olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
TXO Partners, L.P. TXO
Crude Petroleum & Natural Gas · SIC 1311 · Verticală: Crude Petroleum & Natural Gas (SIC 1311)
TXO Partners este o companie independentă de petrol și gaze naturale, concentrată pe conținuturi convenționale în bazinele Permian, San Juan și Williston din America de Nord. Compania a fost în 2025 o producătoare de aproximativ 28 MBoe pe zi, iar în 2026 a început dezinvestirea activelor Cross Timbers și reducerea datoriei, ceea ce face relevantă evoluția distribuțiilor către unitari.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea TXO Partners, L.P. (TXO) costa 12,68 USD (−3,13 % într-o zi), cu capitalizare 703,1 mil USD, beta 0,26, interval pe 52 de săptămâni 10,15–15,44 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 55,1 mil USD (−45,4 % an/an), profit net de -32,1 mil USD (−837,3 % an/an), EPS diluat -0,58 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 24,8
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 13,12 – 14,91
- sub banda inferioară · %B -0,24 · lățimea benzii 12,8 %
- SMA 50 / 200
- 14,34 / 13,17
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,25 / -0,12
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −9,2 % | −5,9 % | −3,2 pp | — |
| 3 luni | −5,9 % | −4,6 % | −1,3 pp | — |
| 6 luni | +1,4 % | +0,2 % | +1,2 pp | — |
| De la început de an | +18,8 % | +7,4 % | +11,4 pp | — |
| 1 an | −3,1 % | +8,2 % | −11,3 pp | +10,2 % |
| 3 ani | −33,3 % | +68,4 % | −101,7 pp | −3,5 % |
| 5 ani | indisponibil | +56,5 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 89,3 mil | 84,3 mil | 89,9 mil | 100,9 mil | 125,9 mil | 28,3 mil | 150,9 mil | 55,1 mil |
| Profit operațional | 5,5 mil | -3,6 mil | -3,7 mil | 3,8 mil | -27,0 mil | -77,6 mil | 57,7 mil | -38,6 mil |
| Amortizare și depreciere | 18,0 mil | 21,4 mil | 21,7 mil | 23,7 mil | 29,8 mil | 28,8 mil | 24,0 mil | 24,2 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 4,0 mil | 3,6 mil | 2,6 mil | 4,5 mil | 6,3 mil | 5,7 mil | 5,6 mil | 5,5 mil |
| Profit net | 10,2 mil | 2,4 mil | -135,0 mii | 4,4 mil | -28,3 mil | -74,3 mil | 60,8 mil | -32,1 mil |
| EPS diluat | 0,25 ≈ | 0,06 | 0,00 | 0,08 | -0,54 ≈ | -1,35 | 1,07 | -0,58 |
| Flux de numerar operațional | 40,5 mil | 30,6 mil | 26,9 mil ≈ | 28,3 mil ≈ | 32,5 mil | 33,4 mil | 49,1 mil ≈ | 33,7 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 228,3 mil | 246,4 mil | 380,7 mil | 282,8 mil | 401,0 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +7,9 % | +54,5 % | −25,7 % | +41,8 % |
| Profit net | 52,5 mil | -7,7 mil | -104,0 mil | 23,5 mil | -21,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −114,6 % | indisponibil | indisponibil | −192,0 % |
| EPS diluat | 2,10 | -0,31 | -3,44 | 0,65 | -0,43 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −114,8 % | indisponibil | indisponibil | −166,2 % |
| netă % | 23,0 % | -3,1 % | -27,3 % | 8,3 % | -5,4 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 9,4 mil USD
- Datorie financiară
- 291,1 mil USD
- Datorie netă
- 281,7 mil USD
- Capitaluri proprii
- indisponibil USD
- Active totale
- 1,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,62x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -1,8 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 228,3 mil | 246,4 mil | 380,7 mil | 282,8 mil | 401,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 44,2 mil | -25,7 mil | -123,8 mil | -6,9 mil | -30,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 39,9 mil | 41,4 mil | 44,3 mil | 52,4 mil | 96,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 84,1 mil ≈ | 15,7 mil ≈ | -79,5 mil ≈ | 45,5 mil ≈ | 66,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 5,9 mil | 8,2 mil | 4,4 mil | 7,9 mil | 17,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | 52,5 mil | -7,7 mil | -104,0 mil | 23,5 mil | -21,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,10 | -0,31 | -3,44 | 0,65 | -0,43 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 25,0 mil | 25,0 mil | 30,3 mil | 36,1 mil | 49,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 30,3 mil
- 2024
- 36,1 mil
- 2025
