,5 %-5,0 %-0,6 %
Flux de numerar liber-2,2 mil-5,7 mil-2,6 mil-3,5 mil2,2 mil-5,5 mil

Seria se rupe înainte de 2022: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
6,8 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
30,5 mil USD
Active totale
49,3 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,34x
ROE
-2,4 %
ROA
-1,4 %
Marja FCF
-4,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
76,0 mil
2024
82,7 mil
2025
116,2 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
51,1 mil
2024
56,8 mil
2025
82,0 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
24,9 mil
2024
25,8 mil
2025
34,2 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-1,3 mil
2024
-4,9 mil
2025
-2,0 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
772,0 mii
2024
824,0 mii
2025
1,1 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-496,0 mii ≈
2024
-4,1 mil ≈
2025
-850,0 mii ≈

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 28 mar. 2022verificat

Profit înainte de impozit
2023
-344,0 mii
2024
-4,1 mil
2025
-627,0 mii

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
41,0 mii
2024
5,0 mii
2025
120,0 mii

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-385,0 mii
2024
-4,1 mil
2025
-747,0 mii

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,02
2024
-0,22
2025
-0,04

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
18,5 mil
2024
18,6 mil
2025
18,5 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
8,1 mil
2024
9,4 mil
2025
6,8 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
16,2 mil
2024
18,1 mil
2025
17,3 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
4,8 mil
2024
5,4 mil
2025
7,6 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Active curente
2023
43,0 mil
2024
45,5 mil
2025
38,6 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,5 mil
2024
1,7 mil
2025
1,9 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
—
2024
2,3 mil
2025
2,3 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
3,1 mil
2024
4,2 mil
2025
3,7 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Active totale
2023
49,0 mil
2024
55,1 mil
2025
49,3 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
4,7 mil
2024
8,9 mil
2025
8,6 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 30 mar. 2023verificat

Datorii curente
2023
11,2 mil
2024
22,2 mil
2025
16,5 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
13,4 mil
2024
23,5 mil
2025
18,8 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
35,7 mil †
2024
31,6 mil †
2025
30,5 mil †

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
18,6 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 28 mar. 2024verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-2,6 mil
2024
2,8 mil
2025
-4,7 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
999,0 mii
2024
601,0 mii
2025
823,0 mii

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-3,5 mil ≈
2024
2,2 mil ≈
2025
-5,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-3,7 mil
2024
-533,0 mii
2025
3,2 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-909,0 mii
2024
-928,0 mii
2025
-1,2 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
100,0 mii
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 22 ian. 2025verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
50,0 mii
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 22 ian. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
40,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
26,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
25,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-354,6 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
29,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
0,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-3,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
0,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
0,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-3,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-3,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
642,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-4,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
-7.667,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
-4.296,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
65 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
38 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
45 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
58 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
24,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
436,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
396,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
0,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-17,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,31 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 24,4 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
24,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
396,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
0,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
40,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 07 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 11 aug. 2026
verificat 822derivat 76

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · colegi insuficienți
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Advertising Agencies (SIC 7311)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate0,0 %63 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitate-7.667,9 %0 (pe interval fix)14 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere26,1 %100 (pe interval fix)19 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,0x97 (pe interval fix)10 %
P/E (TTM) · Evaluare396,0x0 (pe interval fix)24 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-17,6 %0 (pe interval fix)19 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial97/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate31/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare0/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

STRAN & COMPANY, INC. (SWAG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 116,2 mil USD în 2025; creștere an/an 40,6 %; marjă netă 0,0 %; ROE 0,2 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 26,1 %
  • Lichiditatea curentă: 2,0x

