olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Avio S.p.A. AVIO.MI

Italia · Euronext Milan · ISIN IT0005119810 · Verticală: Companii listate din Italia

30,38EUR−6,38 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Avio S.p.A. este un grup european din industria spațială, specializat în propulsie pentru lansatoare și sisteme spațiale. În exercițiul 2025 a raportat un Adjusted EBIT de 14.460 migliaia de euro, adică 2,7% din veniturile nete, iar după aumentul de capital de la sfârșitul anului are o poziție de cash netă de 591.710 migliaia de euro, ceea ce face relevantă evoluția sa în contextul investițiilor în programe de lansatoare.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Avio S.p.A. (AVIO.MI) costa 30,38 EUR (−6,38 % într-o zi), cu capitalizare 909,3 mil EUR, P/E 89,4 pe un EPS diluat de 0,34 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,95, interval pe 52 de săptămâni 23,90–43,86 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
909,3 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
89,4
EPS diluat TTM 0,34 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
1,12 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,95
Volatilitate (1 an) 54 %
Interval 52 săpt.
23,9043,86

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
48,8
neutru
Bollinger (20, 2)
27,74 – 33,29
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,48 · lățimea benzii 18,2 %
SMA 50 / 200
29,61 / 32,68
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,64 / 0,58
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+0,8 %−1,5 %+2,3 pp—
3 luni−2,7 %−5,3 %+2,6 pp—
6 luni−5,3 %+4,7 %−10,0 pp—
De la început de an+3,5 %+6,0 %−2,5 pp—
1 an+1,9 %+8,2 %−6,2 pp−5,8 %
3 ani+300,8 %+47,2 %+253,6 pp+6,7 %
5 ani+156,6 %+41,8 %+114,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−36,1 %
28 mai 2026 → 10 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−63,0 %
08 oct. 2025 → 26 nov. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+20,7 %
EURO STOXX 50 +7,2 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 33,8, mediană 60,4, max 86,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri343,7 mil480,4 mil583,7 mil
Venituri an/anindisponibil+39,8 %+21,5 %
Profit net6,5 mil6,1 mil10,5 mil
Profit net an/anindisponibil−6,2 %+72,1 %
EPS diluat0,250,230,34
EPS diluat an/anindisponibil−8,0 %+47,8 %
netă %1,9 %1,3 %1,8 %
Flux de numerar liber19,2 mil37,2 mil140,3 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
601,8 mil EUR
Datorie financiară
0 EUR
Datorie netă
-601,8 mil EUR
Capitaluri proprii
708,5 mil EUR
Active totale
1,7 mld EUR
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
2,1 %
ROA
0,8 %
Marja FCF
24,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
343,7 mil
2024
480,4 mil
2025
583,7 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
5,2 mil
2024
8,4 mil
2025
12,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
15,3 mil
2024
17,4 mil
2025
20,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EBITDA
2023
20,5 mil ≈
2024
25,8 mil ≈
2025
32,3 mil ≈

esef· 07 apr. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
1,5 mil
2024
2,3 mil
2025
1,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
6,6 mil
2024
6,8 mil
2025
13,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
17,0 mii
2024
378,3 mii
2025
1,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit net
2023
6,5 mil
2024
6,1 mil
2025
10,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,25
2024
0,23
2025
0,34

esef· 07 apr. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
95,6 mil
2024
101,7 mil
2025
601,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
2,9 mil
2024
3,1 mil
2025
5,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active curente
2023
529,5 mil
2024
597,0 mil
2025
—

esef· 15 apr. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2023
155,9 mil
2024
173,3 mil
2025
193,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
62,8 mil
2024
62,8 mil
2025
62,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
126,2 mil
2024
128,8 mil
2025
134,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active totale
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,7 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
10,0 mil
2024
2,0 mil
2025
0

