olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
DE' LONGHI S.P.A. DLG.MI
Italia · Euronext Milan · ISIN IT0003115950 · Verticală: Companii listate din Italia
Grupul De' Longhi proiectează și comercializează aparate pentru cafea, electrocasnice de bucătărie și produse pentru îngrijirea casei, cu o prezență internațională puternică. Raportul anual pentru exercițiul 2025 arată că grupul a demonstrat rezistență operațională într-un context macroeconomic și geopolitic incert, ceea ce îl face relevant pentru investitori.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea DE' LONGHI S.P.A. (DLG.MI) costa 44,84 EUR (+2,05 % într-o zi), cu capitalizare 6,7 mld EUR, P/E 21,3 pe un EPS diluat de 2,11 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,77 %, beta 1,03, interval pe 52 de săptămâni 28,80–44,84 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 66,1
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 39,45 – 45,56
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,88 · lățimea benzii 14,4 %
- SMA 50 / 200
- 40,91 / 37,61
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,98 / 0,82
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +13,8 % | +0,4 % | +13,4 pp | — |
| 3 luni | +7,8 % | −3,3 % | +11,1 pp | — |
| 6 luni | +27,5 % | +4,0 % | +23,6 pp | — |
| De la început de an | +22,8 % | +8,1 % | +14,7 pp | — |
| 1 an | +45,8 % | +10,7 % | +35,1 pp | −5,8 % |
| 3 ani | +91,3 % | +50,1 % | +41,2 pp | +6,7 % |
| 5 ani | +31,1 % | +43,6 % | −12,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 14,7, mediană 16,0, max 17,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | 3,4 mld | 3,7 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +8,7 % |
| Profit net | 310,7 mil | 316,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +1,8 % |
| EPS diluat | 2,05 | 2,11 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +2,9 % |
| netă % | 9,0 % | 8,4 % |
| Flux de numerar liber | 400,7 mil | 485,1 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 998,4 mil EUR
- Datorie financiară
- 191,2 mil EUR
- Datorie netă
- -807,3 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 2,2 mld EUR
- Active totale
- 4,2 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,09x
- Lichiditate curentă
- 1,78x
- ROE
- 14,1 %
- ROA
- 7,4 %
- Marja FCF
- 13,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 3,4 mld | 3,7 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 430,8 mil | 458,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 117,6 mil | 131,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EBITDA | 548,4 mil ≈ | 589,2 mil ≈ | esef· 07 apr. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | 429,4 mil | 450,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 104,4 mil | 108,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit net | 310,7 mil | 316,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,05 | 2,11 | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,67 | 1,24 | esef· 07 apr. 2026derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 1,0 mld | 998,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 621,9 mil | 606,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active curente | 2,2 mld | 2,3 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 300,3 mil | 314,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 694,2 mil | 636,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 629,1 mil | 587,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active totale | 4,3 mld | 4,2 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 228,0 mil | 191,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 1,3 mld | 1,3 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,3 mld | 2,2 mld | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 150,8 mil | 149,9 mil | esef· 07 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 486,4 mil | 544,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 85,6 mil | 59,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 400,7 mil ≈ | 485,1 mil ≈ | esef· 07 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -121,0 mil | -86,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -299,2 mil | -463,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 101,0 mil | 186,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 60,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 70 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 6,7 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie87
- Randamente72
- Calitate90
- Evaluare45
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,38 – 59,31 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDA22,57 – 41,70 (Mijloc 37,70)6 firme folosite · multiplul median 8,2x · quartile 4,4x – 9,2xASC.MI, AVIO.MI, BAN.MI, COM.MI, DEX.MI, ELC.MI
- Colegi: P/E13,38 – 59,31 (Mijloc 28,03)20 firme folosite · multiplul median 13,3x · quartile 6,3x – 28,1xAC5.MI, ACE.MI, ADB.MI, AEF.MI, AMP.MI, ARN.MI, ASC.MI, BC.MI, BEC.MI, CAI.MI, CIR.MI, CLF.MI, CMB.MI, COM.MI, CRL.MI, CY4.MI, DEX.MI, DIA.MI, DNR.MI, ELN.MI
- Dividende actualizate (DDM)16,92 – 23,07 (Mijloc 19,52)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 70/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 24,1 % | 100 (față de colegi) | 14 % |
| Marja netă · Calitate | 8,4 % | 64 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 153,4 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -1,4x | 89 (față de colegi) | 14 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,8x | 82 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 21,3x | 36 (față de colegi) | 14 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 10,0x | 17 (față de colegi) | 14 % |
| Randament FCF · Evaluare | 7,2 % | 90 (pe interval fix) | 11 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 3,7 % | 53 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 38,4 % | 100 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie87/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate90/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente72/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare45/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
DE' LONGHI S.P.A. (DLG.MI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,7 mld EUR în 2025; creștere an/an 8,7 %; marjă netă 8,4 %; ROE 15,4 %; datorie netă/EBITDA -1,4x.
