olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Dexelance S.p.A. DEX.MI
Italia · Euronext Milan · ISIN IT0005543480 · Verticală: Companii listate din Italia
Dexelance este un grup italian de design și producție de produse de interior și iluminat, cotat pe Euronext Milan din mai 2023, cu o structură de brand-uri gestionate în mod independent. În anul 2024 grupul avea 833 de angajați, iar compania raportează o raportare de sustenabilitate tot mai detaliată, în conformitate cu noile cerințe europene. Interesul pentru grup este legat de modul în care combină design-ul, producția și lanțul de aprovizionare într-un context de cerere pentru produse de lux și de gamă înaltă.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Dexelance S.p.A. (DEX.MI) costa 2,08 EUR (+0,48 % într-o zi), cu capitalizare 50,7 mil EUR, P/E 1,8 pe un EPS diluat de 1,15 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,64, interval pe 52 de săptămâni 1,84–6,06 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 51,2
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 2,00 – 2,13
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,59 · lățimea benzii 6,2 %
- SMA 50 / 200
- 2,09 / 2,49
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,01 / -0,01
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −4,6 % | −1,5 % | −3,1 pp | — |
| 3 luni | −5,0 % | −5,3 % | +0,3 pp | — |
| 6 luni | −16,1 % | +4,7 % | −20,8 pp | — |
| De la început de an | −50,7 % | +6,0 % | −56,7 pp | — |
| 1 an | −65,9 % | +8,2 % | −74,1 pp | −5,6 % |
| 3 ani | −77,4 % | +47,2 % | −124,6 pp | +9,9 % |
| 5 ani | indisponibil | +41,8 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 1 trimestre (min 8,9, mediană 8,9, max 8,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 201,6 mil | 292,3 mil | 329,3 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +45,0 % | +12,6 % |
| Profit net | -5,9 mil | 28,0 mil | 17,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | −36,1 % |
| EPS diluat | -0,29 | 1,15 | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -2,9 % | 9,6 % | 5,4 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 33,7 mil EUR
- Datorie financiară
- 63,1 mil EUR
- Datorie netă
- 29,4 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 170,5 mil EUR
- Active totale
- 471,1 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,37x
- Lichiditate curentă
- 1,16x
- ROE
- 11,0 %
- ROA
- 3,8 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 201,6 mil | 292,3 mil | 329,3 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Profit operațional | 22,4 mil | 35,1 mil | 27,4 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 9,3 mil | 17,0 mil | 22,5 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| EBITDA | 31,7 mil ≈ | 52,1 mil ≈ | 50,0 mil ≈ | esef· 24 sept. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 25,9 mil | 14,1 mil | 15,6 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,1 mil | 37,3 mil | 25,6 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 7,1 mil | 9,2 mil | 7,7 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Profit net | -5,9 mil | 28,0 mil | 17,9 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| EPS diluat | -0,29 | 1,15 | — | esef· 02 apr. 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 43,0 mil | 41,5 mil | 33,7 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Stocuri | 22,6 mil | 36,9 mil | 37,1 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Active curente | 94,9 mil | 161,7 mil | 164,3 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 14,3 mil | 28,6 mil | 28,2 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Fond comercial | 71,7 mil | 134,9 mil | 134,8 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Active totale | 274,4 mil | 475,5 mil | 471,1 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 10,8 mil | 20,4 mil | 23,6 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 30,8 mil | 63,9 mil | 39,5 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Datorii curente | 121,3 mil | 125,2 mil | 141,5 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Datorii totale | 215,6 mil | 321,1 mil | 300,7 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Capital propriu | 58,8 mil | 154,4 mil | 170,5 mil | esef· 24 sept. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 20,5 mil | 24,4 mil | — | esef· 24 sept. 2025derivat |
- 2022
- 20,5 mil
- 2023
- 24,4 mil
- 2024
- —
esef· 24 sept. 2025derivat
Fluxuri de numerar · EUR
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 50,7 mil EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 6,45 – 20,67 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDA15,81 – 18,60 (Mijloc 17,15)4 firme folosite · multiplul median 8,9x · quartile 8,3x – 9,7xASC.MI, AVIO.MI, COM.MI, DLG.MI
- Colegi: P/E6,45 – 20,67 (Mijloc 11,61)20 firme folosite · multiplul median 15,8x · quartile 8,8x – 28,1xAC5.MI, ACE.MI, ADB.MI, AEF.MI, AMP.MI, ARN.MI, ASC.MI, BC.MI, BEC.MI, CAI.MI, CIR.MI, CLF.MI, CMB.MI, COM.MI, CRL.MI, CY4.MI, DIA.MI, DLG.MI, DNR.MI, ELN.MI
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 9,7 % | 62 (față de colegi) | 18 % |
| Marja netă · Calitate | 5,4 % | 44 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 0,6x | 44 (față de colegi) | 18 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,8x | 4 (pe interval fix) | 11 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 30 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 2,8x | 91 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 1,6x | 100 (față de colegi) | 18 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie29/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate55/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare95/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
DEXELANCE S.P.A. (DEX.MI). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 329,3 mil EUR în 2024; creștere an/an 12,6 %; marjă netă 5,4 %; ROE 11,0 %; datorie netă/EBITDA 0,6x.