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
627,7 mil
2024
728,1 mil
2025
895,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
744,8 mil
2024
779,5 mil
2025
955,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
310,4 mil
2024
312,9 mil
2025
708,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
25,0 mil
2024
25,4 mil
2025
29,9 mil

esef· 07 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
42,5 mil
2024
60,3 mil
2025
168,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
23,2 mil
2024
23,1 mil
2025
27,7 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
19,2 mil ≈
2024
37,2 mil ≈
2025
140,3 mil ≈

esef· 07 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-38,9 mil
2024
-35,2 mil
2025
-44,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-39,4 mil
2024
-19,0 mil
2025
376,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
0
2025
—

esef· 15 apr. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
21,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
42,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
72,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
47,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
277,4 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
5,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
2,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
1,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
24,0 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
2,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
0,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
6,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
1,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-601,8 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
-18,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
11,5x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
168,1 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
27,7 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
140,3 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
1.339,6 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
521,0 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
3 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
909,3 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
307,4 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
86,8x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
89,4x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
1,1 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
1,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
9,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBIT
25,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
0,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
6,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
15,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 56 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

30,38 EUR

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 909,3 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
909,3 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
89,4x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
9,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROE
2,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
1,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
21,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 07 apr. 2026
verificat 79derivat 3

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie100
  • Evaluare42
  • Randamente0
  • Calitate56

Interval de valoare estimat

Jos
24,82
EUR pe acțiune
Mijloc
28,97
EUR pe acțiune
Sus
30,48
EUR pe acțiune
Preț: 30,38 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -4,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -4,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,19 – 146,69 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)101,38 – 146,69 (Mijloc 118,84)
    WACC 8,5 % · FCFF de pornire 141,3 mil EUR · ponderea valorii terminale în EV 75 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDA24,82 – 30,48 (Mijloc 28,97)
    6 firme folosite · multiplul median 8,2x · quartile 4,4x – 9,6x
    ASC.MI, BAN.MI, COM.MI, DEX.MI, DLG.MI, ELC.MI
  • Colegi: P/E2,19 – 9,48 (Mijloc 4,67)
    21 firme folosite · multiplul median 13,7x · quartile 6,4x – 27,9x
    AC5.MI, ACE.MI, ADB.MI, AEF.MI, AMP.MI, ARN.MI, ASC.MI, BC.MI, BEC.MI, CAI.MI, CIR.MI, CLF.MI, CMB.MI, COM.MI, CRL.MI, CY4.MI, DEX.MI, DIA.MI, DLG.MI, DNR.MI, ELN.MI
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 56/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate6,6 %46 (față de colegi)14 %
Marja netă · Calitate1,8 %28 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitate1.339,6 %100 (pe interval fix)8 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-18,7x100 (față de colegi)14 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie11,5x100 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluare89,4x5 (față de colegi)14 %
EV/EBITDA · Evaluare9,5x33 (față de colegi)14 %
Randament FCF · Evaluare15,4 %100 (pe interval fix)11 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate56/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare42/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

AVIO S.P.A. (AVIO.MI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 583,7 mil EUR în 2025; creștere an/an 21,5 %; marjă netă 1,8 %; ROE 2,1 %; datorie netă/EBITDA -18,7x.

Intervalul de valoare estimat este 24,82–30,48 EUR pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 28,97 EUR, prețul de 30,38 EUR lasă un potențial de -4,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -4,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 56/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 1 339,6 %
  • Datorie netă / EBITDA: -18,7x
  • Acoperirea dobânzilor: 11,5x
  • Randament FCF: 15,4 %