- 49,8 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 7,5 mil | 9,2 mil | 4,5 mil | 7,3 mil | 9,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Creanțe | — | 52,3 mil | 32,2 mil | 39,7 mil | 52,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active curente | — | 74,0 mil | 55,2 mil | 64,4 mil | 95,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 836,4 mil | 629,3 mil | 951,4 mil | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | — | 924,6 mil | 695,6 mil | 1,0 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 14,7 mil | 8,6 mil | 18,2 mil | 28,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 120,1 mil | 28,1 mil | 157,1 mil | 291,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 147,5 mil | 39,1 mil | 66,3 mil | 153,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 73,7 mil | 136,4 mil | 77,2 mil | 109,3 mil | 118,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -227,8 mil | -86,7 mil | -46,2 mil | -288,3 mil | -335,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 139,7 mil | -48,1 mil | -35,6 mil | 181,8 mil | 219,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
- 2023
- -46,2 mil
- 2024
- -288,3 mil
- 2025
- -335,3 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
- 2023
- -35,6 mil
- 2024
- 181,8 mil
- 2025
- 219,2 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 703,1 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
46 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · date insuficiente
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -20,5 % | 22 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 17,6 % | 100 (pe interval fix) | 18 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 12,3x | 0 (față de colegi) | 23 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -3,7x | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,6x | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | 45,4x | 0 (față de colegi) | 23 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie0/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial22/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
TXO Partners, L.P. (TXO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 401,0 mil USD în 2025; creștere an/an 41,8 %; marjă netă -20,5 %; datorie netă/EBITDA 12,3x.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 17,6 %
Ce o infirmă
- Marja netă: -20,5 %
- Datorie netă / EBITDA: 12,3x
- Acoperirea dobânzilor: -3,7x
- Lichiditatea curentă: 0,6x
- EV/EBITDA: 45,4x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Crude Petroleum & Natural Gas (SIC 1311) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SHELShell plc | 569,7 mld | 31,9 | 10,1 % | 6,7 % | −6,1 % | +36 % / +52 % |
| EOGEog Resources, Inc. | 75,1 mld | 9,4 | 25,8 % | 27,5 % | −4,5 % | +34 % / +18 % |
| OXYOccidental Petroleum Corporation | 56,3 mld | 8,5 | 18,9 % | 33,7 % | −1,9 % | +34 % / −5 % |
| FANGDiamondback Energy, Inc. | 50,1 mld | 24,5 | 5,3 % | 11,0 % | +35,8 % | +18 % / +16 % |
| DVNDevon Energy Corp | 47,2 mld | 10,2 | 11,5 % | 16,7 % | +7,8 % | +16 % / −5 % |
| EQTEqt Corporation | 31,7 mld | 12,0 | 10,9 % | 28,4 % | +63,9 % | −17 % / +27 % |
| EXEExpand Energy Corporation | 19,7 mld | 7,4 | 14,6 % | 19,8 % | +186,3 % | −30 % / +6 % |
| PRPermian Resources Corporation | 17,9 mld | 11,1 | 14,3 % | 25,0 % | +1,3 % | +47 % / +62 % |
| OVVOvintiv Inc. | 16,4 mld | 12,3 | 12,1 % | 12,8 % | −2,7 % | +49 % / +37 % |
| APAApa Corporation | 14,6 mld | 7,1 | 33,0 % | — | indisponibil | +74 % / +21 % |
| ARAntero Resources Corporation | 11,2 mld | 8,2 | 17,6 % | 21,7 % | +22,0 % | −0 % / +54 % |
| CHRDChord Energy Corporation | 7,0 mld | 8,3 | 11,0 % | 13,4 % | −7,1 % | +41 % / −18 % |
| MTDRMatador Resources Company | 6,2 mld | 8,6 | 12,8 % | 19,9 % | +5,5 % | +18 % / −14 % |
| CRKComstock Resources, Inc. | 3,9 mld | 9,2 | 16,9 % | 19,8 % | +77,0 % | −50 % / +35 % |
| PHXE-PPhoenix Energy One, LLC | 2,5 mld | 332,0 | 49,7 % | 0,7 % | +144,4 % | +26 % / indisponibil |
| TALOTalos Energy Inc. | 2,4 mld | — | -18,1 % | -18,4 % | −9,8 % | +28 % / +5 % |
| TBNTamboran Resources Corporation | 981,3 mil | — | -4,8 % | — | indisponibil | +18 % / indisponibil |
| DECDiversified Energy Company | 905,2 mil | 16,0 | 11,0 % | 4,9 % | +141,5 % | −15 % / +1.373 % |
| REPXRiley Exploration Permian, Inc. | 887,5 mil | 8,6 | 16,8 % | 17,3 % | −4,4 % | +46 % / +62 % |
| TTITETRA Technologies, Inc. | 863,9 mil | 94,9 | 2,5 % | 1,4 % | +5,3 % | −25 % / +23 % |
| TXOTXO Partners, L.P. | 703,1 mil | — | — | -20,5 % | +41,8 % | −3 % / −33 % |
| AESIAtlas Energy Solutions Inc. | 666,4 mil | — | -12,1 % | -13,0 % | +3,7 % | −38 % / −69 % |
| GRNTGranite Ridge Resources, Inc. | 616,2 mil | — | -8,8 % | -9,3 % | +18,5 % | −9 % / −21 % |
| WTIW&T Offshore, Inc. | 483,3 mil | — | — | -8,4 % | −4,5 % | +76 % / −7 % |
| KRPKimbell Royalty Partners, LP | 403,4 mil | 4,2 | — | 27,8 % | +7,9 % | +21 % / −2 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TXO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026).