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: -7 667,9 %
  • P/E (TTM): 396,0x
  • Randament FCF: -17,6 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Advertising Agencies (SIC 7311) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
396,0x
mediana verticalei 50,9x
peste mediană (+678,5 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 13,1x
P/S
0,2x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−82,8 %)
P/B
0,8x
mediana verticalei 3,9x
sub mediană (−80,3 %)
ROE
0,2 %
mediana verticalei -7,1 %
peste mediană
Marja netă
0,0 %
mediana verticalei -9,5 %
peste mediană
Marja EBIT
-0,9 %
mediana verticalei 1,9 %
sub mediană (−148,4 %)
Venituri an/an
40,6 %
mediana verticalei 0,9 %
peste mediană (+4.430,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 4,0x
Randament dividend
—
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
OMCOmnicom Group Inc.23,9 mld50,99,7 %2,8 %+10,1 %+22 % / +9 %
STGWStagwell Inc2,7 mld281,51,3 %0,3 %+2,4 %+105 % / +119 %
CRTOCriteo S.A.769,7 mil11,46,3 %4,0 %+0,6 %−21 % / −37 %
GRPNGroupon, Inc.703,9 mil——-25,3 %+1,2 %+2 % / +53 %
TJGCTJGC Group Limited487,9 mil—-130,2 %-81,8 %−6,5 %+969 % / indisponibil
VSMEVS MEDIA Holdings Ltd36,9 mil—-317,9 %-114,5 %−8,8 %−95 % / −99 %
SWAGStran & Company, Inc.24,4 mil396,00,2 %0,0 %+40,6 %−31 % / +34 %
HAOHaoxi Health Technology Limited——-54,1 %-17,4 %+67,1 %−100 % / indisponibil
WPPWPP plc——-7,1 %-1,6 %−8,1 %+42 % / −37 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SWAG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
0,78
Randament total -41 % · Pe an -41 %
1,37
Randament total 4 % · Pe an 4 %
2,05
Randament total 57 % · Pe an 57 %
3 ani
0,92
Randament total -30 % · Pe an -11 %
1,81
Randament total 38 % · Pe an 11 %
2,96
Randament total 126 % · Pe an 31 %
5 ani
1,09
Randament total -17 % · Pe an -4 %
2,39
Randament total 83 % · Pe an 13 %
4,26
Randament total 225 % · Pe an 27 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,45
  • Marja netă± 0,32
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,24
  • Diluare anuală± 0,03

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Stran & Company este un furnizor de soluții de marketing externalizate, care vinde produse promoționale și programe de fidelizare către clienți corporativi din multe industrii. Compania a raportat vânzări de aproximativ 116,2 milioane USD în 2025, iar în primul semestru al lui 2026 vânzările au crescut cu 5,4%, ceea ce arată cum evoluează afacerea într-o perioadă cu tarife comerciale volatile.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o istorie de peste 30 de ani, o bază diversificată de clienți și o experiență consistentă de integrare a achizițiilor 1.
  • Investițiile în tehnologie, inclusiv platforma de comerț electronic și sistemul ERP, susțin eficiența operațiunilor 1.
  • Rezultatele din primul semestru al lui 2026 arată o revenire spre profit net și o îmbunătățire a EBITDA 3.

Puncte slabe

  • Marjele sunt relativ subțiri, iar cheltuielile operaționale au depășit adesea profitul brut în anii recenți 1.
  • Dependența de programe contractuale cu un număr limitat de clienți mari face veniturile sensibile la pierderea unor conturi importante 13.
  • Rezervele de numerar sunt modeste în raport cu dimensiunea operațiunilor, ceea ce limitează flexibilitatea financiară 3.

Oportunități

  • Extinderea segmentului SLS către profitabilitate sustenabilă ar putea îmbunătăți marjele consolidate 3.
  • Consolidarea unei piețe fragmentate prin achiziții bine integrate ar putea crește cota de piață 1.
  • Convertirea clienților tranzacționali în clienți de tip program ar putea aduce venituri recurente mai mari 1.