Ce o infirmă

  • Marja netă: 1,8 %
  • P/E (TTM): 89,4x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Lichiditatea curentă, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
89,4x
mediana verticalei 15,8x
peste mediană (+465,6 %)
EV/EBITDA
9,5x
mediana verticalei 8,2x
peste mediană (+15,9 %)
P/S
1,6x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+42,7 %)
P/B
1,3x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+21,7 %)
ROE
2,1 %
mediana verticalei 8,6 %
sub mediană (−75,8 %)
Marja netă
1,8 %
mediana verticalei 7,1 %
sub mediană (−74,8 %)
Marja EBIT
2,1 %
mediana verticalei 9,9 %
sub mediană (−79,3 %)
Venituri an/an
21,5 %
mediana verticalei 0,4 %
peste mediană (+4.937,0 %)
Datorie netă/EBITDA
-18,7x
mediana verticalei 0,6x
sub mediană (−3.266,3 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 3,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DLG.MIDe' Longhi S.p.a.6,7 mld21,315,4 %8,4 %+8,7 %+22 % / +58 %
ACE.MIAcea S.p.a.4,6 mld9,618,2 %16,6 %+0,2 %−4 % / +72 %
DIA.MIDiasorin S.p.a.4,4 mld28,89,2 %13,0 %+0,8 %+33 % / −5 %
CRL.MICarel Industries S.p.a.3,0 mld40,916,1 %11,7 %+8,7 %+7 % / +14 %
AMP.MIAmplifon S.p.a.2,6 mld29,18,5 %3,8 %−0,6 %−11 % / −59 %
ELN.MIEl.en. - S.p.a.1,3 mld31,410,9 %7,3 %+4,2 %+31 % / +79 %
CMB.MICembre S.p.a.1,3 mld27,920,6 %18,9 %+6,7 %+15 % / +114 %
COM.MIComer Industries S.p.a.1,3 mld19,112,8 %7,1 %−23,0 %+11 % / +68 %
DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a.1,1 mld13,78,6 %9,4 %+1,4 %−21 % / −61 %
ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a.986,3 mil10,623,5 %41,0 %+1,8 %−3 % / −22 %
AVIO.MIAvio S.p.a.909,3 mil89,42,1 %1,8 %+21,5 %+22 % / +302 %
CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite799,2 mil6,117,1 %7,3 %+1,6 %+6 % / +75 %
ASC.MIAscopiave S.p.a.639,9 mil17,94,2 %17,5 %+13,4 %−9 % / +31 %
AC5.MIAcinque S.p.a.408,7 mil19,44,1 %3,6 %+0,2 %−7 % / +7 %
BAN.MIBasic Net S.p.a.345,1 mil—-4,9 %-3,5 %+0,4 %−31 % / +4 %
ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a.319,0 mil12,811,1 %13,7 %+9,2 %−3 % / +10 %
CAI.MICairo Communication S.p.a.290,6 mil6,48,1 %4,4 %−1,3 %−22 % / +29 %
ECNL.MIAquafil S.p.a.130,1 mil—-3,2 %-0,9 %−3,9 %−1 % / −52 %
BEC.MIB&C Speakers S.p.a.119,8 mil11,818,5 %10,2 %−1,3 %−25 % / −31 %
ABT.MIAbitare In S.p.a.76,3 mil277,00,4 %0,4 %+39,8 %−6 % / −47 %
ELC.MIElica S.p.a.64,0 mil—-7,8 %-2,2 %+1,9 %−34 % / −49 %
DEX.MIDexelance S.p.a.50,7 mil2,811,0 %5,4 %+12,6 %−63 % / −78 %
CLE.MIClass Editori S.p.a.34,4 mil—-29,2 %-3,8 %−0,7 %−11 % / +102 %
AEF.MIAeffe S.p.a.11,7 mil0,621,9 %7,7 %−21,3 %−52 % / −84 %
CLF.MICaleffi - S.p.a.11,6 mil5,210,9 %3,8 %−2,5 %−4 % / −10 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AVIO.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
20,44
Randament total -33 % · Pe an -33 %
35,96
Randament total 18 % · Pe an 18 %
53,95
Randament total 78 % · Pe an 78 %
3 ani
24,24
Randament total -20 % · Pe an -7 %
47,56
Randament total 57 % · Pe an 16 %
77,68
Randament total 156 % · Pe an 37 %
5 ani
28,75
Randament total -5 % · Pe an -1 %
62,90
Randament total 107 % · Pe an 16 %
111,86
Randament total 268 % · Pe an 30 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 11,89
  • Marja netă± 8,32
  • Creșterea anuală a veniturilor± 6,21
  • Diluare anuală± 0,70