Intervalul de valoare estimat este 11,13–19,63 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 14,38 EUR, prețul de 2,08 EUR lasă un potențial de 591,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 85,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- P/E (TTM): 2,8x
- EV/EBITDA: 1,6x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Acoperirea dobânzilor: 1,8x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DLG.MIDe' Longhi S.p.a. | 6,7 mld | 21,3 | 15,4 % | 8,4 % | +8,7 % | +22 % / +58 % |
| ACE.MIAcea S.p.a. | 4,6 mld | 9,6 | 18,2 % | 16,6 % | +0,2 % | −4 % / +72 % |
| DIA.MIDiasorin S.p.a. | 4,4 mld | 28,8 | 9,2 % | 13,0 % | +0,8 % | +33 % / −5 % |
| CRL.MICarel Industries S.p.a. | 3,0 mld | 40,9 | 16,1 % | 11,7 % | +8,7 % | +7 % / +14 % |
| AMP.MIAmplifon S.p.a. | 2,6 mld | 29,1 | 8,5 % | 3,8 % | −0,6 % | −11 % / −59 % |
| ELN.MIEl.en. - S.p.a. | 1,3 mld | 31,4 | 10,9 % | 7,3 % | +4,2 % | +31 % / +79 % |
| CMB.MICembre S.p.a. | 1,3 mld | 27,9 | 20,6 % | 18,9 % | +6,7 % | +15 % / +114 % |
| COM.MIComer Industries S.p.a. | 1,3 mld | 19,1 | 12,8 % | 7,1 % | −23,0 % | +11 % / +68 % |
| DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a. | 1,1 mld | 13,7 | 8,6 % | 9,4 % | +1,4 % | −21 % / −61 % |
| ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a. | 986,3 mil | 10,6 | 23,5 % | 41,0 % | +1,8 % | −3 % / −22 % |
| AVIO.MIAvio S.p.a. | 909,3 mil | 89,4 | 2,1 % | 1,8 % | +21,5 % | +22 % / +302 % |
| CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite | 799,2 mil | 6,1 | 17,1 % | 7,3 % | +1,6 % | +6 % / +75 % |
| ASC.MIAscopiave S.p.a. | 639,9 mil | 17,9 | 4,2 % | 17,5 % | +13,4 % | −9 % / +31 % |
| AC5.MIAcinque S.p.a. | 408,7 mil | 19,4 | 4,1 % | 3,6 % | +0,2 % | −7 % / +7 % |
| BAN.MIBasic Net S.p.a. | 345,1 mil | — | -4,9 % | -3,5 % | +0,4 % | −31 % / +4 % |
| ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a. | 319,0 mil | 12,8 | 11,1 % | 13,7 % | +9,2 % | −3 % / +10 % |
| CAI.MICairo Communication S.p.a. | 290,6 mil | 6,4 | 8,1 % | 4,4 % | −1,3 % | −22 % / +29 % |
| ECNL.MIAquafil S.p.a. | 130,1 mil | — | -3,2 % | -0,9 % | −3,9 % | −1 % / −52 % |
| BEC.MIB&C Speakers S.p.a. | 119,8 mil | 11,8 | 18,5 % | 10,2 % | −1,3 % | −25 % / −31 % |
| ABT.MIAbitare In S.p.a. | 76,3 mil | 277,0 | 0,4 % | 0,4 % | +39,8 % | −6 % / −47 % |
| ELC.MIElica S.p.a. | 64,0 mil | — | -7,8 % | -2,2 % | +1,9 % | −34 % / −49 % |
| DEX.MIDexelance S.p.a. | 50,7 mil | 2,8 | 11,0 % | 5,4 % | +12,6 % | −63 % / −78 % |
| CLE.MIClass Editori S.p.a. | 34,4 mil | — | -29,2 % | -3,8 % | −0,7 % | −11 % / +102 % |
| AEF.MIAeffe S.p.a. | 11,7 mil | 0,6 | 21,9 % | 7,7 % | −21,3 % | −52 % / −84 % |
| CLF.MICaleffi - S.p.a. | 11,6 mil | 5,2 | 10,9 % | 3,8 % | −2,5 % | −4 % / −10 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DEX.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 1,33 Randament total -36 % · Pe an -36 % | 2,34 Randament total 13 % · Pe an 13 % | 3,52 Randament total 69 % · Pe an 69 % |
| 3 ani | 1,51 Randament total -27 % · Pe an -10 % | 2,97 Randament total 43 % · Pe an 13 % | 4,87 Randament total 134 % · Pe an 33 % |
| 5 ani | 1,72 Randament total -17 % · Pe an -4 % | 3,77 Randament total 81 % · Pe an 13 % | 6,74 Randament total 224 % · Pe an 27 % |
- P/E la ieșire± 0,74
- Marja netă± 0,52
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,40
- Diluare anuală± 0,04
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Dexelance este un grup italian de design și producție de produse de interior și iluminat, cotat pe Euronext Milan din mai 2023, cu o structură de brand-uri gestionate în mod independent. În anul 2024 grupul avea 833 de angajați, iar compania raportează o raportare de sustenabilitate tot mai detaliată, în conformitate cu noile cerințe europene. Interesul pentru grup este legat de modul în care combină design-ul, producția și lanțul de aprovizionare într-un context de cerere pentru produse de lux și de gamă înaltă.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de brand-uri gestionate separat, cu identitate proprie și un accent pe design și calitate, care sprijină poziționarea premium.
