olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Northern Oil and Gas, Inc. NOG
Crude Petroleum & Natural Gas · SIC 1311 · Verticală: Crude Petroleum & Natural Gas (SIC 1311)
Northern Oil and Gas este un operator non-operat care deține participații minoritare în proprietăți petroliere și gazifere din principalele bazine din Statele Unite, cu accent pe Permian, Williston, Appalachian și Uinta. Relevanța sa actuală ține de creșterea producției prin achiziții și de sensibilitatea mare la prețul petrolului, pe care îl arată și pierderile din instrumentele de acoperire din T3 2026. Producția din T4 2025 a fost de 140,1 mii Boe pe zi, iar în T2 2026 de 145.659 Boe pe zi.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Northern Oil and Gas, Inc. (NOG) costa 22,27 USD (−10,85 % într-o zi), cu capitalizare 2,4 mld USD, randament al dividendului 8,08 %, beta 0,98, interval pe 52 de săptămâni 17,37–30,82 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 745,2 mil USD (+5,4 % an/an), profit net de 236,6 mil USD (+137,6 % an/an), EPS diluat 2,19 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 30,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 23,53 – 29,78
- sub banda inferioară · %B -0,20 · lățimea benzii 23,4 %
- SMA 50 / 200
- 25,60 / 24,58
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,11 / 0,63
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −7,3 % | −2,0 % | −5,3 pp | — |
| 3 luni | +12,6 % | −2,2 % | +14,8 pp | — |
| 6 luni | −9,9 % | +4,3 % | −14,2 pp | — |
| De la început de an | +3,7 % | +10,6 % | −6,8 pp | — |
| 1 an | +5,0 % | +10,5 % | −5,4 pp | +18,1 % |
| 3 ani | −42,5 % | +73,7 % | −116,2 pp | +18,9 % |
| 5 ani | −12,4 % | +61,7 % | −74,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 753,6 mil | 515,0 mil | 602,1 mil | 706,8 mil | 556,6 mil | 610,2 mil | 5,0 mil | 745,2 mil |
| Costul vânzărilor | 106,9 mil | 116,6 mil | 114,0 mil | 121,4 mil | 118,3 mil | 119,9 mil | 129,7 mil | 127,1 mil |
| Profit operațional | 433,9 mil | 132,6 mil | 229,3 mil | 176,2 mil | -125,8 mil | -33,8 mil | -654,9 mil | 352,5 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 36,8 mil | 45,3 mil | 43,4 mil | 44,4 mil | 43,0 mil | 41,1 mil | 42,6 mil | 41,4 mil |
| Profit înainte de impozit | 397,2 mil | 87,8 mil | 185,8 mil | 131,8 mil | -168,8 mil | -86,1 mil | -695,9 mil | 310,6 mil |
| Impozit pe profit | 98,8 mil | 16,1 mil | 46,8 mil | 32,2 mil | -39,7 mil | -15,3 mil | -173,1 mil | 74,0 mil |
| Profit net | 298,4 mil | 71,7 mil | 139,0 mil | 99,6 mil | -129,1 mil | -70,7 mil | -522,8 mil | 236,6 mil |
| EPS diluat | 2,96 | 0,71 ≈ | 1,39 | 1,00 | -1,33 | -0,71 ≈ | -5,31 | 2,19 |
| Flux de numerar operațional | 385,8 mil ≈ | 290,3 mil | 407,4 mil | 362,1 mil | 423,1 mil ≈ | 312,6 mil | 323,6 mil | 321,6 mil |
| Dividende plătite | 39,9 mil ≈ | 41,8 mil | 41,7 mil | 44,3 mil | 43,7 mil ≈ | 43,7 mil | 44,5 mil | 47,4 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | 14,5 mil ≈ | 25,2 mil | 15,0 mil | 35,0 mil | 0 ≈ | 7,0 mil | 0 | 50,0 mil |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 678,9 mil | 472,4 mil | 552,2 mil | 496,9 mil | 1,6 mld | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,5 mld |
| Venituri an/an | +224,3 % | −30,4 % | +16,9 % | −10,0 % | +216,1 % | +37,9 % | +2,7 % | +11,2 % |
| Profit net | 143,7 mil | -76,3 mil | -906,0 mil | 6,4 mil | 773,2 mil | 923,0 mil | 520,3 mil | 38,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −153,1 % | indisponibil | indisponibil | +12.055,9 % | +19,4 % | −43,6 % | −92,6 % |
| EPS diluat | 6,07 | -2,00 | -21,55 | -0,13 | 8,92 | 10,03 | 5,14 | 0,39 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −132,9 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +12,4 % | −48,8 % | −92,4 % |