Intervalul de valoare estimat este 16,92–41,70 EUR pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 28,03 EUR, prețul de 44,84 EUR lasă un potențial de -37,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -59,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 70/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 24,1 %
- Conversia profitului în FCF: 153,4 %
- Datorie netă / EBITDA: -1,4x
- Lichiditatea curentă: 1,8x
- Randament FCF: 7,2 %
- Rata de distribuire (FCF): 38,4 %
Ce o infirmă
- EV/EBITDA: 10,0x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Acoperirea dobânzilor.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DLG.MIDe' Longhi S.p.a. | 6,7 mld | 21,3 | 15,4 % | 8,4 % | +8,7 % | +22 % / +58 % |
| ACE.MIAcea S.p.a. | 4,6 mld | 9,6 | 18,2 % | 16,6 % | +0,2 % | −4 % / +72 % |
| DIA.MIDiasorin S.p.a. | 4,4 mld | 28,8 | 9,2 % | 13,0 % | +0,8 % | +33 % / −5 % |
| CRL.MICarel Industries S.p.a. | 3,0 mld | 40,9 | 16,1 % | 11,7 % | +8,7 % | +7 % / +14 % |
| AMP.MIAmplifon S.p.a. | 2,6 mld | 29,1 | 8,5 % | 3,8 % | −0,6 % | −11 % / −59 % |
| ELN.MIEl.en. - S.p.a. | 1,3 mld | 31,4 | 10,9 % | 7,3 % | +4,2 % | +31 % / +79 % |
| CMB.MICembre S.p.a. | 1,3 mld | 27,9 | 20,6 % | 18,9 % | +6,7 % | +15 % / +114 % |
| COM.MIComer Industries S.p.a. | 1,3 mld | 19,1 | 12,8 % | 7,1 % | −23,0 % | +11 % / +68 % |
| DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a. | 1,1 mld | 13,7 | 8,6 % | 9,4 % | +1,4 % | −21 % / −61 % |
| ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a. | 986,3 mil | 10,6 | 23,5 % | 41,0 % | +1,8 % | −3 % / −22 % |
| AVIO.MIAvio S.p.a. | 909,3 mil | 89,4 | 2,1 % | 1,8 % | +21,5 % | +22 % / +302 % |
| CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite | 799,2 mil | 6,1 | 17,1 % | 7,3 % | +1,6 % | +6 % / +75 % |
| ASC.MIAscopiave S.p.a. | 639,9 mil | 17,9 | 4,2 % | 17,5 % | +13,4 % | −9 % / +31 % |
| AC5.MIAcinque S.p.a. | 408,7 mil | 19,4 | 4,1 % | 3,6 % | +0,2 % | −7 % / +7 % |
| BAN.MIBasic Net S.p.a. | 345,1 mil | — | -4,9 % | -3,5 % | +0,4 % | −31 % / +4 % |
| ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a. | 319,0 mil | 12,8 | 11,1 % | 13,7 % | +9,2 % | −3 % / +10 % |
| CAI.MICairo Communication S.p.a. | 290,6 mil | 6,4 | 8,1 % | 4,4 % | −1,3 % | −22 % / +29 % |
| ECNL.MIAquafil S.p.a. | 130,1 mil | — | -3,2 % | -0,9 % | −3,9 % | −1 % / −52 % |
| BEC.MIB&C Speakers S.p.a. | 119,8 mil | 11,8 | 18,5 % | 10,2 % | −1,3 % | −25 % / −31 % |
| ABT.MIAbitare In S.p.a. | 76,3 mil | 277,0 | 0,4 % | 0,4 % | +39,8 % | −6 % / −47 % |
| ELC.MIElica S.p.a. | 64,0 mil | — | -7,8 % | -2,2 % | +1,9 % | −34 % / −49 % |
| DEX.MIDexelance S.p.a. | 50,7 mil | 2,8 | 11,0 % | 5,4 % | +12,6 % | −63 % / −78 % |
| CLE.MIClass Editori S.p.a. | 34,4 mil | — | -29,2 % | -3,8 % | −0,7 % | −11 % / +102 % |
| AEF.MIAeffe S.p.a. | 11,7 mil | 0,6 | 21,9 % | 7,7 % | −21,3 % | −52 % / −84 % |
| CLF.MICaleffi - S.p.a. | 11,6 mil | 5,2 | 10,9 % | 3,8 % | −2,5 % | −4 % / −10 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DLG.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 27,62 Randament total -36 % · Pe an -36 % | 48,73 Randament total 12 % · Pe an 12 % | 73,27 Randament total 67 % · Pe an 67 % |
| 3 ani | 29,10 Randament total -28 % · Pe an -10 % | 57,56 Randament total 38 % · Pe an 11 % | 94,69 Randament total 124 % · Pe an 31 % |
| 5 ani | 30,66 Randament total -20 % · Pe an -4 % | 67,98 Randament total 70 % · Pe an 11 % | 122,36 Randament total 197 % · Pe an 24 % |
- P/E la ieșire± 14,39
- Marja netă± 10,07
- Creșterea anuală a veniturilor± 7,95
- Diluare anuală± 0,85
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Grupul De' Longhi proiectează și comercializează aparate pentru cafea, electrocasnice de bucătărie și produse pentru îngrijirea casei, cu o prezență internațională puternică. Raportul anual pentru exercițiul 2025 arată că grupul a demonstrat rezistență operațională într-un context macroeconomic și geopolitic incert, ceea ce îl face relevant pentru investitori.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are brand-uri puternice, o prezență internațională extinsă și o platformă proprie de producție și achiziții, elemente pe care raportul le leagă de rezistența operațională.