- Integrare verticală din design până la distribuție, care oferă control asupra etapelor critice ale lanțului de valoare.
- Structură financiară cu lichidități semnificative și datorii gestionate, sprijinind planurile de investiții.
Puncte slabe
- Dependența de segmentul de gamă înaltă poate face vânzările sensibile la scăderea consumului discreționar.
- Concentrarea clientelei B2B în jurul unor grupuri economice restrânse creează un risc de expunere la anumiți clienți.
- Procesele de producție cu componentă artizanală pot limita scalabilitatea și pot crește costurile operaționale.
Oportunități
- Creșterea cererii pentru produse sustenabile și reciclabile ar putea sprijini diferențierea brand-urilor grupului.
- Extinderea rețelei de magazine proprii și a canalului contract ar putea aduce marje mai bune dacă vânzările cresc.
- Statutul de companie cotată poate facilita achiziții strategice și parteneriate cu alte brand-uri din design.
Amenințări
- Tensiunile geopolitice și politicile comerciale restrictive ar putea reduce cererea și complica schimburile internaționale.
- Creșterea costurilor energiei și a materiilor prime poate presa marjele dacă nu pot fi transferate către clienți.
- Cerințele de reglementare privind sustenabilitatea și gestionarea deșeurilor pot crește costurile de conformitate.
Riscuri
- Riscuri climatice fizicemediu
Fenomenele climatice extreme pot afecta siturile de producție și lanțul de aprovizionare, cu efecte asupra costurilor și vânzărilor 1.
- Dependența de materii prime cheiemediu
Lemnul, plasticul, metalele și textilele pot deveni scumpe sau greu de procurat, ceea ce ar putea afecta capacitatea productivă 1.
- Riscuri de mediu și conformitatemediu
Gestionarea necorespunzătoare a deșeurilor ar putea expune grupul la sancțiuni și la pierderea credibilității privind angajamentele de sustenabilitate 1.
- Incertitudinea geopolitică și politica SUAridicat
Conflictele internaționale și tarifele americane pot influența cererea și lanțurile de aprovizionare, iar evoluția lor rămâne greu de estimat 1.
- Rimăsurarea datoriilor condiționatemediu
Earn-out și opțiunile put & call depind de atingerea unor ținte financiare de către societățile achiziționate, iar rimăsurarea lor poate produce efecte semnificative în contul de profit și pierdere 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru produse premium și sustenabile rămâne solidă, portofoliul de brand-uri și integrarea verticală ar putea susține creșterea marjelor.
- Lichiditățile disponibile și politica de achiziții proprii ar putea oferi flexibilitate pentru investiții sau oportunități strategice.
- Experiența în economia circulară ar putea deveni un avantaj competitiv pe măsură ce reglementările europene se extind.
Ce ar strica teza
- Dacă consumul de bunuri durabile scade, segmentul de gamă înaltă ar putea suferi o contracție a vânzărilor mai rapidă decât se aștepta.
- Presiunile de cost din energie și materii prime ar putea reduce marjele dacă nu pot fi transferate integral clienților.
- Costurile de conformitate cu noile cerințe de raportare și sustenabilitate ar putea crește sarcina administrativă.