| netă % | 21,2 % | -16,2 % | -164,1 % | 1,3 % | 49,2 % | 42,6 % | 23,4 % | 1,6 % |
| Flux de numerar liber | 244,2 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 14,3 mil USD
- Datorie financiară
- 2,4 mld USD
- Datorie netă
- 2,4 mld USD
- Capitaluri proprii
- 2,1 mld USD
- Active totale
- 5,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,13x
- Lichiditate curentă
- 1,09x
- ROE
- 1,7 %
- ROA
- 0,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 552,2 mil | 496,9 mil | 1,6 mld | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 116,3 mil | 170,8 mil | 260,7 mil | 347,0 mil | 429,8 mil | 473,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 435,9 mil ≈ | 326,1 mil ≈ | 1,3 mld ≈ | 1,8 mld ≈ | 1,8 mld ≈ | 2,0 mld ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Profit operațional | -841,2 mil | 78,0 mil | 853,2 mil | 1,1 mld | 837,8 mil | 245,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 58,5 mil | 59,0 mil | 80,3 mil | 135,7 mil | 157,7 mil | 172,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -906,2 mil | 6,6 mil | 776,3 mil | 1,0 mld | 680,8 mil | 62,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -166,0 mii | 233,0 mii | 3,1 mil | 77,8 mil | 160,5 mil | 23,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | -906,0 mil | 6,4 mil | 773,2 mil | 923,0 mil | 520,3 mil | 38,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -21,55 | -0,13 | 8,92 | 10,03 | 5,14 | 0,39 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 42,7 mil | 63,0 mil | 86,7 mil | 92,1 mil | 101,3 mil | 99,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
- 2023
- 92,1 mil
- 2024
- 101,3 mil
- 2025
- 99,3 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,4 mil | 9,5 mil | 2,5 mil | 8,2 mil | 8,9 mil | 14,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 71,0 mil | 193,6 mil | 271,3 mil | 370,5 mil | 389,7 mil | 349,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active curente | 125,6 mil | 215,3 mil | 320,5 mil | 509,4 mil | 500,7 mil | 586,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 735,2 mil | 1,3 mld | 2,5 mld | 3,9 mld | 5,1 mld | 4,7 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | 872,1 mil | 1,5 mld | 2,9 mld | 4,5 mld | 5,6 mld | 5,4 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 35,8 mil | 65,5 mil | 128,6 mil | 192,7 mil | 202,9 mil | 218,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 65,0 mil | 0 | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 25 feb. 2022verificat |
| Datorie pe termen lung | 879,8 mil | 803,4 mil | 1,5 mld | 1,8 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 182,5 mil | 327,6 mil | 345,0 mil | 385,8 mil | 544,3 mil | 539,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,1 mld | 1,3 mld | 2,1 mld | 2,4 mld | 3,3 mld | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | -223,3 mil | 215,1 mil | 745,3 mil | 2,0 mld | 2,3 mld † | 2,1 mld † | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 331,7 mil | 396,5 mil | 928,4 mil | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -283,9 mil | -634,4 mil | -1,4 mld | -1,9 mld | -1,7 mld | -1,3 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -62,4 mil | 246,1 mil | 467,4 mil | 684,7 mil | 266,8 mil | -247,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 0 | 4,9 mil | 51,6 mil | 123,9 mil | 162,0 mil | 173,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | 54,5 mil | 8,0 mil | 94,5 mil | 57,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
- 2023
- 684,7 mil
- 2024
- 266,8 mil
- 2025
- -247,5 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
50 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -8,2 % | 5 (față de colegi) | 21 % |