Amenințări

  • Tarifele comerciale și incertitudinea privind rambursările ar putea afecta costurile și competitivitatea prețurilor 12.
  • Întreruperile lanțurilor de aprovizionare și creșterea costurilor de transport pot afecta livrările și marjele 1.
  • Concurența din partea unor actori mai mari, cu costuri de achiziție mai mici, poate pune presiune pe prețuri 1.

Riscuri

  • Tarife și politici comercialeridicat

    Schimbările regimurilor tarifare pot crește costurile de import și pot limita sursele de aprovizionare, cu efecte directe asupra prețurilor 12.

  • Dependența de clienți mariridicat

    Un număr mic de clienți reprezintă o parte semnificativă din venituri, iar pierderea unuia dintre ei ar putea afecta rezultatele 1.

  • Presiunea costurilormediu

    Creșterea prețurilor materiilor prime și a transportului poate reduce profitabilitatea dacă nu poate fi transmisă clienților 1.

  • Riscuri de integrare a achizițiilormediu

    Integrarea afacerilor achiziționate implică costuri neprevăzute și distragerea atenției managementului 1.

  • Securitatea sistemelor ITscăzut

    Atacurile cibernetice sau întreruperile sistemelor pot perturba operațiunile și pot afecta reputația companiei 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Compania arată o revenire spre profit net și o creștere a segmentului de bază, iar dacă tendința continuă, ar putea consolida poziția într-o piață fragmentată 13.
  • Baza de clienți diversificată și proporția mare de contracte de tip program ar putea asigura venituri recurente stabile 1.
  • Investițiile în tehnologie și experiența în achiziții ar putea facilita creșterea eficienței și extinderea geografică 1.

Ce ar strica teza

  • Marjele brute și profitabilitatea rămân fragile, iar dacă costurile tarifare persistă, presiunea asupra rezultatelor ar putea reveni 12.
  • Dependența de programe cu clienți mari face veniturile vulnerabile la schimbări de buget ale câtorva conturi importante 1.
  • Rezervele de numerar sunt limitate, ceea ce ar putea restrânge capacitatea de a finanța achiziții sau investiții fără noi surse de capital 3.

De urmărit

  • Evoluția marjei brute a segmentului SLSQ3 2026
  • Clarificarea rambursărilor tarifelor IEEPA și efectul asupra costurilor2026
  • Contribuția contractelor noi din segmentul enterprisenext 10-K
  • Ritmul de utilizare a programului de răscumpărare de acțiuni2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Stran & Company, Inc. (SWAG) se prezintă ca un furnizor de soluții de marketing externalizate, care achiziționează produse și branding de la producători și decoratori terți și revinde bunurile finite către clienți. Oferta include aprovizionare personalizată, comerț electronic pentru produse promoționale, gestionarea programelor de loialitate și stimulente, depozitare și distribuție, precum și servicii creative și de merchandising 1. Compania spune că deservește peste 2.000 de clienți activi, dintre care peste 30 sunt companii din Fortune 500 1.

Sursele descriu două segmente raportabile: segmentul Stran, care cuprinde operațiunile societății-mamă, și segmentul SLS (Stran Loyalty Solutions), care include fosta afacere Gander Group achiziționată în august 2024 12. Majoritatea veniturilor provin din programe contractuale pe termen lung, clienții de tip program reprezentând 83,0% din veniturile din 2025 1.

Rezultatele recente arată o creștere continuă a vânzărilor și o revenire spre profitabilitate: în trimestrul al doilea din 2026, vânzările au crescut cu 2,4%, iar compania a raportat un profit net de 0,3 milioane USD 3. Dacă această tendință se menține, ar putea susține planurile de extindere organică și de achiziții, aflate încă în stadiu de evaluare 13.

Segmente

SLS (Stran Loyalty Solutions)

Segmentul SLS, format din fosta afacere Gander Group, a avut vânzări de aproximativ 34,1 milioane USD în 2025, în mare parte datorită includerii unui an întreg de operațiuni 1. În trimestrul al doilea din 2026 marja brută a crescut la 24,3%, iar compania spune că traiectoria către profitabilitate sustenabilă rămâne intactă 3.

Piața în context

Potrivit ASI, piața produselor promoționale din SUA a atins un nivel record de 27,7 miliarde USD în 2025, iar sectorul este foarte fragmentat, cu mii de participanți mici 1. Cei mai mari 40 de distribuitori dețineau aproximativ 38,5% din piață în 2025, iar cel mai mare distribuitor avea doar circa 4,9% 1. Compania susține că produsele promoționale sunt un canal publicitar eficient și greu de înlocuit de publicitatea digitală 1.

Piața totală adresabilă este descrisă de companie ca fiind mult mai mare decât piața produselor promoționale, incluzând ambalarea, programele de loialitate, tipărirea și organizarea de târguri 1. Fragmentarea sectorului oferă spațiu pentru consolidare, dar și presiune concurențială din partea unor actori de dimensiuni variate 1.

Tendințe

  • Tarifele comerciale SUAvânt din față

    Tarifele aplicate importurilor din China și din alte țări au crescut costurile de achiziție, iar compania a trebuit să majoreze unele prețuri, ceea ce poate duce la pierderea unor clienți 12. Decizia Curții Supreme din februarie 2026 a invalidat tarifele IEEPA, dar rambursările nu au fost clarificate 2. Efectul este incert și depinde de modul în care vor evolua regimurile tarifare de substituție.

  • Cererea pentru marketing fizicvânt din spate

    Compania susține că produsele promoționale sunt mai eficiente decât multe alte forme de publicitate în a genera recunoaștere a brandului, iar cercetările citate indică o percepție pozitivă a clienților 1. Dacă această percepție se menține, cererea pentru programe de loialitate ar putea rămâne solidă.

  • Creșterea costurilor de achiziție și transportvânt din față

    Creșterea prețurilor materiilor prime și a transportului a crescut costul vânzărilor în 2025, iar compania spune că nu poate recupera întotdeauna aceste costuri prin prețuri mai mari 1. Dacă presiunea persistă, marjele ar putea fi afectate.

  • Investiții în tehnologie și achizițiimixt

    Compania a lansat un sistem ERP intern în prima jumătate a lui 2025 și investește în platforma de comerț electronic 1. Strategia de achiziții ar putea extinde acoperirea geografică și capabilitățile, dar aduce riscuri de integrare 1. Efectul depinde de execuție.

Poziția concurențială

Sursele descriu concurenții în cinci categorii: comercianți online, modele de franciză cu independenți fără strategie comună, distribuitori mari și rigizi, firme la care produsele promoționale sunt activitate secundară și afaceri mici fără infrastructură 1. Compania se poziționează ca lider cu peste 30 de ani de istorie și cu un număr mare de clienți de tip program 1.

Principalele provocări sunt fragmentarea pieței și presiunea prețurilor, deoarece concurenții mai mari pot obține costuri mai mici prin aprovizionare avantajoasă 1. Sursele nu identifică explicit concurenți cotați la bursa din SUA, astfel că lista de mai jos rămâne limitată la categoriile menționate.

  • Distribuitori online (comercianți e-tailer)

    Vând direct către firme pe baza publicității online, cu puțin suport strategic, conform clasificării companiei 1.

  • Rețele de franciză și reprezentanți independenți

    Grupuri de firme mici fără viziune strategică comună și cu prețuri inconsecvente 1.

  • Furnizori mari și rigizi din segmentul enterprise

    Se concentrează pe clienți mari și au dificultăți în a servi cheltuieli mici sub un anumit prag anual 1.

  • Afaceri mici de tip mom-and-pop

    Au puțină infrastructură și resurse limitate pentru programe de marketing complexe 1.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Stran & Company, Inc. · 25 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Stran & Company, Inc. · 11 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Stran & Company, Inc. · 11 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.