De urmărit
- Evoluția cifrei de afaceri și a marjelor pe segmentenext 10-K
- Efectele politicii comerciale a SUA asupra vânzărilor la export2027
- Realizarea țintelor din Business Plan 2025-20272027
- Rezultatele raportării CSRD și progresul asupra obiectivelor de mediu2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul Dexelance acoperă întregul ciclu de viață al produsului, de la definirea designului și cercetare-dezvoltare până la producție, asamblare, finisare și gestionarea deșeurilor de producție 1. Pe partea de aval, compania se ocupă de depozitare, customer care, logistică și vânzare către clienți, printr-o rețea de parteneri comerciali, magazine proprii (DOS) și clienți contract din zona B2B 1. Societatea-mamă este Dexelance S.p.A., iar grupul include mai multe companii controlate care operează sub brand-uri proprii 1.
Activitatea grupului este concentrată pe produse de design cu un accent pe calitate, durabilitate și estetică, iar designul este gândit să fie coerent cu imaginea fiecărui brand al grupului 1. Compania aplică în procesul de producție principii de economie circulară, inclusiv utilizarea materialelor reciclate și reciclabile și indicații pentru dezasamblare și înlocuirea componentelor 1.
Dexelance își finanțează operațiunile pe baza fluxurilor de numerar din activitatea operațională, avînd lichidități de circa 68,3 milioane EUR la 31 decembrie 2024 1. Grupul operează în principal în euro, iar expunerea valutară legată de dolar este considerată limitată de management 1.
Segmente
Vânzări prin parteneri și clienți B2B
Canalul principal de vânzare este rețeaua de parteneri comerciali, care include rivenditori multibrand, magazine online și distribuitori, în timp ce clienții contract B2B sunt deserviți direct de grup 1.
Magazine gestionate direct (DOS)
În anumite cazuri grupul gestionează direct magazinele proprii și vinde produsele direct consumatorilor finali, ceea ce îi oferă control asupra prezentării brand-urilor 1.
Producție și design
Activitățile de design, cercetare-dezvoltare și producție sunt în mare parte interne, iar unele faze, cum ar fi anumite procese de producție sau design, pot fi externalizate în funcție de tipul produsului 1.
Piața în context
Grupul vinde produse din segmentul de gamă înaltă, unde sensibilitatea la prețuri este mai redusă, potrivit evaluării managementului 1. Compania notează că listele de vânzare tind să compenseze creșterile de costuri ale materiilor prime, ceea ce a limitat impactul inflației asupra marjelor 1.
Sursa analizată menționează riscuri legate de cererea pentru bunuri durabile, dacă tensiunile geopolitice și politicile comerciale ale Statelor Unite ar afecta consumul, iar grupul urmărește continuu evoluția contextului extern 1.
Tendințe
- Cerința crescută de sustenabilitatemixt
Cerințele europene de raportare, inclusiv Directiva CSRD, impun grupului o raportare mai detaliată a impacturilor de mediu și sociale, ceea ce poate crește costurile administrative dar și transparența pentru investitori 1.
- Economia circulară în designvânt din spate
Accentul pe materiale reciclate, reciclabile și pe ușurința de înlocuire a componentelor poate sprijini diferențierea produselor, dacă piața răspunde favorabil acestor caracteristici 1.
- Tensiuni geopolitice și inflațievânt din față
Conflictele din Ucraina și Orientul Mijlociu au alimentat presiuni inflaționiste asupra energiei și materiilor prime, ceea ce ar putea afecta marjele dacă situația persistă 1.
- Politica comercială a SUAmixt
Introducerea de tarife vamale de către Statele Unite ar putea afecta schimburile comerciale internaționale, dar grupul consideră că expunerea sa este limitată din cauza poziționării pe segmentul de gamă înaltă 1.
Poziția concurențială
Sursa nu descrie în detaliu concurenții grupului. Din textul analizat reiese că Dexelance își poziționează produsele în segmentul de gamă înaltă, unde concurează cu alte companii de design și producție de mobilă și iluminat care țintesc aceiași clienți premium 1.
Puterea de diferențiere a grupului se bazează pe combinația dintre brand-urile multiple, designul propriu și rețeaua de distribuție, iar concurența depinde de capacitatea de a menține calitatea și identitatea fiecărui brand 1.
- Alți producători italieni de design de gamă înaltă
Concurenți din aceeași zonă de piață premium, menționați generic în analiza grupului; nu sunt identificați explicit în sursă.
- Producători internaționali de mobilier și iluminat premium
Companii care vizează aceiași clienți B2B și retail, cu oferte comparabile de design și calitate.
- Rivenditori multibrand și distribuitori
Nu sunt concurenți direcți, dar influențează accesul la piață și condițiile de vânzare pentru grup.
- Marcile private ale distribuitorilor
Pot exercita presiune asupra prețurilor în canalele de retail, deși grupul vizează segmentul de top.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202424 sept. 2025
- Raportul anual 202302 apr. 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Dexelance S.p.A. · 31 dec. 2024
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.