| Marja netă · Calitate | -25,4 % | 19 (față de colegi) | 13 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 16,4 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -64,8 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -2,7x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 10,0 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere50/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate10/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
NORTHERN OIL AND GAS, INC. (NOG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,5 mld USD în 2025; creștere an/an 11,2 %; marjă netă -25,4 %; ROE -22,1 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 16,4 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 10,0 %
Ce o infirmă
- ROIC: -8,2 %
- Marja netă: -25,4 %
- CAGR EPS 3 ani: -64,8 %
- Acoperirea dobânzilor: -2,7x
- Lichiditatea curentă: 0,8x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Crude Petroleum & Natural Gas (SIC 1311) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TTETotalEnergies SE | 199,6 mld | 15,7 | 11,3 % | 6,5 % | −6,2 % | +38 % / +33 % |
| PBRPetrobras - Petroleo Brasileiro SA | 145,9 mld | 33,8 | 10,9 % | 8,2 % | −10,7 % | +56 % / +28 % |
| EOGEog Resources, Inc. | 81,4 mld | 12,1 | 22,5 % | 25,4 % | −4,5 % | +44 % / +26 % |
| OXYOccidental Petroleum Corporation | 60,4 mld | 9,1 | 18,9 % | 33,7 % | −1,9 % | +44 % / +2 % |
| FANGDiamondback Energy, Inc. | 53,9 mld | 37,4 | 3,8 % | 8,6 % | +35,8 % | +26 % / +25 % |
| DVNDevon Energy Corp | 52,4 mld | 11,3 | 11,5 % | 16,7 % | +7,8 % | +28 % / +6 % |
| EQTEqt Corporation | 33,9 mld | 12,9 | 10,9 % | 28,4 % | +63,9 % | −11 % / +36 % |
| EXEExpand Energy Corporation | 20,8 mld | 7,8 | 14,6 % | 19,8 % | +186,3 % | −26 % / +12 % |
| PRPermian Resources Corporation | 20,1 mld | 15,9 | 11,5 % | 21,5 % | +1,3 % | +66 % / +83 % |
| OVVOvintiv Inc. | 17,9 mld | 13,4 | 12,1 % | 12,8 % | −2,7 % | +62 % / +50 % |
| APAApa Corporation | 16,7 mld | 10,1 | 25,9 % | — | indisponibil | +91 % / +33 % |
| ARAntero Resources Corporation | 11,5 mld | 8,4 | 17,6 % | 21,7 % | +22,0 % | +3 % / +58 % |
| MTDRMatador Resources Company | 6,2 mld | 8,6 | 12,8 % | 19,9 % | +5,5 % | +19 % / −13 % |
| MURMurphy Oil Corporation | 5,2 mld | 17,8 | 5,6 % | 9,8 % | −10,2 % | +12 % / −16 % |
| CRCCalifornia Resources Corp | 4,3 mld | — | -15,5 % | -18,1 % | +14,7 % | +1 % / −6 % |
| CRKComstock Resources, Inc. | 3,9 mld | 7,6 | 21,1 % | 23,3 % | +77,0 % | −50 % / +36 % |
| PARRPar Pacific Holdings, Inc. | 3,5 mld | 4,1 | 54,7 % | 9,9 % | −6,4 % | +53 % / +103 % |
| NOGNorthern Oil And Gas, Inc. | 2,4 mld | — | -22,1 % | -25,4 % | +11,2 % | +5 % / −43 % |
| TBNTamboran Resources Corporation | 982,4 mil | — | -4,8 % | — | indisponibil | +18 % / indisponibil |
| REPXRiley Exploration Permian, Inc. | 950,0 mil | 7,8 | 19,9 % | 24,5 % | −4,4 % | +57 % / +74 % |
| DECDiversified Energy Company | 943,4 mil | 2,3 | 47,6 % | 22,6 % | +141,5 % | −11 % / +1.434 % |
| TTITETRA Technologies, Inc. | 917,3 mil | 100,8 | 2,5 % | 1,4 % | +5,3 % | −20 % / +31 % |
| AESIAtlas Energy Solutions Inc. | 843,0 mil | — | -12,1 % | -13,0 % | +3,7 % | −22 % / −61 % |
| EGYVaalco Energy Inc | 568,0 mil | — | -24,4 % | -31,1 % | −25,0 % | +51 % / +16 % |
| WTIW&T Offshore, Inc. | 497,2 mil | — | — | -8,4 % | −4,5 % | +81 % / −4 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NOG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Northern Oil and Gas este un operator non-operat care deține participații minoritare în proprietăți petroliere și gazifere din principalele bazine din Statele Unite, cu accent pe Permian, Williston, Appalachian și Uinta. Relevanța sa actuală ține de creșterea producției prin achiziții și de sensibilitatea mare la prețul petrolului, pe care îl arată și pierderile din instrumentele de acoperire din T3 2026. Producția din T4 2025 a fost de 140,1 mii Boe pe zi 1, iar în T2 2026 de 145.659 Boe pe zi 2.