Pe scurt
TXO Partners este o companie independentă de petrol și gaze naturale, concentrată pe conținuturi convenționale în bazinele Permian, San Juan și Williston din America de Nord. Compania a fost în 2025 o producătoare de aproximativ 28 MBoe pe zi, iar în 2026 a început dezinvestirea activelor Cross Timbers și reducerea datoriei, ceea ce face relevantă evoluția distribuțiilor către unitari.12
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de producție concentrat în bazine cu active de lungă durată, cu fluxuri de numerar previzibile din producție și din derivative de protecție împotriva prețurilor.
- Structură orientată spre distribuții, cu strategie explicită de tip producție și distribuție, care leagă direct veniturile de fluxul de numerar către unitari.
- Capacitate de a aloca fonduri dinamic între distribuții, datorie și buget de capital, în funcție de condițiile de preț și de cost.
Puncte slabe
- Dependența puternică de prețurile petrolului și gazelor, care pot reduce rapid veniturile, distribuțiile și baza de împrumut.
- Declin natural al producției care cere investiții constante pentru înlocuirea rezervelor, ceea ce poate limita distribuțiile dacă investițiile sunt insuficiente.
- Concentrarea geografică și o bază redusă de bazine expun compania la riscuri regionale și la restricții de capacitate a conductelor.
Oportunități
- Dezinvestirile de active din 2026 ar putea reduce datoria și ar putea simplifica structura, dacă tranzacțiile se închid conform planului.
- Integrarea activelor achiziționate prin WRE Acquisition ar putea aduce sinergii operaționale și economii de costuri, dacă obiectivele se realizează.
- Prețurile mai ridicate ale gazelor sau petrolului ar putea sprijini distribuțiile și reevaluarea rezervelor, în condițiile unei piețe favorabile.
Amenințări
- O scădere prelungită a prețurilor ar putea duce la reajustări ale rezervelor, depreciere de active și reducerea baza de împrumut.
- Inflația costurilor de oțel, substanțe chimice, transport și salarii ar putea erodă marjele dacă nu poate fi recuperată din prețurile de vânzare.
- Restricțiile de producție impuse de autoritățile de reglementare din Texas sau tensiunile geopolitice pot întrerupe producția.
Riscuri
- Distribuții nesigureridicat
Compania nu are un minim trimestrial de distribuție, iar distribuțiile pot fi zero într-un trimestru, dacă numerarul disponibil este insuficient.1
- Volatilitatea prețurilorridicat
Prețurile petrolului și gazelor pot fluctua brusc din cauza unor factori externi, iar o scădere prelungită ar putea afecta substanțial rezultatele și rezervele.1
- Reducerea bazei de împrumutmediu
Prețurile scăzute pot duce la o reducere a bazei de împrumut din facilitatea de credit, ceea ce limitează accesul la finanțare.12
- Declin natural al producțieimediu
Dacă rezervele nu sunt înlocuite, producția și veniturile vor scădea, iar acest lucru ar putea afecta capacitatea de distribuție.1
- Finalizarea tranzacțiilor de dezinvestirescăzut
Închiderea vânzărilor Cross Timbers depinde de condiții standard, iar ce nu se realizează ar putea modifica planurile de plată a datoriei.12
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă prețurile petrolului rămân ridicate, producția stabilă și dezinvestirile se finalizează, compania ar putea reduce datoria și ar putea crește distribuțiile.
- Strategia de alocare dinamică a fondurilor ar putea sprijini atât randamentele de capital, cât și distribuțiile, în funcție de condițiile pieței.