- Digitalizarea proceselor permite decizii rapide în fața schimbărilor de context, ceea ce sprijină adaptarea continuă.
- Sistemul de control intern și managementul riscurilor sunt organizate formal, cu proceduri clare pentru raportarea financiară.
Puncte slabe
- Activitatea depinde de piețe sensibile la instabilitatea macroeconomică, în special în unele state-cheie din Europa și Asia.
- Afacerea este expusă fluctuațiilor costurilor materiilor prime, în special a cafelei, care ar putea afecta marjele.
- Raportul recunoaște că nu a fost încă realizată o analiză detaliată a rezilienței strategiei la efectele schimbărilor climatice.
Oportunități
- Accesul la finanțări și granturi dedicate investițiilor sustenabile ar putea sprijini modernizarea producției.
- Adoptarea unor practici energetice eficiente ar putea reduce costurile și consolida reputația brandurilor.
- Dezvoltarea unor produse cu impact ecologic redus ar putea deschide noi segmente de clienți.
Amenințări
- Tarifele și politicile protecționiste pot modifica fluxurile comerciale și pot crește costurile de achiziție.
- Concurența din partea unor grupuri internaționale mari ar putea presa prețurile și cota de piață.
- Evenimentele climatice extreme și conflictele regionale pot întrerupe lanțurile de aprovizionare.
Riscuri
- Instabilitate macroeconomicăridicat
Inflația persistentă, creșterea presiunii fiscale și stagnarea unor piețe-cheie ar putea limita activitatea și rezultatele financiare ale grupului.
- Tarife și politici comercialeridicat
Aplicarea tarifelor de către SUA și alte schimbări de politică în câteva piețe-cheie ar putea afecta cererea și costurile.
- Concurență și concentrarea cliențilormediu
Concurența intensă și tendința de concentrare a afacerii în jurul câtorva jucători ar putea genera presiuni asupra prețurilor și a marjelor.
- Costul materiilor primemediu
Fluctuațiile costului materiilor prime, în special al cafelei, ar putea influența marjele și planificarea producției.
- Riscuri climatice și de sustenabilitatescăzut
Evenimentele meteo extreme și cerințele de reglementare privind emisiile ar putea afecta activele, costurile și reputația grupului.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă rezilienta operațională demonstrată în 2025 se menține, grupul ar putea continua să își protejeze cota de piață în fața incertitudinii.
- Brandurile puternice și platforma integrată de producție și achiziții ar putea sprijini creșterea vânzărilor în categoriile-cheie.
- Accesul la finanțări pentru investiții sustenabile ar putea reduce costurile de tranziție și consolida avantajul competitiv.
Ce ar strica teza
- Dacă tarifele și politicile protecționiste se extind, costurile și cererea ar putea fi afectate semnificativ.
- Instabilitatea din piețele-cheie ar putea limita creșterea și afecta rezultatele financiare pe termen mediu.
- Concurența puternică și fluctuațiile costului cafelei ar putea comprima marjele grupului.