SWOT
Puncte tari
- Model de non-operator cu participare la un număr mare de sonde pe mai multe bazine, ceea ce reduce riscul operațional 1.
- Strategie de achiziții de tip « ground game » care aduce acreaj cu discount și sonde cu producție imediată 13.
- Politică de acoperire activă a prețurilor, care stabilizează fluxurile de numerar pe ciclurile de preț 1.
Puncte slabe
Oportunități
- Redresarea prețurilor petrolului poate accelera dezvoltarea în bazinele petroliere și poate crește fluxul de numerar 3.
- Achiziții suplimentare de acreaj și de active non-operate de la producători care vând proprietăți 1.
- Extinderea în bazine noi, precum Duvernay, dacă proiectele se dovedesc economice 2.
Amenințări
- Scăderi prelungite ale prețurilor petrolului și gazelor ar putea duce la noi depreciere a activelor 1.
- Reglementări mai stricte, inclusiv privind fracturarea hidraulică și emisiile, ar putea crește costurile 1.
- Riscuri geopolitice și tarifare pot perturba piețele energetice și lanțurile de aprovizionare 12.
Riscuri
- Volatilitatea prețurilorridicat
Prețurile petrolului și gazelor sunt volatile, iar scăderi prelungite pot afecta veniturile, planurile de investiții și capacitatea de împrumut 1.
- Depreciere a activelorridicat
Testul de plafon în metoda full cost poate duce la noi depreciere dacă prețurile scad sau rezervele se reduc 1.
- Dependența de operatorimediu
Compania nu controlează forajul și comercializarea, astfel încât deciziile operatorilor pot întârzia sau reduce activitatea 1.
- Risc din derivatemediu
Instrumentele de acoperire pot genera pierderi mari când prețurile cresc, iar contrapartea poate fi un risc suplimentar 23.
- Reglementare și litigiimediu
Litigiile privind conductele și schimbările de politică energetică sau de mediu ar putea afecta transportul și costurile 21.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea producției prin achiziții și sonde noi poate crește fluxul de numerar dacă prețurile petrolului rămân la niveluri ridicate.
- Modelul non-operat diversificat reduce riscul operațional și oferă acces la un număr mare de sonde.
- Disciplina de capital și politica de dividende și răscumpărări pot susține randamentul acționarilor dacă fluxurile rămân solide.
Ce ar strica teza
- Dacă prețurile petrolului scad din nou, veniturile și fluxul de numerar ar putea scădea, iar depreciările ar putea reveni.
- Pierderile mari din derivate în perioade de creștere arată că acoperirea limitează beneficiile din prețuri mai mari.
- Dependența de operatori terți și de achiziții poate face creșterea mai greu de controlat și mai costisitoare.
De urmărit
- Rezultatele trimestriale și capexul efectiv față de intervalul estimatQ4 2026
- Evoluția prețului petrolului și impactul asupra planurilor de foraj ale operatorilor2027
- Nivelul de depreciere al activelor prin testul de plafonnext 10-K
- Ritmul achizițiilor « ground game » și al producției noi din sondeQ1 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania se prezintă ca o companie energetică independentă care nu operează direct sondele, ci participă proporțional alături de operatori terți, având peste 100 de parteneri operatori 1. Strategia principală constă în achiziția de participații minoritare de lucru și de drepturi minerale, cu scopul de a diversifica riscul pe un număr mare de sonde și pe mai multe bazine 1. La 31 decembrie 2025 avea 301.797 acri nete și 11.702 sonde brute în producție 1, iar la 30 iunie 2026 avea 414.787 acri nete 2.