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Avio S.p.A. este un grup european din industria spațială, specializat în propulsie pentru lansatoare și sisteme spațiale. În exercițiul 2025 a raportat un Adjusted EBIT de 14.460 migliaia de euro, adică 2,7% din veniturile nete, iar după aumentul de capital de la sfârșitul anului are o poziție de cash netă de 591.710 migliaia de euro, ceea ce face relevantă evoluția sa în contextul investițiilor în programe de lansatoare.1

SWOT

Puncte tari

  • Poziție consolidată în programele europene de propulsie spațială și o bază tehnologică specializată.
  • Poziție de cash netă după aumentul de capital din finalul anului 2025, oferind flexibilitate financiară.
  • Contracte pe termen lung cu avansuri de la clienți, care susțin visibilitatea activității.

Puncte slabe

  • Marje operaționale reduse în raport cu veniturile, cu Adjusted EBIT modest față de dimensiunea activității.
  • Dependență ridicată de un număr restrâns de clienți guvernamentali și de programe specifice.
  • Capital de exploatare net negativ puternic, sensibil la calendarul încasărilor și al livrărilor.

Oportunități

  • Cererea crescută pentru acces la spațiu ar putea deschide noi contracte pentru propulsie.
  • Extinderea în Statele Unite ar putea facilita accesul la clienți și programe americane.
  • Investițiile în avionică și noi motoare ar putea diversifica sursele de venit.

Amenințări

  • Întârzierile programelor de lansatoare ar putea afecta calendarul încasărilor și rezultatele.
  • Concurența din partea unor grupuri globale cu scară mai mare ar putea reduce cotele de piață.
  • Schimbările de politici spațiale sau bugetare ar putea modifica volumul comenzilor guvernamentale.

Riscuri

  • Riscuri legate de revenirea la zborridicat

    Riscurile tehnice și financiare legate de programele de lansatoare pot genera provizioane suplimentare și întârzieri în facturare.

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Dependența de câțiva clienți guvernamentali ar putea amplifica impactul unei modificări de program sau de buget.

  • Capital de exploataremediu

    Variațiile în avansurile primite și în livrări pot modifica semnificativ fluxul de numerar operațional.

  • Investiții de capitalmediu

    Construcția noii unități din Statele Unite implică cheltuieli care ar putea presa marjele înainte de a aduce venituri.

  • Riscuri fiscalescăzut

    Litigiile fiscale legate de amortizarea unor goodwill-uri și modificările legislative pot influența rezultatul net.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru acces la spațiu continuă să crească, grupul ar putea converti mai bine contractele existente în venituri și marje mai mari.
  • Poziția de cash netă ar putea oferi flexibilitate pentru investiții în tehnologie și capacitate productivă.
  • Diversificarea spre avionică și noi motoare ar putea reduce dependența de un singur program.

Ce ar strica teza

  • Marjele operaționale rămân modeste, iar dacă elementele non-recurente persistă, rezultatul ar putea rămâne sub așteptări.
  • Concentrarea pe câțiva clienți și întârzierile de program ar putea produce volatilitate în încasări.
  • Investițiile în Statele Unite și în noi tehnologii ar putea consuma numerar înainte de a genera randamente.