- Integrarea achizițiilor recente ar putea aduce economii de costuri și sinergii care să îmbunătățească marjele.
Ce ar strica teza
- Dacă prețurile scad din nou pe termen lung, baza de împrumut ar putea fi redusă și distribuțiile ar putea fi suspendate.
- Presiunile inflaționiste asupra costurilor ar putea erodă marjele, mai ales dacă prețurile de vânzare nu le compensează.
- Concentrarea geografică și dependența de câteva formațiuni expun compania la șocuri regionale care ar putea fi costisitoare.
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026).
Afacerea
TXO Partners, L.P. este o societate în comandită din Delaware, care se concentrează pe achiziția, dezvoltarea, optimizarea și exploatarea rezervelor de petrol, gaze naturale și lichide din gaze naturale (NGL) în America de Nord. Proprietățile sale se află în principal în bazinul Permian din New Mexico și Texas, în bazinul San Juan din New Mexico și Colorado și în bazinul Williston din Montana și Dakota de Nord.1 În exercițiul financiar 2025, compania a produs 10.318 MBoe, față de 8.559 MBoe în 2024, iar producția medie netă a ajuns la 28 MBoe pe zi, comparativ cu 23 MBoe pe zi în anii precedenți.1 Structura sa este orientată spre distribuții: veniturile determină fluxul de numerar disponibil pentru distribuție, care nu are un minim prestabilit și poate fi zero într-un trimestru.1 În 2026, compania a anunțat vânzarea activelor deținute prin Cross Timbers Energy, cu o contraprestație brută agregată de aproximativ 200,0 milioane USD, și a început demersurile de lichidare a acestei entități în iulie 2026.2
Segmente
Petrol
Petrolul este principala sursă de venit a companiei: în 2025 a reprezentat 71% din veniturile incluzând efectele derivativelor, față de 70% în 2024 și 48% în 2023.1 Prețurile medii realizate pentru petrol au fost de 61,58 USD pe baril fără derivative și 67,85 USD cu derivative în 2025.1
Gaze naturale
Gazele naturale au reprezentat 21% din veniturile din 2025, incluzând efectele derivativelor, și majoritatea gazului este vândută la punctul de livrare San Juan, ceea ce face veniturile sensibile la prețul de bază regional.1 Volumul de gaze naturale a fost de 27.884 MMcf în 2025, aproape egal cu cel din 2024.1
Lichide din gaze naturale
Lichidele din gaze naturale (NGL) au contribuit cu 8% din venituri în 2025, incluzând derivativele, iar volumul vândut a crescut la 1.497 MBbl, față de 1.211 MBbl în 2024.1
Tendințe
- Dezinvestirea activelor Cross Timbersvânt din spate
Vânzările de active din 2026 aduc numerar pentru plata amânării către White Rock Energy și pentru reducerea datoriei, ceea ce ar putea consolida bilanțul dacă tranzacțiile rămân pe calea prevăzută.2
- Concentrarea geograficămixt
Activele sunt concentrate în trei bazine, ceea ce expune compania la condițiile regionale, la capacitatea conductelor și la reglementările din Texas, care pot impune restricții de producție.12
Poziția concurențială
TXO Partners concurează cu alți producători independenți de petrol și gaze din bazinele în care operează, pentru echipamente de foraj, servicii, personal calificat și active de achiziționat. Sursele furnizate nu identifică numele concurenților direcți, astfel că analiza concurențială rămâne limitată la factorii de piață menționați în declarații.1
Competiția pentru echipamente și forță de muncă a crescut în zonele cu activitate sporită de foraj, ceea ce poate duce la penurii și întârzieri, iar acest lucru poate afecta costurile și calendarul de dezvoltare.1
- Producători independenți din bazinul Permian
Sursele nu numesc concurenți individuali, dar menționează competiția pentru echipamente și servicii în aceleași bazine.
- Operatori din bazinul San Juan
Concurența pentru active și personal în bazinul San Juan este menționată ca factor de risc, fără denumiri.
- Furnizori de servicii de foraj
Concurența pentru rigi de foraj și rigi de intervenție este un factor descris în declarații, fără entități identificate.
- Cumpărători de active în tranzacții private
Cross Timbers a vândut active către mai mulți cumpărători privați, dar sursele nu le identifică.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial03 nov. 2026
- Raport curent03 nov. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent04 aug. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 aug. 2026
- Raport curent28 mai 2026Achiziție sau vânzare de active · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial04 mai 2026
- Raport curent04 mai 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 mar. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport anual26 feb. 2026
- Raport curent26 feb. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / TXO Partners, L.P. · 26 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / TXO Partners, L.P. · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.