Modelul de business se sprijește pe achiziții de tip « ground game », adică pachete mici de acreaj cu discount față de zonele contigue vândute marilor producători, precum și pe achiziții mai mari de active non-operate 1. Compania urmărește menținerea levierului în jurul țintei de 1,0x datorie / EBITDA ajustat și acoperă prin instrumente derivate o parte mare din producția estimată pe următoarele 18 luni 1. Veniturile provin din vânzarea petrolului, gazului și LGN-urilor, iar prețul de vânzare este legat de piața spot 1.
În T3 2026, compania a închis 19 tranzacții « ground game » care au adăugat aproximativ 1.060 acri nete și 2,8 sonde nete, iar aproximativ 85% din capital a fost direcționat către bazinele petroliere Permian, Williston și Uinta 3. Compania a raportat și răscumpărări de acțiuni în trimestru, în valoare totală de 16,0 milioane USD 3.
Segmente
Segment unic de raportare
Compania raportează un singur segment operațional, care cuprinde activitatea de explorare și producție petrolieră și gazieră în Statele Unite 1.
Piața în context
Prețul mediu NYMEX al petrolului a fost de 64,73 USD pe baril în 2025, față de 75,76 USD în 2024, iar gazul a avut o medie de 3,62 USD/MMBtu față de 2,41 USD/MMBtu 1. Diferența de preț a petrolului față de referința WTI a fost de 5,53 USD pe baril în 2025 1.
Piața este puternic ciclică și volatilă, iar prețurile sunt influențate de producția OPEC, de tensiunile geopolitice și de politicile comerciale și tarifare 12. Recuperarea recentă a prețurilor petrolului, descrisă în comunicatul din octombrie 2026, a accelerat activitatea de dezvoltare în bazinele petroliere ale companiei 3.
Tendințe
- Redresarea prețurilor petroluluivânt din spate
Dacă prețurile titeiului rămân ridicate, ar putea încuraja mai multe propuneri de foraj și o creștere a activității de dezvoltare pe bazinele petroliere ale companiei 3.
- Pierderi mari din instrumente derivatevânt din față
Creșterea prețurilor a generat pierderi nerealizate mari din derivate în T3 2026, ceea ce arată că acoperirea reduce riscul de scădere, dar limitează câștigul la creșteri 3.
- Consolidarea prin achizițiimixt
Strategia de achiziții a extins acreajul și numărul de sonde, iar companiile de acest tip ar putea profita de vânzările de active de la operatori mari, dacă condițiile de finanțare rămân favorabile 1.
- Costuri de foraj și inflațievânt din față
Costurile de foraj au crescut odată cu prețurile, iar inflația și dobânzile ridicate pot crește costul capitalului și pot afecta cererea economică 1.
Poziția concurențială
Industria de petrol și gaze este extrem de competitivă, iar companiile concurente includ producători mari și integrați, unii cu resurse mult mai mari decât ale companiei 1. Acestea pot plăti mai mult pentru prospecte și proprietăți productive, ceea ce ar putea limita accesul la noi achiziții 1.
Poziția competitivă depinde de capacitatea de a identifica și finaliza achiziții de acreaj, precum și de a menține costuri de exploatare reduse 1. Competitorii integrați pot absorbi mai ușor schimbările de reglementare, ceea ce ar putea afecta poziția companiei dacă reglementările se înăspresc 1.
- Operatori mari de bazine petroliere (ex. operatorii partenerilor)
Companiile operatoare cu care NOG participă la sonde; sunt surse ale propunerilor de foraj și pot fi și concurenți pentru achiziții de acreaj 1.
- Producători independenți concurenți din bazinele petroliere
Companii care concurează pentru acreaj și pentru proprietăți productive în aceleași bazine, fără a fi identificate explicit în sursele analizate 1.
- Producători integrați mari
Companii cu resurse financiare mai mari, care pot absorbi mai ușor costurile reglementărilor și pot plăti mai mult pentru proprietăți 1.
- Alți investitori non-operatori
Investitori care achiziționează participații minoritare, competind cu compania pentru aceleași pachete de acreaj 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent13 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 aug. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent19 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent19 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 iun. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 iun. 2026Acord material · Item 3.02 · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 mai 2026Vot al acționarilor
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Northern Oil and Gas, Inc. · 26 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Northern Oil and Gas, Inc. · 07 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Northern Oil and Gas, Inc. · 13 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.