De urmărit

  • Evoluția Adjusted EBIT și a marjei față de 20252026
  • Calendarul revenirii la zbor a lansatorului Vega C și impactul asupra provizioanelor2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Grupul Avio dezvoltă și produce sisteme de propulsie solidă și lichidă pentru lansatoare spațiale și sisteme de aviație, activând în principal prin programele europene de acces la spațiu. Potrivit raportului anual 2025, grupul include și filiale internaționale, inclusiv o societate din Statele Unite destinată investițiilor în noi facilități productive.1

Modelul de business se bazează pe contracte pe termen lung cu clienți guvernamentali și industriali, unde plățile în avans de la clienți generează un capital de exploatare net negativ. Raportul arată că lucrările în curs de execuție, nete de avansuri, au atins 518.064 migliaia de euro la 31 decembrie 2025.1

Profitabilitatea rămâne redusă în raport cu veniturile, cu un Adjusted EBITDA de 34.755 migliaia de euro în 2025, în creștere față de anul precedent, iar o parte a rezultatului este influențată de elemente non-recurente legate de riscuri și programe.1

Segmente

Propulsie pentru lansatoare

Acest segment include motoarele și elementele propulsive pentru lansatoarele europene, unde grupul desfășoară activități de dezvoltare și producție. Investițiile în noi motoare au reprezentat o parte importantă a activității de dezvoltare tehnologică din 2025.1

Aviație și avionică

Grupul produce componente pentru motoare și elemente avionice destinate aviației civile și militare. Raportul menționează investiții în proiectarea și realizarea de noi componente avionice în cursul exercițiului 2025.1

Piața în context

Piața accesului la spațiu este dominată de programe guvernamentale și de un număr mic de furnizori, iar cererea depinde de calendarul lansărilor și al contractelor pe termen lung. Într-un context de creștere a investițiilor spațiale, activitatea grupului ar putea beneficia de o cerere mai mare pentru propulsie, dar și de o dependență ridicată de câțiva clienți mari.1

Aviația civilă și militară formează a doua piață relevantă, cu cerere pentru componente de motor și avionică. Evoluția acestei piețe depinde de ciclurile de producție ale producătorilor de aeronave și motoare.1

Tendințe

  • Creșterea investițiilor în acces la spațiuvânt din spate

    Programele europene și naționale de lansatoare creează cerere pentru propulsie, ceea ce ar putea susține volumele de comenzi ale grupului. Efectul depinde însă de calendarul efectiv al contractelor.

  • Întârzieri în programele de lansatoarevânt din față

    Riscurile legate de revenirea la zbor a unor lansatoare pot întârzia plățile și livrările, cu efecte asupra capitalului de exploatare. Raportul menționează acumulări de provizioane pentru astfel de riscuri.

  • Extinderea capacității productive în Statele Unitemixt

    Investițiile în noua unitate din Statele Unite ar putea crește capacitatea și accesul la clienți americani, dar implică cheltuieli de capital semnificative în perioada de construcție.

  • Costuri de personal și restructuraremixt

    Acordurile de tip transactional și costurile de personal au crescut în 2025 și au influențat rezultatul din elemente non-recurente. Dacă aceste costuri se stabilizează, marja operațională ar putea evolua mai favorabil.

Poziția concurențială

Grupul concurează cu alți producători de motoare și propulsie pentru lansatoare, în special din Europa și Statele Unite, unde acces la contracte depinde de capacitatea tehnologică și de relațiile cu agențiile spațiale. Poziția competitivă este influențată și de faptul că multe programe sunt susținute de cadre guvernamentale.1

În aviație, competiția vine de la furnizori globali de componente de motor și avionică, care au scară mai mare. Avio se diferențiază prin specializarea în anumite tehnologii și prin proximitatea față de programele europene.1

  • ArianeGroup

    Concurent european în propulsie și lansatoare, cu activitate apropiată în programele de acces la spațiu.

  • Aerojet Rocketdyne

    Producător american de propulsie pentru spațiu și apărare, prezent în aceleași categorii de programe.

  • Safran

    Grup european cu activitate în motoare de aviație și echipamente, concurent în componentele de motor.

  • Rolls-Royce

    Producător global de motoare de aviație, concurent în anumite segmente de componente și servicii.

Știri și depuneri

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Avio S.p.A. · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Avio S.p.A. (AVIO.MI): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw