olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Tamboran Resources Corporation TBN

Crude Petroleum & Natural Gas · SIC 1311 · Verticală: Crude Petroleum & Natural Gas (SIC 1311)

28,07USD−0,11 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Tamboran Resources este o companie de explorare și producție de gaze naturale care dezvoltă resurse în bazinul Beetaloo din Teritoriul de Nord al Australiei, având una dintre cele mai mari poziții de teren din bazin. Compania a început vânzările inițiale de gaz în septembrie 2026, ceea ce o face să treacă de la faza de dezvoltare timpurie la cea de producător, cu un plan de atingere a unui plafon de 40 TJ/d.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Tamboran Resources Corporation (TBN) costa 28,07 USD (−0,11 % într-o zi), cu capitalizare 981,3 mil USD, beta 0,25, interval pe 52 de săptămâni 22,60–49,99 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 0 USD, profit net de -1,9 mil USD, EPS diluat -0,06 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
981,3 mil USD
acțiuni la 23 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,16 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-4,14 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,25
Volatilitate (1 an) 60 %
Interval 52 săpt.
22,6049,99

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
32,9
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
26,40 – 35,69
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,18 · lățimea benzii 29,9 %
SMA 50 / 200
34,48 / 33,87
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-1,52 / -1,40
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−19,1 %−5,9 %−13,1 pp—
3 luni−15,5 %−4,6 %−10,9 pp—
6 luni−20,9 %+0,2 %−21,2 pp—
De la început de an+3,1 %+7,4 %−4,3 pp—
1 an+19,7 %+8,2 %+11,5 pp+13,3 %
3 aniindisponibil+68,4 %indisponibil−4,7 %
5 aniindisponibil+56,5 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−44,4 %
31 mar. 2026 → 22 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−44,4 %
31 mar. 2026 → 22 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q4 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
0 USD
indisponibil an/an
Profit net
-1,9 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,06
indisponibil an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26
Venituri00000000
Cercetare și dezvoltare03,2 mil2,0 mil824,0 mii191,0 mii136,0 mii31,0 mii-234,0 mii
Profit operațional-7,0 mil-15,0 mil-8,8 mil-8,5 mil-8,2 mil-7,8 mil-8,4 mil-8,3 mil
Amortizare și depreciere31,0 mii31,0 mii23,0 mii1,0 mii2,0 mii2,0 mii2,0 mii2,0 mii
Profit net-5,9 mil-14,2 mil-6,7 mil-10,2 mil-8,2 mil-6,6 mil-9,4 mil-1,9 mil
EPS diluat-0,42-0,99-0,46-0,65 ≈-0,47-0,33-0,42-0,06 ≈
Flux de numerar operațional-4,2 mil-4,7 mil ≈-14,3 mil ≈-6,4 mil-13,8 mil-707,0 mii ≈-12,5 mil ≈-7,6 mil

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202420252026
Venituri000
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net-21,9 mil-36,9 mil-26,1 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-2,32-2,52-1,16
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026

Numerar
219,1 mil USD
Datorie financiară
59,0 mil USD
Datorie netă
-160,1 mil USD
Capitaluri proprii
967,7 mil USD
Active totale
1,2 mld USD
Datorie / capitaluri
0,06x
Lichiditate curentă
2,61x
ROE
-3,8 %
ROA
-3,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
0
2025
0
2026
0

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2024
0
2025
6,0 mil
2026
123,0 mii

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026verificat

Profit operațional
2024
-20,5 mil
2025
-39,3 mil
2026
-32,7 mil

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
120,4 mii
2025
86,0 mii
2026
7,0 mii

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026verificat

EBITDA
2024
-20,4 mil ≈
2025
-39,2 mil ≈
2026
-32,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026derivat

Impozit pe profit
2024
0
2025
0
2026
0

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026verificat

Profit net
2024
-21,9 mil
2025
-36,9 mil
2026
-26,1 mil

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026verificat

EPS diluat
2024
-2,32
2025
-2,52
2026
-1,16

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
9,5 mil
2025
14,7 mil
2026
22,5 mil

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
74,7 mil
2025
39,4 mil
2026
219,1 mil

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026verificat

Active curente
2024
97,3 mil
2025
56,7 mil
2026
243,2 mil

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
102,2 mii
2025
308,0 mii
2026
744,0 mii

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026verificat

Active totale
2024
358,6 mil
2025
446,5 mil
2026
1,2 mld

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
6,6 mil
2025
5,7 mil
2026
73,7 mil

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
—
2025
0
2026
59,0 mil

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026verificat

Datorii curente
2024
28,0 mil
2025
36,6 mil
2026
93,1 mil

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026verificat

Datorii totale
2024
51,0 mil
2025
57,0 mil
2026
184,4 mil

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026verificat

Capital propriu
2024
307,7 mil
2025
389,5 mil
2026
967,7 mil

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
-11,4 mil
2025
-29,6 mil
2026
-34,6 mil

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2024
-66,1 mil
2025
-98,8 mil
2026
-187,6 mil

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
146,4 mil
2025
101,1 mil
2026
412,3 mil

SEC (XBRL)· 25 sept. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Marja EBIT
indisponibil
date insuficiente
Marja netă
indisponibil
date insuficiente
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-4,8 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-3,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
-4,7 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
-3,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-160,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
2,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-34,6 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
981,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
821,2 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-4,1 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
indisponibil
date insuficiente
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
indisponibil
date insuficiente
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
3,02
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 2 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 14,6 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

28,07 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 981,3 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
981,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-4,8 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
indisponibil
date insuficiente
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

21/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 23 sept. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 25 sept. 2026
verificat 302derivat 24

Scorul pe grupe

15 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Crude Petroleum & Natural Gas (SIC 1311)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 14,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-4,7 %19 (față de colegi)71 %
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,6x100 (pe interval fix)29 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial19/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Tamboran Resources Corporation (TBN). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 0 USD în 2026; ROE -4,8 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 14,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,6x

Ce o infirmă

  • ROIC: -4,7 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Crude Petroleum & Natural Gas (SIC 1311) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 10,1x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 5,1x
P/S
—
mediana verticalei 1,5x
P/B
1,2x
mediana verticalei 1,3x
la mediană
ROE
-4,8 %
mediana verticalei 10,5 %
sub mediană (−145,9 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 10,2 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 19,5 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei 1,3 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,9x
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,4 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
SHELShell plc569,7 mld31,910,1 %6,7 %−6,1 %+36 % / +52 %
TTETotalEnergies SE195,8 mld15,411,3 %6,5 %−6,2 %+35 % / +30 %
PBRPetrobras - Petroleo Brasileiro SA139,9 mld32,410,9 %8,2 %−10,7 %+50 % / +23 %
EOGEog Resources, Inc.75,1 mld9,425,8 %27,5 %−4,5 %+34 % / +18 %
OXYOccidental Petroleum Corporation56,3 mld8,518,9 %33,7 %−1,9 %+34 % / −5 %
FANGDiamondback Energy, Inc.50,1 mld24,55,3 %11,0 %+35,8 %+18 % / +16 %
DVNDevon Energy Corp47,2 mld10,211,5 %16,7 %+7,8 %+16 % / −5 %
EQTEqt Corporation31,7 mld12,010,9 %28,4 %+63,9 %−17 % / +27 %
EXEExpand Energy Corporation19,7 mld7,414,6 %19,8 %+186,3 %−30 % / +6 %
PRPermian Resources Corporation17,9 mld11,114,3 %25,0 %+1,3 %+47 % / +62 %
OVVOvintiv Inc.16,4 mld12,312,1 %12,8 %−2,7 %+49 % / +37 %
APAApa Corporation14,6 mld7,133,0 %—indisponibil+74 % / +21 %
ARAntero Resources Corporation11,2 mld8,217,6 %21,7 %+22,0 %−0 % / +54 %
CHRDChord Energy Corporation7,0 mld8,311,0 %13,4 %−7,1 %+41 % / −18 %
SMSm Energy Co7,0 mld7,215,0 %13,7 %+17,2 %+56 % / −21 %
MTDRMatador Resources Company6,2 mld8,612,8 %19,9 %+5,5 %+18 % / −14 %
HESMHess Midstream LP3,9 mld10,3—23,5 %+8,4 %−10 % / −7 %
PARRPar Pacific Holdings, Inc.3,4 mld3,650,9 %9,8 %−6,4 %+50 % / +100 %
TALOTalos Energy Inc.2,4 mld—-18,1 %-18,4 %−9,8 %+28 % / +5 %
NOGNorthern Oil And Gas, Inc.2,4 mld—-22,1 %-25,4 %+11,2 %−1 % / −41 %
BKVBkv Corporation2,0 mld8,610,9 %15,6 %+9,9 %−34 % / indisponibil
KOSKosmos Energy Ltd.1,3 mld—-58,8 %-27,4 %−23,1 %+96 % / −68 %
TBNTamboran Resources Corporation981,3 mil—-4,8 %—indisponibil+20 % / indisponibil
DECDiversified Energy Company905,2 mil16,011,0 %4,9 %+141,5 %−15 % / +1.373 %
TTITETRA Technologies, Inc.863,9 mil94,92,5 %1,4 %+5,3 %−25 % / +23 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TBN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Tamboran Resources este o companie de explorare și producție de gaze naturale care dezvoltă resurse în bazinul Beetaloo din Teritoriul de Nord al Australiei, având una dintre cele mai mari poziții de teren din bazin. Compania a început vânzările inițiale de gaz în septembrie 2026, ceea ce o face să treacă de la faza de dezvoltare timpurie la cea de producător, cu un plan de atingere a unui plafon de 40 TJ/d.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție de teren extinsă în bazinul Beetaloo și experiență operațională în foraj orizontal în zonă 12.
  • Parteneriate strategice cu companii de servicii și foraj din SUA, care aduc practici din industria de șist 2.
  • Construcție SPCF livrată la timp și sub buget, ceea ce sugerează o bună gestiune a proiectului pilot 2.

Puncte slabe

  • Compania nu are rezerve dovedite și nu a avut venituri materiale în perioada analizată, fiind încă în stadiul de dezvoltare timpurie 1.
  • Pierderi nete în exercițiul fiscal 2026 și dependența de capital extern pentru finanțarea planurilor de dezvoltare 1.
  • Sonde cu rate de curgere normalizate mai mici decât în alte sonde din bazin, ceea ce indică variabilitate în rezultate 1.

Oportunități

  • Extinderea producției dacă infrastructura de transport și livrare este finalizată, cu obiectivul de producție de 2.0 Bcf/d pe brut 1.
  • Potențiala expunere la piețele internaționale de GNL, dacă prețurile se mențin mai ridicate decât în America de Nord 1.
  • Parteneriate suplimentare pentru împărțirea costurilor și accelerarea dezvoltării în zonele cu potențial 2.

Amenințări

  • Riscul de a nu obține capacitatea de transport prin conducte necesară, ceea ce ar putea bloca livrarea gazului 1.
  • Volatilitatea prețurilor gazelor și cererea incertă, care ar putea reduce rentabilitatea proiectelor 1.
  • Dificultăți de atragere și reținere a personalului calificat în Teritoriul de Nord, care ar putea întârzia programul de foraj 1.

Riscuri

  • Lipsa rezervelor dovediteridicat

    Compania nu are în prezent rezerve dovedite, iar zonele forate ar putea să nu producă gaz în cantități comerciale 1.

  • Capacitatea de transport prin conductăridicat

    Producția planificată ar depăși capacitatea conductelor existente, iar negocierea cu APA Group nu este încheiată 1.

  • Costuri de foraj și infrastructurămediu

    Costurile de foraj pot depăși estimările, iar presiunile inflaționiste ar putea crește costurile operațiunilor 1.

  • Personal calificat și implementarea practicilor americanemediu

    Succesul depinde de găsirea și reținerea unei forțe de muncă calificate într-o zonă cu oferta limitată de specialiști 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Poziția de teren extinsă în bazinul Beetaloo și începerea vânzărilor de gaz ar putea transforma compania într-un producător cu piață asigurată, dacă proiectele urmează calendarul planificat 12.
  • Cererea de gaz pentru tranziția energetică din regiune și prețurile potențial ridicate pe piețele asiatice ar putea susține rentabilitatea proiectelor, dacă infrastructura este finalizată 1.
  • Parteneriatele cu companii de servicii și foraj din SUA și cu operatori experimentați ar putea accelera învățarea și reduce riscul de execuție 2.

Ce ar strica teza

  • Lipsa rezervelor dovedite și a veniturilor materiale înseamnă că succesul depinde de rezultate de foraj încă nedovedite la scară comercială 1.
  • Dependența de capital extern și limitările privind emiterea de acțiuni conform regulilor ASX ar putea duce la diluare sau la condiții de finanțare nefavorabile 1.
  • Întârzierea construcției conductelor și a infrastructurii de transport ar putea bloca livrarea gazului chiar dacă producția este atinsă 1.

De urmărit

  • Finalizarea comisionării SPCF și atingerea plafonului de 40 TJ/dQ4 2026
  • Stimularea celor trei sonde din padul SS1Q4 2026
  • Rezultatele sondelor de evaluare Jibera South 1H și Newcastle South 1H în EP 161mid-2027
  • Semnarea acordului de transport și extindere a conductei BEC cu APA Groupnext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Tamboran se descrie ca o companie independentă de explorare și producție de gaze naturale, aflată în stadiu timpuriu, care urmărește dezvoltarea integrată a resurselor din bazinul Beetaloo. Compania deține aproximativ 2.8 milioane de acri net prospectivi, un activ care îi conferă poziția de cel mai mare deținător de teren din bazin 1. Activele cheie includ o participație nonoperată de 25% în EP 161, o participație de 61,25% în EPs 76, 98 și 117, unde Tamboran este operator, și o participație de 100% în EPs 136 și 143, de asemenea operate de companie 1. În iulie 2026 au fost finalizate primele trei sonde ale campaniei de stimulare, iar Tamboran a afirmat că a livrat primul gaz pe piața gazelor din Teritoriul de Nord în septembrie 2026 12.

Compania nu avea venituri materiale în exercițiul fiscal 2026, întrucât vânzările de gaz au început după încheierea perioadei; cifrele din 10-K arată doar un profit operațional negativ și o pierdere netă 1. Activitatea depinde de finalizarea infrastructurii, inclusiv a conductei BEC, al cărei contract de transport nu era încă semnat la data raportului 1.

Tamboran lucrează cu parteneri strategici, printre care Helmerich & Payne, Liberty Energy și Baker Hughes, pentru a aduce practici și tehnologii din industria americană de șist în Teritoriul de Nord 2. Compania a început și o colaborare cu Santos în EP 161, unde sunt planificate două sonde de evaluare în depocentrul Beetaloo East 1.

Segmente

Dezvoltare upstream în bazinul Beetaloo

Acest segment cuprinde sondele operate de Tamboran, inclusiv programul pilot Shenandoah South, unde au fost forate și stimulate mai multe sonde orizontale, iar trei sonde din padul SS1 sunt planificate pentru stimulare în trimestrul al patrulea al anului calendaristic 2026 12.

Infrastructura de procesare și livrare

Segmentul include instalația SPCF și conducta de transport care leagă producția de piața din Teritoriul de Nord. Construcția SPCF a fost livrată la timp și sub bugetul estimat, iar comisionarea este așteptată să fie finalizată în trimestrul al patrulea al anului calendaristic 2026 2.

Parteneriate și proiecte în afara operării proprii

Compania participă la proiecte operate de alți parteneri, precum EP 161 operată de Santos, unde Tamboran deține 25%, și parteneriatul cu DWE/INPEX în BCDA, unde sunt planificate sonde în a doua parte a anului 2027 12.

Piața în context

Tamboran susține că gazul natural poate sprijini țintele de reducere a emisiilor în regiune, prin trecerea de la centralele pe cărbune la cele pe gaz, și că cererea globală crescândă de GNL, combinată cu investițiile reduse în noi surse, ar putea duce la deficit de ofertă 1. Rentabilitatea depinde însă de menținerea unor prețuri ridicate pe piețele australiene de est și asiatice, față de cele din America de Nord, pentru a compensa costurile ridicate ale infrastructurii din Beetaloo 1.

Prețurile gazelor naturale sunt volatile și pot fi afectate de conflicte geopolitice, politica de rezervare a gazului pe piața internă australiană și de factori meteorologici, toți mai puțin controlabili de companie 1. Presiunile inflaționiste și lanțurile de aprovizionare afectate au crescut costurile cu forța de muncă, materialele și serviciile, iar companiei i-ar fi greu să recupereze aceste costuri dacă prețurile nu cresc 1.

Tendințe

  • Cerere crescută de GNL și deficit de ofertăvânt din spate

    Creșterea cererii globale de GNL și subinvestițiile în noi surse ar putea sprijini prețurile și justifica proiectele din Beetaloo, dacă aceste tendințe se mențin 1.

  • Trecerea de la cărbune la gaz în regiunevânt din spate

    Guvernele din regiune își propun reducerea emisiilor, iar gazul ar putea înlocui cărbunele în energetică, ceea ce ar crea cerere pentru gazul din Beetaloo 1.

  • Volatilitatea prețurilor gazelor naturalevânt din față

    Compania anticipează că piețele de gaz vor rămâne volatile, iar perioadele de prețuri scăzute ar putea afecta negativ producția economic viabilă și accesul la capital 1.

  • Presiuni inflaționiste și lanțuri de aprovizionaremixt

    Costurile cu forța de muncă, oțelul, substanțele chimice și transportul au crescut, iar scăderile de preț ale gazului ar putea fi urmate cu întârziere de scăderi ale costurilor 1.

Poziția concurențială

Tamboran se compară cu alți operatori din bazinul Beetaloo și cu alte proiecte de gaz neconvențional din Australia, dar sursele nu detaliază structura concurenței. Compania afirmă că, cu opt sonde orizontale operate în bazin, are cel mai mare număr dintre operatori 2.

Concurența pentru acces la infrastructură, echipamente de foraj și personal calificat poate afecta calendarul proiectelor, mai ales dacă alți operatori din zonă solicită aceleași resurse 1.

  • Santos

    Operator al EP 161 în care Tamboran deține 25%; companie cu care Tamboran colaborează, dar care poate fi și concurent pentru resurse în bazin 1.

  • Daly Waters Energy

    Parte la vânzarea de terenuri și la acordurile de realiniere și farmout din bazin, un actor care deține interese în aceeași zonă 2.

  • DWE/INPEX

    Partener în farmoutul zonei pilot și al BCDA, cu sonde planificate în a doua parte a anului 2027 2.

  • Operatori de șist din Statele Unite

    Tamboran folosește tehnici și echipamente americane, dar își asumă riscul că performanța nu va fi comparabilă cu cea din Statele Unite 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 06 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / Tamboran Resources Corporation · 25 sept. 2026
  2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Tamboran Resources Corporation · 25 sept. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.