De urmărit
- Evoluția tarifelor aplicate de SUA și impactul lor asupra costurilor de achiziție2026
- Rezultatele pe piețele-cheie din Europa și China în raport cu condițiile macroeconomiceQ1 2026
- Progresul planului de tranziție și al obiectivelor de reducere a emisiilor validate de SBTi2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Conform raportului anual pe 2025, De' Longhi este un grup industrial cu o rețea internațională de filiale, plante de producție și platforme de achiziții. Grupul se bazează pe puterea brandurilor sale, pe digitalizarea proceselor și pe o prezență internațională solidă, elemente pe care le menționează ca surse ale rezilienței sale operaționale 1. Activitatea sa este strâns legată de piața cafelei, care reprezintă un sector complementar modelului de business și influențează distribuția veniturilor 1.
Grupul își desfășoară producția și achizițiile pe o platformă integrată, iar managementul spune că aceasta contribuie la capacitatea de a răspunde rapid la schimbările de context. Raportul precizează că entitățile controlate de societatea-mamă includ companii din state din afara UE, supuse unor cerințe speciale de raportare 1.
Structura de control intern și de management al riscurilor este organizată pe modelul COSO și include un sistem de management al riscurilor din perspectiva întregului lanț valoric. Acesta permite identificarea, măsurarea și controlul expunerii grupului la diverși factori de risc 1.
Segmente
Aparate pentru cafea și pentru bucătărie
Raportul de față nu oferă, în fragmentul disponibil, o defalcare detaliată a veniturilor pe segmente de produse. Se menționează însă că piața cafelei este un sector complementar activității principale și că distribuția veniturilor este legată de acest sector 1.
Gestionarea riscurilor și a rezilienței
Grupul și-a extins proiectele de management al riscurilor pentru a acoperi și aspecte de sustenabilitate, iar rezultatele operaționale din 2025 sunt prezentate ca dovadă a rezilienței sale în fața schimbărilor macroeconomice și geopolitice 1.
Piața în context
Raportul anual subliniază că piețele-cheie ale grupului sunt afectate de instabilitate macroeconomică. În România, deficitul public ridicat și inflația persistentă au dus la creșterea presiunii fiscale și la eliminarea treptată a plafonării prețurilor la energie. În China, consumul este foarte sensibil la politicile locale de sprijin, iar Germania se confruntă cu stagnare 1.
Grupul identifică și concurența puternică din partea unor grupuri industriale internaționale, tendința spre concentrarea afacerii în câțiva jucători importanți și riscurile legate de tarifele aplicate de SUA. Acestea ar putea afecta cererea și costurile în anumite regiuni 1.
Tendințe
- Tensiuni comerciale și tarifevânt din față
Politicile protecționiste din SUA și aplicarea tarifelor sunt menționate ca factor de risc care ar putea afecta activitatea și costurile grupului, în special dacă se extind la mai multe piețe.
- Digitalizarea proceselorvânt din spate
Digitalizarea proceselor este prezentată drept o componentă care a sprijinit rezistența grupului și capacitatea de decizie rapidă în fața incertitudinilor globale.
- Costul materiilor prime și al cafeleimixt
Costul materiilor prime și schimbările climatice pot afecta prețul cafelei și consumul acesteia. Raportul menționează posibile creșteri de prețuri și o scădere potențială a consumului, ceea ce ar putea influența segmentul de cafea.
- Tranziția spre economie cu emisii redusemixt
Reglementările de mediu mai stricte, cerințele consumatorilor privind sustenabilitatea și nevoia de tehnologii cu impact redus pot genera costuri de adaptare, dar și oportunități de acces la finanțări dedicate.
Poziția concurențială
Grupul precizează că activează într-un mediu foarte competitiv, în care concurează cu alți grupuri industriale internaționale. Raportul semnalează și o tendință de concentrare a afacerii în jurul câtorva jucători importanți, ceea ce ar putea presa marjele și cota de piață 1.
Strategiile de răspuns includ adaptarea gamei de produse și a promoțiilor pentru a consolida poziția pe piață, precum și utilizarea puterii brandurilor și a platformei de producție și achiziții 1.
- Alți grupuri industriale internaționale din aparatura de bucătărie
Raportul menționează concurența din partea unor grupuri industriale internaționale fără a le numi; nu sunt identificate firme specifice în sursă.
- Jucători importanți din segmentul aparatelor pentru cafea
Sursa vorbește despre tendința de concentrare a afacerii în câțiva jucători importanți, dar nu îi enumeră.
- Concurenți din regiunile afectate de tarife
Tarifele aplicate de SUA pot modifica echilibrul concurențial pe anumite piețe, dar sursa nu identifică concurenți concreți.
- Producători de tehnologii cu impact redus
Raportul menționează tehnologiile cu impact ecologic redus ca potențial factor de presiune competitivă, fără a numi companii.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202507 apr. 2026
- Raportul anual 202507 apr. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / DE' LONGHI S.P.A. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.